Notebookcheck Logo

Test MSI GT72 Dominator Pro

20/09/2014

Następca MSI GT70 budził duże nadzieje. Może nie w związku z wydajnością (karta grafiki to nadal GTX 880M), ale ze względu na modyfikacje konstrukcyjne (przede wszystkim podwójny układ chłodzenia). Niestety, kiedy przyszło co do czego, okazało się, że to drogi laptop. Jak zaprezentował się w teście?

Obudowa

GT72 wygląda o wiele lepiej od GT70. Wzornictwo jest dojrzalsze, aczkolwiek pozostawiono pewne akcenty charakterystyczne dla laptopów dla graczy. Plecy pokrywy ekranu są aluminiowe, natomiast ramka ekranu, otoczenie klawiatury oraz spód jednostki zasadniczej są plastikowe. Miejsca oparcia dłoni wykończono natomiast materiałem przypominającym gumę.  

Większość powierzchni obudowy jest matowa; tylko zewnętrzna krawędź ramki ekranu jest połyskliwa. Mimo to jednak obudowa jest podatna na zabrudzenia. Tłuste ślady palców pojawiają się zwłaszcza na metalowym deklu i na podnadgarstniku. 

Mankamentem obudowy są także zawiasy. Podczas poruszania pokrywą ekranu słychać czasem trzeszczenie, a podczas wstrząsów podniesiona klapa nieco się chybocze. 

Mierzący w najgrubszym miejscu 4,8 cm wysokości GT72 nie zalicza się do najcieńszych laptopów z ekranem 17" (takimi są Aorus X7 v2 i MSI GS70), ale jest o 0,5 cm cieńszy od GT70. Clevo P177SM-A ma 4,6 cm wysokości, w przypadku Alienware 17 jest to 4,8 cm, a Asus G750JZ ma 5 cm wysokości. GT72 jest natomiast stosunkowo lekki. Waży 3,79 kg, minimalnie więcej od Clevo P170SM-A (3,74 kg). Alienware 17 i Asus G750JZ to dużo cięższe notebooki (ważą o 400-500 g więcej). Tak czy inaczej GT72 to klasyczny DTR (substytut komputera stacjonarnego). 

Pod względem sztywności obudowa MSI GT72 wypada dość dobrze. Poza obszarem otworów wentylacyjnych na spodzie jednostki zasadniczej oraz pokrywą ekranu (trzeszczy przy próbach wykrzywiania) konstrukcja jest solidna. Jeżeli chodzi o jakości wykonania, można mieć zastrzeżenia tylko do drobnych detali. Pod tym względem GT72 bliżej do laptopów Asus i Alienware, niż poprzednikom. 

Pochwalić trzeba dostęp do podzespołów wewnętrznych. Po odkręceniu śrubek można zdjąć cały spód jednostki zasadniczej. W tym celu trzeba jednak użyć dużej siły, gdyż spód ten trzyma się na licznych zaczepach. Wewnątrz panuje swoisty porządek. Dwa długie dyski SSD M.2 są podłączone poprzez specjalny adapter. Do tego dochodzą dwie zatoki na dysk SATA 2,5" (przy czym w wersji z SSD zajęta jest jedna z nich, a druga jest pusta, gdyż nie zawiera odpowiedniego złącza). Użytkownik ma oczywiście dostęp do podwójnego układu chłodzenia. Karta grafiki to wymienny moduł MXM. Procesor natomiast jest wlutowany. 

Trudny do zrozumienia jest fakt, że omawiany model posiada wbudowany akumulator. By się do niego dostać, trzeba rozbierać obudowę. Według MSI jego wymiana po upływie gwarancji kosztuje 125 euro. 

Mimo że GT72 nie posiada FireWire, eSATA i portu Thunderbolt, wyposażenie w złącza jest bogate. Czy jest bowiem inny laptop, który posiada cztery gniazda audio (a jednocześnie S/PDIF), dwa wyjścia mini DisplayPort oraz sześć portów USB 3.0? Dzięki czterem gniazdom audio można podłączyć zewnętrzny zestaw 7.1. Wyjścia wideo (oprócz mini DisplayPort jest jeszcze HDMI) pozwalają podłączyć trzy zewnętrzne wyświetlacze. 

Rozmieszczenie złączy zewnętrznych stanowi ukłon w stronę użytkowników praworęcznych. Większość portów znajduje się na lewej ściance bocznej i z tyłu.

lewy bok: 4 USB 3.0, 4 gniazda audio, czytnik kart pamięci
lewy bok: 4 USB 3.0, 4 gniazda audio, czytnik kart pamięci
prawy bok: napęd optyczny (nagrywarka) Blu-ray), 2 USB 3.0
prawy bok: napęd optyczny (nagrywarka) Blu-ray), 2 USB 3.0
tył: gniazdo blokady Kensingtona, , otwory wentylacyjne, 2 złącza mini DisplayPort, HDMI, LAN, gniazdo zasilania, otwory wentylacyjne
tył: gniazdo blokady Kensingtona, , otwory wentylacyjne, 2 złącza mini DisplayPort, HDMI, LAN, gniazdo zasilania, otwory wentylacyjne

Osprzęt

Klawiatura GT72 to nadal dyskusyjne rozwiązanie SteelSeries. Ma ona co prawda zmodyfikowaną pod kątem potrzeb graczy okolicę klawiszy WSAD oraz technologię Anti-Ghosting (deklarowane działanie do 10 klawiszy naciśniętych jednocześnie), ale układ ten różni się mocno od standardowego. Wymaga on więc przyzwyczajenia.

Klawiatura ma ciekawe podświetlenie i klawisze niezłej wielkości. Klawisze alfanumeryczne mierzą 14,5 x 14,5 mm. Klawisze w oddzielnym bloku numerycznym i klawisze funkcyjne są nieco mniejsze. 

Właściwości użytkowe klawiszy są dość dobre, aczkolwiek niektórzy użytkownicy woleliby, by odpowiedź klawiszy była wyraźniejsza.  

Przy lewej krawędzi jednostki zasadniczej umieszczono przyciski specjalne. Przed wyłącznikiem znajdują się przycisk GPU Graphics Switch (do przełączania grafiki; wymaga to ponownego uruchomienia komputera), przycisk funkcji Cooler Boost (zwiększającej prędkość obrotową wentylatorów), przycisk do uruchamiania wybranego przez użytkownika programu oraz przycisk SteelSeries Engine (uruchamiający aplikację do sterowania podświetleniem klawiatury).

Płytka dotykowa ma wymiary 10,8 x 6,1 cm. Jest więc duża i kursor może pokonać znaczny obszar na ekranie po jednym ruchu palca. Mimo gumowanej powierzchni płytka dotykowa ma niezłe właściwości ślizgowe (przesuwany po niej palec jest hamowany w mniejszym stopniu, niż w laptopach Aorus X7 v2 i Clevo P370SM-A).

Oddzielne przyciski chodzą dość ciężko, ale autor i tak był rad z tego, że MSI nie zdecydowało się na klikalną płytkę dotykową. To rozwiązanie działa precyzyjniej i bardziej niezawodnie od płytki ze zintegrowanymi przyciskami. Górna i boczne krawędzie płytki są podświetlane. Funkcja przewijania nie działała w stanie fabrycznym i trzeba byłą ją aktywować w sterowniku Synaptics V7.5.

klawiatura QWERTY (fot. Notebookcheck)
klawiatura QWERTY (fot. Notebookcheck)
podświetlona klawiatura QWERTZ po ciemku
podświetlona klawiatura QWERTZ po ciemku

Obraz

Matryca o przekątnej 17 cali, która znalazła się w GT72, to wyświetlacz typu TN. W modelu o oznaczeniu CMN N173HGE-E11 ziarnistość nie była tak widoczna, jak w N173HGE-L11, ale, podobnie jak w tym ostatnim, w stanie fabrycznym występowało zaniebieszczenie obrazu.

315
cd/m²
284
cd/m²
261
cd/m²
278
cd/m²
294
cd/m²
247
cd/m²
288
cd/m²
280
cd/m²
266
cd/m²
podświetlenie ekranu
CMN N173HGE-E11 (CMN1735) tested with X-Rite i1Pro 2
maksimum: 315 cd/m² (Nits) średnia: 279.2 cd/m²
rozświetlenie: 78 %
na akumulatorze: 294 cd/m²
kontrast: 1050:1 (czerń: 0.28 cd/m²)
ΔE Color 11.71 | 0.5-29.43 Ø5
ΔE Greyscale 12.06 | 0.57-98 Ø5.3
54% AdobeRGB 1998 (Argyll 1.6.3 3D)
61.5% AdobeRGB 1998 (Argyll 2.2.0 3D)
84.4% sRGB (Argyll 2.2.0 3D)
60.4% Display P3 (Argyll 2.2.0 3D)
Gamma: 2.67
skala szarości
skala szarości
wierność kolorów
wierność kolorów
nasycenie kolorów
nasycenie kolorów
skala szarości (po kalibracji)
skala szarości (po kalibracji)
wierność kolorów (po kalibracji)
wierność kolorów (po kalibracji)
nasycenie kolorów (po kalibracji)
nasycenie kolorów (po kalibracji)

Wskutek tego nienaturalnie wyglądały odcienie koloru cielistego. Po kalibracji z użyciem spektrofotometru X-Rite i1 Pro 2 kolory stały się znacznie bardziej realistyczne i lepiej odwzorowane. Poprawiły się też skala szarości i balans RGB. W stanie fabrycznym na ekranie było z bliska widać siatkę z krzyżujących się pasów (zwłaszcza na ciemnym tle), efekt znany ze starszych Asusów G750 oraz z Clevo P370SM-A (czyli z modeli bez technologii Nvidia Optimus). Według producenta do pozbycia się tego efektu konieczna jest aktualizacja sterownika GPU.

MSI GT72 a przestrzeń kolorów sRGB (siatka)
GT72 a sRGB
MSI GT72 a przestrzeń kolorów Adobe RGB (siatka)
GT72 a Adobe RGB
obraz przy aktywnym układzie grafiki Intela
obraz przy aktywnym układzie grafiki Intela
obraz przy aktywnej karcie grafiki Nvidii
obraz przy aktywnej karcie grafiki Nvidii

Luminancja okazała się lepsza od przeciętnej (średnio 279,2 cd/m² przy maksymalnej intensywności podświetlenia), ale do komfortowej pracy pod gołym niebem przydałaby się wyższa (300-350 cd/m²). Pokrycie przestrzeni kolorów sRGB wyniosło 73% sRGB, a Adobe RGB - 54%. Kąty widzenia są niezłe, ale w pionie mogłyby być trochę szersze. Przy patrzeniu z ukosa od dołu dość szybko pojawiają się niekorzystne zmiany. Kiedy patrzy się na ekran na wprost, obraz jest jednak idealny.

na dworze
na dworze
na dworze
na dworze
kąty widzenia matrycy MSI GT72
kąty widzenia matrycy MSI GT72

Osiągi

Choć w MSI GT72 nie wykorzystano najwydajniejszego dostępnego procesora, Core i7-4710HQ i tak daje omawianemu modelowi dużą moc obliczeniową. Procesor ten jest czterordzeniowy. Jego bazowe taktowanie wynosi 2,5 GHz, a maksymalne - 3,5 GHz. Dzięki funkcji Hyper-Threading procesor ten może wykonywać osiem wątków jednocześnie. TDP, podobnie jak w większości czterordzeniowych procesorów Intel Haswell, wynosi 47 W.

Na pochwałę zasługuje to, że w testach wielowątkowych CPU taktowanie procesora wynosiło stale 3,3 GHz, a w testach jednowątkowych dochodziło do 3,5 GHz (są to maksymalne wartości dla poszczególnych trybów pracy). Tylko w teście pełnego obciążenia doszło do sytuacji, że częstotliwość taktowania procesora była obniżona do 2,6 GHz (czyli do niewiele powyżej wartości bazowej). 

W testach Cinebench R15 omawiany model uzyskał wyniki zbliżone do rezultatów laptopów z procesorami Core i7-4700HQ, Core i7-4700MQ i Core i7-4710MQ. MSI GT70 Dominator Pro z procesorem Core i7-4800MQ był o 4% lepszy w testach jednowątkowym i wielowątkowym.   

By wykorzystać zintegrowany z procesorem układ grafiki HD Graphics 4600, trzeba ponownie uruchomić komputer po naciśnięciu przycisku GPU Graphics Switch. W konsekwencji tego przestaje być dostępna dodatkowa karta GeForce GTX 880M. Dlaczego warto korzystać z tego trybu? Zapewnia on zmniejszenie zużycia energii (a więc wydłużenie czasów pracy na akumulatorze), ograniczenie emisji hałasu oraz niższe temperatury. Szkoda tylko, że do zmiany układu grafiki konieczne jest ponowne uruchomienie komputera.  

Karta grafiki GeForce GTX 880M jest oparta na architekturze Kepler (28 nm). Posiada 1536 rdzeni CUDA, tyle samo, co GTX 780M. GTX 880M ma jednak o kilkanaście procent wyższe taktowanie (953 a nie 823 MHz). Magistrala danych jest 256-bitowa, a karta korzysta z 8 GB pamięci VRAM GDDR5 o taktowaniu 2500 MHz. Na temat sensu dwukrotnego zwiększenia zasobu tej pamięci (8 GB zamiast 4 GB) można dyskutować, ale zdaniem autora to trochę przesada. Karta ta jest sporo wydajniejsza od modelu GTX 870M, który ma 1344 rdzenie CUDA oraz 192-bitową szynę danych. 

W teście Heaven Benchmark 3.0 omawiany model uzyskał 82,1 kl/s. Jest to rezultat minimalnie gorszy od osiągnięcia laptopa Aorus X7 v2 z dwiema kartami GTX 860M (82,8 kl/s). Clevo P170SM-A z kartą GTX 870M uzyskało wynik o 21% gorszy (65 kl/s).

W teście Fire Strike aplikacji 3DMark 2013 wynik GPU Score modelu GT72 to 6144 pkt. Rezultat Aorusa X7 v2 okazał się w tym przypadku minimalnie gorszy (5941 pkt.), a osiągnięcie Clevo P170SM-A z kartą GTX 870M było o 24% gorsze (4664 pkt.).

obciążenie jednego rdzenia CPU
obciążenie jednego rdzenia CPU
obciążenie wszystkich rdzeni CPU
obciążenie wszystkich rdzeni CPU
obciążenie CPU i GPU
obciążenie CPU i GPU
CPU-Z CPU
CPU-Z CPU
CPU-Z Mainboard
CPU-Z Mainboard
CPU-Z Memory
CPU-Z Memory
CPU-Z SPD
CPU-Z SPD
GPU-Z (NVIDIA)
GPU-Z (NVIDIA)
HWiNFO64
HWiNFO64
BIOS Main
BIOS Main
BIOS Advanced
BIOS Advanced
BIOS Boot
BIOS Boot
BIOS Security
BIOS Security
pierwsze uruchomienie
pierwsze uruchomienie
System Control Manager
System Control Manager
SteelSeries Engine
SteelSeries Engine
Dragon Gaming Center
Dragon Gaming Center
3DMark Vantage P Result
28022 pkt.
3DMark 11 Performance
8492 pkt.
3DMark Ice Storm Standard Score
126808 pkt.
3DMark Cloud Gate Standard Score
19052 pkt.
3DMark Fire Strike Score
5480 pkt.
Pomoc
PCMark 7 Score
5846 pkt.
PCMark 8 Home Score Accelerated v2
4408 pkt.
PCMark 8 Creative Score Accelerated v2
4795 pkt.
PCMark 8 Work Score Accelerated v2
4379 pkt.
Pomoc
Cinebench R11.5 CPU Single 64Bit
1.53 Points
Cinebench R11.5 CPU Multi 64Bit
7.09 Points
Cinebench R11.5 OpenGL 64Bit
62.4 fps
Cinebench R15 CPU Single 64Bit
136 Points
Cinebench R15 CPU Multi 64Bit
651 Points
Cinebench R15 OpenGL 64Bit
108.7 fps
Pomoc
Cinebench R15
CPU Multi 64Bit (sortuj wg wyników)
MSI GT72-2PE16SR231BW
Core i7-4710HQ
651 Points
Asus G750JZ-T4023H
Core i7-4700HQ
637 Points -2%
Alienware 17 (GTX 880M)
Core i7-4700MQ
643 Points -1%
Medion Erazer X7831-MD98776
Core i7-4710MQ
643 Points -1%
MSI GT70 2PE-890US
Core i7-4800MQ
680 Points +4%
CPU Single 64Bit (sortuj wg wyników)
MSI GT72-2PE16SR231BW
Core i7-4710HQ
136 Points
Asus G750JZ-T4023H
Core i7-4700HQ
132 Points -3%
Alienware 17 (GTX 880M)
Core i7-4700MQ
133 Points -2%
Medion Erazer X7831-MD98776
Core i7-4710MQ
119 Points -12%
MSI GT70 2PE-890US
Core i7-4800MQ
142 Points +4%
Cinebench R11.5
CPU Multi 64Bit (sortuj wg wyników)
MSI GT72-2PE16SR231BW
Core i7-4710HQ
7.09 Points
Asus G750JZ-T4023H
Core i7-4700HQ
6.93 Points -2%
Alienware 17 (GTX 880M)
Core i7-4700MQ
6.96 Points -2%
Medion Erazer X7831-MD98776
Core i7-4710MQ
7 Points -1%
MSI GT70 2PE-890US
Core i7-4800MQ
7.45 Points +5%
CPU Single 64Bit (sortuj wg wyników)
MSI GT72-2PE16SR231BW
Core i7-4710HQ
1.53 Points
Asus G750JZ-T4023H
Core i7-4700HQ
1.49 Points -3%
Alienware 17 (GTX 880M)
Core i7-4700MQ
1.51 Points -1%
Medion Erazer X7831-MD98776
Core i7-4710MQ
1.54 Points +1%
MSI GT70 2PE-890US
Core i7-4800MQ
1.61 Points +5%
Unigine Heaven 3.0 - 1920x1080 DX 11, Normal Tessellation, High Shaders AA:Off AF:Off (sortuj wg wyników)
MSI GT72-2PE16SR231BW
GeForce GTX 880M (333.11)
82.1 fps
One K73-4N
GeForce GTX 870M (332.35)
65 fps -21%
SCHENKER XMG P704
GeForce GTX 880M (332.35)
81.2 fps -1%
Aorus X7 v2
GeForce GTX 860M SLI (333.11)
82.8 fps +1%
3DMark - 1920x1080 Fire Strike Graphics (sortuj wg wyników)
MSI GT72-2PE16SR231BW
GeForce GTX 880M (333.11)
6144 Points
One K73-4N
GeForce GTX 870M (332.35)
4664 Points -24%
SCHENKER XMG P704
GeForce GTX 880M (332.35)
6095 Points -1%
Aorus X7 v2
GeForce GTX 860M SLI (333.11)
5941 Points -3%
3DMark 11 - 1280x720 Performance GPU (sortuj wg wyników)
MSI GT72-2PE16SR231BW
GeForce GTX 880M (333.11)
8812 Points
One K73-4N
GeForce GTX 870M (332.35)
7270 Points -17%
SCHENKER XMG P704
GeForce GTX 880M (332.35)
8690 Points -1%
Aorus X7 v2
GeForce GTX 860M SLI (333.11)
9840 Points +12%
3DMark Vantage - 1280x1024 P GPU no PhysX (sortuj wg wyników)
MSI GT72-2PE16SR231BW
GeForce GTX 880M (333.11)
29582 Points
One K73-4N
GeForce GTX 870M (332.35)
24065 Points -19%
SCHENKER XMG P704
GeForce GTX 880M (332.35)
29698 Points 0%
Aorus X7 v2
GeForce GTX 860M SLI (333.11)
29844 Points +1%

Jeżeli chodzi o pamięć masową, MSI zaprezentowało w GT72 niekonwencjonalne podejście. Trzy dyski SSD działające jako RAID 0 nie przyniosą może wielkiej korzyści w codziennych zastosowaniach, ale osiągają znakomite rezultaty w testach syntetycznych. Nie są to dyski mSATA, ale M.2 (wersja długa). Chodzi o dyski Kingston RBU-SNS8100S3128GD o pojemności 128 GB każdy. W teście AS SSD odczyt sekwencyjny tej konfiguracji osiągnął 1263 MB/s, a zapis - 917 MB/s. Dla porównania w teście Aorusa X7 v2 trzy dyski SSD mSATA Lite-On LMT-128M6M osiągnęły nieco lepszy odczyt (1342 MB/s) i trochę gorszy zapis (886 MB/s). W testach 4K nieco lepszymi wynikami wykazało się rozwiązanie z MSI GT72 (odczyt: 30,72 MB/s, zapis: 65,31 MB/s, podczas gdy w Aorusie było to odpowiednio 27 MB/s i 57,33 MB/s). Końcowy wynik przyznany dyskom z MSI GT72 przez aplikację AS SSD okazał się nieco gorszy od oceny dysków z Aorusa (1657 vs 1909 pkt.).

Jeżeli pojemność wspomnianych dysków SSD byłaby się niewystarczająca, nabywca omawianego laptopa w przetestowanej konfiguracji miałby do dyspozycji także dysk twardy o pojemności 1 TB i prędkości 7200 obr/min (HGST Travelstar 7K1000). Transfery liniowe w teście CrystalDiskMark okazały się bardzo dobre (odczyt: 148 MB/s, zapis: 140 MB/s). 

Konfiguracja RAID 0 nie poprawia osiągów SSD w operacjach na małych plikach, stąd też MSI GT72 nie osiągnęło wybitnych rezultatów w testach ogólnej wydajności. Niemniej jednak 5846 pkt. w teście PCMark 7 to bardzo dobry wynik.

HD Tune (HDD)
HD Tune (HDD)
CrystalDiskMark (HDD)
CDM (HDD)
CrystalDiskMark (SSD)
CDM (SSD)
AS SSD (SSD)
AS SSD (SSD)
3x Kingston RBU-SNS8100S3128GD (RAID 0)
Sequential Read: 1250 MB/s
Sequential Write: 979 MB/s
512K Read: 700 MB/s
512K Write: 871 MB/s
4K Read: 27.51 MB/s
4K Write: 73.2 MB/s
4K QD32 Read: 422.9 MB/s
4K QD32 Write: 547 MB/s

Testy gier

Dzięki bardzo wydajnej karcie grafiki (GTX 880M) omawianemu laptopowi niestraszne są tytuły nawet o największych wymaganiach sprzętowych. Rozdzielczość 1920 x 1080 pikseli i maksymalne ustawienia grafiki również nie są problemem. Tylko w testach gier Watch Dogs, Far Cry 3 i Crysis 3 na naszych ustawieniach ultra nie było idealnie (średnio poniżej 40 kl/s). W testach gier Dota 2, Saints Row IV, GRID: Autosport, Risen 3 oraz Sims 4 osiągnięto natomiast średnio ponad 50 kl/s.

Aorus X7 v2 z dwiema kartami GTX 860M osiąga w grach podobne wyniki (w niektórych tytułach był nieco lepszy, w niektórych innych - trochę gorszy). Rezultaty Clevo P170SM-A z kartą GTX 870M okazały się średnio o 17% procent gorsze, a osiągnięcia Clevo P150SM z Radeonem R9 M290X - średnio o 21% gorsze.

Sterowniki GPU warto zaktualizować nie tylko w celu pozbycia się pasów widocznych na matrycy. W nowych tytułach (np. w grze Watch Dogs) nowsze sterowniki dają znaczącą poprawę osiągów.

Call of Duty: Ghosts - 1920x1080 Extra / High / HBAO+ / No dynamic fur AA:4x MS (sortuj wg wyników)
MSI GT72-2PE16SR231BW
GeForce GTX 880M (333.11)
46.8 fps
One K56-4N
Radeon R9 M290X (13.151.0.0)
33.2 fps -29%
One K73-4N
GeForce GTX 870M (332.35)
37.3 fps -20%
SCHENKER XMG P704
GeForce GTX 880M (332.35)
45.9 fps -2%
Aorus X7 v2
GeForce GTX 860M SLI (333.11)
46.3 fps -1%
Battlefield 4 - 1920x1080 Ultra Preset AA:4x MS (sortuj wg wyników)
MSI GT72-2PE16SR231BW
GeForce GTX 880M (333.11)
46.2 fps
One K56-4N
Radeon R9 M290X (13.151.0.0)
38.7 fps -16%
One K73-4N
GeForce GTX 870M (332.35)
36.2 fps -22%
SCHENKER XMG P704
GeForce GTX 880M (332.35)
45.4 fps -2%
Aorus X7 v2
GeForce GTX 860M SLI (333.11)
49.7 fps +8%
Saints Row IV - 1920x1080 Ultra Preset AA:8x MS AF:16x (sortuj wg wyników)
MSI GT72-2PE16SR231BW
GeForce GTX 880M (333.11)
54.3 fps
One K56-4N
Radeon R9 M290X (13.151.0.0)
35.2 fps -35%
One K73-4N
GeForce GTX 870M (332.35)
43.4 fps -20%
SCHENKER XMG P704
GeForce GTX 880M (332.35)
52.4 fps -3%
Aorus X7 v2
GeForce GTX 860M SLI (333.11)
55 fps +1%
Dota 2 - 1920x1080 High / On, Render Quality: 100 % (sortuj wg wyników)
MSI GT72-2PE16SR231BW
GeForce GTX 880M (333.11)
99.8 fps
One K56-4N
Radeon R9 M290X (13.151.0.0)
102.6 fps +3%
One K73-4N
GeForce GTX 870M (332.35)
99.6 fps 0%
SCHENKER XMG P704
GeForce GTX 880M (332.35)
105.7 fps +6%
Aorus X7 v2
GeForce GTX 860M SLI (333.11)
107.4 fps +8%
Crysis 3 - 1920x1080 Very High Preset AA:2xSM AF:16x (sortuj wg wyników)
MSI GT72-2PE16SR231BW
GeForce GTX 880M (333.11)
33.1 fps
One K56-4N
Radeon R9 M290X (13.151.0.0)
22.8 fps -31%
One K73-4N
GeForce GTX 870M (332.35)
26.7 fps -19%
SCHENKER XMG P704
GeForce GTX 880M (332.35)
33.2 fps 0%
Aorus X7 v2
GeForce GTX 860M SLI (333.11)
28.3 fps -15%
Far Cry 3 - 1920x1080 DX11 Ultra Preset (HDAO, Enhanced Alpha To Coverage) AA:4x MS (sortuj wg wyników)
MSI GT72-2PE16SR231BW
GeForce GTX 880M (333.11)
35.7 fps
One K56-4N
Radeon R9 M290X (13.151.0.0)
29 fps -19%
One K73-4N
GeForce GTX 870M (332.35)
28.4 fps -20%
SCHENKER XMG P704
GeForce GTX 880M (332.35)
35.7 fps 0%
Aorus X7 v2
GeForce GTX 860M SLI (333.11)
38.4 fps +8%
low med. high ultra
Far Cry 3 (2012) 83.9 35.7
Crysis 3 (2013) 81.2 33.1
Dota 2 (2013) 99.8
Saints Row IV (2013) 66.2 54.3
Battlefield 4 (2013) 112.1 46.2
Call of Duty: Ghosts (2013) 66.4 46.8
Watch Dogs (2014) 40.9 30.9
GRID: Autosport (2014) 113.4 70
Risen 3: Titan Lords (2014) 43.4 54.7
Sims 4 (2014) 81.6 72.7

Wpływ na otoczenie

Hałas

Wynik zarejestrowany w teście 3DMark06, 40,2 dB, jest odrobinę lepszy od rezultatu Asusa G750JZ (41 dB). Podczas grania w wymagające sprzętowo tytuły natężenie hałasu wynosiło 45 dB. To mniej, niż wartość odnotowana w teście 3DMark06 w Clevo P177SM-A (48 dB). W teście pełnego obciążenia zmierzono 49,6 dB i GT72 był nieco głośniejszy od Asusa G750JZ (48,8 dB) a trochę cichszy od Alienware 17 (50,8 dB). Bohater niniejszej recenzji jest więc głośny, ale nie odbiega pod tym względem od innych laptopów do gier. 

W teście bez obciążenia wystąpiły pewne różnice między pracą w trybie Intel i w trybie Nvidia, ale nie były one duże. W tym pierwszym trybie odnotowano 32-33 dB, a w tym drugim - 33-34 dB. W GT72 wentylatory nigdy się nie uciszają. Autorowi nie podobała się charakterystyka pracy prawego wentylatora; podczas testu bez obciążenia pracował on nierówno.

Hałas

luz
33 / 33.3 / 34.4 dB
DVD
37 / dB
obciążenie
40.2 / 49.6 dB
  red to green bar
 
 
30 dB
cichy
40 dB(A)
słyszalny
50 dB(A)
irytujący
 
min: dark, med: mid, max: light   Voltcraft sl-320 (odległość 15 cm)

Ciepło

temperatury podzespołów w teście pełnego obciążenia (po 60 minutach)
temperatury podzespołów w teście pełnego obciążenia
temperatura GPU w teście Crysis 3 (po 30 minutach)
temperatura GPU w teście Crysis 3

Temperatury obudowy w spoczynku i pod pełnym obciążeniem można uznać za akceptowalne. W teście bez obciążenia zmierzono maksymalnie 28,4°C na spodzie, a w teście pełnego obciążenia - 48,1°C. Miejsca oparcia dłoni pozostały chłodne także w tym drugim teście; stwierdzono tam maksymalnie 29,1°C. 

Procesor i karta grafiki osiągnęły w teście pełnego obciążenia 89°C. To dużo, ale nie jest to temperatura, która mogłaby być powodem do obaw. Częstotliwość taktowania karty grafiki GeForce GTX 880M była w teście FurMark obniżona do 810 MHz. W czasie grania nie należy jednak obawiać się throttlingu GPU. W półgodzinnym teście gry Crysis 3 taktowanie układu grafiki wynosiło prawie cały czas 953 MHz (tylko na samym początku testu działał GPU Boost i taktowanie wynosiło 993 MHz). 

Testy przeprowadzono bez wykorzystania funkcji Cooler Boost (w przypadku jej użycia laptop staje się bardzo głośny).

w stresie
 38.6 °C40 °C40.5 °C 
 38.2 °C39.3 °C32 °C 
 29.1 °C28.7 °C27 °C 
maks. w ogóle: 40.5 °C
średnia: 34.8 °C
48.1 °C46.5 °C47.2 °C
36.3 °C43.3 °C29.8 °C
27 °C25.6 °C26.9 °C
maks. w ogóle: 48.1 °C
średnia: 36.7 °C
zasilacz  53.8 °C | temperatura otoczenia 24 °C | Voltcraft IR-900
(±) The average temperature for the upper side under maximal load is 34.8 °C / 95 F, compared to the average of 33.8 °C / 93 F for the devices in the class Gaming.
(±) The maximum temperature on the upper side is 40.5 °C / 105 F, compared to the average of 40.4 °C / 105 F, ranging from 21.2 to 68.8 °C for the class Gaming.
(-) The bottom heats up to a maximum of 48.1 °C / 119 F, compared to the average of 43.2 °C / 110 F
(+) In idle usage, the average temperature for the upper side is 26.7 °C / 80 F, compared to the device average of 33.8 °C / 93 F.
(+) The palmrests and touchpad are cooler than skin temperature with a maximum of 29.1 °C / 84.4 F and are therefore cool to the touch.
(±) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 28.9 °C / 84 F (-0.2 °C / -0.4 F).

Głośniki

Seria GT słynie od dawna ze świetnych głośników. System 2.1 firmy Dynaudio, jakim dysponuje GT72, jest kolejnym tego potwierdzeniem. Dzięki wbudowanemu subwooferowi bas jest konkretny. Generalnie można stwierdzić, że brzmienie jest szczegółowe. Uszy użytkownika mogą więc wyłowić smaczki występujące w odtwarzanych utworach muzycznych.

Wydajność akumulatora

Poza testem symulującym czytanie dokumentu tekstowego testy weryfikujące czasy pracy na akumulatorze przeprowadzono w trybie Nvidia. Mimo wysokiego poboru mocy wyniki testów okazały się niezłe. To zasługa akumulatora o pojemności aż 87 Wh. Z aktywną kartą Nvidii test symulujący korzystanie z internetu przez Wi-Fi trwał prawie 3 h, a test odtwarzania filmu z płyty DVD - ponad 2,5 h. Ładowanie akumulatora zaczyna się od stanu 95% lub niższego.

Pobór mocy
wyłączony / stan wstrzymaniadarklight 0.1 / 0.3 W
luzdarkmidlight 26 / 31 / 35.8 W
obciążenie midlight 113.1 / 204 W
 color bar
Legenda: min: dark, med: mid, max: light        Voltcraft VC 940
Currently we use the Metrahit Energy, a professional single phase power quality and energy measurement digital multimeter, for our measurements. Find out more about it here. All of our test methods can be found here.
Wydajność akumulatora
luz
8h 55min
sieć przez WLAN
2h 50min
DVD
2h 34min
obciążenie
1h 19min

Podsumowanie

GT72 to duży krok naprzód w wykonaniu MSI. Zmiana na korzyść w porównaniu z GT70 jest duża. Po latach trwania przy odpustowym wystroju zewnętrznym konstruktorzy MSI nareszcie stworzyli sensownie wyglądający laptop. Zmiana na lepsze dotyczy też układu chłodzenia. Pod obciążeniem GT72 jest cichszy od GT70. 

Zastrzeżenia można mieć właściwie tylko do urządzeń wejścia i temperatur. Trochę lepsza mogłaby też być matryca. Niedokładne odwzorowanie kolorów da się jednak zniwelować przez zastosowanie specjalnego profilu kolorów (podobnie jak w Asusach G750). Receptą na poprzeczne pasy jest aktualizacja sterownika GPU. Nie każdemu będzie odpowiadać to, że przełączenie grafiki wymaga ponownego uruchomienia komputera. Mankamentem jest niewątpliwie wbudowany akumulator.

Poza wymienionymi wcześniej zaletami można pochwalić system audio. Dostęp do podzespołów wewnętrznych jest bardzo dobry. Rewelacją jest możliwość zamontowania do czterech dysków SSD M.2. Imponująca jest także wydajność. 

Generalnie można stwierdzić, że GT72 to godny konkurent Alienware 17 oraz Asusa G750JZ i można go zaliczyć do trójki najlepszych laptopów do gier.

Aktualne ceny laptopów MSI GT72

 

 

Please share our article, every link counts!
bohater testu: MSI GT72 2PE Dominator Pro (fot. MSI)
bohater testu: MSI GT72 2PE Dominator Pro (fot. MSI)

Specyfikacja techniczna

MSI GT72-2PE16SR231BW
Procesor
Intel Core i7-4710HQ 4 x 2.5 - 3.5 GHz, Haswell
Karta grafiki
NVIDIA GeForce GTX 880M - 8 GB VRAM, rdzeń: 954 MHz, pamięć: 2500 MHz, GDDR5, ForceWare 333.11, Optimus
Pamięć
16 GB 
, DDR3 1600 MHz, 2x 8 GB, cztery gniazda, maks. 32 GB
Matryca
17.30 cali 16:9, 1920 x 1080 pikseli, CMN N173HGE-E11 (CMN1735), TN, podświetlanie diodami LED, refleksująca: nie
Chipset
Intel HM87 (Lynx Point)
Dysk twardy
3x Kingston RBU-SNS8100S3128GD (RAID 0), 384 GB 
, HGST Travelstar 7K1000 HTS721010A9E630 1 TB HDD, 7200 obr/min, miejsce na 4x M.2 SSD i 2x 2,5"
Karta dźwiękowa
Realtek ALC892 @ Intel Lynx Point PCH - High Definition Audio Controller
Złącza
6 USB 3.0, 1 HDMI, 2 DisplayPort, 1 blokada Kensingtona, gniazda audio: wejście mikrofonowe, wyjście słuchawkowe (S/PDIF), wejście liniowe, wyjście liniowe (analogowe 7.1), czytnik kart: SD/SDHC/SDXC
Łączność
Qualcomm Killer e2200 PCI-E Gigabit Ethernet Controller (10/100/1000MBit/s), Killer Wireless-n/a/ac 1525 Wireless Network Adapter (a/b/g/n = Wi-Fi 4/ac = Wi-Fi 5/), Bluetooth 4.0
Napęd optyczny
HL-DT-ST BD-RE BU20N
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 48 x 428 x 294
Akumulator
87 Wh litowo-jonowy, 9 ogniw, 7800 mAh, 11,1 V
System operacyjny
Microsoft Windows 8.1 64 Bit
Camera
kamerka: Full HD (30 fps @ 1080p)
Inne
głośniki: 2.1 (Dynaudio, Sound Blaster Cinema 2), klawiatura: Chiclet by SteelSeries, podświetlanie klawiatury: tak, zasilacz 230 W, CyberLink PowerDVD 10, Magix MX Suite, Norton Security, Microsoft Office 365 (na próbę), Windows Essentials 2012, 24 miesiące(y) gwarancji
Waga
3.79 kg, zasilacz: 780 g
Cena
2700 PLN

 

na spodzie znajdują się liczne otwory wentylacyjne
na spodzie znajdują się liczne otwory wentylacyjne
do zdjęcia spodniej osłony potrzeba dużo siły
do zdjęcia spodniej osłony potrzeba dużo siły
tutaj mamy kartę grafiki
tutaj mamy kartę grafiki
rurki cieplne od procesora biegną do dwóch różnych radiatorów
rurki cieplne od procesora biegną do dwóch różnych radiatorów
w testowanym egzemplarzu dwa gniazda pamięci RAM były wolne
w testowanym egzemplarzu dwa gniazda pamięci RAM były wolne
adapter z dyskami SSD M.2
adapter z dyskami SSD M.2
jedna z dwóch zatok dysku SATA 2,5" była "goła"
jedna z dwóch zatok dysku SATA 2,5" była "goła"
dysk twardy
dysk twardy
230-watowy zasilacz
230-watowy zasilacz

Autorzy

Tekst i zdjęcia: Florian Glaser
Tłumaczenie: Tomasz Cyba

Podobne laptopy

Notebooki innego producenta i/lub z innym CPU

Recenzja MSI GT70 Dominator Pro
GeForce GTX 880M, Core i7 4800MQ
Recenzja Alienware 17 (GTX 880M)
GeForce GTX 880M, Core i7 4700MQ

Laptopy z tą samą przekątną ekranu i/lub wagą

Recenzja laptopa MSI Vector 16 HX: Wydajność Tytana bez ceny Tytana
NVIDIA GeForce RTX 4080 Laptop GPU, Raptor Lake-HX i9-14900HX, 16.00", 2.657 kg
Recenzja laptopa MSI Titan 18 HX A14VIG: Rok smoka
NVIDIA GeForce RTX 4090 Laptop GPU, Raptor Lake-HX i9-14900HX, 18.00", 3.632 kg
Recenzja laptopa MSI Stealth 16 Mercedes-AMG Motorsport: Mobilny samochód wyścigowy z wyświetlaczem OLED
NVIDIA GeForce RTX 4070 Laptop GPU, Raptor Lake-H i9-13900H, 16.00", 1.9 kg
Recenzja laptopa MSI Raider GE68 HX 13VF: Całkowita zmiana designu
NVIDIA GeForce RTX 4060 Laptop GPU, Raptor Lake-HX i9-13950HX, 16.00", 2.701 kg

Za

+świetna wydajność
+dostęp do podzespołów
+miejsce na cztery dyski SSD M.2
+możliwość podłączenia trzech zewnętrznych monitorów
+miejsca oparcia dłoni są zawsze chłodne
+aluminiowe wieko
+liczne złącza zewnętrzne
+podświetlenie klawiatury
+wygląd
+dźwięk
 

Przeciw

-pasy na ekranie na preinstalowanym sterowniku (333.11)
-do ręcznego przełączenia grafiki wymagane jest ponowne uruchomienie komputera
-zasięg Wi-Fi
-brudzące się elementy obudowy
-brak dostępu do akumulatora
-drogi
Florian Glaser (Update: 2017-12-20)