Notebookcheck Logo

Wibrujący jedwabny materiał izoluje dźwięk jak słuchawki ANC, tylko lepiej

Nie tylko dla uszu. Tkanina wycisza całe pomieszczenia (Zdjęcie: pixabay/Alexei_other)
Nie tylko dla uszu. Tkanina wycisza całe pomieszczenia (Zdjęcie: pixabay/Alexei_other)
Nowo opracowany materiał może skutecznie redukować hałas, działając jak kurtyna. W przeciwieństwie do słuchawek ANC, nie tłumi on jednak hałasu i może sprawić, że całe pomieszczenia staną się cichsze.
Science Gadget

Materiał ten jest niewiele grubszy od ludzkiego włosa. Można go wprawić w drgania poprzez przyłożenie napięcia elektrycznego, co skutkuje co najmniej dwiema bardzo interesującymi właściwościami.

Podobnie jak w przypadku słuchawek redukujących hałas, fala dźwiękowa może być generowana w kierunku przeciwnym do zakłócającego hałasu, dzięki czemu jest on tłumiony. Problem polega na tym, że technologia ta działa tylko w bardzo ograniczonym zakresie. W końcu obie fale dźwiękowe muszą dotrzeć do ucha synchronicznie, choć z przesunięciem. Dlatego lepiej się nie ruszać.

Zamiast tego, nowe rozwiązanie, które wygląda jak zasłona pokryta jedwabiem lub inną cienką tkaniną, może zrobić coś innego: przychodzący dźwięk spowodowałby jego wibrację, dzięki czemu mógłby być kontynuowany bez zakłóceń po drugiej stronie.

Teraz materiał całkowicie eliminuje te wibracje. Przychodzące dźwięki nie mogą być przekazywane. To, czego nie mogą osiągnąć nawet szczególnie grube i ciężkie tkaniny, może osiągnąć bardzo delikatna tkanina.

Wyniki pomiarów są szczególnie imponujące w przypadku swobodnego zwisania. Na przykład, w badaniu zmierzono o 20 decybeli niższy poziom ciśnienia akustycznego w niektórych przypadkach z tkaniną o grubości zaledwie 50 mikrometrów, ale co najmniej o 10 decybeli mniej.

Ponieważ każda redukcja o 10 decybeli odpowiada zmniejszeniu postrzeganej głośności o połowę, kurtyna może zredukować dźwięki nawet do jednej czwartej ich pierwotnej głośności. Dzięki temu syk odkurzacza zamienia się w deszcz, a normalna rozmowa w ryk w tle.

W przyszłości wystarczy zaciągnąć delikatną jedwabną zasłonę, zamiast zakładać parę słuchawek ANC lub krzyczeć na sąsiadów, ponieważ odkurzają, koszą trawnik lub imprezują o wpół do dwunastej nad ranem.

Please share our article, every link counts!
> laptopy testy i recenzje notebooki > Nowinki > Archiwum v2 > Archiwum 2024 06 > Wibrujący jedwabny materiał izoluje dźwięk jak słuchawki ANC, tylko lepiej
Mario Petzold, 2024-06-10 (Update: 2024-06-10)