Notebookcheck Logo

TSMC: litografia 5 i 3 nm na horyzoncie

Tajwańska firma TSMC zapowiedziała, że uruchomi zakład produkcyjny zajmujący się wytwarzaniem układów scalonych w litografii 5 nm i 3 nm.

Inwestycja została zlokalizowana na Tajwanie i wg planu ma pochłonąć prawie 16 mld USD. Trzeba zaznaczyć, że cały proces może zająć kilka lat a przedstawiciele firmy TSMC nie podali choćby nawet przybliżonego harmonogramu prac związanych z przygotowaniem działki, samego obiektu produkcyjnego oraz jego wyposażenia.

W proces związany z badaniami i rozwojem nad wytwarzaniem w tych zaawansowanych procesach było zaangażowanych co najmniej 300 inżynierów. Pracowano także nad litografią 2 nm i przy okazji odnotowano poślizg związany z wykorzystaniem EUV (Extreme Ultraviolet).

Takie mgliste przedstawienie tematu może wynikać z tego, że na tym etapie przestają działać dobrze znane prawa fizyki a do gry wchodzą zjawiska związane z fizyką kwantową (zasady, które są jeszcze mało poznane i nie są na tyle przewidywalne).

Źródło: TechPowerUp

» skomentuj na forum «

Please share our article, every link counts!
> laptopy testy i recenzje notebooki > Nowinki > Archiwum v2 > Archiwum 2016 12 > TSMC: litografia 5 i 3 nm na horyzoncie
Sylwester Cyba, 2016-12-10 (Update: 2016-12-10)