Notebookcheck Logo

Samsung: litografia 4 nm w 2020 roku

Od czasu do czasu wspominam o planach i rozwoju firm zajmujących się produkcją układów scalonych (CPU, GPU, SoC). Tym razem kilka słów o celach firmy Samsung.

Zacznę od tego, że tak tytuł jak i dane przedstawione poniżej opierają się o informacje przekazane w ramach odbywającego się co roku spotkania o nazwie Samsung Foundry Forum.

Przechodząc do konkretów. Zanim dojdzie do produkcji krótkich serii układów wykonanych w litografii 4 nm w 2020 roku, będzie trzeba poradzić sobie z etapami pośrednimi. 

W planach na najbliższe lata zapisano:

  • 8LPP (8 nm Low Power Plus),
  • 7LPP (7 nm Low Power Plus),
  • 6LPP (6 nm Low Power Plus),
  • 5LPP (5 nm Low Power Plus),
  • 4LPP (4 nm Low Power Plus).

Mniej istotna dla użytkowników laptopów jest praca nad procesem FD-SOI 18 nm (Fully Depleted - Silicon on Insulator), który ma znaleźć szerokie zastosowanie w IoT (chodzi o podłączanie drobnych przedmiotów codziennego użytku do internetu, czyli liczy się tu mały pobór energii i miniaturyzacja). 

Na chwilę obecną w firmie Samsung przekroczono produkcję 1000 krzemowych wafli przypadającą na jeden dzień roboczy. Celem jest przekroczenie kolejnej psychologicznej bariery - 1500 sztuk dziennie. Ma być to możliwe dzięki wykorzystaniu technologii EUV (Extreme Ultra Violet).

Szacuje się, że w drugim kwartale 2017 roku (trwa obecnie) firma Samsung zdetronizuje firmę Intel, jeśli idzie o wolumen produkcji układów scalonych, i będzie światowym liderem w tej dziedzinie.

Źródło: TechPowerUp

» skomentuj na forum «

Please share our article, every link counts!
> laptopy testy i recenzje notebooki > Nowinki > Archiwum v2 > Archiwum 2017 05 > Samsung: litografia 4 nm w 2020 roku
Sylwester Cyba, 2017-05-26 (Update: 2017-05-26)