Notebookcheck Logo

Test Samsung R60 plus

Biurokrata z Korei. Skoro Samsung sprzedaje już oficjalnie swoje notebooki w Polsce, z pewnością będą się one cieszyć większym zainteresowaniem niż dotychczas. Z tego względu warto sprawdzić, na co stać laptopy tej dość egzotycznej marki. Na pierwszy ogień od momentu wkroczenia Koreańczyków na nasz rynek poszedł model R60 plus w wersji z procesorem Pentium Dual Core i zintegrowaną kartą graficzną.

Test Samsung R60-Aura

Obudowa

Samsung R60 plus to jeden z tańszych laptopów koreańskiego producenta, które malowniczo nazywają się Aura (to oznaczenie całej generacji). Jest to typowy notebook biurowy z podstawowym wyposażeniem, pozbawiony jakichś tam wodotrysków. Co ciekawe, sprzęt ten wcale nie wygląda na laptop dla klienta z niezasobnym portfelem. Błyszcząca klapa wygląda na zaczerpniętą z o wiele droższych Samsungów, a matowy czarny pulpit prezentuje się również bardzo elegancko. Wracając do klapy - co prawda nie uświadczyliśmy na niej żadnych rys, ale bardzo imał się jej kurz i wszelkie zabrudzenia z odciskami palców na pierwszym miejscu.

Po podniesieniu pokrywy stwierdzimy, że wystrój platformy roboczej jest zdecydowanie minimalistyczny, a oprócz nalepek wzrok przyciągają jedynie dwa srebrne, gustowne skądinąd knefelki (wyłącznik i AV-Station). Plastikowa obudowa wygląda na rzetelnie wykonaną, a materiały są przyzwoitej jakości. Trzeba jednak wspomnieć, że z lewej strony powierzchnia pulpitu przy otworach wentylacyjnych jest wyraźnie wybrzuszona. To jednak bagatelna usterka, szczególnie wziąwszy pod uwagę, że mamy do czynienia z laptopem z dolnej półki.

z czasem dojdziemy do przekonania, że klapa służy do eksponowania kurzu
z czasem dojdziemy do przekonania, że klapa służy do eksponowania kurzu

Pokrywa prawie się nie kołysze po przestawieniu. Stanowi ona dobrą ochronę dla delikatnego wyświetlacza, jako że ostrożny nacisk na wieko nie skutkuje zaburzeniami na działającej matrycy. Tym niemniej z pokrywą trzeba się obchodzić delikatnie, gdyż jej ramka jest bardziej wrażliwa na nacisk niż reszta obudowy ekranu. Dlatego też użytkownik powinien miarkować nacisk wywierany na nią przy otwieraniu czy korygowaniu ustawienia klapy.

Choć platforma robocza jest wykonana z tworzywa sztucznego, solidność obudowy jest w miarę. Podczas manipulowania notebookiem (szczególnie przy podnoszeniu do góry jedną ręką) jego poszycie ugina się jedynie nieznacznie, a chrzęst plastików słychać tylko z rzadka. Nie trzeszczy również praktycznie poddawany nawet mocnemu naduszaniu pulpitu w miejscu opierania dłoni.

Wyposażenie w złącza nie jest specjalnie bogate, choć trzeba pamiętać, że mamy do czynienia z niższej półki, przynajmniej jeżeli chodzi o wachlarz modeli Samsunga. Z tych popularniejszych interfejsów brakuje choćby portu FireWire. Jeżeli chodzi o ustrojstwo siedzące w środku i niewidoczne z zewnątrz, trzeba stwierdzić, że na wyposażeniu notebooka znajduje się stumegabitowa tylko karta sieciowa oraz nie posiada on wbudowanego modułu Bluetooth.

przód: czytnik kart
przód: czytnik kart
tył: akumulator, 2x USB, modem, LAN, gniazdo zasilania
tył: akumulator, 2x USB, modem, LAN, gniazdo zasilania
lewy bok: VGA, wylot wentylatora, USB, wejście mikrofonowe, wyjście słuchawkowe, ExpressCard
lewy bok: VGA, wylot wentylatora, USB, wejście mikrofonowe, wyjście słuchawkowe, ExpressCard
prawy bok: napęd optyczny, blokada Kensingtona
prawy bok: napęd optyczny, blokada Kensingtona

Pochwalić należy Samsunga za to, że jak mało który producent dostarcza w opakowaniu obok instrukcji płytkę recovery systemu Vista Home Premium oraz drugą, z całym inwentarzem własnego oprogramowania. Poza tym dzięki obrazowi systemu bezboleśnie przywrócimy go w razie takiej potrzeby do postaci pierwotnej. Wystarczy zaprząc do tego Recovery Solution II - już po około 13 (!) minutach zaśmiecony system zostanie zastąpiony takim, jaki mieliśmy od nowości.

Osprzęt

Matowa, czarna klawiatura liczy sobie 89 klawiszy. Ich układ jest klasyczny, z wyjątkiem zamienionych miejscami Fn i lewego Ctrl. Efektywna powierzchnia robocza klawiszy liter jest na tyle obszerna (1,4 x 1,5 cm), że pozwala na dobry kontakt z palcami, szczególnie że jest przyjemna w dotyku. W trakcie pisania kultura pracy prezentowana przez klawisze jest do przyjęcia. Ich klik wydał nam się zadowalająco cichy - nieco głośniejsze okazały się, jak to zwykle bywa, spacja i Enter. Płytki mogłyby być jednak lepiej osadzone, gdyż jak na nasz gust nadmiernie się telepały.

Mierząca 7 x 4,1 cm tabliczka touchpada nie jest mała i zmieściła się na niej strefa przewijania w pionie. Przyrząd ten jest dość precyzyjny. Niedopracowane są natomiast przyciski towarzyszące gładzikowi. Nie dość że ich klik jest głośny, to jeszcze towarzyszy mu donośniejszy nawet odklik. Także mechanika przycisków domaga się usprawnień, gdyż trochę zanadto latają one na boki.

klawiatura w Samsung R60-Aura
klawiatura
touchpad w Samsung R60-Aura
touchpad

Obraz

matryca w Samsungu R60
diagram barw

Matryca Samsunga R60 plus nie jest jego mocną stroną. Nie dość, że jej powierzchnia jest błyszcząca (skutkiem czego występują na niej mocne refleksy), to jeszcze jasność obrazu jest mierna. Mówimy tu o wyświetlaczu 15,4" WXGA, którego producentem jest sam Samsung. Jako że średnia maksymalnej jasności obrazu, jaką można uzyskać, wynosi tylko około 147,5 cd/m², odczytywanie prezentowanych na niej treści w pobliżu źródeł mocniejszego światła (np. zalanego słońcem okna) może się okazać poważnie utrudnione. Wybór typu matrycy uznajemy więc za nietrafiony - w przypadku laptopa do użytku biurowego, jakim jest Samsung R60 plus, pożądana byłaby jednak matryca matowa.


Żeby nie odmalowywać tej matrycy tylko w czarnych barwach, wypada rzec, że obraz jest nad wyraz homogeniczny, jako że współczynnik rozświetlenia wynosi aż 86,7% Zresztą, zdając się na własne odczucia, można stwierdzić, że podświetlenie ekranu jest równomierne jak w rzadko którym laptopie. Nie zachwyca natomiast kontrast, którego maksymalna proporcja wynosi 230:1.

140.4
cd/m²
149
cd/m²
140
cd/m²
143.4
cd/m²
161.5
cd/m²
144.5
cd/m²
152.3
cd/m²
148.8
cd/m²
146.8
cd/m²
podświetlenie ekranu
maksimum: 161.5 cd/m² (Nits) średnia: 147.4 cd/m²
rozświetlenie: 87 %
kontrast: 231:1 (czerń: 0.7 cd/m²)

Porównując obrazy kontrolne na matrycy Samsunga i matrycy 20-calowego monitora LCD Viewsonic, ich jakość na wyświetlaczu laptopa wydała się nam w porządku. Kolory zdają się jednak być nieco chłodne, na granicy zaniebieszczenia.

Obraz jest ostry i wyraźny tylko przy optymalnym ustawieniu w stosunku do osi widzenia. W sumie jednak kąty widzenia wydają się podobne do tych, jakimi mogą się pochwalić porównywalne notebooki z matrycą lustrzaną.   

kąty widzenia w Samsung R60-Aura
kąty widzenia w Samsung R60-Aura
kąty widzenia w Samsung R60-Aura
kąty widzenia w Samsung R60-Aura
kąty widzenia w Samsung R60-Aura
kąty widzenia w Samsung R60-Aura
kąty widzenia w Samsung R60-Aura
kąty widzenia w Samsung R60-Aura

Osiągi

W testowanym przez nas Samsungu R60 zainstalowany był procesor Pentium Dual Core T2330 Intela, którego rdzenie są taktowane zegarem 1,6 GHz i korzystają z 1 MB pamięci podręcznej drugiego poziomu. Jednostka ta pracuje na magistrali FSB 533 MHz. Jako że PDC T2330 jest oparty na nowoczesnej architekturze (Merom drugiej generacji), pomimo niezbyt szybkiego taktowania radzi on sobie świetnie w środowisku Visty, szczególnie że w naszym egzemplarzu miał na podorędziu 2 GB pamięci operacyjnej.

CPU-Z
CPU-Z
CPU-Z
CPU-Z
CPU-Z

Do notebooków, których przeznaczeniem są zadania biurowe, nie opłaca się pakować szczególnie mocnych układów graficznych, gdyż ich użytkownik jest w stanie pogodzić się z pewnymi ograniczeniami i nie będzie wychylał się poza sferę 2D. W Samsungu R60 mamy przeto do czynienia ze zintegrowanym układem AMD/ATI Radeon Express X1250. Jest to karta wspierająca technologię Avivo, która ma na celu szybsze dekodowanie wideo bez uciekania się do obciążenia procesora. Zasadnicze zalety tej karty to jednak oszczędność miejsca i energii. Nie posiada ona własnej pamięci graficznej i musi posiłkować się drogocenną pamięcią systemową (do 128 MB). Karta X1250 będzie wystarczająca do aplikacji biurowych, obróbki zdjęć i prostej filmów. O profesjonalnym zajmowaniu się obróbką wideo w jakości HD czy zapuszczaniu nowych gier z dynamiczną grafiką nie ma co myśleć - tu już potrzeba karty niezintegrowanej.

GPU-Z
Cinebench R10
Crystalmark 2004
Cinebench R10
 UstawieniaWynik
 Shading 32Bit880 Points
 Rendering Multiple CPUs 32Bit2807 Points
 Rendering Single 32Bit1514 Points
Crysis - CPU Benchmark
 RozdzielczośćUstawieniaWynik
 800x600Low, 0xAA, 0xAF14.3 fps
Crysis - GPU Benchmark
 RozdzielczośćUstawieniaWynik
 800x600Low, 0xAA, 0xAF12.9 fps
F.E.A.R.
 RozdzielczośćUstawieniaWynik
 1024x768GPU: max, CPU: max, 0xAA, 0xAF7 fps
 800x600GPU medium, CPU medium, 0xAA, 0xAF23 fps
 640x480GPU min, CPU min, 0xAA, 0xAF69 fps
World in Conflict - Benchmark
 RozdzielczośćUstawieniaWynik
 800x600Medium, 0xAA, 0xAF6 fps

Dysk twardy Hitachi Travelstar 5K250p o pojemności 160 GB i prędkości 5400 obr/min wywołał u nas mieszane uczucia. Z jednej strony czasy odnotowane w teście transfery wypadły świetnie (są bliskie osiągom dobrej klasy dysków 7200 obr/min), ale czas dostępu był poniżej krytyki.

HDTune
HDTune
DVDInfo
DVDInfo
3DMark 2001SE Standard
6309 pkt.
3DMark 03 Standard
2798 pkt.
3DMark 05 Standard
1333 pkt.
3DMark 06 1280x800 Score
526 pkt.
Pomoc
PCMark 05 Standard
3619 pkt.
Pomoc
160 GB - 5400 rpm
przesył danych (minimum): 24.9 MB/s
przesył danych (maksimum): 48.9 MB/s
przesył danych (średnio): 39.1 MB/s
czas dostępu: 19.2 ms
szybkość interfejsu: 114.8 MB/s
obciążenie procesora: 2 %
Windows Vista Experience Index
 UstawieniaWynik
 CPU4.7 Points
 RAM4.2 Points
 GPU4.4 Points
 GPU Games3.8 Points
 HDD5 Points

Wpływ na otoczenie

Hałas

W trybie oszczędzania energii Visty minimalny poziom hałasu to 34,2 dB. Mały wiatraczek śmiga bardzo cicho i nie narzuca się specjalnie nawet wieczorem, kiedy człowiek chciałby zażyć trochę spokoju po trudach dnia powszedniego. Notebook Samsunga pozostaje zadowalająco niehałaśliwy nawet przy pracy z pełnym obciążeniem, kiedy to maksymalne natężenie szumu wentylacji wynosi tylko 36,6 dB. Wielkiego harmideru nie czyni dysk twardy, aczkolwiek jeśli wsłuchać się w jego pracę, wychwycimy od czasu do czasu ciche klikanie wyznaczające moment przestawiania głowic.

Jak na złość bardzo głośny okazał się natomiast napęd optyczny TSST (Toshiba-Samsung). Podczas projekcji filmu natężenie jego szumu wynosi aż 45,6 dB. To jednak nie wszystko, na co go stać, gdyż po włożeniu płytki do napędu rozkręca ją on ze świstem wyrażającym się wartością 47,2 dB, a wartość szczytowa hałasu przy dobieraniu się do danych potrafi sięgnąć nawet 50,5 dB. Ten zgiełk okraszany zgrzytami będzie słychać nie tylko w biurze w godzinach pracy, ale też może mocno doskwierać użytkownikowi w zaciszu domowym.

Hałas

luz
34.2 / 34.8 / 35.6 dB
HDD
34.8 dB
DVD
45.6 / 50.4 dB
obciążenie
35.6 / 36.6 dB
  red to green bar
 
 
30 dB
cichy
40 dB(A)
słyszalny
50 dB(A)
irytujący
 
min: dark, med: mid, max: light    (odległość 15 cm)

Ciepło

W tym aspekcie Samsung R60 okazał się notebookiem dość wdzięcznym. Podczas pisania strona wierzchnia obudowy nagrzewała się tyle co nic. Maksymalna wartość, jaką zmierzyliśmy na pulpicie wyniosła 35,7 stopnia Celsjusza w lewej części klawiatury. Nagrzewanie się części spodniej jest intensywniejsze i też nie rozkłada się równomiernie. Wyraźnie cieplejsza robi się lewa część obudowy. W pobliżu wylotu z wentylatora zmierzyliśmy wartość skrajną w wysokości 42,1°C. Nie jest to bynajmniej temperatura jakoś specjalnie drastyczna, ale też trzymając laptop na kolanach użytkownik nie będzie w takich warunkach w pełni zrelaksowany.

w stresie
 31.1 °C28.4 °C21.9 °C 
 35.7 °C28.9 °C23.5 °C 
 28 °C29.4 °C23.1 °C 
maks. w ogóle: 35.7 °C
średnia: 27.8 °C
24.3 °C30.4 °C40 °C
25 °C38.9 °C42.1 °C
29.6 °C32.4 °C28.9 °C
maks. w ogóle: 42.1 °C
średnia: 32.4 °C
temperatura otoczenia 19.2 °C
(+) The average temperature for the upper side under maximal load is 27.8 °C / 82 F, compared to the average of 29.4 °C / 85 F for the devices in the class Office.
(+) The maximum temperature on the upper side is 35.7 °C / 96 F, compared to the average of 34 °C / 93 F, ranging from 21.2 to 62.5 °C for the class Office.
(±) The bottom heats up to a maximum of 42.1 °C / 108 F, compared to the average of 36.6 °C / 98 F
(+) The palmrests and touchpad are cooler than skin temperature with a maximum of 29.4 °C / 84.9 F and are therefore cool to the touch.
(±) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 27.8 °C / 82 F (-1.6 °C / -2.9 F).

Głośniki

Jak na laptop do użytku biurowego głośniczki Samsunga sprawują się całkiem nieźle. Nie można jednak mieć wobec nich wygórowanych oczekiwań, gdyż na pewno im nie sprostają. Poza tym, kiedy zwiększyć siłę głosu, wprawiają one swoje plastikowe przesłony w wibracje. 

Wydajność akumulatora

Sześciokomorowy akumulator o pojemności 44,4 Wh zapewnia Samsungowi R60 pewną dozę niezależności od zasilania sieciowego. Przebiegi, jakie można na nim osiągać, są jednak krótkie jak na notebook ze zintegrowaną kartą graficzną. Kiedy posługiwaliśmy tym laptopem do redagowania tekstów, korzystając co jakiś czas z połączenia z siecią uzyskanego poprzez moduł WiFi, a matryca ustawiona była na maksymalną jasność obrazu, zapas energii z akumulatora wyczerpywał się po około dwóch godzinach pracy.

BatteryEater Reader's
BatteryEater Reader's
BatteryEater Classic
BatteryEater Classic

Nietypowym bajerem w tej klasie notebooków jest wbudowany wskaźnik stanu naładowania akumulatora. Poza tym warto jeszcze napomknąć, iż czas nabijania akumulatora jest dość krótki - wynosi około dwie godziny.

Jeżeli nie zadowalają nas czasy uzyskiwane na standardowej baterii, Samsung ma również do zaproponowania pasujący do modelu z serii R60 akumulator o dziewięciu ogniwach i pojemności 86,6 Wh. Powinien on pozwalać na osiąganie prawie dwukrotnie dłuższych przebiegów.

Pobór mocy
wyłączony / stan wstrzymaniadarklight 0 / 0 W
luzdarkmidlight 16.1 / 23.1 / 27 W
obciążenie midlight 36.8 / 60.5 W
 color bar
Legenda: min: dark, med: mid, max: light        
Currently we use the Metrahit Energy, a professional single phase power quality and energy measurement digital multimeter, for our measurements. Find out more about it here. All of our test methods can be found here.
Wydajność akumulatora
luz
2h 43min
obciążenie
0h 56min

Podsumowanie

Wybór Samsunga R60 plus nie powinien okazać się rozczarowaniem, choć poza w miarę solidną obudową i cichą pracą nie ma on większych zalet. To raczej średniak o dość podstawowym wyposażeniu, jeżeli idzie o podzespoły. W tej chwili notebook z procesorem PDC T2330 i zintegrowaną kartą graficzną można już dostać za niewiele ponad 2 tys. zł, stąd Samsungowi, który jest nowym graczem na naszym rynku, trudno będzie przestraszyć konkurencję (o ile zdecyduje się zaproponować model R60 plus w testowanej konfiguracji polskiemu odbiorcy).

Wady tego sprzętu są liczne, ale raczej nie dyskwalifikujące. Na komforcie użytkowania najbardziej ciążyć będzie refleksująca matryca o słabej, co tu ukrywać, jasności obrazu. Głośny napęd optyczny TSST potrafi być denerwujący. Poważnym mankamentem jest też niezadowalająco długi czas pracy na akumulatorze - z notebooka tego typu powinno się dać wykrzesać więcej niż dwie, w porywach dwie i pół godziny.

Samsung R60-Aura
Samsung R60 plus
Please share our article, every link counts!
Samsung R60 plus (R60-Aura)
bohater testu: Samsung R60 plus (R60-Aura)

Specyfikacja techniczna

Samsung R60-Aura T2330 Deesan
Procesor
Intel Pentium Dual Core T2330 2 x 1.6 GHz, Merom
Karta grafiki
ATI Radeon Xpress X1250, rdzeń: 500 MHz, 128 MB pamięci współdzielonej
Pamięć
2048 MB 
, Samsung M4 70T2953EZ3-CE6, PC2-5300, (CL-RCD-RP-RAS) 5-5-5-15, maks. 4 GB, 2x 1024 MB
Matryca
15.40 cali 16:10, , Samsung LTN154X3-L03, refleksująca: tak
Chipset
ATI RS600M
Dysk twardy
160 GB - 5400 rpm, 160 GB 
, 5400 obr/min, Hitachi Travelstar 5K250 HTS542516K9A300
Karta dźwiękowa
Realtek ALC262 HD Audio
Złącza
1 ExpressCard/54, 3 USB 2.0, 1 VGA/D-Sub, Agere Systems HDA Modem modem, 1 blokada Kensingtona, gniazda audio: wejście mikrofonowe, wyjście słuchawkowe, czytnik kart: MMC, SD
Łączność
Marvell Yukon 88E8039 (10/100MBit/s), Atheros AR5007EG (b/g)
Napęd optyczny
TSSTcorp CDDVDW TS-L632H ATA
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 36 x 360 x 266
Akumulator
44 Wh litowo-jonowy, 6 ogniw, 4000 mAh
System operacyjny
Microsoft Windows Vista Home Premium 32 Bit
Inne
-, Cyberlink DVD Solution, Play AVStation, McAfee Virus Scan, Samsung MagicDoctor, Recovery Solution II, Easy Battery Manager, Easy Button Manager, Easy Display Manager, Easy Network Manager, Easy SpeedUp Manager, Samsung Update Plus, 24 miesiące(y) gwarancji, -
Waga
2.7 kg, zasilacz: 290 g
Cena
2200 PLN
Odnośniki

 

Samsung R60 plus to laptop stosunkowo prosty, który przeznaczony jest do wykonywania zadań biurowych
Samsung R60 plus to laptop stosunkowo prosty, który przeznaczony jest do wykonywania zadań biurowych
powyższego nie rekompensuje bajer w postaci wskaźnika stanu naładowania
powyższego nie rekompensuje bajer w postaci wskaźnika stanu naładowania
z akumulatora trudno wycisnąć więcej niż dwie, dwie i pół godziny pracy
z akumulatora trudno wycisnąć więcej niż dwie, dwie i pół godziny pracy
...natomiast nie ma jak dobrać się do wiatraczka, by poddać go konserwacji czy też przedmuchać
...natomiast nie ma jak dobrać się do wiatraczka, by poddać go konserwacji czy też przedmuchać
dostęp do twardziela i pamięci jest łatwy...
dostęp do twardziela i pamięci jest łatwy...
...jednak jest on nie dość jasny, a kątom widzenia daleko do ideału
...jednak jest on nie dość jasny, a kątom widzenia daleko do ideału
matryca Samsunga daje co prawda jednorodny obraz...
matryca Samsunga daje co prawda jednorodny obraz...
różnorodność i liczba złączy nie powalają - zabrakło choćby FireWire
różnorodność i liczba złączy nie powalają - zabrakło choćby FireWire
w tym miejscu układ chłodzenia wypycha poszycie obudowy do góry
w tym miejscu układ chłodzenia wypycha poszycie obudowy do góry
...choć spasowanie niektórych elementów nie wyszło najlepiej
...choć spasowanie niektórych elementów nie wyszło najlepiej
jakość wykonania tego Koreańczyka jest całkiem do rzeczy...
jakość wykonania tego Koreańczyka jest całkiem do rzeczy...
...oraz świecące jasno kontrolki na przedniej krawędzi platformy roboczej
...oraz świecące jasno kontrolki na przedniej krawędzi platformy roboczej
elegancji przydają Samsungowi kształtne knefle za klawiaturą...
elegancji przydają Samsungowi kształtne knefle za klawiaturą...
...a w środku dość drętwy wystrój stojący pod znakiem wszechobecnej czerni
...a w środku dość drętwy wystrój stojący pod znakiem wszechobecnej czerni
z jednej strony mamy wpadające w oko "lustereczko"...
z jednej strony mamy wpadające w oko "lustereczko"...
...ale w użytkowaniu okazuje się bardzo niepraktyczny - trzeba się sporo nabiedzić, by utrzymać go w jako takiej kondycji
...ale w użytkowaniu okazuje się bardzo niepraktyczny - trzeba się sporo nabiedzić, by utrzymać go w jako takiej kondycji
czarny, zrobiony na wysoki połysk lakier wieńczący klapę Samsunga robi wrażenie...
czarny, zrobiony na wysoki połysk lakier wieńczący klapę Samsunga robi wrażenie...
ładowanie akumulatora trwa około dwóch godzin i to niezależnie od tego, czy laptop jest na chodzie czy też nie
ładowanie akumulatora trwa około dwóch godzin i to niezależnie od tego, czy laptop jest na chodzie czy też nie

Podobne laptopy

Notebooki innego producenta i/lub z innym CPU

Recenzja Packard Bell EasyNote ME35
Radeon Xpress X1250, Core 2 Duo T5450

Laptopy z tą samą przekątną ekranu i/lub wagą

Recenzja Samsung ATIV Book 5 (540U4E)
HD Graphics 4000, Core i5 3337U, 14.00", 1.96 kg
Recenzja Samsung ATIV Book 2 (270E5E)
HD Graphics (Ivy Bridge), Pentium 2117U, 15.60", 2.142 kg
Recenzja Samsung 400B5C
HD Graphics 4000, Core i5 3210M, 15.60", 2.5 kg
Recenzja Samsung 355E5C
Radeon HD 7470M, E-Series E2-1800, 15.60", 2.33 kg
Recenzja Samsung 300E5C
HD Graphics 3000, Core i3 2310M, 15.60", 2.3 kg
Recenzja Samsung 900X4C
HD Graphics 4000, Core i5 3317U, 15.00", 1.672 kg
Recenzja Samsung 300E5A (GF GT 520MX)
GeForce GT 520MX, Core i3 2330M, 15.60", 2.3 kg
Recenzja Samsung 400B5B
HD Graphics 3000, Core i5 2410M, 15.60", 2.534 kg
Recenzja Samsung 400B4B
HD Graphics 3000, Core i3 2310M, 14.00", 2.261 kg
Recenzja Samsung R540
Mobility Radeon HD 545v, Core i3 350M, 15.60", 2.374 kg
Recenzja Samsung R580-JS02PL
GeForce 310M, Core i3 330M, 15.60", 2.6 kg
Recenzja Samsung R522
Graphics Media Accelerator (GMA) 4500MHD, Pentium Dual Core T3400, 15.60", 2.495 kg
Recenzja Samsung X360
Graphics Media Accelerator (GMA) 4500MHD, Core 2 Duo SU9300, 13.30", 1.4 kg

Za

+cicha praca
+równomierne podświetlenie ekranu
 

Przeciw

-krótka praca na akumulatorze
-trudne do utrzymania w czystości wieko
-hałaśliwe przyciski touchpada
-głośny napęd DVD
-niewygórowana jasność obrazu przy lustrzanej powierzchni matrycy
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja Samsung R60 plus
Ronald Tiefenthäler (Update: 2015-07-11)