Notebookcheck Logo

Test laptopa Hyperbook X15-G

10/07/2015

Hyperbook X15-G to jeden z pierwszych modeli, które obsługują technologię G-Sync, którą Nvidia niedawno wprowadziła do laptopów. Jest to notebook oparty na jednym z Clevo, w którym są stosowane procesory przeznaczone do komputerów stacjonarnych. Stąd obecność Core i7-4790. Testowany egzemplarz był wyposażony w najwydajniejszą kartę grafiki do laptopów, którą jest GeForce GTX 980M.

Hyperbook X15-G

Obudowa

Hyperbook X15-G

Wzornictwo Hyperbooka X15-G jest mało skomplikowane, ale pomimo prostej stylistyki notebook ten wygląda całkiem estetyczne. Wykonana z tworzyw sztucznych (gumowanych na klapie matrycy i powierzchni pulpitu roboczego) obudowa charakteryzuje się stonowaną barwą. Konstrukcja jest nieco grubsza (36 mm grubości) i masywniejsza (3,5 kg) od większości laptopów o przekątnej ekranu 15,6 cali. Jest to jednak uzasadnione, gdyż Hyperbook X15-G jest jednym z nielicznych notebooków wyposażonych w procesory do komputerów stacjonarnych. 

Pod względem spasowania obudowa prezentuje się dobrze. Sztywność jednostki zasadniczej jest bardzo dobra. Niestety w aspekcie wytrzymałości dużo słabiej wypada obudowa matrycy. Nie spodobały mi się także zawiasy działające z niejednostajnym oporem oraz ich zbyt mały zakres ruchu; maksymalne odchylenie ekranu od podłoża to tylko 130 stopni.

Jako maszyna mająca w założeniu zastąpić komputer stacjonarny Hyperbook X15-G rewelacyjnie wręcz prezentuje się w kwestii dostępu do podzespołów. Wnętrze recenzowanego laptopa jest zabezpieczone dwiema dosyć dużymi klapami serwisowymi. Pod pierwszą z nich (znajdującą się bliżej przodu laptopa) umieszczono dwie zatoki na dyski twarde w formacie 2,5 cala oraz miejsce na dysk M.2. W testowanym egzemplarzu zajęte było jedynie to ostatnie. Druga klapa skrywa dwa gniazda pamięci operacyjnej (w testowanym sprzęcie oba były zajęte), kolejne gniazdo M.2, procesor, kartę graficzną oraz układ wentylacyjny. Szczególnie pochwalić należy możliwości modyfikacji Hyperbooka X15-G – można w nim rozszerzyć lub wymienić praktycznie wszystko. Montaż procesorów od Celerona po Core i7 nie stanowi żadnego problemu. Gdyby dwa gniazda pamięci nie zaspokoiły wymagań użytkownika, pod klawiaturą są ukryte dwa kolejne, umożliwiające rozszerzenie RAM-u do 32 GB. Karta graficzna osadzona w porcie MXM 3.0 jest łatwa do wymiany niczym w prawdziwym desktopie.

Hyperbook X15-G, jak przystało na prawdziwy DTR, jest dość bogato wyposażony w przemyślnie rozmieszczone złącza. Na prawym boku umieszczono USB 3.0, cztery gniazda audio oraz blokadę Kensingtona. Na lewej ściance znalazły się porty: LAN, trzy USB 3.0, czytnik kart pamięci oraz e-SATA/USB. Wykorzystano nawet obszar tylnej ścianki, na którą trafiły: HDMI, DisplayPort, gniazdo zasilania oraz kolejny DisplayPort. Podobnie jak coraz więcej laptopów, omawiany model jest pozbawiony gniazda D-Sub oraz napędu DVD.

z przodu brak złączy
z przodu brak złączy
lewy bok: LAN, 3 USB 3.0, czytnik kart pamięci, eSATA/USB
lewy bok: LAN, 3 USB 3.0, czytnik kart pamięci, eSATA/USB
prawy bok: USB 3.0, 4 gniazda audio, gniazdo blokady Kensingtona
prawy bok: USB 3.0, 4 gniazda audio, gniazdo blokady Kensingtona
tył: wylot powietrza, HDMI, DisplayPort, gniazdo zasilania, DisplayPort, wylot powietrza
tył: wylot powietrza, HDMI, DisplayPort, gniazdo zasilania, DisplayPort, wylot powietrza

Osprzęt

1. stopnień intensywności podświetlenia klawiatury
1. stopnień intensywności podświetlenia
2. stopnień intensywności podświetlenia klawiatury
2. stopnień intensywności podświetlenia
3. stopnień intensywności podświetlenia klawiatury
3. stopnień intensywności podświetlenia

Hyperbook X15-G dysponuje wygodną, klasyczną klawiaturą. Płytki klawiszy są dość duże (mają wielkość 14 x 14 mm) i lekko profilowane. Wpływa to na poprawę komfortu pisania i zmniejsza liczbę pomyłek przy bezwzrokowym wprowadzaniu tekstu. Klawiatura ma klasyczne rozmieszczenie klawiszy. Podświetlanie klawiatury jest podzielone na trzy strefy. Każda strefa pozwala na dowolne ustawienie koloru. Oprócz klawiatury w Hyperbooku X15-G podświetlana jest także umieszczona na przodzie laptopa listewka świetlna. Sterowanie podświetleniem jest możliwe dzięki aplikacji uruchamianej kombinacją klawiszy Fn i „/” („/” znad bloku numerycznego). Bez użycia specjalnego programu można także w ograniczonym stopniu regulować podświetlenie następującymi skrótami klawiszowymi:

  • Fn + „*” wyłącza podświetlenie;
  • Fn + „-” redukuje moc podświetlenia;
  • Fn + „+” zwiększa moc podświetlenia.

Klawisze działają z dość miękkim i raczej krótkim, cichym skokiem. Klawiatura w testowanym egzemplarzu była solidnie podparta. Bardzo pozytywnym aspektem pracy na opisywanej klawiaturze jest także brak blokad przy wciskaniu kombinacji trzech klawiszy.

Gładzik jest oprogramowany sterownikiem Synaptics w wersji Touchpad V7.5.Obsługuje on zarówno klasyczne strefy przewijania w pionie i poziomie umieszczone przy krawędziach płytki, jak i nowoczesne funkcje dotyku wielopunktowego. Tafla dotykowa ma śliską powierzchnię, a przesuwanie po niej palcami nie powoduje podrażnień. Bez zarzutu jest także czułość i rozdzielczość tego przyrządu. Przed płytką dotykową umieszczono dwa tradycyjne przyciski. Pracują one z dość głębokim i przyjemnie miękkim a ponadto cichym skokiem. Wzmiankowane przyciski są rozdzielone czytnikiem linii papilarnych.

klawiatura QWERTY
klawiatura QWERTY
płytka dotykowa
płytka dotykowa

Obraz

diagram barw
diagram barw

Hyperbook X15-G to jeden z pierwszych dostępnych na rynku laptopów wyposażony w technologię Nvidia G-Sync oraz matrycę o przekątnej 15,6" wyświetlającej obraz z rozdzielczością domyślną 3840 x 2160 pikseli (4K). Opisywany ekran został wykonany w zakładach Samsunga i nosi oznaczenia: SDC424B / LTNFL156FL02-P01. Tak ogromna rozdzielczość może mieć swoje zastosowanie w przypadku prac graficznych czy projektowych, ale w moim przekonaniu lepiej prezentowałaby się na wyświetlaczu o większej przekątnej. Matrycę mogę pochwalić za bardzo dobre skalowanie. Przy rozdzielczości zmniejszonej o połowę (do 1920 x 1080 pikseli, FHD) obraz pozostaje ostry. Dopiero dalsze obniżanie rozdzielczości poniżej 1680 x 1050 pikseli zaczyna powodować rozmywanie obrazu.

199.8
cd/m²
199
cd/m²
184.8
cd/m²
208.6
cd/m²
218
cd/m²
201.1
cd/m²
201.8
cd/m²
179.5
cd/m²
192
cd/m²
podświetlenie ekranu
Samsung SDC424B / LTNFL156FL02-P01
maksimum: 218 cd/m² (Nits) średnia: 198.3 cd/m²
rozświetlenie: 82 %
kontrast: 363:1 (czerń: 0.6 cd/m²)55.3% AdobeRGB 1998 (Argyll 2.2.0 3D)
80.1% sRGB (Argyll 2.2.0 3D)
53.5% Display P3 (Argyll 2.2.0 3D)
paleta barw matrycy Hyperbooka X15-G
X15-G
przestrzeń kolorów sRGB
sRGB
paleta barw matrycy Hyperbooka X15-G a przestrzeń kolorów sRGB
X15-G a sRGB
przestrzeń kolorów Adobe RGB
aRGB
paleta barw matrycy Hyperbooka X15-G a przestrzeń kolorów Adobe RGB
X15-G a aRGB

Pozytywnym aspektem wyświetlacza są także świetne kąty widzenia (zapewniane przez technologię PLS). Niestety czerń o wartości 0,6 cd/m² jest przeciętna, a wraz z nie najwyższą luminancją (sięgającą przy temperaturze kolorów 6500K jedynie 218 cd/m²) słaby jest też kontrast (363:1). Nie najlepsze jest także pokrycie przestrzeni kolorów sRGB. Uciążliwa w lecie może być z kolei błyszcząca powierzchnia matrycy, która nie zabezpiecza przed refleksami.

Osiągi

Hyperbook X15-G ma, jak już wspomniałem, ogromne możliwości konfiguracji. Na testy został dostarczony egzemplarz wyposażony w procesor Core i7-4790, pamięć operacyjną 2 x 8 GB firmy Crucial, najwydajniejszą kartę graficzną Nvidii do laptopów, czyli GTX 980M, oraz fantastyczny wręcz dysk twardy Samsung MZHPV256HDGL-00000.

Core i7-4790 to procesor przeznaczony zasadniczo do komputerów stacjonarnych (pod gniazdo LGA1150), wyposażony w cztery fizyczne rdzenie (mogące za sprawą technologii HT jednocześnie prowadzić obliczenia na ośmiu wątkach), należący do czwartej generacji procesorów Core (Haswell). Wykonano go w procesie technologicznym 22 nm. Częstotliwość jego taktowania zmienia się płynnie w granicach od 800 MHz do 4 GHz. Bazowa częstotliwość taktowania to 3,6 GHz. Jak większość najwydajniejszych CPU z serii i7, opisywana jednostka obliczeniowa dysponuje prawie wszystkimi najnowszymi technologiami Intela oraz zintegrowanym układem graficznym. Ten ostatni jednak w przypadku Hyperbooka X15-G nie ma żadnego znaczenia, gdyż ten laptop nie wspiera technologii Nvidia Optimus. Opisując Core i7-4790, warto wspomnieć, iż jego maksymalne TDP to 84 W i jest ono blisko dwukrotnie wyższe, niż w przypadku czterordzeniowych procesorów przeznaczonych do laptopów.

W testach syntetycznych Core I7-4790 spisał się bardzo dobrze. Najnowszy Cinebench R15 w teście renderowania jednowątkowego przyznał mu 158 pkt. Jest to wynik o 26 pkt. lepszy od średniego osiągnięcia laptopowych procesorów Core i7-4700MQ. Jest to także rezultat o 1 pkt. lepszy od średniej dla najwydajniejszego laptopowego procesora i7-4940MX. W przypadku renderowania wielowątkowego (czyli prowadzonego z użyciem wszystkich rdzeni) Cinebench R15 ocenił wydajność i7-4790 na 765 pkt. Wspomniany i7-4940MX średnio uzyskuje o 29 pkt. mniej. 

Jak widać, przy dużym obciążeniu procesor radzi sobie bardzo dobrze. W sytuacji ekstremalnego obciążenia natomiast zbyt słabe chłodzenie nie zbija wystarczająco temperatury i występuje efekt throttlingu termicznego. Przy jednocześnie działających aplikacjach Prime95 i FurMark procesor zaczyna się bardzo mocno nagrzewać, a częstotliwości taktowania spadają do 3,1 GHz.

Testowany Hyperbook X15-G został wyposażony w najwydajniejszą na chwilę obecną kartę graficzną Nvidii przeznaczoną do laptopów, tj. GTX 980M. Laptop ten jest także kompatybilny z technologią G-Sync. W skrócie technologia G-Sync została opracowana do wyeliminowania efektu rwania obrazu i ma w założeniu synchronizować wyświetlacz do generowanego przez układ GPU obrazu (zamiast, jak do tej pory, dostosowywać GPU do wyświetlacza). Więcej o samej technologii można przeczytać na stronie Nvidii pod adresem www.nvidia.pl/object/how-does-g-sync-work-pl.html. Karta GTX 980M, co należy podkreślić i pochwalić, jest zamontowana w gnieździe MXM i jest wymienialna w przyszłości. Na chwilę obecną GTX 980M jest najwydajniejszym GPU montowanym w laptopach, a zawdzięcza to między innymi dużej liczbie procesorów CUDA,1536 (to o 256 więcej, niż w drugim w kolejności GTX-ie 970M), 256-bitowej magistrali danych (dwukrotnie szerszej od używanej w popularnych kartach średniego segmentu) a także znaczącej pojemności pamięci VRAM GDDR5 (8 GB).

Najnowszy 3DMark przy włączonej technologii G-Sync ma problem z realną oceną wydajności. W testach Ice Storm, Cloud Gate oraz Sky Diver liczba klatek na sekundę została ograniczona do 60, co drastycznie wpłynęło na wyniki tych testów. Przeprowadzone z wyłączonym G-Sync testy te dały wyniki godne najmocniejszej mobilnej karty graficznej. Z włączonym G-Sync wiarygodny pozostał tylko test Fire Strike (a to z powodu możliwości karty GTX 980M, która w tym teście normalnie generuje mniej niż 60 klatek na sekundę). 8231 punktów uzyskanych w teście Fire Strike to rezultat lepszy od osiąganego przez dwie połączone w tryb Crossfire karty AMD Radeon R9 M290X (średnio 8097 pkt.), a także lepszy od generowanego przez dwie karty GeForce GTX 780M SLI (średnio 8009 pkt.).

CPU-Z CPU
CPU-Z CPU
CPU-Z Caches
CPU-Z Caches
CPU-Z Mainboard
CPU-Z Mainboard
CPU-Z Memory
CPU-Z Memory
CPU-Z SPD
CPU-Z SPD
GPU-Z
GPU-Z
HWiNFO
HWiNFO
NovaBench
NovaBench
PassMark
PassMark
Suoer PI
Suoer PI
SPECviewperf 11
SPECviewperf 11
wPrime
wPrime
 
 
 
3DMark 11 Performance
10989 pkt.
3DMark Ice Storm Standard Score
95724 pkt.
3DMark Cloud Gate Standard Score
21971 pkt.
3DMark Fire Strike Score
8231 pkt.
Pomoc
Cinebench R10 Rendering Single 32Bit
5926
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 32Bit
22667
Cinebench R10 Shading 32Bit
6830
Cinebench R10 Rendering Single CPUs 64Bit
7878 Points
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 64Bit
29580 Points
Cinebench R10 Shading 64Bit
6811 Points
Cinebench R11.5 CPU Multi 64Bit
8.26 Points
Cinebench R11.5 CPU Single 64Bit
1.78 Points
Cinebench R11.5 OpenGL 64Bit
58.5 fps
Cinebench R15 OpenGL 64Bit
59.7 fps
Cinebench R15 Ref. Match 64Bit
99.6 %
Cinebench R15 CPU Multi 64Bit
765 Points
Cinebench R15 CPU Single 64Bit
158 Points
Pomoc

Dyski SSD z założenia deklasują dyski twarde szybkością transferów. Jednak zamontowany na pokładzie Hyperbooka X15-G (w gnieździe M.2) Samsung MZHPV256HDGL-00000 to prawdziwa rakieta. Ponad 1380 MB/s przy odczycie i dokładnie 1250 MB/s przy zapisie sekwencyjnym uzyskane w aplikacji CrystalDiskMark to szybkości mocno dystansujące wszystkie pojedyncze dyski SSD. Najbliższy konkurent, Plextor PX-G256M6e, osiąga średnio 709,9 MB/s (odczyt) i 574,5 MB/s (zapis). Ba, nawet dyski SSD spięte w RAID 0 nie zawsze są w stanie sprostać pojedynczemu MZHPV256HDGL-00000. Przykładowo aż cztery SSD Kingston RBU-SNS8100S3256GD1 (działające w trybie RAID 0) uzyskują transfery rzędu 1346 MB/s (odczyt) i 1105 MB/s (zapis). Jedynym mankamentem omawianego dysku może być jego relatywnie mała pojemność, ale te 256 GB można przecież w Hyperbooku X15-G uzupełnić trzema dodatkowymi urządzeniami magazynującymi dane, w tym dwoma pojemnymi dyskami twardymi w formacie 2,5 cala.

AS SSD
AS SSD
ATTO
ATTO
CrystalDiskMark
CDM
Samsung SSD SM951 256GB MZHPV256HDGL
przesył danych (minimum): 882 MB/s
przesył danych (maksimum): 933 MB/s
przesył danych (średnio): 924 MB/s
czas dostępu:
szybkość interfejsu: 259.6 MB/s
obciążenie procesora: 3.5 %

Testy gier

Hyperbooka X15-G można śmiało nazwać spełnieniem marzeń każdego gracza. Nie ma gry, która byłaby niegrywalna w rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli i na ustawieniach ultra (!). W teście gry Wiedźmin 3 wioska, w której notowałem pewne spadki klatek na sekundę na wyposażonym w kartę GTX 970M modelu Hyperbook G6 Cobra, nie stanowiła wyzwania dla najpotężniejszego Hyperbooka X15-G. Liczba klatek na sekundę była utrzymywana na takim samym poziomie, jak w innych miejscach, a najniższa wartość klatkażu to 52 (!). Niestety matryca 4K okazuje się być zbyt dużym wyzwaniem nawet dla najwydajniejszej karty graficznej. W Wiedźminie 3 w takiej rozdzielczości omawiany laptop uzyskiwał w wykorzystywanej przez nasz serwis sekwencji testowej średnio nieco ponad 21 kl/s.

low med. high ultra4K
Metro 2033 (2010) 172.9 67.2
Mafia 2 (2010) 194.8 166.1
Sleeping Dogs (2012) 155.7 50.7
Total War: Rome II (2013) 191.4 59
Thief (2014) 90.3 62.2
The Witcher 3 (2015) 61.7 33.7 21.3

Wpływ na otoczenie

Hałas

Chociaż Hyperbook X15-G jest bez wątpienia jedną z najwydajniejszych maszyn na rynku, warto zauważyć, iż w konfiguracji z dyskiem SSD bywa bezgłośny (!). Praca nad dokumentami tekstowymi i przeglądanie stron www nie aktywują wentylatorów. Dłuższe obciążenie odtwarzaniem filmu wymusza start układu chłodzenia, ale szum o wartości 32,5 dB jest jak najbardziej dopuszczalny.

Gry wymagają zdecydowanie skuteczniejszego chłodzenia, w związku z czym natężenie szumu wzrastało w czasie grania do 42 dB.

Pełne obciążenie podzespołów oznacza najwyższe obroty wentylatorów. W jego trakcie układ chłodzenia emituje szum o natężeniu od 42,5 do 44,5 dB. Jak na tak wydajny sprzęt to i tak stosunkowo mało.

Hałas

luz
30 / 32 / 32.5 dB
HDD
30 dB
obciążenie
42.3 / 44.5 dB
  red to green bar
 
 
30 dB
cichy
40 dB(A)
słyszalny
50 dB(A)
irytujący
 
min: dark, med: mid, max: light    (odległość 15 cm)

Temperatury

Upalne lato nie sprzyja pracy na komputerze. Omawiany laptop w trybie pracy bez większego obciążenia nie nagrzewał się nadmiernie, jednak na obudowie stwierdziłem miejscami temperatury nieco wyższe od 36,6°C.

Praca z maksymalnym obciążeniem w dość wysokiej temperaturze otoczenia powoduje wspomniany już throttling termiczny, ale inaczej być nie może, gdy temperatura CPU zbliża się do 100°C. GPU w tym trybie jest sporo chłodniejsze, a temperatura 73°C nie daje powodów do niepokoju. Na obudowie w niektórych miejscach temperatury przekroczyły 50°C, ale w przypadku gumowanych elementów plastikowych takie wartości nie są tak odczuwalna, jak w przypadku metalowych obudów (przez co nie wpływają aż tak negatywnie na komfort pracy).

temperatury podzespołów w teście bez obciążenia
bez obciążenia
temperatury podzespołów w czasie grania
w czasie grania
temperatury podzespołów w teście pełnego obciążenia
z pełnym obciążeniem
w stresie
 38.5 °C46.2 °C38.8 °C 
 36.8 °C45 °C35.4 °C 
 31.5 °C32.3 °C27.9 °C 
maks. w ogóle: 46.2 °C
średnia: 36.9 °C
53.5 °C49.5 °C51.1 °C
45.9 °C43.3 °C35.8 °C
29.5 °C32.2 °C31.7 °C
maks. w ogóle: 53.5 °C
średnia: 41.4 °C
zasilacz  56.4 °C | temperatura otoczenia 24.7 °C
(±) The average temperature for the upper side under maximal load is 36.9 °C / 98 F, compared to the average of 33.8 °C / 93 F for the devices in the class Gaming.
(-) The maximum temperature on the upper side is 46.2 °C / 115 F, compared to the average of 40.4 °C / 105 F, ranging from 21.2 to 68.8 °C for the class Gaming.
(-) The bottom heats up to a maximum of 53.5 °C / 128 F, compared to the average of 43.2 °C / 110 F
(±) In idle usage, the average temperature for the upper side is 34.2 °C / 94 F, compared to the device average of 33.8 °C / 93 F.
(+) The palmrests and touchpad are reaching skin temperature as a maximum (33.7 °C / 92.7 F) and are therefore not hot.
(-) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 28.9 °C / 84 F (-4.8 °C / -8.7 F).

Głośniki

Głośniki w testowanym notebooku są niestety jedną z jego nielicznych słabych stron. Od układu dźwiękowego sygnowanego logo Onkyo i Sound Blaster X-Fi3 wymaga się więcej, niż od piszczałek z przeciętnego laptopa. Niestety nic więcej się w omawianym przypadku nie dostaje. Już przy 67% głośności dźwięk dobiegający z membran bywa zakłócony przez brzęczenie, a przy 100% głośności w niektórych utworach słyszalne są mocne zakłócenia, mogące wręcz odrzucić prawdziwego melomana. W reprodukowanym dźwięku brakuje melodyjności i basów. Jeśli użytkownik przykłada dużą wagę do jakości odtwarzanej muzyki, powinien podłączyć do Hyperbooka X15-G zewnętrzny zestaw głośników – omawiany model jest w stanie obsłużyć nawet system 7.1.

Wydajność akumulatora

Brak wsparcia dla technologii Nvidia Optimus i matryca 4K to elementy niesprzyjające zbyt długim czasom pracy z dala od zasilania sieciowego. Sytuacji nie ratuje nawet akumulator o dużej pojemności (82 Wh). Podczas pracy na luzie przy mocno zredukowanej jasności obrazu i wyłączonym Wi-Fi zabrakło 4 minut do 2 i pół godziny. Korzystanie z internetu przez sieć bezprzewodową spowodowało rozładowanie akumulatora już po godzinie i pięćdziesięciu ośmiu minutach.

Wydajność akumulatora
luz
2h 26min
sieć przez WLAN
1h 58min
Pobór mocy
luzdarkmidlight 33.6 / 41.6 / 56.1 W
obciążenie midlight 165 / 240 W
 color bar
Legenda: min: dark, med: mid, max: light        
Currently we use the Metrahit Energy, a professional single phase power quality and energy measurement digital multimeter, for our measurements. Find out more about it here. All of our test methods can be found here.

Podsumowanie

Hyperbook X15-G
Hyperbook X15-G

Hyperbook X15-G to wręcz idealny zastępca dla klasycznego komputera stacjonarnego. W testowanej wersji na uznanie zasługują rewelacyjna wydajność, niesamowity dysk SSD, wygodna klawiatura, bezgłośna praca bez obciążenia oraz trzymana w ryzach głośność pracy pod obciążeniem a także doskonałe możliwości rozbudowy i konfiguracji. 

Do mankamentów muszę natomiast zaliczyć kiepskie głośniki, krótkie przebiegi na akumulatorze, delikatną obudowę ekranu oraz występujący pod ekstremalnym obciążeniem throttling termiczny.

Biorąc pod uwagę ważkość i liczbę plusów oraz ich znaczącą przewagę nad minusami, mogę przyznać wyróżnienie redakcji dla Hyperbooka X15-G w następujących kategoriach: doskonały DTR, idealny notebook dla gracza, dobry sprzęt dla profesjonalisty.

Please share our article, every link counts!
bohater testu: Hyperbook X15-G
bohater testu: Hyperbook X15-G
Hyperbook X15-G

Specyfikacja techniczna

Hyperbook X15-G
Procesor
Intel Core i7-4790 4 x 3.6 - 4 GHz, Haswell
Karta grafiki
NVIDIA GeForce GTX 980M - 8 GB VRAM, rdzeń: 540 MHz, pamięć: 1253 MHz, GDDR5 (Samsung), Nvidia G-Sync, ForceWare 353.06
Pamięć
16 GB 
, Crucial DDR3L 1600 MHz, 2x 8 GB, cztery gniazda, maks. 32 GB
Matryca
15.60 cali 16:9, 3840 x 2160 pikseli, Samsung SDC424B / LTNFL156FL02-P01, IPS
Chipset
Intel Z97
Dysk twardy
Samsung SSD SM951 256GB MZHPV256HDGL, 256 GB 
, miejsce na 2x 2,5" (9,5/7 mm, SATA, RAID 0/1), 2x M.2 2280
Złącza
4 USB 3.0, 1 HDMI, 2 DisplayPort, 1 blokada Kensingtona, 1 eSATA, gniazda audio: wejście mikrofonowe, wyjście słuchawkowe, wejście liniowe, wyjście S/PDIF (7.1), czytnik kart: SD/SDHC/SDXC, mini SD, MMC/RSMMC, jest (EgisTec) czytnik linii papilarnych
Łączność
Realtek RTL8168/8111 Gigabit-LAN (10/100/1000MBit/s), Intel Dual Band Wireless-AC 7265 (a/b/g/h/n = Wi-Fi 4/ac = Wi-Fi 5/)
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 35.7 x 385 x 262
Akumulator
82 Wh litowo-jonowy, 8 ogniw
System operacyjny
Microsoft Windows 8.1 64 Bit
Inne
głośniki: stereo o mocy 2 W, Creative Sound Blaster X-FI MB3, podświetlanie klawiatury: tak, BIOS: 1.03.02, zasilacz 19,5 V, 11,8 A, 230 W, układ szyfrujący TPM 2.0
Waga
3.5 kg, zasilacz: 1.08 kg

 

Sprzęt dostarczył

hyperbook.pl

Autor

Autorem niniejszej recenzji jest Aleksander Lenart.

Podobne laptopy

Notebooki innego producenta i/lub z innym CPU

Recenzja Acer Predator 15 G9-591
GeForce GTX 980M, Core i7 6700HQ
Recenzja Clevo P751DM
GeForce GTX 980M, Core i5 (Desktop) 6600K

Laptopy z tym samym GPU i/lub rozmiarem ekranu

Recenzja Asus GL502VY
GeForce GTX 980M, Core i7 6700HQ, 2.577 kg

Notebooki z tym samym GPU

Recenzja Asus G752VY
GeForce GTX 980M, Core i7 6700HQ, 17.30", 4.38 kg
Recenzja MSI GT72S 6QE Dominator Pro G
GeForce GTX 980M, Core i7 6820HK, 17.30", 3.8 kg
Recenzja Clevo P671RG
GeForce GTX 980M, Core i7 6820HK, 17.30", 3.3 kg
Recenzja Clevo P771DM
GeForce GTX 980M, Core i7 (Desktop) 6700K, 17.30", 3.9 kg

Za

+rewelacyjna wydajność
+dobry stosunek wydajności do ceny
+niesamowity dysk SSD
+łatwy dostęp do podzespołów bazowych
+szerokie możliwości rozbudowy HDD i SSD
+wymienialny akumulator
+wymienialne CPU i GPU
+desktopowy procesor
+możność podłączenia audio 7.1
+duża liczba rozsądnie rozmieszczonych portów
+podświetlana, wygodna klawiatura
+trzymana w ryzach głośność chłodzenia
+brak systemu i preinstalowanych programów
 

Przeciw

-delikatna obudowa ekranu i słabe zawiasy
-brak technologii Nvidia Optimus
-kiepskie jak na tę klasę głośniki
-krótkie przebiegi na akumulatorze
-throttling termiczny przy ekstremalnym obciążeniu
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja Hyperbook X15-G
Sylwester Cyba (Update: 2017-12-20)