Notebookcheck Logo

Recenzja Amazfit Bip 3 Pro: Niedrogi smartwatch ujawnia dużą słabość

Czy tanie nadal może być dobre? Amazfit Bip 3 Pro to jeden z najtańszych smartwatchów Amazfit i dużych trackerów fitness. Nic więc dziwnego, że oferowane tutaj funkcje są odchudzone w porównaniu do modeli bardziej premium. Ale czy urządzenie do noszenia nadal wykonuje dobrą robotę? Niestety, nasza recenzja pokazuje, że nie w każdym obszarze.
Accessory Gadget Smartwatch Wearable
Recenzja Amazfit Bip 3 Pro

Po niedawnej recenzjiAmazfit GTS 4 Mini (około 99 USD na Amazon), teraz zagłębiamy się o jeden poziom głębiej w portfolio producenta smartfonów. Z ceną detaliczną około 69 USD, Amazfit Bip 3 Pro jest jeszcze tańszy.

Oferuje jednak tylko odchudzone funkcje, w tym pomiar tętna i tlenu we krwi, a także GPS. Aby dowiedzieć się, czy Amazfit Bip 3 Pro jest nadal wart swoich pieniędzy, przyjrzeliśmy się bliżej temu urządzeniu w naszej recenzji smartwatcha.

Amazfit Bip 3 Pro
Matryca
1.69 cali 6:7, 240 x 280 pikseli 218 PPI, 1, TFT, refleksująca: tak, 60 Hz
Złącza
czujniki: Biometriesensor BioTracker 2 PPG, 3-Achsen-Beschleunigungssensor
Łączność
Bluetooth 5.0 BLE
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 9.65 x 44.12 x 36.49
Akumulator
280 mAh, Czas pracy (dane producenta): 336 h
Charging
wireless charging
Inne
Zepp OS, 24 miesiące(y) gwarancji, waterproof
Waga
33.2 g, zasilacz: 13 g
Cena
70 Euro

 

Obudowa i jej cechy: Plastik i silikon w trzech kolorach

Jak można się spodziewać w tej kategorii cenowej, Amazfit Bip 3 Pro jest oparty na plastikowej obudowie i jest dostępny w trzech kolorach: Black, Creme i Pink. Auf der rechten Mały przycisk wystaje z prawej strony wodoodpornego (do 5 ATM) zegarka. Oprócz ekranu dotykowego, przycisk ten odpowiada za obsługę urządzenia. Producent zrezygnował z integracji głośników i mikrofonu.

Ważący 30 g, lekki smartwatch owija się wokół nadgarstka użytkownika za pomocą dopasowanego kolorystycznie, wymiennego silikonowego paska o szerokości 20 mm. Klasyczna klamra z bolcem służy do regulacji paska do obwodu ramienia od około 15 do 22 cm.

Recenzja smartwatcha Amazfit Bip 3 Pro
Recenzja Amazfit Bip 3 Pro
Recenzja Amazfit Bip 3 Pro
Wrażenia użytkownika Amazfit Bip 3 Pro

Konfiguracja i obsługa: Łatwy w obsłudze smartwatch

Konfiguracja zegarka odbywa się za pośrednictwem aplikacji Zepp firmy Amazfit (dostępnej od Android 7.0 oraz iOS 12.0 i nowszych). Po pobraniu i zarejestrowaniu, użytkownik musi przejść do "Profilu" w menu i wpisać "+ Dodaj". Po włączeniu urządzenia wystarczy zeskanować kod QR na wyświetlaczu smartwatcha za pomocą aparatu smartfona. Niemieckojęzyczna aplikacja przeprowadzi użytkownika przez szybki i prosty proces konfiguracji. Krótko mówiąc: bezproblemowo.

Rozpoczęcie konfiguracji
Rozpoczęcie konfiguracji
Zeskanuj kod QR
Zeskanuj kod QR
Postępuj zgodnie z instrukcjami
Postępuj zgodnie z instrukcjami
Konfiguracja zakończona
Konfiguracja zakończona
Sklep z tarczami zegarków
Sklep z tarczami zegarków
Powiadomienia
Powiadomienia

Po połączeniu z aplikacją dostępne są różne opcje. Oprócz różnych ustawień śledzenia zdrowia, możliwe jest zainstalowanie dodatkowych bezpłatnych lub płatnych tarcz zegarka, aby dodać do początkowych dwóch tarcz zainstalowanych na urządzeniu.

Po wyjęciu z pudełka zegarek jest dostarczany z następującymi aplikacjami: alarm, cykl menstruacyjny, listy rzeczy do zrobienia, pogoda, sterowanie muzyką i aparatem, stoper i dodatkowe funkcje. Zepp OS Amazfit Bip 3 Pro nie ma własnego sklepu z aplikacjami, w przeciwieństwie do swojego bardziej premium rodzeństwa.

Obsługa urządzenia odbywa się głównie za pośrednictwem ekranu dotykowego. Przesunięcie w górę daje dostęp do powiadomień, a przesunięcie w dół otwiera szybkie ustawienia. Znajome przesunięcia w lewo i w prawo prowadzą użytkownika do szeregu widżetów. Menu jest otwierane i zamykane za pomocą przycisku na prawej krawędzi urządzenia.

Telefon i powiadomienia

Nic dziwnego, że ten tani smartwatch nie posiada funkcji telefonu. Udaje mu się jednak informować użytkownika o połączeniach przychodzących. W razie potrzeby powiadomienia ze smartfona mogą być przekazywane w czasie rzeczywistym. To, które aplikacje mogą wysyłać powiadomienia, można ustawić w aplikacji za pomocą filtrów ogólnych.

Asystent głosowy

Amazfit Bip 3 Pro nie ma żadnych asystentów głosowych, takich jak na przykład Alexa, którą można znaleźć w Amazfit GPS 4 Mini.

Zdrowie i kondycja: Solidny, ale nieco rozczarowujący

Niedrogi smartwatch ma na pokładzie podstawowe funkcje zdrowotne. Dzięki czujnikowi biometrycznemu BioTracker 2 PPG na spodzie urządzenia, może on mierzyć zarówno tętno, jak i zawartość tlenu we krwi (SpO2). Podczas gdy urządzenie można ustawić na ciągłe monitorowanie co kilka minut, pomiar SpO2 można aktywować tylko ręcznie. Zmierzone dane można przeglądać w podstawowej formie na smartwatchu, a aplikacja Zepp dostarcza dodatkowych informacji.

Możliwe jest również przesyłanie danych do Google Fit i Apple Health.

Cele działalności

Śledzenie aktywności
Śledzenie aktywności

Cele związane z aktywnością są absolutnym standardem, nawet wśród tańszych urządzeń do noszenia, więc nie jest zaskoczeniem, że Amazfit Bip 3 Pro oferuje je również tutaj.

Zegarek stara się pomóc użytkownikowi prowadzić bardziej aktywne życie, zarówno dzięki częściowo konfigurowalnym wartościom docelowym aplikacji dla kroków, budzenia się i minut aktywności - każdy reprezentowany jako jedna trzecia wypełnionego koła - a także dzięki wbudowanej funkcji PAI. Funkcja ta ocenia stan zdrowia użytkownika i zapewnia motywację do zbierania punktów.

Tętno, rytm serca i nasycenie krwi tlenem

Analiza pulsu przez cały dzień
Analiza pulsu przez cały dzień

Pomiar tętna to podstawowa funkcja każdego smartwatcha. Oczywiście Bip 3 Pro od Amazfit również sobie z tym radzi. Jednak jego zdolność do tego jest mniej niż gwiezdna.

W "pojedynku" z paskiem na klatkę piersiową Polar H10, smartwatch był w stanie nadążyć za pomiarami tętna spoczynkowego. Jednak w obszarze analizy tętna wyczynowego, innymi słowy sesji sportowych, zegarek znacznie odstawał od rzeczywistych wyników, które były zdecydowanie zbyt wysokie. Kształt krzywej pomiarowej również nie pasował do urządzenia referencyjnego. Przy odchyleniu wynoszącym około 36 procent, dajemy mu wynik pomiaru pulsu "nieadekwatny".

Podczas gdy możliwe jest regularne mierzenie pulsu użytkownika za pomocą zegarka, pomiar SpO2 można uruchomić tylko ręcznie. Ogólnie rzecz biorąc, zmierzone wartości były nieco zbyt niskie w porównaniu do urządzenia referencyjnego. Odchylenie było jednak akceptowalne i znacznie mniejsze niż w przypadku pomiarów pulsu.

Pomiary Amazfit Bip 3 Pro
Pomiary Amazfit Bip 3 Pro
Urządzenie referencyjne z pasem piersiowym Polar H10
Urządzenie referencyjne z pasem piersiowym Polar H10

Śledzenie snu

W razie potrzeby urządzenie może również śledzić sen, a także poziom stresu. Długość snu, jak również różne fazy snu, mogą być monitorowane i pomagają ocenić jakość snu. Podstawowe informacje z poprzedniej nocy można uzyskać bezpośrednio na zegarku, a bardziej szczegółowa ocena jest dostępna za pośrednictwem aplikacji. Zegarek nie posiada funkcji inteligentnego alarmu, który budzi użytkownika w dogodnej fazie snu w określonym przedziale czasowym.

Ocena snu na podstawie zegarka
Ocena snu na podstawie zegarka
Ocena snu...
Ocena snu...
w aplikacji Zepp
w aplikacji Zepp

Zapis szkolenia

Z dobrymi 60 trybami sportowymi, Bip 3 Pro oferuje mniej więcej połowę liczby opcji dostępnych w droższych modelach. Dostępne są popularne rodzaje sportów, takie jak jogging na świeżym powietrzu i bieżnia, spacery, jazda na rowerze, pływanie, wioślarstwo i tym podobne. Z tego powodu większość użytkowników powinna być dobrze obsługiwana przez oferowany tutaj wybór. Jedynie fani bardziej egzotycznych sportów mogą czuć niedosyt. Chociaż tak naprawdę nie możemy polecić Amazfit Bip 3 Pro jako zegarka sportowego ze względu na wspomniane wcześniej niedokładne pomiary pulsu.

Podczas sesji sportowych zegarek śledzi różne wskaźniki, takie jak prędkość, dystans i trasa za pośrednictwem GNSS oraz szacunkową liczbę spalonych kalorii.

Rodzaje sportu
Rodzaje sportu
Nagrywanie
Nagrywanie
Trasa
Trasa
Szczegóły
Szczegóły
Trasa (aplikacja)
Trasa (aplikacja)
Szczegóły 1 (aplikacja)
Szczegóły 1 (aplikacja)
Szczegóły 2 (aplikacja)
Szczegóły 2 (aplikacja)
Szczegóły 3 (aplikacja)
Szczegóły 3 (aplikacja)

GPS i nawigacja

Jeśli chodzi o pozycjonowanie, smartwatch obsługuje cztery standardy GNSS: GPS, Globass, Galileo i BeiDou. W testach dokładność pomiaru nie była zadowalająca. Średnie wartości były stosunkowo dokładne i w dużej mierze zgodne z tymi zmierzonymi za pomocą urządzenia referencyjnego Garmin Venu 2, z wyjątkiem dużych niedokładności w zakresie pokonanych metrów wysokości. Początkowe połączenie trwa zwykle kilka sekund i jest całkowicie akceptowalne.

Nawigacja GNSS wokół jeziora
Nawigacja GNSS wokół jeziora
Punkt zwrotny GNSS
Punkt zwrotny GNSS
Podsumowanie GNSS
Podsumowanie GNSS

Wyświetlacz: Kwadratowy i niezbyt jasny

Subpiksele
Subpiksele

Zamiast korzystać z wysokiej jakości AMOLED, Amazfit zdecydował się tylko na kwadratowy ekran dotykowy TFT w Bip 3 Pro. Znajduje się on pod szkłem hartowanym 2.5D z powłoką zapobiegającą pozostawianiu odcisków palców. 1,69-calowy wyświetlacz ma rozdzielczość 240 x 280 pikseli, co daje solidną gęstość pikseli 218 PPI.

Jasność wbudowanego panelu wynosi 384 cd/m² i jest przyzwoitą, ale nie szczególnie dobrą wartością, W bezpośrednim świetle słonecznym trudno jest odczytać godzinę lub inne informacje na wyświetlaczu zegarka. Odbicia wyświetlacza są również irytujące w cieniu. Ponadto wykryliśmy również migotanie PWM.

Amazfit Bip 3 ProAmazfit GTS 4 miniAmazfit Band 7Amazfit GTS 4
Response Times
PWM Frequency
324
360
11%
119.6
-63%
120
-63%
Screen
46%
-2%
23%
Brightness middle
384
559
46%
378
-2%
471
23%
Black Level *
0.52
Contrast
738
Total Average (Program / Settings)
29% / 29%
-33% / -33%
-20% / -20%

* ... im mniej tym lepiej

Screen Flickering / PWM (Pulse-Width Modulation)

To dim the screen, some notebooks will simply cycle the backlight on and off in rapid succession - a method called Pulse Width Modulation (PWM) . This cycling frequency should ideally be undetectable to the human eye. If said frequency is too low, users with sensitive eyes may experience strain or headaches or even notice the flickering altogether.
Screen flickering / PWM detected 324 Hz

The display backlight flickers at 324 Hz (worst case, e.g., utilizing PWM) .

The frequency of 324 Hz is relatively high, so most users sensitive to PWM should not notice any flickering. However, there are reports that some users are still sensitive to PWM at 500 Hz and above, so be aware.

In comparison: 53 % of all tested devices do not use PWM to dim the display. If PWM was detected, an average of 17803 (minimum: 5 - maximum: 3846000) Hz was measured.

Amazfit Bip 3 Pro w słońcu...
Amazfit Bip 3 Pro w słońcu...
i cień
i cień

Wydajność i żywotność baterii: Brak skarg w tej recenzji smartwatcha

Niestety, Amazfit nie podał żadnych informacji dotyczących zamontowanego chipu. Działa wystarczająco dobrze, aby zapewnić płynną obsługę smartwatcha. Tylko od czasu do czasu ekran dotykowy reagował powoli lub wcale.

Żywotność baterii

Przy normalnym użytkowaniu producent twierdzi, że żywotność baterii wynosi 14 dni i 7 dni przy intensywnym użytkowaniu. Wartości te są w większości zgodne z naszym doświadczeniem. Dla każdego, kogo użytkowanie zegarka można określić jako przeciętne, zegarek będzie musiał być podłączany do magnetycznej, ale krótkiej ładowarki (45 cm) mniej więcej co półtora tygodnia.

Ładowarka nie jest dołączona do zestawu, ale dzięki wyborowi USB-A, większość gospodarstw domowych powinna ją mieć. Naładowanie urządzenia zajmuje około dwóch godzin.

Amazfit Bip 3 Pro ładuje się za pomocą magnetycznego kabla USB do ładowania
Amazfit Bip 3 Pro ładuje się za pomocą magnetycznego kabla USB do ładowania

Za

+ solidne funkcje w przystępnej cenie
+ dokładny GNSS
+ ponad 60 trybów sportowych
+ długa żywotność baterii

Przeciw

- bardzo niedokładne pomiary pulsu
- bardzo ciemny wyświetlacz
- Migotanie PWM

Werdykt: Recenzja Amazfit Bip 3 Pro: W sumie solidny, ale ze słabościami

Na potrzeby recenzji Amazfit Bip 3 Pro został dostarczony przez producenta.
Na potrzeby recenzji Amazfit Bip 3 Pro został dostarczony przez producenta.

Amazfit Bip 3 Pro zrobił całkiem solidne wrażenie w naszej recenzji, poza pomiarami pulsu związanymi ze sportem. Chociaż ma zestaw odchudzonych funkcji, nadal jest wystarczająco wyposażony i dobrze nadaje się dla każdego, kto ma prostsze wymagania dotyczące smartwatcha, takie jak śledzenie kondycji. Najważniejsze funkcje, takie jak puls, SpO2 i GPS, są dostępne na pokładzie, podobnie jak inne opcje, takie jak śledzenie sportu, snu i stresu.

Ze względu na niedokładne możliwości pomiaru pulsu, możemy polecić Bip 3 Pro tylko osobom, które nie chcą używać urządzenia jako zegarka sportowego. Z drugiej strony, dla każdego, kto jest na rynku smartwatcha, który może również niezawodnie śledzić aktywność sportową, model ten powinien być unikany w oparciu o nasze doświadczenia testowe.

Ostatecznie problem ten był powtarzającym się tematem w różnych recenzjach modeli Amazfit. Amazfit GTS 4 Mini czasami również cierpiał z powodu niedokładnych pomiarów, ale nie był tak sprzeczny jak kandydat do recenzji tutaj. Dla kontrastuAmazfit GTS 4(około 199 USD na Amazon) były wyraźnie za niskie.

Dlatego też, jeśli ma to być nowy smartwatch Amazfit, polecamyGTS 4 Mini (około 99 USD na Amazon) zamiast Bip 3 Pro. Według RRP jest on tylko o 30 USD droższy, ale oferuje o wiele więcej ulepszeń oprócz dokładnych pomiarów pulsu. W Niemczech istnieją dobrze znane alternatywy w kategorii cenowej do 100 USD. Na przykładHuawei Band 7 (od około 45 USD na Amazon).

Cena i dostępność

Sugerowana cena detaliczna Amazfit Bip 3 Pro wynosi obecnie 69 USD, jednak można go już kupić w różnych sklepach internetowych za mniej, a Amazon prosi o około 60 USD za smartwatch.

Transparency

The present review sample was made available to the author as a loan by the manufacturer or a shop for the purposes of review. The lender had no influence on this review, nor did the manufacturer receive a copy of this review before publication. There was no obligation to publish this review.

Pricecompare

Please share our article, every link counts!
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja Amazfit Bip 3 Pro: Niedrogi smartwatch ujawnia dużą słabość
Marcus Schwarten, 2023-06-16 (Update: 2023-06-16)