Notebookcheck Logo

Test HP EliteBook 8570p

30/09/2012

HP EliteBook 8570p nie jest laptopem przeznaczonym dla masowego odbiorcy. Stworzono go dla osób potrzebujących wysokiej jakości komputera do pracy. Zachętami do jego kupowania są solidna obudowa, bardzo dobra matryca, długa gwarancja i porządna wydajność obliczeniowa. Testowany egzemplarz był wyposażony w dwurdzeniowy procesor Core i7, kartę grafiki AMD oraz matrycę HD+ oznaczoną jako WVA (wide viewing angle).

Obudowa

W modelu 8570p znalazła zastosowanie obudowa znana z zeszłorocznego EliteBooka 8560p. On również prezentuje się rewelacyjnie pod względem jakości. Wysokiej klasy materiały, niebrudzące się powierzchnie, sztywna konstrukcja, nieskazitelne spasowanie i tylko minimalnie uginające się (przy mocnym nacisku) wieko oraz obszar nad napędem optycznym świadczą o tym, że konstruktorom zależało na wyprodukowaniu solidnego sprzętu i przyłożyli się do swojej pracy. 

Poszczególne części są dobrze połączone, akumulator nie rusza się w swoim gnieździe, a zawiasy trzymają ekran niezawodnie. 

Solidny laptop musi swoje ważyć; w przypadku HP 8570p jest to 2,91 kg. Jeżeli doliczyć do tego zasilacz (520 g), torbę i jakieś akcesoria, łatwo osiągnąć 4 kg.

Spodnią osłonę obudowy można łatwo zdjąć, gdyż nie trzyma się ona na śrubkach. Po jej zdjęciu użytkownik uzyskuje dostęp do wszystkich ważnych podzespołów. Gniazdo karty SIM znajduje się we wnęce akumulatora. Testowany egzemplarz miał dwa gniazda pamięci, w tym jedno wolne. Istnieje możliwość łatwego wyczyszczenia wentylatora. 

Wyposażenie w złącza i ich rozmieszczenie przedstawiają się prawie identycznie, jak w modelu 8560p. Testowany egzemplarz HP 8570p miał dodany modem WWAN i otrzymał tym samym wspomniane gniazdo karty SIM. Tak jak w starszym modelu, rozmieszczenie złączy nie jest optymalne. Odstępy między portami USB są zbyt małe.

przód: kontrolki LED, spust mechanizmu ryglującego
przód: kontrolki LED, spust mechanizmu ryglującego
lewy bok: 2 USB 2.0, FireWire, USB/eSATA, VGA, ExpressCard/54, czytnik SmartCard
lewy bok: 2 USB 2.0, FireWire, USB/eSATA, VGA, ExpressCard/54, czytnik SmartCard
tył: gniazdo modemu, port szeregowy, akumulator, DisplayPort
tył: gniazdo modemu, port szeregowy, akumulator, DisplayPort
prawy bok: gniazdo audio, 2 USB 3.0, napęd optyczny (DVD), LAN, gniazdo blokady Kensingtona
prawy bok: gniazdo audio, 2 USB 3.0, napęd optyczny (DVD), LAN, gniazdo blokady Kensingtona

Osprzęt

Klawiatura zajmuje całą szerokość platformy roboczej. Posiada ona wydzielony blok numeryczny. Klawisze są - w większości - normalnej wielkości. Pod tym względem negatywnie wyróżniają się malutkie i zestawione zbyt blisko siebie klawisze strzałek góra/dół. Płytki z rzędu klawiszy funkcyjnych również powinny być nieco większe. Innym mankamentem są mało kontrastowe oznaczenia klawiszy. 

Klawisze cechują się precyzyjnym amortyzowaniem i dyskretnym klikiem. Tylko spacja trochę klekocze. Do dość krótkiego skoku można się przyzwyczaić. Klawiatura nie ugina się. Jest system odprowadzania niewielkiej ilości rozlanego na klawiaturę płynu. Brakuje natomiast podświetlenia klawiatury (nie tylko w testowanym egzemplarzu, ale i w specyfikacji producenta).

Za blokiem numerycznym znajdują się przyciski szybkiego dostępu.

Płytka dotykowa reaguje dobrze tylko na środku. Bliżej krawędzi trzeba wykonywać odpowiedni ruch 2-3-krotnie, by wreszcie zadziałała. Jest to mocno irytujące. Zmiany ustawień w sterowniku Synaptics nie przyniosły poprawy. Do wielkości płytki dotykowej i właściwości ślizgowych jej powierzchni autor nie miał natomiast zastrzeżeń. 

Jako zamiennik dla myszki i gładzika może służyć manipulator PointStick z dodatkowymi przyciskami. Jeżeli ktoś preferuje sterowanie kursorem za pomocą tego przyrządu umieszczonego w obrębie klawiatury, będzie zadowolony. Odległość między grzybkiem a jego przyciskami nie jest zbyt duża dla osób o małych dłoniach. Grzybek jest wklęsły, co nie każdemu będzie odpowiadać, ale zawsze można go zastąpić innym.

klawiatura QWERTZ
klawiatura QWERTZ
przyciski szybkiego dostępu
przyciski szybkiego dostępu
płytka dotykowa i manipulator PointStick (w głębi)
płytka dotykowa i PointStick

Obraz

HP oferuje w modelu 8570p trzy typy matryc o przekątnej 15,6": HD (1366 x 768 pikseli), HD+ (1600 x 900 pikseli) i Full HD (1920 x 1080) pikseli. Dwa ostatnie warianty to matryce o szerokich kątach widzenia. Wszystkie trzy mają matową powierzchnię. Testowany egzemplarz posiadał pośredni wariant, czyli matrycę HD+ (zagęszczenie pikseli: 117 ppi) produkcji LG Display. Dla wielu użytkowników odpowiednio równoważy ona wielkość elementów na ekranie oraz wielkość obszaru roboczego.

249
cd/m²
236
cd/m²
241
cd/m²
248
cd/m²
265
cd/m²
260
cd/m²
240
cd/m²
264
cd/m²
245
cd/m²
podświetlenie ekranu
LGDO258
Gossen Mavo-Monitor
maksimum: 265 cd/m² (Nits) średnia: 249.8 cd/m²
rozświetlenie: 89 %
na akumulatorze: 265 cd/m²
kontrast: 631:1 (czerń: 0.42 cd/m²)64% AdobeRGB 1998 (Argyll 2.2.0 3D)
90.5% sRGB (Argyll 2.2.0 3D)
61.9% Display P3 (Argyll 2.2.0 3D)

Średnia luminancji z dziewięciu obszarów pomiarowych to 249 cd/m²; najniższa wartość, 236 cd/m², została zmierzona w środkowej części u góry, a najwyższa, 265 cd/m², na środku ekranu. Wyniki te wskazują, że intensywność podświetlenia jest zupełnie wystarczająca w większości sytuacji i tylko na mocno świecącym słońcu może być problem z czytelnością obrazu. Wystarczy jednak odpowiednio ustawić się z laptopem, a będzie dało się na nim pracować. Na zasilaniu z akumulatora maksymalna intensywność podświetlenia nie pogarsza się. 

przodem do (porannego) słońca
przodem do słońca
bokiem do (porannego) słońca
bokiem do słońca
bokiem do (porannego) słońca
bokiem do słońca
HP EliteBook 8570p z matrycą HD+ a przestrzeń sRGB (siatka)
8570p a sRGB
HP EliteBook 8570p z matrycą HD+ a przestrzeń Adobe RGB (siatka)
8570p a Adobe RGB

Dzięki matowej powierzchni ekranu można używać ergonomicznej intensywności podświetlenia, tj. zazwyczaj około 140-160 cd/m². Mniej więcej 150 cd/m² uzyskujemy na 15. stopniu intensywności podświetlenia. Poziomów tych jest 20, przy czym poziomy 1-10 nadają się tylko do bardzo ciemnych miejsc, a dwa ostatnie poziomy dają relatywnie duży skok luminancji (o 20-30 cd/m²).

Przy maksymalnej intensywności podświetlenia uzyskano jasność czerni na poziomie tylko 0,42 cd/m²; to całkiem dobry wynik. Kontrast, 631:1, również prezentuje się znakomicie. Czerń ma więc odpowiednią głębię, co korzystnie rzutuje na jakość obrazu w filmach, w grach i podczas oglądania zdjęć. 

Liczba odwzorowywanych przez matrycę testowanego modelu kolorów to 97% barw z przestrzeni sRGB. Jako że gamut wykracza trochę poza zasięg sRGB w obszarach zieleni/żółci oraz fioletu, właściwe pokrycie sRGB przedstawia się trochę gorzej. W porównaniu do typowych matryc zapewniających około 60% pokrycia sRGB różnica i tak jest duża.

Istotną cechą, którą według specyfikacji ma zapewniać ta matryca, są szerokie kąty widzenia. Są one faktycznie szersze, niż w matrycy przeciętnego laptopa. Umożliwiają dużą swobodę ruchów przed komputerem; nie trzeba się obawiać, że niewielka zmiana kąta ustawienia ekranu lub kąta patrzenia na ekran odbije się negatywnie na jakości widzianego obrazu. Jednak i w tym przypadku w płaszczyźnie pionowej niekorzystne zmiany uwidoczniają się szybciej, niż w poziomie

Kąty nie są tak szerokie, jak w matrycy typu IPS, ale inwersję kolorów można stwierdzić właściwie tylko przy maksymalnym odchyleniu ekranu do tyłu.

kąty widzenia matrycy HD+ w laptopie HP EliteBook 8570p
kąty widzenia matrycy HD+ w laptopie HP EliteBook 8570p

BIOS

BIOS oferuje relatywnie dużo ustawień, w tym m.in. włączenie i wyłączanie portów, oszczędzanie energii czytnika SmartCard i gniazda ExpressCard, ustawienie RAID oraz aktywowanie wsparcia wirtualizacji. Warto sprawdzić, czy jest włączona opcja SATA 6 Gb/s (ważna w przypadku zmiany dysku na nowoczesny dysk SSD) i czy jest wyłączony tryb "Fan always on" (co zapewnia cichszą pracę wentylatora na zasilaniu sieciowym).

Osiągi

Testowany model posiadał najmocniejszą z dostępnych konfiguracji, jeżeli chodzi o CPU i GPU. Wyposażenie można by wzbogacić, decydując się na większy zasób pamięci RAM i inny typ pamięci dyskowej. 

Procesor Intel Core i7-3520M należy do najszybszych dwurdzeniowych CPU. Szczególnie dobrze wypada w pracy jednowątkowej, a to ze względu na wysoką częstotliwość taktowania uzyskiwaną za sprawą technologii Turbo Boost (3,6 GHz). Wydajność w zastosowaniach wielowątkowych również jest niezła, gdyż Hyper-Threading daje możliwość przeprowadzania obliczeń na czterech wątkach. 

W porównaniu do słabszych jednostek Core i5 procesor ten posiada wyższą częstotliwość taktowania i 4 zamiast 3 MB pamięci L3 Cache. Od Core i5-3360M jest o do 10% szybszy w testach syntetycznych. Testowany model HP 8570p z i7-3520M uzyskał 4899 pkt. w tecie jednowątkowym Cinebench R10, 10545 pkt. w teście wielowątkowym tej samej aplikacji oraz 457 s w teście wPrime 1024M.

Niektórzy potencjalni nabywcy omawianego laptopa mogą się zastanawiać, czy lepszym wyborem nie byłby procesor czterordzeniowy Intela. W modelach z serii "p" nie są one dostępne; występują w modelach z serii "w". Core i7-3610QM ma w testach wielowątkowych o 70-80% lepsze wyniki. W testach jednowątkowych spisuje się natomiast nieco gorzej od i7-3520M. W teście konwertowania pliku MP3 do AAC w iTunes bohater niniejszej recenzji uzyskał prędkość 49,9x, a Asus N76VZ z i7-3610QM - 47,1x.

Na zasilaniu akumulatorowym wydajność jest tylko nieco gorsza, gdyż nie jest wykorzystywany Turbo Boost. Częstotliwość taktowania CPU nie spada poniżej wartości bazowej. W teście jednowątkowym Cinebench R10 odnotowano wynik o około 1000 pkt. gorszy, a w wielowątkowym - o około 2000 pkt. gorszy, niż na zasilaniu z sieci.

porównanie prędkości konwersji MP3 do AAC (iTunes, więcej=lepiej)
porównanie prędkości konwersji MP3 do AAC (iTunes, więcej=lepiej)
porównanie wyników testów konwertowania filmów (mniej=lepiej)
porównanie wyników testów konwertowania filmów (mniej=lepiej)
porównanie wyników testów konwertowania filmów (mniej=lepiej)
porównanie wyników testów konwertowania filmów (mniej=lepiej)

Testowany model HP 8570p był wyposażony w kartę grafiki AMD Radeon HD 7570M. Jest to jedyny układ odpowiedzialny za przetwarzanie grafiki w omawianym laptopie, gdyż nie można wykorzystać zintegrowanego z procesorem HD Graphics 4000. Z tego powodu nie można też użyć technologii Quick Sync Video pozwalającej na szybkie konwertowanie filmów. W AMD Catalyst Control Center dostępna była tylko funkcja PowerPlay, a brakowało Switchable Graphics. 

Taktowanie rdzenia HD 7570M wynosi 500 MHz, a pamięć VRAM (1 GB GDDR5) jest taktowana z częstotliwością 800 MHz. Magistrala danych jest 64-bitowa.

Wydajność karty HD 7570M pozwala na jej przyporządkowanie do dolnej półki dGPU. Jej osiągi są o około 25% lepsze od HD Graphics 4000. Jest ona natomiast gorsza od karty GeForce GT 630M, która osiąga w testach syntetycznych wyniki o około 20% lepsze. 

Wynik HP 8570p w teście 3DMark Vantage to 3959 pkt., a w teście 3DMark11 uzyskano 978 pkt. 

Szybkość przeprowadzania konwersji filmów HP 8570p porównano z Asusem U44SG posiadającym układ HD Graphics 3000 oraz dodatkową kartę GeForce 610M. Rozwiązanie AMD Stream okazało się wolniejsze od technologii Intel Quick Sync i Nvidia CUDA w przypadku filmu QuickTime, a szybsze w przypadku materiału w formacie WMV.

Lepiej od oczekiwań wypadł test karty Radeon HD 7570M w aplikacji SPECviewperf 11, która sprawdza wydajność w środowisku CAD. Omawiany laptop spisał się oczywiście gorzej od laptopa z kartą Quadro K2000M (Lenovo W530), ale w niektórych testach okazał się wyraźnie lepszy od modeli z kartami Nvidia NVS 5400M (Lenovo T530) i GeForce GT 630M (Asus N76VM). 

Ogólna wydajność była nieco ograniczona z winy tego, że pamięć operacyjna działała w trybie jednokanałowym (zamontowany był tylko jeden moduł pamięci RAM). Poza tym testowany HP 8570p posiadał dysk twardy a nie SSD. W teście PCMark Vantage odnotowano 7604 pkt., a ocena pamięci dyskowej miała wartość 4424 pkt.

CPU-Z CPU
CPU-Z Mainboard
CPU-Z Memory
GPU-Z
HD Tune 2.55
3DMark 06 Standard Score
6086 pkt.
3DMark Vantage P Result
3959 pkt.
3DMark 11 Performance
978 pkt.
Pomoc
Cinebench R10 Rendering Single 32Bit
4899
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 32Bit
10545
Cinebench R10 Shading 32Bit
8871
Cinebench R10 Rendering Single CPUs 64Bit
6150 Points
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 64Bit
12958 Points
Cinebench R10 Shading 64Bit
8841 Points
Cinebench R11.5 CPU Single 64Bit
1.42 Points
Cinebench R11.5 CPU Multi 64Bit
3.33 Points
Cinebench R11.5 OpenGL 64Bit
28.81 fps
Pomoc
PCMark Vantage Result
7604 pkt.
PCMark 7 Score
2235 pkt.
Pomoc
SPECviewperf 11
1920x1080 Siemens NX (sortuj wg wyników)
HP EliteBook 8570p-B6Q03EA-ABD
4.98 fps ∼4%
Lenovo ThinkPad W530-N1K43GE
24.67 fps ∼18%
Lenovo ThinkPad T530 2429-5XG
2.32 fps ∼2%
Asus N76VM-V2G-T1078V
2.09 fps ∼1%
1920x1080 Tcvis (sortuj wg wyników)
HP EliteBook 8570p-B6Q03EA-ABD
5.63 fps ∼9%
Lenovo ThinkPad W530-N1K43GE
29.26 fps ∼49%
Lenovo ThinkPad T530 2429-5XG
0.91 fps ∼2%
Asus N76VM-V2G-T1078V
0.88 fps ∼1%
1920x1080 SolidWorks (sortuj wg wyników)
HP EliteBook 8570p-B6Q03EA-ABD
19.34 fps ∼23%
Lenovo ThinkPad W530-N1K43GE
35.59 fps ∼43%
Lenovo ThinkPad T530 2429-5XG
8.53 fps ∼10%
Asus N76VM-V2G-T1078V
7.16 fps ∼9%
1920x1080 Pro/ENGINEER (sortuj wg wyników)
HP EliteBook 8570p-B6Q03EA-ABD
2.45 fps ∼10%
Lenovo ThinkPad W530-N1K43GE
14.98 fps ∼62%
Lenovo ThinkPad T530 2429-5XG
1.2 fps ∼5%
Asus N76VM-V2G-T1078V
1.14 fps ∼5%
1920x1080 Maya (sortuj wg wyników)
HP EliteBook 8570p-B6Q03EA-ABD
11.69 fps ∼9%
Lenovo ThinkPad W530-N1K43GE
46.94 fps ∼35%
Lenovo ThinkPad T530 2429-5XG
9.99 fps ∼8%
Asus N76VM-V2G-T1078V
10.82 fps ∼8%
1920x1080 Lightwave (sortuj wg wyników)
HP EliteBook 8570p-B6Q03EA-ABD
27.31 fps ∼29%
Lenovo ThinkPad W530-N1K43GE
45.69 fps ∼49%
Lenovo ThinkPad T530 2429-5XG
14.77 fps ∼16%
Asus N76VM-V2G-T1078V
15.38 fps ∼17%
1920x1080 Ensight (sortuj wg wyników)
HP EliteBook 8570p-B6Q03EA-ABD
12.17 fps ∼6%
Lenovo ThinkPad W530-N1K43GE
18.21 fps ∼9%
Lenovo ThinkPad T530 2429-5XG
11.28 fps ∼5%
Asus N76VM-V2G-T1078V
11.07 fps ∼5%
1920x1080 Catia (sortuj wg wyników)
HP EliteBook 8570p-B6Q03EA-ABD
6.56 fps ∼8%
Lenovo ThinkPad W530-N1K43GE
33.53 fps ∼41%
Lenovo ThinkPad T530 2429-5XG
4.54 fps ∼6%
Asus N76VM-V2G-T1078V
3.97 fps ∼5%

Legenda

 
HP EliteBook 8570p-B6Q03EA-ABD Intel Core i7-3520M, AMD Radeon HD 7570M, Hitachi HTS727550A9E364
 
Lenovo ThinkPad W530-N1K43GE Intel Core i7-3820QM, NVIDIA Quadro K2000M, Hitachi Travelstar Z7K500 HTS725050A7E630
 
Lenovo ThinkPad T530 2429-5XG Intel Core i7-3520M, NVIDIA NVS 5400M, Hitachi Travelstar Z7K500 HTS725050A7E630
 
Asus N76VM-V2G-T1078V Intel Core i7-3610QM, NVIDIA GeForce GT 630M, Seagate Momentus SpinPoint M8 ST1000LM024

Testowany HP 8570p był wyposażony w dysk twardy marki Hitachi (Travelstar 7K750) o pojemności 500 GB i prędkości 7200 obr/min. W teście HD Tune maksymalny transfer przy odczycie liniowym wyniósł 115 MB/s, a średni - 85 MB/s. To bardzo dobre rezultaty, znacznie lepsze od osiągnięć większości innych dysków twardych. Ważniejsze w codziennym użytkowaniu są jednak czasy dostępu. Dysk z omawianego laptopa uzyskał 17 ms, co jest przeciętnym osiągnięciem. 

Hitachi HTS727550A9E364
przesył danych (minimum): 35.8 MB/s
przesył danych (maksimum): 115 MB/s
przesył danych (średnio): 85 MB/s
czas dostępu: 17 ms
szybkość interfejsu: 98.3 MB/s
obciążenie procesora: 1 %

Testy gier

Wydajność EliteBooka 8570p w grach jest słaba. W przetestowanych tytułach uzyskano lepsze wyniki, niż w przypadku HD Graphics 4000, ale nie na tyle lepsze, by można było znacząco zwiększyć ustawienia jakościowe lub rozdzielczość. 

Wbudowany wyświetlacz omawianego laptopa wspiera oprócz natywnej (1600 x 900 pikseli) rozdzielczości 800 x 600 i 1280 x 720 pikseli. W niektórych grach można wykorzystywać i inne rozdzielczości, ale w większości przetestowanych tytułów niedostępna była rozdzielczość 1366 x 768 pikseli. Testy w rozdzielczościach 1920 x 1080 oraz 1280 x 1024 pikseli były przeprowadzane na zewnętrznym monitorze podłączonym przez DisplayPort.

Poza standardowymi sprawdzianami przeprowadzono testy w rozdzielczości natywnej (1600 x 900 pikseli) na niskich ustawieniach. Osiągnięte wyniki średnie były o 5-20 kl/s niższe od uzyskanych w najniższej rozdzielczości. W niektórych przypadkach animacja pozostawała płynna. Wyniki te przedstawiają się następująco: Metro 2033 - 46 kl/s (DX9), Diablo 3 - 39 kl/s, Anno 2070 - 44 kl/s, Total War Shogun II - 89 kl/s.

low med. high ultra
World of Warcraft (2005) 108 123 31
Metro 2033 (2010) 54.7 13.6
StarCraft 2 (2010) 192 14
Total War: Shogun 2 (2011) 141.8 25.5 11.8
Anno 2070 (2011) 49 9
Diablo III (2012) 72 24

Wpływ na otoczenie

Hałas

Omawiany laptop wytwarzał w spoczynku szum, którego można by uniknąć. To ze względu na wybrany typ pamięci dyskowej. Nawet kiedy wentylator się wyłączy, dysk twardy generuje szum o natężeniu 33,2 dB. EliteBook 8570p nie jest wtedy głośny, odgłos dysku nie przeszkadza, ale nie można mówić o absolutnie cichym laptopie. Kiedy wentylator się włączył, natężenie szumu osiągało 34,4 dB. Przy niewielkim obciążeniu procesora poziom szumu nie zwiększa się przez dłuższy czas. Podczas odtwarzania filmu z DVD hałas miał natężenie 37,2 dB; w cichych fragmentach może to przeszkadzać. W przypadku średniego wykorzystania zasobów sprzętowych (np. podczas grania) poziom hałasu ostatecznie osiągał około 40 dB, a w teście jednoczesnego pełnego obciążenia CPU i GPU zarejestrowano maksymalnie 43,9 dB. 

W teście HP 8570p nie stwierdzono piszczenia, odgłosów o wysokiej częstotliwości, ani zmieniającej się często prędkości obrotowej (a więc i głośności) wentylatora.

Hałas

luz
33.2 / 34.5 / 34.5 dB
HDD
33.2 dB
DVD
37.2 / dB
obciążenie
39.9 / 43.9 dB
  red to green bar
 
 
30 dB
cichy
40 dB(A)
słyszalny
50 dB(A)
irytujący
 
min: dark, med: mid, max: light   Voltcraft sl-320 (odległość 15 cm)

Ciepło

Przy wykorzystaniu opcji "Fan always on" w BIOS-ie mamy do czynienia z większą intensywnością pracy wentylatora przy spoczynku podzespołów, ale za to obudowa omawianego laptopa jest chłodna. W teście bez obciążenia najwyższą zmierzoną temperaturą było 30,9°C. Po zmianie wspomnianej opcji odnotowano wartości maksymalnie o około 5°C wyższe. Zmiana ta nie miała natomiast wpływu na temperatury w teście pełnego obciążenia. W tymże wartości maksymalne nie przekroczyły 40°C. Temperatury w prawej części obudowy kształtowały się na poziomie poniżej 30°C. 

W teście pełnego obciążenia nie stwierdzono dławienia częstotliwości taktowania CPU.

w stresie
 34.7 °C33.1 °C28.2 °C 
 34.2 °C35.3 °C27.3 °C 
 32.6 °C34.7 °C29.3 °C 
maks. w ogóle: 35.3 °C
średnia: 32.2 °C
28.7 °C38.1 °C39.8 °C
30.2 °C37.9 °C39.1 °C
30 °C35.1 °C35.5 °C
maks. w ogóle: 39.8 °C
średnia: 34.9 °C
zasilacz  59.9 °C | temperatura otoczenia 22.6 °C | Voltcraft IR-360
(±) The average temperature for the upper side under maximal load is 32.2 °C / 90 F, compared to the average of 29.5 °C / 85 F for the devices in the class Office.
(+) The maximum temperature on the upper side is 35.3 °C / 96 F, compared to the average of 34.1 °C / 93 F, ranging from 21.2 to 62.5 °C for the class Office.
(+) The bottom heats up to a maximum of 39.8 °C / 104 F, compared to the average of 36.6 °C / 98 F
(+) In idle usage, the average temperature for the upper side is 27.6 °C / 82 F, compared to the device average of 29.5 °C / 85 F.
(+) The palmrests and touchpad are reaching skin temperature as a maximum (34.7 °C / 94.5 F) and are therefore not hot.
(-) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 27.8 °C / 82 F (-6.9 °C / -12.5 F).

Głośniki

Jakość dźwięku z wbudowanych głośników jest przyzwoita jak na laptop biznesowy. Charakterystyce dźwięku daleko jednak do ideału. Dominują tony wysokie, a niedostatecznie odwzorowane są tony niskie i średnie. Przy ustawieniu głośności bliskim maksymalnemu pojawiają się nieczystości.

Wydajność akumulatora

Dołączony w zestawie akumulator o pojemności 55 Wh może być nazwany standardowym. HP oferuje także inne opcje, o większej pojemności, o dłuższej gwarancji i akumulator doczepiany od spodu. 

Uzyskane czasy pracy okazały się niezbyt imponujące. W teście czytelnika aplikacji Battery Eater osiągnięto tylko 4:44 h, a w teście klasycznym (symulującym obciążenie) - 79 minut. Test symulujący korzystanie z internetu przy użyciu Wi-Fi zakończył się po niecałych 3 h. Odtwarzanie filmu z płyty DVD okazało się zaś możliwe przez 2:40 h.

Pobór mocy
wyłączony / stan wstrzymaniadarklight 0.4 / 0.6 W
luzdarkmidlight 14.5 / 23 / 24.5 W
obciążenie midlight 41.7 / 72.1 W
 color bar
Legenda: min: dark, med: mid, max: light        Voltcraft VC 940
Currently we use the Metrahit Energy, a professional single phase power quality and energy measurement digital multimeter, for our measurements. Find out more about it here. All of our test methods can be found here.
Wydajność akumulatora
luz
4h 44min
sieć przez WLAN
2h 55min
DVD
2h 40min
obciążenie
1h 19min

Podsumowanie

Najnowsza wersja profesjonalnego EliteBooka z 15-calowym ekranem to udany produkt o licznych zaletach. Na pierwszy plan wysuwają się spośród nich bardzo dobrej jakości matryca, świetna obudowa i bogate wyposażenie w złącza. Na wyróżnienie zasługują również wydajność obliczeniowa i szybkość działania systemu. Osoby poszukujące laptopa do pracy znajdą w 8570p prawie wszystko, czego im potrzeba, szczególnie że różnorodność konfiguracji ułatwia dokonanie wyboru tej optymalnej. 

Słabo wypada natomiast karta grafiki AMD Radeon HD 7570M bez rozwiązania pozwalającego wykorzystać zintegrowany z procesorem układ Intela. Nie jest ona dużo wydajniejsza od HD Graphics 4000, a przy braku obciążenia notuje się za jej sprawą większe zużycie energii. Skutkiem tego omawiany laptop uzyskuje takie sobie czasy pracy na akumulatorze. 

Inną wadą HP 8570p jest szum wytwarzany przy niewielkim obciążeniu. Jego źródłem jest dysk twardy o prędkości 7200 obr/min. Przewaga wydajnościowa nad innymi dyskami tego typu jest praktycznie niezauważalna w codziennym użytkowaniu. Zastosowanie tego dysku nie było więc dobrym pomysłem, bo omawiany laptop mógłby być w pewnych sytuacjach zupełnie cichy (wentylator wyłącza się w przypadku braku obciążenia).

Please share our article, every link counts!
.170
bohater testu: HP EliteBook 8570p
bohater testu: HP EliteBook 8570p

Specyfikacja techniczna

HP EliteBook 8570p-B6Q03EA-ABD
Procesor
Intel Core i7-3520M 2 x 2.9 - 3.6 GHz, Ivy Bridge
Karta grafiki
AMD Radeon HD 7570M - 1024 MB VRAM, rdzeń: 500 MHz, pamięć: 800 MHz, DX11, Shader 5.0, GDDR5, 64bit, atiumdag 8.951.6.1500 Win7/64
Pamięć
4 GB 
, DDR3 1600 MHz, 1x 4 GB
Matryca
15.60 cali 16:9, 1600 x 900 pikseli, LGDO258, TN LED, ok. 95% sRGB, refleksująca: nie
Chipset
Intel QM77 (Panther Point)
Dysk twardy
Hitachi HTS727550A9E364, 500 GB 
, 7200 obr/min
Karta dźwiękowa
HD Audio
Złącza
1 ExpressCard/54, 3 USB 2.0, 2 USB 3.0, 1 FireWire, 1 VGA/D-Sub, 1 DisplayPort, 1 modem, 1 blokada Kensingtona, 1 port szeregowy, 1 eSATA, 1 złącze stacji dokującej, gniazda audio: wejście mikrofonowe, wyjście słuchawkowe, czytnik kart: SD/MMC, 1 SmartCard, 1 czytnik linii papilarnych
Łączność
Intel 82579LM Gigabit Network Connection (10/100/1000MBit/s), Intel Centrino Advanced-N 6205 (a/b/g/n = Wi-Fi 4), Bluetooth 4.0, HP hs2350 HSPA+
Napęd optyczny
HP CDDVDW SN-208BB
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 34 x 374 x 251
Akumulator
55 Wh litowo-jonowy, 10,8 V
System operacyjny
Microsoft Windows 7 Professional 64 Bit
Camera
kamerka: 1,3 megapiksela
Inne
głośniki: stereo, klawiatura: Chiclet z blokiem numerycznym, podświetlanie klawiatury: nie, -, 36 miesiące(y) gwarancji
Waga
2.91 kg, zasilacz: 520 g
Cena
- PLN

 

Autorzy

Tekst i zdjęcia: Tobias Winkler
Tłumaczenie: Tomasz Cyba

Podobne laptopy

Notebooki z tym samym GPU

Recenzja Toshiba Tecra R940
Radeon HD 7570M, Core i7 3520M, 14.00", 2.048 kg

Laptopy z tą samą przekątną ekranu i/lub wagą

Recenzja laptopa HP EliteBook 845 G9: Przekonuje również z Ryzenem 5 PRO 6650U
Radeon 660M, Rembrandt (Zen 3+) R5 PRO 6650U, 14.00", 1.424 kg
Recenzja HP ProBook 450 G5
UHD Graphics 620, Kaby Lake Refresh i5-8250U, 15.60", 2.1 kg
Recenzja HP ProBook 440 G5
UHD Graphics 620, Kaby Lake Refresh i5-8250U, 14.00", 1.552 kg
Recenzja HP EliteBook 840 G4 z HP Sure View
HD Graphics 620, Kaby Lake i5-7200U, 14.00", 1.7 kg
Recenzja HP EliteBook 850 G4
HD Graphics 620, Kaby Lake i5-7200U, 15.60", 1.9 kg
Recenzja HP ProBook 650 G3
HD Graphics 620, Kaby Lake i5-7200U, 15.60", 2.272 kg

Za

+bardzo dobra jakość wykonania i użytych materiałów
+solidna obudowa
+bogate wyposażenie w złącza i liczne możliwości poszerzenia funkcji
+bardzo dobra matryca
+ponadprzeciętna wydajność obliczeniowa
+niskie temperatury obudowy
 

Przeciw

-słaba karta grafiki
-głośny dysk twardy
-brak przełączania grafiki
-dość wysokie zużycie energii bez obciążenia
-niespecjalne czasy pracy na akumulatorze
-płytka dotykowa reagująca odpowiednio tylko na środku
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja HP EliteBook 8570p
Tobias Winkler (Update: 2020-01-26)