Notebookcheck Logo

Test HP EliteBook 850 G1

05/03/2014

Klocowate EliteBooki starszych generacji przeszły do historii. HP postanowił je odchudzić i nowe EliteBooki mają już kształt ultrabooków oraz niskonapięciowe procesory Intela. Przetestowany model 850 G1 posiadał matrycę 15,6" Full HD SVA.

Obudowa

Obudowa została poddana znaczącej zmianie w porównaniu ze starszymi EliteBookami. Mimo że wykazana przez wagę masa, 1,97 kg, jest o 100 g większa od podawanej przez producenta (przypuszczalnie z powodu HDD), i tak robi wrażenie. Omawiany laptop ma tylko około 21 mm wysokości, toteż można mówić, że to ultrabook, choć nie wszystkie konfiguracje spełniają wymagane do tego kryteria. 

Dzięki szczodremu zastosowaniu stopów metali (magnez, aluminium) odchudzenie konstrukcji nie wpłynęło negatywnie na sztywność jednostki zasadniczej. Nawet przy użyciu znacznej siły korpus wykrzywia się tylko minimalnie. Bez problemu znosi on też punktowy nacisk. Matowe powierzchnie sprawiają, że łatwo utrzymać laptop w czystości. 

Zaletą jest też nad wyraz solidna obudowa ekranu, która jest połączona z jednostką zasadniczą masywnymi zawiasami. Klapę można podnieść jedną ręką, ale podczas wstrząsów ekran się nie chybocze. 

Przy zewnętrznej krawędzi ramki ekranu znajduje się gumowa uszczelka, która zapobiega temu, by w stanie zamkniętym między matrycę i klawiaturę dostawały się kurz i ciała obce. 

Spasowanie obudowy w testowanym egzemplarzu było niezłe, aczkolwiek niektóre szczeliny między elementami mogłyby być mniejsze. 

Spód jednostki zasadniczej zdejmuje się bez użycia narzędzia. Robi się to przy wykorzystaniu prostego mechanizmu suwakowego. Rozwiązanie to powinno być traktowane jako wzór przez innych producentów laptopów. Oprócz zajętych złączy wewnątrz znajdowały się gniazdo na drugi moduł pamięci RAM, gniazdo M.2 na dysk SSD oraz złącze i miejsce pod moduł WWAN z niezbędnymi antenami. Dysk (o wysokości 7 mm) oraz akumulator można wymontować. W celu wyjęcia wentylatora trzeba by w większym stopniu rozebrać obudowę. Procesor jest wlutowany.

FireWire, eSATA, ExpressCard, port szeregowy, gniazdko modemu - lista złączy, których ubyło w porównaniu z modelem 8570p, jest długa. Z drugiej strony liczba tych, które są na wyposażeniu EliteBooka 850, nie jest mała. Mamy tu cztery USB 3.0, które zostały podzielone po równo na ścianki boczne, dwa wyjścia sygnału wideo (VGA i DisplayPort) oraz gniazdo audio i LAN. W nieszczęśliwym miejscu znajduje się czytnik kart pamięci - by z niego skorzystać, trzeba unieść laptop. W tylnej części prawej ścianki bocznej umieszczono złącze replikatora portów UltraSlim Docking Station.

przód: kontrolki LED
przód: kontrolki LED
lewy bok: gniazdo blokady Kensingtona, wylot powietrza z układu chłodzenia, VGA, 2 USB 3.0, czytnik SmartCard
lewy bok: gniazdo blokady Kensingtona, wylot powietrza z układu chłodzenia, VGA, 2 USB 3.0, czytnik SmartCard
prawy bok: gniazdo audio, DisplayPort, 2 USB 3.0, LAN, złącze replikatora portów, gniazdo zasilania
prawy bok: gniazdo audio, DisplayPort, 2 USB 3.0, LAN, złącze replikatora portów, gniazdo zasilania
z tyłu brak złączy
z tyłu brak złączy

Osprzęt

Nowa klawiatura to na pierwszy rzut oka krok wstecz względem klawiatur ze starszych EliteBooków. Zrezygnowano z odrębnego bloku numerycznego. Tę bolesną stratę tylko częściowo łagodzi pojawienie się wreszcie podświetlenia klawiatury, którego intensywność można regulować na dwóch poziomach. 

Jeżeli ktoś jest przyzwyczajony do klawiatur z klawiszami stawiającymi konkretny opór (np. z laptopów ThinkPad), nie przypadnie mu do gustu raczej miękka klawiatura EliteBooka 850. Krótki skok jest tu zestawiony z raczej słabą odpowiedzią. Niezbyt przeszkadzającym mankamentem jest lekkie uginanie się środkowego obszaru klawiatury - taki lapsus nie powinien mieć jednak miejsca w laptopie z wysokiej półki. 

Płytka dotykowa Synaptics jest duża (10,4 x 6,5 cm), toteż zapewnia dość miejsca na używanie funkcji dotyku wielopunktowego (rozpoznaje dotyk w trzech miejscach jednocześnie). Polecenia są wykonywane zawsze dokładnie i bezbłędnie. Różnie można natomiast oceniać oddzielne przyciski gładzika. Z jednej strony stawiają one przy naciskaniu dobrze dobrany opór, ale stukot przy naciskaniu nie jest przyjemny. 

Zamiennikiem gładzika jest manipulator Pointstick. Wklęsły grzybek z drobnymi wypustkami zapewnia dobre trzymanie się palca, co ułatwia dokładne sterowanie kursorem. Manipulator ten ma własne oddzielne przyciski, których skok jest nieco płytszy i które są nieco cichsze, niż przyciski gładzika.

klawiatura QWERTY (fot. Notebookcheck)
klawiatura QWERTY (fot. Notebookcheck)
płytka dotykowa
płytka dotykowa
manipulator Pointstick
manipulator Pointstick

Obraz

W modelu EliteBook 850 Hewlett-Packard stosuje różne matowe matryce o przekątnej 15,6". Różnią się one rozdzielczością (HD Ready i Full HD) i kątami widzenia (SVA - Standard Viewing Angle i WVA - Wide Viewing Angle). W testowanym egzemplarzu znalazł się wyświetlacz o rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli typu SVA. Zagęszczenie pikseli wynosi 141 ppi. Dzięki wysokiej rozdzielczości drobne czcionki są ostre i dobrze czytelne. Wyższa (niż Full HD) rozdzielczość nie ma pod systemem Windows 7 sensu.

329
cd/m²
298
cd/m²
313
cd/m²
292
cd/m²
297
cd/m²
288
cd/m²
287
cd/m²
247
cd/m²
281
cd/m²
podświetlenie ekranu
Chi Mei CMN15C2 tested with X-Rite i1Pro 2
maksimum: 329 cd/m² (Nits) średnia: 292.4 cd/m²
rozświetlenie: 75 %
na akumulatorze: 297 cd/m²
kontrast: 407:1 (czerń: 0.73 cd/m²)
ΔE Color 9.83 | 0.5-29.43 Ø5
ΔE Greyscale 11.52 | 0.57-98 Ø5.3
51% AdobeRGB 1998 (Argyll 1.6.3 3D)
54.8% AdobeRGB 1998 (Argyll 2.2.0 3D)
76.2% sRGB (Argyll 2.2.0 3D)
53.5% Display P3 (Argyll 2.2.0 3D)
Gamma: 2.59

Intensywność podświetlenia ekranu można regulować na 21 poziomach, przy czym na najniższym obraz mógłby być ciemniejszy. Przy maksymalnej intensywności podświetlenia średnia luminancja dla całego ekranu wyniosła 292 cd/m². To dużo, więc nie ma problemu z czytelnością obrazu w bardzo jasnym pomieszczeniu. Podświetlenie wydaje się równomierne, mimo że wyniki pomiarów wskazują, iż w dolnej części ekranu luminancja jest niższa, niż gdzie indziej. Zdecydowanie bardziej widoczne i irytujące jest migotanie obrazu przy obniżonej jego jasności.

HP EliteBook 850 G1 z matrycą Full HD SVA a przestrzeń kolorów Adobe RGB (siatka)
850 G1 a Adobe RGB
HP EliteBook 850 G1 z matrycą Full HD SVA a przestrzeń kolorów sRGB (siatka)
850 G1 a sRGB
HP EliteBook 850 G1 z matrycą Full HD SVA a Dell Latitude E6540 z matrycą Full HD (siatka)
850 G1 a Latitude E6540
wierność kolorów (przed kalibracją)
wierność kolorów (przed kalibracją)
nasycenie kolorów (przed kalibracją)
nasycenie kolorów (przed kalibracją)
skala szarości (przed kalibracją)
skala szarości (przed kalibracją)
wierność kolorów (po kalibracji)
wierność kolorów (po kalibracji)
nasycenie kolorów (po kalibracji)
nasycenie kolorów (po kalibracji)
skala szarości (po kalibracji)
skala szarości (po kalibracji)

Matryca SVA to wyświetlacz typu TN, a więc zaliczający się do tych tańszych. Chodzi o model produkcji firmy Chimei (CMN15C2). Fabryczna kalibracja nie pozwala na wykorzystywanie EliteBooka 850 do obróbki zdjęć. Decydują o tym m.in. wysokie poziomy odchylenia DeltaE 2000 dla kolorów (9,8) i skali szarości (11,5). Przeprowadzenie kalibracji spowodowało zmniejszenie tych błędów o ponad połowę. Niektóre kolory (np. cyjan) i tak znacznie odbiegały jednak od ideału. Paleta barw nie jest zbyt bogata. Pokrycie przestrzeni sRGB wyniosło około 70%.

Matryca jest matowa, toteż refleksy są ograniczone do minimum. Luminancja jest na dodatek wysoka, więc nie ma problemu z czytelnością obrazu na dworze nawet w słoneczny dzień.

na dworze
na dworze
na dworze
na dworze
na dworze
na dworze

W omawianym laptopie mamy do czynienia z matrycą TN (SVA), więc kąty widzenia nie są jej mocną stroną. W pionie niewielkie ruchy głową powodują widoczne zmiany jasności obrazu. Odchylenie o około 20 stopni od pozycji na wprost powoduje tak drastyczne zmiany w obrazie, że wyświetlane na ekranie treści stają się nierozpoznawalne. W poziomie kąty widzenia są trochę szersze, ale też nie są one rewelacyjne.

kąty widzenia matrycy Full HD SVA w laptopie HP EliteBook 850 G1
kąty widzenia matrycy Full HD SVA w laptopie HP EliteBook 850 G1

Osiągi

W EliteBooku 850 G1 są stosowane tylko niskonapięciowe procesory Intel Haswell. W testowanym egzemplarzu znalazł się model Core i5-4200U. Ma on niskie TDP (15 W) i niską bazową częstotliwość taktowania (1,6 GHz), ale Turbo Boost sprawia, że taktowanie może osiągać nawet 2,6 GHz. Technologii Hyper-Threading zawdzięcza on to, że może wykonywać obliczenia na czterech wątkach jednocześnie. 

Zastosowanie procesora typu ULV oznacza ograniczoną wydajność. Mimo że w EliteBooku 850 procesor w pełni wykorzystuje Turbo Boost (przy maksymalnym obciążeniu taktowanie wynosiło 2,3 GHz, a przy obliczeniach jednowątkowych - 2,6 GHz), omawiany laptop wypada pod względem osiągów gorzej od EliteBooka 8570p z procesorem Core i7-3520M. W testach Cinebench R11.5 przewaga starszego modelu wyniosła około 30% (34% w teście wielowątkowym, a 26% w teście jednowątkowym). Dell Latitude E6540 z czterordzeniowym procesorem i7-4800MQ uzyskał w teście wielowątkowym wynik o 181% lepszy (6,99 pkt.). Dell Latitude E7240 Touch z nieco szybszym od i5-4200U procesorem i5-4300U okazał się o 11% lepszy od bohatera niniejszej recenzji w teście wielowątkowym (2,77 pkt.), a o 14% lepszy w teście jednowątkowym (1,29 pkt.).

Na zasilaniu akumulatorowym częstotliwość taktowania CPU była ograniczona do wartości bazowej (1,6 GHz). Wtedy omawiany model prezentuje wydajność trochę gorszą od laptopów z procesorem Core i3-3217U.

Z procesorem zintegrowany jest układ grafiki HD Graphics 4400, który ma 20 jednostek wykonawczych i którego taktowanie wynosi 200-1000 MHz. W EliteBooku 850 stosowana jest opcjonalnie dodatkowa karta grafiki AMD Radeon HD 8750M (z pamięcią VRAM GDDR5), ale testowany laptop jej nie posiadał.  

Wskutek tego, że współdzielona pamięć systemowa pracowała w trybie jednokanałowym, układ HD Graphics 4400 tracił sporo ze swojej wydajności, która i tak jest nie najlepsza. Osiągi EliteBooka 850 w testach wydajności graficznej są gorsze od laptopów z kartą Radeon HD 7550M. W wielu zastosowaniach wydajność jest jednak wystarczająca, a technologia Quick Sync Video umożliwia szybką i efektywną konwersję filmów. Na zasilaniu akumulatorowym częstotliwość taktowania GPU jest ograniczona do 600 MHz.

CPU-Z CPU
CPU-Z CPU
CPU-Z Mainboard
CPU-Z Mainboard
CPU-Z Memory
CPU-Z Memory
CPU-Z SPD
CPU-Z SPD
GPU-Z
GPU-Z
HWiNFO64
HWiNFO64
LatencyMon
LatencyMon
3DMark 06 Standard Score
4074 pkt.
3DMark Vantage P Result
3222 pkt.
3DMark 11 Performance
762 pkt.
3DMark Ice Storm Standard Score
26477 pkt.
3DMark Cloud Gate Standard Score
3582 pkt.
3DMark Fire Strike Score
490 pkt.
Pomoc
PCMark 7 Score
2821 pkt.
PCMark 8 Home Score Accelerated v2
2766 pkt.
PCMark 8 Creative Score Accelerated v2
2530 pkt.
PCMark 8 Work Score Accelerated v2
4053 pkt.
Pomoc
Cinebench R10 Rendering Single CPUs 64Bit
4874 Points
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 64Bit
9889 Points
Cinebench R10 Shading 64Bit
5763 Points
Cinebench R10 Rendering Single 32Bit
3680
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 32Bit
7716
Cinebench R10 Shading 32Bit
5939
Cinebench R11.5 OpenGL 64Bit
13.46 fps
Cinebench R11.5 CPU Multi 64Bit
2.49 Points
Cinebench R11.5 CPU Single 64Bit
1.13 Points
Cinebench R15 CPU Multi 64Bit
229 Points
Cinebench R15 OpenGL 64Bit
15.76 fps
Cinebench R15 Ref. Match 64Bit
98 %
Cinebench R15 CPU Single 64Bit
100 Points
Pomoc
Cinebench R11.5
CPU Single 64Bit (sortuj wg wyników)
HP EliteBook 850 G1-H5G34ET
HD Graphics 4400, 4200U, Hitachi Travelstar Z7K500 HTS725050A7E630
1.13 Points
HP EliteBook 8570p-B6Q03EA-ABD
Radeon HD 7570M, 3520M, Hitachi HTS727550A9E364
1.42 Points +26%
Lenovo ThinkPad T440s 20AQ-S00500
HD Graphics 4400, 4200U, Hitachi Travelstar Z7K500 HTS725050A7E630
1.14 Points +1%
Dell Latitude E7240 Touch
HD Graphics 4400, 4300U, Samsung SSD SM841 128GB
1.29 Points +14%
CPU Multi 64Bit (sortuj wg wyników)
HP EliteBook 850 G1-H5G34ET
HD Graphics 4400, 4200U, Hitachi Travelstar Z7K500 HTS725050A7E630
2.49 Points
HP EliteBook 8570p-B6Q03EA-ABD
Radeon HD 7570M, 3520M, Hitachi HTS727550A9E364
3.33 Points +34%
Dell Latitude E6540 FHD HD 8790M
Radeon HD 8790M, 4800MQ, Liteonit LCS-128M6S
6.99 Points +181%
Lenovo ThinkPad T440s 20AQ-S00500
HD Graphics 4400, 4200U, Hitachi Travelstar Z7K500 HTS725050A7E630
2.51 Points +1%
Dell Latitude E7240 Touch
HD Graphics 4400, 4300U, Samsung SSD SM841 128GB
2.77 Points +11%
HD Tune
HD Tune

Testowany laptop nie posiadał dysku SSD, ani nawet SSHD. Został wyposażony w zwykły dysk twardy Travelstar Z7K500 o prędkości 7200 obr/min, o pojemności 500 GB i posiadający 32 MB pamięci podręcznej. Jest to jednak jeden z szybszych dysków tego typu. Według aplikacji CrystalDiskMark odczyt i zapis sekwencyjny przekroczyły 120 MB/s. Średni odczyt liniowy w teście HD Tune wyniósł 107 MB/s. Czas dostępu (16,2 ms) okazał się przyzwoity, ale żaden dysk twardy nie może się równać pod tym względem z dyskiem SSD (około 0,1 ms lub mniej). 

Ogólna wydajność byłaby lepsza, gdyby omawiany laptop posiadał 8 GB pamięci RAM i dysk SSD. W mierzącym ją teście PCMark 7 EliteBook 850 uzyskał 2821 pkt. EliteBook 8570p z procesorem i7-3520M i dyskiem twardym zdobył 2235 pkt. (o 21% mniej), a Dell Latitude E6540 z i7-4800MQ i dyskiem SSD - 4983 pkt. (o 77% więcej). Wynik bohatera niniejszej recenzji był bliski osiągnięciu Della Latitude E7440, czyli innego modelu z procesorem i5-4200U i dyskiem twardym (2734 pkt.).

Hitachi Travelstar Z7K500 HTS725050A7E630
przesył danych (minimum): 65.3 MB/s
przesył danych (maksimum): 132.5 MB/s
przesył danych (średnio): 106.7 MB/s
czas dostępu: 16.2 ms
szybkość interfejsu: 288.4 MB/s
obciążenie procesora: 16.2 %
PCMark 7 - Score (sortuj wg wyników)
HP EliteBook 850 G1-H5G34ET
HD Graphics 4400, 4200U, Hitachi Travelstar Z7K500 HTS725050A7E630
2821 Points
HP EliteBook 8570p-B6Q03EA-ABD
Radeon HD 7570M, 3520M, Hitachi HTS727550A9E364
2235 Points -21%
Dell Latitude E6540 FHD HD 8790M
Radeon HD 8790M, 4800MQ, Liteonit LCS-128M6S
4983 Points +77%
Lenovo ThinkPad T440s 20AQ-S00500
HD Graphics 4400, 4200U, Hitachi Travelstar Z7K500 HTS725050A7E630
2287 Points -19%
Dell Latitude E7440
HD Graphics 4400, 4200U, Seagate Laptop Ultrathin ST500LT032
2734 Points -3%
3DMark 11 - 1280x720 Performance GPU (sortuj wg wyników)
HP EliteBook 850 G1-H5G34ET
HD Graphics 4400, 4200U, Hitachi Travelstar Z7K500 HTS725050A7E630
687 Points
Dell Latitude E7440
HD Graphics 4400, 4200U, Seagate Laptop Ultrathin ST500LT032
705 Points +3%
HP ProBook 470 G1 E9Y75EA
Radeon HD 8750M, 4200M, Hitachi Travelstar Z5K500 HTS545050A7E380
1709 Points +149%
HP EliteBook 8570p-B6Q03EA-ABD
Radeon HD 7570M, 3520M, Hitachi HTS727550A9E364
862 Points +25%

Testy gier

low med. high ultra
Anno 2070 (2011) 47.3 22 13.4
Diablo III (2012) 45.2 25.1 20.6
Tomb Raider (2013) 37.2 17.9 10.4
Dota 2 (2013) 39.8 25 13.1
Total War: Rome II (2013) 29.1 20.7 16.5

Wpływ na otoczenie

Hałas

Za emisję hałasu w spoczynku i przy niewielkim obciążeniu odpowiada głównie dysk twardy. Jednostajny szum HDD jest dość wyraźnie słyszalny w cichym miejscu. Kiedy słychać było pracę głowicy natężenie hałasu osiągało nawet 32,6 dB. Gdyby wyposażyć omawiany laptop w dysk SSD, byłby on znacznie cichszy, gdyż podczas normalnej pracy wentylator zachowuje się powściągliwie lub w ogóle nie działa. 

Szum powodowany przez wentylator wysuwa się na pierwszy plan pod obciążeniem, ale nawet wtedy nie osiąga on nieprzyjemnego poziomu. W teście średniego obciążenia (3DMark06) zmierzono 33,3 dB, a w teście pełnego obciążenia zarejestrowano 36,2 dB. EliteBook 850 był więc w tym drugim teście cichszy od EliteBooka 8570p i Della Latitude E7440, ale trzeba wziąć pod uwagę to, że jego procesor miał w tym teście taktowanie obniżone do poziomu o szczebel powyżej wartości bazowej.

Hałas

luz
31.1 / 31.3 / 31.3 dB
HDD
32.6 dB
obciążenie
33.3 / 36.2 dB
  red to green bar
 
 
30 dB
cichy
40 dB(A)
słyszalny
50 dB(A)
irytujący
 
min: dark, med: mid, max: light   Voltcraft SL 320 (odległość 15 cm)

Ciepło

temperatury podzespołów w teście pełnego obciążenia
temperatury podzespołów w teście pełnego obciążenia

Mimo niezbyt intensywnej pracy układu chłodzenia temperatury obudowy i podzespołów nie były bardzo wysokie. W teście pełnego obciążenia średnie temperatur maksymalnych wyniosły około 35-36°C. Niewiele powyżej 40°C zmierzono tylko na spodzie, przy wylocie powietrza z układu chłodzenia. W teście bez obciążenia obudowa była chłodna. Można więc używać omawiany laptop, trzymając go na kolanach. 

Niewątpliwie pozytywnie na temperatury wpłynęło zastosowanie niskonapięciowego CPU o mocy strat (TDP) na poziomie 15 W. W godzinnym teście aplikacji Prime95 i FurMark temperatura Core i5-4200U osiągnęła maksymalnie 67°C. Taktowanie GPU utrzymywało się cały czas na maksymalnym poziomie 1000 MHz, natomiast taktowanie CPU ustabilizowało się na poziomie 1,7 GHz (o 100 MHz więcej, niż wartość bazowa).

na luzie
 23.8 °C25 °C25.1 °C 
 23.8 °C24.7 °C25.3 °C 
 23.6 °C23.9 °C25.6 °C 
maks. w ogóle: 25.6 °C
średnia: 24.5 °C
25.8 °C24.4 °C24.4 °C
25 °C24.2 °C24.2 °C
24.8 °C24.1 °C23.7 °C
maks. w ogóle: 25.8 °C
średnia: 24.5 °C
zasilacz  25.6 °C | temperatura otoczenia 23.1 °C | Voltcraft IR-360
(±) The average temperature for the upper side under maximal load is 35.3 °C / 96 F, compared to the average of 29.5 °C / 85 F for the devices in the class Office.
(+) The maximum temperature on the upper side is 39.1 °C / 102 F, compared to the average of 34.2 °C / 94 F, ranging from 21.2 to 62.5 °C for the class Office.
(±) The bottom heats up to a maximum of 40.6 °C / 105 F, compared to the average of 36.7 °C / 98 F
(+) In idle usage, the average temperature for the upper side is 24.5 °C / 76 F, compared to the device average of 29.5 °C / 85 F.
(+) The palmrests and touchpad are reaching skin temperature as a maximum (33.3 °C / 91.9 F) and are therefore not hot.
(-) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 27.7 °C / 81.9 F (-5.6 °C / -10 F).

Głośniki

Producent nie przyłożył się do systemu audio i zgodnie ze swoim charakterem (laptop biznesowy) EliteBook 850 otrzymał dwa słabe głośniki. Brak basów i słyszalne nieczystości przy wysokim poziomie głośności charakteryzują brzmienie, w którym można pochwalić tylko czyste tony wysokie.

Wydajność akumulatora

Wbudowany akumulator testowanego modelu miał pojemność 50 Wh. Drugą dostępną opcją jest wewnętrzny akumulator o mniejszej pojemności (24 Wh). Jest jeszcze możłiwość podłączenia akumulatora zewnętrznego. 

W teście czytelnika aplikacji Battery Eater omawiany laptop działał 8 godzin i 22 minuty, co jest bardzo dobrym wynikiem. W teście symulującym korzystanie z internetu przez Wi-Fi osiągnął on 6:11 h.

Pobór mocy
wyłączony / stan wstrzymaniadarklight 0 / 0.3 W
luzdarkmidlight 4.9 / 9.1 / 9.3 W
obciążenie midlight 26.9 / 31.6 W
 color bar
Legenda: min: dark, med: mid, max: light        Voltcraft VC 940
Currently we use the Metrahit Energy, a professional single phase power quality and energy measurement digital multimeter, for our measurements. Find out more about it here. All of our test methods can be found here.
Wydajność akumulatora
luz
8h 22min
sieć przez WLAN
6h 11min
Big Buck Bunny H.264 1080p
4h 36min
obciążenie
2h 07min

Podsumowanie

EliteBook 850 G1 wyznacza radykalny zwrot w ofercie laptopów biznesowych HP. Zamiast na większą wydajność, postawiono w nim na mobilność. Bohater niniejszej recenzji jest znacznie lżejszy od EliteBooka 8570p i dłużej od niego działa na zasilaniu akumulatorowym. Obudowa nie ustępuje jednak jakością obudowie starszego modelu. 

Nabywca tego laptopa musi przystać na pewne kompromisy. Wydzielający mniej ciepła procesor jest słabszy od procesorów stosowanych w starszym modelu o grubszej obudowie. Co istotne, procesora nie da się wymienić na wydajniejszy. Wiele innych podzespołów można natomiast dołożyć lub wymienić. Urządzenia wejścia mogłyby być lepsze. Klawiatura się ugina, a przyciski gładzika klekoczą czasem przy naciskaniu. Mankamentem jest też migotanie obrazu przy obniżonej jasności.

Aktualne ceny laptopów HP EliteBook 850

 

 

Please share our article, every link counts!
bohater testu: HP EliteBook 850 G1 (fot. HP)
bohater testu: HP EliteBook 850 G1 (fot. HP)

Specyfikacja techniczna

HP EliteBook 850 G1-H5G34ET
Procesor
Intel Core i5-4200U 2 x 1.6 - 2.6 GHz, Haswell
Karta grafiki
Intel HD Graphics 4400, rdzeń: 1000 MHz, 9.18.10.3272
Pamięć
4 GB 
, DDR3L 1600 MHz, 1x 4 GB, dwa gniazda
Matryca
15.60 cali 16:9, 1920 x 1080 pikseli, Chi Mei CMN15C2, TN, podświetlanie diodami LED, refleksująca: nie
Chipset
Intel Lynx Point-LP
Dysk twardy
Hitachi Travelstar Z7K500 HTS725050A7E630, 500 GB 
, 7200 obr/min, 32 MB pamięci podręcznej
Karta dźwiękowa
Intel Lynx Point-LP - High Definition Audio Controller
Złącza
4 USB 3.0, 1 VGA/D-Sub, 1 DisplayPort, 1 blokada Kensingtona, 1 złącze stacji dokującej, gniazda audio: wejście/wyjście audio w jednym, czytnik kart: SD, 1 SmartCard, 1 czytnik linii papilarnych
Łączność
Intel I218-LM Gigabit (10/100/1000MBit/s), Broadcom BCM43228 (a/b/g/n = Wi-Fi 4/), Bluetooth 4.0
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 21.4 x 376 x 254
Akumulator
50 Wh litowo-jonowy, 3 ogniwa
System operacyjny
Microsoft Windows 7 Professional (64 Bit) + Windows 8 Pro (64 Bit)
Camera
kamerka: 720p
Inne
głośniki: stereo, klawiatura: Chiclet, podświetlanie klawiatury: tak, zasilacz 45 W, HP Client Security, Drive Encryption, Recovery Manager, Absolute Data Protect, Theft Recovery (Computrace), 36 miesiące(y) gwarancji
Waga
1.97 kg, zasilacz: 195 g
Cena
1000 PLN

 

Autorzy

Tekst i zdjęcia: Till Schönborn
Tłumaczenie: Tomasz Cyba

Podobne laptopy

Podobne laptopy z podobnymi podzespołami

Recenzja HP Pavilion 15
HD Graphics 4400

Notebooki innego producenta i/lub z innym CPU

Recenzja Dell Vostro 3546
HD Graphics 4400, Core i3 4005U
Recenzja Asus Pro B551LA
HD Graphics 4400, Core i5 4210U
Recenzja Lenovo B50-70 (Full HD)
HD Graphics 4400, Core i5 4210U
Recenzja Fujitsu LifeBook A514
HD Graphics 4400, Core i3 4005U
Recenzja Dell Latitude E5550
HD Graphics 4400, Core i5 4310U
Recenzja Toshiba Tecra Z50-A
HD Graphics 4400, Core i7 4600U

Za

+lekka, solidna konstrukcja
+matryca o wysokiej rozdzielczości, odpowiednia do pracy na dworze (matowa)
+dobry dostęp do podzespołów
+cicha praca
+umiarkowane temperatury
 

Przeciw

-wydajność gorsza, niż w starszym EliteBooku
-ograniczona wydajność na zasilaniu akumulatorowym
-migotanie obrazu przy obniżonej jasności
-głośny dysk
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja HP EliteBook 850
Till Schönborn (Update: 2017-12-20)