Notebookcheck Logo

Test Fujitsu LifeBook SH531

Fujitsu LifeBook SH531 to mały notebook, który ma trafiać w upodobania klientów poszukujących laptopa mobilnego, szczególnie tych prowadzących własną działalność czy przedstawicieli kadry zarządzającej. Problem jednak w tym, że model ten nie jest w stanie wyróżnić się na tle konkurentów. Jego zaletą jest matowa matryca, ale czy to wystarczy?

Fujitsu LifeBook SH531

Obudowa

Fujitsu SH531 wygląda generalnie trochę niezgrabnie i, niestety, tandetnie. Model ten jest bardzo podobny do większego Fujitsu LH531. Jego poprzednik, SH530, miał jaskrawoczerwoną obudowę z aluminium. SH531 jest dostępny tylko w wersji ciemnoszarej. Pokrywa ekranu jest wykończona matowym tworzywem i wygląda godnie. Srebrna obwódka ożywia trochę wystrój zewnętrzny. Spód i boki wykonano z czarnego plastiku. 

Grymas niezadowolenia może się pojawić po podniesieniu pokrywy. Wokół klawiatury i ekranu dostrzeżemy bowiem połyskliwe ramki. Brudzą się one szybko i trzeba je często czyścić. Błyszczące tworzywo wygląda poza tym bardzo tandetnie i nie pasuje do całości. Przycisk zasilania jest dość duży i podświetlany na niebiesko. Tym samym kolorem świecą trzy kontrolki w lewej części przedniej krawędzi jednostki zasadniczej. 

Fujitsu SH531 ma 35 mm wysokości. Nie jest to co prawda dużo, ale zaokrąglone rogi i cienka obudowa ekranu sprawiają, że laptop wydaje się dość korpulentny. Waży z akumulatorem 2 kg, co jest przeciętnym wynikiem. 

Sztywność obudowy jest przyzwoita. W prawie wszystkich obszarach tworzywo odkształca się przy nacisku. Tylko obszar między klawiaturą a ekranem jest bardzo solidny. Klapa nie wykrzywia się znacząco. Przy naciskaniu od tyłu (na wieko) na ekranie widoczne są słabe zaburzenia obrazu. Zawiasy są zadowalająco mocne i dobrze trzymają ekran przy niegwałtownych ruchach. Nie da się otworzyć pokrywy jedną ręką. 

Jak na kategorię cenową, do której się zalicza, wyposażenie SH5331 w porty peryferyjne jest całkiem niezłe. Choć brakuje USB 3.0, szybki transfer z dysku/na dysk jest możliwy przez eSATA. Jest ono połączone z portem USB 2.0. Dwa dodatkowe USB 2.0 znajdują się w tylnych fragmentach prawej i lewej ścianki. HDMI znajduje się w przedniej części lewej flanki. Jeszcze bliżej (tuż przy) przedniej krawędzi mamy tam gniazdo ExpressCard/34. Rozmieszczenie złączy jest korzystne dla użytkowników praworęcznych, gdyż na prawej ściance z przodu znajduje się napęd optyczny, a porty zostały przesunięte do tyłu. Między poszczególnymi gniazdami zachowano wystarczające odstępy i wpięte do nich wtyki nie blokują się nawzajem.

przód: przełącznik Wi-Fi, gniazda audio
przód: przełącznik Wi-Fi, gniazda audio
lewy bok: gniazdo zasilania, USB 2.0, VGA, HDMI, czytnik kart pamięci (SD/MMC/MS/MS Pro), ExpressCard/34
lewy bok: gniazdo zasilania, USB 2.0, VGA, HDMI, czytnik kart pamięci (SD/MMC/MS/MS Pro), ExpressCard/34
z tyłu brak złączy
z tyłu brak złączy
prawy bok: nagrywarka DVD, eSATA/USB 2.0, USB 2.0, LAN, gniazdo blokady Kensingtona
prawy bok: nagrywarka DVD, eSATA/USB 2.0, USB 2.0, LAN, gniazdo blokady Kensingtona

Osprzęt

Klawiatura w omawianym laptopie składa się z klawiszy ulokowanych blisko siebie, w minimalnych odstępach. Płytki są delikatnie wyprofilowane po bokach, co zmniejsza prawdopodobieństwo naciśnięcia dwóch klawiszy naraz. Skok nie jest co prawda długi, ale dzięki wyraźnej odpowiedzi pisze się dobrze. Niektórym użytkownikom mogą przeszkadzać drobne klawisze strzałek. Według producenta klawiatura jest odporna na zachlapanie. 

Płytka dotykowa ma wymiary 74x35 mm, a więc jest mała. W tego typu laptopie powinna ona być większa ze względu na mobilny charakter urządzenia. Urządzenie z oprogramowaniem Synaptics obsługuje funkcje dotyku wielopunktowego. Przy dolnej krawędzi płytka czasem nie reagowała na dotyk. Przyciski zastępujące te z myszki działają dobrze, ale mają krótki skok.

klawiatura QWERTZ
klawiatura QWERTZ
płytka dotykowa
płytka dotykowa

Obraz

Fujitsu SH531 posiada 13-calową matrycę o rozdzielczości natywnej 1366x768 pikseli. W testowanym egzemplarzu znalazł się panel produkcji LG (LP133WH2-TLM3). Matryca ta jest matowa, co stawia omawiany laptop w uprzywilejowanej pozycji względem większości konkurentów z tej kategorii wielkościowej. Użytkownika omijają więc odbicia, które w jasnym otoczeniu potrafią poważnie utrudniać korzystanie z laptopa.

195
cd/m²
215
cd/m²
205
cd/m²
182
cd/m²
208
cd/m²
190
cd/m²
184
cd/m²
187
cd/m²
186
cd/m²
podświetlenie ekranu
LG LP133WH2-TLM3 tested with Gossen Mavo-Monitor
maksimum: 215 cd/m² (Nits) średnia: 194.7 cd/m²
rozświetlenie: 85 %
na akumulatorze: 208 cd/m²
kontrast: 146:1 (czerń: 1.42 cd/m²)37.49% AdobeRGB 1998 (Argyll 2.2.0 3D)
53.6% sRGB (Argyll 2.2.0 3D)
36.13% Display P3 (Argyll 2.2.0 3D)

Fujitsu podaje w specyfikacji luminancję na poziomie 220 cd/m². Pomiary wykazały nieco niższą wartość maksymalną, tj. 215 cd/m² na środku górnej części ekranu. W dolnej części ekranu i po bokach intensywność podświetlenia jest nieco mniejsza. W środkowym fragmencie lewej części ekranu uzyskano maksymalnie 182 cd/m². 

W subiektywnym odczuciu w jasnym pomieszczeniu obraz wydaje się blady, wyprany z kolorów. Jasność czerni jest wysoka, 1,42 cd/m². W związku z tym uzyskuje się słaby kontrast maksymalny, 146:1.

Fujitsu LifeBook SH531 a przestrzeń sRGB (siatka)
SH531 a sRGB
Fujitsu LifeBook SH531 a przestrzeń Adobe RGB (siatka)
SH531 a Adobe RGB

Do aplikacji biurowych jakość obrazu jest wystarczająca, ale do filmów i zdjęć nie bardzo, gdyż tracą one sporo ze swojego uroku. 

Przy świecącym słońcu SH531 spisuje się dość dobrze. Dzięki matowej matrycy obraz zachowuje czytelność. Tyle tylko, że z racji nie dość intensywnego podświetlenia nie można liczyć na żywe kolory. Niemniej jednak laptop Fujitsu nadaje się do pracy na dworze.

na dworze
na dworze
na dworze
na dworze

Kąty widzenia nie są za specjalne. W zakresie poziomym udaje się zachować czytelność wyświetlanych treści, ale kolory stają się jeszcze bardziej blade lub przekłamane. Kiedy odchyli się ekran do tyłu, kolory zmieniają się nieprzyzwoicie i stają się ciemne. Nieco lepiej wygląda to przy przyciągnięciu ekranu do siebie, kiedy to kolory zasługują jeszcze na swoje miano.

kąty widzenia matrycy Fujitsu SH531
kąty widzenia matrycy Fujitsu SH531

Osiągi

Testowany egzemplarz laptopa Fujitsu LifeBook SH531 był wyposażony w popularny dwurdzeniowy procesor Intel Core i5-2410M. Nadaje się on nie tylko do zastosowań biurowych, gdyż sprawdzi się także w tych bardziej wymagających, jak np. amatorska obróbka zdjęć i filmów. Omawiany laptop nie jest natomiast stworzony do gier, bo zintegrowany z procesorem układ graficzny nie jest pomyślany do intensywnego przetwarzania grafiki 3D. Do odtwarzania filmów HD i do starszych gier jest jednak wystarczający. W bardziej wymagających grach należy wybierać minimalne ustawienia, by uzyskać płynność. 

Wynik testu Cinebench 11.5 CPU na zasilaniu sieciowym to 2,59 pkt., a na zasilaniu akumulatorowym - 2,46 pkt. 

W mierzącym ogólną wydajność urządzenia teście PCMark Vantage omawiany laptop wypadł przeciętnie. Wynik 5901 pkt. jest tylko o jedno oczko gorszy od osiągnięcia większego modelu Fujitsu LH531. Dell Vostro 3350 z tym samym procesorem, ale z oddzielną kartą grafiki i szybszym dyskiem twardym zgromadził 6657 pkt.

CPU-Z CPU
CPU-Z CPU
CPU-Z Caches
CPU-Z Caches
CPU-Z Mainboard
CPU-Z Mainboard
HWiNFO64
HWiNFO64
3DMark 03 Standard
7726 pkt.
3DMark 05 Standard
5931 pkt.
3DMark 06 Standard Score
3263 pkt.
3DMark Vantage P Result
1575 pkt.
Pomoc
PCMark Vantage Result
5901 pkt.
PCMark 7 Score
2133 pkt.
Pomoc
Cinebench R10 Rendering Single CPUs 64Bit
3093 Points
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 64Bit
9616 Points
Cinebench R10 Shading 64Bit
2257 Points
Cinebench R11.5 OpenGL 64Bit
8.5 fps
Cinebench R11.5 CPU Multi 64Bit
2.59 Points
Pomoc
HD Tune
HD Tune

Dysk twardy Scorpio Blue WD5000BPVT-16HXZT2 pochodzi od Western Digital. Jego pojemność brutto to 500 GB, natomiast po sformatowaniu i odjęciu partycji odzyskiwania do dyspozycji użytkownika pozostaje około 450 GB. Prędkość dysku to 5400 obr/min, toteż jego osiągi nie są imponujące. Średni transfer przy odczycie sekwencyjnym w teście HD Tune to 62,6 MB/s, a czas dostępu wyniósł aż 21,1 ms.

WDC Scorpio Blue WD5000BPVT-16HXZT2
przesył danych (minimum): 32 MB/s
przesył danych (maksimum): 79.5 MB/s
przesył danych (średnio): 62.6 MB/s
czas dostępu: 21.1 ms
szybkość interfejsu: 71.3 MB/s

Wpływ na otoczenie

Hałas

W aspekcie emisji hałasu mały LifeBook prezentuje się z dobrej strony. Kiedy podzespoły znajdują się w spoczynku lub używane są nieobciążające ich znacząco aplikacje, laptop jest prawie niesłyszalny. Na szczególną pochwałę zasługuje napęd DVD, cichy szum którego zupełnie nie przeszkadza podczas odtwarzania filmu. 

Skonfrontowany z maksymalnym obciążeniem podzespołów wentylator pracuje oczywiście na wyższych obrotach, ale maksymalne natężenie hałasu o wartości 38 dB nie jest uciążliwe.

Hałas

luz
29.1 / 30 / 32.9 dB
HDD
30.3 dB
DVD
32.8 / dB
obciążenie
36.5 / 38 dB
  red to green bar
 
 
30 dB
cichy
40 dB(A)
słyszalny
50 dB(A)
irytujący
 
min: dark, med: mid, max: light   Voltcraft sl-320 (odległość 15 cm)
temperatury i taktowanie CPU w teście maksymalnego obciążenia
temperatury i taktowanie CPU pod obciążeniem

Ciepło

Termika SH531 nie może być z kolei powodem do dumy dla producenta. 

Już w teście bez obciążenia omawiany laptop zrobił się w wielu miejscach ciepły. A co dopiero mówić o teście maksymalnego obciążenia, w którym to z tyłu na spodzie zmierzono aż 45°C. Nie powinno mieć to miejsca w stosunkowo grubym laptopie bez oddzielnej karty grafiki. Przy korzystaniu z aplikacji biurowych można jednak bez obaw trzymać ten model Fujitsu na kolanach. 

Pracujący na dość niskich obrotach wentylator powoduje, że obudowa silnie się nagrzewa. W trwającym godzinę teście maksymalnego obciążenia CPU i GPU temperatura rdzeni procesora nie przekroczyła jednak 80°C, co było sporym zaskoczeniem. Taktowanie i5-2410M utrzymywało się na poziomie 2,7 GHz. 

w stresie
 31.1 °C30.1 °C27.6 °C 
 32 °C32.7 °C26.8 °C 
 29.7 °C30.3 °C27.6 °C 
maks. w ogóle: 32.7 °C
średnia: 29.8 °C
40.2 °C44.6 °C44.9 °C
29.7 °C39.8 °C34.8 °C
28.4 °C29.1 °C29 °C
maks. w ogóle: 44.9 °C
średnia: 35.6 °C
temperatura otoczenia 20.8 °C | Voltcraft IR-360
(+) The average temperature for the upper side under maximal load is 29.8 °C / 86 F, compared to the average of 30.7 °C / 87 F for the devices in the class Subnotebook.
(+) The maximum temperature on the upper side is 32.7 °C / 91 F, compared to the average of 35.9 °C / 97 F, ranging from 21.4 to 59 °C for the class Subnotebook.
(±) The bottom heats up to a maximum of 44.9 °C / 113 F, compared to the average of 39.4 °C / 103 F
(+) In idle usage, the average temperature for the upper side is 28.2 °C / 83 F, compared to the device average of 30.7 °C / 87 F.
(+) The palmrests and touchpad are cooler than skin temperature with a maximum of 30.3 °C / 86.5 F and are therefore cool to the touch.
(±) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 28.3 °C / 82.9 F (-2 °C / -3.6 F).

Głośniki

Wbudowane głośniki SH531 nie nadają się do multimediów. Przy słuchaniu muzyki wychodzi na jaw zupełny brak basu. Tony wysokie są zaś reprodukowane nieczysto i generalnie wydaje się, że brzmienie jest fałszywe. Poza tym maksymalne natężenie dźwięku jest bardzo małe, więc trudno nawet wyobrazić sobie możliwość przeprowadzenia prezentacji przy wykorzystaniu wbudowanych głośników. 

Wydajność akumulatora

LifeBook SH531 posiada na wyposażeniu akumulator o pojemności 48 Wh. Nie jest to dużo, ale przeprowadzone testy wykazały, że laptop ten wytrzymuje na zasilaniu wewnętrznym nawet 6 godzin i 18 minut. Wynik ten został osiągnięty w teście czytelnika Battery Eater (symulacja lektury dokumentu tekstowego) z wykorzystanymi do maksimum podstawowymi opcjami oszczędzania energii. 

Bardziej wymierny jest test korzystania z internetu przy użyciu Wi-Fi, który dał wynik w wymiarze 3:50 h. Niecałe cztery godziny to czas, który powinien wystarczyć większości użytkowników. Zadowalający jest też czas odtwarzania filmu z płyty DVD, który wyniósł nieco ponad trzy godziny. W teście klasycznym Battery Eater omawiany laptop wytrzymał zaś niewiele ponad godzinę.

Pobór mocy
wyłączony / stan wstrzymaniadarklight 0.2 / 0.4 W
luzdarkmidlight 7.6 / 9.8 / 15.4 W
obciążenie midlight 41.6 / 52 W
 color bar
Legenda: min: dark, med: mid, max: light        Voltcraft VC 940
Currently we use the Metrahit Energy, a professional single phase power quality and energy measurement digital multimeter, for our measurements. Find out more about it here. All of our test methods can be found here.
Wydajność akumulatora
luz
6h 18min
sieć przez WLAN
3h 50min
DVD
3h 10min
obciążenie
1h 17min

Podsumowanie

Fujitsu LifeBook SH531
Fujitsu LifeBook SH531

Końcowa ocena Fujitsu SH531 jest niejednoznaczna. 

Zacznijmy od wyglądu - z zewnątrz jest reprezentacyjny i na miarę laptopa biznesowego, ale połyskliwe ramki ekranu i klawiatury są brzydkie i niepraktyczne. Solidność i jakość wykonania nie stoją na najwyższym poziomie. Wyposażenie w złącza jest przyzwoite, aczkolwiek brak USB 3.0. Klawiatura jest sensowna, ale mały gładzik to porażka. 

Matryca jest wprawdzie matowa, ale jej podświetlenie nie jest dość mocne. Mimo tego omawiany laptop nieźle sprawdza się na dworze. 

Wydajność jest przeciętna, ale dla większości użytkowników będzie wystarczająca. Na pewno nie jest to laptop do gier, gdyż posiada tylko zintegrowany układ graficzny. 

Kultura pracy nie jest zła. Przede wszystkim SH531 jest praktycznie niesłyszalny podczas pracy bez obciążenia, a cichy w trakcie odtwarzania płyty DVD. 

Notebook Fujitsu nie wykazuje nadmiernego zapotrzebowania na energię, a gdy służy do przeglądania internetu, jest w stanie działać przez prawie cztery godziny na zasilaniu akumulatorowym.

Aktualne ceny laptopa Fujitsu LifeBook SH531

Please share our article, every link counts!
z bliska: Fujitsu LifeBook SH531
z bliska: Fujitsu LifeBook SH531

Specyfikacja techniczna

Fujitsu LifeBook SH531
Procesor
Intel Core i5-2410M 2 x 2.3 - 2.9 GHz, Sandy Bridge
Karta grafiki
Intel HD Graphics 3000, rdzeń: 650/1200 MHz
Pamięć
4 GB 
, DDR3-1333, 1x 4 GB
Matryca
13.30 cali 16:9, 1366 x 768 pikseli, LG LP133WH2-TLM3, refleksująca: nie
Chipset
Intel HM65
Dysk twardy
WDC Scorpio Blue WD5000BPVT-16HXZT2, 500 GB 
, 5200 obr/min
Karta dźwiękowa
Realtek ALC269 @ Intel Cougar Point PCH - High Definition Audio Controller
Złącza
1 ExpressCard/34, 2 USB 2.0, 1 VGA/D-Sub, 1 HDMI, 1 blokada Kensingtona, 1 eSATA, gniazda audio: wejście mikrofonowe, wyjście słuchawkowe, czytnik kart: SD/MMC, MS/MS Pro
Łączność
Realtek RTL8168/8111 Gigabit-LAN (10/100/1000MBit/s), Intel Centrino Advanced-N 6205 (a/b/g/n = Wi-Fi 4/), Bluetooth V2.1 + EDR
Napęd optyczny
TSSTcorp CDDVDW TS-L633F
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 35 x 323 x 234
Akumulator
48 Wh litowo-jonowy, 4400 mAh
System operacyjny
Microsoft Windows 7 Home Premium 64 Bit
Camera
kamerka: 1.3 MPx
Waga
2.05 kg, zasilacz: 300 g
Cena
550 PLN

 

Autorzy

Tekst i zdjęcia: Jonas Adams
Tłumaczenie: Tomasz Cyba

Podobne laptopy

Podobne laptopy innego producenta

Recenzja Samsung QX311
HD Graphics 3000

Notebooki innego producenta i/lub z innym CPU

Recenzja Lenovo ThinkPad Edge E330
HD Graphics 3000, Core i3 2370M
Recenzja Asus X301A
HD Graphics 3000, Core i3 2350M
Recenzja Sony Vaio SVT1311M1E/S
HD Graphics 3000, Core i3 2367M
Recenzja Asus Pro B33E
HD Graphics 3000, Core i7 2620M
Recenzja Fujitsu LifeBook S761
HD Graphics 3000, Core i7 2620M

Za

+bardzo cichy
+matryca jest matowa
+możliwość wykorzystania całego potencjału CPU
+eSATA i ExpressCard/34
+przyjemna klawiatura
 

Przeciw

-połyskliwe ramki ekranu i klawiatury
-mały gładzik
-słabe parametry matrycy
-dość gruba i tandetnie wyglądająca obudowa
-brak USB 3.0
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja Fujitsu LifeBook SH531
Jonas Adams (Update: 2017-12-20)