Notebookcheck Logo

Test Fujitsu LifeBook S761

08/02/2012

Fujitsu LifeBook S761 ma rywalizować na rynku biznesowych subnotebooków z modelami z serii Lenovo ThinkPad, HP EliteBook i Dell Latitude. Jego test pozwolił przekonać się, czy ten laptop z dwurdzeniowym procesorem Core i7, dyskiem SSD i dużym potencjałem w dziedzinie mobilności może być dla nich godnym konkurentem.

Obudowa

wieko się ugina
wieko się ugina
widoczne kabelki
widoczne kabelki

Obudowa LifeBooka S761 wygląda tak jak wiele innych modeli tego producenta. Czarne wieko i spodnia osłona, srebrne miejsca oparcia dłoni oraz biała klawiatura przywodzą na myśl wzornictwo z lat 90-tych. Wszystkie powierzchnie są matowe i nieco chropowate. Miejsca oparcia dłoni są najbardziej szorstkie i tym samym zapewniają najlepszą przyczepność. 

Jednostka zasadnicza jest sztywna, podnadgarstnik - solidny, a zawiasy dobrze utrzymują ekran w nadanej mu pozycji. Słabe punkty znajdziemy przy napędzie optycznym i gnieździe ExpressCard, gdzie elementy pulpitu roboczego odkształcają się w widoczny sposób przy naduszaniu. 

Jeszcze bardziej giętkie jest wieko ze stopu magnezu. Zastosowanie tego materiału przełożyło się na zmniejszenie masy (wariant z plastiku jest według specyfikacji o 300 g cięższy). Lekki nacisk na ramkę ekranu wywołuje na całym obwodzie zafalowania obrazu. Cała pokrywa wykrzywia się łatwo przy poruszaniu w przeciwne strony przeciwległych rogów. Niewielki nacisk na wieko wystarczy zaś do jego ugięcia. W klasie laptopów biznesowych obowiązują wyższe standardy, więc model Fujitsu odstaje pod tym względem od konkurentów. 

Na spodzie znajdują się liczne klapki, za którymi znajdują się podzespoły. Jedna z pokryw umożliwia dostęp do modułów łączności bezprzewodowej, inna do gniazd RAM, a trzecia zasłania zatokę dysku. Cechą szczególną znaną z innych laptopów Fujitsu jest wymienny filtr, który zapobiega dostawaniu się pyłu i kurzu przez wlot powietrza do wnętrza obudowy. Zapasowy filtr nie został dołączony do zestawu, więc nowy trzeba będzie kupić osobno. 

Co prawda spodnia osłona jest generalnie sztywna, pokrywy serwisowe uginają się nieco przy przeciętnym nacisku. Nie rusza się akumulator, który jest ściśle dopasowany do swojej wnęki. Należy pamiętać o zapinaniu za każdym razem zamka, gdyż jeśli się tego nie zrobi, niezabezpieczony akumulator potrafi wypaść z obudowy. 

Solidność obudowy (szczególnie pokrywy ekranu) przedstawia się gorzej, niż w wielu innych laptopach biznesowych. Zastosowanie lekkich materiałów dało też jednak pozytywny efekt. Konkurencyjne modele (Dell V3350, HP 6360b), które ważą około 2 kg bez akcesoriów, są już na granicy tego, co można by nazwać wygodą przy zabieraniu codziennie ze sobą poza dom. Tymczasem Fujitsu S761 z 6-komorowym akumulatorem waży 1,67 kg. Zasilacz jest dość ciężki (400 g), ale dzięki długim przebiegom na akumulatorze można go zazwyczaj zostawiać w domu.  

Na wyposażenia w złącza nie można narzekać, gdyż jest ono dość bogate. LifeBook S761 posiada między innymi USB 3.0, ExpressCard/54 i port stacji dokującej. Niektórym użytkownikom może brakować FireWire lub eSATA. 

Rozmieszczenie złączy wypada uznać za dość rozsądne. Czytnik kart pamięci z przodu jest dobrze dostępny, porty USB zostały rozłożone na dwie ścianki boczne, a LAN, gniazdo zasilania i VGA znajdują się w tylnych partiach obudowy. Nieszczęśliwe jest położenie HDMI, a porty USB z lewej strony znajdują się trochę zbyt blisko siebie, więc przy podłączeniu szerokiego pendrive'a czy tunera TV jeden z portów będzie blokować drugi. 

Jakość sygnału przy podłączeniu monitora przez VGA była dobra w rozdzielczości 1280 x 1024. Przy odczycie danych z zewnętrznych nośników uzyskano 130,7 MB/s przez USB 3.0, 32,6 MB/s przez USB 2.0 i 17,6 MB/s z karty pamięc.

przód: czytnik kart pamięci, przełącznik modułów łączności bezprzewodowej
przód: czytnik kart pamięci, przełącznik modułów łączności bezprzewodowej
lewy bok: gniazdo zasilania, otwory wentylacyjne, USB 3.0, USB 2.0, HDMI, 2 gniazda audio
lewy bok: gniazdo zasilania, otwory wentylacyjne, USB 3.0, USB 2.0, HDMI, 2 gniazda audio
tył: akumulator, VGA
tył: akumulator, VGA
prawy bok: ExpressCard/54, napęd optyczny (DVD), USB 2.0, LAN (Gigabit Ethernet), gniazdo blokady Kensingtona
prawy bok: ExpressCard/54, napęd optyczny (DVD), USB 2.0, LAN (Gigabit Ethernet), gniazdo blokady Kensingtona

Osprzęt

Klawisze alfanumeryczne mają wielkość 19 mm. Także niektóre inne płytki są większe, niż zazwyczaj w laptopach, co pomaga unikać błędów podczas pisania. Docenić należy też ponadstandardowo duże klawisze strzałek. 

Oznaczenia klawiszy nie są odpowiednio kontrastowe i przy słabym oświetleniu szara czcionka na białych płytkach jest mało czytelna. 

Podbudowa klawiatury jest solidna, ale i tak ugina się w niektórych miejscach. Nie wpływało to jednak negatywnie na komfort pisania. Skok jest przeciętny i daje się wyczuć dobre amortyzowanie. Klik jest znośny, aczkolwiek w przypadku większych klawiszy bardziej natężony. 

Płytka dotykowa znajduje się na niższym poziomie, niż powierzchnia pulpitu roboczego, i tym samym łatwo wyczuć jej granice. Szorstka powierzchnia wykazuje dobre właściwości ślizgowe. Ruchy palca są odwzorowywane bezbłędnie. 

Przyciski gładzika chodzą lekko i są ciche. Między nimi znajduje się czytnik linii papilarnych, co może przeszkadzać, ale podczas testowania nie zdarzały się omyłkowe próby skanowania. Bardzo wygodnym rozwiązaniem jest odrębne kółko do przewijania.

klawiatura QWERTZ
klawiatura QWERTZ
płytka dotykowa i kółko do przewijania
płytka dotykowa i kółko do przewijania

Obraz

Matowa matryca o przekątnej 13,3 cala ma standardową rozdzielczość 1366 x 768 pikseli. Jej parametr PPI wynosi zatem 118 i jest odpowiedni dla większości użytkowników ze względu na zrównoważenie wielkości elementów wyświetlanych na ekranie oraz wielkości obszaru roboczego.

Według Fujitsu matryca ma zapewniać maksymalną luminancję na poziomie 200 cd/m². W przeciwieństwie do niektórych konkurentów producent podał zaniżoną liczbę, gdyż pomiary wykazały wyższe wartości. Przy maksymalnej intensywności podświetlenia luminancja wynosiła od 234 cd/m² przy dolnej krawędzi ekranu do 271 cd/m² przy górnej części ramki. Średnia wartość to 265 cd/m². Równomierność podświetlenia została osiągnięta w 85%. Gołym okiem nie było widać różnic w jasności poszczególnych obszarów ekranu nawet na jednobarwnych planszach.

268
cd/m²
271
cd/m²
248
cd/m²
256
cd/m²
265
cd/m²
244
cd/m²
248
cd/m²
234
cd/m²
239
cd/m²
podświetlenie ekranu
FUJ5612 tested with Gossen Mavo-Monitor
maksimum: 271 cd/m² (Nits) średnia: 252.6 cd/m²
rozświetlenie: 86 %
na akumulatorze: 265 cd/m²
kontrast: 156:1 (czerń: 1.7 cd/m²)37.74% AdobeRGB 1998 (Argyll 2.2.0 3D)
53.7% sRGB (Argyll 2.2.0 3D)
36.33% Display P3 (Argyll 2.2.0 3D)
Fujitsu LifeBook S761 a przestrzeń sRGB (siatka)
S761 a sRGB

Dzięki matowej powierzchni matrycy da się używać laptopa w pomieszczeniach przy nieprzesadnie wysokiej jasności obrazu (140-160 cd/m²). Na 6. poziomie intensywności podświetlenia luminancja miała wartość 161 cd/m², a 114 cd/m² wynosiła na poziomie 5. Na najniższym zmierzono 18 cd/m² i w ciemnym otoczeniu jest to wartość w miarę wystarczająca.

W przypadku używania laptopa na dworze im mocniejsze jest podświetlenie, tym lepiej (szczególnie przy mocno świecącym słońcu). LifeBook S761 jest w stanie zapewnić czytelność obrazu podczas pracy pod gołym niebem. Pozytywne jest to, że na zasilaniu akumulatorowym nie jest obniżana luminancja. Jeżeli jednak słońce świeci prosto na ekran, pojawiają się utrudnienia, gdyż wówczas podświetlenie okazuje się już trochę za słabe. Poprawę przynosi zmiana pozycji zajmowanej wraz z laptopem lub przeniesienie się do cienia.

Kontrast jest słaby (156:1), więc nie wpływa dodatnio na czytelność tekstu oraz jakość wyświetlanych zdjęć czy filmów. Kolory są nijakie. W przypadku laptopa do pracy można machnąć na to ręką, ale oczywiście wszelkie multimedia nie będą robić piorunującego wrażenia. Liczba wyświetlanych kolorów jest dość ograniczona; stanowi około 55% przestrzeni sRGB.

Kąty widzenia są takie, jakich należy oczekiwać od matrycy typu TN. W poziomie treści wyświetlane na ekranie widać pod każdym kątem; należy natomiast liczyć się z niekorzystnymi zmianami kolorów i kontrastu. W zakresie pionowym efekt negatywu lub prześwietlenia pokazuje się dość szybko, a w przypadku patrzenia pod bardzo ostrym kątem obraz zmienia się zupełnie nie do poznania.

kąty widzenia matrycy laptopa Fujitsu LifeBook S761
kąty widzenia matrycy laptopa Fujitsu LifeBook S761

Osiągi

Testowany najmocniejszy model LifeBooka S761 był wyposażony w chipset Intel QM67, procesor Intel Core i7-2620M, 4 GB pamięci RAM DDR3 i dysk SSD. W omawianym laptopie Fujitsu nie zastosowano odrębnej karty grafiki, stąd za generowanie obrazu odpowiadał zintegrowany z procesorem rdzeń HD Graphics 3000.

Procesor Intel Core i7-2620M to obecnie drugi najszybszy dwurdzeniowiec stosowany w laptopach. Jego bazowe taktowanie to 2,7 GHz, a Turbo Boost potrafi zwiększać je nawet do 3,4 GHz przy zadaniach jednowątkowych. Aplikacje wykorzystujące więcej niż jeden rdzeń skorzystają z technologii Hyper-Threading, która daje możliwość prowadzenia obliczeń na czterech wątkach jednocześnie. W czasie przygotowywania recenzji omawiany procesor zajmował 28. miejsce na naszej liście rankingowej [obejmującej też jednostki przeznaczone do komputerów stacjonarnych - przyp. tłum.]. 

Testy syntetyczne CPU przyniosły dobre wyniki. Test wPrime 1024M został ukończony w 496 s, obliczenia Super PI 32M trwały 648 s, test Cinebench R11.5 CPU przyniósł 3,04 pkt., a konwertowanie utworu muzycznego z MP3 do formatu AAC odbywało się z prędkością 45,7x. 

Do laptopa dołączono zasilacz 80-watowy, więc nie występowało zaniżanie taktowania CPU (maksymalny pobór mocy wyniósł 60 W). Nie zaobserwowano też pogorszenia wydajności po odłączeniu od laptopa akumulatora. 

Układ graficzny HD Graphics 3000 jest wystarczający do wszystkich zastosowań poza przetwarzaniem grafiki 3D w profesjonalnych programach oraz poza grami o dużych wymaganiach sprzętowych. Najnowsze gry można próbować uruchamiać na bardzo obniżonych ustawieniach detali i w niskiej rozdzielczości. W teście 3DMark Vantage uzyskano 1704 pkt., w Cinebench R11.5 OpenGL - 8,93 kl/s, a w Heaven Benchmark v2.1 - 7,9 kl/s. Pewną poprawę osiągów przyniosło dołożenie drugiego modułu pamięci RAM, w wyniki czego był wykorzystywany tryb dwukanałowy. Wynik testu 3DMark Vantage wzrósł do 1976 pkt., a w Heaven Benchmark v2.1 uzyskano 9,1 kl/s. 

Przetwarzanie filmów ułatwia technologia Intel Quick Sync Video. W programie Badaboom skonwertowano testowy materiał z DVD na format kompatybilny z iPhone'em w 681 s (z prędkością 268 kl/s), a w programie MediaEspresso konwersja tego samego filmu w formacie M4V (z SSD) na format MP4 zabrała 244 s. W porównaniu do konwertowania z wykorzystaniem CPU operacje te nie tylko trwały krócej, ale też mniejsze było obciążenie procesora. 

W teście PC Mark Vantage osiągnięto 11566 pkt., a PC Mark 7 ocenił wydajność konfiguracji sprzętowej na 3725 pkt. Oba te wyniki są bardzo dobre.

porównanie wyników konwersji pliku wideo (mniej=lepiej)
porównanie wyników konwersji pliku wideo (mniej=lepiej)
porównanie wyników konwersji pliku audio (więcej=lepiej)
porównanie wyników konwersji pliku audio (więcej=lepiej)
CPU-Z CPU
CPU-Z Mainboard
CPU-Z Memory
CPU-Z SPD
3DMark 05 Standard
6181 pkt.
3DMark 06 Standard Score
3399 pkt.
3DMark Vantage P Result
1704 pkt.
Pomoc
PCMark Vantage Result
11566 pkt.
PCMark 7 Score
3725 pkt.
Pomoc
Cinebench R10 Rendering Single CPUs 64Bit
5410 Points
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 64Bit
11330 Points
Cinebench R10 Shading 64Bit
5534 Points
Cinebench R11.5 OpenGL 64Bit
8.93 fps
Cinebench R11.5 CPU Multi 64Bit
3.04 Points
Pomoc
CrystalDiskMark 3.0.1
HD Tune 2.55

Testowany model otrzymał fabrycznie dysk SSD produkcji Toshiby o pojemności brutto 128 GB. W innych konfiguracjach LifeBooka S761 są stosowane dyski twarde o pojemności 320 i 500 GB. 

Dysk SSD Toshiby jest znacznie szybszy od dysków twardych. Odczyt sekwencyjny osiągał maksymalnie 160-200 MB/s (dane z testów HD Tune i CrystalDiskMark). Dysk ten jest też dużo lepszy pod względem czasu dostępu do danych, który wynosi nie około 17 ms a zaledwie 0,2 ms. Dysk Toshiby ustępuje jednak najnowszym konkurencyjnym rozwiązaniom, które oferują odczyt przekraczający 400 MB/s i czas dostępu poniżej 0,1 ms.

Posiadacz tańszej konfiguracji LifeBooka S761 może zechcieć wymienić dysk samodzielnie. Wybór jest o tyle nieograniczony, że w Fujitsu mieszczą się normalne dyski o grubości 9,5 mm. Nie ma więc ograniczenia do 7 mm (występującego np. w ThinkPadzie X220).

Toshiba THNSFC128GBSJ
przesył danych (minimum): 141.3 MB/s
przesył danych (maksimum): 162.6 MB/s
przesył danych (średnio): 154.3 MB/s
czas dostępu: 0.2 ms
szybkość interfejsu: 154.2 MB/s
obciążenie procesora: 1 %

Wpływ na otoczenie

Hałas

Kiedy podzespoły obliczeniowe nie były obciążane, LifeBook S761 był zasadniczo cichy; to cecha mile widziana w każdym laptopie. Niestety zoptymalizowane sterowanie wentylatorem nie wystarczyło do uzyskania absolutnej ciszy. Kiedy bowiem dysk SSD ma jakąś operację do wykonania, daje się słyszeć piszczenie dławików w układzie zasilania. Przy krótkotrwałym dostępie do danych nie przeszkadza ono i ma niską częstotliwość. Przy dłuższych transferach danych natomiast jest to irytujący dźwięk o wysokiej tonacji. 

W przypadku obciążenia podzespołów szum wentylatora miał duży rozrzut, bo wynosił od 33,1 do 43,1 dB. Przy szczególnie dużym wysiłku odgłos wentylatora przypomina małą turbinę i różni się od tego, z czym mamy do czynienia w większości innych laptopów. Nie każdy użytkownik będzie go jednak postrzegał jako nieprzyjemny. 

Szum wytwarzany przez napęd optyczny był umiarkowany (maksymalnie 36,1 dB). 

Hałas

luz
29.8 / 29.8 / 33.1 dB
DVD
36.1 / dB
obciążenie
35.6 / 43.1 dB
  red to green bar
 
 
30 dB
cichy
40 dB(A)
słyszalny
50 dB(A)
irytujący
 
min: dark, med: mid, max: light   Voltcraft sl-320 (odległość 15 cm)

Ciepło

Pod względem uzyskiwanych temperatur układ chłodzenia Fujitsu zasługuje na lepszą ocenę. Wartości zmierzone na powierzchni obudowy okazały się niskie. W teście niewielkiego obciążenia zarejestrowano maksymalnie 34,4°C, a przy pełnym obciążeniu - co najwyżej 40,9°C (przy wylocie powietrza). Takie temperatury nie budzą obaw. Można spokojnie trzymać laptop na kolanach, niezależnie od wykonywanych przezeń zadań. 

w stresie
 34.8 °C32.2 °C26.7 °C 
 33.6 °C33.1 °C26.8 °C 
 26.2 °C26.4 °C25.8 °C 
maks. w ogóle: 34.8 °C
średnia: 29.5 °C
27.8 °C32.8 °C40.9 °C
27 °C32.6 °C32.2 °C
26 °C26.1 °C26 °C
maks. w ogóle: 40.9 °C
średnia: 30.2 °C
zasilacz  53.7 °C | temperatura otoczenia 22.5 °C | Voltcraft IR-360
(+) The average temperature for the upper side under maximal load is 29.5 °C / 85 F, compared to the average of 30.7 °C / 87 F for the devices in the class Subnotebook.
(+) The maximum temperature on the upper side is 34.8 °C / 95 F, compared to the average of 35.9 °C / 97 F, ranging from 21.4 to 59 °C for the class Subnotebook.
(±) The bottom heats up to a maximum of 40.9 °C / 106 F, compared to the average of 39.4 °C / 103 F
(+) In idle usage, the average temperature for the upper side is 29 °C / 84 F, compared to the device average of 30.7 °C / 87 F.
(+) The palmrests and touchpad are cooler than skin temperature with a maximum of 29 °C / 84.2 F and are therefore cool to the touch.
(±) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 28.3 °C / 82.9 F (-0.7 °C / -1.3 F).

Głośniki

Dwa głośniki są umieszczone za klawiaturą. Oferują one nieco lepszy dźwięk, niż w netbookach. Jest on jednak mało harmonijny i nie nadaje się do zastosowań multimedialnych. 

Wydajność akumulatora

akumulator 67 Wh
akumulator 67 Wh
Power Saving Utility
Power Saving Utility

Testowany model był wyposażony w akumulator 6-komorowy o pojemności 67 Wh. Daje on nadzieję na długie czasy pracy. Zwiększenie potencjału energetycznego jest możliwe przez dołożenie dodatkowego akumulatora (27 Wh) zastępującego w kieszeni modułowej napęd optyczny (trzeba go sobie dokupić).

W testowanym egzemplarzu nie dało się zmienić ustawień profili energetycznych, co zwykle robimy na potrzeby testów. Nie można było więc ustawić krytycznego poziomu naładowania akumulatora poniżej 11%. Prekonfigurowane profile pozwalały wybrać, by poziomem krytycznym było 0%. Autor uznał jednak, że nie będzie to oddawało tego, w jaki sposób z laptopa będą korzystać użytkownicy. Testy kończyły się więc na 11% zamiast na 3%, jak to jest zwykle w przypadku testów innych modeli. 

W teście czytelnika Battery Eater (minimalna luminancja, 18 cd/m², wyłączone modele łączności bezprzewodowej, aktywny tryb Fujitsu Power Saving Mode) LifeBook S761 działał 563 minuty (czyli prawie 9,5 h). Przy ustawionym poziomie krytycznym stanu naładowania akumulatora na 0% uzyskano 675 minut (ponad 11 h). Przy optymalizacji ustawień można więc w razie potrzeby osiągać bardzo długie czasy pracy. 

W teście korzystania z internetu (z maksymalną intensywnością podświetlenia i przy ustawionym planie oszczędnym) omawiany laptop działał 6:42 h, a w teście odtwarzania filmu z DVD (maksymalna jasność obrazu) wytrzymał 5:55 h.

Pobór mocy
wyłączony / stan wstrzymaniadarklight 0.2 / 0.9 W
luzdarkmidlight 7.7 / 11.1 / 14.1 W
obciążenie midlight 40.1 / 60 W
 color bar
Legenda: min: dark, med: mid, max: light        Voltcraft VC 940
Currently we use the Metrahit Energy, a professional single phase power quality and energy measurement digital multimeter, for our measurements. Find out more about it here. All of our test methods can be found here.
Wydajność akumulatora
luz
9h 23min
sieć przez WLAN
6h 42min
DVD
5h 55min
obciążenie
1h 10min

Podsumowanie

Fujitsu LifeBook S761 to lekki, długo działający na zasilaniu akumulatorowym laptop z matrycą 13-calową. Może otrzymać bogate wyposażenie, czego dowodem jest testowany egzemplarz demonstracyjny. Wyposażenie w złącza oraz możliwości rozbudowy są naprawdę przednie i godne tego, co oferują konkurenci o uznanej marce. 

Niewielka masa została uzyskana kosztem solidności obudowy, najsłabszym punktem której jest wyginająca się pokrywa ekranu. Zabierając laptop ze sobą, trzeba się z nim obchodzić ostrożnie i dobrze posiadać nosidło z zabezpieczającymi komputer gąbkami.

Różnie można zapatrywać się na poszczególne cechy matrycy. Uznanie autora zyskały luminancja i matowa powierzchnia, a wąskie kąty widzenia i słaby kontrast obniżyły końcową ocenę. 

Mankamentami są też piszczenie dysku SSD oraz niewielkie ograniczenie wydajności będące skutkiem zastosowania tylko jednego modułu RAM. Te akurat wady można by usunąć przez wymianę/dodanie odpowiednich części.

Aktualne ceny laptopów Fujitsu LifeBook S761

Please share our article, every link counts!
z bliska: Fujitsu LifeBook S761
z bliska: Fujitsu LifeBook S761

Specyfikacja techniczna

Fujitsu Lifebook S761
Procesor
Intel Core i7-2620M 2 x 2.7 - 3.4 GHz, Sandy Bridge
Karta grafiki
Intel HD Graphics 3000, rdzeń: 1300 MHz, -, igdumd64 8.15.10.2372/ Win7 64
Pamięć
4 GB 
, DDR3-1333, jedno gniazdo, 1x 4 GB
Matryca
13.30 cali 16:9, 1366 x 768 pikseli, FUJ5612, 118 dpi, 55% sRGB, refleksująca: nie
Chipset
Intel QM67
Dysk twardy
Toshiba THNSFC128GBSJ, 128 GB 
Karta dźwiękowa
Realtek ALC269
Złącza
1 ExpressCard/54, 2 USB 2.0, 1 USB 3.0, 1 VGA/D-Sub, 1 HDMI, 1 blokada Kensingtona, 1 złącze stacji dokującej, gniazda audio: wejście/wyjście audio, czytnik kart: SD, SDHC, SDXC, 1 czytnik linii papilarnych
Łączność
Intel 82579LM Gigabit Network Connection (10/100/1000MBit/s), Intel Centrino Advanced-N 6205 (a/b/g/n = Wi-Fi 4/), Bluetooth 3.0, Sierra Wireless Gobi 3000
Napęd optyczny
TSSTcorp CDDVDW TS-U633J
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 36 x 321 x 228
Akumulator
67 Wh litowo-jonowy, 10,8 V, 6200 mAh
System operacyjny
Microsoft Windows 7 Professional 64 Bit
Camera
kamerka: 1.3 MPx
Inne
-, Corel Home Office, Corel Draw Essentials, Nero Essentials, 24 miesiące(y) gwarancji
Waga
1.67 kg, zasilacz: 400 g
Cena
1500 PLN

 

Autorzy

Tekst i zdjęcia: Tobias Winkler
Tłumaczenie: Tomasz Cyba

Podobne laptopy

Podobne laptopy innego producenta

Recenzja Asus Pro B33E
HD Graphics 3000

Notebooki innego producenta i/lub z innym CPU

Recenzja Lenovo ThinkPad Edge E330
HD Graphics 3000, Core i3 2370M
Recenzja Asus X301A
HD Graphics 3000, Core i3 2350M
Recenzja Sony Vaio SVT1311M1E/S
HD Graphics 3000, Core i3 2367M
Recenzja HP Folio 13
HD Graphics 3000, Core i5 2467M
Recenzja Dell XPS 13 (L321x)
HD Graphics 3000, Core i7 2637M
Recenzja Samsung 530U3B
HD Graphics 3000, Core i5 2467M

Za

+cichy przy niewielkim obciążeniu podzespołów
+matowa matryca z jasnym obrazem
+dobra wydajność ogólna
+bogate wyposażenie w złącza
+liczne możliwości rozbudowy
+kieszeń modułowa (na napęd optyczny lub dodatkowy akumulator)
+dobra klawiatura
+dość lekki
 

Przeciw

-uginająca się obudowa ekranu
-słaby kontrast i wąskie kąty widzenia
-HDMI blisko przedniej krawędzi obudowy
-piszczenie układu zasilania dysku SSD
-mało kontrastowe oznaczenia klawiszy
-brak podświetlenia klawiatury
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja Fujitsu LifeBook S761
Tobias Winkler (Update: 2017-12-20)