Notebookcheck Logo

Test Dell XPS 12 (L221x)

30/10/2012

Windows 8 ze specjalnym interfejsem użytkownika zdecydowanie ułatwia łączenie laptopa z tabletem. Nic dziwnego więc, że wraz z pojawieniem się nowego systemu operacyjnego komputery tego typu przeżywają swój renesans. Jednym z nich jest Dell XPS 12 z 12,5-calową matrycą Full HD typu IPS.

Obudowa

ekran może być obracany o 180 stopni w obrębie ramki
ekran może być obracany o 180 stopni w obrębie ramki
w pozycji docelowej delikatnie załapuje zatrzask
w pozycji docelowej delikatnie załapuje zatrzask

Dell XPS 12 jest w dużej mierze oparty na ultrabooku XPS 13. Modele te wyglądają podobnie. Ciemne elementy łączą się z błyszczącymi i matowymi wstawkami z metalu. Całość prezentuje się elegancko.

Kluczowym elementem konstrukcji laptopa z funkcją tablet jest mechanizm obracania ekranu. W niektórych komputerach (tablety z klawiaturą w stacji dokującej) część z ekranem można po prostu odłączyć od reszty. Często stosowanym rozwiązaniem jest położony umieszczony centralnie z tyłu laptopa zawias, który pozwala na obrócenie ekranu o 180 stopni w poziomie. Dell wybrał inny wariant, który znamy z modelu Inspiron Duo z 2011 roku. Wyświetlacz jest obracany w obrębie swojej ramki o 180 stopni, dzięki czemu po normalnym zamknięciu klapy laptop może zamienić się w tablet.

To rozwiązanie konstrukcyjne jest obciążone wadą, której nie udało się uniknąć. XPS 12 jest mianowicie dość gruby i ciężki. Jego wysokość to około 2,3 cm, a waży 1,54 kg. W przypadku laptopa takie dane są akceptowalne, ale jak na tablet to bardzo dużo (dla porównania iPad 3 ma 9,4 mm grubości, a waży 0,66 kg). 

Konstrukcja modelu XPS 12 jest dość masywna, ale dzięki temu komputer ten cechuje się wzorową sztywnością. Jednostka zasadnicza z aluminium i włókna węglowego jest równie konkretna, jak w modelu XPS 13, a pokrywa ekranu (wzmocniona szybą z Gorilla Glas) jest prawie bez zarzutu. Tylko cienka ramka trochę się ugina, ale to zastrzeżenie do elementu i tak stojącego na wysokim poziomie. Pochwalić można precyzyjnie działający mechanizm obrotowy. 

Jako że na spodzie nie ma odrębnej pokrywy serwisowej, w celu dostania się do podzespołów należy zdemontować całą spodnią osłonę. Potrzebny jest do tego śrubokręt Torx. Akumulator jest wbudowany i nie można go wyciągnąć bez rozebrania obudowy. 

Wyposażenie Della XPS 12 w złącza jest podobne do tego z modelu XPS 13. Dwa USB, mini DisplayPort i gniazda audio to trochę mało w przypadku traktowania omawianego modelu jako laptop. O tyle dobrze, że oba USB obsługują standard 3.0. Nie rekompensuje to jednak braku czytnika kart pamięci, HDMI i gniazda LAN.

Poza gniazdem słuchawkowym wszystkie złącza znalazły się w tylnej części prawej ścianki bocznej obudowy.

z przodu brak złączy
z przodu brak złączy
lewy bok: przycisk blokujący zmiany orientacji obrazu, gniazdo audio, wyłącznik, przyciski regulacji natężenia dźwięku, głośnik
lewy bok: przycisk blokujący zmiany orientacji obrazu, gniazdo audio, wyłącznik, przyciski regulacji natężenia dźwięku, głośnik
z tyłu brak złączy
z tyłu brak złączy
prawy bok: głośnik, kontrolki stanu naładowania akumulatora, przycisk sprawdzania stanu naładowania akumulatora, 2 USB 3.0, mini DisplayPort, gniazdo zasilania
prawy bok: głośnik, kontrolki stanu naładowania akumulatora, przycisk sprawdzania stanu naładowania akumulatora, 2 USB 3.0, mini DisplayPort, gniazdo zasilania

Osprzęt

Czarna klawiatura typu wyspowego to przyrząd znany z modelu XPS 13. Płytki alfanumeryczne mają 15 x 15 mm i są odrobinę wklęsłe. Amortyzowanie jest bardzo miękkie. Można pisać szybko, ale odpowiedź klawiszy jest niestety słaba. Klawiatura nie ugina się, a klawisze nie klekoczą. Klawiatura jest podświetlana. 

Z modelu XPS 13 przeniesiono też dość dużą (10 x 6,2 cm) płytkę dotykową (Cypress TrackPad). Precyzja działania tego przyrządu mogła by być lepsza. Funkcje dotyku wielopunktowego i sensor pozwalający na wykrywanie dłoni działają natomiast bardzo dobrze. Z płytką zespolone są przyciski, które według autora zasługują na ocenę bardzo dobrą. 

klawiatura QWERTY
klawiatura QWERTY
płytka dotykowa
płytka dotykowa
interfejs użytkownika zoptymalizowany pod sterowanie dotykiem
interfejs użytkownika zoptymalizowany pod sterowanie dotykiem

Obsługa dotykiem i tryb tabletu

Ważną opcją pozwalającą na sterowanie urządzeniem jest w modelu XPS 12 używanie ekranu dotykowego. Można to robić zarówno w trybie laptopa, jak i w trybie tabletu. Operuje się wyłącznie palcem; nie przewidziano możliwości sterowania rysikiem. System Windows 8 ma wbudowany specjalny interfejs Modern UI (dawniej Metro), więc nie trzeba instalować dodatkowego oprogramowania. 

Duże kafelki i nieskomplikowana obsługa sprawiają, że przynajmniej proste czynności w rodzaju odtwarzania filmu czy przeglądania stron internetowych są równie wygodne, jak w tabletach Apple i tabletach z systemem Android. Przy użyciu przeglądarki Internet Explorer (w specjalnej wersji) przewijanie i powiększanie zawartości przebiega bardzo płynnie nawet na bardziej rozbudowanych stronach internetowych. Różnorakie zadania, jak przełączanie między kartami, są dostosowane do używania urządzenia w postaci tabletu. Inne przeglądarki, odtwarzacz Media Player oraz pozostałe programy startują natomiast w ramach interfejsu Aero i nie dostarczają użytkownikowi podobnych wrażeń. 

Jak się okazało, ekran dotykowy reaguje szybko i precyzyjnie. Przy obracaniu urządzenia do jego aktualnej orientacji dostosowywana jest automatycznie orientacja obrazu. Zwłoka przy tej operacji to dość istotny feler.

Obraz

Matryca o przekątnej 12,5 cala sytuuje model XPS 12 dokładnie pomiędzy typowym tabletem i typowym ultrabookiem. Rozdzielczość ekranu to 1920 x 1080 pikseli (Full HD), co daje w efekcie zagęszczenie pikseli na poziomie 176 ppi. Poszczególne piksele nie są widoczne z normalnej odległości od ekranu. Z drugiej strony trzeba mieć bardzo dobry wzrok, by rozróżniać bez powiększania malutkie czcionki i ikonki.

349
cd/m²
341
cd/m²
326
cd/m²
355
cd/m²
340
cd/m²
328
cd/m²
352
cd/m²
345
cd/m²
345
cd/m²
podświetlenie ekranu
tested with Gossen Mavo-Monitor
maksimum: 355 cd/m² (Nits) średnia: 342.3 cd/m²
rozświetlenie: 92 %
na akumulatorze: 340 cd/m²
kontrast: 708:1 (czerń: 0.48 cd/m²)39.79% AdobeRGB 1998 (Argyll 2.2.0 3D)
50.1% sRGB (Argyll 2.2.0 3D)
37.9% Display P3 (Argyll 2.2.0 3D)

Na zasilaniu sieciowym i z akumulatora luminancja maksymalna wyniosła 342 cd/m². Jest to wynik trochę gorszy od uzyskiwanych przez najlepsze tablety (Asus Tranformer Prime legitymuje się wynikiem na poziomie 484 cd/m²), ale i tak świetny. Nie zauważa się gołym okiem tego, że obszar w prawym górnym rogu ekranu jest minimalnie gorzej podświetlony. Jeżeli użytkownik sobie życzy, jasność obrazu może być automatycznie dopasowywana do światła zastanego. 

Dell zastosował w omawianym modelu wysokiej klasy matrycę typu IPS, która zapewnia bardzo dobrą głębię czerni (0,48 cd/m²) oraz świetny kontrast (708:1).

Dell XPS 12 L221x z matrycą Full HD a przestrzeń Adobe RGB (siatka)
XPS 12 a Adobe RGB
Dell XPS 12 L221x z matrycą Full HD a przestrzeń sRGB (siatka)
XPS 12 a sRGB
Dell XPS 12 L221x z matrycą Full HD a Lenovo ThinkPad X220T (siatka)
XPS 12 a X220T
Dell XPS 12 L221x z matrycą Full HD a Dell XPS 13 L321x (siatka)
XPS 12 a XPS 13
na dworze
na dworze

W efekcie obraz jest bardzo żywy i ostry. Mimo że ekran jest mały, można oglądać filmy, nie odczuwając przy tym zawodu. 

Paleta barw nie jest, jak się okazuje, szczególnie bogata. Stanowi tylko około 54% przestrzeni sRGB. 

Choć bardzo błyszcząca powierzchnia ekranu nie jest dobrym rozwiązaniem do pracy na dworze, model XPS 12 może być dość swobodnie używany pod gołym niebem. Zawdzięcza to bardzo wysokiej luminancji, która jest w stanie przezwyciężyć występujące na powierzchni ekranu refleksy. Trzeba jednak unikać wystawiania urządzenia na słońce. Podobnie jest w przypadku większości tabletów.

Matryca typu IPS cechuje się bardzo szerokimi kątami widzenia. Jest to szczególnie istotne przy używaniu omawianego komputera jako tablet. Gdyby zastosowano w nim wyświetlacz gorszej jakości, przy zmienianiu orientacji obrazu oraz w przypadku patrzenia na ekran nie na wprost byłoby nieciekawie. Tymczasem w przypadku Della XPS 12 obraz zachowuje dobrą jakość nawet przy patrzeniu pod kątem bliskim 180 stopni.

kąty widzenia matrycy Della XPS 12
kąty widzenia matrycy Della XPS 12

Osiągi

Choć nowy system operacyjny firmy Microsoft pojawił się w wersjach dla procesorów x86 (Windows 8) i procesorów ARM (Windows RT), Dell nie wybrał do swojego laptopa z funkcją tabletu tej drugiej. Platforma sprzętowa pochodzi bowiem od Intela.  

Testowany był model o najmocniejszej konfiguracji, z procesorem Core i7-3667U, czyli najszybszym obecnie procesorem typu ULV (o TDP na poziomie 17 W). Jest on oparty na architekturze Ivy Bridge. Jego taktowanie bazowe to 2,0 GHz, a Turbo Boost 2.0 pozwala osiągać do 3,2 GHz (3,0 GHz w przypadku użycia dwóch rdzeni). Więcej szczegółowych danych odnośnie tego procesora podano na jego stronie w ramach naszego serwisu

Czasy, kiedy skrót "ULV" oznaczał bardzo słabą wydajność CPU, należą do historii. O ile temperatury i moc zasilacza na to pozwalają, częstotliwość taktowania Core i7-3667U osiąga poziom zbliżony do maksymalnego taktowania Core i5-3210M, standardowego modelu o TDP na poziomie 35 W.

W testach jednowątkowych procesor wykorzystywał maksymalną częstotliwość taktowania, tj. 3,2 GHz. Dzięki temu w teście Cinebench R10 (64) udało mu się osiągnąć 5607 pkt. To wynik o około 29% lepszy od średniego dla laptopów z Core i5-3317U.

W przypadku obciążenia obu rdzeni częstotliwość taktowania spada szybko z 3 GHz do 2,4 GHz. Przy zasilaniu z sieci i z akumulatora obserwowano takie samo zachowanie. 

Dell nie zdecydował się na zastosowanie w omawianym modelu dodatkowej karty grafiki, toteż przetwarzanie grafiki spoczywa wyłącznie na zintegrowanym układzie HD Graphics 4000. Współdzieli on pamięć operacyjną i pamięć podręczna procesora. Układ ten posiada 16 jednostek wykonawczych (EU), a jego taktowanie wynosi 350-1150 MHz.

Wynik 596 pkt. w teście 3DMark 11 to osiągnięcie na poziomie laptopów z kartą Radeon HD 6470M. Grafika 3D nie jest więc mocną stroną tego układu. Niemniej jednak do podstawowych zastosowań, czyli dla większości użytkowników, potencjał HD Graphics 4000 będzie wystarczający. Wspiera on dekodowanie i kodowanie filmów (dzięki Quick Sync Video) i akcelerację aplikacji opartych na OpenCL.

Do badania ogólnej wydajności służą nam testy PCMark, ale Windows 8 nie współpracował optymalnie z tymi aplikacjami. PCMark Vantage będzie działać dopiero po zapowiadanej aktualizacji, a PCMark 7 wygenerował nieco zaniżony wynik. Rezultat końcowy, 4751 pkt., i tak wskazuje jednak, że mamy do czynienia z bardzo wydajnym komputerem, który jest w stanie dorównać najszybszym ultrabookom, jak np. Asus UX31A.

Szczególnie interesujące jest porównanie wydajności omawianego modelu z typowym tabletem, jakim jest iPad 3. W teście BrowserMark Dell XPS 12 uzyskał ponad pięciokrotnie lepszy wynik (554649:101129 pkt.) a w teście SunSpider różnica była jeszcze większa (128 zamiast 1860 ms). Nawet podczas zwykłego korzystania z internetu procesor Core i7 uzyskuje znaczną przewagę. Oba testy przeprowadzono przy wykorzystaniu przeglądarki Internet Explorer pod interfejs Modern UI systemu Windows 8.

CPU-Z CPU
CPU-Z Mainboard
CPU-Z Memory
GPU-Z
HWiNFO64
3DMark 06 Standard Score
4087 pkt.
3DMark Vantage P Result
2369 pkt.
3DMark 11 Performance
596 pkt.
Pomoc
PCMark 7 Score
4751 pkt.
Pomoc
Cinebench R10 Rendering Single 32Bit
4455
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 32Bit
8290
Cinebench R10 Shading 32Bit
5758
Cinebench R10 Rendering Single CPUs 64Bit
5607 Points
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 64Bit
10253 Points
Cinebench R10 Shading 64Bit
5886 Points
Cinebench R11.5 CPU Multi 64Bit
2.55 Points
Cinebench R11.5 OpenGL 64Bit
12.37 fps
Cinebench R11.5 CPU Single 64Bit
1.32 Points
Pomoc
Cinebench R11.5 - CPU Multi 64Bit (sortuj wg wyników)
Dell XPS 12
HD Graphics 4000, 3667U, Samsung SSD 830 Series MZMPC256HBGJ-00000
2.55 Points
Asus Zenbook Prime UX31A
HD Graphics 4000, 3317U, ADATA XM11
2.38 Points -7%
Dell XPS 13
HD Graphics 3000, 2637M, Samsung SSD 830 Series MZMPC256HBGJ-00000
2.25 Points -12%
Lenovo ThinkPad X1 Carbon
HD Graphics 4000, 3667U, SanDisk SD5SG2256G1052E
2.9 Points +14%
Sunspider
1.0 Total Score (sortuj wg wyników)
Asus Eee Pad Transformer Prime TF201
GeForce ULP (Tegra 3), 3, 16 GB SSD
1257 ms *
0.9.1 Total Score (sortuj wg wyników)
Dell XPS 12
HD Graphics 4000, 3667U, Samsung SSD 830 Series MZMPC256HBGJ-00000
128 ms *
Apple iPad 3. Gen 2012-03
SGX543MP4, A5x, 64 GB SSD
1860 ms * -1353%
Asus Eee Pad Transformer Prime TF201
GeForce ULP (Tegra 3), 3, 16 GB SSD
1870 ms * -1361%

* ... im mniej tym lepiej

AS SSD Benchmark
AS SSD Benchmark

Testowany egzemplarz demonstracyjny był wyposażony w dysk SSD na złącze mSATA, Samsung PM830 o pojemności 256 GB (podstawowa wersja dostępna w sprzedaży posiada dysk 128 GB). Oferuje on dość miejsca na system operacyjny i dane. Ten konkretny model to świetny wybór, bo dyski z tej serii Samsunga są znane z wysokiej wydajności i niezawodności.  

W teście AS SSD odczyt sekwencyjny przekroczył 470 MB/s, a zapis - 250 MB/s. Krótki czas dostępu oraz dobre wyniki testów na małych blokach danych dopełniają obrazu znakomitej wydajności.

Samsung SSD 830 Series MZMPC256HBGJ-00000
przesył danych (minimum): 224.6 MB/s
przesył danych (maksimum): 293.2 MB/s
przesył danych (średnio): 282.5 MB/s
czas dostępu: 0.1 ms
szybkość interfejsu: 190 MB/s
obciążenie procesora: 1.3 %

Testy gier

Konfiguracja sprzętowa pozwala na działanie nowszych gier tylko na najniższych ustawieniach. W testowanym modelu zaobserwowano na dodatek, że w grach nie było wykorzystywane maksymalne taktowanie GPU. W zależności od gry wynosiło ono 750-950 MHz. Uzyskane wyniki okazały się gorsze, niż w laptopach dysponujących podobnymi podzespołami. W testach gier Deus Ex, Anno 2070 i Diablo 3 zaobserwowano spadki poniżej ważnej granicy 30 kl/s. 

Natywna rozdzielczość 1920 x 1080 pikseli jest zbyt wysoka dla HD Graphics 4000, przynajmniej w grach z ostatnich pięciu lat.

low med. high ultra
Deus Ex Human Revolution (2011) 38 17.6
Battlefield 3 (2011) 14.1
Anno 2070 (2011) 37.4 18.1 11
Diablo III (2012) 37.5 21.8 18.4

Wpływ na otoczenie

Hałas

XPS 12 okazał się bardzo cichym laptopem i w normalnej pracy praktycznie go nie słychać. Wentylator jest rzadko nieaktywny, ale jego prędkość obrotowa jest przeważnie na tyle niska, że odgłos wentylatora jest cichszy od szumu tła. Dzięki zastosowaniu SSD pozbyto się odgłosów pracy głowic dysku twardego. Zarejestrowane natężenie hałasu w teście bez obciążenia to 29,6-31 dB.

W testach 3DMark06 i pełnego obciążenia (Prime95 i FurMark) prędkość obrotowa wentylatora była znacznie wyższa; przełożyło się to na hałas o natężeniu 38,3-42,9 dB. Jeżeli chodzi o subiektywne wrażenie, Dell wydaje się jednak cichszy, niż wskazywałyby te odczyty; relatywnie niska częstotliwość dźwięku sprawia, że szum specjalnie nie doskwiera, nawet gdy utrzymuje się dłuższy czas. Należy jednak pamiętać, że tablety z procesorami ARM i iPad 3 to urządzenia chłodzone pasywnie. 

Hałas

luz
29.6 / 30.4 / 31 dB
obciążenie
38.3 / 42.9 dB
  red to green bar
 
 
30 dB
cichy
40 dB(A)
słyszalny
50 dB(A)
irytujący
 
min: dark, med: mid, max: light   Voltcraft SL 320 (odległość 15 cm)

Ciepło

temperatury podzespołów w teście pełnego obciążenia
temperatury podzespołów w teście pełnego obciążenia

Niskie temperatury obudowy umożliwiają używanie urządzenia w formie tabletu na kolanach. W teście bez obciążenia średnie wartości maksymalnych wyniosły około 30°C.

Przedstawione na drugim diagramie wartości uzyskane w teście obciążeniowym wyglądają dramatycznie. 62°C to temperatura, która grozi oparzeniem. Przy dokładniejszej analizie można jednak stwierdzić, że tak wysoka temperatura wystąpiła tylko przy schowanym na spodzie wylocie powietrza z układu chłodzenia. Reszta obudowa wydawała się lekko ciepła. 

W teście pełnego obciążenia taktowanie CPU zostało szybko zduszone do 900 MHz, natomiast taktowanie GPU wynosiło 1100 MHz, czyli było zbliżone do maksymalnego. Temperatura rdzeni CPU wynosiła wtedy około 80°C, więc wydaje się, że częstotliwość taktowania mogłaby być znacznie wyższa.

w stresie
 44.1 °C51.9 °C45.6 °C 
 30.1 °C42.6 °C35.5 °C 
 28.1 °C29.1 °C29.3 °C 
maks. w ogóle: 51.9 °C
średnia: 37.4 °C
43.1 °C62 °C40.8 °C
35.7 °C38.4 °C33.9 °C
28.7 °C30.2 °C29 °C
maks. w ogóle: 62 °C
średnia: 38 °C
zasilacz  47.1 °C | temperatura otoczenia 24.7 °C | Voltcraft IR-360
(±) The average temperature for the upper side under maximal load is 37.4 °C / 99 F, compared to the average of 30.2 °C / 86 F for the devices in the class Convertible.
(-) The maximum temperature on the upper side is 51.9 °C / 125 F, compared to the average of 35.3 °C / 96 F, ranging from 19.6 to 55.7 °C for the class Convertible.
(-) The bottom heats up to a maximum of 62 °C / 144 F, compared to the average of 36.7 °C / 98 F
(+) In idle usage, the average temperature for the upper side is 30 °C / 86 F, compared to the device average of 30.2 °C / 86 F.
(+) The palmrests and touchpad are cooler than skin temperature with a maximum of 29.3 °C / 84.7 F and are therefore cool to the touch.
(±) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 28.1 °C / 82.6 F (-1.2 °C / -2.1 F).

Głośniki

Dell Audio
Dell Audio

By zapewnić możliwość odpowiedniego działania głośników w trybie tabletu zostały one umieszczone na bocznych ściankach jednostki zasadniczej. Nie było tam wiele miejsca, membrany są małe i z tego powodu przy odtwarzaniu muzyki słychać przede wszystkim tony wysokie i średnie. Brzmienie jest czyste, a głośność maksymalna - dość wysoka. Pod względem jakości dźwięku XPS 12 prezentuje się lepiej od większości tabletów, ale gorzej od najlepszych pod tym względem ultrabooków (jak np. Lenovo U300s).

Wydajność akumulatora

Podobnie jak w modelu XPS 13, w omawianym laptopie zastosowano akumulator litowo-polimerowy o pojemności 47 Wh.  

Jako że system Windows 8 nie chciał współpracować z programem Battery Eater, trzeba było zmienić część procedury testowej. Sprawdzian bez obciążenia został przeprowadzony poprzez zostawienie włączonego laptopa z pustym pulpitem z zachowaniem standardowych ustawień (minimalne podświetlenie ekranu, oszczędny plan zasilania, Wi-Fi wyłączone). W efekcie uzyskano 9:38 h, co jest znakomitym rezultatem. W teście symulującym korzystnie z internetu (specjalny skrypt wywołuje w 40-sekundowych odstępach różne strony internetowe i odtwarzanie filmików z YouTube; wybrany jest do tego plan oszczędzania energii, a luminancja jest ustawiona na około 150 cd/m²) omawiany laptop przestał działać po 5:34 h. Zamiast testu klasycznego aplikacji Battery Eater do symulacji obciążenia posłużył uruchomiony w pętli test 3DMark06. Energia zgromadzona w akumulatorze wyczerpała się po godzinie i 31 minutach.

Pobór mocy
wyłączony / stan wstrzymaniadarklight 0.1 / 0.4 W
luzdarkmidlight 6.8 / 10.7 / 11 W
obciążenie midlight 31.1 / 32.9 W
 color bar
Legenda: min: dark, med: mid, max: light        Voltcraft VC 940
Currently we use the Metrahit Energy, a professional single phase power quality and energy measurement digital multimeter, for our measurements. Find out more about it here. All of our test methods can be found here.
Wydajność akumulatora
luz
9h 38min
sieć przez WLAN
5h 34min
obciążenie
1h 31min

Podsumowanie

Dell XPS 12 to sprzęt, który robi wrażenie. Trudno było doszukać się w nim większych wad. Obudowa jest podobna do tej z modelu XPS 13, z tym że pozwala bardzo szybko zamienić laptop w tablet. Konstrukcja jest solidna, ale idzie to w parze z dość znaczną masą. W formie tabletu najlepiej używać omawiany komputer, położywszy go na blacie lub na kolanach. Interfejs Modern UI systemu Windows 8 oraz ekran dotykowy pozwalają na obsługę prawie tak wygodną, jak iOS i Android. Do klasycznych programów pod Windows najchętniej używa się jednak klawiatury i płytki dotykowej. 

Szczególnie pozytywnie wyróżnia się świetna matryca. Cechują ją bardzo wysoka (jak na tę wielkość ekranu) rozdzielczość Full HD, szerokie kąty widzenia, bardzo intensywne podświetlenie ekranu i wysoki kontrast. Gdyby nie uboga paleta barw, byłaby idealna. Jest w stanie zapewnić czytelność obrazu pod gołym niebem. 

Pod względem wydajności XPS 12 z łatwością dystansuje każdy tablet z procesorem ARM. Korzystanie z przeglądarki z mnóstwem otwartych kart oraz jednoczesne używanie innych aplikacji nie jest problemem, skoro komputer jest wyposażony w 8 GB pamięci RAM, szybki dysk SSD i procesor Core i7. Minus należy się za ograniczenie wykorzystania technologii Turbo Boost w pracy wielowątkowej. 

Czy warto kupić ten komputer? Tablety, w tym iPad 3, są dużo tańsze, gdyż cena modelu XPS 12 jest dość wygórowana. Poza tym tablety są lżejsze i mobilniejsze. Nie są jednak w stanie zastąpić laptopa lub komputera stacjonarnego w domu. XPS 12 natomiast jest w stanie to zrobić.

Please share our article, every link counts!
bohater testu: Dell XPS 12 (L221x)
bohater testu: Dell XPS 12 (L221x)

Specyfikacja techniczna

Dell XPS 12
Procesor
Intel Core i7-3667U 2 x 2 - 3.2 GHz, Ivy Bridge
Karta grafiki
Intel HD Graphics 4000, rdzeń: 1150 MHz, 9.17.10.2792
Pamięć
8 GB 
, DDR3-1333, 2x 4 GB
Matryca
12.50 cali 16:9, 1920 x 1080 pikseli, 10-Finger-Multitouch, IPS, podświetlanie diodami LED, refleksująca: tak
Chipset
Intel QS77 (Panther Point)
Dysk twardy
Samsung SSD 830 Series MZMPC256HBGJ-00000, 256 GB 
Karta dźwiękowa
Intel Panther Point PCH - High Definition Audio Controller
Złącza
2 USB 3.0, 1 DisplayPort, gniazda audio: wejście/wyjście audio w jednym, czujniki: czujnik położenia, czujnik światła
Łączność
Intel Centrino Advanced-N 6235 (a/b/g/n = Wi-Fi 4/), Bluetooth Bluetooth 4.0
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 23 x 317 x 215
Akumulator
47 Wh litowo-jonowy
System operacyjny
Microsoft Windows 8 Pro 64 Bit
Camera
kamerka: 1,3 megapiksela
Inne
głośniki: stereo, klawiatura: Chiclet, podświetlanie klawiatury: tak, zasilacz 45 W
Waga
1.54 kg, zasilacz: 150 g

 

Autorzy

Tekst i zdjęcia: Till Schönborn
Tłumaczenie: Tomasz Cyba

Podobne laptopy

Notebooki innego producenta i/lub z innym CPU

Recenzja Lenovo ThinkPad Edge Twist S230u
HD Graphics 4000, Core i5 3317U
Recenzja Toshiba Satellite U920t
HD Graphics 4000, Core i5 3317U

Notebooki z tym samym GPU

Recenzja Fujitsu Stylistic Q702
HD Graphics 4000, Core i3 3217U, 11.60", 1.698 kg
Recenzja MSI S20
HD Graphics 4000, Core i5 3337U, 11.60", 1.16 kg
Recenzja Lenovo IdeaPad Yoga 11S
HD Graphics 4000, Core i5 3339Y, 11.60", 1.37 kg
Recenzja Sony Vaio Duo 11
HD Graphics 4000, Core i5 3317U, 11.60", 1.287 kg

Laptopy z tą samą przekątną ekranu i/lub wagą

Za

+świetna jakość wykonania
+znakomita matryca IPS
+udane urządzenia sterujące
+długie czasy pracy na akumulatorze
+cichy podczas normalnego użytkowania
 

Przeciw

-ubogie wyposażenie w złącza
-zaniżanie taktowania CPU pod obciążeniem
-takie sobie głośniki
-ciężki i gruby jako tablet
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja Dell XPS 12 (L221x)
Till Schönborn (Update: 2017-12-20)