Notebookcheck

Test Dell Inspiron 1721

No love for AMD? Niedługo trwał flirt Della z AMD. Romans z rywalem Intela potrwał niewiele ponad rok – w trakcie przygotowywania przez nas recenzji Inspirona 1721 pojawiła się wiadomość, że modele z procesorami AMD zostaną wycofane z głównego kanału dystrybucji. Widocznie ich oferowanie się nie kalkulowało, gdyż Dell się nie przemęczał i stosował tę samą obudowę co w droższej wersji 1720 – nabywca otrzymywał z dobrodziejstwem inwentarza efektowną i solidną obudowę.

Obudowa

Dell Inspiron 1721

Stosowanie przez Della modułowych obudów wykorzystywanych w różnych modelach ma tę dobrą stronę, że lepiej obznajomiony nabywca może za mniejsze pieniądze wejść w posiadanie notebooka oferującego te same właściwości konstrukcyjne co ten ze sporo wyższej półki. Minusem tej polityki jest to, że wszystkie Inspirony ostatniej generacji są do siebie podobne.

Inspiron 1721 to potężne bydlę. Jest ciężki (masa całkowita z akumulatorem wynosi prawie 3,6 kg), ale nie na tyle, by niepodobieństwem było wziąć go na kolana czy przenieść kawałek (choć noszony dłużej czy na większych dystansach może dać się we znaki).

Z tego też względu laptop ten ma również specyficzną urodę, która nie każdemu może się podobać. Dzięki bardziej obłym kształtom Inspirony aktualnie oferowanej generacji wyglądają nowocześniej i lepiej niż stare, ale nadal mają w sobie coś z krążownika. Potężna platforma robocza robi wrażenie szczególnie po podniesieniu klapy. Najbrzydszym elementem wystroju zewnętrznego są naszym zdaniem przyciski multimedialne na froncie, natomiast w sposób miły dla oka i efektowny rozwiązano walec stanowiący podstawę dla matrycy wraz z zawiasami.

W stanie zamkniętym sprzęt prezentuje się zupełnie do rzeczy, szczególnie że elegancka srebrno-czarna kolorystyka będzie pasować do różnorakich wnętrz (z naciskiem na te w stylu futurystycznym czy industrialnym). Wieko dość mocno się palcuje, ale bez problemu można je doprowadzić do stanu idealnego.

Co ważne, klapa tylko minimalnie ugina się przy naduszaniu. Nastraja to do używanego sprzętu optymistycznie, budząc wrażenie solidności. Pokrywa dobrze trzyma się na dużych zawiasach, a dygotanie w chwilę po zmianie ustawienia jest minimalne. Da się ją rozłożyć prawie do poziomu, jednak przy tym maksymalnym zakresie ostrzegawczo skrzypi. Może to i dobrze, gdyż tym samym daje nam znać, że nie można przesadzać.

Sztywność pulpitu w miejscu oparcia rąk jest właściwie doskonała – nawet przy mocnym nacisku się nie ugina. Magnezowa rama robi swoje. Drobny feler ujawnia się podczas pracy z laptopem na kolanach – ręka opierająca się o tworzywo na zewnątrz lewego przedniego narożnika klawiatury powoduje klikanie poszycia.

Uginanie się można zaobserwować na sporym obszarze listwy za klawiaturą (szczególnie wyraźne na prawo od wyłącznika). Nie świadczy to może najlepiej o jakości wykonania (skądinąd znakomitej), ale nie da się we znaki użytkownikowi.

Bardzo solidne wrażenie robi też podstawa notebooka. Akumulator jest zamontowany idealnie i ani drgnie.

Dell Inspiron 1721
przód: CIR
Dell Inspiron 1721
lewy bok: blokada Kensingtona, wylot wentylatora, ExpressCard, wyłącznik WiFi
Dell Inspiron 1721
prawy bok: wyjście słuchawkowe, wejście mikrofonowe, napęd optyczny, czytnik kart, FireWire, VGA, LAN, 2x USB
Dell Inspiron 1721
tył: S-Video, 2x USB, gniazdo zasilania, akumulator, modem, USB

Osprzęt

Kontakt z klawiaturą 17-calowego Della to czysta przyjemność. Nie ma w tych słowach grama przesady. Palce stykające się z aksamitną jakby materią klawiszy będą się same rwały do wstukiwania znaków. Nie, ale naprawdę – mają z jednej strony miękko, ale nie zanadto, skok jest wymarzony, a sprawę ułatwiają znaczne rozmiary wszystkich płytek (literami mierzą 1,8 na 1,8 cm), nie wyłączając strzałek. Pochwałom nie ma końca, gdyż stukot klawiszy jest stłumiony i piszący nie będzie zbytnio przeszkadzał otoczeniu nawet w pomieszczeniu o zaostrzonym rygorze zachowywania ciszy.

Kiedy komputer stoi na biurku, praca na klawiaturze jest znacznie mniej przyjemna niż wtedy, kiedy wspiera się na kolanach użytkownika. Wysoka platforma robocza uniemożliwia bowiem wygodne ułożenie rąk.

Drobnym mankamentem wielu aktualnie oferowanych Delli jest touchpad, ten właśnie z modelu 1721. Precyzja działania na ustawieniach fabrycznych jest niezadowalająca. Wodzenie kursora po pulpicie odbywa się opornie, często z krótkimi przerywnikami. Niedokładność wskaźnika jest może mniej odczuwalna niż na matrycy wyższej rozdzielczości, ale jednak. Wystarczy jednak trochę pogrzebać w ustawieniach, a czułość, precyzja i szybkość działania radykalnie się poprawią.

Na tabliczce widzimy zaznaczone strefy przewijania w pionie i poziomie. Do tego wymiaru gładzika również można mieć zastrzeżenia - na ustawieniach domyślnych nie idzie przewijać z ich pomocą dłuższych stron czy dokumentów i z reguły będziemy przedkładać nad scrolla użycie przyokiennego suwaka. Wystarczy jednak zwiększyć szybkość z 1/4 zakresu do 5/8 czy 3/4, a przewijanie z poziomu tabliczki będzie chodziło jak w zegarku.

Przyciski touchpada są miękkie i mają nieprzesadnie długi skok. Co ważne, nie są też głośne, ale wydawane przez nie ciche kląskanie może się z czasem okazać poważnie irytujące dla osób uczulonych na nietypowe odgłosy. Gdzie im jednak do dudnienia analogicznych przycisków z wielu innych laptopów...

touchpad w Dell Inspiron 1721
touchpad
klawiatura w Dell Inspiron 1721
klawiatura

Obraz

matryca w Dell Inspiron 1721
diagram barw

Inspiron 1721 w wydaniu, które testowaliśmy, posiadał matową matrycę WXGA+ (1440x900) konstrukcji LG.Philips. W sumie można być zadowolonym z walorów użytkowych tego wyświetlacza, jednak nie jest to pełnia szczęścia.

Jasność obrazu jest jak na matrycę matową wysoka, gdyż osiąga maksymalnie 185,3 cd/m². Przeciętna jasność maksymalna jednak już sporo niższa i wynosi 160,9 cd/m². To dlatego właśnie w jaśniejszy dzień obraz może się nam wydawać przyciemny. Tylko wieczorem wydaje się bez zarzutu. Nie za dobrze też wygląda to na zewnątrz, choć da się odczytywać wyświetlane na ekranie treści.

Co ciekawe, rozświetlenie jest bardzo przyzwoite, gdyż wynosi 76,3%. Kontrast wyraża się proporcją 232:1, więc jest zadowalający.

Subiektywne odczucia są w miarę pozytywne. Kolory jednak wydają się wyblakłe, co jest objawem naturalnym w przypadku matrycy matowej. To niezadowalające nasycenie barw jest jednak akceptowalne.

147.2
cd/m²
185.3
cd/m²
178.2
cd/m²
141.3
cd/m²
170.7
cd/m²
160.3
cd/m²
151.7
cd/m²
157
cd/m²
159.1
cd/m²
podświetlenie ekranu
maksimum: 185.3 cd/m² (Nits) średnia: 161.2 cd/m²
rozświetlenie: 76 %
kontrast: 213:1 (czerń: 0.8 cd/m²)
refleksy w Dell Inspiron 1721
w plenerze

Boczne kąty widzenia mogą być pewnym niedogodnością dla użytkownika. Ze względu na to, że laptop Inspiron 1721 posiada klawiaturę numeryczną, naturalną pozycją przy nim jest nie ta idealnie w osi symetrii, a odsunięta nieco w lewo. Z tej to przyczyny pojawia się drobna niedogodność. Mianowicie przy tym drobnym odchyleniu od ideału odbieramy spadek kontrastu na prawej rubieży ekranu, tak że obraz robi się tam ciemny. Z tego względu, by nie wysilać receptorów, mózg nakazuje bezwarunkowe odchylenie głowy w prawo, by doczytać skrajne znaki czy słowa w wierszach.

kąty widzenia w Dell Inspiron 1721
kąty widzenia w Dell Inspiron 1721
kąty widzenia w Dell Inspiron 1721
kąty widzenia w Dell Inspiron 1721
kąty widzenia w Dell Inspiron 1721
kąty widzenia w Dell Inspiron 1721
kąty widzenia w Dell Inspiron 1721
kąty widzenia w Dell Inspiron 1721

Osiągi

Procesor Turion 64 X2 TL-64 (2,2 GHz) sprawdza się bardzo dobrze w laptopie z gruntu biurowym jak Inspiron 1721. System i stosowne aplikacje nie idą może jak burza, jak to jest w przypadku co wydajniejszych dwurdzeniowców Intela, ale jednostka AMD nie daje powodów do narzekań. Zasadnicze, powszechnie używane programy działają bardzo płynnie, a okres oczekiwania na wykonanie poszczególnych operacji jest zadowalająco krótki.  

Zintegrowana karta graficzna Radeon Xpress X1270 daje z kolei więcej powodów do radości niż konkurencyjny układ Intela (GMA X3100). Można zapuszczać na niej całkiem ciekawy gry, jak CS:S, NFS Most Wanted, Medieval 2: Total War, Spaceforce Captains czy Company of Heroes (działa zadowalająco na niezłych detalach nawet w natywnej rozdzielczości).

Studwudziestogigabajtowy dysk Fujitsu nie pokazał się w testach z najlepszej strony, szczególnie jeśli chodzi o czas dostępu.

3DMark 2001SE Standard
5217 pkt.
3DMark 03 Standard
1764 pkt.
3DMark 05 Standard
1056 pkt.
3DMark 06 1280x800 Score
371 pkt.
Pomoc
PCMark 05 Standard
3065 pkt.
Pomoc
Quake 3 Arena - Timedemo
 RozdzielczośćUstawieniaWynik
 1024x768highest, 0xAA, 0xAF107 fps
F.E.A.R.
 RozdzielczośćUstawieniaWynik
 1024x768GPU: max, CPU: max, 0xAA, 0xAF2 fps
 800x600GPU medium, CPU medium, 0xAA, 0xAF15 fps
 640x480GPU min, CPU min, 0xAA, 0xAF67 fps
120 GB - 5400 rpm
przesył danych (minimum): 16 MB/s
przesył danych (maksimum): 40 MB/s
przesył danych (średnio): 30 MB/s
czas dostępu: 21 ms
szybkość interfejsu: 74 MB/s
obciążenie procesora: 5 %

Wpływ na otoczenie

Hałas

Inspiron 1721 jest laptopem relatywnie cichym. Trochę się jednak na nim zawiedliśmy, jako że zachowywał się pod tym względem nie lepiej od Inspirona 1720 z GF 8600M GT.

Szum talerzy dysku twardego będzie słyszalny tylko w bardzo cichym pomieszczeniu. Odgłos wiatraczka nakłada się nań, kiedy mocno obciążone zostaną podzespoły komputera lub też kiedy w dużym stopniu zasłonięte zostaną otwory wentylacyjne na spodzie obudowy (np. kiedy laptop spoczywa na kolanach użytkownika) – wtedy do sprowokowania działalności wentylacji wystarczy choćby korzystanie z przeglądarki internetowej czy edytora tekstu.

Wydawany przez wentylator szum nie jest bynajmniej odbierany jako uciążliwy. Jego natężenie nie jest bowiem wysokie, a do tego ma on charakter stały i praktycznie jednostajny.

Oprócz tego, że szumi, dysk ćwierka czy też właściwie chrzęści głowicami bardzo cicho.

Hałas

luz
33 / 33 / 33.7 dB
HDD
33.5 dB
DVD
37.8 / 47.9 dB
obciążenie
33 / 36 dB
  red to green bar
 
 
30 dB
cichy
40 dB(A)
słyszalny
50 dB(A)
irytujący
 
min: dark, med: mid, max: light    (odległość 15 cm)

Ciepło

Potężny Inspiron 1721 nie nagrzewa się nic a nic. Na pulpicie temperatura nie jest skora przebić choćby barierę 30°C. Spód pracującego na biurku laptopa osiąga co najwyżej ciepłotę ludzkiego ciała (36,8°C). Nawet praca na kolanach przy częściowym zasłonięciu wlotów powietrza nie robi wrażenia na zasilanym z akumulatora komputerze – temperatura na podstawie obudowy osiąga maksymalną wartość 38,7°C po dwóch godzinach pracy.

w stresie
 26.5 °C26.9 °C24.4 °C 
 28.6 °C27.7 °C24 °C 
 26.1 °C27.5 °C24 °C 
maks. w ogóle: 28.6 °C
średnia: 26.2 °C
29 °C36.8 °C31.3 °C
28.3 °C36.6 °C32.7 °C
26.7 °C31.2 °C28.8 °C
maks. w ogóle: 36.8 °C
średnia: 31.3 °C
temperatura otoczenia 21 °C
(+) The average temperature for the upper side under maximal load is 26.2 °C / 79 F, compared to the average of 29.4 °C / 85 F for the devices in the class Office.
(+) The maximum temperature on the upper side is 28.6 °C / 83 F, compared to the average of 34 °C / 93 F, ranging from 21.2 to 62.5 °C for the class Office.
(+) The bottom heats up to a maximum of 36.8 °C / 98 F, compared to the average of 36.6 °C / 98 F
(+) The palmrests and touchpad are cooler than skin temperature with a maximum of 27.5 °C / 81.5 F and are therefore cool to the touch.
(±) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 27.9 °C / 82.2 F (+0.4 °C / 0.7 F).

Głośniki

Można narzekać na pewne nieczystości (pojawiają się już około połowy maksymalnej siły głosu), jednak odtwarzany przez nie dźwięk ma barwę, jakąś głębię, moc, czasem wręcz (w mikroskali) filharmoniczną (nie to co w wielu spotykanych w laptopach pokurczach, które są marnymi namiastkami głośniczków).

Wydajność akumulatora

Inspiron 1721 jest laptopem o sporych wymiarach ale niezbyt mocnych podzespołach. Jak wszystkie Delle cechuje go długi czas pracy na akumulatorze (w naszym egzemplarzu miał on pojemność 56 Wh).

Polegając na tym wewnętrznym źródle zasilania można pracować minimum jedną a maksymalnie nawet cztery godziny. W najczęściej wykorzystywanym trybie, przy aktywnym module WiFi, ograniczonej nieco jasności obrazu i ustawionej zrównoważonej wydajności, możemy liczyć na dwie godziny z lekką górką.

Wydajność akumulatora
luz
3h 54min
sieć przez WLAN
2h 16min
DVD
1h 40min
obciążenie
1h 07min
Pobór mocy
wyłączony / stan wstrzymaniadarklight 0 / 0 W
luzdarkmidlight 18.7 / 25 / 38 W
obciążenie midlight 54 / 63 W
 color bar
Legenda: min: dark, med: mid, max: light        
Currently we use the Metrahit Energy, a professional single phase power quality and energy measurement digital multimeter, for our measurements. Find out more about it here. All of our test methods can be found here.

Podsumowanie

Jeżeli Dellowi chodziło o stworzenie porządnego laptopa z ekranem o przekątnej 17" do zastosowań biurowych, ale dla odbiorcy indywidualnego, dla którego liczy się efektowny wygląd, możemy zawyrokować, że dzieło to zostało uwieńczone sukcesem.

Problem w tym, że Dell przeliczył się, szacując zainteresowanie tego rodzaju sprzętem. Klient amerykański nie jest zainteresowany tak dużymi laptopami o słabej wydajności graficznej. Do firm kupowane są natomiast notebooki skonstruowane specjalnie dla użytkownika biznesowego.

To właśnie tym, a nie niedostatkami samej konstrukcji, należy tłumaczyć wycofanie Inspirona 1721 z zasadniczej oferty Della. Jeżeli komuś spodobał się sprzęt, który poddaliśmy weryfikacji, powinien szybko podejmować decyzję, gdyż wydaje się, że producent stracił serce do oferowania wersji z procesorem AMD.

Dell Inspiron 1721
Dell Inspiron 1721
Please share our article, every link counts!
Dell Inspiron 1721
z bliska: Dell Inspiron 1721

Specyfikacja techniczna

Dell Inspiron 1721
Procesor
AMD Turion 64 X2 TL-64 2 x 2.2 GHz, Trinidad
Pamięć
2048 MB 
, Qimonda DDR2-667, maks. 4 GB
Matryca
17.00 cali 16:10, 1440 x 900 pikseli, WXGA+, LG.Philips, refleksująca: nie
Dysk twardy
120 GB - 5400 rpm, 120 GB 
, 5400 obr/min, Fujitsu MHW2120BH
Karta dźwiękowa
SigmaTel HD Audio
Złącza
1 ExpressCard/54, 5 USB 2.0, 1 FireWire, 1 VGA/D-Sub, 1 S-Video, V.92 modem, 1 podczerwień, 1 blokada Kensingtona, gniazda audio: wejście mikrofonowe, wyjście słuchawkowe, czytnik kart: 8 w 1
Łączność
Broadcom 440x (10/100MBit/s), Dell Wireless 1490 Dual Band (a/b/g), Bluetooth 1
Napęd optyczny
Pioneer DVD+-RW DR-K17Y
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 45 x 358 x 269
Akumulator
56 Wh litowo-jonowy
System operacyjny
Microsoft Windows Vista Home Premium 32 Bit
Inne
12 miesiące(y) gwarancji
Waga
3.573 kg, zasilacz: 0 g
Cena
5252 PLN

 

Sklep M&M Notebooks
Dell Inspiron 1721
Inspiron 1721, jak to amerykański krążownik, robi na obserwatorze kolosalne wrażenie
Dell Inspiron 1721
pulpit jest niemal idealnie solidny, ale klikanie naciskanego ręką poszycia w obrębie lewego przedniego narożnika klawiatury budzi grymas niezadowolenia
Dell Inspiron 1721
wysoka platforma robocza nie ułatwia pisania na klawiaturze
Dell Inspiron 1721
zawiasy sprawdzaj ą się bardzo dobrze, a uginająca się listwa pulpitowa przy prawym nie będzie psuła użytkownikowi dobrego humoru
Dell Inspiron 1721
poza tym mamy tu parę drobnych, miłych dla oka szczegółów
Dell Inspiron 1721
najzgrabniej wystylizowanym elementem konstrukcji jest cokół ekranu w postaci walca
Dell Inspiron 1721
przyciski multimedialne na froncie obudowy psują urok tej eleganckiej w sumie maszyny
Dell Inspiron 1721
nie dlatego, że jest 1721 mamutem, ale wskutek odgórnej decyzji o zaprzestaniu oferowania modeli z procesorami AMD
Dell Inspiron 1721
tak czy inaczej, zanosi się na to, że nie będziemy oglądać tego napisu zbyt długo
Dell Inspiron 1721
w stanie zamkniętym, oglądany od frontu może się jednak kojarzyć z bułą do hamburgera (prosimy zwrócić uwagę na odciski tłustych paluchów na klapie)
Dell Inspiron 1721
Inspiron 1721 jest relatywni cichy, ale spodziewaliśmy się, że ten łagodny olbrzym będzie jeszcze mniej mrukliwy

Podobne laptopy

Notebooki z tym samym GPU

Recenzja Dell Latitude D531
Radeon Xpress X1270, Turion 64 X2 TL-60, 15.00", 2.681 kg

Laptopy z tą samą przekątną ekranu i/lub wagą

Recenzja Dell Latitude 5490
UHD Graphics 620, Kaby Lake Refresh i5-8350U, 14.00", 1.694 kg
Recenzja Dell Inspiron 7570
GeForce 940MX, Kaby Lake Refresh i5-8550U, 15.60", 1.995 kg
Recenzja Dell Inspiron 7370
UHD Graphics 620, Kaby Lake Refresh i5-8250U, 13.30", 1.4 kg
Recenzja Dell Latitude 5580
HD Graphics 620, Kaby Lake i5-7200U, 15.60", 2.179 kg
Recenzja Dell Latitude 5280
HD Graphics 620, Kaby Lake i5-7200U, 12.50", 1.42 kg
Recenzja Dell Latitude 5480
HD Graphics 630, Kaby Lake i5-7440HQ, 14.00", 1.76 kg
Recenzja Dell Vostro 3568
HD Graphics 520, Core i3 6100U, 15.60", 2.19 kg
Recenzja Dell Vostro 5568
GeForce 940MX, Kaby Lake i7-7500U, 15.60", 2.018 kg
Recenzja Dell Vostro 5468
GeForce 940MX, Kaby Lake i5-7200U, 14.00", 1.6 kg
Recenzja Dell Latitude 3470
HD Graphics 520, Core i5 6200U, 14.00", 2 kg
Recenzja Dell Latitude E7470
HD Graphics 520, Core i5 6300U, 14.00", 1.6 kg
Recenzja Dell Latitude E5570
Radeon R7 M370, Core i5 6440HQ, 15.60", 2.35 kg
Recenzja Dell Latitude E5470
HD Graphics 520, Core i5 6300U, 14.00", 1.828 kg
Recenzja Dell Vostro 3546
HD Graphics 4400, Core i3 4005U, 15.60", 2.25 kg
Recenzja Dell Latitude 3550
GeForce 830M, Core i7 5500U, 15.60", 2.3 kg
Recenzja Dell Vostro 15 3558
HD Graphics 5500, Core i5 5200U, 15.60", 2.38 kg
Recenzja Dell Latitude 3450
HD Graphics 5500, Core i5 5200U, 14.00", 2.05 kg
Recenzja Dell Latitude E5550 (Intel Broadwell)
HD Graphics 5500, Core i5 5300U, 15.60", 2.14 kg
Recenzja Dell Latitude E7450
HD Graphics 5500, Core i5 5300U, 14.00", 1.64 kg
Recenzja Dell Latitude E5550
HD Graphics 4400, Core i5 4310U, 15.60", 2.14 kg
Recenzja Dell Latitude E5450
HD Graphics 4400, Core i5 4310U, 14.00", 1.968 kg
Recenzja Dell Latitude 3340
HD Graphics 4400, Core i5 4200U, 13.30", 1.773 kg
Recenzja Dell Latitude E5440
HD Graphics 4400, Core i5 4300U, 14.00", 2.295 kg
Recenzja Dell Latitude E5540
HD Graphics 4400, Core i5 4300U, 15.60", 2.4 kg
Recenzja Dell Latitude E6440
Radeon HD 8690M, Core i5 4300M, 14.00", 2.1 kg
Recenzja Dell Latitude 3540
Radeon HD 8850M, Core i5 4200U, 15.60", 2.3 kg
Recenzja Dell Latitude 3440
GeForce GT 740M, Core i5 4200U, 14.00", 2.1 kg
Recenzja Dell Latitude E7440
HD Graphics 4400, Core i5 4200U, 14.00", 1.63 kg

Pro

 • solidna, trwała obudowa
 • świetne materiały i wysoka jakość wykonania
 • chłodny w trakcie pracy
 • zadowalająco cichy
 • względnie długa praca na akumulatorze
 • procesor daje radę
 • wyborna klawiatura
 • Contra

 • ciężki kloc
 • kiepski touchpad
 • palcujące się wieko
 • > laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja Dell Inspiron 1721
  Sylwester Cyba (Update: 2015-10- 1)