Notebookcheck Logo

Test laptopa Asus GL552VW

07/04/2016

Model GL552VW cieszy się ostatnio sporym zainteresowaniem, gdyż Asus wypozycjonował go na konkurenta Lenovo Y700-15. Laptop ten posiada czterordzeniowy procesor Intel Skylake i kartę grafiki GTX 960M. Nie posiada natomiast matrycy IPS - zamiast niej zastosowano w nim wyświetlacz typu TN (15,6" Full HD). Testowany egzemplarz miał także 16 GB RAM-u i combo SSD (M.2) + HDD.

Obudowa

Asus GL552VW

Obudowa najnowszego Asusa GL552 wygląda potężniej od obudowy znanej ze starszej serii GL551. Masywniejszy wygląd uzyskano poprzez ozdobienie obudowy matrycy trapezoidalną dekoracją znaną z flagowego Asusa G751JY. W omawianym modelu nie jest ona jednak metalowa, jak w wyżej wzmiankowanym flagowcu. Tu wykonano ją z plastiku imitującego metal. Masa Asusa GL552VW (2,675 kg) jest przeciętna jak na wysokowydajny laptop formatu 15".

Zewnętrzna powierzchnia obudowy LCD, poza wspomnianym już trapezoidalnym elementem (w którym umieszczono logo Asusa oraz emblemat ROG), jest wykonana z ciemnego tworzywa sztucznego i ma szorstką w dotyku fakturę. Odporność wieka na naciski punktowe jest taka sobie. Bez przytrzymania klapy naciski nie wywołują większych zakłóceń obrazu, ale po przytrzymaniu artefakty są wyraźnie widoczne. Bez oporów mogę natomiast pochwalić drugą stronę panelu LCD; matowa matryca ma matową ramką (co w laptopach dla graczy nie jest takie oczywiste).

Zawiasy cechują się płynnym, średnio silnym oporem a dzięki dość ciężkiemu kadłubowi pozwalają na otwarcie laptopa jedną ręką. Maksymalny kąt odchylenia ekranu to 140 stopni.

Wykonany z tworzyw sztucznych korpus jest wystarczająco sztywny, by nie poddawać się byle naciskowi. Niestety spasowanie jego elementów pozostawia nieco do życzenia. Pomiędzy płytą pulpitu roboczego a częścią spodnią widoczna jest szczelina, przez którą w nocy można zobaczyć prześwitujące światło kontrolek umieszczonych na przedniej ściance laptopa. Muszę także nadmienić, iż powierzchnie obudowy nie są szczególnie odporne na zatłuszczenia, w związku z czym utrzymanie laptopa w czystości nie jest łatwe.

Na pochwałę zasługuje natomiast łatwość modyfikacji podstawowych podzespołów. Dostęp do gniazd pamięci RAM, dysku formatu M.2 oraz zatoki na dysk 2,5 cala można uzyskać po odkręceniu dwóch śrubek. Niestety, aby dostać się do układu chłodzenia, trzeba poświęcić więcej czasu.

Porty, w jakie wyposażono Asusa GL552VW, zadowalają pod względem typu i liczby. W omawianym modelu znalazły się między innymi dwa USB 3.0, jedno USB 2.0 oraz jedno USB 3.1 typu C. Laptop ten ma także HDMI, gniazdo LAN, czytnik kart pamięci oraz dwa gniazda audio. Niestety rozmieszczenie portów nie jest optymalne. W przedniej części lewego boku znajdują się dwa USB oraz LAN. Przednią część prawej ścianki zajmują zaś dwa gniazda audio i USB 2.0. Pozytywnymi aspektami w GL552VW są natomiast: wyciągalny bez rozbierania obudowy akumulator oraz napęd optyczny. Ten ostatni (jeśli nie jest potrzebny) można zastąpić kieszenią na dodatkowy dysk.

przód: kontrolki stanu, czytnik kart pamięci
przód: kontrolki stanu, czytnik kart pamięci
lewy bok: gniazdo zasilania, wylot powietrza z układu chłodzenia, USB 3.1 typu C, HDMI, LAN, 2 USB 3.0
lewy bok: gniazdo zasilania, wylot powietrza z układu chłodzenia, USB 3.1 typu C, HDMI, LAN, 2 USB 3.0
prawy bok: dwa gniazda audio, USB 2.0, napęd optyczny, blokada Kensingtona
prawy bok: dwa gniazda audio, USB 2.0, napęd optyczny, blokada Kensingtona
tył: akumulator
tył: akumulator

Osprzęt

1. poziom intensywności podświetlenia klawiatury
1. poziom intensywności podświetlenia
2. poziom intensywności podświetlenia klawiatury
2. poziom intensywności podświetlenia
3. poziom intensywności podświetlenia klawiatury
3. poziom intensywności podświetlenia

Wyspowa klawiatura zamontowana w Asusie GL552VW cechuje się dobrym podparciem, które zapobiega większym ugięciom w czasie wprowadzania znaków. Pozytywnie oceniam także charakterystykę pracy klawiszy. Mają one miękki, przeciętnie głęboki, dość cichy skok oraz dobrą amortyzację. Płytki klawiszy mają gładkie, przyjemne w dotyku powierzchnie. Niestety klawisze bloku numerycznego oraz strzałek są wyraźnie zwężone. Nie podoba mi się także układ, w którym prawa strzałka znajduje się w miejscu, które powinien zajmować klawisz „0” z bloku numerycznego. Najbardziej rażącym elementem klawiatury jest jednak moim zdaniem umieszczony za blokiem numerycznym przycisk zasilania, który w czasie testów dość często myliłem z klawiszem PgDn. Występujące blokady kombinacji trzech klawiszy naciskanych jednocześnie nie są szczególnie uciążliwe. We wszystkich występuje klawisz Esc. Oto te kombinacje:

  • A + W oraz Esc;
  • S + A oraz Esc, `;
  • S + D oraz Esc, +;
  • W + D oraz Esc.

Na pochwałę zasługuje trzystopniowe podświetlenie klawiatury. Nie można co prawda zmienić barwy z czerwonej, ale trzy poziomy intensywności podświetlenia to więcej, niż można spotkać w standardowym laptopie tej klasy.

Tafla dotykowa gładzika jest przyjemnie gładka i śliska. Dzięki niewielkiemu obniżeniu jej powierzchni względem pulpitu roboczego nie ma obawy o przemieszczenie palca poza wyznaczony obszar roboczy. Pochwalić mogę także czułość oraz rozdzielczość płytki, dzięki którym sterowanie kursorem bez użycia myszki komputerowej było dość wygodne. Wspomnieć wypada także o sterownikach Asus Smart Gesture, które umożliwiają dostosowanie omawianego urządzenia do własnych potrzeb. W tym gładziku zabrakło mi tylko oddzielnych przycisków. Te umieszczone w dolnej strefie płytki dotykowej sprawowały się jednak całkiem przyzwoicie.

klawiatura QWERTY
klawiatura QWERTY
płytka dotykowa
płytka dotykowa

Obraz

Na wyposażeniu testowanego egzemplarza znalazła się matryca AU Optronics (model AUO38ED). Wyświetlacz ten ma antyodblaskową powłokę. Jego przekątna to 15,6 cala a domyślna rozdzielczość - 1920 x 1080 pikseli. Przy największej intensywności podświetlenia luminancja opisywanego monitora osiągnęła 300,7 cd/m² a jej średnia dla całego ekranu miała wartość 283,6 cd/m². To dobre wyniki. Niestety wobec dość wyblakłej przy pełnym rozjaśnieniu czerni (1,2 cd/m²) omawiany ekran charakteryzuje się słabym kontrastem (232:1). Paleta barw okazała się taka sobie.

parametry obrazu w stanie fabrycznym
parametry obrazu w stanie fabrycznym
parametry obrazu po kalibracji
parametry obrazu po kalibracji
parametry obrazu przy minimalnej jasności obrazu
parametry obrazu przy minimalnej jasności obrazu
300.7
cd/m²
285.8
cd/m²
276.3
cd/m²
276.9
cd/m²
278.4
cd/m²
262.2
cd/m²
289.7
cd/m²
297.4
cd/m²
285.7
cd/m²
podświetlenie ekranu
AU Optronics AUO38ED / B156HTN03.8
maksimum: 300.7 cd/m² (Nits) średnia: 283.7 cd/m² Minimum: 15.2 cd/m²
rozświetlenie: 87 %
kontrast: 232:1 (czerń: 1.2 cd/m²)
paleta barw matrycy Asusa GL552VW przed kalibracją a paleta barw matrycy Asusa GL552VW po kalibracji
GL552VW przed kalibracją a GL552VW po kalibracji
paleta barw matrycy Asusa GL552VW a przestrzeń kolorów sRGB
GL552VW a sRGB
paleta barw matrycy Asusa GL552VW a przestrzeń kolorów Adobe RGB
GL552VW a aRGB
paleta barw matrycy Asusa GL552VW a paleta barw matrycy Acera V5-591G
GL552VW a V5-591G
paleta barw matrycy Asusa GL552VW a paleta barw matrycy Lenovo Y700-15
GL552VW a Y700-15

Do pokrycia przestrzeni kolorów sRGB zabrakło dość sporo (ale mniej, niż w konkurencyjnym Lenovo Y700-15). Kąty widzenia w prezentowanym ekranie nie zachwycają. Są dość wąskie, co jest typową przypadłością matryc TN.

Osiągi

Asusy GL552VW można spotkać z procesorami Core i5-6300HQ oraz Core i7-6700HQ. Konfigurowalna jest wielkość pamięci RAM – można jej mieć do 32 GB. Da się także wybrać dysk. Niezmienna pozostaje natomiast dodatkowa karta graficzna GeForce GTX 960M. Testowany egzemplarz był wyposażony w mocniejszy procesor (i7-6700HQ), 16 GB pamięci RAM (2 x 8 GB w trybie dwukanałowym) oraz dwa dyski – jeden SSD (M.2) i jeden HDD (2,5 cala).

Core i7-6700HQ to jeden z najczęściej stosowanych w laptopach wysokowydajnych procesorów Intela należących do 6. generacji jednostek Core (Skylake). Swoją popularność zawdzięcza dobremu stosunkowi wydajności do ceny.  Omawiany procesor ma cztery fizyczne rdzenie, które dzięki technologii HT umożliwiają jednoczesną pracę na ośmiu wątkach. Częstotliwości taktowania prezentowanej jednostki zawierają się w przedziale od 800 MHz do 3,5 GHz (w zależności od obciążenia i liczby jednocześnie wykorzystywanych rdzeni). Bazowa częstotliwość. taktowania to 2,6 GHz. Procesor ten jest wykonany w litografii 14 nm. Jego TDP to 45 W. Jego główną przewagą nad poprzednikami jest to, że obsługuje pamięci DDR4. Z procesorem zintegrowany jest chip graficzny HD Graphics 530

Aplikacja Cinebench R15 przyznała testowanemu Core i7-6700HQ 150 pkt. za renderowanie jednowątkowe i 684 pkt. za renderowanie wielowątkowe. Wyniki te są wyraźnie lepsze od tych uzyskanych przez laptop Asus GL552JX, w którym procesor starszej generacji (i7-4720HQ) uzyskał odpowiednio 133 pkt. i 669 pkt.

Dodatkowa karta graficzna GeForce GTX 960M, w którą wyposażony jest Asus GL552VW, ma 640 rdzeni CUDA, 128-bitową magistralę danych oraz 4 GB pamięci GDDR5.

W teście 3DMark Fire Strike 1.1 (Standard Graphics) wydajność Asusa GL552VW uzyskała ocenę ogólną 4012 pkt. a wydajność karty graficznej oceniono na 4326 pkt. W stosunku do Asusa GL552JX wyposażonego w kartę GTX 950M, który to w klasyfikacji ogólnej w tym programie uzyskał 2726 pkt., widoczna jest znacząca przewaga modelu wyposażonego w kartę GTX 960M.

CPU-Z CPU
CPU-Z CPU
CPU-Z Caches
CPU-Z Caches
CPU-Z Mainboard
CPU-Z Mainboard
CPU-Z Memory
CPU-Z Memory
CPU-Z SPD
CPU-Z SPD
CPU-Z Bench
CPU-Z Bench
GPU-Z (Intel)
GPU-Z (Intel)
GPU-Z (NVIDIA)
GPU-Z (NVIDIA)
HWiNFO (Intel)
HWiNFO (Intel)
HWiNFO (NVIDIA)
HWiNFO (NVIDIA)
PassMark
PassMark
Super PI
Super PI
SPECviewperf
SPECviewperf
wPrime
wPrime
 
3DMark 11 Performance
5720 pkt.
3DMark Ice Storm Standard Score
86473 pkt.
3DMark Cloud Gate Standard Score
17167 pkt.
3DMark Fire Strike Score
4012 pkt.
Pomoc
Cinebench R10 Rendering Single CPUs 64Bit
5529 Points
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 64Bit
20383 Points
Cinebench R10 Shading 64Bit
4812 Points
Cinebench R10 Shading 32Bit
4812
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 32Bit
20383
Cinebench R10 Rendering Single 32Bit
5529
Cinebench R11.5 OpenGL 64Bit
46.07 fps
Cinebench R11.5 CPU Multi 64Bit
7.52 Points
Cinebench R11.5 CPU Single 64Bit
1.7 Points
Cinebench R15 Ref. Match 64Bit
99.6 %
Cinebench R15 OpenGL 64Bit
53.4 fps
Cinebench R15 CPU Multi 64Bit
684 Points
Cinebench R15 CPU Single 64Bit
150 Points
Pomoc

Testowany egzemplarz Asusa GL552VW dysponował dwoma magazynami danych. Na system przewidziano dysk SSD formatu M.2, Crucial CT250MX200SSD4. Dysk ten ma 250 GB pojemności a jego transfery sekwencyjne zmierzone przy pomocy aplikacji CrystalDiskMark to odpowiednio 481,7 MB/s przy odczycie i 437,8 MB/s w czasie zapisu.

Drugi magazyn danych, klasyczny talerzowy dysk Seagate ST1000LM024 HN-M101MBB, już taki szybki nie jest. Przy prędkości obrotowej 5400 obr/min osiągnął jedynie 116,7 MB/s w czasie odczytu i 115,6 MB/s w czasie zapisu sekwencyjnego. Jego pojemność jest za to cztery razy większa, niż pojemność dysku SSD.

AS SSD (SSD)
AS SSD (SSD)
AS SSD (HDD)
AS SSD (HDD)
ATTO (SSD)
ATTO (SSD)
ATTO (HDD)
ATTO (HDD)
CDM (SSD)
CDM (SSD)
CDM (HDD)
CDM (HDD)
HD Tune (HDD)
HD Tune (HDD)
 
Crucial MX200 M.2 CT250MX200SSD4
Sequential Read: 481.7 MB/s
Sequential Write: 437.8 MB/s
512K Read: 410.9 MB/s
512K Write: 399.4 MB/s
4K Read: 23.04 MB/s
4K Write: 84.6 MB/s
4K QD32 Read: 305.2 MB/s
4K QD32 Write: 237.5 MB/s

Testy gier

Asus G552VW jest skierowany do średnio zamożnego gracza. GeForce GTX 960M w połączeniu z procesorem i7-6700HQ był w stanie zapewnić płynną rozgrywkę w każdej sprawdzonej grze przy nastawach wysokich i rozdzielczości 1366 x 768 pikseli. W starszych tytułach radzi sobie także dość często z rozdzielczością Full HD, ale nastawy ultra w Thiefie, Wiedźminie 3 oraz Batmanie Arkham Knight okazywały się niegrywalne.

low med. high ultra
Mafia 2 (2010) 146 137.7 127.9 80.3
BioShock Infinite (2013) 187.1 132.1 119.8 46.2
Total War: Rome II (2013) 226.7 176.1 145 26.6
Thief (2014) 92.9 64.1 54.3 28.2
The Witcher 3 (2015) 77.1 48.4 21.3 14
Batman: Arkham Knight (2015) 72 60 33 23

Wpływ na otoczenie

Hałas

Szum emitowany przez układ chłodzenia w czasie typowych prac biurowych, przeglądania internetu czy odtwarzania filmu jest relatywnie cichy (31,5 dB może zginąć w odgłosach tła). Niestety jeśli użytkownik zechce skorzystać z dysku twardego, jego chroboty zakłócą przyjemną ciszę (osiągają nawet 33,3 dB).

Pod obciążeniem układ chłodzenia przy tak wydajnych podzespołach cichy być nie może, ale na szczęście ponad średnią dla tego typu laptopów także się nie wybija. W czasie grania zanotowałem dwie wartości natężenia szumu – 40,4 dB i 41 dB. Pod maksymalnym obciążeniem układ chłodzenia emitował zaś 45,8 dB.

Hałas

luz
31 / 31.3 / 31.5 dB
HDD
33.3 dB
obciążenie
40.7 / 45.8 dB
  red to green bar
 
 
30 dB
cichy
40 dB(A)
słyszalny
50 dB(A)
irytujący
 
min: dark, med: mid, max: light    (odległość 15 cm)

Temperatury

Temperatury robocze Asusa GL552VW w czasie pracy bez większego obciążenia są dosyć przeciętne. Podczas przeglądania stron WWW na powierzchni obudowy zmierzyłem maksymalnie 30,9°C.

W trakcie grania procesor uzyskał temperaturę 94°C a karta graficzna – 78°C.

Pod ekstremalnym godzinnym obciążeniem obu podzespołów obliczeniowych temperatura CPU sięgnęła 96°C a GPU – 83°C. Wedle wskazań HWiNFO wystąpił throttling termiczny, ale na szczęście nie zbił on taktowania poniżej poziomu bazowego. W tym miejscu muszę także wspomnieć, iż podczas pracy z ekstremalnym obciążeniem zużywane były także zasoby energetyczne akumulatora – po godzinie stan jego naładowania spadł o 21%. Wracając zaś do temperatur – maksimum, które zmierzyłem na powierzchni obudowy miało wartość 43,5°C. Jest to temperatura oznaczająca odczuwalne ciepło, ale daleko jej do gorąca mogącego wywołać dyskomfort.

temperatury podzespołów w teście bez obciążenia
bez obciążenia
temperatury podzespołów podczas grania
podczas grania
temperatury podzespołów w teście z pełnym obciążeniem
z pełnym obciążeniem
w stresie
 41.8 °C43.5 °C26.4 °C 
 43.5 °C39.7 °C25.6 °C 
 32.9 °C36.1 °C27 °C 
maks. w ogóle: 43.5 °C
średnia: 35.2 °C
27.1 °C33.8 °C37.7 °C
25.1 °C34 °C40.2 °C
27.8 °C28.8 °C26.4 °C
maks. w ogóle: 40.2 °C
średnia: 31.2 °C
zasilacz  45.2 °C | temperatura otoczenia 22 °C
(±) The average temperature for the upper side under maximal load is 35.2 °C / 95 F, compared to the average of 33.8 °C / 93 F for the devices in the class Gaming.
(±) The maximum temperature on the upper side is 43.5 °C / 110 F, compared to the average of 40.4 °C / 105 F, ranging from 21.2 to 68.8 °C for the class Gaming.
(±) The bottom heats up to a maximum of 40.2 °C / 104 F, compared to the average of 43.2 °C / 110 F
(+) In idle usage, the average temperature for the upper side is 28 °C / 82 F, compared to the device average of 33.8 °C / 93 F.
(±) The palmrests and touchpad can get very hot to the touch with a maximum of 36.1 °C / 97 F.
(-) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 28.9 °C / 84 F (-7.2 °C / -13 F).

Głośniki

AudioWizard
AudioWizard

Głośniki w Asusie GL552VW cechują się dużą głośnością i dość dobrą czystością odtwarzanych dźwięków. Nie usłyszałem zakłóceń nawet po ustawieniu głośności na 100%. Niestety w reprodukowanych dźwiękach wyraźnie brakuje basów. Nie można za to narzekać na gamę pozostałych tonów. Dzięki oprogramowaniu AudioWizard głośniki odtwarzają dźwięki z niezłą melodyjnością.

Wydajność akumulatora

Pomimo wsparcia dla technologii Nvidia Optimus Asus GL552VW nie ma najdłuższych przebiegów na akumulatorze. Test czytelnika przy maksymalnej oszczędności energii zakończył się po sześciu godzinach i czterdziestu dwóch minutach. W teście symulującym korzystanie z internetu przez Wi-Fi przeprowadzonym po zmianie trybu na zrównoważony i przy ustawionej intensywności podświetlenia matrycy na 75% energii z akumulatora wystarczyło na trzy godziny i jedenaście minut.

Wydajność akumulatora
luz
6h 42min
sieć przez WLAN
3h 11min
Pobór mocy
luzdarkmidlight 7.1 / 15 / 16.7 W
obciążenie midlight 100.9 / 110.2 W
 color bar
Legenda: min: dark, med: mid, max: light        
Currently we use the Metrahit Energy, a professional single phase power quality and energy measurement digital multimeter, for our measurements. Find out more about it here. All of our test methods can be found here.

Podsumowanie

Asus GL552VW
Asus GL552VW

Asus GL552VW to dość interesująca sprzęt multimedialny przeznaczony dla gracza o średniej grubości portfela. Do największych atutów tego laptopa należą: niezły stosunek wydajności do ceny, przyzwoita wydajność w grach, dobre audio, nie najgorsza (choć niepozbawiona wad) klawiatura, użyteczny gładzik, wyciągalny bez rozbierania obudowy akumulator oraz zestaw dwóch dysków. W ramach wad należy wymienić słabą jak na tą klasę laptopa matrycę TN, nieergonomiczne rozmieszczenie portów, drenaż akumulatora oraz temperatury pod maksymalnym obciążeniem a także zwężone klawisze kierunkowe, nieharmonijny blok numeryczny i przycisk zasilania umieszczony w obrębie klawiatury.

Please share our article, every link counts!
bohater testu: Asus GL552VW
bohater testu: Asus GL552VW

Specyfikacja techniczna

Asus GL552VW-DK725T
Procesor
Intel Core i7-6700HQ 4 x 2.6 - 3.5 GHz, Skylake
Karta grafiki
NVIDIA GeForce GTX 960M - 4 GB VRAM, rdzeń: 1163 MHz, pamięć: 1253 MHz, GDDR5 (Samsung), ForceWare 353.84, Nvidia Optimus, Intel HD Graphics 530
Pamięć
16 GB 
, Kingston DDR4-2400, 2x 8 GB, maks. 32 GB
Matryca
15.60 cali 16:9, 1920 x 1080 pikseli, AU Optronics AUO38ED / B156HTN03.8, TN, refleksująca: nie
Chipset
Intel HM170 (Skylake PCH-H)
Dysk twardy
Crucial MX200 M.2 CT250MX200SSD4, 250 GB 
, + Seagate ST1000LM024 HN-M101MBB (1 TB, 5400 obr/min)
Karta dźwiękowa
Intel Skylake PCH-H High Definition Audio Controller
Złącza
1 USB 2.0, 2 USB 3.0, 1 USB 3.1 Gen2, 1 HDMI, 1 blokada Kensingtona, gniazda audio: wejście mikrofonowe, wyjście słuchawkowe, czytnik kart: SD/SDHC/SDXC/MMC (Realtek RTS5287)
Łączność
Realtek RTL8168/8111 Gigabit-LAN (10/100/1000MBit/s), Intel Wireless-AC 7265 (a/b/g/n = Wi-Fi 4/ac = Wi-Fi 5/), Bluetooth 4.0 LE
Napęd optyczny
HL-DT-ST DVDRAM GUE1N
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 35 x 384.5 x 257
Akumulator
48 Wh, 3150 mAh litowo-jonowy, 4 ogniwa
System operacyjny
Microsoft Windows 10 Home 64 Bit
Camera
kamerka: 720p
Inne
głośniki: stereo, ICESound, podświetlanie klawiatury: tak, BIOS: 216, zasilacz 19 V, 6,32 A, 120 W
Waga
2.675 kg, zasilacz: 450 g

 

Sprzęt dostarczył

laptopy do gier - GameRagon.pl

Autor

Autorem niniejszej recenzji jest Aleksander Lenart.

Podobne laptopy

Podobne laptopy innego producenta

Recenzja Lenovo Y700-15
GeForce GTX 960M

Laptopy z tym samym GPU i/lub rozmiarem ekranu

Recenzja Asus G501VW
GeForce GTX 960M, Core i7 6700HQ, 2.06 kg

Notebooki z tym samym GPU

Recenzja Lenovo Y700-17
GeForce GTX 960M, Core i7 6700HQ, 17.30", 3.625 kg

Laptopy z tą samą przekątną ekranu i/lub wagą

Recenzja Asus ROG Zephyrus G14 2024 - Laptop do gier/multimediów z procesorem Ryzen 8000 i G-Sync OLED
NVIDIA GeForce RTX 4070 Laptop GPU, Hawk Point (Zen 4/4c, Ryzen 8040) R9 8945HS, 14.00", 1.478 kg
Recenzja Asus ROG Zephyrus G16 2024 - laptop do gier teraz z G-Sync OLED i Intel Meteor Lake
NVIDIA GeForce RTX 4070 Laptop GPU, Intel Meteor Lake-H Ultra 7 155H, 16.00", 1.817 kg

Za

+przyzwoita wydajność w grach
+nie najgorszy stosunek wydajności do ceny
+wymienialny bez rozbierania obudowy akumulator
+USB 3.1 typu C
+dobre audio
+nie najgorsza klawiatura
+użyteczny gładzik
+SSD + HDD
 

Przeciw

-przycisk zasilania w klawiaturze
-matryca TN
-rozmieszczenie portów
-brak łatwego dostępu do układu chłodzenia
-zwężone klawisze strzałek i bloku numerycznego
-drenaż akumulatora pod ekstremalnym obciążeniem
-temperatura podzespołów pod ekstremalnym obciążeniem
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja Asus GL552VW
Sylwester Cyba (Update: 2017-12-19)