Notebookcheck Logo

Test Asus G771JM

31/12/2014

Asus rozszerzył i zdywersyfikował ostatnio rodzinę laptopów ROG. Pojawił się w niej m.in. model G771JM. Jest to notebook z ekranem 17,3", a od potężniejszych krewniaków różni się m.in. lżejszą konstrukcją i pojedynczym układem chłodzenia. Atutem G771JM jest matryca typu IPS. Model ten posiada wlutowaną kartę grafiki GeForce GTX 860M (Maxwell) i wlutowany czterordzeniowy procesor Core i7 (Haswell).

Obudowa

Rodzina notebooków Asus ROG (Republic of Gamers) od dawna charakteryzuje się nietuzinkową i dość agresywną stylistyką dopełnianą czerwono-czarną kolorystyką. Obudowa recenzowanego modelu G771JM ma stosowne barwy, ale kształty zostały znacząco uproszczone. Jako że nie jest to produkt flagowy, obudowa jest szczuplejsza i lżejsza (G771JM waży 3,3 kg, o około kilogram mniej, niż flagowce spod znaku ROG, czyli G751).

Szczotkowana aluminiowa płyta zabezpieczająca od zewnętrz matrycę jest odporna na zabrudzenia i zarysowanie, ale bardzo szybko pokrywa się smugami pozostawionymi przez dotyk palców. Wieko jest ozdobione pionowym szczotkowaniem, logo Asusa oraz emblematem ROG (ten ostatni element jest podświetlany na czerwono w czasie pracy laptopa). Pod względem sztywności obudowa ekranu jest wręcz idealna. Naciski nie wywołują żadnych efektów ubocznych na powierzchni wyświetlacza.

Monitor jest połączony z jednostką zasadniczą dwoma solidnie wyglądającymi zawiasami. Maksymalny możliwy kąt odchylenia ekranu jest standardowy – 135°. Zawiasy stawiają średni opór i zapewniają wyświetlaczowi wystarczającą stabilność.

Metalowy pulpit roboczy jest pozbawiony większych ozdób, ale za klawiaturą, pomiędzy głośnikami, widnieje napis „Republic of Gamers”, a przed blokiem numerycznym umieszczono szare logo ROG. Do sztywności korpusu nie mam żadnych zastrzeżeń. Naduszenia nie wywołują ugięć. Podnoszenie notebooka jedną ręką nie powoduje niepożądanych dźwięków. Spasowanie poszczególnych elementów również stoi na bardzo wysokim poziomie i próżno tu doszukiwać się jakichś ostrych krawędzi czy szpar.

Dostęp do najczęściej modyfikowanych podzespołów (HDD i RAM) w Asusie G771JM jest bardzo prosty – wystarczy zdjąć klapkę serwisową. Pod klapką jest miejsce na dwa dyski rozmiaru 2,5 cala (w testowanym egzemplarzu tylko jedna zatoka była zajęta), miejsce na dysk SSD w formacie M.2 [sklep XTREEM.pl poinformował nas, że kompatybilne są tylko dyski M.2 pod PCIe; co ciekawe, dysk M.2 rusza tylko wtedy, kiedy zamontowane są także dwa dyski SATA 2,5" - przyp. red.] oraz dwa gniazda pamięci operacyjnej (w testowanym egzemplarzu wykorzystane było jedno).

Rozmieszczenie portów nie jest optymalne – przednie części obu boków są silnie obłożone. G771JM ma jednak wystarczającą liczbę złączy, aby zatuszować tą niedogodność. Na wyposażeniu notebooka znajdują się cztery porty USB 3.0 rozłożone po dwa na prawym i lewym boku. Tradycjonalistom może brakować gniazda VGA, ale Asus oferuje w zamian nowocześniejszy mini DisplayPort. Jedynym rzeczywistym mankamentem w portach jest tylko jedno gniazdo audio mocno ograniczające audiofilów.

przód: czytnik kart pamięci
przód: czytnik kart pamięci
lewy bok: gniazdo zasilania, szczeliny wentylacyjne, LAN, mini DisplayPort, HDMI, 2 USB 3.0
lewy bok: gniazdo zasilania, szczeliny wentylacyjne, LAN, mini DisplayPort, HDMI, 2 USB 3.0
prawy bok: gniazdo audio, 2 USB 3.0, napęd optyczny, gniazdo blokady Kensingtona
prawy bok: gniazdo audio, 2 USB 3.0, napęd optyczny, gniazdo blokady Kensingtona
tył: akumulator
tył: akumulator

Osprzęt

1. stopień podświetlenia klawiatury
1. stopień podświetlenia
2. stopień podświetlenia klawiatury
2. stopień podświetlenia
3. stopień podświetlenia klawiatury
3. stopień podświetlenia

Klawiatury w notebookach z serii ROG z reguły cieszą się uznaniem. Klawiatura w G771JM nie jest jednak modelem znanym z produktów flagowych. Strzałki nie są oddzielone od bloku numerycznego. Ponadto zwężona została ich szerokość, co w laptopie dla gracza nie jest słusznym posunięciem. Szerokość klawiszy alfanumerycznych to standardowe 15 mm, ale klawisze bloku numerycznego oraz strzałki zwężono do 12 mm. Klawiatury starszych modeli z rodziny ROG były podświetlane na biało. G771JM dysponuje trzystopniowym podświetleniem klawiatury w kolorze czerwonym z wyróżnionymi klawiszami WSAD (klawisze te wyróżniają się przezroczystym spodem płytki). Pod względem mechanicznym nie mam klawiaturze nic do zarzucenia. Klawisze działają cicho, wchodzą z płytkim, choć bliskim średniemu skokiem i dają dobrą odpowiedź, a sama klawiatura jest należycie podparta. W notebooku dla graczy cieszy brak większych ograniczeń kombinacji jednocześnie wciśniętych trzech klawiszy. Popularne układy najczęściej blokowały jedynie klawisze „esc” i „`”. Nie spodobało mi się natomiast umieszczenie w obrębie klawiatury przycisku zasilania. Naciskając minus lub PgDn, zbyt łatwo można wyłączyć laptop.

Czarny gładzik elegancko wpasowuje się w wygląd pulpitu roboczego. Rozmiary płytki dotykowej to 10,5 x 7,4 cm. Jej powierzchnia jest śliska i gładka, a przesuwanie kursora nie powoduje żadnego dyskomfortu dla opuszek palców. Zgodnie z obowiązującą modą gładzik składa się z samej powierzchni dotykowej bez dodatkowych przycisków. Zadania tych ostatnich przejęła dolna część płytki. Gładzik w G771JM pracuje pod kontrolą specjalnych sterowników Asusa (Smart Gesture). Sterowniki te umożliwiają obsługę urządzenia jednym, dwoma i trzema palcami. Wśród rozmaitych ustawień można znaleźć automatyczne wyłączanie płytki dotykowej po podłączeniu zewnętrznej myszki.

klawiatura QWERTY
klawiatura QWERTY
płytka dotykowa
płytka dotykowa

Obraz

diagram barw
diagram barw

Użytkownicy notebooków z ekranem o przekątnej 17 cali byli przyzwyczajeni do matryc TN. W modelu G771JM Asus jako jeden z pierwszych producentów zastosował 17-calową matrycę typu IPS. Wyświetlacz LG (LGD046C / LP173WF4-SPD1), o którym tu mowa, już na pierwszy rzut oka robi bardzo pozytywne wrażenie. Wrażenie to jest potwierdzane przez testy. Maksymalna luminancja osiągnęła prawie 400 cd/m², a jej najniższa wartość przy pełnej intensywności podświetlenia była wyższa od 350 cd/m². Czerń o wartości 0,4 cd/m² jest wystarczająco głęboka, a i na kontrast (884:1) nie można narzekać.

376.3
cd/m²
393.5
cd/m²
391.7
cd/m²
361.4
cd/m²
353.5
cd/m²
363.7
cd/m²
358.5
cd/m²
380.4
cd/m²
357.3
cd/m²
podświetlenie ekranu
LG Display LGD046C / LP173WF4-SPD1
maksimum: 393.5 cd/m² (Nits) średnia: 370.7 cd/m²
rozświetlenie: 90 %
kontrast: 884:1 (czerń: 0.4 cd/m²)71.3% AdobeRGB 1998 (Argyll 2.2.0 3D)
97.3% sRGB (Argyll 2.2.0 3D)
78.6% Display P3 (Argyll 2.2.0 3D)
paleta barw matrycy Asusa G771JM
G771JM
przestrzeń kolorów sRGB
sRGB
paleta barw matrycy Asusa G771JM a przestrzeń kolorów sRGB
G771JM a sRGB
przestrzeń kolorów Adobe RGB
aRGB
paleta barw matrycy Asusa G771JM a przestrzeń kolorów Adobe RGB
G771JM a aRGB

Matowa powierzchnia wyświetlacza umożliwia pracę nawet przy jaskrawym i niekorzystnym oświetleniu. Fabryczna kalibracja kolorów nie jest idealna, ale poza niewielkim odchyleniem dla barwy zielonej niewiele można jej zarzucić. Pokrycie przestrzeni kolorów jest bardzo dobre. Przestrzeń sRGB jest objęta niemal w całości, a przestrzeń aRGB jest pokryta w dużym stopniu. Jak w każdej matrycy IPS, kąty widzenia są bardzo szerokie.

Osiągi

Przetestowany Asus G771JM był wyposażony w procesor Core i7-4710HQ, kartę graficzną Nvidia GeForce GTX 860M, 8 GB pamięci operacyjnej (1 x 8 GB) oraz dysk twardy o pojemności 750 GB.

Procesor Core i7-4710HQ to rozwojowa wersja Core i7-4700HQ. Technologicznie jednostki te należą do tej samej generacji (Haswell). Różnica sprowadza się do taktowania. Prezentowany procesor ma bazowe taktowanie w wysokości 2,5 GHz i maksymalne na poziomie 3,5 GHz. Poprzednik miał taktowanie o 100 MHz niższe. Procesor i7-4710HQ jest pozycjonowany jako jednostka wysokowydajna, w związku z czym wyposażono go w większość najnowszych technologii. Są to m.in.: Turbo Boost (odpowiada za zwiększenie częstotliwości taktowania procesora), Hyper-Threading (zapewnia możliwość pracy na ośmiu wątkach jednocześnie przy czterech fizycznych rdzeniach), wirtualizację VT-x oraz VT-d. Procesor wytworzono w procesie technologicznym 22 nm i uzbrojono w 6 MB pamięci podręcznej L3C oraz zintegrowany układ graficzny (HD Graphics 4600). TDP opisywanego CPU to 47 W.

Program Cinebench 15 ocenił wydajność procesora i7-4710HQ z Asusa G771JM na 136 pkt. w trybie pracy jednowątkowej i 657 pkt. przy obliczeniach wykorzystujących wszystkie zasoby procesora. Wyniki te są nieco wyższe od średnich dla i7-4700HQ zawartych w naszej tabeli porównawczej (odpowiednio 134,5 i 638 pkt.). Wynik testu renderowania wielowątkowego jest lepszy od tego, jaki uzyskałem, testując Lenovo Y70 z tym samym, co w Asusie, procesorem (576 pkt.). Jest to o tyle istotne, że procesor oznaczony literami HQ jest na stałe przylutowany do płyty głównej (czyli nie można go wymienić na wydajniejszy).

Asus G771JM może w celu zaoszczędzenia energii pracować na zintegrowanym układzie graficznym HD Graphics 4600, ale dla gracza ważniejsza jest dodatkowa karta graficzna.

Nvidia GeForce GTX 860M to układ oparty na architekturze Maxwell. Dysponuje 640 rdzeniami CUDA, ma 4 GB pamięci VRAM GDDR5 i 128-bitową magistralę danych. 

W teście 3DMark Fire Strike Asus G771JM otrzymał 3635 pkt. Wynik ten jest przeciętny jak na ten typ karty graficznej. Konkurencyjne Lenovo Y70 w tej samej konfiguracji uzyskało 3677 pkt., a mniejsze Lenovo Y50 – 3557pkt. Flagowy Asus G750JM zdobył natomiast 3907 pkt.

CPU-Z CPU
CPU-Z CPU
CPU-Z Caches
CPU-Z Caches
CPU-Z Mainboard
CPU-Z Mainboard
CPU-Z Memory
CPU-Z Memory
CPU-Z SPD
CPU-Z SPD
GPU-Z (Intel)
GPU-Z (Intel)
GPU-Z (NVIDIA)
GPU-Z (NVIDIA)
HWiNFO (Intel)
HWiNFO (Intel)
HWiNFO (NVIDIA)
HWiNFO (NVIDIA)
NovaBench
NovaBench
PassMark
PassMark
SPECviewperf 11
SPECviewperf 11
Super PI
Super PI
wPrime
wPrime
 
3DMark 11 Performance
5046 pkt.
3DMark Ice Storm Standard Score
101282 pkt.
3DMark Cloud Gate Standard Score
15202 pkt.
3DMark Fire Strike Score
3635 pkt.
Pomoc
Cinebench R10 Shading 64Bit
6535 Points
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 64Bit
25104 Points
Cinebench R10 Rendering Single CPUs 64Bit
6582 Points
Cinebench R10 Shading 32Bit
6458
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 32Bit
19306
Cinebench R10 Rendering Single 32Bit
4954
Cinebench R11.5 OpenGL 64Bit
54.6 fps
Cinebench R11.5 CPU Multi 64Bit
6.42 Points
Cinebench R11.5 CPU Single 64Bit
1.54 Points
Cinebench R15 Ref. Match 64Bit
99.6 %
Cinebench R15 OpenGL 64Bit
85.8 fps
Cinebench R15 CPU Multi 64Bit
657 Points
Cinebench R15 CPU Single 64Bit
136 Points
Pomoc

W Asusie G771JM znalazł się dysk twardy HGST HTS721075A9E630. Ma on dość dużą powierzchnię magazynową (750 GB) oraz charakteryzuje się znaczną prędkością obrotową (7200 obr/min). Jest więc nie tylko pojemny ale także dość szybki. Transfery sekwencyjne wg wskazań aplikacji CrystalDiskMark to 138,7 MB/s dla odczytu i 133,2 MB/s dla zapisu. Odczyt liniowy badany przy pomocy aplikacji HD Tune nie spadł poniżej 68 MB/s, a szczytowo osiągnął wartość 145,4 MB/s.

AS SSD
AS SSD
ATTO Disk Benchmark
ATTO
CrystalDiskMark
CDM
HD Tune
HDT
HGST Travelstar 7K1000 HTS721075A9E630
przesył danych (minimum): 68.3 MB/s
przesył danych (maksimum): 145.4 MB/s
przesył danych (średnio): 111.7 MB/s
czas dostępu: 16 ms
szybkość interfejsu: 237.7 MB/s
obciążenie procesora: 1.3 %

Testy gier

W grach Asus G771JM spisuje się nieźle – został przecież zaprojektowany jako notebook do gier. Rozdzielczość 1366 x 768 pikseli i wysoki poziom szczegółowości grafiki nie stanowią dla omawianego laptopa żadnego wyzwania. Jednak trend do montowania w komputerach przenośnych matryc o wyższej rozdzielczości (przypomnę, że G771JM posiada wyświetlacz Full HD) nie sprzyja graniu na nich. W teście Sleeping Dogs omawiany model nie osiągnął na ustawieniach ultra pożądanych 30 klatek sekundę. Obawiam się, że nowsze gry także będą wymagały pewnego obniżenia detali lub rozdzielczości. Jak widać, najwyższe ustawienia są zarezerwowane dla laptopów z najwyższej półki wydajnościowej i nawet dosyć solidny ROG, jakim jest G771JM, nie do końca może im sprostać.

low med. high ultra
Metro 2033 (2010) 158.1 91.3 31.1
Mafia 2 (2010) 131.5 114.2 65.3
Anno 2070 (2011) 124.6 82.6 48
Sleeping Dogs (2012) 123.9 69.4 20.3
Dota 2 (2013) 120 120 95.4

Wpływ na otoczenie

Hałas

Asus mocno dba o kulturę pracy swoich notebooków. Dotyczy to także przeznaczonej dla graczy serii ROG. G771JM jest bardzo cichy, cichszy nawet od G750JM. Podczas pracy bez obciążenia generował szum o natężeniu od 30,9 do 32,3 dB. Granie powoduje przyspieszenie obrotów wentylatora i przełożyło się w teście na szum o wartości 37,3 dB. Przy takim obciążeniu jest więc znacznie ciszej, niż w przypadku konkurencyjnych modeli. G771JM był w tym trybie cichszy m.in. od modelu G750JM (38,2 dB). Omawiany laptop nie był także zbyt głośny podczas maksymalnego obciążenia podzespołów (39,5 dB). Tu jednak nie ma za bardzo z czego się cieszyć, gdyż w tych warunkach G771JM ulega throttlingowi termicznemu, którego może udałoby się uniknąć, gdyby zwiększyć prędkość obrotową wentylatora.

Hałas

luz
30.9 / 31.3 / 32.3 dB
HDD
31.3 dB
DVD
38.2 / dB
obciążenie
37.3 / 39.5 dB
  red to green bar
 
 
30 dB
cichy
40 dB(A)
słyszalny
50 dB(A)
irytujący
 
min: dark, med: mid, max: light    (odległość 15 cm)

Ciepło

Temperatury podzespołów i obudowy w trakcie typowej pracy (np. pracy z dokumentami, oglądania filmów czy przeglądania internetu) są bardzo niskie. Temperatura obudowy nie osiągnęła nawet 30°C. Podczas grania podzespoły rozgrzały się do 86°C (procesor) i 85°C (karta graficzna). Test pełnego obciążenia przyniósł taką samą temperaturę CPU, a maksymalna temperatura GPU miała w nim wartość 93°C. Jak wspomniałem, temperatury te wywołały throttling termiczny i zmniejszenie rzeczywistej wydajności laptopa. W grach nie jest to zbytnio odczuwalne, ale przy pełnym obciążeniu taktowanie procesora jest mocno dławione.

temperatury podzespołów w teście bez obciążenia
bez obciążenia
temperatury podzespołów w czasie grania
w czasie grania
temperatury podzespołów w teście pełnego obciążenia
pełne obciążenie
w stresie
 37.7 °C41.5 °C30.1 °C 
 39.6 °C44.9 °C30.1 °C 
 31.8 °C38.6 °C29.5 °C 
maks. w ogóle: 44.9 °C
średnia: 36 °C
27.2 °C38.8 °C44.3 °C
25.7 °C38.2 °C44.9 °C
24.7 °C26.3 °C28.4 °C
maks. w ogóle: 44.9 °C
średnia: 33.2 °C
zasilacz  48.3 °C | temperatura otoczenia 20.4 °C
(±) The average temperature for the upper side under maximal load is 36 °C / 97 F, compared to the average of 33.8 °C / 93 F for the devices in the class Gaming.
(±) The maximum temperature on the upper side is 44.9 °C / 113 F, compared to the average of 40.4 °C / 105 F, ranging from 21.2 to 68.8 °C for the class Gaming.
(±) The bottom heats up to a maximum of 44.9 °C / 113 F, compared to the average of 43.2 °C / 110 F
(+) In idle usage, the average temperature for the upper side is 25 °C / 77 F, compared to the device average of 33.8 °C / 93 F.
(±) The palmrests and touchpad can get very hot to the touch with a maximum of 38.6 °C / 101.5 F.
(-) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 28.9 °C / 84 F (-9.7 °C / -17.5 F).

Głośniki

Głośniki w systemie stereo to zestaw trochę ubogi w notebooku za ponad 4000 zł, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę mierne możliwości rozszerzeń. Mimo to same głośniki grają względnie dobrze. Brak głośnika niskotonowego skutkuje oczywiście mocno ograniczonym basem, ale dźwięki są dość czyste zarówno przy ustawieniach fabrycznych (67%) jak i przy maksymalnej głośności.

Wydajność akumulatora

Uzyskane na G771JM przy największej oszczędności energii (test czytelnika Battery Eater przy minimalnej intensywności podświetlenia ekranu) 7 godzin i 52 minuty to o 10 minut więcej, niż wytrzymał w tym samym teście G750JM. Czas pracy G771JM w teście symulującym korzystanie z internetu z użyciem Wi-Fi (przy intensywności podświetlenia ekranu ustawionej na 75%) to niespełna cztery godziny. To o godzinę i 37 minut mniej, niż był w stanie pracować wspomniany G750JM. Przyczyną gorszego wyniku w tym teście jest prawdopodobnie matryca IPS mająca większe zapotrzebowanie na energię.

Wydajność akumulatora
luz
7h 52min
sieć przez WLAN
3h 59min
Pobór mocy
wyłączony / stan wstrzymaniadarklight 0 / 0 W
luzdarkmidlight 6.5 / 12.7 / 36.8 W
obciążenie midlight 92 / 115 W
 color bar
Legenda: min: dark, med: mid, max: light        
Currently we use the Metrahit Energy, a professional single phase power quality and energy measurement digital multimeter, for our measurements. Find out more about it here. All of our test methods can be found here.

Porównanie jakości matryc Asusów G771JM i R556LN

G771JM (z tyłu) i R556LN (z przodu)
G771JM (z tyłu) i R556LN (z przodu)
G771JM (z tyłu) i R556LN (z przodu)
G771JM (z tyłu) i R556LN (z przodu)
G771JM (z tyłu) i R556LN (z przodu)
G771JM (z tyłu) i R556LN (z przodu)

Podsumowanie

Asus G771JM
Asus G771JM

Jeśli ktoś szuka solidnego, „lekkiego”, cichego notebooka o świetnej matrycy, na którym będzie mógł pograć, to Asus G771JM może być uwieńczeniem tych poszukiwań. Do plusów G771JM należy także dodać dość wygodną (3-stopniowo podświetlaną) klawiaturę niemającą większych ograniczeń bufora oraz możliwość rozbudowy o dodatkowe dyski twarde i RAM. Jeśli jednak wymagania są większe (bezwzględnie potrzebna jest wydajność bez ograniczenia pod maksymalnym obciążeniem, jedno gniazdo audio to za mało), wówczas G771JM może już nie być najlepszym wyborem.

Aktualne ceny laptopów Asus G771JM

Dziękujemy za udostępnienie sprzętu na testy firmie Evato.

Please share our article, every link counts!
bohater testu: Asus G771JM
bohater testu: Asus G771JM

Specyfikacja techniczna

Asus G771JM-T7025H
Procesor
Intel Core i7-4710HQ 4 x 2.5 - 3.5 GHz, Haswell
Karta grafiki
NVIDIA GeForce GTX 860M - 4 GB VRAM, rdzeń: 1020 MHz, pamięć: 1253 MHz, GDDR5, ForceWare 333.37, Optimus, Intel HD Graphics 4600
Pamięć
8 GB 
, Samsung DDR3L 1600 MHz, maks. 16 GB
Matryca
17.30 cali 16:9, 1920 x 1080 pikseli, LG Display LGD046C / LP173WF4-SPD1, IPS, refleksująca: nie
Chipset
Intel HM87 (Lynx Point)
Dysk twardy
HGST Travelstar 7K1000 HTS721075A9E630, 750 GB 
, 7200 obr/min, dwie wnęki 2,5" i miejsce na NGFF M.2 2280
Złącza
4 USB 3.0, 1 HDMI, 1 DisplayPort, 1 blokada Kensingtona, 1 port szeregowy, gniazda audio: wejście mikrofonowe, wyjście słuchawkowe, czytnik kart: SD/MMC (Realtek RTS5287)
Łączność
Realtek RTL8168/8111 Gigabit-LAN (10/100/1000MBit/s), Intel Dual Band Wireless-N 7260 (a/b/g/n = Wi-Fi 4/), Bluetooth 4.0
Napęd optyczny
Matshita DVD-RAM UJ8E2 S
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 37 x 415 x 282
Akumulator
litowo-jonowy, 6 ogniw
System operacyjny
Microsoft Windows 8.1 64 Bit
Camera
kamerka: 720p
Inne
głośniki: stereo, podświetlanie klawiatury: tak, aluminiowa obudowa
Waga
3.3 kg, zasilacz: 600 g
Cena
4248 PLN

 

Sprzęt dostarczył

XTREEM.pl

Autor

Autorem niniejszej recenzji jest Aleksander Lenart.

Podobne laptopy

Podobne laptopy innego producenta

Notebooki z tym samym GPU

Recenzja Alienware 13
GeForce GTX 860M, Core i5 4210U, 13.30", 1.96 kg
Recenzja Clevo W355SSQ
GeForce GTX 860M, Core i7 4712MQ, 15.60", 2.8 kg
Recenzja Acer Aspire V15 Nitro VN7-591G
GeForce GTX 860M, Core i7 4710HQ, 15.60", 2.2 kg

Laptopy z tą samą przekątną ekranu i/lub wagą

Recenzja Asus ROG Zephyrus G14 2024 - Laptop do gier/multimediów z procesorem Ryzen 8000 i G-Sync OLED
NVIDIA GeForce RTX 4070 Laptop GPU, Hawk Point (Zen 4/4c, Ryzen 8040) R9 8945HS, 14.00", 1.478 kg
Recenzja Asus ROG Zephyrus G16 2024 - laptop do gier teraz z G-Sync OLED i Intel Meteor Lake
NVIDIA GeForce RTX 4070 Laptop GPU, Intel Meteor Lake-H Ultra 7 155H, 16.00", 1.817 kg

Za

+świetna matryca
+solidna obudowa
+mimo wszystko dość wygodna klawiatura
+lżejsza od flagowych ROG-ów konstrukcja
+wysoka kultura pracy bez obciążenia
+podświetlana 3-stopniowo klawiatura
+wymienialny akumulator
+możliwość rozbudowy o dodatkowe dyski
 

Przeciw

-throttling termiczny
-palcowanie obudowy
-jedno gniazdo audio
-przycisk zasilania w obrębie klawiatury
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja Asus G771JM
Sylwester Cyba (Update: 2017-12-20)