Notebookcheck Logo

Test Apple MacBook Air 11

MacBook Air w najnowszej (zaprezentowanej w X 2010 roku) wersji z 11-calowym ekranem to pełnowartościowy laptop, mniejszy odpowiednik modelu z matrycą 13-calową. Od większego MBA różni się on słabszym procesorem, brakiem czytnika kart SD, mniejszymi klawiszami funkcyjnymi, mniejszą płytką dotykową oraz mniej pojemnym akumulatorem. MBA 11 jest w ogóle sporo mniejszy i waży tylko 1,06 kg.

Apple MacBook Air 11

Obudowa

Ten mały laptop może się podobać głównie za sprawą prostego i ponadczasowego wzornictwa. Ze względu na dużą dozę aluminium nowy MBA jest stylistycznie świeży i industrialny. Popularne obecnie błyszczące powierzchnie i szlaczki na obudowie nie znalazły zastosowania w komputerze Apple. Najbardziej rzucającą się w oczy cechą jest to, jak cienki jest ten sprzęt. Ze względu na przewężenia krawędzi z boku wygląda nawet na szczuplejszy, niż jest w rzeczywistości.  
 
Jednostka zasadnicza MBA 11 jest wytworzona z jednego kawałka aluminium (podobnie jak większych MBP). Nowością jest produkcja również obudowy ekranu w ten sam sposób, dzięki czemu uzyskano większą solidność tego elementu. Solidność – mimo niewielkiej grubości obu części – jest znakomita w przypadku głównego korpusu i ekranu. Metalowa obudowa ugina się tylko minimalnie nawet przy bardzo silnym nacisku i oczywiście nie ma mowy o trzeszczeniu znanym z plastikowych laptopów.  
 
Zmianą względem starego MacBooka Air 13 jest przejście z dwóch na jeden duży zawias. Być może posiadacze unikną tym samym problemu pękających zawiasów, który występował w starym MBA. Maksymalny kąt rozwarcia ekranu wynosi prawie 130° i w niektórych konfiguracjach okazuje się zbyt mały (np. kiedy trzymamy laptop na udach, siedząc z nogami wyciągniętymi do przodu). Ekran chodzi trochę zbyt lekko.  
 
Możliwość wymiany podzespołów ogranicza się do dysku SSD (pamięć i procesor są przylutowane na stałe). Wymianę dysku utrudnia zastosowanie śrubek Torqx T5, które zabezpieczają łatwą, wydawałoby się, do zdjęcia pokrywę na spodzie. Więcej na ten temat można dowiedzieć się z serwisu iFixit, gdzie pokazano demontaż MBA 11 na części. 
 
W porównaniu do starego MBA zmieniło się sporo jeżeli chodzi o złącza. Porty nie są schowane w wysuwanej gondoli. Pojawił się drugi port USB. W porównaniu z białym MacBookiem brakuje teraz tylko gniazda LAN i blokady Kensingtona. Porty rozlokowane są w tylnych częściach ścianek bocznych, a więc rozsądnie.
 
W porównaniu do laptopów podobnej wielkości wyposażenie w złącza nie wygląda już źle. Szczególnie że użytkownik MBA ma do dyspozycji cenny mini DisplayPort, który pozwala na uzyskanie rozdzielczości 2560x1600 pikseli na 30-calowym monitorze. Do większości monitorów potrzebna będzie jednak droga przejściówka (na DVI, HDMI). Według producenta możliwe jest przesyłanie obok obrazu również dźwięku przed adapter HDMI.  
 
W szczupłej obudowie zabrakło miejsca na napęd optyczny. Można zaopatrzyć się w zewnętrzny lub korzystać z napędu optycznego innego Maka (w tym do ładowania systemu). Do przywracania systemu Apple udostępnia Mac OS X na nośniku przenośnym (pendrive), co jest praktyczne. Przy wykorzystaniu tegoż operacja ta okazała się szybka i bezproblemowa.  
 
Kamerka pod FaceTime nie odznacza się szczególnie dobrą jakością obrazu. Jest jednak wystarczająca do prowadzenia wideorozmów. Wbudowany mikrofon sprawdzał się podczas testów bardzo dobrze.

lewy bok: gniazdo zasilania MagSafe, USB 2.0, analogowe wyjście słuchawkowe
lewy bok: gniazdo zasilania MagSafe, USB 2.0, analogowe wyjście słuchawkowe
prawy bok: USB 2.0, Mini DisplayPort
prawy bok: USB 2.0, Mini DisplayPort

Osprzęt

klawiatura QWERTY (fot. Apple)
klawiatura QWERTY (fot. Apple)

Klawiatura MBA 11 jest podobna do klawiatur w innych komputerach przenośnych Apple, z drobną różnicą. Klawisze w rzędzie funkcyjnym są skurczone i wśród nich (na skraju z prawej strony) znalazł się przycisk zasilania.  
 
Podobnie jak w przypadku innych MacBooków, czarna klawiatura ma dobre właściwości użytkowe. Mimo krótkiego skoku klawiszy można na niej pisać przez długi czas, nie odczuwając przy tym zmęczenia. Jako że klawisze są umocowane bezpośrednio do korpusu unibody, nie występuje uginanie czy drganie płytek. Układ klawiszy jest zgodny ze standardem Apple i tym samym niecodzienny dla użytkowników przyzwyczajonych do pecetów.
 
MBA 11 nie posiada niestety podświetlenia klawiatury (starszy model posiadał to rozwiązanie).  
 
W najnowszej edycji MBA mamy nareszcie szklany gładzik. Bardzo pozytywnie należy ocenić jego znakomite właściwości ślizgowe i ogromne jak na laptop rozmiary. W MBA 11 musiał on zostać nieco zmniejszony względem przyrządów z większych MacBooków, ale i tak jego powierzchnia jest spora. W rozwiązaniu Apple nie ma osobnych przycisków myszy – można naciskać na całej płytce z wyjątkiem jej górnego fragmentu. Oprogramowanie Mac OS X umożliwia używanie tego urządzenia wskazującego jak tradycyjnego gładzika z dwoma przyciskami. Funkcje dotyku wielopunktowego pozwalają sterować komputerem nawet czterema palcami naraz.  
 
Rozwiązanie Apple to najlepsze dotykowe urządzenie sterujące spotykane w laptopach. Pod kontrolą Mac OS X jest niezrównane pod względem precyzji i prostoty użytkowania. Pod systemem Windows trzeba się pogodzić z pewnym pogorszeniem właściwości użytkowych, ale z podstawowymi sterownikami da się teraz żyć.

Obraz

Błyszcząca matryca o przekątnej 11,6" ma rozdzielczość natywną 1366x768 pikseli. To stosunkowo dużo. Obraz wykazuje się dużą ostrością i ekran oferuje dużo przestrzeni na pulpicie. MBA 11, jako jeden z pierwszych komputerów przenośnych Apple, otrzymał matrycę formatu 16:9.
 

317
cd/m²
333
cd/m²
340
cd/m²
285
cd/m²
306
cd/m²
325
cd/m²
234
cd/m²
257
cd/m²
264
cd/m²
podświetlenie ekranu
tested with Gossen Mavo-Monitor
maksimum: 340 cd/m² (Nits) średnia: 295.7 cd/m²
rozświetlenie: 69 %
na akumulatorze: 306 cd/m²
kontrast: 537:1 (czerń: 0.57 cd/m²)39.98% AdobeRGB 1998 (Argyll 2.2.0 3D)
56.2% sRGB (Argyll 2.2.0 3D)
38.54% Display P3 (Argyll 2.2.0 3D)

Maksymalna jasność obrazu jest bardzo wysoka – wynosi średnio (dla całego ekranu) 296 cd/m². Podświetlenie nie jest jednak równomierne. Mimo to na planszach jednobarwnych dostrzega się jedynie minimalne różnice; o wiele większe znaczenie dla postrzeganej jakości obrazu mają kąty widzenia.  

Paleta barw odpowiada tej wykazywanej przez białego MacBooka z 2010 roku i MacBooka Air 13. Jest zatem mniejsza niż przestrzeń sRGB i gorsza od palet MacBooków Pro.

paleta barw
paleta barw
paleta barw MacBooka Air 11 jest porównywalna z białym MacBookiem z 2010 roku
MBA 11 a MacBook White (obszar bezbarwny)
przestrzeń sRGB jest wyraźnie obszerniejsza
MBA 11 a przestrzeń sRGB (obszar bezbarwny)
MacBook Pro 13 cechuje się szerszą paletą barw
MBA 11 a MBP 13 (obszar bezbarwny)
efekt kalibracji przy uzyciu i1 Display2
diagram barw po kalibracji
na zewnątrz
na zewnątrz

Dzięki dużej jasności obrazu jak najbardziej można korzystać z laptopa na świeżym powietrzu. Przeszkodą w komfortowej pracy poza pomieszczeniami są jednak mocne refleksy pojawiające się na lustrzanej matrycy.
 

Zastosowanie matrycy typu TN przesądza o tym, że ekran MBA 11 nie dorównuje iPadowi (wyposażonemu w wyświetlacz typu IPS) pod względem kątów widzenia. Szczególnie przy płaszczyznie patrzenia w górę lub w dół szybko objawiają się przekłamania kolorów. W porównaniu z innymi panelami TN z laptopów kąty widzenia są jednak relatywnie szerokie.

Apple Macbook Air 11

Osiągi

W najnowszym minilaptopie Apple zastosowano trochę niedzisiejszy już procesor Core 2 Duo ULV Intela oraz chipset Nvidia MCP89 ze zintegrowanym układem graficznym Nvidia GeForce 320M (następcą GF 9400M). Producent postawił więc na rozwiązanie, które rozporządza mniejszą mocą obliczeniową od niskonapięciowych jednostek Core i5 i Core i7, ale oferuje dużo lepszą wydajność graficzną względem zintegrowanego układu Intel GMA HD.  
 
Procesor Core 2 Duo SU9400 znalazł się w ofercie Intela już dwa lata temu. Jest to dwurdzeniowa jednostka niskonapięciowa taktowana zegarem 1,4 GHz. Oferuje ona dużo lepszą wydajność od wszystkich procesorów Intel Atom stosowanych w netbookach. I tak Atom N450 osiąga w Cinebenchu R11.5 pod Windows wynik stanowiącą 25% osiągnięcia SU9400. W teście CPU aplikacji 3DMark06 Core i5-520UM jest z kolei o około 20% lepszy od SU9400.  
 
Dzięki szybkiej grafice zintegrowanej i dyskowi SSD MBA 11 bierze górę nad MacBookiem Pro 13 (z normalnym HDD) w teście PCMark Vantage. Potwierdza to odczuwana płynna praca z różnymi aplikacjami. Procesor o niskim taktowaniu rzadko okazuje się wąskim gardłem.

Wydajność w systemie Mac OS X sprawdzono narzędziem XBench 1.3. Wartości uzyskiwane w poszczególnych jego składowych potrafią się różnić z testu na test, a dla zwiększenia czytelności na załączonym wykresie różne wyniki uzyskane przez dany model zaznaczono tym samym kolorem.  
 
Poza testami dysku MBA 11 wypadł w nich wyraźnie gorzej od MBA 13 i MBP z roku 2010. To wina słabszego procesora. Nieco zaskakujące jest, że procesor wpłynął też najwyraźniej na wyniki testów grafiki. W zupełnie innej kategorii lokuje się MBP 17 z procesorem Core i7, który jednak poradził sobie gorzej w ostatnich składowych (ze względu na posiadanie tradycyjnego HDD).
 
W takich zastosowaniach jak korzystanie z internetu czy edycja wideo (zobacz filmik pokazujący kąty widzenia) działanie systemu było płynne. Dysk SSD i procesor dwurdzeniowy oferują znacznie większą wydajność od netbooka.  
 
Wydajność graficzna jest niewątpliwie jedną z wyróżniających się cech nowego MacBooka Air. Taktowanie GeForce'a 320M nie zostało zmniejszone względem większych MacBooków i tym samym ten układ GPU dysponuje wydajnością porównywalną ze starszymi niezależnymi kartami graficznymi średniej klasy.  
 
W teście 3DMark Vantage GPU GF 320M lokuje się nieco powyżej układu Mobility Radeon HD 5470 i blisko mu do poziomu GF 9600M GT. Starsze 3DMarki zależą w dużej mierze od wydajności procesora, ale i w nich MBA 11 dorównuje większym i cięższym laptopom z MR HD 5470.
 
Dzięki zastosowaniu relatywnie wydajnej grafiki na MBA 11 można płynnie pograć w niektóre nowe gry przy atrakcyjnych ustawieniach grafiki. FIFA 2011 działa dobrze na wysokich ustawieniach, Battlefield: Bad Company 2 chodzi płynnie na ustawieniach minimalnych.
 
Porównując wyniki MBA 11 z osiągnięciami większych laptopów Apple z GF 320M, dobrze widać wpływ słabego procesora na wyniki testów referencyjnych gier. I tak np. W benchmarku Resident Evil 5 MacBook Pro 13 uzyskał na niskich ustawieniach 48 kl/s, wobec 27,5 kl/s MacBooka Air 11.

w testach XBench 1.3 MacBook Air 11 z SU9400 dzierży czerwoną latarnię z wyjątkiem testów dysku, w których wysuwa się na czoło
wyniki testów XBench 1.3
CPU-Z CPU
CPU-Z Cache
CPU-Z Mainboard
CPU-Z RAM
CPU-Z RAM SPD
GPU-Z
HDTune
3DMark 2001SE Standard
13694 pkt.
3DMark 05 Standard
6483 pkt.
3DMark 06 Standard Score
3824 pkt.
3DMark Vantage P Result
1694 pkt.
Pomoc
Cinebench R10 Rendering Single 32Bit
1502
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 32Bit
2852
Cinebench R10 Shading 32Bit
2172
Cinebench R11.5 CPU Multi 64Bit
0.83 Points
Cinebench R11.5 OpenGL 64Bit
10.67 fps
Pomoc
PCMark Vantage Result
4095 pkt.
Pomoc
low med. high ultra
Supreme Commander - FA Bench (2007) 21 14.3
Colin McRae: DIRT 2 (2009) 27.4 22.4 15.7
Resident Evil 5 (2009) 27.5 20
Battlefield: Bad Company 2 (2010) 33 21
Fifa 11 (2010) 98 57 50 26

Odtwarzanie filmów HD

Wydajność dekodowania materiału wideo HD trzeba ocenić dwojako. Jezeli aplikacja może liczyc na wsparcie GPU, filmy Full HD nie są problemem dla omawianego laptopa Apple. Niestety w systemie Mac OS X tylko niektóre formaty moga liczyć na takie wsparcie sprzętowe. Filmy VC-1 muszą być odtwarzane przy pomocy VLC i one przeciążają procesor. Podczas odtwarzania filmu Elephants Dream obserwowano częste, krótkie przycinki i duże użycie procesora. Pod Windows 7 wszystkie testowane filmy były – dzięki wsparciu GPU – odtwarzane płynnie, przy niskim użyciu CPU.
 
Filmy Flash nie mogą wykorzystać w pełni GPU w aktualnej oficjalnej wersji oprogramowania. Z tego powodu powyżej 720p nie można oczekiwać płynności, oglądając filmiki na YouTube. Materiał formatu 1080p nie był odtwarzany płynnie pod Mac OS X.

 

Windows 7, VC1 1080p - płynnie
Windows 7, VC1 1080p - płynnie
Windows 7, H264 1080p - płynnie
Windows 7, H264 1080p - płynnie
Mac OS X, VC1 1080p - przycina
Mac OS X, VC1 1080p - przycina
Mac OS X, H.264 1080p - płynnie
Mac OS X, H.264 1080p - płynnie
Mac OS X, YouTube 1080p - tnie jak diabli
Mac OS X, YouTube 1080p - tnie jak diabli

Osiągi SSD

Dysk Micro SATA Blade SSD określany przez Apple jako SSD TS128C (128 GB) pochodzi od Toshiby (przez którą jest sprzedawany jako Blade X-gale THNSNC128GMDJ). Dla osób lubiących ulepszać swój sprzęt złą wiadomością będzie to, że wersja o pojemności 256 GB jest zbyt gruba, by zastąpić model 128 GB.  
 
Dysk Toshiby jest dużo mniej wydajny od X25-M Intlela czy OCZ Vertex 2. Wynik ogólny testu AS SSD okazał się podobny do osiągnięcia Samsunga PM800. Gorsze wartości odczytu są rekompensowane przez szybszy zapis.

AS SSD
AS SSD
porównanie wyników AS SSD
porównanie wyników AS SSD
ATTO
ATTO
porównanie wyników ATTO
porównanie wyników ATTO
CrystalDiskMark
CrystalDiskMark
porównanie wyników CrystalDiskMark 4K
porównanie wyników CrystalDiskMark 4K
HDTune
HDTune
HDTune Degraded
HDTune Degraded
porównanie wyników HDTune
porównanie wyników HDTune
 
Toshiba THNSNC128GMDJ
przesył danych (minimum): 147.4 MB/s
przesył danych (maksimum): 188.8 MB/s
przesył danych (średnio): 176.7 MB/s
czas dostępu: 0.3 ms
szybkość interfejsu: 150.4 MB/s

Wpływ na otoczenie

Hałas

W MBA 11 zastosowano jeden mały wiatraczek, który pobiera chłodne powietrze z tyłu i z tyłu też odprowadza ciepłe powietrze na zewnątrz. Przy pracy bez obciążenia jego prędkość utrzymuje się na stałym poziomie 2000 obr/min. Dzięki temu, że omawiany laptop otrzymał dysk SSD, jedynym źródłem szumu jest wentylator. 

W stanie spoczynku MBA 11 jest praktycznie bezgłośny (zmierzona wartość 28,1 dB tylko minimalnie różniła się od szumu otoczenia).  

Pod kontrolą Mac OS X wentylator utrzymywał prędkość 2000 obr/min (generując praktycznie niesłyszalny szum) także podczas pięciominutowego importowania wideo przez iMovie oraz sprawdzania stabilności. Podobnie jest w przypadku korzystania z internetu i aplikacji biurowych.  

Większe obciążenie powoduje stopniowy wzrost prędkości obrotowej wentylatora do 6000 obr/min. Dzieje się tak np. podczas grania w StarCraft 2 pod Mac OS X czy w wymagających grach pod Windows. Natężenie hałasu wynosi maksymalnie 44,8 dB, a komputer staje się wtedy dość głośny. Charakterystyka wytwarzanego szumu pozostaje jednak nieuciążliwa.  Przy średnim obciążeniu natężenie szumu zmienia się w przedziale 30-38 dB (np. podczas przeprowadzania testu 3DMark05 było to 33-38,4 dB, a w benchmarku Resident Evil 5 - 30-37 dB). To przyzwoite wyniki jak na tak mały laptop i taka emisja hałasu nie jest irytująca.  

Natychmiast po zakończeniu obciążania podzespołów wentylator uspokaja się (stając się ledwo słyszalnym), a jego prędkość jest zmniejszana do 2000 obr/min.

diagram prezentujący częstotliwości emitowanego hałasu; 2000 obr/min, wentylator ledwo słyszalny - kolor zielony; normalne obciążenie - kolory czarny i niebieski; 6000 obr/min przy maksymalnym obciążeniu - kolor czerwony
diagram prezentujący częstotliwości emitowanego hałasu; 2000 obr/min, wentylator ledwo słyszalny - kolor zielony; normalne obciążenie - kolory czarny i niebieski; 6000 obr/min przy maksymalnym obciążeniu - kolor czerwony

Hałas

luz
28.1 / 28.1 / 28.1 dB
HDD
28.1 dB
obciążenie
36 / 44.8 dB
  red to green bar
 
 
30 dB
cichy
40 dB(A)
słyszalny
50 dB(A)
irytujący
 
min: dark, med: mid, max: light   Behringer ECM8000 / Terratec DMX6Fire USB / Arta 1.6.1 (odległość 15 cm)
temperatury maksymalnie obciążanych podzespołów
temperatury maksymalnie obciążanych podzespołów

Ciepło

Nagrzewanie obudowy mieści się w granicach przyzwoitości. Niemniej jednak nawet bez obciążenia zaobserwowano wzrost temperatury do maksymalnie 39°C na górnej części jednostki zasadniczej, co jest już wartością wyczuwalną. Powierzchnie, z którymi użytkownik ma z reguły styczność podczas użytkowania (spód, klawiatura, miejsca oparcia nadgarstków, płytka dotykowa), są na szczęście chłodne (32-34°C). 

Po kilku godzinach poddawania podzespołów ekstremalnemu obciążeniu temperatury obudowy zrobiły się dość wysokie. Najwyższą wartość, 45°C, zlokalizowano po wierzchniej stronie korpusu. Miejsca oparcia nadgarstków pozostały chłodne. Spód nagrzał się odczuwalnie, maksymalnie do 42°C. 

Obciążany FurMarkiem układ graficzny Nvidii rozgrzał się drastycznie – aż do 95°C. Niskonapięciowy procesor Intela też zrobił się relatywnie gorący, gdyż maksymalnie dobił do 78°C (wartość ta jest jednak daleka od granicznych 105°C założonych przez producenta).

w stresie
 44 °C45 °C38 °C 
 43 °C44 °C36 °C 
 32 °C33 °C32 °C 
maks. w ogóle: 45 °C
średnia: 38.6 °C
37 °C42 °C42 °C
35 °C36 °C34 °C
32 °C33 °C34 °C
maks. w ogóle: 42 °C
średnia: 36.1 °C
zasilacz  54 °C | temperatura otoczenia 20 °C | Fluke 62 Mini
(-) The average temperature for the upper side under maximal load is 38.6 °C / 101 F, compared to the average of 30.7 °C / 87 F for the devices in the class Subnotebook.
(±) The maximum temperature on the upper side is 45 °C / 113 F, compared to the average of 35.9 °C / 97 F, ranging from 21.4 to 59 °C for the class Subnotebook.
(±) The bottom heats up to a maximum of 42 °C / 108 F, compared to the average of 39.4 °C / 103 F
(±) In idle usage, the average temperature for the upper side is 32.9 °C / 91 F, compared to the device average of 30.7 °C / 87 F.
(+) The palmrests and touchpad are reaching skin temperature as a maximum (33 °C / 91.4 F) and are therefore not hot.
(-) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 28.3 °C / 82.9 F (-4.7 °C / -8.5 F).

Głośniki

W tym płaskim laptopie udało się zmieścić głośniki stereo, co jest pewnym osiągnięciem Apple. Brzmienie okazało się zaskakująco dobre jak na komputer tej wielkości. Niemniej jednak przetworniki nadają się co najwyżej do słuchania radia internetowego i oglądania filmików z YouTube.

Maksymalna siła głosu (87,2 dB) jest przyzwoita, nawet przy cichym materiale źródłowym. W porównaniu do MBA 13 (92,5 dB) głośniczki grają jednak ciszej, a odtwarzany dźwięk cechuje się mniejszą głębią.

w próbce szumu różowego głośniki MBA 13 są o (maksymalnie) 46% głośniejsze od MBA 11 i generują więcej tonów niskich
w próbce szumu różowego głośniki MBA 13 są o (maksymalnie) 46% głośniejsze od MBA 11 i generują więcej tonów niskich

Wydajność akumulatora

Apple zapewnia, że zasilany z akumulatora MBA 11 umożliwia do 5 godzin produktywnej pracy.  Bez reklam flashowych, filmów, przy ograniczeniu jasności obrazu jest to do osiągnięcia / pokrywa się to z rzeczywistością. Kiedy jednak przeprowadzono próbę korzystania bezprzewodowo z internetu, nie rezygnując z elementów pożerających łapczywie zasoby systemowe (oglądając wiele filmików na YouTube, zaglądając na strony oparte na Flashu), uzyskano przy ustawionej maksymalnej jasności obrazu 3,5 godziny pracy. Odtwarzanie filmu z zewnętrznego napędu DVD (również przy pełnej jasności) było możliwe przez niespełna 3 godziny. Jeżeli zaś chcemy sobie pograć w StarCraft 2, nie będąc ograniczonym kablem, jedno ładowanie akumulatora wystarcza na ponad 80 minut zabawy (pod systemem Mac OS X).
 
Pod kontrolą systemu Windows przebiegi na akumulatorze są zwykle jeszcze krótsze. To wynik braku pełnej optymalizacji systemu operacyjnego do podzespołów. Np. bez obciążenia MBA 11 jest w stanie działać na baterii 5:30 h a nie 8:40 h (jak pod Mac OS X).
 
Pomiary poboru mocy wykazały, jak świetnie Mac OS X jest zoptymalizowany pod kątem oszczędzania energii (czy też wykorzystania zasobów sprzętowych). Szczególnie wrażenie robi o połowę mniejszy niż pod Windows 7 (dostępnym dzięki Boot Camp) pobór mocy bez obciążenia. Podczas pracy z obciążeniem różnica nie jest tak duża.

czas pracy Windows 7 (64-bitowy) Mac OS X 10.6
luz BE Reader: 5:33 h iMacros Script / czytanie tekstu: 8:40 h
obciążenie BE Classic: 1:55 h StarCraft 2: 1:23 h
pobór mocy Windows 7 (64-bitowy) Mac OS X 10.6
luz, podświetlenie wyłączone, WLAN/BT wyłączone 5,6-5,7 W 2,5 W
luz, min. jasność, WLAN/BT wyłączone 5,7-6,8 W 3,5 W
luz, maks. jasność, WLAN/BT wyłączone 9,2 W 5,8 W
luz, maks. jasność, WLAN/BT włączone 10,2-10,3 W 6,9 W
FurMark, maks. jasność, WLAN/BT włączone 26,5-29,5 W
Prime95, maks. jasność, WLAN/BT włączone 23,9-25,6 W
FurMark+Prime95, maks. jasność, WLAN/BT włączone 34-35,4 W
StarCraft 2 22,6-27,7 W
Wydajność akumulatora
luz
8h 40min
sieć przez WLAN
3h 32min
DVD
2h 53min
obciążenie
1h 23min
Pobór mocy
wyłączony / stan wstrzymaniadarklight 0 / 0 W
luzdarkmidlight 3.5 / 6.9 / 12 W
obciążenie midlight 30 / 35.8 W
 color bar
Legenda: min: dark, med: mid, max: light        Voltcraft VC 940
Currently we use the Metrahit Energy, a professional single phase power quality and energy measurement digital multimeter, for our measurements. Find out more about it here. All of our test methods can be found here.

Podsumowanie

Najnowszy MacBook Air z 11-calowym ekranem to świetny minilaptop. Obudowa, urządzenia sterujące i wydajny układ graficzny czynią to urządzenie wyjątkowym w jego kategorii wielkościowej. Co prawda stary procesor Core 2 Duo SU9400 jest sporo wolniejszy od współczesnych jednostek Core i5 ULV, ale nie znajdzie się lżejszego laptopa z wydajniejszym procesorem. Sporym plusem jest cicha praca tego komputera bez obciążenia.   
 
Słabe strony MBA 11 to brak możliwości rozbudowy podzespołów oraz brak wbudowanego modemu 3G. Szkoda, że Apple nie zastosowało w tym modelu przydatnego podświetlenia klawiatury i nadal stosuje błyszczące matryce.

Apple Macbook Air 11
Please share our article, every link counts!
Apple Macbook Air 11
z bliska: Apple Macbook Air 11

Specyfikacja techniczna

Apple MacBook Air 11 inch 2010-10
Procesor
Intel Core 2 Duo SU9400 2 x 1.4 GHz, Penryn
Karta grafiki
NVIDIA GeForce 320M, rdzeń: 450 MHz, 256 MB pamięci współdzielonej (Mac OS X), 257.46 (Win)
Pamięć
2048 MB 
, DDR3
Matryca
11.60 cali 16:9, 1366 x 768 pikseli, LTH116AT01A01, podświetlanie diodami LED, refleksująca: tak
Chipset
NVIDIA MCP89
Dysk twardy
Toshiba THNSNC128GMDJ, 128 GB 
, mSATA SSD
Karta dźwiękowa
Cirrus Logic CS4206A
Złącza
2 USB 2.0, 1 DisplayPort, gniazda audio: wyjście słuchawkowe (Apple)
Łączność
Broadcom BCM943224 (a/b/g/h/n = Wi-Fi 4/), Bluetooth 2.1+EDR
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 1.7 x 300 x 19
Akumulator
35 Wh litowo-polimerowy, 7.3 V
System operacyjny
Apple Mac OS X 10.6 Snow Leopard
Camera
kamerka: FaceTime
Inne
dodatkowy kabel zasilania, Recovery na USB, iLife 11, 12 miesiące(y) gwarancji
Waga
1.062 kg, zasilacz: 185 g
Cena
1200 PLN

 

Autorzy

Tekst i zdjęcia: Klaus Hinum
Tłumaczenie: Tomasz Cyba

Podobne laptopy

Notebooki z tym samym GPU

Recenzja Apple MacBook Air 13
GeForce 320M, Core 2 Duo SL9400, 13.30", 1.327 kg

Laptopy z tą samą przekątną ekranu i/lub wagą

Apple Recenzja MacBooka Air 13 M3 - dużo szybszy i z Wi-Fi 6E
M3 10-Core GPU, Apple M3 M3, 13.60", 1.237 kg
Recenzja Apple MacBook Pro Retina 13 (2015)
Iris Graphics 6100, Core i5 5257U, 13.30", 1.58 kg
Recenzja Apple MacBook Pro 13 Retina (2013)
Iris Graphics 5100, Core i5 4258U, 13.30", 1.563 kg
Recenzja Apple MacBook Air 13 2013
HD Graphics 5000, Core i5 4250U, 13.30", 1.35 kg

Za

+bardzo płaski i lekki
+świetna jakość wykonania
+solidna obudowa z aluminium
+znakomite urządzenia wejścia
+cichy bez obciążenia
+relatywnie wydajna grafika
 

Przeciw

-ubogie wyposażenie w złącza
-brak modemu 3G
-ograniczona i trudna wymiana podzespołów
-brak podświetlenia klawiatury
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja Apple MacBook Air 11
Klaus Hinum (Update: 2020-01-26)