Notebookcheck Logo

Test Acer Aspire 3820TG (Radeon HD 6550M)

Acer Aspire 3820TG w odświeżonej wersji otrzymał kartę grafiki AMD Radeon HD 6550M. Oznaczenie sugeruje, że jest to układ nowej generacji. W rzeczywistości jednak to ta sama karta (HD 5650), co w starszym modelu, tyle że z podniesionymi nieco zegarami. Niniejszy artykuł przybliża sylwetkę tego małego notebooka (13") posiadającego wydajne podzespoły, podwójny układ chłodzenia i akumulator pozwalający na uzyskiwanie długich czasów pracy.

Acer Aspire 3820TG-482G50nks

Obudowa

Acer Aspire 3820TG-482G50nks

Acer Aspire 3820TG jest bardzo smukły i płaski. Taki efekt uzyskano między innymi dlatego, iż bateria nie wystaje poza bryłę laptopa, wiec nie unosi jego tylnej części. Względem swojej objętości jest on dość ciężki. Jest to jednak tylko pozorne, gdyż waży 1,8 kg, czyli mniej, niż wiele innych modeli notebooków z matrycą o przekątnej 13,3 cala.

Acer 3820TG posiada ciemną, stonowaną kolorystykę. Czarna pokrywa matrycy jest wykonana ze szczotkowanego aluminium. Na jej środku znajduje się srebrne logo producenta. Niestety powierzchnia ta szybko ulega zabrudzeniu, jeśli więc ma wyglądać estetycznie, trzeba ją często czyścić. Zaletą aluminium jest to, iż czynność ta nie wywołuje drobnych rysek, jak ma to często miejsce w przypadku błyszczących plastików. Ramka ekranu jest natomiast czarna i plastikowa, a do tego błyszcząca, więc widoczne są na niej ślady po każdym dotknięciu. Niestety choć zarówno pokrywa jak i ramka matrycy są dość sztywne i pod naciskiem uginają się w niewielkim stopniu, to i tak widoczne są drobne i chwilowe zniekształcenia wyświetlanego obrazu. Po prostu klapa jest cienka i nie da się uniknąć tego niekorzystnego efektu, gdyż panel LCD jest bardzo blisko elementów obudowy.

Dwa czarne i matowe zawiasy Acera są wpuszczone w obudowę głównej części laptopa. Gdy pokrywa jest podniesiona, zachodzi więc na tylną ściankę. Z tego powodu nie ma tam żadnych złączy. W przeciwieństwie do wielu innych laptopów z rozwiązaniem tego typu maksymalny kąt rozwarcia ekranu jest duży i wynosi około 160 stopni. Zawiasy chodzą płynnie i cicho, a ich opór jest odpowiednio silny, by utrzymać ekran w ustawionej pozycji.

Pulpit roboczy jest wykonany z dwóch elementów plastikowych o różnym wykończeniu i właściwościach. Półka pod nadgarstki jest szara, matowa, z fakturą przypominającą szczotkowane. Dzięki tym cechą nie są na niej widoczne zabrudzenia i zawsze wygląda ona estetycznie. Otoczka klawiatury i głośników jest natomiast błyszcząca i czarna. Tłuste ślady po palcach są na niej bardzo widoczne, ale na szczęście użytkownik rzadko dotyka ten element podczas korzystania z laptopa. Obie te części składowe są sztywne; naciskane nie poddają się pod palcami.

Spód laptopa to czarne matowe tworzywo. Jest on sztywny i to pomimo umieszczenia w na nim sporej klapki (dostęp do dysku i pamięci RAM), a także licznych szczelin wentylacyjnych (w końcu 3820TG ma podwójny układ chłodzenia).

Jednostka zasadnicza jako całość jest więc solidna i bez problemów można łapać laptop w dowolnym miejscu jedną ręką i przenosić. Na sprzęcie nie robi to wrażenia; nie ma mowy o skrzypieniu czy cichych trzaskach.

Rozmieszczenie złączy w Acerze Aspire 3820TG nie jest komfortowe, ale wynika to po prostu z jego konstrukcji. Tylna ścianka jest wyeliminowana przez zawiasy, a na obydwu bocznych większość powierzchni oddalonej od użytkownika zajmują szczeliny układu chłodzenia. Prawie wszystkie złącza na bokach znajdują się blisko przedniej krawędzi obudowy. Na szczęście gniazdo zasilania z prawej strony jest z maksymalnie odsunięte na tył. Na ściance przedniej znalazł się za to jedynie czytnik kart pamięci, co jest wygodne. Szkoda tylko, że rodzajów złączy peryferyjnych jest niewiele i brakuje jakiegokolwiek, które umożliwiłoby szybką wymianę danych z zewnętrznym dyskiem twardym.

front: czytnik kart
front: czytnik kart
lewy bok: LAN, gniazdo blokady Kensingtona,  wylot układu chłodzenia, 2x USB, zintegrowane wejście i wyjście audio
lewy bok: LAN, gniazdo blokady Kensingtona, wylot układu chłodzenia, 2x USB, zintegrowane wejście i wyjście audio
prawy bok: złącza audio, USB, HDMI, VGA, wylot wentylacji, gniazdo zasilania
prawy bok: złącza audio, USB, HDMI, VGA, wylot wentylacji, gniazdo zasilania
z tyłu brak złączy
z tyłu brak złączy

Osprzęt

Klawiatura w Acerze 3820TG posiada standardowo rozmieszczone klawisze, co cieszy. Jest ona solidnie zamontowana i nie ugina się nadmiernie podczas pisania. Przerwy miedzy klawiszami są szerokie. Niestety są one niczym nie zasłonięte, przez co kurz oraz brud łatwo i szybko dostaje się pod klawisze, no i oczywiście trudno go stamtąd usunąć. Same klawisze są płaskie, a naciskane chyboczą się; obie te cechy nie sprzyjają szybkiemu pisaniu. Dobrze że przynajmniej działają one cicho (poza spacją), z odpowiednim oporem.

Matowy szary gładzik o wymiarach 76x42 mm jest lekko zagłębiony. Jego gładka powierzchnia zapewnia palcom niezłe możliwości ślizgowe, dzięki czemu kontrola kursora jest dość precyzyjna. Do tego po korzystaniu z płytki nie są widoczne na niej zabrudzenia. Oczywiście obsługuje ona dotyk wielopunktowy.

Tabliczce towarzyszy szara, matowa belka, którą należy naciskać bliżej jej końców. Działa ona cicho, a skok przycisków jest płytki. W sumie nie można mieć do niej większych zastrzeżeń.

klawiatura
klawiatura
touchpad
płytka dotykowa

Obraz

diagram barw
diagram barw
Acer Aspire 3820TG a przestrzeń sRGB
3820TG a sRGB

Testowany Acer Aspire 3820TG jest wyposażony w matrycę o przekątnej 13,3 cala, proporcjach 16:9 i rozdzielczości 1366x768. Panel produkcji LG jest podświetlany diodami LED i posiada błyszczącą powłokę ekranu. Trochę szkoda, gdyż ogranicza ona wykorzystanie mobilnego laptopa jedynie do zamkniętych pomieszczeń, gdyż na wolnym powietrzu refleksy i odbicia będą zbyt silne.  
 
Jakość wyświetlanego obrazu jest niestety poniżej przeciętnej. Równomierność podświetlenia jest niezła. Szkoda tylko, że jasność nie jest wysoka i nie przekracza 200 cd/m². Przy niezbyt ciemnej czerni (1,4 cd/m²) wartość kontrastu jest niska i to widać. Paleta barw również nie rozpieszcza swoją rozpiętością.

180.5
cd/m²
195.6
cd/m²
189
cd/m²
172.3
cd/m²
183.8
cd/m²
172.7
cd/m²
163.1
cd/m²
176.6
cd/m²
170.4
cd/m²
podświetlenie ekranu
maksimum: 195.6 cd/m² (Nits) średnia: 178.2 cd/m²
rozświetlenie: 83 %
kontrast: 131:1 (czerń: 1.4 cd/m²)

Kąty widzenia są natomiast przeciętne. Jak zwykle te w płaszczyźnie pionowej są wąskie i już niewielkie odchylenie od optimum powoduje dużą zmianę w wyświetlanym obrazie. Natomiast poziome są szersze, dzięki czemu możliwe jest oglądanie np. zdjęć czy filmów przez kilka osób jednocześnie.

Acer Aspire 3820TG-482G50nks
Acer Aspire 3820TG-482G50nks
Acer Aspire 3820TG-482G50nks
Acer Aspire 3820TG-482G50nks
Acer Aspire 3820TG-482G50nks
Acer Aspire 3820TG-482G50nks
Acer Aspire 3820TG-482G50nks
Acer Aspire 3820TG-482G50nks
Acer Aspire 3820TG-482G50nks
Acer Aspire 3820TG-482G50nks

Osiągi

Testowany Acer Aspire 3820TG był wyposażony w procesor Core i5-480M. Posiada on dwa rdzenie a dzięki HT może obsłużyć do czterech wątków na raz; jego TDP to 35W. Jego taktowanie bazowe wynosi 2,66 GHz, ale dzięki funkcji Turbo Bost może być ono automatycznie zwiększone do 2,93 GHz. W skrócie: Core i5-480M to najszybszy i najwydajniejszy układ Core i5 pierwszej generacji, który nie wspiera instrukcji szyfrowania AES.

W zmodyfikowanej wersji 3820TG wykorzystano kartę graficzną AMD Radeon HD 6550M. Sugerując się nazwą, można pomyśleć, że jest to zupełnie nowy model, nowego producenta. Tak naprawdę to jest to stary dobry układ ATI Radeon HD 5650M znany z pierwszej wersji Acera. Obie te karty wspierają najnowsze biblioteki DX 11, mają 400 procesorów strumieniowych i szynę 128-bitową a także 1 GB pamięci VRAM DDR3. Jedyna różnica jest taka, iż model AMD ma taktowanie rdzenia równe 600 MHz, czyli o 50 MHz więcej niż w przypadku ATI. AMD Radeon HD 6550M jest więc minimalnie wydajniejszy w grach, plasując się trochę poniżej karty ATI MR HD 5730. Dzięki tej karcie Aspire 3820TG bardzo dobrze radzi sobie w grach. W większości tytułów rozgrywka będzie możliwa w natywnej rozdzielczości matrycy i przy detalach ustawionych na wysokie lub średnie (to w najbardziej wymagających pozycjach).

Z ciekawostek należy zauważyć, iż na obudowie Acera 3820TG powinny znajdować się naklejki z logo zarówno Intela jak i AMD. Najpewniej nie spodobałoby się to Intelowi, więc AMD na swojej naklejce umieściło jedynie napis Radeon, bez logo AMD.

To nie wszystko. Acer Aspire 3820TG umożliwia również przełączenie karty graficznej na zintegrowaną w procesorze Intel GMA HD. Dzięki temu zużycie energii jest mniejsze, wydłużają się więc czasy pracy na akumulatorze. Przy okazji poprawia się także kultura pracy, ponieważ układ chłodzenia musi rozproszyć mniej ciepła.

Przełączanie grafiki działa automatycznie. Gdy laptop jest podłączony do zewnętrznego zasilania, włączone jest GPU AMD, a gdy działa na baterii - Intela. Samo przełączanie trwa kilka sekund, a jego objawem jest jedno mrugnięcie ekranu. Oczywiście na zasilaczu możliwe jest przełączenie na kartę Intela za pomocą menu kontekstowego na pulpicie, a gdy pracujemy na baterii kartę AMD można włączyć przyciskiem, który znajduje się za klawiszem esc. Działa to bardzo dobrze. Np. gdy pracujemy na baterii (karta Intela) i podłączmy zasilanie, włącza się karta AMD. Wyskakuje jednak wtedy okienko, w którym możemy tę zmianę anulować (na przykład jeśli nie potrzebujemy jej wydajności i chcemy zaoszczędzić energię).

CPU-Z CPU
SiSoftware Sandra
PerformanceTest (PassMark)
NovaBench
HWiNFO
HWiNFO
HD Tune
CrystalDiskMark
CPU-Z SPD
CPU-Z Memory
CPU-Z Mainboard
CPU-Z Caches
układ partycji
 
 
3DMark 2001SE Standard
28410 pkt.
3DMark 03 Standard
22227 pkt.
3DMark 06 1280x768 Score
7804 pkt.
3DMark 11 Performance
1100 pkt.
Pomoc
Cinebench R10 Rendering Single 32Bit
3248
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 32Bit
7080
Cinebench R10 Shading 32Bit
5268
Cinebench R10 Rendering Single CPUs 64Bit
4030 Points
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 64Bit
8556 Points
Cinebench R10 Shading 64Bit
5243 Points
Cinebench R11.5 OpenGL 64Bit
32.43 fps
Cinebench R11.5 CPU Multi 64Bit
2.25 Points
Pomoc
WDC Scorpio Blue WD5000BEVT-22A0RT0
przesył danych (minimum): 41.3 MB/s
przesył danych (maksimum): 82.4 MB/s
przesył danych (średnio): 65.2 MB/s
czas dostępu: 18.5 ms
szybkość interfejsu: 86.7 MB/s
obciążenie procesora: 1 %
low med. high ultra
Call of Duty 4 - Modern Warfare (2007) 97.9 63.5
Colin McRae: DIRT 2 (2009) 51.9 34.5 24.3
Need for Speed Shift (2009) 69.3 36.9 29.2
Risen (2009) 72.2 34.7 29
Fifa 11 (2010) 258.5 147.6 84.4

Cinebench 11.5

aplikacja 32-bitowa
aplikacja 64-bitowa

Wpływ na otoczenie

Hałas

Acer Aspire 3820TG posiada podwójny układ chłodzenia. Z lewej strony znajduje się wentylator chłodzący procesor a z prawej – odpowiedzialny za kartę graficzną. Po takim duecie można spodziewać się głośnej pracy, ale jednak wcale tak nie jest. 
 
W spoczynku poziom emisji szumów jest zwykle równy 34,5 dB, co jest przyzwoitą wartością. Niestety czasem (nie dostrzegłem reguły, ale nie zdarza się to często) wentylator po prawej stronie nagle przyspiesza na kilkanaście sekund (niezależnie od tego, które GPU jest w tym czasie aktywne) i głośność szumu wzrasta do 35,6 dB. Nie jest to wartość wysoka, ale z powodu zaskoczenia zwraca niepotrzebnie uwagę podczas korzystania z notebooka, co może denerwować.

Pod obciążeniem szum jest oczywiście głośniejszy, ale przynajmniej jednostajny. Maksymalną zmierzoną wartością jego natężenia było 41,9 dB. Jest to więc nadal niewiele, szczególnie biorąc pod uwagę wydajność podzespołów oraz niewielkie wymiary 3820TG.

Jeśli chodzi o piszczenie dobywające się z wnętrza, to ja takowych odgłosów nie stwierdziłem, niezależnie od tego, czy pracowałem na baterii czy zasilaczu.

Hałas

luz
33.8 / 34.5 / 35.6 dB
HDD
32.4 dB
obciążenie
39.4 / 41.9 dB
  red to green bar
 
 
30 dB
cichy
40 dB(A)
słyszalny
50 dB(A)
irytujący
 
min: dark, med: mid, max: light    (odległość 15 cm)
temperatury podzespołów podczas gry
podczas gry
temperatury podzespołów bez obciążenia
bez obciążenia
temperatury podzespołów pod obciążeniem
pod obciążeniem

Ciepło

Acer 3820TG niestety dość znacznie się nagrzewa. Jest to oczywiście efekt połączenia wydajnych, a więc mocno nagrzewających się, podzespołów z niewielkimi wymiarami laptopa. Układ chłodzenia, choć podwójny, to jednak przez niezbyt szybkie obroty wentylatora (za to ciche) nie potrafi utrzymać niskich temperatur. Wypada jednak odnotować, iż podczas testów nie nastąpiło zmniejszenie taktowania CPU czy GPU z powodu przegrzania.

Temperatury podczas spoczynku są akceptowalne. Jedynie okolice okolice układu chłodzenia CPU (od spodu) przekraczają 41,5°C. Na pozostałym obszarze najwyższe wartości są niższe niż 36,6°C. Oczywiście pomiary wykonano, kiedy aktywna była karta Intel GMA HD. Gdy w takich samych warunkach aktywny jest układ AMD, obudowa jest cieplejsza. Po pewnym czasie podczas korzystania z laptopa na kolanach bez sprawdzania wiadomo, które GPU jest aktywne.

Pod obciążeniem, gdy zarówno karta AMD jak i procesor są maksymalnie wykorzystywane, temperatury obudowy okazują się sporo wyższe. Ponad 50°C na sporym fragmencie obudowy to nie przelewki. Także 96°C na GPU AMD (karta jest wykrywana jako ATI MR HD 5650) nie nastrajają optymistycznie.

Z powodu tak wysokich temperatur postanowiłem niestandardowo zorientować się, jak one wyglądają podczas grania (konkretnie była to gra Risen). I tak temperatury obudowy nigdzie nie przekroczyły 44°C, a GPU AMD osiągnęło temperaturę 73 stopni. Gra się więc komfortowo, ale czy tak samo będzie po pewnym czasie, gdy wydajność układu chłodzenia zostanie zmniejszona przez kurz? Nie jestem w stanie tego określić.

w stresie
 43.5 °C54 °C49.9 °C 
 46.8 °C53.7 °C52 °C 
 34.2 °C35.7 °C32.4 °C 
maks. w ogóle: 54 °C
średnia: 44.7 °C
42.1 °C44.3 °C40.6 °C
50.2 °C47.6 °C43.9 °C
35 °C44 °C34.8 °C
maks. w ogóle: 50.2 °C
średnia: 42.5 °C
zasilacz  54.7 °C | temperatura otoczenia 23 °C
(-) The average temperature for the upper side under maximal load is 44.7 °C / 112 F, compared to the average of 30.7 °C / 87 F for the devices in the class Subnotebook.
(-) The maximum temperature on the upper side is 54 °C / 129 F, compared to the average of 35.9 °C / 97 F, ranging from 21.4 to 59 °C for the class Subnotebook.
(-) The bottom heats up to a maximum of 50.2 °C / 122 F, compared to the average of 39.4 °C / 103 F
(±) In idle usage, the average temperature for the upper side is 32.5 °C / 91 F, compared to the device average of 30.7 °C / 87 F.
(+) The palmrests and touchpad are reaching skin temperature as a maximum (35.7 °C / 96.3 F) and are therefore not hot.
(-) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 28.3 °C / 82.9 F (-7.4 °C / -13.4 F).

Głośniki

Acer 3820TG posiada głośniki stereo umieszczone za klawiaturą. Są one przeciętne jak na notebookowy zestaw audio, w miarę głośne i czysto grające. Niestety tak jak wszystkie głośniki tego rodzaju cierpią na brak niskich tonów oraz nadmiar wysokich. Ich główną zaletą jest lokalizacja, gdyż nie powoduje ona niepotrzebnego wytłumienia.

Wydajność akumulatora

Acer Apsire 3820TG jest wyposażony w 6-komorowy akumulator o pojemności 6000 mAh (66 Wh). Ma on dziwny kształt, ale nie wystaje poza obrys bryły notebooka i sztywno siedzi na swoim miejscu.

Pod obciążeniem (przy wykorzystaniu GPU AMD) notebook działał 1:21 h. Przy korzystaniu z Internetu poprzez Wi-Fi było to prawie 4 h , a w spoczynku - około 6h (w obydwu przypadkach aktywny był układ Intel GMA HD).  
 
Jak na model z standardowym i wydajnym procesorem, wyniki te są bardzo dobre. Niejeden teoretycznie bardziej mobilny model laptopa ze słabszymi podzespołami ma gorsze przebiegi.

Wydajność akumulatora
luz
6h 03min
sieć przez WLAN
3h 52min
obciążenie
1h 21min
Pobór mocy
wyłączony / stan wstrzymaniadarklight 0 / 0 W
luzdarkmidlight 8 / 12 / 16 W
obciążenie midlight 63 / 87 W
 color bar
Legenda: min: dark, med: mid, max: light        
Currently we use the Metrahit Energy, a professional single phase power quality and energy measurement digital multimeter, for our measurements. Find out more about it here. All of our test methods can be found here.

Podsumowanie

Acer 3820TG okazał się małą rakietą. Jego wydajność, również w grach, jest taka sama jak większych laptopów, w zbliżonej cenie, a ma on takie zalety jak małe wymiary i waga. Zostało to okupione brakiem napędu optycznego oraz niestety wysokimi temperaturami pod obciążeniem. Dobrze że chociaż jest on przy tym w miarę cichy. Z mankamentów można jeszcze wspomnieć o tym że wyposażono go w lustrzaną matrycę a także w niewiele rodzajów złączy peryferyjnych. Nie najgorzej wypadają natomiast klawiatura i gładzik.

Ostatnim pozytywem Acera Aspire 3820TG, o którym należy wspomnieć, jest możliwość przełączenia grafiki na zintegrowaną. Dzięki temu osiągane są dość długie czasy pracy na akumulatorze, a także poprawia się kultura pracy w spoczynku.

Acer Aspire 3820TG-482G50nks
Acer Aspire 3820TG

Dziękujemy za wypożyczenie egzemplarza do testu firmie X-KOM.

Please share our article, every link counts!
Acer Aspire 3820TG-482G50nks
bohater testu: Acer Aspire 3820TG

Specyfikacja techniczna

Acer Aspire 3820TG-482G50nks
Procesor
Intel Core i5-480M 2 x 2.7 - 2.9 GHz, Arrandale
Karta grafiki
AMD Radeon HD 6550M - 1024 MB VRAM, rdzeń: 600 MHz, pamięć: 800 MHz, DDR3, dodatkowo Intel HD Graphics, 8.741.1.6000
Pamięć
2048 MB 
, Kingston DDR3-1333, maks. 8 GB
Matryca
13.30 cali 16:9, 1366 x 768 pikseli, LG Display LGD023F / LP133WH2-TLA4, podświetlanie diodami LED, refleksująca: tak
Chipset
Intel HM55
Dysk twardy
WDC Scorpio Blue WD5000BEVT-22A0RT0, 500 GB 
, 5400 obr/min, WDC WD5000BEVT-22A0RT0
Karta dźwiękowa
Realtek ALC269 @ Intel Ibex Peak PCH
Złącza
3 USB 2.0, 1 VGA/D-Sub, 1 HDMI, 1 blokada Kensingtona, gniazda audio: wejście mikrofonowe, wyjście słuchawkowe (S/PDIF) plus wejście/wyjście w jednym, czytnik kart: SD/MMC, MS/MS Pro, xD
Łączność
Atheros AR8151 PCI-E Gigabit Ethernet Controller (10/100/1000MBit/s), Atheros AR5B97 Wireless Network Adapter (b/g/n = Wi-Fi 4/), Bluetooth jest
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 29 x 324 x 235
Akumulator
66 Wh litowo-jonowy, 6 ogniw, 6000 mAh, 11,1 V
System operacyjny
Microsoft Windows 7 Home Premium 64 Bit
Camera
kamerka: 1.3 MPx
Inne
BIOS: 1.19, zasilacz: 19 V, 4,74 A
Waga
1.8 kg, zasilacz: 360 g
Cena
2899 PLN

 

Sprzęt dostarczył

sklep komputerowy X-Kom
Acer Aspire 3820TG-482G50nks
Acer Aspire 3820TG-482G50nks
Acer Aspire 3820TG-482G50nks
Acer Aspire 3820TG-482G50nks
Acer Aspire 3820TG-482G50nks
Acer Aspire 3820TG-482G50nks
Acer Aspire 3820TG-482G50nks
Acer Aspire 3820TG-482G50nks
Acer Aspire 3820TG-482G50nks
Acer Aspire 3820TG-482G50nks
Acer Aspire 3820TG-482G50nks
Acer Aspire 3820TG-482G50nks
Acer Aspire 3820TG-482G50nks
Acer Aspire 3820TG-482G50nks
Acer Aspire 3820TG-482G50nks
Acer Aspire 3820TG-482G50nks
Acer Aspire 3820TG-482G50nks
Acer Aspire 3820TG-482G50nks
Acer Aspire 3820TG-482G50nks
Acer Aspire 3820TG-482G50nks
Acer Aspire 3820TG-482G50nks
Acer Aspire 3820TG-482G50nks
Acer Aspire 3820TG-482G50nks
Acer Aspire 3820TG-482G50nks
Acer Aspire 3820TG-482G50nks
Acer Aspire 3820TG-482G50nks
Acer Aspire 3820TG-482G50nks
Acer Aspire 3820TG-482G50nks
Acer Aspire 3820TG-482G50nks

Autor

Niniejszą recenzję przygotował Michał Kupis.

Podobne laptopy

Laptopy z tą samą przekątną ekranu i/lub wagą

Recenzja laptopa Acer TravelMate P4: Niedopowiedzenia są dla szefów
Iris Xe G7 80EUs, Raptor Lake-U i5-1335U, 14.00", 1.459 kg
Analiza Intel Meteor Lake - Core Ultra 7 155H przekonuje tylko wydajnością GPU
Arc 8-Cores, Intel Meteor Lake-H Ultra 7 155H, 14.00", 1.3338 kg
Recenzja Acer Swift Go 14 - Meteor Lake Core Ultra 7 imponuje rdzeniem AI
Arc 8-Cores, Intel Meteor Lake-H Ultra 7 155H, 14.00", 1.3338 kg
Recenzja laptopa Acer Swift X 14 z RTX 3050: Podkręcony i5-1240P
GeForce RTX 3050 4GB Laptop GPU, Alder Lake-P i5-1240P, 14.00", 1.402 kg
Recenzja Acer Spin 7 SP714-51
HD Graphics 615, Kaby Lake i5-7Y54, 14.00", 1.271 kg
Recenzja Acer TravelMate X349-M
HD Graphics 520, Core i7 6500U, 14.00", 1.53 kg

Za

+wysoka wydajność (bardzo wysoka, jeśli wziąć pod uwagę wielkość laptopa)
+małe wymiary i waga
+długie czasy pracy na baterii
+maksymalny kat otwarcia pokrywy równy 160 stopniom
 

Przeciw

-wysokie temperatury obudowy i podzespołów pod obciążeniem
-błyszcząca matryca o niskim kontraście
-jedynie podstawowe złącza, do tego niezbyt komfortowo rozmieszczone
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja Acer Aspire TimelineX 3820TG (Radeon HD 6550M)
Sylwester Cyba (Update: 2020-01-27)