Notebookcheck Logo

Na targach IRCA 2024 firma Sony zaprezentuje robota do mikrochirurgii z kamerami 4K 3D i wyświetlaczami OLED, który pomoże chirurgom operować najmniejsze naczynia krwionośne i tkanki

Sony prezentuje robota do supermikrochirurgii na targach IRCA 2024. (Źródło: Sony)
Sony prezentuje robota do supermikrochirurgii na targach IRCA 2024. (Źródło: Sony)
Firma Sony zaprezentowała super-robota chirurgicznego z kamerami 4K 3D i wyświetlaczami OLED, który pomaga chirurgom podczas operacji na najmniejszych naczyniach krwionośnych i tkankach. Automatyczna wymiana narzędzi eliminuje potrzebę przekazywania narzędzi chirurgicznych przez asystenta, co przyspiesza operacje.
Biotech

Firma Sony zaprezentowała super-robota chirurgicznego z kamerami 4K 3D i wyświetlaczami OLED, który ma pomagać chirurgom podczas operacji. Supermikrochirurgia to chirurgia przeprowadzana na najmniejszych naczyniach krwionośnych, nerwach i tkankach, takich jak te w palcu. Ponowne zakładanie i naprawa naczyń krwionośnych i nerwów o wielkości od 0,3 do 0,8 milimetra wymaga najlepszych chirurgów, którzy praktykują od wielu lat.

Supermikrochirurgia rozpoczęła się od pionierskiej pracy dr Isao Koshima dwie dekady temu. Zrobotyzowane systemy do supermikrochirurgii na ludziach pojawiły się w 2020 wraz z Microsure MUSA. Takie alternatywy mają wady, takie jak ręczna wymiana narzędzi chirurgicznych i stosowanie soczewek optycznych do powiększania pola widzenia, co wymaga od chirurga i asystentów stania obok pacjenta podczas długich operacji.

Robot chirurgiczny Sony wnosi wiele zalet do supermikrochirurgii.

 • Konsola stołowa zdalnie steruje robotem. Pozwala to chirurgom wygodnie siedzieć podczas długich operacji i otwiera drzwi do przyszłych operacji z daleka.
 • Cyfrowy widok 3D pola operacyjnego. Podwójne kamery 4K zasilają mikrowyświetlacze OLED 4K w przeglądarce stereo na konsoli. Chirurg nie musi stać obok pacjenta, aby zobaczyć pole operacyjne.
 • Wygoda dłoni. Para lekkich kontrolerów ręcznych umożliwia wygodną manipulację tkankami i narzędziami z konsoli zdalnej. Obie ręce mogą spoczywać na podpórce, aby zmniejszyć zmęczenie.
 • Automatyczna wymiana narzędzi. Chirurg może łatwo przełączać narzędzia, przyspieszając operacje poprzez wyeliminowanie konieczności przekazywania narzędzi chirurgicznych przez asystenta.
 • Ramiona robotyczne o niskim opóźnieniu i niskim tarciu ze skalowaniem ruchu. System redukuje ruchy dłoni chirurga w skali od ½ do 1/10, zachowując przy tym wysoką responsywność.

Prototyp został zaprezentowany na Międzynarodowej Konferencji Robotyki i Automatyki IEEE 2024 która odbyła się w dniach 13-17 maja 2024 r. w Jokohamie w Japonii i dołącza do małego świata powstających systemów robotycznych zdolnych do supermikrochirurgii, takich jak Microsure MUSA-3. Czytelnicy, którzy uważają, że mogą zrobić to lepiej, mogą rozpocząć prototypowanie za pomocą zestawu ramienia robota(takiego jak ten na Amazon).

Mikrochirurgiczny robot Sony jest obsługiwany zdalnie z konsoli stołowej, co eliminuje konieczność wielogodzinnego stania. (Źródło: Sony)
Mikrochirurgiczny robot Sony jest obsługiwany zdalnie z konsoli stołowej, co eliminuje konieczność wielogodzinnego stania. (Źródło: Sony)
Podwójne mikrowyświetlacze OLED 4K i kamery 4K zapewniają chirurgom trójwymiarowy widok pola operacyjnego. (Źródło: Sony)
Podwójne mikrowyświetlacze OLED 4K i kamery 4K zapewniają chirurgom trójwymiarowy widok pola operacyjnego. (Źródło: Sony)
Lekkie, czułe kontrolery sterują robotycznymi ramionami o niskim tarciu i niskim opóźnieniu. (Źródło: Sony)
Lekkie, czułe kontrolery sterują robotycznymi ramionami o niskim tarciu i niskim opóźnieniu. (Źródło: Sony)
System automatycznej wymiany narzędzi skraca czas operacji. (Źródło: Sony)
System automatycznej wymiany narzędzi skraca czas operacji. (Źródło: Sony)

9 maja 2024 r

Sony opracowuje własny robot wspomagający mikrochirurgię

Prototyp zaprezentowany po raz pierwszy na stoisku Sony na targach ICRA2024

Tokio, Japonia - Sony Group Corporation (Sony) ogłosiła dziś opracowanie robota wspomagającego mikrochirurgię, zdolnego do automatycznej wymiany narzędzi chirurgicznych i precyzyjnego sterowania. Prototyp zostanie zaprezentowany na stoisku Sony podczas 2024 Institute of Electrical and Electronics Engineers (IEEE) International Conference on Robotics and Automation (ICRA2024), która rozpocznie się 13 maja w Jokohamie.

Prototyp robota wspomagającego mikrochirurgię

Czynniki takie jak kurcząca się siła robocza spowodowana starzeniem się społeczeństwa doprowadziły do poważnego niedoboru lekarzy, którzy stoją w obliczu zwiększonego obciążenia pracą w dziedzinie medycyny. W tym kontekście, w dziedzinie chirurgii, gdzie wymagany jest wysoki poziom umiejętności, oczekuje się, że wykorzystanie robotów chirurgicznych, które pomagają w precyzyjnych operacjach, zmniejszy obciążenie chirurgów i pomoże promować rozpowszechnianie zaawansowanych usług medycznych.

Prototyp został opracowany przez zespół badawczo-rozwojowy Sony w celu opracowania technologii wspomagającej procedury mikrochirurgiczne do użytku w połączeniu z mikroskopem itp. w celu pracy na bardzo małych tkankach, takich jak żyły i nerwy. Ruchy dłoni i palców chirurga uchwycone za pomocą bardzo czułego urządzenia sterującego są replikowane na małym narzędziu chirurgicznym, które działa płynnie, podobnie jak ruch ludzkiego nadgarstka. Praktyczne wyzwania związane z konwencjonalnymi chirurgicznymi robotami asystującymi obejmują przerwy i opóźnienia w operacji spowodowane ręczną wymianą narzędzi chirurgicznych, ale zespół badawczo-rozwojowy opracował system, który pozwala na automatyczną wymianę tych części poprzez ich miniaturyzację. W ten sposób zespół badawczo-rozwojowy szukał możliwości umożliwienia robotowi asystowania w szerokiej gamie procedur chirurgicznych, umożliwiając większej liczbie lekarzy wykonywanie mikrochirurgii wymagających niezwykle delikatnych operacji w przyszłości.

W lutym 2024 r. na Uniwersytecie Medycznym Aichi przeprowadzono eksperyment, w którym chirurdzy i inni lekarze, którzy nie specjalizują się w zabiegach mikrochirurgicznych, wykorzystali prototyp i z powodzeniem utworzyli zespolenie w naczyniach krwionośnych zwierząt (o średnicy około 0,6 mm). Jest to pierwszy na świecie przypadek wykonania zespolenia mikronaczyniowego przy użyciu robota chirurgicznego z funkcją automatycznej wymiany narzędzi*.

 • *Według badań Sony, na dzień 9 maja 2024 r.

W przyszłości Sony planuje współpracować z uniwersyteckimi wydziałami medycznymi i instytucjami medycznymi w celu dalszego rozwoju i weryfikacji skuteczności technologii zrobotyzowanego wspomagania chirurgicznego. Kontynuując prace badawczo-rozwojowe, firma zamierza pomagać w rozwiązywaniu problemów w dziedzinie medycyny i przyczyniać się do jej rozwoju poprzez dostarczanie technologii robotycznych.

Film demonstrujący tę technologię można obejrzeć w serwisie YouTube.

Główne cechy technologii

1. Automatyczna wymiana instrumentów dzięki miniaturyzacji narzędzi chirurgicznych

Opracowanie zminiaturyzowanych, zastrzeżonych instrumentów chirurgicznych pozwala na przechowywanie wielu instrumentów w kompaktowy sposób w pobliżu ramienia robota. Zarówno lewe, jak i prawe ramię mogą następnie wykonywać niewielkie ruchy w celu wymiany instrumentów w krótkim czasie bez interwencji człowieka.

Przechowywanie narzędzi chirurgicznych i ramię robota

2. Połączenie wysoce czułego urządzenia sterującego z kompaktowymi, wieloprzegubowymi narzędziami chirurgicznymi zapewnia stabilne, precyzyjne sterowanie

Aby umożliwić stabilną i precyzyjną kontrolę wymaganą w procedurach mikrochirurgicznych, zespół opracował kompaktowe, lekkie i bardzo czułe urządzenie sterujące, które odzwierciedla delikatne ruchy ludzkich opuszków palców. Ponadto końcówka narzędzia chirurgicznego jest wyposażona w wiele stawów, co pozwala jej poruszać się płynnie jak ludzki nadgarstek. Dzięki tym cechom prototyp ma na celu umożliwienie zwinnego działania i płynnego ruchu, który prawie sprawia wrażenie, jakby interwencja robota nie istniała.

Końcówka narzędzia chirurgicznego / Urządzenie sterujące

3. Technologia obrazowania w wysokiej rozdzielczości 4K wspomagająca precyzyjne operacje

Prototyp jest wyposażony w 1,3-calowe mikrowyświetlacze OLED 4K opracowane przez Sony Semiconductor Solutions Corporation, umożliwiające operatorom wyświetlanie obrazów w wysokiej rozdzielczości dotkniętego obszaru i ruchu narzędzi chirurgicznych. Prototyp ma na celu zapewnienie wizualnego wsparcia dla procedur mikrochirurgicznych poprzez wierne odwzorowanie kolorów, tekstur i głębi.

Wyposażony w mikrowyświetlacze OLED 1,3 typu 4K

Aby uzyskać więcej informacji na temat technologii, prosimy odwiedzić stronę https://www.sony.com/en/SonyInfo/research/projects/microsurgery_assistance_robot/.

Międzynarodowa Konferencja Robotyki i Automatyki (ICRA)

Wydarzenie to, organizowane corocznie przez IEEE Robotics and Automation Society, jest wiodącą międzynarodową konferencją poświęconą inżynierii robotyki i automatyzacji.

 • Daty: 13-17 maja 2024 r
 • Miejsce:PACIFICO Jokohama
 • Stoisko Sony: IC101
 • Uwaga: Aby wziąć udział w konferencji, wymagana jest wcześniejsza rejestracja. Szczegóły znajdą Państwo na oficjalnej stronie internetowej ICRA2024 gdzie znajdą Państwo szczegółowe informacje.
 • Uwaga: Ten chirurgiczny robot asystujący znajduje się obecnie w fazie rozwoju i nie uzyskał zatwierdzenia zgodnie z japońską ustawą o zapewnieniu jakości, skuteczności i bezpieczeństwa produktów, w tym farmaceutyków i wyrobów medycznych. Prototyp nie może być sprzedawany ani oferowany.
Please share our article, every link counts!
> laptopy testy i recenzje notebooki > Nowinki > Archiwum v2 > Archiwum 2024 05 > Na targach IRCA 2024 firma Sony zaprezentuje robota do mikrochirurgii z kamerami 4K 3D i wyświetlaczami OLED, który pomoże chirurgom operować najmniejsze naczynia krwionośne i tkanki
David Chien, 2024-05-18 (Update: 2024-05-18)