Notebookcheck Logo

Intel: inwestycja w moc wytwórczą

Kilka razy pisaliśmy o nieuniknionych problemach z dostępnością procesorów firmy Intel (litografia 14 nm). Pora na uspokojenie nastrojów, czyli zapowiedź inwestycji w zwiększenie przepustowości fabryk.

Prezes firmy Intel, Bob Swan, wystosował list do klientów i kontrahentów. Obiecuje w nim, że zostały podjęte kroki, by jedni i drudzy byli zadowoleni.

Pomijając kwestie czysto biznesowe i odniesienie się do sytuacji na rynku (jak woda idą procesory dla centrów danych), najciekawszą informacją, jest co obecnie dzieje się w firmie Intel. Mianowicie tyle, że priorytet w produkcji uzyskały procesory Intel Xeon i Intel Core. Ogólnie te najwydajniejsze i z wyższej półki a wszelki mainstream (Core i3, Core i5, Pentium) czy tym bardziej taniocha (Atom, Celeron) zostały odstawione na boczny tor.

Kolejna informacja, przypominam że to list od prezesa firmy, jest taka, iż od początku roku na inwestycje poszedł miliard dolarów. Ma być to rekordowa kwota i wiązane są z tym nadzieje, że przełoży się na stabilizację sytuacji (sieć fabryk nie wyrabia z takim a nie innym zapotrzebowaniem; nikt się nie spodziewał takiego popytu na najwydajniejsze procesory).

Tytułowa inwestycja to gotówka na zwiększenie mocy wytwórczych w dziedzinie litografii 14 nm w zakładach w Oregonie (USA), Arizonie (USA), Irlandii i Izraelu. Jednocześnie padło hasło, że litografia 10 nm jest nadal planowana na rok 2019 (produkcja seryjna; krótkie serie są już faktem).

Źródło: OC3D

» skomentuj na forum «

Please share our article, every link counts!
> laptopy testy i recenzje notebooki > Nowinki > Archiwum v2 > Archiwum 2018 09 > Intel: inwestycja w moc wytwórczą
Sylwester Cyba, 2018-09-29 (Update: 2018-09-29)