Notebookcheck Logo

Google Campfire

Projekt Campfire to odpowiedź firmy Google na oprogramowanie o nazwie Apple Bootcamp.

Jakiś czas temu pisałem o tym, że na rynek może trafić laptop Google Pixelbook z systemem Windows 10. Była tam mowa o tym, że odbędzie się to w trybie udostępnienia alternatywy dla systemu Chrome OS (dual-boot, czyli to, co bardzo często robią użytkownicy Linuksa).

Kolejną poruszoną kwestią było to, że to za duży projekt, aby obsługiwał tylko jeden laptop. Potwierdziło się w rzeczywistości i ujawniło jako tytułowy Google Campfire, czyli - jak napisałem we wstępie - odpowiednik Apple Bootcamp.

Nawiązanie do narzędzia Apple Bootcamp nie jest przypadkowe. W Google Campfire, na bazie wspomnianego rozwiązania konkurencji, będzie można liczyć na aktualizacje firmware (innymi słowy na nowe wydania Campfire eliminujące ewentualne niedopatrzenia i obsługujące kolejne modele laptopów).

Celem projektu Google Campfire jest zapewnienie możliwie prostego i bezproblemowego instalowania i uruchamiania systemu Windows 10 (normalnie było to niemożliwe lub kłopotliwe ze względu na aktywność modułu szyfrującego TPM przy starcie komputera; po prostu możliwość taką świadomie zablokowano).

Na chwilę obecną Campfire wymaga 40 GB przestrzeni dyskowej, by rozpocząć cały proces. Co za tym idzie, tanie Chromebooki z eMMC 32 GB można wykreślić z listy kompatybilnych urządzeń.

Kod źródłowy oprogramowania Campfire jest dostępny w serwisie GitHub. Tam też można dowiedzieć się więcej lub, śledząc projekt, wychwycić interesujące fakty (np. listę obsługiwanych urządzeń).

Źrodło: MSPoweruser

» skomentuj na forum «

Please share our article, every link counts!
Sylwester Cyba, 2018-08-13 (Update: 2018-08-13)