Notebookcheck Logo

Google Pixelbook z Windows 10

Oczywiście tytuł tej notki nie do końca odzwierciedla sedno sprawy, o czym można przeczytać dalej.

Bardzo wątpliwe, aby firma Google miała w planach porzucenie systemu operacyjnego Chrome OS, który jest preinstalowany w laptopach o nazwie Pixelbook. O co więc chodzi? To, co bywa ważne nawet na poziomie wirtualizacji systemu (np. Windows uruchomiony na działającym Linuksie), czyli zgodność sprzętową z danym oprogramowaniem (głównie chodzi o sterowniki i BIOS).

A więc to jeszcze nie ten moment, że Google Pixelbook będzie sprzedawany z Windows 10. Póki co są prowadzone prace nad uzyskaniem kompatybilności z Windows. Taki wysiłek owocuje zwykle uzyskaniem certyfikatu zgodności z Windows (od tego są podpisy cyfrowe, nalepki i podobne wynalazki).

Skąd to wiadomo? Ano dopatrzono się testowania Pixelbooka przy użyciu WHCK (Windows Hardware Certification Kit) i HLK (Windows Hardware Lab Kit). Takich rzeczy nie robi się bez powodu, bo nikt poważny nie marnuje czasu na tak czasochłonne operacje. Wcześniej czy później musi się to przełożyć na produkt przekazany klientowi - np. komputer z możliwością wyboru systemu przy jego uruchomieniu.

O ile coś z tego wyjdzie, to jeszcze wrócę do tematu.

Źródło: MSPoweruser

» skomentuj na forum «

Please share our article, every link counts!
Sylwester Cyba, 2018-06-14 (Update: 2018-06-14)