Notebookcheck Logo

Chrome OS z aplikacjami pod Linuksa

Jako pierwszy dostęp do szerokiej gamy aplikacji pod Linuksa otrzymał Google Pixelbook. Teraz mowa jest o kolejnym laptopie z szerokim dostępem do oprogramowania - mowa o modelu Samsung Chromebook Plus.

To dość oryginalne pisać o aplikacjach pod Linuksa na laptopach, które posiadają wgrany system operacyjny Chrome OS, czyli w praktyce jedną z dystrybucji Linuksa. Trzeba jednak pamiętać, że Chromebooki były zawsze polem do eksperymentów tak na poziomie ich uruchamiania (używany jest moduł szyfrujący TPM) jak i w warstwie oprogramowania (dodano choćby dostęp do sklepu Google Play i aplikacji przygotowanych pod system Android).

O ile Google Pixelbook jest drogi i może być ciężko dostępny (był to od pierwszego dnia laptop dla ludzi dobrze zarabiających), to Samsung Chromebook Plus jest już sprzętem dla mas.

Oczywiście w tej historii jest haczyk a samo rozwiązanie jeszcze w fazie beta (nadal nie nadaje się dla zwykłych zjadaczy chleba) a do uruchomienia tytułowego mechanizmu potrzebna jest specjalna kopia systemu Chrome OS (dla jego twórców, jak łatwo się domyślić).

W każdym razie, kiedy już rozwiązanie to trafi pod strzechy, aplikacje będzie można instalować z poziomu linii komend (z poziomu interfejsu graficznego taka aplikacja nazywa się zwykle Terminal).

Źródło: The Verge

» skomentuj na forum «

Please share our article, every link counts!
> laptopy testy i recenzje notebooki > Nowinki > Archiwum v2 > Archiwum 2018 06 > Chrome OS z aplikacjami pod Linuksa
Sylwester Cyba, 2018-06- 8 (Update: 2018-06- 8)