Notebookcheck Logo

Test HP Compaq nc4400

Compaq(t). Poszukujesz wysokiej klasy malucha? Być może HP Compaq nc4400 okaże się strzałem w dziesiątkę. Ten 12-calowy subnotebook wyróżnia się trwałą obudową, świetną klawiaturą oraz brakiem napędu optycznego, który przekłada się na zmniejszenie wagi i ograniczenie hałasu powodowanego przez komputer. Mocna jednostka Core 2 Duo daje temu laptopowi potężnego kopa.

HP Compaq nc4400 Logo

Obudowa

Parę rzeczy narzuca się samo już przy pierwszym bezpośrednim kontakcie z omawianym urządzeniem. I tak matryca XGA (w formacie tradycyjnym) wygląda w swojej stosunkowo szerokiej oprawie na dość malutką. Poza tym klawiatura zajmuje całą szerokość pulpitu, tak że obiecywać można sobie po niej dobrych charakterystyk. Na koniec wreszcie, po trwających chwilę oględzinach, stwierdzimy brak napędu optycznego.

Obudowa robi wrażenie sprzętu rzetelnego i wytrzymałego, a przy tym jest bardzo miła w dotyku. Wydaje się, że platforma robocza wykonana jest z bardzo solidnego tworzywa sztucznego lub stopu magnezu. Na pulpicie odnajdziemy znany z większych modeli HP laminat. Pokrywa ekranu jest bez wątpienia magnezowa.

W teście odporności na naciski nc4400 okazał się nieugiętym zawodnikiem. Gdziekolwiek by ją nie naduszać czy chwytać, obudowa ani drgnie. To samo tyczy się właściwie bardzo smukłego wyświetlacza. Im jednak bardziej posuwamy się ku jego dołowi, tym staje się on bardziej giętki. Mimo to ani pokrywa wyświetlacza ani tym bardziej platforma robocza w żadnym bądź miejscu nie skrzypią.

Zawiasy wydały nam się z deka małe, jednak radzą sobie z płaskim ekranem bez problemu. Pokrywą można operować swobodnie, a kiedy przyjmie ona pożądaną pozycję, nie występuje zjawisko kiwania się. Bardzo sprytnie rozwiązany został zamek klapy. Kiedy komputer jest rozwarty, nie widać żadnego rygla, ni nic. Podczas zamykania klapy, w odległości jakichś 5 mm, z platformy roboczej wyskakuje metalowy bolec, który mocno przytrzymuje wyświetlacz. Wynalazek ten opiera się zapewne na zasadzie magnetyzmu.

Interfejsy rozmieszczone zostały po części na tyle, po części w środkowej części obu boków. Tym sposobem ich rozkład jest zasadniczo w porządku.

HP Compaq nc4400 od frontu
przód: brak złączy
HP Compaq nc4400 z lewej
lewy bok: blokada Kensingtona, szczeliny wentylacyjne, USB 2.0
HP Compaq nc4400 od tyłu
tył: USB 2.0, gniazda modemu i LAN, akumulator, gniazdo zasilania, wyjścia VGA i S-Video
HP Compaq nc4400 z prawej
prawy bok: gniazda audio, USB 2.0, PCCard/Smartcard, czytnik kart pamięci

Osprzęt

Choć na pulpicie laptopa o ekranie 12-calowym jest o wiele mniej miejsca niż w tych o matrycy 15", konstruktorzy HP wykorzystali do cna całą jego szerokość i udało im się tu zmieścić klawiaturę co się zowie.

Nie obyło się jednak bez pewnych zabiegów odchudzających. Mimo to wymiary klawiszy kluczowych (Enter, spacja, prawy Shift, Backspace) oraz cyfr nie odbiegają specjalnie od tych spotykanych w większych aparatach.

Nieco zabiedzone natomiast klawisze funkcyjne oraz niektóre częściej używane (Ins, Del, lewy Shift). W rozkładzie klawiszy nie da się nie zauważyć pewnego stłoczenia kostek, jednak da się z nim żyć. Kultura pracy nie odbiega od "dorosłych" klawiatur HP i można być z niej zadowolonym. Niektórym użytkownikom nie w smak będzie jedynie nieco przykrótki skok.

Model nc4400 posiada dwa urządzenia wskazujące, to jest touchpad i trackpoint. Sprawują się one zupełnie przyzwoicie. Gdyby jednak ich przyciski wystawały nieco bardziej poza obrys pulpitu, korzystanie z nich byłoby łatwiejsze.

Powyżej klawiatury figurują guziki do sterowania dźwiękiem.

W dość nietypowe miejsce trafił czytnik linii papilarnych - umieszczono go pod prawym górnym rogiem ramki ekranu.

touchpad w HP Compaq nc4400
touchpad
klawiatura w HP Compaq nc4400
klawiatura

Obraz

matryca w HP Compaq nc4400
diagram barw

Jak już wspomniano, laptop ten, na przekór obowiązującemu trendowi, posiada ekran w tradycyjnym formacie 4:3. Jest to matowa matryca o rozdzielczości 1024x768 pikseli (XGA).

Maksymalna luminancja, jaką udało się nam zmierzyć, wyniosła 170,9 cd/m². Zadowolonym można być również rozświetlenia na poziomie 82%.

Diagram barw przedstawia niemal idealny przebieg krzywej czerwonej, natomiast ta niebieska jest wyraźnie obniżona. Można się zatem spodziewać przewagi tonów ciepłych w odwzorowywanym obrazie.

140.2
cd/m²
154.3
cd/m²
150
cd/m²
145.9
cd/m²
170.9
cd/m²
156.9
cd/m²
141.4
cd/m²
160.9
cd/m²
161.7
cd/m²
podświetlenie ekranu
maksimum: 170.9 cd/m² (Nits) średnia: 153.6 cd/m²
rozświetlenie: 82 %
kontrast: 214:1 (czerń: 0.8 cd/m²)

Wobec poziomu czerni w wysokości 0,8 cd/m² maksymalny kontrast wynosi 214:1, co jest wynikiem przyzwoitym.

Z racji niezłej jasności obrazu (minimalna jej wartość to 140,2 cd/m²), równomiernego podświetlenia, a także przez wzgląd na to, że jest to matowa, wolna od refleksów matryca, wyświetlacz HP Compaq nc4400 powinien znakomicie sprawdzać się na wolnym powietrzu.

Kąty widzeniamocno rozczarowujące. Przynajmniej w pionie - kiedy patrzymy nieco od spodu, obraz wyraźnie ciemnieje, a poza tym pojawiają się zafałszowania przedstawianych kolorów. Kiedy zaś zapatrujemy się na ekran z góry, widzimy mocny spadek ostrości. W zakresie poziomym z kolei kąty są zupełnie zadowalające.

kąty widzenia w HP Compaq nc4400
kąty widzenia w HP Compaq nc4400
kąty widzenia w HP Compaq nc4400
kąty widzenia w HP Compaq nc4400
kąty widzenia w HP Compaq nc4400
kąty widzenia w HP Compaq nc4400
kąty widzenia w HP Compaq nc4400
kąty widzenia w HP Compaq nc4400

Osiągi

HP Compaq nc4400 dostępny jest w wersjach z różnymi procesorami. Nasz akurat wyposażony był w jedną z mocniejszych jednostek Core 2 Duo, T7400. Stroną graficzną zajmuje się w tym laptopie zintegrowany układ GMA 950.

Tak wydajny procesor to rzadki widok w subnotebooku, który z założenia powinien być urządzeniem jak najbardziej mobilnym (a więc pożądane jest w nim instalowanie jak najmniej energochłonnych podzespołów). Karta GMA 950 to natomiast standard w tego typu urządzeniach (gry na tak niewielkim ekranie raczej odpadają).

60-GB dysk twardy Fujitsu zaprezentował się w teście z o tyle dobrej strony, że wykazał się przewyższającymi nieco normę parametrami transferu i dostępu do danych.

Szczegółowe informacje na temat karty graficznej można uzyskać w naszym zestawieniu oraz w rozpisce osiągów. Konkretnych danych na temat procesora Core 2 Duo należy szukać tu.

benchmark HP Compaq nc4400
zestawienie wyników 3DMark
benchmark HP Compaq nc4400
zestawienie wyników PCMark
3DMark 05 Standard
614 pkt.
Pomoc
PCMark 05 Standard
3775 pkt.
Pomoc
60 GB - 5400 rpm
przesył danych (minimum): 19.5 MB/s
przesył danych (maksimum): 40.7 MB/s
przesył danych (średnio): 32.2 MB/s
czas dostępu: 17.7 ms
szybkość interfejsu: 66.6 MB/s
obciążenie procesora: 2.5 %

Hałas

Jeśli nie wtrącamy się, laptop ten jest praktycznie bezgłośny. Kiedy zaś zmusimy go do podjęcia pracy, wentylator odzywa się dźwiękiem o natężeniu do 36,1 dB. Zupełnie to jednak nie przeszkadza.
W przypadku mocnego pogonienia komputera, wentylator może hałasować z natężeniem do 43 dB. Da się to wytrzymać. 

Ciepło

Na pulpicie nc4400 panuje nieodmiennie chłód. Na spodzie natomiast obserwowaliśmy wyraźny wzrost temperatury w okolicy klapki zamykającej banki pamięci operacyjnej. Jej ekstremum wyniosło 46°C.
Podczas normalnego użytkowania nagrzewanie jednak nie będzie tak mocne i temperatury powinny jednak trzymać się w łagodniejszej normie.

Upper side

palmwrist: 30,0°C max: 33,0°C avg: 30,1°C

Bottom side

max: 46,0°C avg: 38,3°C

Głośniki

HP Compaq nc4400 posiada tylko jeden głośniczek, który wbudowane został na lewej stronie przodu. Taki system nagłaśniający mono nadaje się co najwyżej do odtwarzania dźwięków systemowych.

Praca na akumulatorze

Jeżeli chodzi o ten kluczowy dla subnotebooka aspekt, nc4400 potrafi wytrwać na akumulatorze maksymalnie około pięciu godzin. Podczas pracy z obciążeniem daje o sobie znać prądożerność mocnego procesora Core 2 Duo. Ledwo minie godzina i kwadrans a akumulator o pojemności 55 Wh (5100 mAh) już świeci pustkami. Kiedy więc wybierzemy się w podróż, należy korzystać z możliwości komputera z umiarkowaniem.

Wydajność akumulatora
luz
5h 10min
obciążenie
1h 16min
Pobór mocy
wyłączony / stan wstrzymaniadarklight 0 / 0 W
luzdarkmidlight 16.3 / 20.2 / 21.4 W
obciążenie midlight 47.6 / 40.3 W
 color bar
Legenda: min: dark, med: mid, max: light        
Currently we use the Metrahit Energy, a professional single phase power quality and energy measurement digital multimeter, for our measurements. Find out more about it here. All of our test methods can be found here.

Podsumowanie

Hewlett-Packard Compaq nc4400 okazał się w teście poręcznym i solidnym jednocześnie maleństwem. Zastosowane do jego produkcji wysokiego sortu materiały są nie tylko przyjemne w dotyku, ale też czynią komputer odpornym na przykładane siły i - jak się wydaje - trwałym.

Brak napędu optycznego doskwiera zrazu dość mocno, jednak szybko można się do niego przyzwyczaić, szczególnie kiedy w otoczeniu roboczym mamy komputer stacjonarny, dostęp do sieci czy też stację dokującą. Jeśli zaś komuś bardzo na tym zależy, można sprawić sobie napęd zewnętrzny.

Stacja dokująca HP powiększa znacznie gamę możliwości łącznościowych komputera, upodabniając go w tym względzie właściwie do maszyny stacjonarnej.

Klawiatura tego maleństwa obejmuje całą szerokość pulpitu, toteż klawisze (poza drobnymi wyjątkami) są przyzwoitej wielkości. Z tego względu pisze się na niej zupełnie nieźle.

Wychodzący powoli z mody wyświetlacz formatu 4:3 wykazał się nienadzwyczajnymi kątami widzenia ale też niezłą jasnością obrazu i równomiernym podświetleniem. Jako że jest to matryca macowa, z laptopem można tym z powodzeniem pracować również po opuszczeniu biurowego zacisza - w przypadku poręcznego subnotebooka jest to zaleta nieoceniona.

Mocny procesor Core 2 Duo dodaje temu krasnalowi skrzydeł i szybko załatwia nawet skomplikowane obliczenia. Dzięki karcie GMA 950 laptop ten nadaje się do instalowania systemu Windows Vista.

Podczas naszych testów emisja hałasu nie wybiegała nigdy poza normy przyzwoitości. Nieco inaczej jest z nagrzewaniem się obudowy - jak na nasz gust jest ono na spodzie trochę przesadne.

Czas pracy na akumulatorze wyoposażonego w mocny procesor T7400 laptopa mieści się w granicach od ponad godziny do pięciu godzin. Jeżeli więc będziemy z niego korzystali oszczędnie, powietrze nie powinno więc ujść z komputera zbyt szybko.

Hewlett-Packard Compaq nc4400
Hewlett-Packard Compaq nc4400
Please share our article, every link counts!
Hewlett-Packard Compaq nc4400
pod lupą: Hewlett-Packard Compaq nc4400

Specyfikacja techniczna

HP nc4400
Procesor
Intel Core 2 Duo T7400 2 x 2.2 GHz, Merom
Pamięć
1024 MB 
, DDR2 PC5300 SDRAM (667MHz), max. 4096MB, 2x512MB
Matryca
12.10 cali 4:3, 1024 x 768 pikseli, XGA TFT Display, refleksująca: nie
Chipset
Intel 945GM
Dysk twardy
60 GB - 5400 rpm, 60 GB 
, 5400 obr/min, Fujitsu MHV2060BH PL: 60GB, 5400rpm
Złącza
SmartCard (PCCard Typ I/II), Mikrofon, Headphones, 3x USB 2.0, VGA-Out, S-Video Out, Kensington Lock, LAN, Modem, Docking Connector
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 30 x 285 x 235
Akumulator
, 55Wh (5100 mAh) Lithium Ionen Akku
Inne
HDD: 60GB, 5400rpm, Fujitsu MHV2060BH PL, SoundMAX HD Audio, optional extern,
Waga
1.78 kg
Cena
1600 PLN

 

HP Compaq nc4400 Image
HP Compaq nc4400 może się podobać szczególnie z racji zastosowanych do jego budowy wysokogatunkowych materiałów...
HP Compaq nc4400 Image
komputer ten zalicza się raczej do mało hałaśliwych...
HP Compaq nc4400 Image
trudno w to uwierzyć, ale do malucha tego wpakowany został procesor Core 2 Duo T7400
HP Compaq nc4400 Image
obraz ukazujący się na matowej matrycy ma dużą jasność, dlatego też z komputera tego można spokojnie korzystać na powietrzu
HP Compaq nc4400 Image
dzięki temu pisanie na klawiaturze idzie całkiem sprawnie
HP Compaq nc4400 Image
wielkość klawiszy jest w normie, choć to przecież laptop kategorii piórkowej
HP Compaq nc4400 Image
złącza rozmieszczone są dość sensownie - z tyłu oraz na bokach komputera
HP Compaq nc4400 Image
sprytny system ryglujący ładnie komponuje się z całą obudową
HP Compaq nc4400 Image
z resztą wystarczy tylko na niego spojrzeć, by przekonać się, że to sprzęt wysokiej klasy
HP Compaq nc4400 Image
...które nadają obudowie tego laptopa znakomite wytrzymałość oraz sztywność
HP Compaq nc4400 Image
...jego spód jednak dość mocno się nagrzewa

Pro

  • kompaktowe gabaryty
  • niewielka waga
  • trwała obudowa z dobrych jakościowo materiałów
  • innowacyjny zamek
  • mało zminiaturyzowana klawiatura
  • matryca dobrze sprawdzająca się poza pomieszczeniami zamkniętymi
  • mocny procesor
  • w miarę cichy
  • Contra

  • brak napędu optycznego
  • marne kąty widzenia
  • mocne nagrzewanie się spodu
  • fatalny dźwięk (głośnik mono)
  • > laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja HP Compaq nc4400
    J. Simon Leitner (Update: 2015-07-11)