Notebookcheck Logo

Test Apple MacBook 13" Core 2 Duo

Wilk w owczej skórze. Ładniutkie białaski, które przyszły na świat wyposażone w nowe dla firmy Apple procesory Core Duo, są od niedawna dostępne z serduszkami Core 2 Duo. 13-calowy MacBook zmutował tym samym do postaci umięśnionego osiłka w filigranowym stroju baletnicy. 

Apple MacBook 13" Logo

Obudowa

Laptop Apple trudno pomylić z wytworem innej marki - lity biały kolor obudowy, do którego dostosowała się również klawiatura, nie pozostawia żadnych wątpliwości co do jego prawdziwej tożsamości. Proste linie, ostre krawędzie a mimo to wzgląd na ergonomię w każdym calu - tak prezentuje się jabłkowy laptop z krwi i kości. Najbardziej spektakularnym elementem MacBooka jest jednak świecący emblemat Apple na klapie.

Jakość wykonania jest tradycyjnie pierwszorzędna, toteż laptop ten robi bardzo konkretne wrażenie. Wszelka dyskusja o możliwym skrzypieniu czy uginaniu się elementów jest jałowa - jakość materiałów i spasowanie części są wprost fenomenalne.

Choć dostało mu się za to od nas już w poprzednim wcieleniu, również i najnowszemu MacBookowi należy wytknąć, że jedna z nóżek leży bezpośrednio na akumulatorze, toteż laptopa nie można praktycznie używać, kiedy pozbawiony jest tegoż. Jeżeli chcemy jak dłużej cieszyć się sprawnym akumulatorem, pozostaje zatem tylko wierzyć w niezawodne funkcjonowanie elektroniki odpowiedzialnej za jego ładowanie.

Niezbyt zachęcająco prezentują się również relatywnie ostre krawędzie platformy roboczej. Podczas pisania może wręcz dochodzić do tego, że szorując po nich wewnętrznymi stronami nadgarstków, dorobimy się tam obtarć do krwi.

Ekran wraz z pokrywą opierają się na obróconym, zamontowanym centralnie zawiasie. Z tego właśnie względu ekran wydaje się zawsze położony nieco zbyt nisko, toteż do pracy przychodzi nastawiać go w dość dużym przechyle. Co więcej, takie rozwiązanie ogranicza też kąt rozwarcia ekranu do jakichś 135°.

Na pokrywie ekranu nie uświadczymy żadnego rygla. Aby jednak zachować pewną dozę bezpieczeństwa, laptop ten wyposażony jest w mechanizm magnetyczny, który trzyma klapę na miejscu po zamknięciu.

Inżynierowie Apple najwyraźniej upodobali sobie rozwiązania oparte na zasadzie magnetyzmu. Została ona bowiem zastosowana również we wtyczce kabla zasilania, która dzięki temu trzyma się w gnieździe. Ten ciekawy patent o nazwie "MagSafe" zapobiega możliwości uszkodzenia laptopa, kiedy nieopatrznie potkniemy się o przewód podczas pracy z komputerem podpiętym do sieci.

Wszystkie złącza MacBooka znajdują się na lewym boku, który tym samym jest, można powiedzieć, "zagnieżdżony". Dało się tam upchnąć niewiele interfejsów, ale za to są one wysokiego sortu.

Na samym tyle znajduje się wspomniane już gniazdo zasilania MagSafe. Przed nim ulokowały się port 10/10/1000 Base-T Ethernet, złącze Mini DVI-D, które w zależności od potrzeby można z pomocą odpowiedniego adaptera przemienić w wyjście VGA, Composite lub S-Video, port FireWire 400 (a nie FireWire 800 jak we wszystkich nowych MacBookach Pro, nad czym należy ubolewać), dwa porty USB 2.0 oraz cyfrowe wejście i wyjście audio.

MacBook posiada również blokadę Kensingtona, która umożliwia zabezpieczenie naszego skarbeńka linką, które będzie skuteczniejsze niż siła samego tylko właścicielskiego przywiązania.

lewy bok
złącza na lewym boku
złącza na prawym boku
prawa strona z napędem DVD
przód
przód z oknem pilota
złącza na tyle
tył z głośnikami

Osprzęt

Jedną z niepowtarzalnych cech MacBooka jest klawiatura, której każdy klawisz jest wpuszczony w obudowę z osobna. Płytki są naprawdę rzetelnych rozmiarów , z jednym wyjątkiem w postaci Entera. Ten jest co prawda dwurzędowy, jednak również bardzo wąski. Żeby trafiać w niego bez zastanowienia, trzeba sobie trochę poćwiczyć.

Same klawisze charakteryzują się idealnie płaską powierzchnią i w porównaniu z innymi laptopami cechują się zdecydowanie krótkim skokiem. Nie rzutuje to jednak negatywnie na doznania towarzyszące pracy na tym sprzęcie, toteż nawet ciągnące się dłużej pisanie odbywa się bardzo przyjemnie (jednakowoż klawiatura MacBooka Pro zaskarbiła sobie jeszcze więcej naszego uznania).

Touchpad, jaki zastosowano w tym laptopie, jest wyjątkowo duży i zajmuje prawie jedną trzecią szerokości pulpitu. Rozmiary tabliczki oraz umieszczenie jej niemal na równi z powierzchnią obudowy przesądzają o korzystnym sprawowaniu się gładzika podczas użytkowania. Przycisk towarzyszący (jak to w zwyczaju Apple - tylko jeden) działa również znakomicie.

W szykownie wykonanym opakowaniu zestawu znajdziemy również zgrabnego pilota, z którego pomocą będziemy panować nad poczynaniami MacBooka rozlokowani z dala od niego, np. na wygodnej kanapie.

touchpad
touchpad
klawiatura
klawiatura

Obraz

diagram barw
diagram barw

MacBook posiada lustrzaną, 13-calową matrycę o maksymalnej rozdzielczości 1280x800 pikseli w formacie 16:10. Szczytowa wartość luminancji wyniosła 209,2 cd/m² przy rozświetleniu na poziomie 71,6%. Jasność ekranu jest więc więcej niż zadowalająca, natomiast równomierność podświetlenia wypada nieco poniżej średniej.

Diagram kolorometryczny pokazuje także w przypadku matrycy MacBooka odchylony od ideału przebieg obniżonej krzywej niebieskiej, co jest świadectwem przewagi barw ciepłych w wyświetlanym obrazie.

168.9
cd/m²
171.8
cd/m²
149.7
cd/m²
194.5
cd/m²
209.2
cd/m²
185.5
cd/m²
172.3
cd/m²
188.8
cd/m²
174.7
cd/m²
podświetlenie ekranu
maksimum: 209.2 cd/m² (Nits) średnia: 179.5 cd/m²
rozświetlenie: 72 %
kontrast: 174:1 (czerń: 1.2 cd/m²)

Jak się okazało, na skutek dość wysokiego poziomu czerni (1,2 cd/m²), maksymalny kontrast osiąga zadowalającą wartość rzędu 174:1. Test czasu reakcji matrycy (czytelność przy użyciu programu PixPerAn) przyniósł rezultat sytuujący ją na przeciętnym poziomie (6.).

na zewnątrz
na zewnątrz

Pomimo dobrego parametru jasności matrycy obraz po wyniesieniu sprzętu na mocne słońce wydaje się dość ciemny. Do tego dochodzą jeszcze pokazujące się na ekranie refleksy (matryca połyskliwa).

Kąty widzenia w pionie ewidentnym słabym punktem tego wyświetlacza. Zakres roboczy jest bardzo wąski, a na dodatek sprawę pogarsza jeszcze kąt uchylenia ekranu (skutkiem, jak zaznaczono, niskiego osadzenia na zawiasie).
Przy ostrym kącie widzenia w poziomie na ekranie pojawiają się refleksy. Mimo to jednak obraz pozostaje w przeważającej mierze czytelny.

Apple MacBook 13" Blickwinkelstabilität
Apple MacBook 13" Blickwinkelstabilität
Apple MacBook 13" Blickwinkelstabilität
Apple MacBook 13" Blickwinkelstabilität
Apple MacBook 13" Blickwinkelstabilität
Apple MacBook 13" Blickwinkelstabilität
Apple MacBook 13" Blickwinkelstabilität
Apple MacBook 13" Blickwinkelstabilität

Osiągi

W porównaniu z wersją MacBooka opartą na Core Duo dostrzec można wyraźny przyrost wydajności. Również podczas pracy w systemie Windows nowy MacBook nie ma się czego wstydzić na tle konkurentów reprezentujących tę samą klasę.

Ba, jedynie Dell XPS M1210 bierze górę nad MacBookiem w teście referencyjnym PCMark05. O jego przewadze mogła rozstrzygnąć karta GeForce Go 7400, którą posiada, jako że do wyniku PCMarka pewien wkład wnosi również wydajność układu graficznego.

Jeżeli idzie zaś o tę ostatnią, MacBook plasuje się w licznym gronie laptopów wyposażonych w zintegrowaną kartę graficzną. Układ Intel GMA 950 umożliwia pewną dozę rozrywki przy oddawaniu się starszym, niewymagającym grom, jednak nie na tyle silny, by podźwignąć najnowsze gry.

Co ciekawe, sumaryczny wynik testu referencyjnego XBench wypada dla nowego wcielenia o prawie połowę gorzej w porównaniu do MacBooka w wersji z Core Duo, chociaż w większości kategorii to model z Core 2 Duo jest lepszy.

Szczegółowe informacje na temat karty graficznej można uzyskać w naszym zestawieniu. Konkretnych danych na temat procesora Core 2 Duo należy szukać tu.

zestawienie wyników Xbench
zestawienie wyników Xbench
zestawienie wyników PCMark
zestawienie wyników PCMark
3DMark 2001SE Standard
6992 pkt.
Pomoc
PCMark 04 Standard
5372 pkt.
PCMark 05 Standard
3199 pkt.
Pomoc
80 GB - 5400 rpm
przesył danych (minimum): 1.9 MB/s
przesył danych (maksimum): 34.3 MB/s
przesył danych (średnio): 28 MB/s
czas dostępu: 16.6 ms
szybkość interfejsu: 66.4 MB/s
obciążenie procesora: 3.4 %

Cinebench 9.5
Rendering (Single CPU): 331 CB-CPU
Rendering (Multiple CPU): 619 CB-CPU
Shading (CINEMA 4D): 406 CB-GFX
Shading (OpenGL Software Lighting): 1422 CB-GFX
Shading (OpenGL Hardware Lighting): 1485 CB-GFX

Xbench 1.2
Results: 47,59
CPU Test: 103,84
Memory Test 120,09
Quartz Graphics Test 59,86
OpenGL Graphics Test 242,07
User Interface Test 13,63
Disk Test 33,45

Xbench 1.3
Results: 94,09
CPU Test: 97,27
Memory Test 120,86
Quartz Graphics Test 101,98
OpenGL Graphics Test 242,76
User Interface Test 203,43
Disk Test 31,35

Wpływ na otoczenie

Hałas

Podczas pracy biurowej, przeglądania stron internetowych czy innych lekkich operacji MacBook jest niemal bezgłośny. Trzeba się mocno natężyć słuch, by stwierdzić, że komputer jest faktycznie uruchomiony. Inaczej sprawy się mają, kiedy laptop ten zostaje zmuszony do wysiłku. Wentylator powoli ale systematycznie się rozkręca, aż ostatecznie osiąga maksymalny poziom hałasu w niebłahym wymiarze 48,5 dB. To zbyt wiele, kiedy zachodzi potrzeba ciągłego wysilania komputera, i znośne jest jedynie na krótką metę.

bez obciążenia min.: 31,1 dB
bez obciążenia zwykle: 31,1 dB
bez obciążenia maks.: 31,1 dB
bez obciążenia +HDD: 31,1 dB

pełne obciążenie zwykle: 48,5 dB
pełne obciążenie maks.: 48,5 dB

odtwarzanie DVD: 43,7 dB

Ciepło

Również temperatura zmierzona po pewnym czasie obkładania urządzenia obciążeniem wskazuje, że na białej obudowie coś się dzieje. Podczas gdy jej wierzchnia strona nie wykazywała tendencji do specjalnego rozgrzewania się, na spodzie odnotowaliśmy maksimum w wysokości 42,2°C. Mamy więc do czynienia z wyraźnym rozgrzaniem się obudowy, chociaż w wymiarze nie przysparzającym jeszcze powodów do obaw.

Upper side

palmwrist: 28,8°C max: 36,3°C avg: 31,3°C hotspot: z tyłu, po lewej stronie

Bottom side

max: 42,2°C avg: 33,7°C hotspot: na lewej stronie, od tyłu

environment: 22,5

Głośniki

Co do położenia głośników MacBook jest bardzo skryty. Dopiero kiedy uważniej się wsłuchać, można je odnaleźć dobrze zakamuflowane pod zawiasami pokrywy ekranu. Otwory, przez które rozchodzi się dźwięk, służą również do wentylacji wnętrza urządzenia.
Wracając jednak do sedna: pomimo ich nietypowego usytuowania oraz przypuszczalnie niewielkich rozmiarów głośniki dają całkiem znośny dźwięk. Jedyne, co można im zarzucić, to brak niskich tonów oraz nieco ograniczona siła głosu.

Wydajność akumulatora

Wyekwipowany w akumulator litowo-polimerowy o pojemności 55 Wh MacBook osiąga znakomite czasy pracy, przynajmniej pod systemem Mac OS X. Jak wiemy z doświadczenia, pod systemem Windows przedstawiają się one nieco gorzej. Jest to spowodowane lepszym gospodarowaniem energią w Mac OS.

bez obciążenia, min. jasność, bez WLAN: 6h 30min
pełne obciążenie, maks. jasność, z WLAN: 2h
odtwarzanie DVD, maks. jasność, bez WLAN: 3h 14min

Pobór prądu

bez obciążenia (przy bezczynności, min. jasność, bez WLAN): 18,7 W
+ maks. jasność: 22,3 W
+ WLAN: 25,7 W
z pełnym obciążeniem (WLAN, maks. jasność): maks. 57,1 W

Instalacja Windows przy użyciu Boot Camp

Pokutuje wciąż wyobrażenie, że Windows na Maku to coś bardzo zawiłego i przeznaczonego właściwie tylko dla wtajemniczonych czy też maniaków. Jest ono jednak mylne. Za pomocą oprogramowania "Boot Camp", które oficjalnie i drogą w pełni legalną można uzyskać od Apple, do pomyślenia jest utworzenie na dysku twardym partycji, która posłuży do zainstalowania systemu Windows XP. Po tej operacji w menu start będziemy mieli do wyboru uruchomienie systemu Mac OS X bądź to WinXP.
Zaletą tej metody jest to, że dane na partycji Maka pozostają nienaruszone. Potrzeba do tego jedynie czystej płytki, która posłuży do stworzenia dysku startowego, oraz płytki Windows XP (Service Pack 2!)

Poniżej przedstawiamy skrót ścieżki postępowania:

  1. Ściągnąć oprogramowanie Boot Camp ze strony Apple i wydrukować instrukcję.
  2. Uruchomić asystenta programowego i wypalić płytkę CD.
  3. Postępując wedle instrukcji asystenta, zainstalować Windows.
  4. Droga wyboru między Win XP i OS X w menu startowym otwarta - tym samym już wszystko gra; choć nie do końca, gdyż pozostaje jeszcze:
  5. Włożyć do napędu płytkę z Boot Camp Driver i poczekać na automatyczną Instalację.
  6. Podczas uruchamiania komputera za naciśnięciem klawisza Alt można już decydować o uruchomieniu Windows lub Mac OS X.

Na początku wszystko chodziło pod Win XP jak po maśle. Po tym jednak jak zainstalowało się trochę (trudno je zliczyć) aktualizacji (włączona była opcja Auto Update), wentylator zaczął uruchamiać się wkrótce także bez obciążenia i drażnił odtąd spokojnych ludzi swoimi maksymalnymi obrotami.

Podsumowanie

Apple MacBook 13"
Apple MacBook 13"

Czy to działający pod Windows czy z systemem Mac OS, MacBook pozostaje wzorniczym arcydziełem. Niezliczone przemyślane rozwiązania zaskakują użytkownika tego laptopa na każdym kroku i czynią jego dzień powszedni lżejszym i przede wszystkim piękniejszym.

Jakość wykonania jest jak dotąd właściwie niezrównana i wielu producentów komputerów przenośnych dobrze by na tym wyszło, gdyby tak na dłuższy czas skombinowali sobie MacBooka i postudiowali go dogłębnie. Na odrobinę krytyki zasłużyły sobie jedynie bardzo ostre krawędzie obudowy.

Klawiatura, jak to w systemach Apple, jest znakomita, a jedynym jej mankamentem jest nieco wąski Enter.

Gładzik MacBooka jest natomiast dowodem na to, że da się z powodzeniem zestawić w jednym idealny design oraz komfort obsługi (uzyskany za sprawą oprogramowania), czyli coś, o co wiele marek nie jest się w stanie pokusić.

Poprzez zastosowanie procesora Intel Core 2 Duo wydajność tej maszyny została podniesiona o kolejne oczko, tak że góruje teraz praktycznie nad możliwościami większości porównywalnych, skrojonych pod wymogi Windows aparatów.

Wielkim atutem MacBooka jest fakt, iż podczas pracy bez obciążenia właściwie zachowuje milczenie. Biada jednak temu, kto zdecyduje się spiąć go ostrogami. Takie gwałtowne pobudzenie sprawi, że co koń wyskoczy pogna do pracy wentylator. Jego hałas zaś skłoni użytkownika do jak najszybszego powrotu do niewymagających zajęć w rodzaju edytowania tekstów czy też wertowania internetu.

Osiągnięte pod kontrolą systemu Mac OS X czasy pracy na akumulatorze wypadły znakomicie i stanowią tym samym o wysokich walorach MacBooka jako komputera przenośnego.

Please share our article, every link counts!
Apple MacBook 13"
pod lupą: Apple MacBook 13"

Specyfikacja techniczna

Apple MacBook 13"
Procesor
Intel Core 2 Duo T7200 2 x 2 GHz, Merom
Pamięć
1024 MB 
, DDR2 PC5300 SDRAM, max. 2048MB, 2x512MB
Matryca
13.30 cali 16:10, 1280 x 800 pikseli, WXGA TFT Display, refleksująca: tak
Chipset
Intel 945PM
Dysk twardy
80 GB - 5400 rpm, 80 GB 
, 5400 obr/min, Toshiba MK8034GSX: 80GB, 5400rpm
Złącza
Mikrofon, Kopfhörer, Sourround, Optical In/Out, 2x USB 2.0, Firewire 400, Mini-DVI Out (Composite, S-Video, VGA), Kensington Lock, LAN
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 27 x 325 x 227
Akumulator
, 55 Wh Lithium Polymer Akku
Inne
HDD: 80GB, 5400rpm, Toshiba MK8034GSX, SigmaTel HD Audio, DVD +/-R (DL) Matshita UJ-857D,
Waga
2.35 kg
Cena
1319 PLN

 

13-calowy Apple MacBook...
podczas pracy na luzie komputer praktycznie obywa się bez wentylatora, a temperatury powierzchni obudowy można uznać za letnie
jej obraz jest co prawda jasny i wysoce kontrastowy, jednak kąty widzenia matrycy pozostawiają wiele do życzenia
klawiatura tej maszyny spełnia narzucone przez Apple wysokie standardy jakości
złącza nie są co prawda liczne, jednak na pochwałę zasługuje ich gatunkowa jakość
...ale i w środku wszystko gra i buczy
jakość wykonania i zastosowanych materiałów jest imponująca nie tylko od zewnątrz...
...na każdym kroku napotykamy jakiś zmyślny szczegół
kiedy wnikliwiej się przyjrzeć...
...znamionują wygląd laptopa spod znaku Apple
proste kształty i ostre krawędzie...
...charakteryzuje się uznanym już spartańskim ale szykownym wyglądem
czasy pracy akumulatora osiągnięte przy współudziale systemu Mac OS X są nie do pogardzenia

Pro

  • fenomenalne wykonanie
  • pierwszorzędne i uskutecznione z głową wzornictwo
  • świetne klawiatura i urządzenie wskazujące
  • poręczność z racji niewielkiej wagi i skromnych gabarytów
  • prima sort interfejsy
  • pilot
  • jasny obraz
  • dobre osiągi
  • nikły hałas podczas pracy be obciążenia
  • znakomite czasy pracy na akumulatorze z Mac OS X
  • Contra

  • ostre krawędzie
  • tylko dwa porty USB
  • zawężone kąty widzenia w pionie
  • hałas podczas pracy z obciążeniem
  • > laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja Apple MacBook 13" Core 2 Duo
    J. Simon Leitner (Update: 2015-07- 9)