Notebookcheck Logo

Test Dell XPS M1210

Pupilek gracza. Dell XPS to już niejako synonim maszyny multimedialnej o wysokiej wydajności. Co ciekawe, seria ta obejmuje również malucha z 12-calowym ekranem - kłania się Państwu Dell XPS M1210 z procesorem Core 2 Duo i zdatną do gier kartą graficzną GeForce Go 7400.

Dell XPS M1210 Logo

Obudowa

Każdy, kto nabędzie od Della maszynę z serii XPS, odnajdzie zapewne w mig widoczne w jej wyglądzie paralele łączące ją z większymi kolegami. Inaczej niż w przypadku bardziej konserwatywnie prezentującego się Inspirona, XPS stara się zwrócić na siebie uwagę industrialnymi kształtami i kolorami oraz bajernymi efektami świetlnymi.

Kolorystyka Della XPS M1210 wydaje się być udana. Platforma robocza o matowo czarnym spodzie zwieńczona jest srebrnymi pulpitem i klawiaturą. Ramka ekranu ma również kolor srebrny, natomiast pokrywa wykonana jest od zewnątrz z czarnego metalu.

Przejdźmy do materiałów konstrukcyjnych: XPS M1210 stoi praktycznie pod znakiem pierwszorzędnych stopów magnezu. Cała platforma robocza, od spodu aż po sam pulpit, wykonana jest z tego właśnie metalu. Również ekran wzmocniony jest magnezową pokrywą.

Nie ma się zatem co dziwić, że na zastosowaniu wysokiej jakości materiałów oraz ich pierwszorzędnym spasowaniu zyskuje również wytrzymałość komputera. Spokojnie można zatem chwytać M1210 gdzie popadnie, tarmosić go i wyczyniać z nim wygibasy, na co on w żaden sposób się nie uskarża (np. żałosnymi piskami). Nie ma więc mowy o wewnętrznej niestabilności konstrukcji.

Kolejną cechą, bez której konstrukcja ta nie byłaby tak mocna, jest niebagatelna wysokość sprzętu. Sama platforma robocza mierzy 27 mm netto, a więc bez pokrywy ekranu i gumowych nóżek. Z korzyścią dla komputera,  trochę mniejszą zaś - dla oka.

W porównaniu z potężną posturą samego aparatu zawiasy pokrywy ekranu wydają się nieco cherlawe. Mimo to jednak poruszanie cienkim, 12-calowym panelem jest dla nich dziecinną igraszką. Regulowanie pozycji wieka przychodzi nam ze stosunkowo niewielkim oporem, a jednak ekran całkiem dobrze trzyma się w nadanej mu pozycji.

W modelu XPS M1210 Dell poskąpił niestety mechanizmu zabezpieczającego ekran podczas transportu. Na dodatek pokrywę otwiera się bardzo lekko. Godnym polecenia jest więc przenoszenie go w osobnej, specjalnie dla niego przeznaczonej torbie, by ograniczyć w ten sposób ryzyko uszkodzenia wrażliwego sprzętu przez ciało obce.

Na górnej krawędzi ekranu przycupnęła kamerka internetowa 1,3 megapiksela, którą można przekręcić na drugą stronę względem osi wzdłużnej. W konsekwencji tego zabiegu zamienia się ona w kamerę wideo służącą do rejestracji wszelkich możliwych wymysłów ludzkiej wyobraźni - mamy więc  gwarantowane klipy, przy których będzie można boki zrywać.

Kolejną nieocenioną zaletą Della XPS M1210 jest niespotykane w tej klasie wielkości bogactwo złączy, które są przy tym rozmieszczone zgodnie z interesem użytkownika. Wystarczy tylko powiedzieć, że laptop ten posiada ogółem cztery porty USB 2.0 - niejeden multimedialny wielgas z ekranem 15,4" mógłby się przy nim spalić ze wstydu.

Oprócz gniazd audio, które trafiły na przednią ściankę komputera, wszystkie złącza znajdują się po dwóch stronach obu tylnych narożników.

Na lewym boku mamy przyłącze modemu, dwa porty USB 2.0, wyjście S-Video oraz gniazdo ExpressCard. Pod szczelinami wentylacyjnymi zmieścił się jeszcze wyłącznik WLAN.

Centralną część tyłu zajmuje 9-ogniwowy akumulator, który w tej wersji wystaje na ponad dwa centymetry ponad obrys komputera. Po jego lewicy i prawicy znalazło się jeszcze dość miejsca na pomieszczenie gniazda zasilania, blokady Kensington oraz gniazda LAN.

Napęd DVD znajduje się w przedniej części prawego boku, przy czym pod spodem udało się wcisnąć czytnik kart pamięci 5w1. Za nagrywarką mieszczą się natomiast port FireWire, dwa porty USB 2.0 oraz wyjście VGA (na monitor zewnętrzny) .

W sumie mamy więc do czynienia z poczesną gromadką złączy, które rozmieszczonew sensowny i dogodny dla użytkownika sposób.

lewy bok
lewy bok
złącza na prawym boku
złącza na prawym boku
przód
przód
złącza na tyle
złącza na tyle

Osprzęt

Klawiatura jest po prostu należycie rozplanowana i przejrzysta. Z wielkości płytek można być w pełni zadowolonym. Jedynie klawisze funkcyjne oraz Del i Ins, które znalazły się wespół z tymi pierwszymi w górnym rzędzie, zostały radykalnie odchudzone - do połowy normalnej długości.

Subiektywnie opisując zachowanie klawiszy przy pracy, można je nazwać narownymi oraz nieco twardymi. Pewnych problemów przysparzała nam spacja, której naciśnięcie, na skutek dość wysoko sięgającej krawędzi pulpitu, jest sporym wyzwaniem dla płasko nachodzącego na nią kciuka - nierzadko nie udawało się przeprowadzić tej operacji poprawnie.

Na przedniej krawędzi platformy roboczej zlokalizowany jest ciąg przycisków służących do zawiadywania multimediami i regulacji siły głosu. Guziki te podświetlane są charakterystycznymi dla XPS błękitnymi diodkami. Jednak w porównaniu z tym, co prezentuje XPS M1710, są one dużo mniej olśniewające. Bardzo dobrze za to dobrano intensywność ich świecenia.

Poza tym ponad klawiaturą, obok wyłącznika znajdziemy jeszcze dodatkowe dwa przyciski. Pierwszy z nich inicjuje asystenta Media Center, natomiast drugi służy do szybkiego aktywowania kamerki. To optymalne rozwiązanie dla pykania w mig fotek.

Touchpad M1210 wywarł na nas bez reszty pozytywne wrażenie. Bardzo dobrze reaguje on na polecenia i umożliwia precyzyjne operowanie kursorem. Wielką frajdę sprawia obsługa obu przycisków towarzyszących, które charakteryzują się wyjątkowo miękkim i dobrze wyczuwalnym skokiem. Dźwięk, jaki z siebie wydają (to samo tyczy się zresztą wszystkich klawiszy), nie działa bynajmniej na nerwy.

touchpad
touchpad
klawiatura
klawiatura

Obraz

diagram barw
diagram barw

W Dellu XPS M1210 zainstalowana jest 12-calowa, połyskliwa matryca "TrueLife". Jej maksymalna rozdzielczość to 1280x800 pikseli. Najwyższa luminancja, jaką udało nam się zmierzyć, wyniosła 162,2 cd/m², co jest przyzwoitą wartością. Jeszcze lepiej jest z rozświetleniem, które notuje świetny poziom 88,7%.

Diagram barw pokazuje nieznaczne odchylenie od ideału krzywej czerwonej i zielonej oraz daleki od doskonałości przebieg krzywej niebieskiej. Dla użytkownika oznacza to, że w odwzorowywanym obrazie będzie obserwował przewagę barw ciepłych.

No Illumination data found for specs ID 1661 or illumination item with ID

Maksymalna wartość kontrastu, wyrażająca się stosunkiem 118:1, jest raczej podprzeciętna. Przyczyną tego stanu rzeczy jest relatywnie wysoki poziom czerni: 1,4 cd/m². W teście czytelności PixPerAn zanotowaliśmy poziom 7., co jest wynikiem lepszym od średniej, wskazującym na niezły czas reakcji matrycy.

Lustrzana matryca sprowadza na ekran wyniesionego na dwór laptopa mocne refleksy, które ograniczają użyteczność Della przy szczególnie jasnym oświetleniu. Na załączonym zdjęciu widać jednak, że wyświetlane treści pozostają wówczas mimo wszystko w miarę czytelne.

Kąty widzenia w tym laptopie najlepiej oddaje określenie "dostateczne". Zakres roboczy, czyli obszar, w którym obraz nie podlega niepożądanym zmianom, jest, co tu dużo mówić, dość wąski. W zakresie pionowym ostrzejszy od optymalnego kąt patrzenia prowadzi do spadku kontrastu, natomiast w pionie występują zwyczajowe mocne zaciemnienia i prześwietlenia. Zafałszowania obrazu (aż do jego zupełnego zamazania) przy odchylonym od normy kącie widzenia następują w zakresie wertykalnym szczególnie szybko.

Dell XPS M1210 Blickwinkelstabilität
Dell XPS M1210 Blickwinkelstabilität
Dell XPS M1210 Blickwinkelstabilität
Dell XPS M1210 Blickwinkelstabilität
Dell XPS M1210 Blickwinkelstabilität
Dell XPS M1210 Blickwinkelstabilität
Dell XPS M1210 Blickwinkelstabilität
Dell XPS M1210 Blickwinkelstabilität

Osiągi

Za sprawą procesora Core 2 Duo oraz karty graficznej nVidia GeForce 7400 osiągi Della XPS M1210 biją na głowę całą konkurencję w klasie 12-calowych subnotebooków.

Wyniki obu zasadniczych testów syntetycznych, to jest PCMark oraz 3DMark, wypadły dla Amerykanina znakomicie. Nie znajdziemy w tej chwili innego subnotebooka z tak wydajnym oprzyrządowaniem.

Przyzwoite osiągi w kategorii 3D będą ani chybi wyjątkową atrakcją dla fanów gier, którym XPS M1210 umożliwia zapuszczenie jakiejś partyjki również w czasie podróży. Ba, da na nim radę pograć w najnowsze strzelanki, choć oczywiście należy się liczyć z koniecznością drastycznego ograniczenia odwzorowania i rozdzielczości.

Według kanadyjskiego serisu internetowego, specjalizującego się - podobnie jak my - w testowaniu laptopów - pójdzie na tym komputerze (i to w dobrej jakości) gra Half Life 2 (NotebookReview).

Poza tym należy pochwalić dobre, bo niskie, czasy dostępu, którymi może się pochwalić 120-gigabajtowy dysk twardy Toshiby, choć jest to zwykły model kręcący się z prędkością 5400 obr./min.

Szczegółowe informacje na temat karty graficznej można uzyskać w naszym zestawieniu. Konkretnych danych na temat procesora Core 2 Duo T7200 należy szukać tu.

zestawienie wyników
zestawienie wyników 3DMark
zestawienie wyników PCMark

» No benchmarks for this notebook found!

» No benchmarks for this notebook found!

No HDD benchmark entry found!

Wpływ na otoczenie

diagram hałasu
diagram hałasu

Hałas

Pomimo zorientowania na osiągi, Dell XPS M1210 jest w trybie bezczynnym przyjemnie cichy. Podczas pracy z aplikacjami biurowymi czy wertowania sieci z pomocą WLAN pomiar hałasu wynosił najczęściej 35,2 dB. Wentylator pracuje bez przerwy, jest przy tym jednak zupełnie nieszkodliwy. Po dłuższej pracy z zaaplikowanym obciążeniem M1210 osiąga maksymalną głośność w wysokości 41,3 dB. Podczas gry taka wartość emisji hałasu jest wciąż całkiem znośna.

Używanie tego laptopa poza biurkiem może jednak nastręczyć pewnych problemów. Jeżeli umieścimy komputer na miękkim podłożu umieszczone na spodzie wloty powietrza zostaną zatkane, co przy zmuszeniu maszyny do wysiłku może się skończyć tym, że z braku dopływu powietrza się nam najzwyczajniej w świecie zagotuje.

bez obciążenia (bezczynność) min: 30,7 dB
bez obciążenia (bezczynność) zwykle: 35,2 dB
bez obciążenia (bezczynność) maks.: 35,2 dB
bez obciążenia +HDD: 31,6 dB

pełne obciążenie zwykle: 38,5 dB
pełne obciążenie maks.: 41,3 dB

odtwarzanie DVD: 39,5 dB

Ciepło

Stwierdzone maksymalne temperatury powierzchni wykraczają poza normę na spodzie (do 41,2°C), jednak mimo to mieszczą się w akceptowalnych granicach. Na wierzchu, tj. od strony pulpitu, maksimum jest już zupełnie letnie i wynosi 33,7°C.

Upper side

palmwrist: 29,3°C max: 33,7°C avg: 31,6°C

Bottom side

max: 41,2°C avg: 37,1°C

Głośniki

Głośniki wylądowały w tym sprzęcie na prawym i lewym skraju pulpitu, tuż pod ekranem. Częstują one użytkownika całkiem znośnym dźwiękiem. Podobnie jak w przypadku wielu innych laptopów cieniem na doznaniach akustycznych kładzie się brak basów.

Wydajność akumulatora

Egzemplarz testowy dotarł do nas z dwoma 9-komorowymi akumulatorami litowo-jonowymi o pojemności 85 Wh (7600 mAh) z wbudowanym wskaźnikiem stanu. Osiągnięte czasy pracy są bez mała zawrotne, toteż można się po Dellu spodziewać długiej posługi przy użytkowaniu go w drodze. Żywotność akumulatora mieści się w zakresie od około 2,5 do maksymalnie 5 godzin. Przy najbliższym rzeczywistości teście z korzystaniem z sieci za pośrednictwem WLAN spędziliśmy ponad 3,5 godziny.

Ze strony akumulatora spotkała nas jednak pewna niespodzianka: suwak zwalniający był z niewyjaśnionych przyczyn zaklinowany, toteż nie mogliśmy wydobyć tego komponentu z obudowy. To już robota dla serwisu Della.

bez obciążenia (bezczynność), min. jasność, bez WLAN: 5h 13min
pełne obciążenie, maks. jasność, z WLAN: 2h 30min
korzystanie z internetu przez WLAN, z dopasowaną jasnością: 3h 40min
odtwarzanie DVD, maks. jasność, bez WLAN: 3h 25min

Pobór prądu

bez obciążenia (przy bezczynności, min. jasność, bez WLAN): 20,3 W
+ maks. jasność: 25,5 W
+ WLAN: 26,3 W
z pełnym obciążeniem (WLAN, maks. jasność): maks. 54,8 W

Podsumowanie

Dell XPS M1210
Dell XPS M1210

W naszym teście potwierdził się wstępny osąd tego laptopa dokonany na podstawie suchych danych technicznych. Dell XPS M1210 to rozbuchana moc w niepozornych rozmiarów ciele. Niestraszne mu są nawet wymagające gry. Aby nie popadać jednak w nadmierną euforię, wypada jednak zauważyć, że pomiędzy GeForce'em 7400 i 7600 istnieje jednak niebagatelna różnica wydajności, której krzepki, mały Dell XPS nie jest w stanie przeskoczyć.

Niemniej jednak laptop ten podbije niejedno zatwardziałe serce swoją jakością wykonania i dopracowaniem. Całości jego nader pozytywnego obrazu dopełniają ciekawe wzornictwo i pierwszorzędne materiały konstrukcyjne.

Choć wyświetlacz Della jest wystarczająco jasny i charakteryzuje się świetnym rozkładem podświetlenia, jego mankamenty to niski kontrast oraz bardzo wąskie kąty widzenia.

Wpływ na otoczenie tego laptopa jest w zadowalającym stopniu ograniczony - zarówno jeżeli idzie o hałas, jak i temperaturę powierzchni.

Bardzo chwali się małemu Dellowi jego duża niezależność od gniazdka. Pięć godzin pracy na akumulatorze to nie byle co.

Please share our article, every link counts!
Mail Logo
bohater testu: Dell XPS M1210
bohater testu: Dell XPS M1210

Specyfikacja techniczna

Dell Dell XPS M1210
Procesor
Intel Core 2 Duo T7200 2 x 2 GHz, Merom
Karta grafiki
NVIDIA GeForce Go 7400 - 64 MB VRAM
Pamięć
1024 MB 
, DDR2 PC5300 SDRAM, maks. 4096MB, 2x512MB
Matryca
12.00 cali 16:10, 1280 x 800 pikseli, WXGA TrueLife TFT
Chipset
Intel 945PM
Dysk twardy
120 GB - 5400 rpm, 120 GB 
, 5400 obr/min, Toshiba MK1234GSX: 120GB, 5400rpm
Złącza
ExpressCard, IEEE1394 Firewire, wej¶cie mikrofonowe, wyj¶cie s³uchawkowe, 4x USB 2.0, S-Video out, VGA-out, Kensington Lock, LAN, modem
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 32 x 298 x 221
Akumulator
, litowo-jonowy 7600 mAh (9 ogniw)
Inne
HDD: 120GB, 5400rpm, Toshiba MK1234GSX, SigmaTel Audio, DVD +/-R (DL) NEC ND-6650A,
Waga
2.3 kg
Cena
7515 PLN

 

Dell XPS M1210...
temperatury powierzchni trzymały się w przyzwoitych granicach, choć na spodzie laptop Della robił się wyraźnie ciepły
głośniki brzmią wcale nie najgorzej, ich dźwiękowi brakuje jednak głębi
mimo to jednak sprzęt ten jest zaskakująco cichy
procesor Core 2 Duo 2,0 GHz i karta Geforce 7400 zapewniają temu szkrabowi podziwu godne osiągi
matryca to niezła jasność i dobre rozświetlenie, ale też marny kontrast i kiepskie kąty widzenia
z klawiatury generalnie można być zadowolonym
fajny dings: wbudowana obrotowa kamerka internetowa
dużym plusem M1210 jest bogate wyposażenie w złącza (4 porty USB)
manipulowanie pokrywą ekranu to dla zawiasów dziecinna igraszka
...stanowi o wybornej solidności i wytrzymałości komputera
magnezowa platforma...
...nie budzi zastrzeżeń
jakość wykonania tego sprzętu...
...to mocny subnotebook z 12-calowym ekranem
wyposażony w 9-komorowy akumulator M1210 to prawdziwy długodystansowiec

Pro

  • niebanalne wzornictwo
  • solidna i zwarta obudowa magnezowa
  • wykonanie bez zastrzeżeń
  • bogate wyposażenie w złącza i ich rozumny rozkład
  • jasny obraz i świetny rozkład podświetlenia
  • wybitne jak na swoją klasę osiągi - to wymarzony subnotebook dla graczy
  • znośne oddziaływanie na otoczenie
  • znakomite czasy pracy na akumulatorze
  • Contra

  • brak mechanizmu blokującego ekran
  • podprzeciętny kontrast
  • wąskie kąty widzenia matrycy
  • > laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja Dell XPS M1210
    J. Simon Leitner (Update: 2015-07- 9)