Notebookcheck Logo

Test Samsung Q30

Drobny i wąski jak osa, wygląda jak marzenie, wykończony prima sort, dobrze wyposażony, a przy tym jak piórko lekki. Każdy chciałby go mieć, choćby jako drugi lapek w domu. Samsung Q30. Jedyne ale: kosmiczna cena.

Obudowa

Design jest po części kwestią gustu. Fakt. Jednak zapewne wielu Czytelników zgodzi się ze mną, kiedy ośmielę się stwierdzić, że Samsung Q30 wygląda po prostu bajecznie. Ale to nie wszystko. Q30 wykonany jest w całości ze stopu magnezu, a dopracowany został wręcz wzorowo. Próżno szukać tu nierównych szczelin czy skrzypienia pod naciskiem.

Sztywna obudowa jest wyjątkowo odporna na odkształcenia i zachęca tym samym do bezceremonialnego użytkowania aparatu i zabierania go ze sobą gdzie popadnie. Również pokrywa ekranu wykazuje godną szacunku odporność, pomimo że na pierwszy rzut oka wydaje się tak filigranowa.

Zawiasy umożliwiają łatwe manipulowanie pokrywą, nie pozwalają jej jednak w żadnej mierze na "latanie". Mechanizm zamykający klapę Samsunga obywa się bez haczyków. Pokrywa zamyka się pewnie, jednak nie w sposób wykluczający dostanie się (np. w torbie) ciała obcego pomiędzy dekiel a platformę roboczą.

Wszystkie złącza mieszczą się na bokach komputera, jako że jego tył zajmuje akumulator. Odbnośnie tego ostatniego: oprócz ważącego tylko 170 g standardowego akumulatora o pojemności 2400 mAh Samsung dostarcza w zestawie jeszcze jeden, dwukrotnie od niego większy.

Obok dodatkowego akumulatora w kartonie znajdziemy ładną, ale niespecjalnie zabezpieczającą sprzęt torbę skórzaną oraz zewnętrzny napęd DVD SuperMulti.

wygląd
widok z przodu
złącza na prawym boku
złącza na lewym boku
tył

Osprzęt

Klawiatura tkwi w magnezowej obudowie pewnie jak w szwajcarskim banku. Jej atutami są udany układ oraz zadowalająca wielkość klawiszy.

Twardość klawiszy charakteryzuje się stosunkowo wczesnym punktem oporu oraz pojawiającym się bezpośrednio po nim niezbyt mocnym sprężynowaniem. Skok jest stosunkowo krótki, jednak wystarczający, by uznać go za przyjemny. Poza tym pisaniu towarzyszą ciche kliki klawiszy.

Zupełnie brak jest przycisków specjalnych czy jakichkolwiek przełączników. Wszystkie ustawienia można zmieniać poprzez użycie kombinacji klawisza Fn z innymi.

Touchpad jest niezwykle czuły i właściwie reaguje na polecenia. Jako że tabliczka jest tylko odrobinę wpuszczona w platformę, palec co rusz wyjeżdża poza jej obręb. Przydałaby się trochę szersza.

Przyciski touchpada są równie niezawodne, jednak i tu może się zdarzyć, że przy ich naciskaniu palec nam się omsknie, zjedzie na tabliczkę i przesunie kursora.

touchpad
klawiatura

Obraz

diagram barw

Matryca WXGA o przekątnej 12,1" i rozdzielczości 1280x768 pikseli wydaje się wielka jak na tak małe urządzonko. Wrażenie to jest jeszcze potęgowane za sprawą wzorniczej sztuczki, tj. obwiedzenia wyświetlacza wąskim, czarnym paskiem.
Jeśli szczytowa zmierzona wartość jasności, 191,7 cd/m², jest więcej niż pomyślna, to jej rozkład na poziomie 69,6% mocno rozczarowuje. Szczególnie drastyczny spadek jasności obserwowaliśmy w górnych rogach.

Przy bliższym przyjrzeniu się diagramowi barw, można stwierdzić, że oprócz tradycyjnego odchylenia w dół krzywej niebieskiej podobną tendencję wykazuje krzywa zielona, natomiast krzywa czerwona biegnie niznacznie powyżej ideału (linia diagonalna).
W subiektywnym odczuciu kolory obrazu mogą się wydać nieco wyprane.

141.1
cd/m²
191.7
cd/m²
133.5
cd/m²
160.1
cd/m²
173.1
cd/m²
146.3
cd/m²
151.2
cd/m²
158.4
cd/m²
143.6
cd/m²
podświetlenie ekranu
maksimum: 191.7 cd/m² (Nits) średnia: 155.4 cd/m²
rozświetlenie: 70 %

Przy użytkowaniu sprzętu niewielki ruch w płaszczyźnie pionowej może wystarczyć do tego, byśmy utracili optymalny kąt widzenia - obraz gwałtownie gubi jakość. Skutkuje to koniecznością częstego poprawiania kąta nachylenia ekranu, szczególnie przy pracy z komputerem na kolanach. W zakresie poziomym natomiast, przy bardzo płaskim optymalnym kącie widzenia, może dochodzić do pojawiania się refleksów, z racji tego, że matryca nie jest na nie uodporniona.

W teście podatności na efekt smużenia przeprowadzonym z pomocą programu Pixperan model ten osiągnął poziom 6., czyli nie wyróżnia się ani in minus, ani in plus.

Blickwinkelstabilität.

Osiągi

Akurat to, że Samsung Q30 wyekwipowany w oszczędny procesor Intel Pentium M ULV (Ultra Low Voltage) oraz chipset Intel 855GM (Intel Extreme Graphics 2) nie robi piorunującego wrażenia w aplikacjach 3D, nie jest niczym osobliwym, gdyż niczego podobnego nie można oczekiwać od tego wybitnie mobilnego komputera.

Trzeba jednak przyznać, że w zakresie zastosowań użytkowych Q30 nie odbiega tak dalece od porównywalnych konkurentów (patrz zestawienie poniżej).

zestawienie wyników
zestawienie wyników benchmarków 3DMark
zestawienie wyników benchmarków PCMark
3DMark 2001SE Standard
2214 pkt.
3DMark 03 Standard
116 pkt.
3DMark 05 Standard
0 pkt.
3DMark 06 Score Unknown Setting
0 pkt.
Pomoc
PCMark 04 Standard
1746 pkt.
PCMark 05 Standard
861 pkt.
Pomoc
60 GB - 4200 rpm
przesył danych (minimum): 8.9 MB/s
przesył danych (maksimum): 21.2 MB/s
przesył danych (średnio): 16.9 MB/s
czas dostępu: 19.1 ms
szybkość interfejsu: 68.7 MB/s
obciążenie procesora: 2.7 %

Wpływ na otoczenie

Ciepło

Jeśli ktoś zakłada, że wydzielanie ciepła przez tego szkraba można sobie w związku z jego osiągami darować, to niestety jest w błędzie. Przyczyną tego stanu rzeczy jest nie tyle serce komputera, co fakt, że zwyczajnie nie posiada on wentylatora.
Jak to możliwe? Całe ciepło produkowane przez procesor wędruje do magnezowej obudowy. Wskutek tego ta ostatnia rozgrzewa się pod obciążeniem relatywnie równomiernie do około 40°C.

Upper side

palmwrist: 33.6°C max: 42.9°C avg: 38.7°C hotspot: -

Bottom side

max: 43.9°C avg: 39.0°C hotspot: -

environment: 26.0

Hałas

Brak wentylatora, to i brak hałasu. Dosyć prosta to zależność, jednak w pełnej rozciągłości stosuje się do Samsunga Q30. Wśród absolutnej ciszy i przy pełnym skoncentrowaniu zmysłu słuchu może i da się wykryć jakiś dobiegający z niego szmer, jednak jest on dużo cichszy od bzyczenia komara.

Również dołączany doń napęd DVD Multi chodzi przykładnie cicho.

Głośniki

Są. O jakiejkolwiek jakości dźwięku trudno jednak mówić.

Wydajność akumulatora

Jak już wspomniano, Samsunga Q30 otrzymujemy wraz z akumulatorami 4800 mAh i 2400 mAh, które można stosować zamiennie. Poniżej przedstawione wartości osiągnęliśmy przy zastosowaniu tego większego. Jeżeli zatem chcemy poznać czasy pracy na obu akumulatorach (wkalkulowując w to, oczywiście, konieczność ich zmiany), trzeba potraktować nasze wyniki mnożnikiem 1,5. Żywotność mniejszego akumulatora poznamy, dzieląc je przez 2.

Co by może nie było tak sucho, matematycznie, należy się Państwu słowo komentarza: wszystkie wyniki są bardzo dobre. Wróć - one są wręcz wyśmienite.

Battery Eater test czytelnika - odpowiada maksymalnemu czasowi pracy
(min. jasność, bez WLAN, aktywna funkcja energooszczędności)
osiągnięty czas pracy: 7h 5min

Battery Eater test klasyczny - odpowiada minimalnemu czasowi pracy
(wszystko na maks., WLAN itd.)
osiągnięty czas pracy: 3h 30min

WLAN enterprise
(maks. jasność, WLAN, aktywna funkcja energooszczędności)
osiągnięty czas pracy: 4h 20min

DVD rendition

(maks. jasność, bez WLAN, aktywna funkcja energooszczędności )
osiągnięty czas pracy: 2h 50min



Pobór prądu

minimalny (wszystko wyłączone lub na minimum): 10,4 W
przy bezczynności (maks. jasność): 16,3 W
+ WLAN: 16,7 W
maksymalny (obciążenie w tym WLAN): 23,2 W

Podsumowanie

(che)rubinek - Samsung Q30

Samsung Q30 to właściwy wybór dla tych, którzy przykładają szczególną wagę do stylowego wyglądu ich sprzętu i czerpią zadowolenie z zawistnych spojrzeń podchwytywanych u sąsiadów z otoczenia.

Zawiść jest uprawniona, jako że Q30 naprawdę robi wrażenie. Jednak nie tylko jego wygląd urzeka. Kiedy przyjrzeć się bliżej, nie sposób nie docenić wysokiej jakości materiałów i pierwszorzędnego wykonania.

Kolejnych plusów przysparzają temu minilaptopowi neutralność dla otoczenia oraz wydajność akumulatora. Q30 jest tu bezkonkurencyjny, a to za sprawą obejścia się konstruktorów bez wentylatora oraz dzięki przyprawiającym o zawrót głowy czasom pracy na baterii.

Jeżeli zaś idzie o osiągi, jakie oferuje właścicielowi, można powiedzieć, że są one wystarczające i odpowiednie. Q30 nie jest bynajmniej obliczeniowym gigantem i w tej konkurencji oddaje pole rywalom właściwie bez walki.

Nie w pełni przekonujący jest również obraz uzyskiwany przez matrycę Samsunga. Choć w centrum jest on relatywnie mocno rozświetlony, to na obrzeżach jego jasność spada, i to poważnie. Nieco do życzenia pozostawiają też kąty widzenia, szczególnie w zakresie pionowym.

Niemniej jednak Samsung Q30 to elegancki i sprytny towarzysz. Zawsze pod ręką - czy to w czasie wolnym, czy w godzinach pracy.

Please share our article, every link counts!
bohater testu: rubinowy Samsung Q30

Specyfikacja techniczna

Samsung Q30
Procesor
Intel Pentium M 753 1 x 1.2 GHz, Dothan
Pamięć
512 MB 
, 256MB onboard + 256MB PC 2700, max. 1280MB
Matryca
12.10 cali, 1280 x 768 pikseli, WXGA TFT Display
Dysk twardy
60 GB - 4200 rpm, 60 GB 
, 4200 obr/min, Toshiba MK6006GAH: 60GB, 4200rpm
Złącza
2x USB2.0, Firewire IEEE1394 (400 Mbps), LAN, modem, VGA out, Kensington Lock, audio (headphones, Micro)
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 24 x 288 x 196
Akumulator
, 2400 mAh / 4800 mAh lithium-ions
Inne
Intel 855GM, HDD: 60GB, 4200rpm, Toshiba MK6006GAH, SoundMAX Digital Audio, Samsung External IEEE1394 Super Multi Drive,
Waga
1.11 kg
Cena
2649 PLN
Odnośniki

 

Q30 w “rubinowej” oprawie…
od przybytku głowa nie boli: dwa akumulatory…
nareszcie odmiana rozwiązania problemu nagrzewania się - Q30 nie posiada wentylatora, a nadmiar ciepła rozprasza się na całej powierzchni magnezowej obudowy
odpowiedzialny za poślednie osiągi: Pentium M ULV 1,2 Ghz
…podłączymy z jednostką zasadniczą za pomocą Firewire
dołączony w zestawie napęd DVD SuperMulti…
…zostały w Samsungu Q30 dopieszczone wręcz idealnie
lekceważone często detale…
…zjawiskową elegancją
…urzeka przede wszystkim…
…ze zintegrowanymi kontrolkami stanu naładowania

Pro

  • miły dla oka design
  • świetne wykonanie
  • wysokiej jakości obudowa magnezowa
  • przyjemna w użytkowaniu, dobrze rozplanowana klawiatura
  • niewielka waga
  • zero (!) hałasu
  • powalająca wydajność akumulatora
  • Contra

  • marne kąty widzenia w zakresie pionowym
  • taka sobie wydajność
  • słabe radzenie sobie z ciepłem
  • Podobne laptopy

    > laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja Samsung Q30
    Josef Simon Leitner (Update: 2015-07-11)