Notebookcheck Logo

Zawirowania na rynku DRAM w 2019?

Ceny pamięci DRAM są sezonowe i objęte poważnymi fluktuacjami. Patrząc na doniesienia historyczne, można zauważyć trend ostro w górę, ale i ostro w dół.

Tytułowe zagadnienie poruszałem już dwa razy, bo i wpływ na rynek komputerów jest znaczący. Raz tajwańskie media donosiły o chińskich start-upach raczkujących w produkcji DRAM-u (jedna z tych firm ma silnego partnera w postaci tajwańskiej wytwórni półprzewodników o nazwie UMC; to samo UMC co zablokowało dostęp amerykańskiej firmie Micron do chińskiego rynku). Za drugim razem to koreańskie media podnosiły problem rodzącej się konkurencji w Chinach (koreańskie firmy Samsung i SK hynix mają z amerykańską firmą Micron 90% udziału w rynku) i poruszały możliwość uruchomienia subwencji rządowych na opracowanie pamięci komputerowych kolejnej generacji.

Teraz na Tajwanie mówi się o tym, że rok 2019 może przynieść zalew pamięci DRAM na światowy rynek. A kiedy podaż jest wysoka a popyt zgłaszany przez potencjalnych nabywców niepewny, to zwykle dochodzi do znaczących ruchów cen. W tym wypadku najczęściej wymuszany jest ich spadek, aby wyzwolić impuls zakupowy (komputerowcy mogą zacząć kupować DRAM na zapas).

Wynika to z uwarunkowań obiektywnych i oficjalnie zapowiedzianych planów, jak np. zwiększenie produkcji na Tajwanie przez firmę Micron. Efekty będą widoczne właśnie w 2019 roku.

Źródło: DigiTimes

» skomentuj na forum «

Please share our article, every link counts!
> laptopy testy i recenzje notebooki > Nowinki > Archiwum v2 > Archiwum 2018 07 > Zawirowania na rynku DRAM w 2019?
Sylwester Cyba, 2018-07-26 (Update: 2018-07-26)