Notebookcheck Logo

TSMC: zamówienia firm IBM i Arm?

Firma IBM w krótkim czasie może stać się jednym z klientów tajwańskiej firmy TSMC.

Z informacji z ostatnich kilku tygodni można wywnioskować, że firma TSMC wyrwała się przed peleton i m.in. dzięki litografii 7 nm potrafi zaoferować klientom to, czego konkurencja jeszcze nie ma w ofercie. W innym razie, gdyby tak nie było, miałaby problem z przyciągnięciem do siebie takiego klienta, jakim jest amerykańska firma IBM (jej fabryki układów scalonych są obecnie w rękach firmy GlobalFoundries).

Tytułowe zamówienia odnoszą się do rynku serwerów. W przypadku firmy IBM chodzi o procesory, za które płaci się krocie (za całą maszynę typu mainframe płaci się od kilkuset tysięcy dolarów po kilka milionów USD). O scalaki do stosowania w serwerach chodzi też, jeśli idzie o Arm Holdings (chodzi o brytyjską firmę z Cambridge, której właścicielem jest japońska firma SoftBank Group).

Dlaczego to takie ważne? W 2017 roku firma TSMC wytwarzała głównie układy scalone na potrzeby smartfonów (ok. 50% przychodów firmy), w szczególności te dla firmy Apple (aż 22% przychodów). Pozyskanie klientów z rynku serwerów pozwoli zdywersyfikować prowadzony biznes (powstanie m.in. większa konkurencja dla firmy Intel).

Źródło: [H]ardOCP

» skomentuj na forum «

Please share our article, every link counts!
.170
> laptopy testy i recenzje notebooki > Nowinki > Archiwum v2 > Archiwum 2018 11 > TSMC: zamówienia firm IBM i Arm?
Sylwester Cyba, 2018-11-20 (Update: 2018-11-20)