Notebookcheck Logo

IBM: dział półprzewodników w ręce GlobalFoundries

IBM dogadał się z GlobalFoundries w sprawie przekazania działu półprzewodników.

Zacząć należy od tego, że firma GlobalFoundries była do tej pory numerem dwa na rynku półprzewodników. Większe moce przerobowe posiadała jedynie firma TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing). IBM ze swoimi zasobami plasował się na jedenastym miejscu (stan na rok 2013).

Na 2015 rok planowano uruchomienie linii produkcyjnej układów w litografii 14 nm FinFET. Jest to efekt współpracy IBM Microelectronics, GlobalFoundries i Samsunga.

IBM zapłaci GlobalFoundries 1,5 mld dolarów, a dodatkowe koszty własne mają wynieść 3,2 mld dolarów. Wydatki te obciążą wynik firmy IBM za III kw. 2014 roku kwotą 4,7 mld dolarów (nie w każdej firmie rok kalendarzowy pokrywa się z rokiem bilansowym).

Co więcej, GlobalFoundries uzyska pierwszeństwo co do poznania i wykorzystania technologii, które są w trakcie opracowywania w IBM. Mowa o pamięciach i obwodach nowej generacji, nanofotonice i nanorurkach węglowych.

Źródło: DailyTech

» skomentuj na forum «

Please share our article, every link counts!
> laptopy testy i recenzje notebooki > Nowinki > Archiwum v2 > Archiwum 2014 10 > IBM: dział półprzewodników w ręce GlobalFoundries
Sylwester Cyba, 2014-10-22 (Update: 2016-08-10)