Notebookcheck Logo

Standard sieci 5G gotowy

Praca nad standardem sieci 5G jest zakończona. Teraz pora na jego wprowadzenie w życie.

Tytułowy standard jest gotowy na papierze. Specyfikacja IMT-2020 jest gotowa od strony technicznej, czyli teoretycznie nadaje się do stosowania w sieciach komórkowych na całym świecie.

Oczywiście to wszystko nie takie proste. Musi powstać sprzęt i oprogramowanie tak dla stacji bazowych jak i dla sprzętu, z którego korzystają klienci (smartfon, anteny, itp.).

Za oceanem do końca roku obsługa sieci 5G ma zostać wprowadzona przez Verizon, T-Mobile i kilku mniejszych operatorów. Podobnie ma się sprawa w Wielkiej Brytanii, gdzie tytułowa nowość ma zostać wdrożona w październiku 2018 roku (sieć EE).

Pierwsza na świecie sieć 5G działa zaś w Katarze (operator Ooredoo) - od maja 2018 roku. W tym samym miesiącu ruszyła druga w skali globalnej, uruchomiona przez dostawcę o nazwie STC (Arabia Saudyjska). Testy o ograniczonym zasięgu terytorialnym trwają też w Niemczech (Deutsche Telekom) i w Rosji (Rostelecom).

Wdrożeń na pełną skalę należy spodziewać się do połowy 2019 roku. Do tego czasu powinny też pojawić się m.in. laptopy z modemem 5G.

Źródło: The Verge

» skomentuj na forum «

Please share our article, every link counts!
Sylwester Cyba, 2018-06-15 (Update: 2018-06-15)