Notebookcheck Logo

MediaTek: inwestycja w 5G i AI

5G i AI to ostatnio jedne z najmodniejszych haseł w branży elektroniki użytkowej. Przyszłość z nimi chce związać także firma MediaTek.

Chińska firma MediaTek jest znana przede wszystkim z tańszych SoC (System on Chip; odpowiada za około 40% przychodów firmy). W rzeczywistości to spora firma zatrudniająca ponad 2 tys. pracowników, która zajmuje się niemal wszystkim. Ma też na koncie wiele przejęć, jak np. firmy Ralink (WiFi) w połowie 2011 roku.

Jeśli idzie o 5G i AI, to sygnał poszedł z góry, czyli decyzja zapadła na najwyższym szczeblu. Na dodatek już dwa lata temu, kiedy to władze spółki zapowiedziały sfinansowanie badań i rozwoju za kwotę ponad 6 mld USD (budżet na pięć lat). Wśród wszelakich innowacji była mowa także o 5G i AI.

Większość prac nad R&D prowadzona jest na Tajwanie. Przedstawiciel firmy MediaTek zapowiedział jednak, że rola ośrodków w USA, północnej Europie (pewnie chodzi o Szwecję, bo tam ma jedną z przejętych spółek), Indii i Chin zostanie wzmocniona (czyt. pójdzie na to żywa gotówka).

Oczywiście część środków z kasy MediaTek zostanie wydana na umocnienie pozycji firmy na rynku smartfonów i tabletów. Plan zakłada, że udział w rynku SoC zostanie zwiększony pod koniec 2019 roku. To zwykle oznacza, że w tym czasie należy się spodziewać nowych produktów i zapowiedzi.

Źródło: DigiTimes

» skomentuj na forum «

Please share our article, every link counts!
Sylwester Cyba, 2018-06-20 (Update: 2018-06-20)