Notebookcheck Logo

Signal: Ile kosztuje uruchomienie komunikatora internetowego?

Signal: Ile kosztuje uruchomienie komunikatora internetowego?
Signal: Ile kosztuje uruchomienie komunikatora internetowego?
Pod nagłówkiem "Prywatność jest bezcenna, ale Signal jest drogi", niekomercyjny komunikator Signal zapewnia interesujący wgląd w infrastrukturę aplikacji komunikatora i jej koszty.
Business Cyberlaw Security

W poście na blogu Signal, który jest znany z tego, że jest przyjazny dla ochrony danych, opublikował dane dotyczące kosztów bieżących swojej usługi komunikatora. W związku z tym deweloperzy szacują koszty samej infrastruktury technicznej na 14 mln USD w bieżącym roku (od listopada 2023 r.). Na rok 2025 przewidują nawet wzrost do 50 mln USD. Mówi się, że kwoty te są znacznie niższe niż koszty dużych, zorientowanych na zysk usług komunikacyjnych.

Interesujący jest również podział tych kosztów:

  • Pamięć masowa: 1,3 miliona dolarów rocznie
  • Serwery: 2,9 miliona dolarów rocznie
  • Opłaty rejestracyjne: 6 milionów dolarów rocznie
  • Całkowita przepustowość: 2,8 miliona dolarów rocznie.
  • Dodatkowe usługi: 700 000 USD rocznie.

Oprócz infrastruktury technicznej należy doliczyć koszty osobowe dla około 50 pełnoetatowych pracowników, które wynoszą około 19 mln USD. Koszty Signal są niższe niż koszty jego głównego konkurenta WhatsApp, nie tylko ze względu na liczbę użytkowników, ponieważ ten ostatni również przechowuje i przetwarza znacznie więcej danych użytkowników.

Szacuje się, że liczba użytkowników Signal na całym świecie mieści się w przedziale od średniego do dwucyfrowego miliona. Według badania konsumenckiego przeprowadzonego przez niemiecką Federalną Agencję Sieci (2023), 92% wszystkich użytkowników komunikatorów w Niemczech korzysta z WhatsApp. Co najmniej 14% (również) korzysta z Signal. Pomiędzy nimi znajdują się meta usługi Facebook Messenger i Instagram Direct Messages. Threema, która jest również uważana za przyjazną dla ochrony danych, stanowi zaledwie 5%.

W poście na blogu każda pozycja jest dalej podzielona i podane są powody. Deweloperzy wykorzystują również te informacje, aby zwrócić uwagę na możliwość przekazania darowizny za pośrednictwem strony internetowej Signal lub aplikacji. Każdy, kto chce dowiedzieć się więcej o kosztach i strukturach usługi komunikatora Signal, może przeczytać pełny wpis na blogu.

Źródło(a)

Wpis na blogu Signal, Badanie konsumenckie Niemieckiej Federalnej Agencji Sieciowej 2023(w języku niemieckim)

Obraz: Zrzut ekranu Sklep Google Play (Signal)

Please share our article, every link counts!
> laptopy testy i recenzje notebooki > Nowinki > Archiwum v2 > Archiwum 2023 11 > Signal: Ile kosztuje uruchomienie komunikatora internetowego?
Christian Hintze, 2023-11-19 (Update: 2023-11-19)