Notebookcheck Logo

Test laptopa Xiaomi Mi Notebook Air 13,3"

Tekst i zdjęcia: Benjamin Herzig
Wstęp i tłumaczenie: Tomasz Cyba

20/10/2016

Mi Notebook Air 13,3" to pierwszy laptop Xiaomi. Można powiedzieć, że jak na debiut jest całkiem nieźle. Chińskiej firmie udało się stworzyć ultrabook, który może śmiało konkurować z modelami uznanych marek, dłużej obecnych na rynku.

Mi Notebook Air 13.3
Procesor
Intel Core i5-6200U 2 x 2.3 - 2.8 GHz, Skylake
Karta grafiki
NVIDIA GeForce 940MX - 1024 MB VRAM, GDDR5, Nvidia Driver 369.09
Pamięć
8 GB 
, DDR4 2133 MHz, Single-Channel
Matryca
13.30 cali 16:9, 1920 x 1080 pikseli 166 PPI, Samsung LTN133HL09-M01, IPS, refleksująca: tak
Chipset
Intel Skylake-U Premium PCH
Dysk twardy
Samsung PM951 NVMe MZVLV256, 256 GB 
Karta dźwiękowa
Realtek High Definition Audio
Złącza
3 USB 3.0, 1 HDMI, gniazda audio: wejście/wyjście audio w jednym, czujniki: G-Sensor
Łączność
Intel Dual Band Wireless-AC 8260 (a/b/g/n = Wi-Fi 4/ac = Wi-Fi 5/), Bluetooth 4.1
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 14.8 x 309.6 x 210.9
Akumulator
40 Wh litowo-polimerowy
System operacyjny
Microsoft Windows 10 Home 64 Bit
Camera
kamerka: 720p
Inne
głośniki: stereo, 12 miesiące(y) gwarancji
Waga
1.28 kg, zasilacz: 218 g
Cena
867 Euro
Note: The manufacturer may use components from different suppliers including display panels, drives or memory sticks with similar specifications.

 

Obudowa

Xiaomi Mi Notebook Air 13,3"
Xiaomi Mi Notebook Air 13,3"

O Xiaomi Mi Notebook Air 13,3" można powiedzieć, że jest to laptop elegancki w swojej prostocie. Wzornictwo jest minimalistyczne. Zrezygnowano nawet z umieszczenia logo producenta na klapie. Mały, srebrny znaczek Mi umieszczono na ramce ekranu (pod matrycą). Porty peryferyjne nie mają oznaczeń. Laptop ten jest z wyglądu dość ładny, ale niezbyt oryginalny. Nie trzeba być ekspertem w dziedzinie sprzętu komputerowego, by dostrzec podobieństwo do MacBooków. Konstruktorzy nie pokusili się o żadne poważniejsze eksperymenty. Poza ramką ekranu cała obudowa jest srebrna. Tylko ramka i gładzik nie są aluminiowe. Na ekranie znajduje się szyba. 

Konstrukcja unibody zapewnia godną podziwu sztywność. Jednostka zasadnicza nie ugina się w istotnym stopniu pod naciskiem. Cienką pokrywę ekranu da się trochę wykrzywić przy ruchach w przeciwne strony. 

Zawias jest jeden i zajmuje on niemal całą szerokość obudowy. Maksymalny kąt odchylenia ekranu to tylko około 130°. Pokrywę można podnieść jedną ręką. W przypadku występowania wstrząsów (np. w czasie jazdy pociągiem) ekran trochę się chybocze, ale tak poza tym jest stabilny. 

Obudowę omawianego laptopa można dość łatwo otworzyć, zdejmując jej spód. Pewnym problemem może być tylko użycie śrubek Torx zamiast zwykłych, z nacięciem krzyżowym. Autor nie mógł z tego powodu rozebrać obudowy, ale zrobili już to inni. Po zdjęciu spodniej osłony użytkownik uzyskuje dostęp do akumulatora, wentylatorów (można je łatwo wyczyścić) a także dysku SSD formatu M.2 (można go wymienić). Mi Notebook Air 13,3" posiada jeszcze złącze na drugi dysk SSD M.2 2280. Pamięć RAM i procesor są wlutowane, toteż nie można ich wymienić.

Na wyposażeniu Mi Notebook Air 13,3" znajdują się tylko podstawowe złącza zewnętrzne. Nie ma np. gniazda RJ-45. Boleśniejszy jest brak czytnika kart pamięci - większość konkurencyjnych ultrabooków go posiada. Zasilanie odbywa się przez port USB typu C. Może on też być wykorzystywany do podłączania zewnętrznych monitorów.

O rozmieszczeniu złączy nie można powiedzieć złego słowa. Znajdują się one w tylnych częściach ścianek bocznych.

lewy bok: HDMI, USB 3.0, gniazdo audio
lewy bok: HDMI, USB 3.0, gniazdo audio
prawy bok: USB 3.0, USB typu C (służące m.in. do zasilania), kontrolka stanu zasilania
prawy bok: USB 3.0, USB typu C (służące m.in. do zasilania), kontrolka stanu zasilania

Osprzęt

Laptop Xiaomi ma wyspową klawiaturę o sześciu rzędach klawiszy. Klawisze są srebrne i mają gładką powierzchnię. Ich oznaczenia są czarne. Większość klawiszy ma normalne rozmiary, ale klawiatura jest nieco węższa, niż typowa. Dość irytujące są tylko malutkie klawisze kierunkowe "góra" i "dół". 

Na klawiaturze pisze się całkiem dobrze. Co normalne w ultrabooku, klawisze mają krótki skok. Klawisze są raczej twarde przy naciskaniu. Klawiatura nie jest głośna. 

Klawiatura jest podświetlana, przy czym jest tylko jeden poziom intensywności tego podświetlenia. Podświetlenie wyłącza się automatycznie, kiedy klawiatura nie jest używana.

Płytka dotykowa ma zintegrowane przyciski. Gładzik jest szklany, więc ma idealne właściwości ślizgowe. Działa on bardzo dobrze. Precyzja i reakcje są świetne. Gesty, w przeciwieństwie do wielu innych modeli z systemem Windows, są realizowane praktycznie bezbłędnie. Może to wynikać z tego, że jest to tzw. Microsoft Precision Touchpad. Mechanika kliku jest dobra. W innych laptopach płytki ze zintegrowanymi przyciskami są często chybotliwe i są źródłem nieprzyjemnych dźwięków. Tutaj nie ma to miejsca. Rozwiązanie to nie jest jednak tak precyzyjne w działaniu, jak oddzielne przyciski. Problemem było to, że prawy klik w dolnym narożniku płytki nie działał. Musiał być to jakiś błąd sterownika. W zastępstwie trzeba było korzystać z opcji pukania w płytkę dwoma placami na raz w celu uzyskania funkcji prawego przycisku myszy.

klawiatura QWERTY
klawiatura QWERTY

Obraz

Model Air 13 jest oferowany z tylko jedną matrycą. Jest to ekran 13,3" Full HD IPS. W testowanym egzemplarzu był to wyświetlacz Samsunga o oznaczeniu LTN133HL09-M01. Jako że chodzi o produkt Samsunga, jest to zapewne matryca typu PLS (PLS to odpowiednik technologii IPS). Sama matryca jest matowa, ale umieszczona przed nią szyba powoduje, że właściwa powierzchnia ekranu jest błyszcząca. Xiaomi nie oferuje opcji sterowania dotykiem.

układ subpikseli
układ subpikseli
uloty światła (Backlight bleeding)
uloty światła
368
cd/m²
368
cd/m²
351
cd/m²
347
cd/m²
347
cd/m²
327
cd/m²
304
cd/m²
297
cd/m²
294
cd/m²
podświetlenie ekranu
Samsung LTN133HL09-M01 tested with X-Rite i1Pro 2
maksimum: 368 cd/m² (Nits) średnia: 333.7 cd/m² Minimum: 17 cd/m²
rozświetlenie: 80 %
na akumulatorze: 347 cd/m²
kontrast: 1285:1 (czerń: 0.27 cd/m²)
ΔE Color 3.29 | 0.5-29.43 Ø5
ΔE Greyscale 3.62 | 0.57-98 Ø5.2
95% sRGB (Argyll 1.6.3 3D)
62% AdobeRGB 1998 (Argyll 1.6.3 3D)
67.8% AdobeRGB 1998 (Argyll 2.2.0 3D)
95.5% sRGB (Argyll 2.2.0 3D)
66% Display P3 (Argyll 2.2.0 3D)
Gamma: 2.23
paleta barw matrycy laptopa Xiaomi Mi Notebook Air 13,3" a przestrzeń sRGB (siatka)
Mi Notebook Air 13,3" a sRGB
paleta barw matrycy laptopa Xiaomi Mi Notebook Air 13,3" a przestrzeń Adobe RGB (siatka)
Mi Notebook Air 13,3" a aRGB

Według producenta luminancja powinna wynosić 300 cd/m². Pomiary wykazały maksymalną luminancję w wysokości 347 cd/m² na środku ekranu. Średnia dla całego ekranu wyniosła 333,7 cd/m². Podświetlenie nie jest jednak równomierne. Dolna część ekranu jest nieco ciemniejsza. Tutaj stwierdzono luminancję na poziomie nieco poniżej 300 cd/m². W subiektywnej ocenie autora nie przeszkadza to jednak. Jeżeli chodzi o uloty światła, jest pewien problem. Na zdjęciu pokazującym wada ta jest jednak przejaskrawiona, gdyż w normalnym użytkowaniu ten problem nie rzuca się w oczy nawet podczas wyświetlania ciemnych treści. W matrycy omawianego laptopa występowało migotanie PWM o niskiej częstotliwości (50 Hz), ale tylko przy jasności obrazu ustawionej na 30% i niższej.

W subiektywnej ocenie kolory są bardzo żywe a kolor czarny jest naprawdę czarny. Kontrast okazał się bardzo dobry. Nader pozytywnie przedstawia się gamut barwowy. Pokrycie przestrzeni kolorów sRGB wyniosło 95%.

skala szarości
skala szarości
wierność kolorów
wierność kolorów
nasycenie kolorów
nasycenie kolorów
na dworze (przy zachmurzeniu)
na dworze (przy zachmurzeniu)

Z powodu błyszczącej powierzchni ekranu podczas pracy pod gołym niebem trzeba się liczyć z ograniczeniami. Dzięki relatywnie wysokiej jasności obrazu nie ma problemu z użytkowaniem laptopa w cieniu lub przy zachmurzonym niebie, o ile użytkownik jest w stanie znosić refleksy. Tylko w sytuacji, kiedy ekran jest ustawiony przodem do słońca, naprawdę niewiele już widać na ekranie.

Display Response Times

Display response times show how fast the screen is able to change from one color to the next. Slow response times can lead to afterimages and can cause moving objects to appear blurry (ghosting). Gamers of fast-paced 3D titles should pay special attention to fast response times.
       Response Time Black to White
27 ms ... rise ↗ and fall ↘ combined↗ 8 ms rise
↘ 19 ms fall
The screen shows relatively slow response rates in our tests and may be too slow for gamers.
In comparison, all tested devices range from 0.1 (minimum) to 240 (maximum) ms. » 63 % of all devices are better.
This means that the measured response time is worse than the average of all tested devices (21.4 ms).
       Response Time 50% Grey to 80% Grey
49 ms ... rise ↗ and fall ↘ combined↗ 20 ms rise
↘ 29 ms fall
The screen shows slow response rates in our tests and will be unsatisfactory for gamers.
In comparison, all tested devices range from 0.2 (minimum) to 636 (maximum) ms. » 83 % of all devices are better.
This means that the measured response time is worse than the average of all tested devices (33.6 ms).

Screen Flickering / PWM (Pulse-Width Modulation)

To dim the screen, some notebooks will simply cycle the backlight on and off in rapid succession - a method called Pulse Width Modulation (PWM) . This cycling frequency should ideally be undetectable to the human eye. If said frequency is too low, users with sensitive eyes may experience strain or headaches or even notice the flickering altogether.
Screen flickering / PWM detected 50 Hz ≤ 30 % brightness setting

The display backlight flickers at 50 Hz (worst case, e.g., utilizing PWM) Flickering detected at a brightness setting of 30 % and below. There should be no flickering or PWM above this brightness setting.

The frequency of 50 Hz is very low, so the flickering may cause eyestrain and headaches after extended use.

In comparison: 53 % of all tested devices do not use PWM to dim the display. If PWM was detected, an average of 17744 (minimum: 5 - maximum: 3846000) Hz was measured.

Kąty widzenia są znakomite. Przy odchyleniach od pozycji na wprost ekranu nie występuje pogorszenie kolorów i nie widać pogorszenia jasności znanego z niektórych matryc IPS. Kąty widzenia są ograniczone tylko przez refleksy występujące przy dużych odchyleniach od pozycji na wprost.

kąty widzenia
kąty widzenia

Osiągi

Obecnie istnieje tylko jedna wersja modelu Mi Notebook Air 13,3". Omawiany laptop posiada procesor Core i5-6200U (Skylake). Gdyby firma Xiaomi poczekała parę miesięcy, mogłaby wypuścić ten komputer z nowszym procesorem Kaby Lake. Dość ciekawą sprawą jest wyposażenie omawianego laptopa w dodatkową kartą grafiki Nvidii, GeForce 940MX. Większość ultrabooków posiada tylko zintegrowany układ grafiki Intela. Mi Notebook Air 13,3" ma 8 GB wlutowanej pamięci RAM DDR4. Dobrze, że nie zdecydowano się na tylko 4 GB, ale szkoda, ze nie ma wersji z 16 GB, gdyż nie ma możliwości rozszerzenia pamięci. Pamięć RAM działa w trybie jednokanałowym. Nie jest to jednak większy problem, gdyż użytkownik nie jest zdany tylko na korzystający z RAM-u zintegrowany układ grafiki. 

W teście Cinebench R15 omawiany laptop wypadł bardzo dobrze. W sprawdzianie wielowątkowym taktowanie CPU utrzymywało się cały czas na maksymalnym dla dwóch rdzeni poziomie 2,7 GHz. Mi Notebook Air okazał się minimalnie (o 2%) lepszy nawet od ThinkPada T460s, w którym procesor Core i5-6200U ma TDP podwyższone z 15 W do 27 W (dzięki czemu laptop Lenovo może służyć za wzór pod względem wydajności tego CPU). Procesor osiąga swoją maksymalną wydajność także na zasilaniu akumulatorowym. 

GeForce 940MX nie jest słabą karta grafiki, ale do poważnego grania się nie nadaje. Jest to raczej GPU dla niedzielnego gracza, który nie musi grać w nowości i niekoniecznie musi grać na wysokich ustawieniach graficznych. W omawianym laptopie nie zastosowano najwydajniejszej wersji tej karty - zamiast pamięci VRAM GDDR5 posiada ona pamięć DDR3. To słabe rozwiązanie, gdyż to właśnie pamięć GDDR5 jest kluczową różnicą w porównaniu ze starszą kartą GeForce 940M.

Wydajność graficzna omawianego laptopa okazała się zbliżona do wydajności prezentowanej przez Microsoft Surface Book. Mi przewyższa w tej dziedzinie laptopy ze zintegrowanym układem grafiki Intela (w tym także te z układem o oznaczeniu Iris). Wydajność GPU jest za zasilaniu akumulatorowym taka sama, jak na zasilaniu z sieci.

HWiNFO
HWiNFO
CPU-Z
CPU-Z
GPU-Z
GPU-Z
3DMark 11 Performance
2578 pkt.
3DMark Cloud Gate Standard Score
7168 pkt.
3DMark Fire Strike Score
1832 pkt.
Pomoc
3DMark 11 - 1280x720 Performance GPU
Microsoft Surface Book Core i7
NVIDIA Maxwell GPU Surface Book, Intel Core i7-6600U
2606 Points +8%
Xiaomi Mi Notebook Air 13.3 2016
NVIDIA GeForce 940MX, Intel Core i5-6200U
2417 Points
Lenovo IdeaPad 710S-13ISK
Intel Iris Graphics 540, Intel Core i7-6560U
2101 Points -13%
Dell XPS 13 2016 9350 (FHD, i7-6560U)
Intel Iris Graphics 540, Intel Core i7-6560U
1947 Points -19%
Apple MacBook Pro Retina 13 inch 2015-03
Intel Iris Graphics 6100, Intel Core i5-5257U
1706 Points -29%
Dell XPS 13 9360 QHD+ i5
Intel HD Graphics 620, Intel Core i5-7200U
1541 Points -36%
3DMark
1280x720 Cloud Gate Standard Graphics
Xiaomi Mi Notebook Air 13.3 2016
NVIDIA GeForce 940MX, Intel Core i5-6200U
12078 Points
Lenovo IdeaPad 710S-13ISK
Intel Iris Graphics 540, Intel Core i7-6560U
11531 Points -5%
Microsoft Surface Book Core i7
NVIDIA Maxwell GPU Surface Book, Intel Core i7-6600U
11420 Points -5%
Dell XPS 13 2016 9350 (FHD, i7-6560U)
Intel Iris Graphics 540, Intel Core i7-6560U
9788 Points -19%
Apple MacBook Pro Retina 13 inch 2015-03
Intel Iris Graphics 6100, Intel Core i5-5257U
7894 Points -35%
Dell XPS 13 9360 QHD+ i5
Intel HD Graphics 620, Intel Core i5-7200U
7684 Points -36%
1920x1080 Fire Strike Graphics
Microsoft Surface Book Core i7
NVIDIA Maxwell GPU Surface Book, Intel Core i7-6600U
2120 Points +1%
Xiaomi Mi Notebook Air 13.3 2016
NVIDIA GeForce 940MX, Intel Core i5-6200U
2091 Points
Dell XPS 13 2016 9350 (FHD, i7-6560U)
Intel Iris Graphics 540, Intel Core i7-6560U
1194 Points -43%
Apple MacBook Pro Retina 13 inch 2015-03
Intel Iris Graphics 6100, Intel Core i5-5257U
1020 Points -51%
Dell XPS 13 9360 QHD+ i5
Intel HD Graphics 620, Intel Core i5-7200U
924 Points -56%
PCMark 8 Home Score Accelerated v2
3144 pkt.
PCMark 8 Work Score Accelerated v2
4274 pkt.
Pomoc
Cinebench R11.5 OpenGL 64Bit
49.24 fps
Cinebench R11.5 CPU Multi 64Bit
3.23 Points
Cinebench R11.5 CPU Single 64Bit
1.21 Points
Cinebench R15 OpenGL 64Bit
51.3 fps
Cinebench R15 Ref. Match 64Bit
99.6 %
Cinebench R15 CPU Multi 64Bit
294 Points
Cinebench R15 CPU Single 64Bit
118 Points
Pomoc
Cinebench R15
CPU Single 64Bit
Lenovo ThinkPad T460s 20FA003FPB
Intel Core i7-6600U
127 Points +8%
Xiaomi Mi Notebook Air 13.3 2016
Intel Core i5-6200U
118 Points
Dell XPS 13-9350
Intel Core i5-6200U
116 Points -2%
Lenovo ThinkPad T460s-20F9003SGE
Intel Core i5-6200U
116 Points -2%
Apple MacBook Air 13 inch 2015-03
Intel Core i7-5650U
112 Points -5%
Lenovo IdeaPad 710S-13ISK 80SW0031US
Intel Core i5-6200U
107 Points -9%
CPU Multi 64Bit
Lenovo ThinkPad T460s 20FA003FPB
Intel Core i7-6600U
346 Points +18%
Apple MacBook Air 13 inch 2015-03
Intel Core i7-5650U
296 Points +1%
Xiaomi Mi Notebook Air 13.3 2016
Intel Core i5-6200U
294 Points
Lenovo ThinkPad T460s-20F9003SGE
Intel Core i5-6200U
288 Points -2%
Dell XPS 13-9350
Intel Core i5-6200U
287 Points -2%
Lenovo IdeaPad 710S-13ISK 80SW0031US
Intel Core i5-6200U
273 Points -7%
PCMark 8
Home Score Accelerated v2
Apple MacBook Air 13 inch 2015-03
HD Graphics 6000, 5650U, Apple SSD SD0256F
3579 Points +14%
Lenovo IdeaPad 710S-13ISK 80SW0031US
HD Graphics 520, 6200U, Samsung MZNLN128HCGR-000L2
3414 Points +9%
Xiaomi Mi Notebook Air 13.3 2016
GeForce 940MX, 6200U, Samsung PM951 NVMe MZVLV256
3144 Points
Lenovo ThinkPad T460s-20F9003SGE
HD Graphics 520, 6200U, Samsung CM871 MZ7LF192HCGS
3024 Points -4%
Lenovo Yoga 900-13ISK 80MK
HD Graphics 520, 6500U, Samsung SSD PM871 MZNLN512HCJH
2837 Points -10%
Dell XPS 13 9360 QHD+ i5
HD Graphics 620, i5-7200U, Toshiba NVMe THNSN5256GPUK
2761 Points -12%
Work Score Accelerated v2
Apple MacBook Air 13 inch 2015-03
HD Graphics 6000, 5650U, Apple SSD SD0256F
4367 Points +2%
Lenovo IdeaPad 710S-13ISK 80SW0031US
HD Graphics 520, 6200U, Samsung MZNLN128HCGR-000L2
4339 Points +2%
Xiaomi Mi Notebook Air 13.3 2016
GeForce 940MX, 6200U, Samsung PM951 NVMe MZVLV256
4274 Points
Lenovo ThinkPad T460s-20F9003SGE
HD Graphics 520, 6200U, Samsung CM871 MZ7LF192HCGS
4121 Points -4%
Lenovo Yoga 900-13ISK 80MK
HD Graphics 520, 6500U, Samsung SSD PM871 MZNLN512HCJH
3863 Points -10%
AS SSD
AS SSD

Zastosowany w omawianym laptopie dysk SSD to Samsung PM951. Jest to dysk OEM wykorzystujący interfejs PCIe i NVMe. W testach syntetycznych osiągnął on rezultaty zbliżone do wyników dysku SSD Toshiba z laptopa Dell XPS 13 9360 (z procesorem Kaby Lake).

Xiaomi Mi Notebook Air 13.3 2016
Samsung PM951 NVMe MZVLV256
Dell XPS 13 9360 QHD+ i5
Toshiba NVMe THNSN5256GPUK
Lenovo Yoga 900-13ISK 80MK
Samsung SSD PM871 MZNLN512HCJH
Lenovo ThinkPad T460s-20F9003SGE
Samsung CM871 MZ7LF192HCGS
Lenovo IdeaPad 710S-13ISK 80SW0031US
Samsung MZNLN128HCGR-000L2
CrystalDiskMark 3.0
-4%
-28%
-74%
-38%
Read Seq
1209
1168
-3%
514
-57%
446.5
-63%
524
-57%
Write Seq
314
329
5%
459.5
46%
171.1
-46%
157.5
-50%
Read 512
1015
413.4
259.2
398.9
Write 512
307
424.5
167.2
157.7
Read 4k
43.4
33
-24%
36.34
-16%
5.78
-87%
36.57
-16%
Write 4k
153.4
132
-14%
100.1
-35%
35.47
-77%
99.4
-35%
Read 4k QD32
487.6
525
8%
313.8
-36%
94.9
-81%
397.5
-18%
Write 4k QD32
312.2
325
4%
96.8
-69%
36.43
-88%
157
-50%
Samsung PM951 NVMe MZVLV256
Sequential Read: 1209 MB/s
Sequential Write: 314 MB/s
4K Read: 43.4 MB/s
4K Write: 153.4 MB/s
4K QD32 Read: 487.6 MB/s
4K QD32 Write: 312.2 MB/s

Testy gier

Na tytułowym laptopie można pograć w nowsze gry na obniżonych ustawieniach a niektóre starsze tytuły są grywalne nawet na ustawieniach maksymalnych. Mi Notebook Air 13,3" jest w grach dużo wydajniejszy od wielu innych ultrabooków, w tym od Della XPS 13 9360 z układem Intel HD 620.

BioShock Infinite
1920x1080 Ultra Preset, DX11 (DDOF)
Xiaomi Mi Notebook Air 13.3 2016
GeForce 940MX, 6200U, Samsung PM951 NVMe MZVLV256
19.82 fps
Dell Inspiron 17 7778
GeForce 940MX, 6500U, Liteonit CV3-CE512
19.3 fps -3%
Lenovo Yoga 710-14ISK
GeForce 940MX, 6200U, Samsung SSD PM871 MZNLN256HCHP
13.6 (5.1min - 45max) fps -31%
1366x768 High Preset
Xiaomi Mi Notebook Air 13.3 2016
GeForce 940MX, 6200U, Samsung PM951 NVMe MZVLV256
57.1 fps
Dell Inspiron 17 7778
GeForce 940MX, 6500U, Liteonit CV3-CE512
53.1 fps -7%
Lenovo Yoga 710-14ISK
GeForce 940MX, 6200U, Samsung SSD PM871 MZNLN256HCHP
39.5 (7.4min - 85.1max) fps -31%
1366x768 Medium Preset
Xiaomi Mi Notebook Air 13.3 2016
GeForce 940MX, 6200U, Samsung PM951 NVMe MZVLV256
65.6 fps
Dell Inspiron 17 7778
GeForce 940MX, 6500U, Liteonit CV3-CE512
60.1 fps -8%
Lenovo Yoga 710-14ISK
GeForce 940MX, 6200U, Samsung SSD PM871 MZNLN256HCHP
47.7 (8.1min - 79.8max) fps -27%
1280x720 Very Low Preset
Dell Inspiron 17 7778
GeForce 940MX, 6500U, Liteonit CV3-CE512
107.8 fps +1%
Xiaomi Mi Notebook Air 13.3 2016
GeForce 940MX, 6200U, Samsung PM951 NVMe MZVLV256
106.5 fps
Lenovo Yoga 710-14ISK
GeForce 940MX, 6200U, Samsung SSD PM871 MZNLN256HCHP
85.3 (17.2min - 143.8max) fps -20%
low med. high ultra
Civilization 5 (2010) 70.9 20.7
BioShock Infinite (2013) 106.5 65.6 57.1 19.82
Company of Heroes 2 (2013) 37.1 29.3 16.46
Total War: Rome II (2013) 82.7 64.8 56 14.1
Rise of the Tomb Raider (2016) 35.7 23.2 13.2
Ashes of the Singularity (2016) 23.5
Doom (2016) 26.75 11.97

Wpływ na otoczenie

Hałas

Wentylator? Czy Mi Notebook Air 13,3" ma w ogóle wentylator? W istocie można by pomyśleć, że tytułowy laptop posiada pasywne chłodzenie. Oczywiście nie jest to prawda - ten komputer ma nawet dwa wentylatory. W codziennym użytkowaniu (prawie) jednak ich nie słychać. A kiedy je słychać, są one raczej ciche. Wentylatory pracowały dość głośno tylko w teście ekstremalnego obciążenia, w czasie przeprowadzania syntetycznych testów wydajnościowych a także podczas testowania gier. 

Hałas

luz
31.15 / 31.15 / 31.15 dB
HDD
31.15 dB
obciążenie
38.2 / 41.7 dB
  red to green bar
 
 
30 dB
cichy
40 dB(A)
słyszalny
50 dB(A)
irytujący
 
min: dark, med: mid, max: light   Audix TM1, Arta (odległość 15 cm)   environment noise: 31.15 dB(A)

Temperatury

temperatury podzespołów pod pełnym obciążeniem
temperatury podzespołów pod pełnym obciążeniem

Podczas normalnej pracy obudowa jest zawsze chłodna. 

Przy komputerze obciążanym testami aplikacji Prime95 i FurMark po upływie godziny taktowanie CPU nadal wynosiło 2,7 GHz, co jest najwyższą możliwą wartością dla aktywnych obu rdzeni. Również taktowanie GPU utrzymywało się na maksymalnym poziomie. Temperatura procesora osiągnęła maksymalnie 82°C. Temperatury obudowy przekroczyły miejscami (za klawiaturą) w tym sprawdzianie 50°C. To dlatego, że wyloty powietrza z układu chłodzenia znajdują się w tylnej części jednostki zasadniczej (pod zawiasem).

w stresie
 44.2 °C51 °C47 °C 
 42 °C50.3 °C32.2 °C 
 29.9 °C27.4 °C28.2 °C 
maks. w ogóle: 51 °C
średnia: 39.1 °C
47 °C46.6 °C45.2 °C
35 °C40.3 °C40.7 °C
30 °C32.6 °C33.8 °C
maks. w ogóle: 47 °C
średnia: 39 °C
zasilacz  37 °C | temperatura otoczenia 21.8 °C | FIRT 550-Pocket
(-) The average temperature for the upper side under maximal load is 39.1 °C / 102 F, compared to the average of 30.7 °C / 87 F for the devices in the class Subnotebook.
(-) The maximum temperature on the upper side is 51 °C / 124 F, compared to the average of 35.9 °C / 97 F, ranging from 21.4 to 59 °C for the class Subnotebook.
(-) The bottom heats up to a maximum of 47 °C / 117 F, compared to the average of 39.4 °C / 103 F
(+) In idle usage, the average temperature for the upper side is 23.8 °C / 75 F, compared to the device average of 30.7 °C / 87 F.
(+) The palmrests and touchpad are cooler than skin temperature with a maximum of 29.9 °C / 85.8 F and are therefore cool to the touch.
(±) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 28.3 °C / 82.9 F (-1.6 °C / -2.9 F).

Głośniki

Głośniki firmy AKG wytwarzają całkiem dobry dźwięk. Słychać śladowe tony niskie, brzmienie jest harmonijne i nie występują nieczystości przy ustawieniu wysokiego poziomu głośności. Jak na ultrabook z multimedialnymi ambicjami głośniki nie są złe.

Wydajność akumulatora

Mi Notebook Air 13,3" posiada akumulator litowo-polimerowy o pojemności 40 Wh. W porównaniu do innych ultrabooków taki zapas energii jest dość skromny. Np. Dell XPS 13 9360 posiada akumulator o pojemności o połowę większej (60 Wh).

W teście czytelnika Battery Eater omawiany laptop działał prawie 12 godzin, w teście symulującym korzystanie z internetu przez Wi-Fi był na chodzie przez niemal 6,5 godziny a odtwarzanie filmu Big Buck Bunny trwało na nim 7 godzin.  

Omawiany model ma funkcję szybkiego ładowania akumulatora. Po 5 minutach ładowania poziom naładowania wzrósł z 6 do 11% a po 45 minutach poziom naładowania osiągnął 75%.

Pobór mocy
wyłączony / stan wstrzymaniadarklight 0.2 / 0.7 W
luzdarkmidlight 4 / 6.6 / 7.4 W
obciążenie midlight 41.7 / 52.4 W
 color bar
Legenda: min: dark, med: mid, max: light        Metrahit Energy
Currently we use the Metrahit Energy, a professional single phase power quality and energy measurement digital multimeter, for our measurements. Find out more about it here. All of our test methods can be found here.
Wydajność akumulatora
luz
11h 58min
WiFi Websurfing
6h 29min
Big Buck Bunny H.264 1080p
7h 03min
obciążenie
1h 23min
Xiaomi Mi Notebook Air 13.3 2016
6200U, GeForce 940MX, 40 Wh
Lenovo IdeaPad 710S-13ISK
6560U, Iris Graphics 540, 46 Wh
Lenovo Yoga 900-13ISK 80MK
6500U, HD Graphics 520, 66 Wh
Lenovo ThinkPad T460s-20F9003SGE
6200U, HD Graphics 520, 49 Wh
Dell XPS 13 9360 QHD+ i5
i5-7200U, HD Graphics 620, 60 Wh
Apple MacBook Air 13 inch 2015-03
5650U, HD Graphics 6000, 54 Wh
Czasy pracy
11%
25%
24%
43%
65%
Reader / Idle
718
810
13%
844
18%
915
27%
1572
119%
H.264
423
486
15%
534
26%
547
29%
WiFi v1.3
389
418
7%
403
4%
395
2%
526
35%
620
59%
Load
83
89
7%
128
54%
116
40%
137
65%
97
17%

Za

+ bardzo dobra matryca
+ obudowa unibody
+ karta grafiki Nvidii
+ dobre urządzenia wejścia
+ miejsce na dwa dyski SSD M.2
+ cicha praca podczas normalnej pracy
+ szybkie ładowanie akumulatora

Przeciw

- nie najdłuższe czasy pracy na akumulatorze
- brak czytnika kart pamięci
- błyszcząca powierzchnia ekranu
- migotanie PWM o niskiej częstotliwości przy obniżonej jasności
- dość gorący podczas obciążenia

Podsumowanie

Mi Notebook Air 13,3" to udany debiut Xiaomi na rynku laptopów. Komputer ten nie ma poważnych wad. Matryca jest bardzo dobra, obudowa jest świetnie wykonana, układ chłodzenia jest całkiem przyzwoity (choć można mieć do niego pewne zastrzeżenia), no i jest to jeden z najwydajniejszych ultrabooków. Minusy to brak czytnika kart pamięci, błyszcząca powierzchnia ekranu i wysokie temperatury obudowy podczas obciążenia. Krytyce można też poddać czasy pracy na akumulatorze - w przypadku ultrabooka powinny być one lepsze.

Please share our article, every link counts!
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja Xiaomi Mi Notebook Air 13,3"
Benjamin Herzig (Update: 2017-12-19)