Notebookcheck Logo

Test laptopa Lenovo Yoga 710-14

Tekst i zdjęcia: Sebastian Bade
Wstęp i tłumaczenie: Tomasz Cyba

30/07/2016

Lenovo Yoga-14 wyróżnia się wśród laptopów konwertowalnych, gdyż posiada dodatkową kartę grafiki Nvidii. Model ten posiada solidną obudowę, dość dobra matrycę i długo działa na zasilaniu akumulatorowym.

Lenovo Yoga 710-14ISK
Procesor
Intel Core i5-6200U 2 x 2.3 - 2.8 GHz, Skylake
Karta grafiki
NVIDIA GeForce 940MX - 2048 MB VRAM, rdzeń: 1242 MHz, pamięć: 900 MHz, DDR3 (Samsung), ForceWare 368.69, Nvidia Optimus, Intel HD Graphics 520
Pamięć
8 GB 
, DDR4 2133 MHz, Single Channel, jedno gniazdo
Matryca
14.00 cali 16:9, 1920 x 1080 pikseli 157 PPI, Multitouch, AU Optronics B140HAN03.0, a-Si WLED TFT, IPS, refleksująca: tak
Chipset
Intel Skylake-U Premium PCH
Dysk twardy
Samsung SSD PM871 MZNLN256HCHP, 256 GB 
, 180 GB wolne miejsce
Karta dźwiękowa
Realtek High Definition Audio
Złącza
2 USB 3.0, 1 HDMI, gniazda audio: wejście/wyjście audio w jednym, czytnik kart: SD/SDHC/SDXC, Brightness Sensor, czujniki: Lagesensor, Gyroskop
Łączność
Intel Dual Band Wireless-AC 8260 (a/b/g/n = Wi-Fi 4/ac = Wi-Fi 5/), Bluetooth 4.0
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 17.3 x 322 x 223
Akumulator
53 Wh, 6810 mAh litowo-jonowy
System operacyjny
Microsoft Windows 10 Home 64 Bit
Camera
kamerka: 720p
Inne
głośniki: stereo, JBL, klawiatura: Chiclet, podświetlanie klawiatury: tak, -, Lenovo Solution Center, McAfee Life Safe, Dolby Audio, 24 miesiące(y) gwarancji
Waga
1.6 kg, zasilacz: 230 g
Note: The manufacturer may use components from different suppliers including display panels, drives or memory sticks with similar specifications.

 

Obudowa

Obudowa Yogi 710 składa się głównie z aluminium. Przypadło nam w udziale testować srebrną wersję. Lenovo oferuje także wersję czarną. Zastosowane materiały robią korzystne wrażenie. Na powierzchniach obudowy nie widać odcisków palców. Gdy dojdzie jednak do zabrudzenia powierzchni obudowy, łatwo ją wyczyścić wilgotną szmatką. Jakość wykonania testowanego egzemplarza była w porządku. 

Jeżeli chodzi o sztywność obudowy, o omawianym laptopie nie da się powiedzieć złego słowa. Jednostki zasadniczej praktycznie nie da się wykrzywić. Podobnie jest w przypadku pokrywy ekranu, która wydaje się bardzo solidna. Nacisk na wieko nie powodował zaburzeń w wyświetlanym obrazie. Zawiasy pozwalające odchylić ekran o 360 stopni utrzymują go dobrze w każdym położeniu. Przy dotykaniu ekranu (który reaguje na dotyk - jest to jedna z podstawowych funkcji Yogi), kiedy urządzenie jest ustawione w pozycji laptopa, ekran trochę się chybocze, ale to przypadłość wszystkich laptopów konwertowalnych. Nie da się podnieść zamkniętej pokrywy ekranu jedną ręką. 

Yoga 710 nie posiada wydzielonej pokrywy serwisowej. By dostać się do podzespołów wewnętrznych, należy zdjąć cały spód jednostki zasadniczej. Nie stanowi to problemu. Wewnątrz znajdują się SSD, RAM, wentylatory i akumulator. Pamięć RAM jest schowana pod metalową maskownicą. W testowanym egzemplarzu można było tylko modyfikować zastane wymienne podzespoły - wszystkie gniazda pod nie były zajęte.

 
 

Wyposażenie w złącza zewnętrzne jest dosyć skromne. Na prawym boku znajdują się dwa porty USB 3.0. Obok nich znalazło się tam wyjście mini HDMI. Na lewym boku mamy gniazdo audio oraz czytnik kart pamięci. Pół włożonej do czytnika karty SD wystaje poza obrys obudowy laptopa. Trzeba więc uważać na to, przygotowując komputer do transportu w pokrowcu, torbie lub w plecaku.

W Yodze 710 brakowało autorowi regulatora głośności, który w podobnych urządzeniach okazuje się przydatny po złożeniu komputera do postaci tabletu. Brak też gniazda linki zabezpieczającej laptop przed kradzieżą.

z przodu brak złączy (fot. Lenovo)
z przodu brak złączy
lewy bok: gniazdo zasilania, czytnik kart pamięci, gniazdo audio (fot. Lenovo)
lewy bok: gniazdo zasilania, czytnik kart pamięci, gniazdo audio
prawy bok: kontrolka stanu, przycisk zasilania, mini HDMI, 2 USB 3.0 (fot. Lenovo)
prawy bok: kontrolka stanu, przycisk zasilania, mini HDMI, 2 USB 3.0
tył: szczeliny wentylacyjne (fot. Lenovo)
tył: szczeliny wentylacyjne

Osprzęt

klawiatura QWERTZ
klawiatura QWERTZ
podświetlona klawiatura QWERTZ
podświetlona klawiatura QWERTZ

Wyspowa klawiatura Yogi 710 nie jest wyodrębniona - poszczególne klawisze są wyprowadzone przez otwory w jednostce zasadniczej. Płytki są dobrze umocowane i nie klekoczą przy naciskaniu. Warto odnotować, że klawisze alfanumeryczne są duże (17 x 17 mm). Odstępy między klawiszami mają 2 mm. Oznaczenia klawiszy są czytelne. Opór stawiany przez klawisze przy naciskaniu jest wyczuwalny, ale bardziej miękki, niż w niektórych innych laptopach. Odgłosy towarzyszące pisaniu nie są głośne i nie przeszkadzają. Na pozytywną ocenę zasługuje subtelne podświetlenie koloru białego o dwóch poziomach intensywności. 

Wymiary płytki dotykowej to 10,5 x 7 cm. Jest ona wycentrowana względem spacji i wskutek tego przesunięta bliżej lewej krawędzi jednostki zasadniczej, niż prawej. W modelu Lenovo Yoga 3 14 gładzik jest wycentrowany względem osi symetrii obudowy. W dolnej części płytki strefy odpowiedzialne za funkcje lewego i prawego przycisku myszy są oddzielone od siebie czerwoną kreską. Klik naciskanej płytki jest słyszalny, ale nie brzmi tandetnie. Gładka powierzchnia płytki ma dobre właściwości ślizgowe. Ślady palców na gładziku nie są tak widoczne, jak to ma miejsce w niektórych innych laptopach.

Używanie ekranu dotykowego w testowanym laptopie nie wiązało się z żadnymi problemami. Obsługuje on dotyk 10-punktowy.

klawiatura QWERTY (fot. Lenovo)
klawiatura QWERTY (fot. Lenovo)
płytka dotykowa
płytka dotykowa

Obraz

Testowana Yoga 710 była wyposażona w 14-calową matrycę AU Optronics o maksymalnej rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli. Zagęszczenie pikseli to 157 ppi. Średnia luminancja przy maksymalnej intensywności podświetlenia wyniosła 298,3 cd/m². To relatywnie dobry wynik. Błyszcząca powierzchnia ekranu odbija niestety otoczenie. Z tego powodu utrudnione jest korzystanie z komputera w jasnym miejscu. Podczas wyświetlania ciemnego obrazu widoczne są uloty światła (głównie w narożnikach ekranu i przy jego górnej krawędzi). Przy intensywności podświetlenia na poziomie 50% i mniejszej występowało migotanie obrazu. Podczas długiej, nieprzerywanej pracy może ono powodować ból głowy u użytkownika.

układ subpikseli
układ subpikseli
uloty światła
uloty światła
301
cd/m²
299
cd/m²
299
cd/m²
293
cd/m²
325
cd/m²
289
cd/m²
289
cd/m²
305
cd/m²
285
cd/m²
podświetlenie ekranu
AU Optronics B140HAN03.0 tested with X-Rite i1Pro 2
maksimum: 325 cd/m² (Nits) średnia: 298.3 cd/m² Minimum: 4.7 cd/m²
rozświetlenie: 88 %
na akumulatorze: 325 cd/m²
kontrast: 929:1 (czerń: 0.35 cd/m²)
ΔE Color 6.2 | 0.5-29.43 Ø5
ΔE Greyscale 6.32 | 0.57-98 Ø5.3
90% sRGB (Argyll 1.6.3 3D)
58% AdobeRGB 1998 (Argyll 1.6.3 3D)
Gamma: 2.3
paleta barw matrycy FHD Yogi 710-14 a przestrzeń kolorów sRGB
Yoga 710-14 a sRGB
paleta barw matrycy FHD Yogi 710-14 a przestrzeń kolorów Adobe RGB
Yoga 710-14 a aRGB

Jakość obrazu jest dobra. Kolory są żywe, ale nie wypalają oczu. Wierność kolorów w stanie fabrycznym okazała się taka sobie. Średni błąd dE2000 wynosił 6,2 (wartość pożądana to 3). Kalibracja matrycy powinna poprawić odwzorowanie kolorów. W stanie fabrycznym obraz nie był zaniebieszczony. Paleta barw okazała się dość szeroka. Matryca Yogi 710 zapewniła pokrycie przestrzeni kolorów sRGB w 90% a przestrzeni Adobe RGB - w 58%.

Display Response Times

Display response times show how fast the screen is able to change from one color to the next. Slow response times can lead to afterimages and can cause moving objects to appear blurry (ghosting). Gamers of fast-paced 3D titles should pay special attention to fast response times.
       Response Time Black to White
31 ms ... rise ↗ and fall ↘ combined↗ 9 ms rise
↘ 22 ms fall
The screen shows slow response rates in our tests and will be unsatisfactory for gamers.
In comparison, all tested devices range from 0.1 (minimum) to 240 (maximum) ms. » 82 % of all devices are better.
This means that the measured response time is worse than the average of all tested devices (21.5 ms).
       Response Time 50% Grey to 80% Grey
35 ms ... rise ↗ and fall ↘ combined↗ 16 ms rise
↘ 19 ms fall
The screen shows slow response rates in our tests and will be unsatisfactory for gamers.
In comparison, all tested devices range from 0.2 (minimum) to 636 (maximum) ms. » 42 % of all devices are better.
This means that the measured response time is similar to the average of all tested devices (33.7 ms).

Screen Flickering / PWM (Pulse-Width Modulation)

To dim the screen, some notebooks will simply cycle the backlight on and off in rapid succession - a method called Pulse Width Modulation (PWM) . This cycling frequency should ideally be undetectable to the human eye. If said frequency is too low, users with sensitive eyes may experience strain or headaches or even notice the flickering altogether.
Screen flickering / PWM detected 50 Hz ≤ 50 % brightness setting

The display backlight flickers at 50 Hz (worst case, e.g., utilizing PWM) Flickering detected at a brightness setting of 50 % and below. There should be no flickering or PWM above this brightness setting.

The frequency of 50 Hz is very low, so the flickering may cause eyestrain and headaches after extended use.

In comparison: 53 % of all tested devices do not use PWM to dim the display. If PWM was detected, an average of 17924 (minimum: 5 - maximum: 3846000) Hz was measured.

kąty widzenia
kąty widzenia

Kąty widzenia wyświetlacza w omawianym laptopie są szerokie. Z prawie wszystkich perspektyw obraz kontrolny zachowywał dobrą jakość (nie było widać przekłamań).

na dworze (w cieniu)
na dworze (w cieniu)
na dworze (przy zachmurzonym niebie)
na dworze (przy zachmurzonym niebie)

Osiągi

Omawiany laptop był wyposażony w procesor Intel Core i5-6200U (oferowany jest także Core i7-6500U) oraz kartę grafiki GeForce 940MX z 2 GB pamięci VRAM DDR3. Miał on także 8 GB pamięci RAM DDR4. Jako że Yoga 710 posiada tylko jedno gniazdo SO-DIMM, pamięć RAM nie może pracować w trybie dwukanałowym. Dyskiem systemowym był SSD formatu M.2 2280.

Procesor Core i5-6200U ma dwa fizyczne rdzenie a dzięki funkcji Hyper-Threading jest czterowątkowy. Jest to jednostka Skylake-U a więc posiada TDP w wysokości 15 W. Nadaje się zatem do mobilnych laptopów, które mają długo działać bez konieczności podłączania zasilania z sieci. Wskutek tego ma jednak dość niskie taktowanie bazowe (2,3 GHz). Taktowanie w trybie turbo może osiągać 2,8 GHz (dla jednego rdzenia) lub 2,7 GHz (w przypadku obciążenia dwóch rdzeni). 

Wydajność Yogi 710 w syntetycznych testach CPU okazała się podobna, jak w przypadku innych laptopów z Core i5-6200U. Model Lenovo Yoga 3 14 z procesorem Core i5-5200U osiągnął w testach Cinebench wyniki o 2-13% gorsze. Laptopy z Core i7-6500U są mniej więcej o 10% wydajniejsze od Yogi 710 z Core i5-6200U.

Karta grafiki GeForce 940MX pojawiła się w marcu tego roku i jest ulepszoną wersją starszej karty GeForce 940M. Główną przewagą nad starszą kartą miała być pamięć GDDR5. Tymczasem w omawianym laptopie zastosowano wersję z wolniejszą pamięcią DDR3. Wydajność tej karty jest w związku z tym praktycznie taka sama, jak karty GeForce 940M (która występuje wyłącznie w wersji z DDR3). Dotyczy to testów syntetycznych i testów gier.

W omawianym laptopie jest także wykorzystywany (kiedy nie jest potrzebna większa wydajność graficzna) zintegrowany z procesorem układ grafiki HD Graphics 520.

CPU-Z CPU
CPU-Z CPU
CPU-Z Mainboard
CPU-Z Mainboard
CPU-Z Memory
CPU-Z Memory
CPU-Z SPD
CPU-Z SPD
GPU-Z (Intel)
GPU-Z (Intel)
GPU-Z (NVIDIA)
GPU-Z (NVIDIA)
HWiNFO
HWiNFO
Intel XTU
Intel XTU
3DMark 03 Standard
26745 pkt.
3DMark 05 Standard
19024 pkt.
3DMark 06 Standard Score
11658 pkt.
3DMark Vantage P Result
7479 pkt.
3DMark 11 Performance
2330 pkt.
3DMark Ice Storm Standard Score
42965 pkt.
3DMark Cloud Gate Standard Score
6168 pkt.
3DMark Fire Strike Score
1365 pkt.
3DMark Fire Strike Extreme Score
690 pkt.
Pomoc
3DMark
1280x720 Cloud Gate Standard Graphics
Lenovo Yoga 710-14ISK
NVIDIA GeForce 940MX, Intel Core i5-6200U
8552 Points
Lenovo Yoga 3 14-80JH0035GE
NVIDIA GeForce 940M, Intel Core i5-5200U
8446 Points -1%
HP Envy 15-w103ng x360
NVIDIA GeForce 930M, Intel Core i5-6200U
8252 Points -4%
Lenovo Yoga 510-15ISK
AMD Radeon R7 M460, Intel Core i5-6200U
6081 Points -29%
1920x1080 Fire Strike Graphics
Lenovo Yoga 3 14-80JH0035GE
NVIDIA GeForce 940M, Intel Core i5-5200U
1567 Points +1%
Lenovo Yoga 710-14ISK
NVIDIA GeForce 940MX, Intel Core i5-6200U
1553 Points
HP Envy 15-w103ng x360
NVIDIA GeForce 930M, Intel Core i5-6200U
1475 Points -5%
Lenovo Yoga 510-15ISK
AMD Radeon R7 M460, Intel Core i5-6200U
1177 Points -24%
1280x720 Ice Storm Standard Graphics
HP Envy 15-w103ng x360
NVIDIA GeForce 930M, Intel Core i5-6200U
54016 Points +19%
Lenovo Yoga 510-15ISK
AMD Radeon R7 M460, Intel Core i5-6200U
46656 Points +2%
Lenovo Yoga 710-14ISK
NVIDIA GeForce 940MX, Intel Core i5-6200U
45561 Points
Lenovo Yoga 3 14-80JH0035GE
NVIDIA GeForce 940M, Intel Core i5-5200U
41100 Points -10%
3DMark 11
1280x720 Performance
Lenovo Yoga 710-14ISK
NVIDIA GeForce 940MX, Intel Core i5-6200U
2330 Points
Lenovo Yoga 3 14-80JH0035GE
NVIDIA GeForce 940M, Intel Core i5-5200U
2282 Points -2%
HP Envy 15-w103ng x360
NVIDIA GeForce 930M, Intel Core i5-6200U
2270 Points -3%
Lenovo Yoga 510-15ISK
AMD Radeon R7 M460, Intel Core i5-6200U
2246 Points -4%
1280x720 Performance GPU
Lenovo Yoga 710-14ISK
NVIDIA GeForce 940MX, Intel Core i5-6200U
2221 Points
Lenovo Yoga 3 14-80JH0035GE
NVIDIA GeForce 940M, Intel Core i5-5200U
2213 Points 0%
HP Envy 15-w103ng x360
NVIDIA GeForce 930M, Intel Core i5-6200U
2172 Points -2%
Lenovo Yoga 510-15ISK
AMD Radeon R7 M460, Intel Core i5-6200U
2137 Points -4%
3DMark 06 - 1280x1024 Standard Score AA:0x AF:0x
Lenovo Yoga 710-14ISK
NVIDIA GeForce 940MX, Intel Core i5-6200U
11658 Points
Lenovo Yoga 510-15ISK
AMD Radeon R7 M460, Intel Core i5-6200U
8587 Points -26%
3DMark Ice Storm
3DMark Ice Storm
3DMark Ice Storm Unlimited
3DMark Ice Storm Unlimited
3DMark Ice Storm Extreme
3DMark Ice Storm Extreme
3DMark Cloud Gate
3DMark Cloud Gate
3DMark Sky Diver
3DMark Sky Diver
3DMark Fire Strike
3DMark Fire Strike
3DMark Fire Strike Extreme
3DMark Fire Strike Extreme
3DMark Fire Strike Ultra
3DMark Fire Strike Ultra
3DMark 11
3DMark 11
3DMark Vantage
3DMark Vantage
Cinebench R10 Rendering Single 32Bit
4336
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 32Bit
9962
Cinebench R10 Shading 32Bit
6317
Cinebench R10 Shading 64Bit
6368 Points
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 64Bit
12670 Points
Cinebench R10 Rendering Single CPUs 64Bit
5620 Points
Cinebench R11.5 CPU Multi 64Bit
3.21 Points
Cinebench R11.5 OpenGL 64Bit
39.26 fps
Cinebench R11.5 CPU Single 64Bit
1.29 Points
Cinebench R15 CPU Multi 64Bit
292 Points
Cinebench R15 CPU Single 64Bit
114 Points
Cinebench R15 Ref. Match 64Bit
99.6 %
Cinebench R15 OpenGL 64Bit
50.5 fps
Pomoc
Cinebench R15
CPU Single 64Bit (sortuj wg wyników)
Lenovo Yoga 710-14ISK
Intel Core i5-6200U, 2300 MHz
114 Points
Lenovo Yoga 510-15ISK
Intel Core i5-6200U, 2300 MHz
114 Points 0%
Lenovo Yoga 3 14-80JH0035GE
Intel Core i5-5200U, 2200 MHz
108 Points -5%
HP Envy 15-w103ng x360
Intel Core i5-6200U, 2300 MHz
116 Points +2%
CPU Multi 64Bit (sortuj wg wyników)
Lenovo Yoga 710-14ISK
Intel Core i5-6200U, 2300 MHz
292 Points
Lenovo Yoga 510-15ISK
Intel Core i5-6200U, 2300 MHz
289 Points -1%
Lenovo Yoga 3 14-80JH0035GE
Intel Core i5-5200U, 2200 MHz
254 Points -13%
HP Envy 15-w103ng x360
Intel Core i5-6200U, 2300 MHz
292 Points 0%
Cinebench R11.5
CPU Single 64Bit (sortuj wg wyników)
Lenovo Yoga 710-14ISK
Intel Core i5-6200U, 2300 MHz
1.29 Points
Lenovo Yoga 510-15ISK
Intel Core i5-6200U, 2300 MHz
1.34 Points +4%
Lenovo Yoga 3 14-80JH0035GE
Intel Core i5-5200U, 2200 MHz
1.25 Points -3%
HP Envy 15-w103ng x360
Intel Core i5-6200U, 2300 MHz
1.3 Points +1%
CPU Multi 64Bit (sortuj wg wyników)
Lenovo Yoga 710-14ISK
Intel Core i5-6200U, 2300 MHz
3.21 Points
Lenovo Yoga 510-15ISK
Intel Core i5-6200U, 2300 MHz
3.23 Points +1%
Lenovo Yoga 3 14-80JH0035GE
Intel Core i5-5200U, 2200 MHz
2.86 Points -11%
HP Envy 15-w103ng x360
Intel Core i5-6200U, 2300 MHz
3.2 Points 0%
Cinebench R10
Rendering Single CPUs 64Bit (sortuj wg wyników)
Lenovo Yoga 710-14ISK
Intel Core i5-6200U, 2300 MHz
5620 Points
Lenovo Yoga 3 14-80JH0035GE
Intel Core i5-5200U, 2200 MHz
5493 Points -2%
Rendering Multiple CPUs 64Bit (sortuj wg wyników)
Lenovo Yoga 710-14ISK
Intel Core i5-6200U, 2300 MHz
12670 Points
Lenovo Yoga 3 14-80JH0035GE
Intel Core i5-5200U, 2200 MHz
11307 Points -11%
JetStream 1.1 - Total Score (sortuj wg wyników)
Lenovo Yoga 710-14ISK
Intel Core i5-6200U, 2300 MHz
165.2 Points
Lenovo Yoga 510-15ISK
Intel Core i5-6200U, 2300 MHz
196.9 Points +19%
HP Envy 15-w103ng x360
Intel Core i5-6200U, 2300 MHz
192.1 Points +16%
Octane V2 - Total Score (sortuj wg wyników)
Lenovo Yoga 710-14ISK
Intel Core i5-6200U, 2300 MHz
25149 Points
Lenovo Yoga 510-15ISK
Intel Core i5-6200U, 2300 MHz
29126 Points +16%
Lenovo Yoga 3 14-80JH0035GE
Intel Core i5-5200U, 2200 MHz
12322 Points -51%
HP Envy 15-w103ng x360
Intel Core i5-6200U, 2300 MHz
28301 Points +13%
Mozilla Kraken 1.1 - Total (sortuj wg wyników)
Lenovo Yoga 710-14ISK
Intel Core i5-6200U, 2300 MHz
1382 ms *
Lenovo Yoga 510-15ISK
Intel Core i5-6200U, 2300 MHz
1232 ms * +11%
Lenovo Yoga 3 14-80JH0035GE
Intel Core i5-5200U, 2200 MHz
2588 ms * -87%
HP Envy 15-w103ng x360
Intel Core i5-6200U, 2300 MHz
1265 ms * +8%

* ... im mniej tym lepiej

Cinebench R10
Cinebench R10
Cinebench R11.5
Cinebench R11.5
Cinebench R15
Cinebench R15
Jetstream 1.1
Jetstream 1.1
Octane V2
Octane V2
Mozilla Kraken 1.1
Mozilla Kraken 1.1
PCMark Vantage Result
12277 pkt.
PCMark 7 Score
4866 pkt.
PCMark 8 Home Score Accelerated v2
3337 pkt.
PCMark 8 Creative Score Accelerated v2
3961 pkt.
PCMark 8 Work Score Accelerated v2
4312 pkt.
Pomoc
PCMark 8
Home Score Accelerated v2 (sortuj wg wyników)
Lenovo Yoga 710-14ISK
Intel Core i5-6200U, 2300 MHz, Samsung SSD PM871 MZNLN256HCHP
3337 Points
Lenovo Yoga 510-15ISK
Intel Core i5-6200U, 2300 MHz, Liteonit CV3-DE256
3651 Points +9%
Lenovo Yoga 3 14-80JH0035GE
Intel Core i5-5200U, 2200 MHz, Samsung SSD PM851 256 GB MZYTE256HMHP
3041 Points -9%
HP Envy 15-w103ng x360
Intel Core i5-6200U, 2300 MHz, Samsung SSD PM851 256 GB MZNTE256HMHP
3200 Points -4%
Creative Score Accelerated v2 (sortuj wg wyników)
Lenovo Yoga 710-14ISK
Intel Core i5-6200U, 2300 MHz, Samsung SSD PM871 MZNLN256HCHP
3961 Points
Lenovo Yoga 510-15ISK
Intel Core i5-6200U, 2300 MHz, Liteonit CV3-DE256
4380 Points +11%
Lenovo Yoga 3 14-80JH0035GE
Intel Core i5-5200U, 2200 MHz, Samsung SSD PM851 256 GB MZYTE256HMHP
3583 Points -10%
HP Envy 15-w103ng x360
Intel Core i5-6200U, 2300 MHz, Samsung SSD PM851 256 GB MZNTE256HMHP
3801 Points -4%
Work Score Accelerated v2 (sortuj wg wyników)
Lenovo Yoga 710-14ISK
Intel Core i5-6200U, 2300 MHz, Samsung SSD PM871 MZNLN256HCHP
4312 Points
Lenovo Yoga 510-15ISK
Intel Core i5-6200U, 2300 MHz, Liteonit CV3-DE256
4555 Points +6%
Lenovo Yoga 3 14-80JH0035GE
Intel Core i5-5200U, 2200 MHz, Samsung SSD PM851 256 GB MZYTE256HMHP
4184 Points -3%
HP Envy 15-w103ng x360
Intel Core i5-6200U, 2300 MHz, Samsung SSD PM851 256 GB MZNTE256HMHP
4154 Points -4%
PCMark 7
Score (sortuj wg wyników)
Lenovo Yoga 710-14ISK
Intel Core i5-6200U, 2300 MHz, Samsung SSD PM871 MZNLN256HCHP
4866 Points
Lenovo Yoga 510-15ISK
Intel Core i5-6200U, 2300 MHz, Liteonit CV3-DE256
5028 Points +3%
Lenovo Yoga 3 14-80JH0035GE
Intel Core i5-5200U, 2200 MHz, Samsung SSD PM851 256 GB MZYTE256HMHP
4575 Points -6%
Productivity (sortuj wg wyników)
Lenovo Yoga 710-14ISK
Intel Core i5-6200U, 2300 MHz, Samsung SSD PM871 MZNLN256HCHP
2481 Points
Lenovo Yoga 510-15ISK
Intel Core i5-6200U, 2300 MHz, Liteonit CV3-DE256
2362 Points -5%
PCMark 8 Home
PCMark 8 Home
PCMark 8 Creative
PCMark 8 Creative
PCMark 8 Work
PCMark 8 Work
PCMark 8 Storage
PCMark 8 Storage
PCMark 7
PCMark 7
PCMark Vantage
PCMark Vantage

Zastosowany w naszej Yodze 710 dysk SSD M.2 2280 to dysk Samsung PM871 o pojemności 256 GB. Według producenta osiąga on transfery na poziomie do 540 MB/s przy odczycie sekwencyjnym i do 280 MB/s przy zapisie sekwencyjnym. W testach aplikacji AS SSD odczyt osiągnął 507 MB/s a zapis - 286 MB/s. Nie ma miejsca na drugi dysk, więc użytkownik może tylko wymienić ten fabryczny, jeśli on mu nie odpowiada. 

W mierzących ogólną wydajność testach PCMark 8 omawiany laptop wypadł dość dobrze. Jego wyniki były o 2-11% lepsze od rezultatów modelu Lenovo Yoga 3 14 wyposażonego w procesor Core i5-5200U i dysk SSD Samsung PM851 256 GB.

AS SSD
AS SSD
CrystalDiskMark
CrystalDiskMark
Lenovo Yoga 710-14ISK
Samsung SSD PM871 MZNLN256HCHP
Lenovo Yoga 510-15ISK
Liteonit CV3-DE256
Lenovo Yoga 3 14-80JH0035GE
Samsung SSD PM851 256 GB MZYTE256HMHP
HP Envy 15-w103ng x360
Samsung SSD PM851 256 GB MZNTE256HMHP
CrystalDiskMark 3.0
-5%
-2%
-10%
Read Seq
508
487
-4%
525
3%
515
1%
Write Seq
302.7
450.7
49%
265.8
-12%
240.7
-20%
Read 512
419.9
384.5
-8%
428.9
2%
391.3
-7%
Write 512
302.6
356.3
18%
266.1
-12%
240
-21%
Read 4k
33.3
27.05
-19%
35.18
6%
27.64
-17%
Write 4k
85.8
63.7
-26%
97.6
14%
95.2
11%
Read 4k QD32
395.8
281.5
-29%
354.6
-10%
367.9
-7%
Write 4k QD32
294.3
232
-21%
265.4
-10%
239
-19%
Samsung SSD PM871 MZNLN256HCHP
Sequential Read: 508 MB/s
Sequential Write: 302.7 MB/s
512K Read: 419.9 MB/s
512K Write: 302.6 MB/s
4K Read: 33.3 MB/s
4K Write: 85.8 MB/s
4K QD32 Read: 395.8 MB/s
4K QD32 Write: 294.3 MB/s
low med. high ultra
Dirt 3 (2011) 60.3 55.7 40.7 16.3
Hitman: Absolution (2012) 54.9 35.7 25.1 13.4
BioShock Infinite (2013) 85.3 47.7 39.5 13.6
GRID 2 (2013) 121.5 80.4 56.3 19.6
Battlefield 4 (2013) 66.5 43.2 28.6 10.4
Thief (2014) 31.3 23 18.5 9.1
Titanfall (2014) 60 49.2 40.1 23.6
The Elder Scrolls Online (2014) 79.6 77.4 58.3 31.4
GRID: Autosport (2014) 137 70.9 21.8 15.7
Risen 3: Titan Lords (2014) 50.7 36.8 11.2 7.8
Fifa 15 (2014) 96.3 72.7 47.9
Ryse: Son of Rome (2014) 24.5 18.7 8.9 8.4
The Evil Within (2014) 39.2 27.9 16.7
F1 2014 (2014) 99 85 48 29
Civilization: Beyond Earth (2014) 67.2 29.7 21.4 17.3
Call of Duty: Advanced Warfare (2014) 50.4 30.4 13 12.1
Assassin's Creed Unity (2014) 29.4 17.9 12.1 8.3
Far Cry 4 (2014) 44.2 31.4 14.2 13.3
The Crew (2014) 43.4 36.7 17.2 9.8
The Witcher 3 (2015) 23.8 16 8.5 5.4
Batman: Arkham Knight (2015) 28 24 10 10
Rise of the Tomb Raider (2016) 27.4 17.7 10.4 8.2

Wpływ na otoczenie

Hałas

Yoga 710 ma dwa wentylatory. W teście bez obciążenia rzadka była sytuacja, że nie pracowały one. Natężenie szumu osiągnęło maksymalnie 34,6 dB. W teście pełnego obciążenia (do którego użyto aplikacji Prime95 i FurMark) natężenie hałasu wyniosło 39,9 dB. Nawet wtedy układ chłodzenia nie był źródłem przeszkadzającego hałasu. 

Hałas

luz
32.5 / 34.6 / 34.6 dB
obciążenie
38.7 / 39.9 dB
  red to green bar
 
 
30 dB
cichy
40 dB(A)
słyszalny
50 dB(A)
irytujący
 
min: dark, med: mid, max: light   Audix TM1, Arta (odległość 15 cm)   environment noise: 32.2 dB(A)

Temperatury

W teście bez obciążenia obudowa była chłodna. W żadnym miejscu temperatura jednostki zasadniczej nie przekroczyła 30°C. Przy pełnym obciążeniu obudowa rozgrzała się do maksymalnie 43,4°C. Temperatura procesora osiągnęła w teście aplikacji Prime95 i FurMark maksymalnie 82°C a temperatura karty grafiki - 74°C. Taktowanie CPU wynosiło stale 2,3 GHz a taktowanie GPU wahało się w przedziale 980-1050 MHz.

temperatury podzespołów w teście Prime95
temperatury podzespołów w teście Prime95
temperatury podzespołów w teście FurMark
temperatury podzespołów w teście FurMark
temperatury podzespołów w teście Prime95 + FurMark
temperatury podzespołów w teście Prime95 + FurMark
w stresie
 38.2 °C43.4 °C41 °C 
 33.9 °C43.4 °C39.6 °C 
 30.2 °C29.5 °C32 °C 
maks. w ogóle: 43.4 °C
średnia: 36.8 °C
36.1 °C43.2 °C33.9 °C
36 °C37.7 °C33 °C
32.2 °C33 °C31.5 °C
maks. w ogóle: 43.2 °C
średnia: 35.2 °C
zasilacz  42.9 °C | temperatura otoczenia 22.6 °C | FIRT 550-Pocket
(±) The average temperature for the upper side under maximal load is 36.8 °C / 98 F, compared to the average of 30.2 °C / 86 F for the devices in the class Convertible.
(±) The maximum temperature on the upper side is 43.4 °C / 110 F, compared to the average of 35.3 °C / 96 F, ranging from 19.6 to 55.7 °C for the class Convertible.
(±) The bottom heats up to a maximum of 43.2 °C / 110 F, compared to the average of 36.8 °C / 98 F
(+) In idle usage, the average temperature for the upper side is 26.7 °C / 80 F, compared to the device average of 30.2 °C / 86 F.
(+) The palmrests and touchpad are reaching skin temperature as a maximum (32 °C / 89.6 F) and are therefore not hot.
(-) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 28.1 °C / 82.6 F (-3.9 °C / -7 F).
bez obciążenia (pulpit roboczy)
bez obciążenia (pulpit roboczy)
bez obciążenia (spód)
bez obciążenia (spód)
pod pełnym obciążeniem (pulpit roboczy)
pod pełnym obciążeniem (pulpit roboczy)
pod pełnym obciążeniem (spód)
pod pełnym obciążeniem (spód)

Głośniki

Lenovo zastosowało w Yodze 710 dwa małe głośniki JBL. Znajdują się one w przedniej części obudowy, na spodzie jednostki zasadniczej. Kiedy laptop stoi na miękkim podłożu, dźwięk jest więc stłumiony. Należy uważać na to, by nie zasłaniać głośników. Brzmienie jest jak na laptop konwertowalny dobre. Można nawet rozróżnić śladowe basy.

Wydajność akumulatora

Czasy pracy na akumulatorze to mocna strona omawianego laptopa. Jego akumulator ma pojemność 53 Wh. Ten zapas energii wystarczył w teście symulującym korzystanie z internetu przez Wi-Fi na 7:13 h działania komputera.

Pobór mocy
wyłączony / stan wstrzymaniadarklight 0.63 / 0.53 W
luzdarkmidlight 4.9 / 9.4 / 10.7 W
obciążenie midlight 46 / 47.2 W
 color bar
Legenda: min: dark, med: mid, max: light        Metrahit Energy
Currently we use the Metrahit Energy, a professional single phase power quality and energy measurement digital multimeter, for our measurements. Find out more about it here. All of our test methods can be found here.
Wydajność akumulatora
luz
15h 58min
WiFi Websurfing (EDGE: 25.10586.0.0)
7h 13min
Big Buck Bunny H.264 1080p
7h 04min
obciążenie
2h 27min
Lenovo Yoga 710-14ISK
6200U, GeForce 940MX, 53 Wh
Lenovo Yoga 510-15ISK
6200U, Radeon R7 M460, 35 Wh
Lenovo Yoga 3 14-80JH0035GE
5200U, GeForce 940M, 47 Wh
HP Envy 15-w103ng x360
6200U, GeForce 930M, 48 Wh
Czasy pracy
-25%
-9%
-8%
Reader / Idle
958
730
-24%
888
-7%
H.264
424
337
-21%
WiFi v1.3
433
335
-23%
381
-12%
398
-8%
Load
147
100
-32%
134
-9%

Za

+ jakość wykonania i solidność obudowy
+ podświetlana klawiatura
+ kąty widzenia matrycy
+ niezłe czasy pracy na akumulatorze
+ dodatkowa karta grafiki (GeForce 940MX)

Przeciw

- tylko dwa porty USB
- migotanie PWM o częstotliwości 50 Hz poniżej 50% intensywności podświetlenia ekranu
- brak gniazda linki zabezpieczającej
- uloty światła (bleeding)

Podsumowanie

Lenovo Yoga 710-14ISK wygląda na sprzęt wysokiej klasy. Dzięki procesorowi Core i5-6200U, 8 GB pamięci RAM, karcie grafiki GeForce 940MX i dyskowi SSD formatu M.2 wydajność jest solidna. Generalnie laptop ten pozostawił po sobie dobre wspomnienia. Cechuje się solidną obudową, ładnie wygląda, ma dobry osprzęt sterujący i matrycę o szerokich kątach widzenia. Pochwalić trzeba też zastosowane materiały i fakt, że ślady palców na obudowie nie są bardzo widoczne.

Please share our article, every link counts!
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja Lenovo Yoga 710-14
Sebastian Bade (Update: 2017-12-19)