Notebookcheck Logo

Test Toshiba Qosmio X70-A

21/09/2013

Przedstawiciele serii Qosmio to najwydajniejsze, najbogaciej wyposażone laptopy Toshiby. Najnowszy X70-A został wyposażony w czterordzeniowy procesor Intel Haswell oraz kartę grafiki GeForce GTX 770M, jedną z najwydajniejszych propozycji Nvidii do laptopów. Przetestowany model posiadał także m.in. matrycę Full HD, 32 GB pamięci RAM, dysk SSD oraz dwa dyski twarde.

Obudowa

Qosmio X70-A niewiele różni się od poprzednika, modelu X870. Czerwone akcenty przydają omawianemu laptopowi indywidualności. Elementy te to lakierowane aluminium.

Wieko koloru starego srebra jest wykonane głównie z aluminium ozdobionego drobnym wzorem. Pokrywa ekranu jest relatywnie sztywna, ale większy nacisk na wieko powoduje jednak zaburzenia obrazu na włączonej matrycy. Logo Qosmio jest podświetlane na czerwono. Klapę można bez problemu podnieść jedną ręką. Chybotanie się ekranu po zmianie kąta nachylenia jest nieznaczne. 

Pulpit roboczy i oprawa klawiatury są również wykonane z aluminium. Ten materiał jest miły w dotyku, a wspomniane powierzchnie raczej nie są podatne na odciski palców. Spód laptopa, wykonany z czarnego plastiku, ma chropowatą fakturę.

Toshiba X70-A jest dość lekka (~3,4 kg) jak na swoje gabaryty (17,3", 418,6 x 272,5 x 44 mm).

Jednostka zasadnicza jest bardzo sztywna. Nie da się tutaj niczego wykrzywić, ani ugiąć; nie występuje także trzeszczenie. Odstępy między elementami są wszędzie równe.

Dostęp do podzespołów jest możliwy poprzez zdjęcie pokrywy serwisowej na spodzie laptopa, do czego trzeba odkręcić tylko jedną śrubkę. W następstwie uzyskuje się dostęp do obu dysków twardych, dwóch gniazd pamięci RAM, karty Wi-Fi i bateryjki BIOS-u.

Da się też zdjąć cały spód laptopa. Należy w tym celu odkręcić liczne śrubki, które są schowane pod gumowymi nóżkami. Potem trzeba wymontować napęd optyczny, gdyż pod nim znajdują się dwie kolejne śrubki. Dopiero teraz można się dostać do wentylatora.

Poprzez spód nie ma dostępu do dwóch pozostałych gniazd pamięci RAM oraz dysku SSD. By dostać się do nich, trzeba najprawdopodobniej zdjąć klawiaturę. Ta była jednak tak dokładnie dopasowana, że autor zrezygnował z jej demontowania (nie chcąc ryzykować uszkodzenia wypożyczonego sprzętu).

Akumulator nie jest wbudowany i można go łatwo odczepić.

przód: czytnik kart pamięci
przód: czytnik kart pamięci
lewy bok: gniazdo blokady Kensingtona, LAN, 2 USB 3.0, napęd optyczny (nagrywarka Blu-ray)
lewy bok: gniazdo blokady Kensingtona, LAN, 2 USB 3.0, napęd optyczny (nagrywarka Blu-ray)
praw bok: 2 gniazda audio, 2 USB 3.0, HDMI, VGA, gniazdo zasilania
praw bok: 2 gniazda audio, 2 USB 3.0, HDMI, VGA, gniazdo zasilania
z tyłu brak złączy
z tyłu brak złączy

Wyposażenie w złącza zewnętrzne jest prawie identyczne, jak w poprzedniku. Cztery USB 3.0, HDMI i VGA, LAN oraz dwa gniazda audio. Podobnie jak w X870, dwa USB mogą ładować urządzenia zewnętrzne, kiedy laptop jest wyłączony. Kiedy komputer jest wyłączony, działa także wejście mikrofonowe. Można więc np. podłączyć komórkę, by wykorzystać głośniki laptopa. Funkcje te trzeba jednak uaktywnić w BIOS-ie.

Niestety nie zmieniono rozmieszczenia złączy. Większość portów znajduje się na prawej ściance bocznej, toteż przy ich pełnym obłożeniu może być problem z miejscem potrzebnym do używania myszki trzymanej z prawej strony laptopa. 

Osprzęt

Qosmio X70-A posiada klawiaturę wyspową, a więc poszczególne klawisze są rozstawione w dużych (4-milimetrowych) odstępach od siebie. Klawisze alfanumeryczne mają 14 x 14 mm, są matowe, czarne i płaskie. Klawisze mają przyjemny, średni skok. Odskok klawiszy mógłby być wyraźniejszy. Klik klawiszy jest dość głośny, ale klawiatura nie jest zbyt hałaśliwa.

Klawiatura Qosmio X70-A jest podświetlana na czerwono. Podświetlenie można włączyć lub wyłączyć (kombinacją klawiszy Fn + Y), a nie ma możliwości regulacji natężenia podświetlenia. Domyślnie podświetlenie gaśnie po 15 s nieużywania klawiatury. W BIOS-ie można zmienić to ustawienie i wybrać podświetlenie na stałe.

Płytka dotykowa ma wymiary 112 x 78 mm, czyli jest duża. Jej powierzchnia jest gładka i ma zadowalające właściwości ślizgowe. Gładzik rozpoznaje dotyk wielopunktowy i precyzyjnie wykonuje przekazywane w ten sposób funkcje. Bardzo dobrze działa m.in. przewijanie. Przyciski gładzika są zintegrowane z płytką. Przy naciskaniu płytka stawia bardzo duży opór. Tylko w jej dolnej części wykonanie kliku przychodzi łatwiej. Odgłos towarzyszący naciskaniu jest głośny i nieco głuchy, ale nie przeszkadza.

Gładzik można wyłączyć podwójnym puknięciem w lewym górnym rogu płytki (stan nieaktywności gładzika jest sygnalizowany przez kontrolkę LED).

klawiatura QWERTY (fot. Toshiba)
klawiatura QWERTY (fot. Toshiba)
płytka dotykowa
płytka dotykowa

Obraz

Testowany egzemplarz został wyposażony w matrycę produkcji AU Optronics. Wszystkie modele z serii X70-A posiadają wyświetlacz 17,3" Full HD (1920 x 1080 pikseli). Jest to błyszczący ekran typu TN, który według Toshiby cechuje się czasem reakcji na poziomie 8 ms.

276
cd/m²
267
cd/m²
274
cd/m²
299
cd/m²
316
cd/m²
312
cd/m²
328
cd/m²
345
cd/m²
298
cd/m²
podświetlenie ekranu
AU Optronics AUO209D tested with X-Rite i1Pro 2
maksimum: 345 cd/m² (Nits) średnia: 301.7 cd/m²
rozświetlenie: 77 %
na akumulatorze: 316 cd/m²
kontrast: 645:1 (czerń: 0.49 cd/m²)
ΔE Color 8.1 | 0.5-29.43 Ø5
ΔE Greyscale 8.76 | 0.57-98 Ø5.3
65% AdobeRGB 1998 (Argyll 1.6.3 3D)
65.2% AdobeRGB 1998 (Argyll 2.2.0 3D)
89.3% sRGB (Argyll 2.2.0 3D)
68.1% Display P3 (Argyll 2.2.0 3D)
Gamma: 2.37

Średnia luminancja przy maksymalnej intensywności podświetlenia (niecałe 302 cd/m²) okazała się nieco niższa, niż w Qosmio X870 (323 cd/m²). Tak czy inaczej uzyskana wartość jest zadowalająca. Gorzej przedstawia się stopień równomierności podświetlenia (77%). Matryca MSI GE70 wypadła nieco lepiej w obu wspomnianych kategoriach (312 cd/m², 84%). Przy prawej krawędzi matrycy Toshiby autor zaobserwował dwie niewielkie jaśniejsze obszary (bleeding), ale wada ta nie przeszkadzała w normalnej pracy.

Głębia czerni na poziomie 0,49 cd/m² i kontrast w wysokości  645:1 to dość dobre wyniki. Czerń mogłaby być lepsza, ale jest akceptowalna. W subiektywnym odczuciu jest ona wystarczająco głęboka.

Grayscale
Grayscale
Color Management
Color Management
Saturation Seeps
Saturation Seeps
ColorChecker
ColorChecker
Toshiba Qosmio X70-A z matrycą Full HD a przestrzeń sRGB (siatka)
X70-A a sRGB
Toshiba Qosmio X70-A z matrycą Full HD a przestrzeń Adobe RGB (siatka)
X70-A a Adobe RGB

Pewnym zaskoczeniem było odwzorowanie przestrzeni barw. Pokrycie przestrzeni Adobe RGB osiągnęło 65%, a sRGB - 96%. Takie wyniki są poza zasięgiem większości innych laptopów. Niestety w stanie fabrycznym matryca Toshiby nie była skalibrowana. Średni błąd DeltaE 2000 dla skali szarości miał wartość 8,8, a dla kolorów - 8,1. Poza tym autor obserwował typowe dla matryc TN zaniebieszczenie obrazu.

W przypadku używania laptopa na dworze trzeba znaleźć cieniste miejsce. Choć wyświetlane treści są widoczne także w jasnym otoczeniu, odbicia pojawiające się na ekranie bardzo przeszkadzają. W pomieszczeniach nie ma większych utrudnień. Wysoka luminancja i dobry kontrast zapewniają bardzo dobrą czytelność obrazu.

na dworze (przy zachmurzonym niebie)
na dworze (przy zachmurzonym niebie)
kąty widzenia matrycy Full HD laptopa Toshiba Qosmio X70-A
kąty widzenia matrycy Full HD laptopa Toshiba Qosmio X70-A

Kąty widzenia matrycy Qosmio X70-A są dość szerokie jak na ekran typu TN. W poziomie nie obserwuje się pogorszenia jakości przy kącie 45°. W pionie zakres użytecznych kątów jest węższy i przy odchyleniach od pozycji optymalnej zmiany widzianego obrazu pojawiają się znacznie wcześniej.

Podczas testów gier autor obserwował efekt smużenia, który prawdopodobnie wynikał z długiego czasu reakcji matrycy.

Osiągi

Podzespoły testowanej wersji Toshiby Qosmio X70-A prezentują się okazale. Oprócz nowoczesnego procesora czterordzeniowego opartego na architekturze Haswell notebook ten był wyposażony w aż 32 GB pamięci operacyjnej, dysk SSD oraz dwa dyski twarde o łącznej pojemności 1,5 TB. Do tego dochodzi karta grafiki z wysokiej półki wydajnościowej. Dzięki temu omawiany model może zostać zaliczony do kategorii DTR (desktop replacement - substytut komputera stacjonarnego), albo być traktowany jako laptop do gier czy multimedialny.

Wspomniany procesor to Core i7-4700MQ. Jest on wykonany w technologii 22 nm, a jego TDP wynosi 47 W. Bazowa częstotliwość taktowania to 2,4 GHz. Taktowanie może jednak osiągnąć do 3,4 GHz (jeden rdzeń), 3,3 GHz (dwa rdzenie) lub do 3,2 GHz (dla czterech rdzeni), a to za sprawą technologii Turbo Boost. Poprzednik, i7-3630QM (Ivy Bridge), ma identyczne taktowanie, ale jego wydajność jest o około 10% niższa. 

W teście jednowątkowym Cinebench R11.5 Toshiba Qosmio X70-A uzyskała 1,51 pkt., wynik podobny do rezultatów innych laptopów z procesorem i7-4700MQ. Taktowanie CPU wynosiło przeważnie 3,4 GHz, a tylko chwilowo spadało do 3,3 GHz. Clevo P170SM (One K73-3N) z procesorem i7-4800MQ zdobyło 1,64 pkt. (o 9% więcej), a Clevo P177SM (Schenker XMG P703) z procesorem i7-4900MQ - 1,7 pkt. (o 13% więcej od Toshiby). W teście renderowania wielowątkowego tej samej aplikacji Toshiba osiągnęła 6,91 pkt., a taktowanie CPU wynosiło stale 3,2 GHz. Acer V3-771G z procesorem i7-3630QM uzyskał w tym teście 6,26 pkt. (o 9% mniej), Clevo P170SM z i7-4800MQ było w nim lepsze o 4% od Toshiby (7,19 pkt.), a Clevo P177SM z i7-4900MQ - tylko o 1% lepsze (7,01 pkt.).

Test w pełni obciążającej procesor aplikacji Prime95 przyniósł początkowo taktowanie na poziomie 3 GHz. Po minucie temperatury wzrosły jednak tak mocno, że w celu ich obniżenia występował raz po raz throttling ograniczający częstotliwość taktowania CPU do 800 MHz. Wentylator nie pracował przy tym jednostajnie z maksymalną prędkością, a pulsował w rytm zmian temperatur.

W przeciwieństwie do Qosmio X870 model X70-A posiada technologię Nvidia Optimus. Oznacza to, że w laptopie tym jest wykorzystywany zintegrowany z procesorem układ grafiki HD Graphics 4600. Teoretycznie jego taktowanie wynosi 400-1150 MHz, ale w omawianym modelu stale utrzymywało się stale na poziomie 600 MHz (wg GPU-Z).

W przypadku zadań graficznych wymagających dużej wydajności wykorzystywana jest karta GeForce GTX 770M. Ten oparty na chipie GK106 układ jest rozwinięciem karty GTX 670MX (o podwyższonych zegarach) i zalicza się do najmocniejszych rozwiązań graficznych stosowanych w laptopach. Taktowanie rdzenia to 811 MHz, z tym że może ono być zwiększane dzięki funkcji GPU Boost.

W teście 3DMark Cloud Gate omawiany laptop uzyskał 14603 pkt. Clevo P170SM (One K73-3N) z tą samą kartą grafiki i procesorem i7-4800MQ zdobyło w tym teście 15337 pkt. (o 5% więcej). MSI MS-1763 (Deviltech Fragbook DTX) z tymi samymi CPU i GPU osiągnęło 14714 pkt. Wynik MSI GE70 z i7-4700MQ i kartą GTX 765M, 12574 pkt., okazał się o 14% gorszy od rezultatu Toshiby.

W teście Heaven Benchmark v4.0 autor stwierdził, że omawiany model robi się zbyt gorący. Choć wentylator pracował cały czas, nie wykorzystywał maksymalnej prędkości obrotowej. Wskutek tego zegar GPU musiał być ograniczany w celu nieprzekroczenia temperatury 80°C. Taktowanie GPU wahało się w przedziale 601-862 MHz.

CPU-Z CPU
CPU-Z CPU
CPU-Z Mainboard
CPU-Z Mainboard
CPU-Z Memory
CPU-Z Memory
GPU-Z (Intel)
GPU-Z (Intel)
taktowanie HD Graphics 4600
taktowanie HD Graphics 4600
GPU-Z (NVIDIA)
GPU-Z (NVIDIA)
HWiNFO64
HWiNFO64
Cinebench R11.5
CPU Single 64Bit (sortuj wg wyników)
Toshiba Qosmio X70-A-11R
GeForce GTX 770M, 4700MQ, Toshiba HG5d THNSNH256GMCT
1.51 Points
MSI GE70-i765M287
GeForce GTX 765M, 4700MQ, Hitachi Travelstar 7K750 HTS727575A9E
1.5 Points -1%
Deviltech Fragbook DTX (MS-1763)
GeForce GTX 770M, 4700MQ, Samsung SSD 840 Series 120 GB (MZ-7TD120)
1.51 Points 0%
Asus G750JW
GeForce GTX 765M, 4700HQ, Seagate Momentus SpinPoint M8 ST1000LM024 HN-M101MBB
1.52 Points +1%
One K73-3N
GeForce GTX 770M, 4800MQ, Samsung 840 Series 500 GB (MZ-7TD500)
1.64 Points +9%
SCHENKER XMG P703
GeForce GTX 780M, 4900MQ, Samsung SSD PM841 MZMTD256HAGM
1.7 Points +13%
CPU Multi 64Bit (sortuj wg wyników)
Toshiba Qosmio X70-A-11R
GeForce GTX 770M, 4700MQ, Toshiba HG5d THNSNH256GMCT
6.91 Points
Acer Aspire V3-771G-736B161TMaii
GeForce GT 650M, 3630QM, Toshiba MQ01ABD100
6.26 Points -9%
MSI GE70-i765M287
GeForce GTX 765M, 4700MQ, Hitachi Travelstar 7K750 HTS727575A9E
6.63 Points -4%
Deviltech Fragbook DTX (MS-1763)
GeForce GTX 770M, 4700MQ, Samsung SSD 840 Series 120 GB (MZ-7TD120)
7 Points +1%
Asus G750JW
GeForce GTX 765M, 4700HQ, Seagate Momentus SpinPoint M8 ST1000LM024 HN-M101MBB
6.97 Points +1%
One K73-3N
GeForce GTX 770M, 4800MQ, Samsung 840 Series 500 GB (MZ-7TD500)
7.19 Points +4%
SCHENKER XMG P703
GeForce GTX 780M, 4900MQ, Samsung SSD PM841 MZMTD256HAGM
7.01 Points +1%
Cinebench R10 Rendering Single CPUs 64Bit
6650 Points
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 64Bit
24617 Points
Cinebench R10 Shading 64Bit
6831 Points
Cinebench R10 Rendering Single 32Bit
4954
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 32Bit
19041
Cinebench R10 Shading 32Bit
6844
Cinebench R11.5 CPU Single 64Bit
1.51 Points
Cinebench R11.5 CPU Multi 64Bit
6.91 Points
Cinebench R11.5 OpenGL 64Bit
60.4 fps
Pomoc
PCMark Vantage Result
21660 pkt.
PCMark 7 Score
5526 pkt.
PCMark 8 Home Score Accelerated
3740 pkt.
PCMark 8 Creative Score Accelerated
4938 pkt.
PCMark 8 Work Score Accelerated
4789 pkt.
Pomoc
CrystalDiskMark (SSD)
CrystalDiskMark (SSD)
HD Tune (HDD)
HD Tune (HDD)

Ogólna wydajność systemowa jest pierwszorzędna. W teście PCMark 7 Toshiba Qosmio X70-A uzyskała 5526 pkt. Clevo P177SM z procesorem i7-4900MQ, kartą GTX 780M, dyskiem SSD Samsung PM841 i dwoma dyskami twardymi zdobyło w tym teście 6321 pkt.

Na pojemność dysków w testowanym modelu Qosmio X70-A nie można narzekać. Dysk systemowy to 256-gigabajtowy SSD Toshiby [w postaci modułu mSATA - przyp. tłum.]. Cechuje się znacznie lepszymi transferami i krótszymi czasami dostępu od dysków twardych. W teście AS SSD odczyt sekwencyjny przekroczył 500 MB/s, a zapis wyniósł 450 MB/s. Odczyt 4K osiągnął zaś 20,2 MB/s.

Oprócz dysku SSD omawiany model posiadał dwa dyski twarde HGST Travelstar 5K1500 o prędkości 5400 obr/min i pojemności 750 GB każdy. Wyniki testów HD Tune okazały się całkiem przyzwoite.

Toshiba HG5d THNSNH256GMCT
Sequential Read: 508 MB/s
Sequential Write: 464.2 MB/s
512K Read: 415.5 MB/s
512K Write: 436.9 MB/s
4K Read: 21.63 MB/s
4K Write: 87.2 MB/s
4K QD32 Read: 374.4 MB/s
4K QD32 Write: 191.9 MB/s
3DMark
1280x720 Cloud Gate Standard Score (sortuj wg wyników)
Toshiba Qosmio X70-A-11R
GeForce GTX 770M, 4700MQ, Toshiba HG5d THNSNH256GMCT
14603 Points
MSI GE70-i765M287
GeForce GTX 765M, 4700MQ, Hitachi Travelstar 7K750 HTS727575A9E
12574 Points -14%
Deviltech Fragbook DTX (MS-1763)
GeForce GTX 770M, 4700MQ, Samsung SSD 840 Series 120 GB (MZ-7TD120)
14714 Points +1%
Asus G750JX
GeForce GTX 770M, 4700HQ, Hitachi Travelstar 7K500 HTS727550A9E364
14784 Points +1%
One K73-3N
GeForce GTX 770M, 4800MQ, Samsung 840 Series 500 GB (MZ-7TD500)
15337 Points +5%
SCHENKER XMG P703
GeForce GTX 780M, 4900MQ, Samsung SSD PM841 MZMTD256HAGM
18258 Points +25%
1280x720 Cloud Gate Standard Graphics (sortuj wg wyników)
Toshiba Qosmio X70-A-11R
GeForce GTX 770M, 4700MQ, Toshiba HG5d THNSNH256GMCT
22909 Points
MSI GE70-i765M287
GeForce GTX 765M, 4700MQ, Hitachi Travelstar 7K750 HTS727575A9E
17727 Points -23%
Deviltech Fragbook DTX (MS-1763)
GeForce GTX 770M, 4700MQ, Samsung SSD 840 Series 120 GB (MZ-7TD120)
23493 Points +3%
Asus G750JX
GeForce GTX 770M, 4700HQ, Hitachi Travelstar 7K500 HTS727550A9E364
23444 Points +2%
One K73-3N
GeForce GTX 770M, 4800MQ, Samsung 840 Series 500 GB (MZ-7TD500)
24335 Points +6%
SCHENKER XMG P703
GeForce GTX 780M, 4900MQ, Samsung SSD PM841 MZMTD256HAGM
36360 Points +59%
1280x720 Cloud Gate Standard Physics (sortuj wg wyników)
Toshiba Qosmio X70-A-11R
GeForce GTX 770M, 4700MQ, Toshiba HG5d THNSNH256GMCT
6436 Points
MSI GE70-i765M287
GeForce GTX 765M, 4700MQ, Hitachi Travelstar 7K750 HTS727575A9E
6233 Points -3%
Deviltech Fragbook DTX (MS-1763)
GeForce GTX 770M, 4700MQ, Samsung SSD 840 Series 120 GB (MZ-7TD120)
6376 Points -1%
Asus G750JX
GeForce GTX 770M, 4700HQ, Hitachi Travelstar 7K500 HTS727550A9E364
6448 Points 0%
One K73-3N
GeForce GTX 770M, 4800MQ, Samsung 840 Series 500 GB (MZ-7TD500)
6686 Points +4%
SCHENKER XMG P703
GeForce GTX 780M, 4900MQ, Samsung SSD PM841 MZMTD256HAGM
6658 Points +3%
3DMark 05 Standard
25031 pkt.
3DMark 06 Standard Score
21791 pkt.
3DMark Vantage P Result
19081 pkt.
3DMark 11 Performance
4916 pkt.
3DMark Ice Storm Standard Score
77886 pkt.
3DMark Cloud Gate Standard Score
14603 pkt.
3DMark Fire Strike Score
3040 pkt.
3DMark Fire Strike Extreme Score
1486 pkt.
Pomoc

Testy gier

Widok karty GeForce GTX 770M przyprawia graczy komputerowych o szybsze bicie serca, gdyż obiecuje ona płynną rozgrywkę na wysokich ustawieniach w rozdzielczości Full HD (1920 x 1080 pikseli).

Na Qosmio X70-A wiele tytułów faktycznie działa bez przycinania, także na wysokich nastawach. Zaniżanie taktowania GPU nieszczególnie przeszkadza. Tak naprawdę dopiero w testach przeprowadzonych na nastawie ultra (1920 x 1080, maksymalne detale) pojawiają się schody. Przede wszystkim GRID 2 pokazuje, że przy sprawniejszym układzie chłodzenia można by uzyskać lepszy wynik. Toshiba uzyskała w teście tej gry 30 kl/s, a MSI MS-1763 (Deviltech Fragbook DTX) z tymi samymi procesorem i kartą grafiki - 34,3 kl/s (o 14% więcej).

GRID 2
1366x768 High Preset AA:2xMS (sortuj wg wyników)
Toshiba Qosmio X70-A-11R
GeForce GTX 770M, 4700MQ, Toshiba HG5d THNSNH256GMCT
115 fps
Deviltech Fragbook DTX (MS-1763)
GeForce GTX 770M, 4700MQ, Samsung SSD 840 Series 120 GB (MZ-7TD120)
125.1 fps +9%
One K73-3N
GeForce GTX 770M, 4700MQ
111 fps -3%
1920x1080 Ultra Preset AA:4xMS (sortuj wg wyników)
Toshiba Qosmio X70-A-11R
GeForce GTX 770M, 4700MQ, Toshiba HG5d THNSNH256GMCT
30 fps
Deviltech Fragbook DTX (MS-1763)
GeForce GTX 770M, 4700MQ, Samsung SSD 840 Series 120 GB (MZ-7TD120)
34.3 fps +14%
One K73-3N
GeForce GTX 770M, 4700MQ
49 fps +63%
low med. high ultra
F1 2012 (2012) 182 134 117 67
BioShock Infinite (2013) 185 113 99 29
Metro: Last Light (2013) 93 75 40 21
GRID 2 (2013) 187 132 115 30
Company of Heroes 2 (2013) 56 47 40 15
Total War: Rome II (2013) 175 155 117 18

Wpływ na otoczenie

Hałas

W teście bez obciążenia Toshiba Qosmio X70 była cicha. Natężenie hałasu wynosiło 29,2-32,5 dB. Dysk SSD jest bezgłośny, a dyski twarde słychać tylko od czasu do czasu. Wentylator zaczyna działać dopiero po dłuższej chwili. Potem się wyłącza i znów włącza, stąd tryb jego pracy jest nierówny.

Pod obciążeniem układ chłodzenia Toshiby jest znacznie głośniejszy. W teście pełnego obciążenia zmierzono maksymalnie 45,5 dB. To dużo, ale jak na laptop do gier nie jest to wynik zbyt wygórowany. Dla porównania w teście Clevo P170SM z procesorem i7-4800MQ i kartą GTX 780M odnotowano aż 55 dB.

Hałas

luz
29.2 / 31.1 / 32.5 dB
DVD
36.9 / dB
obciążenie
41.8 / 45.5 dB
  red to green bar
 
 
30 dB
cichy
40 dB(A)
słyszalny
50 dB(A)
irytujący
 
min: dark, med: mid, max: light   Voltcraft sl-320 (odległość 15 cm)

Ciepło

temperatury podzespołów w teście pełnego obciążenia
temperatury podzespołów w teście pełnego obciążenia

W teście bez obciążenia temperatury obudowy były niskie; w żadnym miejscu nie przekroczyły 31°C. To znacznie lepszy wynik, niż w modelu X870, w którego teście uzyskano do 36,8°C.

Pod obciążeniem natomiast obudowa X70-A była miejscami gorąca. W pobliżu wylotu powietrza z układu chłodzenia temperatura osiągnęła 51,8°C. W przypadku wspomnianego wyżej Clevo P170SM ten sam test przyniósł maksymalnie 37,4°C.

W teście aplikacji Prime95 i FurMark procesor osiągał tak wysoką temperaturę (100°C), że raz po raz częstotliwość taktowania była obniżana do minimalnej wartości, czyli 800 MHz. Wentylator pracował z maksymalną prędkością, by zbić temperaturę, a kiedy to się udało, zwalniał, a temperatura CPU znów rosła. Taktowanie GPU nie przekroczyło w tym teście 740 MHz.

w stresie
 32.6 °C43.1 °C51.8 °C 
 33.2 °C43.2 °C51.5 °C 
 27.8 °C35 °C35 °C 
maks. w ogóle: 51.8 °C
średnia: 39.2 °C
46.4 °C34.5 °C28 °C
41.7 °C34.5 °C27.8 °C
39.5 °C36.2 °C25.7 °C
maks. w ogóle: 46.4 °C
średnia: 34.9 °C
zasilacz  41.1 °C | temperatura otoczenia 24 °C | Voltcraft IR-550
(-) The average temperature for the upper side under maximal load is 39.2 °C / 103 F, compared to the average of 33.8 °C / 93 F for the devices in the class Gaming.
(-) The maximum temperature on the upper side is 51.8 °C / 125 F, compared to the average of 40.4 °C / 105 F, ranging from 21.2 to 68.8 °C for the class Gaming.
(-) The bottom heats up to a maximum of 46.4 °C / 116 F, compared to the average of 43.2 °C / 110 F
(+) In idle usage, the average temperature for the upper side is 29.8 °C / 86 F, compared to the device average of 33.8 °C / 93 F.
(+) The palmrests and touchpad are reaching skin temperature as a maximum (35 °C / 95 F) and are therefore not hot.
(-) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 28.9 °C / 84 F (-6.1 °C / -11 F).

Głośniki

Toshiba przykłada sporą wagę do jakości dźwięku z głośników w swoich topowych laptopach. W Qosmio X70-A cztery głośniki Harman Kardon o mocy 6 W są wspierane przez Dolby DTS. Jakość dźwięku jest całkiem niezła i wbudowane głośniki nadają się do filmów, gier i słuchania muzyki. Basy są słyszalne, tony średnie - dość mocne, a tony wysokie - czyste. Głośność maksymalna nie powoduje zaburzeń dźwięku.

Wydajność akumulatora

[Ten fragment recenzji należy pominąć ze względu na błędnie przeprowadzone pomiary czasów pracy; Qosmio X70-A z akumulatorem o pojemności 47 Wh powinna wytrzymać w teście bez obciążenia 4-5 h, a nie 2:18 h, skoro minimalny pobór mocy w spoczynku wyniósł 11,3 W - przyp. tłum.]

Pobór mocy
wyłączony / stan wstrzymaniadarklight 0.1 / 0.6 W
luzdarkmidlight 11.3 / 16 / 26.1 W
obciążenie midlight 95.6 / 125.9 W
 color bar
Legenda: min: dark, med: mid, max: light        Voltcraft VC 940
Currently we use the Metrahit Energy, a professional single phase power quality and energy measurement digital multimeter, for our measurements. Find out more about it here. All of our test methods can be found here.
Wydajność akumulatora
luz
2h 18min
sieć przez WLAN
1h 47min
DVD
1h 31min
Blu-ray
1h 12min
obciążenie
0h 40min

Podsumowanie

Toshiba Qosmio X70-A to laptop do gier, centrum multimedialnej rozrywki i pełnowartościowy zamiennik komputera stacjonarnego. Pozwala na granie w gry komputerowe na wysokich ustawieniach jakościowych. Niestety chłodzenie nie jest wystarczająco wydajne i powoduje spowolnienie karty GTX 770M, co przekłada się na znaczne pogorszenie wydajności. Nie jest to więc najlepszy wybór dla największych entuzjastów gier komputerowych. Cechy multimedialne zasługują na pochwałę. Matryca Full HD zapewnia relatywnie szerokie kąty widzenia i bogatą paletę kolorów, a głośniki Harman Kardon oferują świetny dźwięk.

Aktualne ceny laptopów Toshiba Qosmio X70-A

Please share our article, every link counts!
z bliska: Toshiba Qosmio X70-A (fot. Toshiba)
z bliska: Toshiba Qosmio X70-A (fot. Toshiba)

Specyfikacja techniczna

Toshiba Qosmio X70-A-11R
Procesor
Intel Core i7-4700MQ 4 x 2.4 - 3.4 GHz, Haswell, TDP: 47 W
Karta grafiki
NVIDIA GeForce GTX 770M - NVIDIA: 3.072 MB GDDR5, Intel: Shared Memory bis 2.048 MB VRAM, rdzeń: 811 MHz, pamięć: NVIDIA: 4.000 MHz, Intel: 1.600 MHz, GDDR5, NVIDIA: 9.18.13.1141 (ForceWare 311.41), Intel: 9.18.10.3165, Optimus
Pamięć
32 GB 
, Samsung DDR3 1600 MHz
Matryca
17.30 cali 16:9, 1920 x 1080 pikseli, AU Optronics AUO209D, TFT, podświetlanie diodami LED, refleksująca: tak
Chipset
Intel HM86 (Lynx Point)
Dysk twardy
Toshiba HG5d THNSNH256GMCT, 256 GB 
, 2x 1,5 TB HGST HTS541515A9E630, 3146 GB wolne miejsce
Karta dźwiękowa
Intel Lynx Point PCH - High Definition Audio Controller
Złącza
4 USB 3.0, 1 VGA/D-Sub, 1 HDMI, 1 blokada Kensingtona, gniazda audio: wejście mikrofonowe, wyjście słuchawkowe, czytnik kart: SD, miniSD/microSD (przez adapter), SDHC, SDXC, MMC
Łączność
Atheros AR8161/8165 PCI-E Gigabit Ethernet Controller (10/100/1000MBit/s), Intel Centrino Wireless-N 2230 (b/g/n = Wi-Fi 4/), Bluetooth LE + 4.0
Napęd optyczny
Matshita BD-MLT UJ272
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 44 x 419 x 273
Akumulator
46 Wh litowo-jonowy, Czas pracy (dane producenta): 210 h
System operacyjny
Microsoft Windows 8 64 Bit
Camera
kamerka: 2 MPx (Full HD)
Inne
głośniki: 4x 6 W, Harman Kardon, DTS Sound, klawiatura: Chiclet, podświetlanie klawiatury: tak, zasilacz 180 W, Desktop Assist, Display Utility, Eco Utility, Function Key, Media Player by sMedio TrueLink+, PC Health Monitor, System Settings, McAfee IS i Microsoft Office 365 (30 dni), 24 miesiące(y) gwarancji
Waga
3.418 kg, zasilacz: 801 g
Cena
2199 PLN

 

Autorzy

Tekst i zdjęcia: Daniel Schmidt
Tłumaczenie: Tomasz Cyba

Podobne laptopy

Notebooki innego producenta i/lub z innym CPU

Recenzja Clevo P170SM
GeForce GTX 770M, Core i7 4800MQ

Laptopy z tym samym GPU i/lub rozmiarem ekranu

Recenzja Asus G750JX
GeForce GTX 770M, Core i7 4700HQ, 4.06 kg

Notebooki tego samego producenta

Recenzja Toshiba Tecra Z50-C
HD Graphics 520, Core i5 6200U, 15.60", 2.092 kg
Recenzja Toshiba Tecra Z40-C
HD Graphics 520, Core i7 6600U, 14.00", 1.47 kg
Recenzja Toshiba Portege Z30-C
HD Graphics 520, Core i7 6500U, 13.30", 1.2 kg
Recenzja Toshiba Satellite L50-C
GeForce 930M, Core i5 6200U, 15.60", 2.1 kg
Recenzja Toshiba Satellite P50-C
GeForce 930M, Core i7 5500U, 15.60", 2.185 kg

Za

+mocne podzespoły
+matryca o wysokiej luminancji, dobrym kontraście i bogatej palecie barw
+duża przestrzeń dyskowa
+dysk SSD
+jakość dźwięku z wbudowanych głośników
 

Przeciw

-słaby układ chłodzenia
-słabe sterowanie wentylatorem
-throttling GPU przy długotrwałym obciążeniu
-połyskliwe elementy obudowy
-smużenie matrycy
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja Toshiba Qosmio X70-A
Daniel Schmidt (Update: 2017-12-20)