Notebookcheck Logo

Test Toshiba Qosmio X500

Toshiba Qosmio X500 to pierwszy na naszym rynku laptop z kartą graficzną korzystającą z pamięci typu GDDR5. Nic dziwnego zatem, że jego zbyt odbywał się w trybie przyspieszonym - w krótkim czasie schodziły wszystkie dostępne sztuki, choć były nieliczne. Co ma do zaoferowania użytkownikowi ta maszyna kosztująca prawie 10 tys. zł?

Toshiba Qosmio X500

Obudowa

Qosmio X500 to duży, majestatyczny wręcz notebook. Czarna obudowa z czerwonymi aplikacjami i dużym emblematem marki na zamkniętej klapie już z daleka wygląda okazale. Kiedy przyjrzeć się bliżej, dostrzegamy ciekawą teksturę, która występuje na prawie wszystkich powierzchniach zewnętrznych i składa się z drobnych białych linii. X500 może zatem budzić podziw części oglądających. Połyskliwe powierzchnie mają jednak tę wadę, że bardzo szybko pokrywają się odciskami palców. Poza tym takie powierzchnie łatwo uszkodzić, wskutek czego zostają na niej szpetne rysy.  
 
Co prawda obudowa została wykonana z tworzywa, ale jest ona wysokiej jakości. To wrażenie opiera się na dobrym spasowaniu notebooka. Wszystko jest dopasowane jak należy, a w kluczowych miejscach nie zapomniano o zaokrągleniu krawędzi. 

Nie można jednak powiedzieć, że obudowa jest w pełni solidna, a to ze względu na pokrywę ekranu. Kiedy nadusza się wieko na środku, mocno się ono ugina. Jednostka zasadnicza jest natomiast relatywnie sztywna. Powierzchnia pulpitu ugina się przy gładziku i między głośnikami, ale tylko przy nienaturalnie mocnym nacisku. Spód obudowy nie ugina się w ogóle nawet przy silnym nacisku.
 
Ekran Qosmio X500 wspiera się na jednym, centralnym zawiasie, który skrzypi przy manipulowaniu klapą. Jako że jednostka zasadnicza jest masywna, nie występowuje odrywanie się jej od powierzchni przy poruszaniu ekranem.  

Jak wspomniano, X500 to potężny notebook. Waży 4,75 kg, dlatego też jest typowym komputerem typu DTR (zastępującym stacjonarny). Bez własnego auta przy transporcie ani rusz.

lewy bok: LAN, eSATA/USB, USB, HDMI, FireWire, ExpressCard, Blu-ray
lewy bok: LAN, eSATA/USB, USB, HDMI, FireWire, ExpressCard, Blu-ray
prawy bok: wyjście słuchawkowe, wejście mikrofonowe, 2x USB, VGA, gniazdo zasilania, blokada Kensingtona
prawy bok: wyjście słuchawkowe, wejście mikrofonowe, 2x USB, VGA, gniazdo zasilania, blokada Kensingtona

Osprzęt

Klawiatura budzi mieszane uczucia. Z jednej strony odgłos towarzyszący pracy i opór stawiany przez klawisze są zupełnie w porządku. Z drugiej strony w środkowej części klawiatura ugina się zauważalnie już przy dość lekkim nacisku. Mocniejszy nacisk wywołuje już poważne pływanie klawiszy. Mimo to jednak jakość klawiatury można opisać jako przeciętną.  
 
Tradycyjnie dla laptopów Toshiby sprzedawanych w Europie klawiatura QWERTY ma nieciekawy układ. Przeszkadzają w nim wybitnie krótka spacja, wąski pionowy Enter, zmniejszony lewy klawisz Shift. Pozytywem jest wydzielony blok numeryczny z prawdziwego zdarzenia (z niezaburzonym układem i dużymi klawiszami). Klawisze kierunkowe są trochę mikre jak na laptop dla gracza.

Gładka, lakierowana powierzchnia umożliwia łatwe przechodzenie z klawisza na klawisz, ale pogarsza kontrolę i powoduje poślizgi ze względu na słabą przyczepność.

Kolejnym minusem jest niewyróżnienie oznaczeń funkcji podporządkowanych kolorem - te łączące się z klawiszem Fn są szare i tym samym mało czytelne. Tutaj jednak pomaga podświetlenie klawiatury, które osobom nie piszącym bezwzrokowo pozwala wygodnie pracować z komputerem nawet w całkowitych ciemnościach.

Płytka dotykowa jest dostatecznie szeroka, ale nieco zbyt krótka, by w pełni wygodnie można było przesuwać kursor w pionie. Gładzik nie wyróżnia się od otoczenia kolorem, ale można go poznać dzięki nieco chropowatej powierzchni, a także podświetlonej na czerwono linii wyznaczającej górną granicę tabliczki. Za wspomnianą linią znajduje się przycisk do wyłączania urządzenia wskazującego. Podczas procedury testowej gładzik działał precyzyjnie i niezawodnie, tak że nad jego funkcjonowaniem szybko przechodzi sie do porządku.   

Czerwone, duże przyciski stawiają znaczny opór i przy naciskaniu wydają dość tandetny odgłos. Pomiędzy nimi znajduje się czytnik linii papilarnych.

Na lewo od klawiatury mamy listwę z podświetlanymi na czerwono przyciskami dotykowymi służącymi przede wszystkim do sterowania odtwarzaczem multimediów. Można też tutaj uruchomić tryb Eco. Używaniu przycisków towarzyszy denerwujące pikanie, ale na szczęście można je wyłączyć w BIOS-ie (Advanced/ Function Button Beep: Disabled)

klawiatura
klawiatura QWERTY (fot. Toshiba)
touchpad
touchpad

Obraz

Podświetlana diodami LED matryca X500 ma przekątną 18,4” i rozdzielczość 1920x1080 pikseli (Full HD). Pomiary ujawniły niską jasność obrazu (średnia wartości maksymalnych to zaledwie około 150 cd/m²) oraz bardzo wysoki poziom kontrastu (710:1).
 
W subiektywnym odczuciu obraz jest nieco blady, choć kolory i kontrastowość robią korzystne generalnie wrażenie. Można więc powiedzieć, że choć matryca nie jest idealna, jakość obrazu uzyskiwanego w grach czy filmów jest co najmniej należyta.
 

131.3
cd/m²
156.9
cd/m²
147.2
cd/m²
131.4
cd/m²
163.4
cd/m²
135.3
cd/m²
142.9
cd/m²
164.1
cd/m²
163
cd/m²
podświetlenie ekranu
maksimum: 164.1 cd/m² (Nits) średnia: 148.4 cd/m²
rozświetlenie: 80 %
kontrast: 710:1 (czerń: 0.23 cd/m²)

Podobnie jak większość notebooków przeznaczonych do rozrywki Qosmio X500 posiada powłokę błyszczącą, która poprawia wyrazistość kolorów, ale za to na jej powierzchni pojawiają sie irytujące odbicia. Jako że to komputer do użytkowania w pomieszczeniach, wystarczy zadbać o odpowiednią orientację monitora względem źródeł światła.

Kąty widzenia są przeciętne, na równi z porównywalnymi notebookami konkurencji. Jeżeli idzie o zakres w poziomie, zmiany w wyświetlanym obrazie widać dopiero z ostrego kąta. W płaszczyźnie pionowej natomiast już niewielkie odchylenia od idealnej pozycji skutkują zmianami kolorów i jasności wyświetlanego obrazu.

kąty widzenia w Toshiba Qosmio X500

Osiągi

W testowanym modelu zastosowano procesor Intel Core i7-720QM, a więc jeden z najwydajniejszych, jakie są obecnie dostępne. Jest to jednostka czterordzeniowa, wykonana w technologii 45 nm. Znamionowa częstotliwość taktowania wynosi 1,60 GHz, ale dzięki funkcji Turbo Boost w zależności od zapotrzebowania jest ono podnoszone (maksymalnie do 2,8 GHz, kiedy aktywny jest jeden rdzeń). Wypada też wspomnieć o technologii Hyper-Threading, która zapewnia symulację dodatkowych czterech rdzeni. Zoptymalizowane pod tym kątem aplikacje potrafią to wykorzystać i działają zdecydowanie szybciej.

Warto zwrócić uwagę na bardzo dobre wyniki Core i7-720QM wykazywane w sprawdzianach Cinebench R10 - 3441 pkt. w teście Single CPU i 10311 pkt. w teście Multi. Dla porównania czterordzeniowy Core 2 Quad Q9100 (2,26 GHz, 12 MB L2C, FSB 1066 MHz) osiągnął odpowiednio 2905 i 10081 pkt., a więc jest nieco wolniejszy.

Posiadający wbudowany kontroler pamięci procesor Core i7 współpracuje z 8 GB RAM DDR3 (1066 MHz). Dzięki zainstalowaniu Windows 7 Home Premium w wydaniu 64-bitowym system może wykorzystać cały zasób tej pamięci.

Karta graficzna to Nvidia GeForce GTS 250M, układ bazujący na rdzeniu GT 215, a więc mający swój odpowiednik w architekturze GTX 200 dla komputerów stacjonarnych. Jest on wykonany w technologii 40 nm i posiada na wyposażeniu 96 rdzeni CUDA. Wydajność układu jest ograniczona 128-bitową magistralą. Na szczęście w przypadku Qosmio X500 przepustowość pamięci jest wysoka za sprawą zastosowania pamięci GDDR5. Jest ona taktowana z częstotliwością 1600 MHz (podczas gdy dla GDDR3 jest to tylko 800 MHz).

Porównując wyniki testów syntetycznych, wariant z GDDR5 jest o 11% wydajniejszy od wersji z GDDR3 w 3DMarku06 (8283:7470 pkt.) i o 22% lepszy w teście 3DMark Vantage (4371:3580 pkt.). W sprawdzonych grach różnica wyniosła średnio 18%, przy czym potrafi być niewielka (+6% w grze Risen; średnio 29 a nie 27,3 kl/s w rozdzielczości 1366x768, na wysokich detalach, z 4x AF) lub wyraźna (+27% w grze DiRT 2; średnio 37,2 a nie 29,3 kl/s w rozdzielczości 1680x1050 i na wysokich ustawieniach).
 
Tym samym można powiedzieć, że GeForce GTS 250M nawet z GDDR5 to wprawdzie dość wydajna karta grafiki, ale daleko jej do wyników naprawdę zacnych kart (GF GTX 280M w notebookach o podobnej cenie może byc dwukrotnie szybszy). Jak na żądaną przez Toshibę cenę osiągi w grach są dość mizerne. Procesor Core i7 nie jest tu w stanie wiele zmienić, gdyż większość gier nie wykorzystuje czterech rdzeni. W przypadku gier o wysokich wymaganiach sprzętowych ustawienie wysokiej rozdzielczości i wysokiego poziomu odwzorowania szczegółów przekracza często możliwości GF GTS 250M. Użytkownikowi przychodzi je zatem obniżać, by móc cieszyć się płynną akcją. Zazwyczaj trzeba też rezygnować z takich modyfikacji obrazu jak filtrowanie anizotropowe i wygładzanie krawędzi.

W testowanym modelu X500 zastosowano dwa dyski twarde Hitachi o łącznej pojemności 640 GB. Ich średnie prędkości transferu to 60-63,2 MB/s. 

Systeminfo CPUZ CPU
Systeminfo HDTune 3
Systeminfo HDTune 2
Systeminfo HDTune 1
Systeminfo GPUZ
Systeminfo CPUZ Graphics
Systeminfo CPUZ RAM
Systeminfo CPUZ Mainboard
Systeminfo CPUZ Cache
Systeminfo HDTune 4
3DMark 05 Standard
15607 pkt.
3DMark 06 Standard Score
8283 pkt.
3DMark Vantage P Result
4371 pkt.
Pomoc
PCMark Vantage Result
5612 pkt.
Pomoc
Cinebench R10 Rendering Single 32Bit
3441
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 32Bit
10311
Cinebench R10 Shading 32Bit
4753
Pomoc
Hitachi Travelstar 7K320 HTS723232L9A360
przesył danych (minimum): 36.4 MB/s
przesył danych (maksimum): 77 MB/s
przesył danych (średnio): 60 MB/s
czas dostępu: 16.8 ms
szybkość interfejsu: 79.6 MB/s
Modern Warfare 2
Modern Warfare 2
Crysis
Crysis
Anno 1404
Anno 1404
F.E.A.R. 2
F.E.A.R. 2
Shift
Shift
Dirt 2
Dirt 2

Wpływ na otoczenie

Hałas

Podczas jałowej pracy szum wydawany przez Qosmio X500 jest łagodny lub wyraźnie słyszalny (34,4-37,1 dB). Przy obciążeniu natężenie hałasu wzrasta przez 41,5 dB do 43,1 dB. Wówczas notebook Toshiby staje się już nieco głośny. Nie jest to zatem maszyna dla osób lubiących ciszę, ale też odgłos pracy wentylacji nie jest szczególnie drażniący.

Hałas

luz
34.4 / 34.4 / 37.1 dB
HDD
35.1 dB
DVD
40.8 / dB
obciążenie
41.5 / 43.1 dB
  red to green bar
 
 
30 dB
cichy
40 dB(A)
słyszalny
50 dB(A)
irytujący
 
min: dark, med: mid, max: light    (odległość 15 cm)
CPU
CPU
GPU
GPU

Ciepło

Potężna obudowa notebooka z 18-calowym ekranem pozwala na zastosowanie bardziej skomplikowanego układu chłodzenia.  Przy pracy w trybie jałowym nie ma problemu z temperaturami powierzchni obudowy X500, gdyż maksymalnie dochodzą one do 33-34°C. Przy obciążeniu (Furmark + Prime95) temperatury wzrastają wyraźnie - na spodzie robi się około 45°C, a na pulpicie maksimum przekracza 50°C. Na szczęście jednak miejsca podparcia nadgarstków pozostają tak czy inaczej chłodne.

Jeżeli chodzi o podzespoły, problem jest tylko z grzejącym się tak jak w wielu innych laptopach czterordzeniowym procesorem Core i7. W spoczynku jego temperatura wynosi 50°C, natomiast maksimum osiągnięte przy pełnym obciążeniu (Prime95 + Furmark) wyniosło 93°C. Nie występuje tutaj obniżanie wydajności procesora poprzez zmniejszenie częstotliwości jego taktowania, co ma miejsce w niektórych innych notebookach (z racji stosowania zbyt słabych zasilaczy). Temperatury karty graficznej GeForce GTS 250M są akceptowalne – 57°C w spoczynku i około 70°C przy pełnym obciążeniu.

w stresie
 46.6 °C50.1 °C46.9 °C 
 31.2 °C35.8 °C33.1 °C 
 26.8 °C31.2 °C28.1 °C 
maks. w ogóle: 50.1 °C
średnia: 36.6 °C
44.2 °C44.9 °C40 °C
35.2 °C41.7 °C34.7 °C
30.2 °C33.4 °C31.9 °C
maks. w ogóle: 44.9 °C
średnia: 37.4 °C
zasilacz  54.3 °C | temperatura otoczenia 21 °C
(±) The average temperature for the upper side under maximal load is 36.6 °C / 98 F, compared to the average of 33.8 °C / 93 F for the devices in the class Gaming.
(-) The maximum temperature on the upper side is 50.1 °C / 122 F, compared to the average of 40.4 °C / 105 F, ranging from 21.2 to 68.8 °C for the class Gaming.
(±) The bottom heats up to a maximum of 44.9 °C / 113 F, compared to the average of 43.2 °C / 110 F
(+) In idle usage, the average temperature for the upper side is 29.3 °C / 85 F, compared to the device average of 33.8 °C / 93 F.
(+) The palmrests and touchpad are cooler than skin temperature with a maximum of 31.2 °C / 88.2 F and are therefore cool to the touch.
(-) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 28.9 °C / 84 F (-2.3 °C / -4.2 F).

Głośniki

Choć Qosmio X500 posiada tylko dwa głośniki wbudowane Harman/Kardon (co jest zaskakujące jak na topowy notebook Toshiby – w Qosmio były cztery plus subwoofer), ale są one względnie duże i wytwarzają dźwięk zaskakująco dobrej jakości. Jest on wyrazisty i głęboki, gdyż odtwarzane są tony od niskich poprzez średnie do wysokich. Wyjątkową rzadkością są pobrzęki czy trzaski przy wysokich rejestrach będące normą dla większości notebooków. Tylko basy mogłyby być lepsze.

Wydajność akumulatora

Reader's Test
Reader's Test
Classic Test
Classic Test

Wysoka wydajność notebooka nie chodzi w parze z długimi przebiegami na akumulatorze. Szczególnie tyczy się to takich dysponujących dużymi ekranami – przypomnijmy, że matryca X500 ma przekątną 18,4”.

Dzięki zastosowaniu potężnego akumulatora o pojemności 8000 mAh (87 Wh) notebook Toshiby wypada na tym polu relatywnie dobrze i jest wyjątkiem od powyższej reguły. Maksymalny czas pracy wyniósł 3,5 godziny. Przy odtwarzaniu filmu z płyty Blu-ray przy zrównoważonym trybie energetycznym bateria wysiadła po niespełna dwóch godzinach (zabrakło 12 minut). Korzystając z sieci za pomocą łącza WLAN, można przeglądać internet przez nieco ponad dwie godziny.  

Porównując z MSI GT740 (notebookiem z Core i7 i GF GTS 250M), Qosmio X500 wytrzymuje na akumulatorze prawie o połowę dłużej, natomiast Acer Aspire 8940G z podobnymi podzespołami (w tym z matrycą 18,4”) uzyskuje minimalnie lepsze czasy pracy.

Wydajność akumulatora
luz
3h 27min
sieć przez WLAN
2h 05min
DVD
1h 48min
obciążenie
1h 06min
Pobór mocy
wyłączony / stan wstrzymaniadarklight 0 / 0.6 W
luzdarkmidlight 23.6 / 30.5 / 33.7 W
obciążenie midlight 99.3 / 115.8 W
 color bar
Legenda: min: dark, med: mid, max: light        
Currently we use the Metrahit Energy, a professional single phase power quality and energy measurement digital multimeter, for our measurements. Find out more about it here. All of our test methods can be found here.

Podsumowanie

Toshiba Qosmio to synonim notebooka najwyższej klasy. Z tego powodu trudno się dziwić, że sprzedawała się na naszym rynku jak ciepłe bułeczki.  
 
Choć można się zastanawiać, czy notebook o tak dużym ekranie ma w ogóle sens, to widocznie coraz więcej osób potrzebują komputera o cechach stacjonarnego a jednak łatwego do przetransportowania z miejsca na miejsce.  
 
Obudowa nie jest do końca solidna (elastyczne wieko), łapie odciski palców, a lakierowana klawiatura się ugina. Co do ekranu, można wytknąć producentowi słabe podświetlenie, natomiast pochwalić należy dobry kontrast.  
 
Toshiba zdecydowanie przesadziła jeżeli chodzi o preinstalowane oprogramowanie (firmowy bloatware w liczbie ponad 20 sztuk). Wydajność systemu jest jednak znakomita dzięki zastosowaniu procesora Core i7-720QM. Nieco frasunku mogą przysparzać użytkownikowi wysokie temperatury tego CPU przy pracy z obciążeniem, ale to jego cecha immanentna. Oferowana przez Qosmio X500 wydajność w grach nie jest satysfakcjonująca, jeżeli rozpatrywać ją w kontekście wysokiej ceny notebooka. GeForce GTS 250M rozczarowuje osiągami pomimo zastosowania szybkiej pamięci GDDR5.
 
Zalety tego notebooka to dobra jakość dźwięku (z dwóch głośników) i zaskakująco długa (choć minimalnie krótsza od konkurencyjnego Acera AS8940G) praca na zasilaniu akumulatorowym.

Toshiba Qosmio X500
Toshiba Qosmio X500
Toshiba Qosmio X500
Please share our article, every link counts!
z bliska: Toshiba Qosmio X500
z bliska: Toshiba Qosmio X500

Specyfikacja techniczna

Toshiba Qosmio X500-10V
Procesor
Intel Core i7-720QM 4 x 1.6 - 2.8 GHz, Clarksfield
Karta grafiki
NVIDIA GeForce GTS 250M - 1024 MB VRAM, rdzeń: 450 MHz, pamięć: 1600 MHz, Shader: 1080 MHz, GDDR5, 187.23
Pamięć
8 GB 
, DDR3-1066, 2x 4096 MB, maks. 8 GB
Matryca
18.40 cali 16:9, 1920 x 1080 pikseli, refleksująca: tak
Chipset
Intel PM55
Dysk twardy
Hitachi Travelstar 7K320 HTS723232L9A360, 320 GB 
, 7200 obr/min, 2 dyski, łącznie 640 GB
Karta dźwiękowa
Conexant Cx20583 @ High Definition Audio - Controller
Złącza
1 ExpressCard/54, 4 USB 2.0, 1 FireWire, 1 VGA/D-Sub, 1 HDMI, 1 podczerwień, 1 blokada Kensingtona, 1 eSATA, gniazda audio: wejście mikrofonowe, wyjście słuchawkowe, czytnik kart: MMC, SD, Memory Stick, Memory Stick Pro, xD
Łączność
Atheros AR8131 PCI-E Gigabit Ethernet Controller (10MBit/s), Realtek RTL8191SE Wireless LAN 802.11n PCI-E NIC (b/g/n = Wi-Fi 4/), Bluetooth 2.1
Napęd optyczny
MATSHITA BD-MLT UJ240ES
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 42 x 443 x 294
Akumulator
87 Wh litowo-jonowy
System operacyjny
Microsoft Windows 7 Home Premium 64 Bit
Camera
kamerka: HD (1280 x 800)
Inne
WinDVD BD, 24 miesiące(y) gwarancji
Waga
4.75 kg, zasilacz: 800 g
Cena
1900 PLN

 

Podobne laptopy

Laptopy z tą samą przekątną ekranu i/lub wagą

Recenzja Toshiba Qosmio X70-A
GeForce GTX 770M, Core i7 4700MQ, 17.30", 3.418 kg
Recenzja Toshiba Qosmio X770
GeForce GTX 560M, Core i7 2630QM, 17.30", 3.58 kg
Recenzja Toshiba Qosmio X500 (GF GTX 460M)
GeForce GTX 460M, Core i7 740QM, 18.40", 4.898 kg
Recenzja Toshiba Qosmio X500-11Z
GeForce GTS 360M, Core i7 720QM, 18.40", 4.6 kg

Notebooki tego samego producenta

Recenzja Toshiba Tecra Z50-C
HD Graphics 520, Core i5 6200U, 15.60", 2.092 kg
Recenzja Toshiba Tecra Z40-C
HD Graphics 520, Core i7 6600U, 14.00", 1.47 kg
Recenzja Toshiba Portege Z30-C
HD Graphics 520, Core i7 6500U, 13.30", 1.2 kg

Za

+wydajność procesora
+jakość dźwięku
+matryca Full HD
 

Przeciw

-karta grafiki wyraźnie wolniejsza od GF GTX 260M
-śliska, uginająca się klawiatura
-umiarkowana jasność obrazu
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja Toshiba Qosmio X500
Florian Glaser (Update: 2020-01-26)