Notebookcheck Logo

Test Samsung X360

Samsung zaoferował już w zeszłym roku dwa laptopy o wybitnie płaskiej obudowie. Testowany wcześniej X460 a także mniejszy, pozbawiony napędu optycznego i dysponujący zintegrowaną kartą grafiki model X360. Ten drugi ostatnio mocno potaniał w Stanach, więc można go już zaliczyć do klasy tanich, filigranowych komputerów plasujących się pomiędzy netbookami a drogimi dotąd subnotebookami.

Obudowa

Samsung X360

Samsung ma już na koncie trochę laptopów zorientowanych na jak największą mobilność – wystarczy wspomnieć choćby model Q30. X360 nawiązuje do tej tradycji. Koreańczycy postawili sobie za punkt honoru opracowanie laptopa możliwie smukłego i lekkiego. Niewielką wagę udało się osiągnąć m.in. za sprawą zastosowania w obudowie lekkich stopów metali. X360 mierzy na wysokość 16,5-30,9 mm, a waga 1,4 kg czyni go jednym z najlżejszych w klasie wielkościowej, do której przynależy (laptopów z ekranem 13,3”).
 
Obudowa jest czarna, w większości zrobiona na wysoki połysk. W ten właśnie sposób wykończony jest pulpit, a na wieku pas połyskliwego plastiku ma szerokość około 7 cm. Elementy te nie są zbyt przyjemne w dotyku, a co gorsza po krótkim czasie użytkowania zaczynają wyglądać wstrętnie. Pojawiają się bowiem na nich ślady palców. Są one też  delikatne i wrażliwe na zarysowania. Większa część wieka zajmuje jednak blacha aluminiowa, która w dotyku jest dużo milsza i się tak nie brudzi (w tej wersji otrzymała kolor matowo czarny – dostępny jest również wariant z czerwoną powłoką lakierniczą).
 
Stop magnezu dobrze usztywnia jednostkę zasadniczą, skutkiem czego nie daje się ona wyginać a plastik na powierzchni nie ustępuje pod naciskiem. Podnoszenie go za róg platformy roboczej to dla testowanego laptopa pestka.

Samsung X360

Cały pulpit, a więc miejsca oparcia dla nadgarstków, obszar za klawiaturą i sama klawiatura, okazał się w pełni stabilny i nie wyginał się ani w reakcji na nacisk, ani podczas pisania na klawiaturze. Co do tego ostatniego – to że obudowa jest niska sprzyja wygodnemu układaniu rąk. Komfortowi sprzyja też zaokrąglenie przedniej krawędzi oraz fakt, że tył obudowy jest podniesiony w stosunku do przodu.
 
Mniej solidnie wypada obudowa ekranu. Przy okazji mocniejszego punktowego naciskania wieka na działającej matrycy widoczne są zniekształcenia obrazu. Trzeba przy tym przyznać, że niełatwo jest wykonać wspomnianą czynność; trzeba mianowicie przytrzymać w tym celu ekran drugą ręką, gdyż zawiasy nie stawiają dużego oporu i ekran chodzi na nich dość lekko. Kiedy podniesie się cały laptop po złapaniu go za róg ekranu, matryca wraz z jej obudową wyginają się, a na ekranie i wówczas widać zakłócenia obrazu.  

Niewielki Samsung X360 nie posiada zatrzasków ani innego mechanizmu ryglującego klapę. W stanie zamkniętym ekran utrzymują zasadniczo tylko lekko chodzące zawiasy. Kiedy odwróci się laptop do góry nogami, pokrywa odskakuje od platformy roboczej na odległość około 1 cm. Na wypadek transportowania komputera w torbie czy plecaku wskazane jest zatem posłużyć się dodatkowym pokrowcem, by zminimalizować ryzyko uszkodzenia matrycy przez przedmioty, które mogą się dostać między ekran a klawiaturę.  

Złącza rozmieszczono głównie na bokach, gdyż przód jest ich kompletnie pozbawiony (ta krawędź obudowy jest nader niska), a większą część tyłu zajmuje akumulator o szerokości 204 mm. Z tyłu znalazło się miejsce dla gniazda zasilania, co jest dobrym rozwiązaniem. Niestety, nie wystarczyło go na wbudowany napęd optyczny. Producent nie dostarcza też zewnętrznego w zestawie. 

Samsung X360

Przedstawiona w specyfikacji i na poniższych zdjęciach gama portów We/Wy może być rozszerzona dzięki opcjonalnej stacji dokującej podłączonej do spodu notebooka. P-Dock Rev 1.0 posiada następujące interfejsy: port szeregowy, PS/2, VGA,  DVI, 5 x USB, eSATA, RJ45, dwa gniazda audio, blokadę Kensingtona i gniazdo zasilania.

z przodu brak złączy
z przodu brak złączy
lewy bok: LAN, wylot wentylatora, USB, Expresscard/34, wejście mikrofonowe, wyjście słuchawkowe
lewy bok: LAN, wylot wentylatora, USB, Expresscard/34, wejście mikrofonowe, wyjście słuchawkowe
tył: gniazdo zasilania, akumulator, blokada Kensingtona
tył: gniazdo zasilania, akumulator, blokada Kensingtona
prawy bok: czytnik kart, 2x USB, HDMI, VGA
prawy bok: czytnik kart, 2x USB, HDMI, VGA

Osprzęt

Klawiatura jest typu wyspowego, z wyraźnymi odstępami pomiędzy płytkami. Takie właśnie klawiatury zyskały ostatnio na popularności. Pisze się na niej wygodnie, z tym że osoba nieprzyzwyczajona musi poświęcić trochę czasu na przywyknięcie.  

Amerykański układ QWERTY jest dość sensowny. Narzekać można na umieszczenie klawiszy PgUp i PgDn przy klawiszach strzałek (podyktowane koniecznością optymalnego wykorzystania niewielkiej przestrzeni). Nie przewidziano osobnych klawiszy End i Home, a można je uzyskać przez kombinację Fn i wspomnianych klawiszy przy strzałkach. W laptopach sprowadzanych z Wysp znajdziemy krótki prawy Shift daleko na prawej rubieży, natomiast zacne są rozmiary piętrowego klawisza Enter. W wersji amerykańskiej można narzekać właśnie na mały klawisz Enter. We wszystkich układach występuje dość krótka spacja. Lewy Ctrl znajduje się w lewym przednim narożniku, a rozmiary klawiszy alfanumerycznych są całkiem do rzeczy.  

Samsung X360 nie posiada żadnych guzików szybkiego dostępu, zatem jasność obrazu czy siłę głosu trzeba regulować przez kombinacje klawiszy.  

Klawiatura wyróżnia się miłą w dotyku fakturą płytek. Nie ugina się ona przy pisaniu. Powierzchnia klawiszy jest płaska, a nie lekko wklęsła jak w większości przypadków. Skok klawiszy jest zadowalająco długi, a punkt oporu łatwo wyczuwalny, choć klawisze są miękkie. Szybkiemu czy bardziej energicznemu stawianiu znaków towarzyszy wyraźny szczęk klawiszy.  

Technologia Silver Nano (warstwa sproszkowanego srebra) ma zapewniać aseptyczność, ale z doświadczeń dłużej korzystających z laptopów Samsunga użytkowników wiemy, że szybko się ściera i jest to raczej chwyt marketingowy aniżeli przydatny element wyposażenia.  

Zastępujące myszkę urządzenie wskazujące pozwala na precyzyjne sterowanie kursorem. Powierzchnia tabliczki dotykowej jest miła w dotyku i ma korzystne właściwości ślizgowe. Tabliczka stanowi wgłębienie w stosunku do pulpitu otaczającego ją fragmentu pulpitu, przy czym tak ją zaprojektowano, że przy poruszaniu palcem po gładziku można wyczuć granice tabliczki ale nie natrafia się na ostre, nieprzyjemne krawędzie. Strefa przewijania w pionie jest zaznaczona symbolicznie. Przydatną opcją jest możliwość wyłączenia gładzika kombinacją klawiszy Fn+F10.

touchpad
touchpad
klawiatura
klawiatura

Obraz

Samsung X360 otrzymuje podświetlaną diodami LED matrycę 13,3” WXGA (1280x800). Jej oznaczenie handlowe to SuperBright, a więc jest to tzw. lustro. Ekran typu glare to naszym zdaniem spory feler w przypadku notebooka, który chętnie zabiera się w podróż czy w plener.  

Humor zainteresowanym tym modelem Samsunga powinna poprawić informacja, że wspomniana matryca cechuje się wysoką jasnością obrazu. Średnia wartość luminancji na maksymalnym podświetleniu to aż 280 cd/m² – wynik dużo powyżej przeciętnej.

Nie można jednak przesadnie zachwycać się tym parametrem wyświetlacza, gdyż słabiutko z kolei wypada kontrast. Ze względu na wyjątkowo jasną czerń (2,81 cd/m²) jego maksymalna proporcja to zaledwie 108:1. 

264
cd/m²
266
cd/m²
256
cd/m²
299
cd/m²
313
cd/m²
282
cd/m²
301
cd/m²
280
cd/m²
265
cd/m²
podświetlenie ekranu
maksimum: 313 cd/m² (Nits) średnia: 280.7 cd/m²
rozświetlenie: 82 %
kontrast: 108:1 (czerń: 2.91 cd/m²)
Samsung X360
na zewnątrz

Odbijająca światło powierzchnia ekranu komplikuje  sprawę używania laptopa na wolnym powietrzu, szczególnie jeżeli użytkownik nie może się zaszyć w cieniu. Na ekranie widać bowiem przeszkadzające w odczytywaniu wyświetlanych treści refleksy. Na szczęście dzięki wysokiej jasności obraz jest jako tako czytelny bez względu na te mocne odbicia.

Jeżeli chodzi o kąty widzenia, nie ma problemów w płaszczyźnie poziomej, gdyż praktycznie nie widać pogorszenia jakości obrazu nawet z ostrego kąta. Kąty w pionie nie wyglądają już tak dobrze. Niemniej jednak użytkownik nie musi poprawiać ustawienia ekranu wyjątkowo często. Kiedy patrzy się na ekran z góry, występują utrata kontrastu i opalizacja. W razie patrzenia z dołu obserwuje się zmiany kolorów i efekt ciemnienia obrazu.

Osiągi

Samsung X360 jest skonstruowany w oparciu o platformę Intel Centrino 2. Otrzymuje on procesor Core 2 Duo SU9300 (1,2 GHz, FSB 800 MHz, 3 MB L2 Cache), a więc jednostkę nie dość że niskonapięciową, to jeszcze zminiaturyzowaną. Z tego względu model X360 można przyporządkować do laptopów na platformie CULV (Consumer Ultra Low Voltage), choć wszedł on do sprzedaży na długo przed tym, zanim Intel wymyślił taką nazwę na potrzeby marketingu. Szczególnie że na Zachodzie zyskał on ostatnio przystępną cenę, dzięki czemu znalazł się on w zasięgu konsumentów o chudszym portfelu.  
 
Wracając do kwestii technicznych, trzeba wspomnieć, że procesor SU9300 cechuje się wydzielaniem ciepła (TDP) na poziomie zaledwie 10 W. Z tego względu jasnym staje się fakt, że konstruktorzy Samsunga postawili na możliwie długą pracę i jak największą mobilność laptopa kosztem wydajności. 

Karta grafiki to Intel GMA 4500MHD. Chodzi o układ zintegrowany, który wszelako ma wbudowaną funkcję dekodowania materiału wideo. Dzięki temu jest w stanie odciążać procesor podczas odtwarzania filmów HD.  

Testowany egzemplarz posiadał na wyposażeniu 4096 MB pamięci RAM DDR3 (dwa moduły po 2 GB) i według danych producenta jest to maksimum obsługiwane przez Samsunga X360.

Zasadniczego wyposażenia dopełnia dysk Toshiby 1,8” o pojemności 120 GB i prędkości 5400 obr/min. Czas dostępu to 18,1 ms, a średni transfer to niewygórowane 29,3 MB/s. Samsung oferuje też w jednym z modeli dysk SSD 128 GB.

3DMark 2001SE Standard
5284 pkt.
3DMark 03 Standard
1786 pkt.
3DMark 05 Standard
843 pkt.
3DMark 06 1280x800 Score
678 pkt.
Pomoc
PCMark 05 Standard
3046 pkt.
PCMark Vantage Result
2121 pkt.
Pomoc
Cinebench R10
 UstawieniaWynik
 Shading 32Bit544 Points
 Rendering Multiple CPUs 32Bit2435 Points
 Rendering Single 32Bit1373 Points
Toshiba MK1216GSG
przesył danych (minimum): 16.7 MB/s
przesył danych (maksimum): 37.1 MB/s
przesył danych (średnio): 29.3 MB/s
czas dostępu: 18.1 ms
szybkość interfejsu: 74.3 MB/s
obciążenie procesora: 2 %

Wpływ na otoczenie

Hałas

Samsung X360 przeważnie jest dość cichy, szczególnie kiedy nie jest poważniej ciśnięty. Wentylator daje o sobie znać od czasu do czasu w postaci szumu wysokiej tonacji, którego natężenie wynosi 35,3 dB. Ciągłe obciążenie nie wywołało jednak potrzeby zwiększenia prędkości obrotowej – maksymalny zmierzony poziom emisji hałasu również wyniósł 35,3 dB.

Dysk twardy pracował stosunkowo głośno, a drapiący odgłos pracy głowic wyrażał się wartością 33,7 dB.

Hałas

luz
29.9 / 29.9 / 35.3 dB
HDD
33.7 dB
obciążenie
35.5 / 35.5 dB
  red to green bar
 
 
30 dB
cichy
40 dB(A)
słyszalny
50 dB(A)
irytujący
 
min: dark, med: mid, max: light    (odległość 15 cm)

Ciepło

Obudowa X360 robi się podczas pracy tylko letnia. Po wierzchniej stronie jednostki zasadniczej temperatura maksymalna wyniosła 31,1 stopnia Celsjusza (w lewej tylnej części, a więc w okolicy wylotu powietrza z kanału wentylacyjnego).   

Na podstawie notebooka po teście obciążeniowym skrajna zmierzona wartość to 33,1 stopnia Celsjusza. Skoro takie wskazania notowaliśmy w wymagających dla laptopa okolicznościach, nie widzimy przeszkód wobec pracy z laptopem trzymanym na kolanach.  

w stresie
 31.1 °C30.2 °C27.7 °C 
 30.1 °C30.6 °C28.6 °C 
 29.1 °C28.5 °C26.3 °C 
maks. w ogóle: 31.1 °C
średnia: 29.1 °C
29.7 °C32.3 °C33.1 °C
29.9 °C31.7 °C33 °C
27.7 °C30.1 °C31.4 °C
maks. w ogóle: 33.1 °C
średnia: 31 °C
temperatura otoczenia 20 °C
(+) The average temperature for the upper side under maximal load is 29.1 °C / 84 F, compared to the average of 29.5 °C / 85 F for the devices in the class Office.
(+) The maximum temperature on the upper side is 31.1 °C / 88 F, compared to the average of 34.2 °C / 94 F, ranging from 21.2 to 62.5 °C for the class Office.
(+) The bottom heats up to a maximum of 33.1 °C / 92 F, compared to the average of 36.7 °C / 98 F
(+) The palmrests and touchpad are cooler than skin temperature with a maximum of 29.1 °C / 84.4 F and are therefore cool to the touch.
(±) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 27.7 °C / 81.9 F (-1.4 °C / -2.5 F).

Głośniki

Są umieszczone z przodu. Jakość dźwięku, który się z nich wydobywa, jest słaba. Maksymalna głośność jest do przyjęcia, ale brzmienie już nie bardzo. Dźwięk jest płaski, blaszany, bez basów. Poza tym głośniczki wykazują przestery przy ustawieniu ich na pełny regulator.  Głośność zmienia się przy użyciu kombinacji Fn plus strzałki boczne, gdyż nie przewidziano do tego celu specjalnego wihajstra poza klawiaturą.  Przy okazji wypada uprzedzić potencjalnego nabywcę, że  jakość wbudowanego mikrofonu jest również marna. Jego czułość okazała się słabiutka. 

Wydajność akumulatora

BatteryEater Reader's Test

Długa praca w oparciu o własne źródło zasilania to w dużej mierze zasługa zastosowania niskonapięciowego procesora (Core 2 Duo ULV). Sam akumulator jest nie byle jaki – 6-ogniwowy, o pojemności 65,5 Wh.

Maksymalny czas przy znikomym obciążeniu, jaki udało się uzyskać w teście to 6 h z haczykiem. Wynik dobry, ale daleki od 10 h, którymi chwali się producent (osiągalnych być może z dyskiem SSD). Nieźle wypadł też bardziej życiowy test korzystania z sieci przez WiFi, gdzie X360 działał niespełna 3,5 h. Nieźle, bo podobny wynik osiąga ThinkPad X300.

Samsung ma także do zaoferowania opcjonalny akumulator 9-ogniwowy o pojemności 86,58 Wh. Ten z kolei według danych producenta trzyma nawet 13 h.

Pobór mocy
wyłączony / stan wstrzymaniadarklight 0 / 0 W
luzdarkmidlight 8.2 / 10.9 / 11.9 W
obciążenie midlight 24.8 / 30.9 W
 color bar
Legenda: min: dark, med: mid, max: light        
Currently we use the Metrahit Energy, a professional single phase power quality and energy measurement digital multimeter, for our measurements. Find out more about it here. All of our test methods can be found here.
Wydajność akumulatora
luz
6h 04min
sieć przez WLAN
3h 24min

Podsumowanie

Samsung X360
Samsung X360

Samsung X360 to godna uwagi próba stworzenia lekkiego, poręcznego notebooka z nie najmniejszym ekranem. Ewolucja w tym segmencie zdąża właśnie w kierunku konstruowania jak najbardziej spłaszczonych i filigranowych modeli, a więc priorytetami są wygoda i swoboda manewru dla użytkownika. Miejmy nadzieję, że producenci wyciągną wnioski z błędów Samsunga i nie będą oferować laptopów o lśniącej obudowie i wyposażonych w matryce lustrzane. (Pomarzyć dobra rzecz...)
 
W X360 montowany jest mało wydajny procesor Intela (aczkolwiek wydajniejszy od większości spotykanych w notebookach Atomów), więc osoby kupujące laptopa z myślą o wymagających zastosowaniach (programy graficzne, programowanie) raczej nie powinny po niego sięgać. Taki system będzie radził sobie z poszczególnymi operacjami o wiele dłużej niż sprzęty, w których stosowane są pełnowymiarowe czy zminiaturyzowane jednostki Core 2 Duo z sekcji P. Laptop Samsunga ma pobierać jak najmniej energii i jak najdłużej obywać się bez zasilania z sieci.  
 
I tak jest. Trzy i pół godziny pracy nie dają jednak pełnej satysfakcji – po takiej konfiguracji spodziewaliśmy się ciut więcej. Na marginesie trzeba pochwalić konstruktorów za pozytywne efekty uboczne ich głównego zamysłu, czyli niewielką hałaśliwość i znikome nagrzewanie się obudowy.  

Samsung X360 to jeden z lżejszych notebooków dostępnych aktualnie na rynku; waży 1,4 kg. Zbijanie wagi odbiło się pewnym kosztem - brak mu napędu optycznego. Szkoda też, że nie posiada on wbudowanego modułu szerokopasmowej łączności z internetem.

Samsung X360
Samsung X360
Samsung X360
Please share our article, every link counts!
Samsung X360
z bliska: Samsung X360

Specyfikacja techniczna

Samsung X360
Procesor
Intel Core 2 Duo SU9300 2 x 1.2 GHz, Penryn
Karta grafiki
Intel Graphics Media Accelerator (GMA) 4500MHD, rdzeń: 475 MHz, 7.15.10.1540
Pamięć
4 GB 
, DDR3 PC3-8500F, 2x 2048 MB, maks. 4096 MB
Matryca
13.30 cali 16:10, 1280 x 800 pikseli, Samsung LTN141W1-L04, podświetlanie LED, refleksująca: tak
Chipset
Intel GS45
Dysk twardy
Toshiba MK1216GSG, 120 GB 
, 5400 obr/min
Karta dźwiękowa
Realtek ALC262 HD Audio
Złącza
1 ExpressCard/34, 3 USB 2.0, 1 VGA/D-Sub, 1 HDMI, 1 blokada Kensingtona, 1 złącze stacji dokującej, gniazda audio: wyjście słuchawkowe, wejście mikrofonowe, czytnik kart: Memory Stick, Memory Stick Pro, SD, SDHC, MMC, MMC Plus, xD
Łączność
Marvell Yukon 88E8055 PCI-E Gigabit Ethernet Controller (10/100/1000MBit/s), Intel Wireless WiFi Link 5100 (a/b/g/n = Wi-Fi 4/), Bluetooth Broadcom 2045 Bluetooth 2.0+EDR USB Device (BCM92045NMD)
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 3.3 x 230 x 310
Akumulator
66 Wh litowo-jonowy, 6 ogniw, 10,8 V
System operacyjny
Microsoft Windows Vista Home Basic 32 Bit
Inne
-, -, 24 miesiące(y) gwarancji, -
Waga
1.4 kg, zasilacz: 410 g
Cena
4199 PLN
Odnośniki

 

czarny kolor obudowy X360 prezentuje się atrakcyjnie
czarny kolor obudowy X360 prezentuje się atrakcyjnie
aluminium na pokrywie ekranu na pewno czyni ją solidniejszą
aluminium na pokrywie ekranu na pewno czyni ją solidniejszą
nie może się podobać zastosowanie połyskliwych elementów, które się palcują - tym bardziej w często przenoszonym laptopie
nie może się podobać zastosowanie połyskliwych elementów, które się palcują - tym bardziej w często przenoszonym laptopie
skoro X360 jest tak płaski, musi być lekki
skoro X360 jest tak płaski, musi być lekki
za jakie grzechy pokarałeś nas, Samsungu, ekranem lustrzanym?
za jakie grzechy pokarałeś nas, Samsungu, ekranem lustrzanym?
4 GB to maksymalny rozmiar pamięci; w razie wystąpienia jej usterki trzeba odkręcić wszystkie śrubki z oznaczeniem KBD...
4 GB to maksymalny rozmiar pamięci; w razie wystąpienia jej usterki trzeba odkręcić wszystkie śrubki z oznaczeniem KBD...
...a następnie odchylić do przodu klawiaturę - trochę to skomplikowane
...a następnie odchylić do przodu klawiaturę - trochę to skomplikowane
tym samym otwiera się nam widok na magnezowy szkielet usztywniający filigranową obudowę
tym samym otwiera się nam widok na magnezowy szkielet usztywniający filigranową obudowę
standardowy akumulator pozwala na osiąganie przyzwoitych przebiegów, ale nie doczekaliśmy się na tym polu rewelacji
standardowy akumulator pozwala na osiąganie przyzwoitych przebiegów, ale nie doczekaliśmy się na tym polu rewelacji

Podobne laptopy

Notebooki innego producenta i/lub z innym CPU

Recenzja Acer TravelMate 8371T
Graphics Media Accelerator (GMA) 4500MHD, Core 2 Duo SP9400

Notebooki z tym samym GPU

Recenzja HP 620
Graphics Media Accelerator (GMA) 4500MHD, Pentium Dual Core T4500, 15.60", 2.498 kg
Recenzja Toshiba Satellite T110
Graphics Media Accelerator (GMA) 4500MHD, Pentium SU2700, 11.60", 1.58 kg
Recenzja Lenovo ThinkPad SL510
Graphics Media Accelerator (GMA) 4500MHD, Core 2 Duo T5870, 15.60", 2.548 kg
Recenzja Dell Vostro 1014
Graphics Media Accelerator (GMA) 4500MHD, Core 2 Duo T6670, 14.00", 2.205 kg
Recenzja Samsung R522
Graphics Media Accelerator (GMA) 4500MHD, Pentium Dual Core T3400, 15.60", 2.495 kg
Recenzja Lenovo ThinkPad T400s
Graphics Media Accelerator (GMA) 4500MHD, Core 2 Duo SP9600, 14.10", 1.75 kg

Za

+bajecznie lekki i poręczny
+sztywna obudowa wzmocniona stopem magnezu
+wielość i rozmieszczenie złączy
+jasny obraz
+nie robi się gorący
+zadowalająco długa praca na zasilaniu z akumulatora
 

Przeciw

-matryca lustrzana
-palcujące się element obudowy
-słaby procesor
-wolny dysk
-brak napędu optycznego
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja Samsung X360
Martina Osztovits (Update: 2015-07-11)