Notebookcheck Logo

Test Lenovo ThinkPad T400s

ThinkPad T400s to pierwszy laptop tej marki z serii o odchudzonej względem standardowej obudowie. Na początku przyszłego roku pojawi się ich więcej. Wysoka cena wyklucza zaliczenie T400s do klasy CULV. Pozwala ona natomiast sądzić, że odchudzenie obudowy nie odbiło się negatywnie na jej solidności, z której słynie ta marka, a także standardzie wyposażenia.

Lenovo ThinkPad T400s

Obudowa

Omawiany laptop wariant T400 o zredukowanych gabarytach i zachowanych cechach starszego, większego brata. Oprócz tego, że mniejsze wymiary pozwalają na łatwiejszy transport komputera (zajmuje mniej przestrzeni w bagażu), drugim plusem w porównaniu ze standardowym T400 jest o około 0,5 kg mniejsza waga.

Już po rozpakowaniu nie ma wątpliwości co do przynależności klasowej ThinkPada T400s. Matowa, szaroczarna obudowa jest pozbawiona wodotrysków czy błyszczących powierzchni. Sam wygląd laptopa kojarzy się z synonimem solidności.

To wrażenie okazuje się złudne po kontakcie z bardzo cienką pokrywą ekranu, która jest niestety giętka. Pomimo wzmocnienia włóknem węglowym nie jest tak mocna jak grubsza pokrywa zwykłego T400. Funkcja ochrony matrycy nie jest jednak upośledzona, gdyż ani wyginanie ani naduszanie wieka nie powodowały zaburzeń obrazu. Dzięki posiadaniu lekkiego wyświetlacza dysponujący wbudowanym napędem optycznym T400s waży 1,75 kg, a więc tyle co tradycyjne laptopy z ekranem 12”. Waga Acera Travelmate 8371 (CULV) to 1,7 kg, a to laptop bez czytnika DVD.

Bez zarzutu wypada solidność jednostki zasadniczej. Bardzo konkretny pulpit roboczy, duża sztywność całości, równe i dokładne spasowanie elementów, dobrze dopasowane klawisze i przyciski, wzorowo działające zawiasy oraz pewnie siedzący w swojej zatoce akumulator to cechy jakie amatorzy ThinkPadów uważają za oczywiste.

Bardzo dobrą ale nie umywającą się do notebooków ze starszych serii jakość prezentuje klawiatura, która tu i ówdzie nieco się ugina. Jako że to zjawisko występuje w niektórych seriach obecnej generacji ThinkPadów T, nie jest to cecha pojedynczego egzemplarza.
 
Po wyjęciu akumulatora laptop traci jedną ze swoich podpór i przechyla się na prawą przednią stronę. Pisanie na klawiaturze jest wtedy możliwe tylko dla wytrwałych oraz przez krótki czas. Usadowienie baterii z przodu ma tę zaletę, że możliwe jest odchylanie ekranu jedną ręką. Stanowi ona bowiem potrzebną do tego przeciwwagę, a że zawiasy chodzą lekko, przy otwieraniu ekranu jednostka zasadnicza nie podnosi się.

Na spodzie znajdują się pokrywy umożliwiające dostęp do podzespołów. One też są mocne. Obudowa ma tylko 2,5 cm grubości, a gumowe nóżki podnoszą ją na wysokość 6 mm. Daje to dobrą cyrkulację powietrza pod spodem komputera.

Gorzej niż u poprzedników przedstawia się otwieranie modułu UltraBay. Trzeba w tym celu unieść notebook i jednocześnie odbezpieczyć zatrzaski. Nie da się zatem szybko i jednorącz zamienić moduły, co może się nie spodobać zaawansowanym użytkownikom ThinkPadów.

T400s nie dysponuje wszystkimi złączami, jakie można sobie wyobrazić, ale zestawiono tu dobry miks rozmaitości i liczebności. Ten laptop o szczupłej obudowie posiada dwa porty USB plus jeden kombinowany z eSATA.

Ciekawostką jest, że poza wyjściem VGA jest jeszcze DisplayPort, który umożliwia podłączenie zewnętrznego monitora z jakością cyfrową. To pozytywne, bo jakość sygnału analogowego budziła zastrzeżenia już w standardowej rozdzielczości 1280x1024 pikseli.  

Bardzo pozytywne jest przede wszystkim rozmieszczenie interfejsów. Przesunięty do przodu akumulator zrobił miejsce dla portów na tylnej ściance - ulokowanie tam większości z nich jest optymalnym rozwiązaniem. Taki układ komplikuje nieco dołączanie i odłączanie peryferiów, ale czyni otoczenie laptopa po bokach prawie wolnym od kabli.

Dużym atutem ThinkPada są złącze stacji dokującej i kieszeń modułowa UltraBay, w której standardowo znajduje się napęd optyczny. Kompatybilne z T400s okazały się rozwiązania dokujące z serii 3. Starsze modele prawdopodobnie nie będą pasować.

z przodu brak złączy
z przodu brak złączy
prawy bok: wyłącznik WiFi, napęd optyczny, blokada Kensingtona
prawy bok: wyłącznik WiFi, napęd optyczny, blokada Kensingtona
tył: gniazdo zasilania, VGA, LAN, USB,  USB/e-SATA, DisplayPort
tył: gniazdo zasilania, VGA, LAN, USB, USB/e-SATA, DisplayPort
lewy bok: wylot wentylacji, USB, wejście mikrofonowe, wyjście słuchawkowe, czytnik kart
lewy bok: wylot wentylacji, USB, wejście mikrofonowe, wyjście słuchawkowe, czytnik kart

Osprzęt

Klawiatura ma klasyczny dla ThinkPadów układ, więc spodoba się starym wygom jak I nowicjuszom. Dobrze działają kombinacje z Fn, do których zalicza się teraz również opcja wywołania wideorozmowy, kiedy jednocześnie uruchamiane są kamerka i mikrofon.

W nowej klawiaturze zminimalizowano odstępy między klawiszami, by ograniczyć przedostawanie się zanieczyszczeń. Zmiany dotyczą klawiszy Esc i Del, które jako priorytetowe otrzymały rozmiary o wiele większe i znajdują się w przeciwległych częściach klawiatury.

Charakterystyki klawiatury są pozytywne. Takie cechy jak należyty opór, przeciętny skok i soczysty odgłos wchodzenia klawiszy powinny odpowiadać osobom dużo piszącym.  

Jak wspomniano, sztywność klawiatury nie jest tak dobra, jak w niektórych starszych seriach, co objawia się lekkim uginaniem się instrumentu (szczególnie w lewym górnym rogu). Nie może się też podobać klekotanie spacji, które jest trochę tandetne (choć poza tym klawisz ten funkcjonuje bez zarzutu).  

Płytka dotykowa leży na równi z pulpitem i wyczuwa się ją po guzkowatej powierzchni. W praktyce okazuje się ona wygodna i pozwala na precyzyjne nawigowanie kursorem. Kontrproduktywna okazuje się przy korzystaniu z opcji dotyku wielopunktowego. Jako że tzw. gesty wymagają wykonania określonych przesunięć, wychodzą one niezgrabnie, gdyż ruchy palców bywają spowolnione  za sprawą takich a nie innych właściwości ślizgowych tabliczki.

Utarł się pogląd, że kto raz zaprzyjaźni się z trackpointem, ten już się z nim nie rozstanie. I faktycznie – przekonanie się do tego przyrządu wskazującego wymaga nieco cierpliwości i samozaparcia, ale później już odpłaca on za wysiłek szybkim i dokładnym przemieszczaniem kursora w żądane miejsce. Przydaje się zwłaszcza w miejscach, gdzie jest na tyle ciasno, że niewygodnie używa się gładzika i nie ma co myśleć o podpięciu myszki.

klawiatura
klawiatura QWERTY (fot. Lenovo)
touchpad
touchpad
trackpoint
trackpoint

Obraz

W Lenovo T400s producent sięgnął po matową matrycę podświetlaną diodami LED o przekątnej 14” i rozdzielczości 1440x900 pikseli (WXGA+). Jako że ma 120 dpi, przedstawiane na ekranie symbole powinny być dla większości użytkowników jeszcze wystarczająco duże. Przewaga podwyższonej rozdzielczości to większy obszar roboczy przy pracy a podczas oglądania zdjęć czy filmów możliwość dokładniejszego odwzorowania szczegółów.

297
cd/m²
227
cd/m²
295
cd/m²
245
cd/m²
283
cd/m²
246
cd/m²
229
cd/m²
243
cd/m²
238
cd/m²
podświetlenie ekranu
maksimum: 297 cd/m² (Nits) średnia: 255.9 cd/m²
rozświetlenie: 76 %
na akumulatorze: 246 cd/m²
kontrast: 98:1 (czerń: 2.88 cd/m²)

Zastosowany panel wykazuje się bardzo wysoką jasnością obrazu. Luminancja maksymalna wynosi średnio 256 cd/m², a w najmocniej podświetlonym miejscu zbliża się do 300 cd/m². Podświetlenie nie jest wybitnie równomierne, co normalnie nie rzuca się w oczy, a co można zaobserwować na jednolitych planszach.

Na zasilaniu akumulatorowym maksimum jasności jest niższe i wynosi 246 cd/m² . Jako że matryca jest matowa, to luminancja na tym poziomie wystarcza, by w pełni komfortowo korzystać z komputera poza pomieszczeniem.

tak wygląda obraz pod zachmurzonym niebem
tak wygląda obraz pod zachmurzonym niebem
przy patrzeniu z takiego kąta obraz pozostaje czytelny
przy patrzeniu z takiego kąta obraz pozostaje czytelny

Bardzo rzuca się w oczy wysoka wartość czerni - 2,88 cd/m². Za jej przyczyną kontrast wynosi tylko 98:1. Potencjalny użytkownik nie może tym samym oczekiwać ujrzenia na ekranie smolistej, głębokiej czerni i soczystych kolorów. Wręcz przeciwnie - ewidentne jest, że czarny jest szarawy i bardzo jasny. Na potrzeby takich zastosowań jak edycja tekstu czy przeglądanie stron internetowych to nie problem, ale już oglądanie filmów czy zdjęć wiąże się z pogorszeniem otrzymywanego efektu. Wyższy kontrast poprawiłby czytelność dokumentów tekstowych czy treści witryn internetowych pod gołym niebem, ale jego niedostatek rekompensuje po części wysoka jasność obrazu.

Jaskrawy niedostatek kontrastu jest pogłębiany, kiedy patrzy się na ekran nie na wprost, ale pod pewnym kątem. W przypadku spoglądania nań od góry obraz robi się nienaturalnie jasny. Kiedy z kolei odchyla się ekran od siebie (i patrzy nań jakby od spodu), to najpierw kolory tracą na intensywności a potem następuje ich szybka inwersja.

kąty widzenia w Lenovo ThinkPad T400s

Osiągi

Testowany model był wyposażony w procesor Intel Core 2 Duo SP9600 (2,53 GHz) z generacji Penryn, który dysponuje 6 MB pamięci L2 Cache i wykorzystuje FSB 1066 MHz. Należy on do grupy procesorów nieco mniejszych od standardowych, aczkolwiek jego TDP jest dość wysokie - wynosi 25 W. Jego cechą szczególną jest też to, że jest przylutowany do płyty głównej i tym samym nie można wymienić go na model o lepszych osiągach.  

Dowody na szybką pracę systemu to między innymi uporanie się z próbką SuperPi 32M w 1117 sekund, 23240 mln instrukcji na sekundę w teście Dhrystone i 18549 megaflopsów w teście Whetstone. To dobre wyniki, które oznaczają, że użytkownik nie powinien szybko zacząć narzekać na słabą efektywność komputera.  
 
Jako że testowany model wyposażono w 4 GB RAM DDR3 (z których wykorzystane może być tylko nieco ponad 3 GB ze względu na system 32-bitowy) oraz dysk SSD Samsunga o pojemności nominalnej 128 GB także ze strony tych komponentów można się spodziewać, że nie będą stanowiły wąskiego gardła.  
 
Wspomniany dysk SSD wykazał się w teście HD Tune znakomitymi prędkościami transferu (średnio 164,3 MB/s). W porównaniu do stosowanych w notebookach dysków talerzowych to wynik lepszy o 100%. Minusem tego rozwiązania jest to, że rzeczywista pojemność wynosi tylko około 108 GB.  
 
Odtwarzanie materiału Full HD odbywało się przy udziale karty grafiki Intel GMA X4500MHD i przy użyciu obsługującego  DXVA odtwarzacza (jak Power DVD) z włączoną akceleracją sprzętową płynnie, bez przycinania. System dysponuje odpowiednimi rezerwami, by odtwarzać filmy H.264 iTunes. Testowy film iTunes "Shooter" (853x354) był odtwarzany tak samo płynnie jak skonwertowany do formatu H.264 film "Seven" (754x322). Konwertowanie iTunes z MP3 do AAC odbywało się ze średnią prędkością 26,6x.

Systeminfo CPUZ CPU
Systeminfo CPUZ Cache
Systeminfo CPUZ Mainboard
Systeminfo CPUZ RAM
Systeminfo CPUZ RAM SPD
Systeminfo GPUZ
Systeminfo HDTune
PCMark 05 Standard
7587 pkt.
PCMark Vantage Result
5816 pkt.
Pomoc
3DMark 2001SE Standard
7007 pkt.
3DMark 03 Standard
3050 pkt.
3DMark 05 Standard
1665 pkt.
3DMark 06 Standard Score
998 pkt.
Pomoc
Cinebench R10 Rendering Single 32Bit
2836
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 32Bit
5309
Cinebench R10 Shading 32Bit
1227
Pomoc
Samsung MMCRE28G8MXP
przesył danych (minimum): 86.2 MB/s
przesył danych (maksimum): 167.5 MB/s
przesył danych (średnio): 164.3 MB/s
czas dostępu: 0.2 ms
szybkość interfejsu: 135.4 MB/s
obciążenie procesora: 7 %

Wpływ na otoczenie

Hałas

T400s, jak większość laptopów marki ThinkPad, jest po prostu mało hałaśliwy. Testowany model potrafił być nawet bezgłośny, a to dzięki zastosowaniu dysku SSD. Ten ostatni słychać, kiedy dostęp do pamięci masowej powoduje cichy szum (30,1 dB).  Podczas obciążenia hałas utrzymuje się na stałym poziomie (36,8 dB), który można tolerować bez problemu przez dłuższy czas. Praca wentylatora jest wyrównana i nie powoduje irytacji.  Przy odtwarzaniu filmu napęd optyczny nie jest głośny (37,6 dB), ale podczas odczytywania danych zawartych na płycie DVD powoduje nieznośny hałas (45,2 dB). 

Pewnym utrapieniem był dźwięk o wysokiej częstotliwości wydobywający się z okolicy miejsca, gdzie zamontowany jest moduł WiFi. Słychać go, kiedy zbliży się ucho do centralnego obszaru klawiatury i potrafi być bardzo natrętny, zwłaszcza w cichym otoczeniu.  Można go zlikwidować wyłączając moduł WiFi, ale to było nie było upośledzenie funkcjonalności laptopa i nie ma sensu, jeśli użytkownik korzysta z łączności bezprzewodowej. (Skądinąd wiemy, że w T400s występuje powszechny w laptopach ThinkPad problem piszczenia cewek w układzie zasilania procesora - przyp. red.).

Hałas

luz
29.6 / 29.6 / 29.6 dB
HDD
30.1 dB
DVD
37.6 / 45.2 dB
obciążenie
31.4 / 36.8 dB
  red to green bar
 
 
30 dB
cichy
40 dB(A)
słyszalny
50 dB(A)
irytujący
 
min: dark, med: mid, max: light    (odległość 15 cm)

Ciepło

Prawa część obudowy notebooka jest zawsze przyjemnie chłodna. Z kolei lewa jego część może się rozgrzać w znacznym stopniu. Co ciekawe, najwyższa temperatura występuje na górnej powierzchni platformy roboczej (48,4°C), podczas gdy na spodzie maksimum było dużo mniej niepokojące (42,6°C). Takie wartości można zmierzyć po godzinie użytkowania laptopa z obciążeniem, ale trzeba przyznać, że występują ona na niewielkich obszarach obudowy.  
 
Dużo niższe wartości zostały zmierzone przy maksymalnym oszczędzaniu energii. Wówczas po dwóch godzinach spód osiągnął temperaturę maksymalną 31,6°C, a na przeważającej części obudowy nie przekroczyła ona 30°C. 

w stresie
 48.4 °C35.8 °C29.4 °C 
 43.4 °C35.2 °C30.8 °C 
 33.8 °C30.9 °C27.8 °C 
maks. w ogóle: 48.4 °C
średnia: 35.1 °C
32.7 °C36.6 °C42.6 °C
33.8 °C37.2 °C39.9 °C
29.8 °C32.5 °C35.5 °C
maks. w ogóle: 42.6 °C
średnia: 35.6 °C
zasilacz  58.6 °C | temperatura otoczenia 22 °C
(±) The average temperature for the upper side under maximal load is 35.1 °C / 95 F, compared to the average of 29.5 °C / 85 F for the devices in the class Office.
(-) The maximum temperature on the upper side is 48.4 °C / 119 F, compared to the average of 34.2 °C / 94 F, ranging from 21.2 to 62.5 °C for the class Office.
(±) The bottom heats up to a maximum of 42.6 °C / 109 F, compared to the average of 36.7 °C / 98 F
(+) The palmrests and touchpad are reaching skin temperature as a maximum (33.8 °C / 92.8 F) and are therefore not hot.
(-) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 27.7 °C / 81.9 F (-6.1 °C / -10.9 F).

Głośniki

Głośniki zostały umieszczone po bokach klawiatury. Grają typowo jak w notebooku biznesowym. Maksymalna siła głosu jest niska i może być niedostateczna do prowadzenia prezentacji w dużych pomieszczeniach.

Wydajność akumulatora

Reader's Test
Reader's Test
Classic Test
Classic Test

Sześciokomorowy akumulator ThinkPada T410s ma pojemność 44 Wh. To niedużo, ale dzięki niewielkiemu zapotrzebowaniu na energię przejawianemu przez ten laptop jego przebiegi na baterii są co najmniej przyzwoite.  

Maksymalny czas pracy przekroczył 7 h (z przyciemnionym ekranem, przy wykorzystaniu profilu oszczędzania energii). Bliższy realnym warunkom jest test korzystania z sieci przez WiFi, w którym uzyskano ponad trzy godziny i kwadrans.

Pobór mocy
wyłączony / stan wstrzymaniadarklight 0.2 / 0.3 W
luzdarkmidlight 8.9 / 12.5 / 17.5 W
obciążenie midlight 30.3 / 49.8 W
 color bar
Legenda: min: dark, med: mid, max: light        
Currently we use the Metrahit Energy, a professional single phase power quality and energy measurement digital multimeter, for our measurements. Find out more about it here. All of our test methods can be found here.
Wydajność akumulatora
luz
7h 12min
sieć przez WLAN
3h 18min
DVD
2h 34min
obciążenie
1h 06min

Podsumowanie

Lenovo zmodyfikowało model T400 we właściwych aspektach i będący efektem tych zabiegów ThinkPad T400s stał się laptopem dużo bardziej mobilnym, przede wszystkim dzięki mniejszej wadze. Dla docelowego odbiorcy (często przemieszczającego się pracownika firmy czy osoby prowadzącej własną działalność) przydatne są liczne złącza a także modem UMTS.  

Największe mankamenty tego modelu to mało kontrastowy obraz oraz dźwięk wysokiej częstotliwości, którego można się pozbyć tylko przez upośledzenie części funkcji laptopa.  

T400s ma tę przewagę nad notebookami z klasy CULV, że posiada wydajniejszy procesor i w tym akurat przypadku dysk SSD, co decyduje o lepszej wydajności.

Lenovo ThinkPad T400s
Please share our article, every link counts!
Lenovo ThinkPad T400s
z bliska: Lenovo ThinkPad T400s

Specyfikacja techniczna

Lenovo ThinkPad T400s
Procesor
Intel Core 2 Duo SP9600 2 x 2.5 GHz, Penryn
Karta grafiki
Intel Graphics Media Accelerator (GMA) 4500MHD, rdzeń: 475 MHz, -, igdumdx32.7.15.10.1752/Vista
Pamięć
4 GB 
, DDR3-1066, 2x 2048 MB, maks. 8 GB
Matryca
14.10 cali 16:10, 1440 x 900 pikseli, LT141DEQ8B00, LEN4036, refleksująca: nie
Chipset
Intel GS45
Dysk twardy
Samsung MMCRE28G8MXP, 128 GB 
Karta dźwiękowa
Conexant 20585@Intel 82801IB ICH9 - High Definition Audio Controller
Złącza
3 USB 2.0, 1 VGA/D-Sub, 1 DisplayPort, 1 blokada Kensingtona, 1 eSATA, 1 złącze stacji dokującej, gniazda audio: wejście mikrofonowe, wyjście słuchawkowe, czytnik kart: 5 w 1, 1 czytnik linii papilarnych
Łączność
Intel(R) 82567LM Gigabit Network Connection (10/100/1000MBit/s), Intel Wireless WiFi Link 5300 (a/b/g/n = Wi-Fi 4/), Bluetooth 2.1+EDR, UMTS+GPS
Napęd optyczny
Matshita DVD-RAM UJ862AC
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 31 x 337 x 241
Akumulator
44 Wh litowo-jonowy, 3900 mAh, 11,1 V, 6 ogniw
System operacyjny
Microsoft Windows Vista Business 32 Bit
Camera
kamerka: 2.0 MP
Inne
36 miesiące(y) gwarancji, Ultrabay, Ericsson F3507g WWAN (UMTS), odbiornik GPS
Waga
1.75 kg, zasilacz: 340 g
Cena
2100 PLN

 

Lenovo ThinkPad T400s
Lenovo ThinkPad T400s
Lenovo ThinkPad T400s
Lenovo ThinkPad T400s
Lenovo ThinkPad T400s
Lenovo ThinkPad T400s
Lenovo ThinkPad T400s
Lenovo ThinkPad T400s
Lenovo ThinkPad T400s
Lenovo ThinkPad T400s
Lenovo ThinkPad T400s
Lenovo ThinkPad T400s
Lenovo ThinkPad T400s
Lenovo ThinkPad T400s
Lenovo ThinkPad T400s
Lenovo ThinkPad T400s
Lenovo ThinkPad T400s
Lenovo ThinkPad T400s
Lenovo ThinkPad T400s
Lenovo ThinkPad T400s
Lenovo ThinkPad T400s

Podobne laptopy

Notebooki innego producenta i/lub z innym CPU

Recenzja Dell Vostro 1014
Graphics Media Accelerator (GMA) 4500MHD, Core 2 Duo T6670
Recenzja Acer Aspire Timeline 4810T
Graphics Media Accelerator (GMA) 4500MHD, Core 2 Solo SU3500

Notebooki z tym samym GPU

Recenzja HP 620
Graphics Media Accelerator (GMA) 4500MHD, Pentium Dual Core T4500, 15.60", 2.498 kg
Recenzja Toshiba Satellite T110
Graphics Media Accelerator (GMA) 4500MHD, Pentium SU2700, 11.60", 1.58 kg
Recenzja Lenovo ThinkPad SL510
Graphics Media Accelerator (GMA) 4500MHD, Core 2 Duo T5870, 15.60", 2.548 kg
Recenzja Samsung R522
Graphics Media Accelerator (GMA) 4500MHD, Pentium Dual Core T3400, 15.60", 2.495 kg
Recenzja Dell Inspiron 1750
Graphics Media Accelerator (GMA) 4500MHD, Pentium Dual Core T4200, 17.30", 3.08 kg

Za

+jakość obudowy
+konfiguracja i rozmieszczenie złączy
+dobra klawiatura
+matowa matryca dająca jasny obraz
+wydajny procesor
+szybki dysk SSD
+niewielka waga
 

Przeciw

-mało kontrastowy obraz
-piszczenie
-wyginająca się obudowa ekranu
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja Lenovo ThinkPad T400s
Tobias Winkler (Update: 2020-01-27)