Notebookcheck Logo

Test Samsung R522

Nowy laptop Samsunga, R522, to relatywnie tani komputer przenośny dostępny w kilku wariantach różniących się znaczenie pod względem wyposażenia. Niniejsza recenzja dotyczy wersji ze zintegrowaną kartą graficzną GMA X4500MHD i procesorem Pentium Dual-Core T3400. Naszym zdaniem notebook ten posiada rozwiązania godne komputerów multimedialnych ze średniej półki, ale już pojemność jego akumulatora jest typowa dla sprzętów niskobudżetowych.

Obudowa

Choć jego wystrój zewnętrzny jest smutny i mało wyszukany, Samsung R522 podoba nam się bardziej od starszych laptopów tej marki, okraszonych czerwonym paskiem w przedniej części jednostki zasadniczej. Zachowano znaną z poprzedniej generacji błyszczącą pokrywę ekranu, ale górna część platformy roboczej przedstawia się już lepiej. Pulpit jest mianowicie wykonany z tworzywa stylizowanego na szczotkowane aluminium. Wygląda ono ładnie i jest miłe w dotyku. W przeciwieństwie do błyszczącej klapy zachowuje estetykę po dłuższym czasie użytkowania, gdyż pozostające na nim ślady palców są słabo widoczne.  

Samsung nie zrezygnował jednak z akcentu pozwalającego jego notebookowi na wyróżnienie się spośród szeregu podobnych. W R522 jest on znacznie subtelniejszy niż w starszych modelach – funkcję tę pełni świecąca na niebiesko obwódka tabliczki dotykowej.
 
Jakość i solidność konstrukcji zasługują na uznanie. R522 wyróżnia się korzystnie wykonaniem i sztywnością elementów konstrukcji wśród tanich notebooków. Jest to dla nas pewne zaskoczenie i oznaka zmiany na lepsze - powoli wyrabialiśmy już sobie pogląd, że Samsung to marka laptopów cechujących się słabymi obudowami, której zdarzają się takie wpadki jak pękająca ramka w serii R560.

Wrażenie kontaktu ze sprzętem niezłej jakości powstaje w obliczu faktu, że można bez obaw chwytać notebook za krawędzie i  przednie narożniki obudowy. Słychać co prawda delikatną pracę odkształcającego się plastiku, ale skala tego zjawiska nie budzi obaw. Tworzywo trzeszczy jedynie, kiedy złapie się Samsunga za prawy bok w miejscu, gdzie zlokalizowany jest napęd optyczny. To jednak słaby punkt większości laptopów. R522 dobrze leży w dłoniach także dzięki łagodnemu wyprofilowaniu spodu, który jest wykonany z dość przyjemnego w dotyku tworzywa. Jeżeli chodzi o podstawę, wyraźniej ugina się tylko pokrywa zasłaniająca dostęp do modułów RAM.

Podobała się nam stabilność ekranu na zawiasach. Stawiały one dość wyraźny opór (nie pozwalający na podniesienie pokrywy jedną ręką - przy próbie dokonania tegoż platforma robocza odrywa się od podłoża). Przy wstrząsach i po korekcie ustawienia wyświetlacza jego drgania są zaś minimalne.

Przy otwieraniu za jeden róg ekran wygina się dość wyraźnie, ale nie w stopniu drastycznym. W przypadku laptopa Samsunga trzeba uważnie obserwować ten element obudowy. Nas doprowadziło to do wykrycia feleru, który może wzbudzić pewien niesmak - ramka ekranu ustępuje mianowicie pod naciskiem, uginając się w stronę matrycy praktycznie na całym obwodzie, a szczególnie wyraźnie na obszarze na prawo od kamerki internetowej (a więc tam, gdzie należałoby chwytać otwieraną klapę, by powodować jak najmniej groźnych dla Samsunga naprężeń).
 
Bardzo fajne jest z kolei to, że ramka ekranu jest matowa i nie odbija światła (a zatem nie męczy wzroku).

Maksymalny kąt rozwarcia ekranu wynosi 135° i jest satysfakcjonujący. Podczas pracy z laptopem na kolanach nie odczuwa się tego ograniczenia.
 
Godna podkreślenia jest niewielka waga komputera (aczkolwiek, należy zaznaczyć, uzyskana m.in. dzięki zastosowaniu małego i lekkiego akumulatora). Pochwalić można też niewielki i poręczny zasilacz.
 
Porty są usytuowane o tyle sensownie, że większość mieści się z lewej strony, a gniazda audio nie trafiły na przednią krawędź obudowy. Pozytywne jest, że wylotowe otwory wentylacyjne zmieściły się z tyłu, tak że nie występują podmuchy w kierunku operujących po bokach komputera dłoni użytkownika. Należy również docenić obecność w tym tanim laptopie portów eSATA i HDMI. Większość konkurentów oferuje je dopiero w nieco droższych modelach.

Nie jest natomiast fajne, że z gniazda zasilania (umieszczonego w tylnej części lewej ścianki) wtyczka (wraz z fragmentem przewodu do zgięcia) wystaje aż na 5,5 cm. Plusem tego rozwiązania jest to, że wtyczka siedzi dobrze w gnieździe (końcówki łamane często łatwo się z niego wysuwają).

front: czytnik kart
front: czytnik kart
lewy bok: blokada Kensingtona, gniazdo zasilania, VGA, LAN, HDMI, e-SATA, USB, wejście mikrofonowe, wyjście słuchawkowe, ExpressCard
lewy bok: blokada Kensingtona, gniazdo zasilania, VGA, LAN, HDMI, e-SATA, USB, wejście mikrofonowe, wyjście słuchawkowe, ExpressCard
prawy bok: zaślepka, napęd optyczny, 2x USB
prawy bok: zaślepka, napęd optyczny, 2x USB
tył: akumulator, wylot wentylacji
tył: akumulator, wylot wentylacji

Osprzęt

Klawiatura jest nowego dla Samsunga typu. Płytki są bowiem tak wyprofilowane, że mają w dolnej części kołnierz (czy też cokół) szerszy niż część wierzchołkowa. Między klawiszami istnieją zatem minimalne odstępy a zanieczyszczenia nie przenikają pod klawiaturę. Jednocześnie nie ma problemu z rozróżnieniem klawiszy, gdyż - jak wspomniano - ich wierzchołki są nieco węższe od  podstaw, stąd u góry odstępy są odpowiednio szerokie.

Co ważne w przypadku profilowanych w ten sposób klawiszy, choć ich krawędzie są dość ostre, dotykanie ich nie wiąże się z nieprzyjemnymi doznaniami (a np. w laptopach Asusa krawędzie klawiszy podrażniają opuszki palców).

Układ klawiszy jest w porządku i sprzyja wygodzie użytkowania. Narzekać można chyba tylko na to, że klawisze kierunkowe nie są wydzielone, a włączone w jedną zamkniętą w prostokącie całość. Nieco utrudnione jest zatem używanie klawisza Enter i prawego Shifta.
 
Klawiatura jest dobrze usztywniona i mówienie o uginaniu jest w jej przypadku nadużyciem (choć na upartego da się zaobserwować coś na kształt minimalnego odkształcania się przy wyjątkowo silnym naduszaniu).
 
Skok klawiszy jest raczej krótki, ale ze względu na odpowiednie opór i odpowiedź ma się wrażenie, że klawisze są konkretne i wchodzą soczyście, stąd użytkownik czuje pełne panowanie nad instrumentem. Zaletą takiej a nie innej charakterystyki jest również to, że klawiatura Samsunga jest relatywnie cicha.  
 
Wadą wydała nam się trochę flakowata spacja.

Przechodząc do oceny urządzenia wskazującego, zacznijmy od tego, że tabliczka dotykowa jest nieduża (72x41 mm). Na szczęście nadrabia to powierzchnią o dobrych właściwościach ślizgowych. Sterowanie kursorem nie jest więc optymalne, ale nie nastręcza problemu. Można zdać się na ten przyrząd.  

Przydatność iluminacji obwodu tabliczki na niebiesko jest taka sobie. Ustawienie domyślne ('Auto') stanowi, że podświetlenie gaśnie po chwili nieużywania gładzika. W ciemnościach trudniejszy jest powrót na obszar tabliczki, a nie lokalizowanie jej granic, kiedy wodzi się po niej palcem. Więc jeżeli już korzystać z tego udogodnienia, najlepiej tak zmienić opcję w BIOS-ie, by poświata była obecna na stałe (w zależności od stanu gładzika - zgaśnie, jeśli zostanie dezaktywowany).  

Przyciski zastępujące te myszki tworzą jednolitą belkę. Ich skok jest krótki, ale na szczęście nie trzeba się natężać przy wykonywaniu kliku. Choć generalnie nie lubimy tego typu rozwiązań, to belka w Samsungu jest nie najgorsza, szczególnie że strefa martwa obejmuje stosunkowo mały obszar.

klawiatura
klawiatura
touchpad
touchpad

Obraz

Zastosowana w Samsungu R522 matryca 15,6" o rozdzielczości 1366x768 i powłoce błyszczącej to aktualnie standard i posiadające taką notebooki są najpopularniejsze. Dotyczy to również laptopów z niskiej półki cenowej (kosztujących około 2 tys. zł).  
 
Prezentowany obraz wydawał się jasny, natomiast wyniki liczbowe wypadły nieszczególnie. Do tego stopnia, że zwątpiliśmy w nasze urządzenie pomiarowe. Jak by nie było, obliczona na podstawie pomiarów w dziewięciu punktach wartość średnia luminancji maksymalnej wynosi niespełna 170 cd/m².

159.2
cd/m²
169.1
cd/m²
175.4
cd/m²
157.9
cd/m²
182.7
cd/m²
166.8
cd/m²
154.2
cd/m²
177.4
cd/m²
166.6
cd/m²
podświetlenie ekranu
maksimum: 182.7 cd/m² (Nits) średnia: 167.7 cd/m²
rozświetlenie: 84 %
kontrast: 183:1 (czerń: 1 cd/m²)

Jeżeli chodzi o jakość obrazu, doceniliśmy przede wszystkim nader czystą biel. W zestawieniu z porównywanym Asusem UL50 różnica była kolosalna (w tym drugim wydawała się przybrudzona ze względu na przesycenie czerwienią). Nie każdy jednak użytkownik doceni walory matrycy Samsunga, gdyż trzeba się pogodzić z względnie niską temperaturą barw. Kolory mogą się przeto wydawać blade.  
 
Kąty widzenia są takie sobie. W poziomie widać na obrazie zniekształcenia już przy odchyleniu od ideału o 45 stopni. W pionie kąty są przeciętne, a przy porównaniu z wyświetlaczem Asusa UL50 okazały się minimalnie gorsze. 

Osiągi

Testowaliśmy tani model Samsunga R522, wyposażony w procesor Pentium Dual-Core T3400 (2,16 GHz). Jest on oparty na starym rdzeniu Merom-2M, przy czym dysponuje 1 MB L2C i wykorzystuje magistralę FSB 667 MHz. Niemniej jednak można go uznać za jednostkę wciąż zadowalająco wydajną, gdyż może się równać osiągami z Core 2 Duo T7300, choć wyraźnie odstaje od nowocześniejszych, popularnych obecnie procesorów jak Core 2 Duo T6400 czy P7350.

Testowany model R522 był wyposażony w układ graficzny GMA X4500MHD. Na rynku funkcjonują również konfiguracje z kartami graficznymi ATI Mobility Radeon HD 4330 i HD 4650. Modele z tą ostatnią zaliczają się już do laptopów multimedialnych ze średniej półki i w ostatnim czasie zyskały dużą popularność.

W testowanym laptopie zastosowano dysk twardy Seagate o pojemności 250 GB i prędkości 5400 obr/min (ST9250315AS). Na nasze nieszczęście Samsung nie postawił na nośnik własnej konstrukcji - w trakcie testów dysk Seagate uległ awarii, w wyniku czego straciliśmy część zebranych danych.

3DMark 2001SE Standard
5461 pkt.
3DMark 03 Standard
2225 pkt.
Pomoc
Quake 3 Arena - Timedemo
 RozdzielczośćUstawieniaWynik
 1024x768highest, 0xAA, 0xAF104.3 fps
F.E.A.R.
 RozdzielczośćUstawieniaWynik
 1024x768GPU: max, CPU: max, 0xAA, 0xAF6 fps
 800x600GPU medium, CPU medium, 0xAA, 0xAF18 fps
 640x480GPU min, CPU min, 0xAA, 0xAF57 fps

HardInfo 0.5.1 (Linux)

Samsung R522 (T3400) MSI VR340 (T2410) Asus UL50A (SU7300) Dell Vostro 1014 (T6670)
CPU Blowfish (s.) 7,68 8,27 13,38 7,51
CPU CryptoHash (Mb/s.) 149,28 137,59 86,14 140,08
CPU Fibonacci (s.) 4,70 5,13 6,55 3,74
CPU N-Queens (s.) 9,04 9,79 16,04 9,14
FPU FFT (s.) 3,94 - 6,43 3,76
FPU Raytracing (s.) 20,07 21,66 33,23 19,04

Wpływ na otoczenie

Hałas

Samsung wyrobił dla swoich notebooków renomę cichych. R522 z grafiką zintegrowaną na pewno nie jest komputerem hałaśliwym.
 
Pozytywne odczucia dotyczą szczególnie lekkiego użytkowania i spoczynku. Wentylator słychać podczas procedury startowej jako szmer o natężeniu 33,3 dB. Podczas normalnej pracy jest jeszcze cichszy - 32,3 dB.
 
Kiedy podzespoły zostają obciążone, szum wzmaga się stopniowo wraz ze wzrostem ich temperatury. Maksymalne natężenie hałasu, jakie zmierzyliśmy, wyniosło 38,2 dB. Hałas czyniony przez komputer jest wówczas zupełnie znośny. 

Hałas

luz
31.8 / 32.3 / 33.3 dB
HDD
32.1 dB
DVD
36.7 / 43 dB
obciążenie
36 / 38.2 dB
  red to green bar
 
 
30 dB
cichy
40 dB(A)
słyszalny
50 dB(A)
irytujący
 
min: dark, med: mid, max: light    (odległość 15 cm)

Ciepło

Samsung R522 nie ma problemu z podwyższonymi temperaturami, przynajmniej podczas łagodnego obciążania podzespołów. Można korzystać z laptopa, trzymając go na kolanach. Lekki dyskomfort odczuwa się tylko przy kontakcie z tylną lewą częścią obudowy laptopa.

Dopiero dłuższe obciążenie komputera obsługą wymagającej aplikacji powoduje, że temperatura we wspomnianym wyżej fragmencie obudowy (okolica wylotowych otworów wentylacyjnych) staje się dość wysoka (44°C). 

w stresie
 39.8 °C28.3 °C30.1 °C 
 36.4 °C38.1 °C29.5 °C 
 32.7 °C33.3 °C34.2 °C 
maks. w ogóle: 39.8 °C
średnia: 33.6 °C
28.5 °C34.7 °C44.1 °C
29 °C32.4 °C35 °C
31.7 °C33.4 °C30.9 °C
maks. w ogóle: 44.1 °C
średnia: 33.3 °C
temperatura otoczenia 21 °C
(±) The average temperature for the upper side under maximal load is 33.6 °C / 92 F, compared to the average of 29.5 °C / 85 F for the devices in the class Office.
(+) The maximum temperature on the upper side is 39.8 °C / 104 F, compared to the average of 34.2 °C / 94 F, ranging from 21.2 to 62.5 °C for the class Office.
(±) The bottom heats up to a maximum of 44.1 °C / 111 F, compared to the average of 36.7 °C / 98 F
(+) The palmrests and touchpad are reaching skin temperature as a maximum (34.2 °C / 93.6 F) and are therefore not hot.
(-) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 27.8 °C / 82 F (-6.4 °C / -11.6 F).

Głośniki

Grają stosunkowo głośno i spodziewaliśmy się po nich nieco gorszej jakości dźwięku. Tymczasem tony średnie są odwzorowywane dość ładnie. Nie słychać natomiast tonów niskich.
 
W porównaniu z markowymi głośnikami Altec Lansing (z Asusa UL50) objawiona zostaje jednak różnica klasy. Te z Samsunga grają znacznie ciszej i wytwarzany dźwięk jest sporo płytszy.

Wydajność akumulatora

Samsung R522 dysponuje słabym akumulatorem o pojemności 4000 mAh (44 Wh). Dla wersji z podporządkowaną kartą GMA X4500MHD jest on może wystarczający (chociaż można się spierać na ten temat), ale dla modeli z autonomiczną kartą graficzną okazałby się niesatysfakcjonujący (na szczęście producent był na tyle zapobiegliwy, że do mocniejszych modeli przewidział baterię o pojemności 4400 mAh).

Dość powiedzieć, że testowany laptop wytrzymał w teście z WiFi niespełna 2,5 h, a maksymalny czas pracy wyniósł 3,5 h.
 
Akumulator ma pojemność na miarę laptopa niskobudżetowego, ale do tej kategorii nie pasuje zupełnie fajny gadżet, jakim jest manualny wskaźnik stanu naładowania umieszczony na baterii.

Wydajność akumulatora
luz
3h 34min
sieć przez WLAN
2h 20min
DVD
1h 32min
obciążenie
0h 47min
Pobór mocy
wyłączony / stan wstrzymaniadarklight 0 / 0 W
luzdarkmidlight 12.5 / 15.5 / 28 W
obciążenie midlight / 58.5 W
 color bar
Legenda: min: dark, med: mid, max: light        
Currently we use the Metrahit Energy, a professional single phase power quality and energy measurement digital multimeter, for our measurements. Find out more about it here. All of our test methods can be found here.

Podsumowanie

Samsung R522 to notebook o wyglądzie zupełnie zwyczajnym, dlatego też nie wyróżnia się na półkach sklepowych i nie budzi żywszego zainteresowania większości kupujących. Oko znawcy wychwyci jednak, że spośród laptopów oferowanych w niskich cenach, ten właśnie prezentuje się całkiem sensownie.
 
Naszym zdaniem obudowa tego notebooka jest elegancka, a jego kształty są miłe dla oka. Kolorystyka jest bezsprzecznie smutna, ale to dobrze że Samsung zrezygnował z ekscentrycznych akcentów. Jeżeli chodzi o solidność, jakość jednostki zasadniczej jest w porządku, natomiast spore zastrzeżenia można mieć do obudowy ekranu. W porównaniu do konkurencyjnych konstrukcji dostępnych w podobnej cenie laptop Samsunga ma nad podziw stabilnie osadzoną klawiaturę, na której pisze się dość wygodnie. Godna podkreślenia jest relatywnie niska waga notebooka wraz z akumulatorem.
 
Ten ostatni jest lekki, ale mało pojemny. To charakterystyczne dla laptopów niskobudżetowych, ale skąpiąc grosza, tracimy na mobilności. Notebooki Della, biznesowe HP i Lenovo wypadają pod tym względem lepiej.

Nie można natomiast narzekać na kulturę pracy R522. Laptop ten nigdy nie hałasuje przesadnie. Trzeba natomiast wytknąć Samsungowi, że nagrzewa się nieco za bardzo, choć tylko w jednym miejscu. W wersji z mocniejszymi podzespołami może to już być poważniejszy problem.

Dziękujemy za wypożyczenie egzemplarza do testu firmie GVC net.

Please share our article, every link counts!
.170
z bliska: Samsung R522 (NP-R522-FA01PL)
z bliska: Samsung R522 (NP-R522-FA01PL)

Specyfikacja techniczna

Samsung R522
Procesor
Intel Pentium Dual Core T3400 2 x 2.2 GHz, Merom
Pamięć
4 GB 
, DDR2, 2x 2 GB
Matryca
15.60 cali 16:9, 1366 x 768 pikseli, refleksująca: tak
Chipset
Intel GM45
Dysk twardy
250 GB - 5400 rpm, 250 GB 
, 5400 obr/min, Seagate ST9250315AS
Karta dźwiękowa
Realtek ALC262 HD Audio
Złącza
1 ExpressCard/54, 4 USB 2.0, 1 VGA/D-Sub, 1 HDMI, 56k modem, 1 blokada Kensingtona, 1 eSATA, gniazda audio: wejście mikrofonowe, wyjście słuchawkowe, czytnik kart: SD, SDHC, MMC
Łączność
10Base-T/100Base-TX/1000Base-T (10/100/1000MBit/s), 802.11b/g (b/g/), Bluetooth jest
Napęd optyczny
DVD +/- RW Double Layer
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 37 x 376 x 255
Akumulator
44 Wh litowo-jonowy, 6 ogniw, 4000 mAh, 11, V
System operacyjny
Microsoft Windows Vista Home Premium 32 Bit
Waga
2.495 kg, zasilacz: 432 g
Cena
2159 PLN
Odnośniki

 

Sprzęt dostarczył

GVC net

Podobne laptopy

Notebooki innego producenta i/lub z innym CPU

Recenzja HP 620
Graphics Media Accelerator (GMA) 4500MHD, Pentium Dual Core T4500
Recenzja Lenovo ThinkPad SL510
Graphics Media Accelerator (GMA) 4500MHD, Core 2 Duo T5870

Notebooki z tym samym GPU

Recenzja Toshiba Satellite T110
Graphics Media Accelerator (GMA) 4500MHD, Pentium SU2700, 11.60", 1.58 kg
Recenzja Dell Vostro 1014
Graphics Media Accelerator (GMA) 4500MHD, Core 2 Duo T6670, 14.00", 2.205 kg
Recenzja Lenovo ThinkPad T400s
Graphics Media Accelerator (GMA) 4500MHD, Core 2 Duo SP9600, 14.10", 1.75 kg
Recenzja Dell Inspiron 1750
Graphics Media Accelerator (GMA) 4500MHD, Pentium Dual Core T4200, 17.30", 3.08 kg
Recenzja Acer TravelMate 8371T
Graphics Media Accelerator (GMA) 4500MHD, Core 2 Duo SP9400, 13.30", 1.703 kg
Recenzja Acer Aspire Timeline 4810T
Graphics Media Accelerator (GMA) 4500MHD, Core 2 Solo SU3500, 14.00", 2.026 kg

Laptopy z tą samą przekątną ekranu i/lub wagą

Za

+jakość laptopa ze średniej półki w niskiej cenie
+dobrze usztywniona klawiatura
+relatywnie niewielka waga
+zadowalająca kultura pracy
+praktyczna powierzchnia pulpitu platformy roboczej
+eSATA i HDMI w tanim laptopie
 

Przeciw

-mało solidna ramka ekranu
-relatywnie krótka praca na akumulatorze
-dość intensywne nagrzewanie się obszaru przy wylocie wentylacji
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja Samsung R522
Sylwester Cyba (Update: 2020-01-26)