Notebookcheck Logo

Test HP EliteBook 8540w

EliteBook 8540w to wydajny laptop zaliczany do kategorii mobilnych stacji roboczych (w której konkuruje z takimi modelami jak Dell Precision M4500 i Lenovo ThinkPad W510). Występuje on w wariantach z różnymi kartami grafiki, procesorami i matrycami. Niniejszy artykuł to recenzja wersji z wyświetlaczem HD+, kartą grafiki ATI FirePro M5800 i procesorem Core i5.

Obudowa

Obudowa Elitebooka 8540w przejawia duże podobieństwo do laptopów z serii ProBook. Zawdzięcza to specyficznym kształtom oraz srebrnym i czarnym, matowym powierzchniom.

Przyjrzawszy się bliżej, można jednak dostrzec ewidentne różnice. Użyte materiały są wysokiej klasy i bardzo solidne. W porównaniu z całkiem porządnymi ProBookami tutaj jakość jest jeszcze lepsza.
 
Powierzchnia wieka jest wykonana z aluminium i przejawia ono dużą odporność na wyginanie. Nie da się wywołać zaburzeń w wyświetlanym na ekranie obrazie poprzez ucisk pokrywy.

Zawiasy stawiają idealny opór, dobrze utrzymują klapę w wybranej pozycji i pozwalają na rozwarcie ekranu do kąta 180 stopni. Pokrywę można otworzyć jedną ręką, gdyż jednostka zasadnicza stanowi wystarczającą przeciwwagę.

EliteBook 8540w waży prawie 3 kg i tym samym należy do najcięższych modeli w kategorii laptopów z ekranem 15”. Trzeba jednak zaznaczyć, że konkurencyjne konstrukcje Della i Lenovo nie są wcale lżejsze.

Umieszczony za klawiaturą panel sterujący został obudowany aluminium. Klawiatura jest prawie identyczna jak ta stosowana w ProBookach (np. 6540b), z tym że w EliteBooku doposażono ją w manipulator i współpracujące z nim przyciski. Na szczególne pochwały zasługuje niezwykle sztywna powierzchnia pulpitu roboczego, którą po prostu nie sposób ugiąć. Tak samo zachowuje się zresztą aluminiowa podkładka pod ręce, w której przy okazji znajdziemy otwory przeznaczone dla dwóch bolców klapy notebooka. Zwalnia się je przy pomocy suwaka umiejscowionego z przodu obudowy. Spód został wykonany z czarnego tworzywa sztucznego, które również nie przejawia jakichkolwiek oznak słabości. Wątpliwości nie budzi też pewnie osadzona bateria.

Mniej udanym elementem całej konstrukcji jest przycisk służący do otwierania tacki napędu optycznego. Czynność ta może sprawiać trudności z uwagi na problemy z jego wyczuciem. Lepszym rozwiązaniem byłoby tu z pewnością zamontowanie urządzenia typu szczelinowego. Do spasowania poszczególnych elementów trudno mieć zastrzeżenia. Jedyny wyjątek stanowi tutaj obszar zawiasów, w obrębie którego można dostrzec nadmierne odstępy.

Prezentowany model HP to doskonały dowód na to, że do zbudowania solidnego notebooka nie trzeba się wcale uciekać do niekonwencjonalnych metod konstruktorskich. Całość można pod tym względem przyrównać do MacBooka Pro. Zasadnicza różnica polega jednak na tym, iż Apple miało do rozplanowania znacznie mniej elementów wchodzących w skład wyposażenia standardowego, co umożliwiło zaprojektowanie właśnie tak smukłej obudowy. Jeśli więc przyjrzymy się wszystkim opcjom oferowanym przez HP w EliteBooku, komputer ten nabierze równie atrakcyjnych kształtów co konstrukcja unibody.

Rozmieszczenie poszczególnych interfejsów zostało podyktowane w głównej mierze lokalizacją baterii oraz i tym, że frontu obudowy nie jest dobrym miejscem lokalizacji złączy. Oprócz akumulatora z tyłu komputera znajdziemy też port VGA oraz gniazdo zasilania. Z przodu notebooka umieszczono zaś jedynie czytnik kart pamięci. W rezultacie po obu stronach obudowy zrobiło się stosunkowo ciasno. Wszystkie porty po prawej stronie zostały w dodatku umieszczone dalej niż zwykle, co z jednej strony ułatwia używanie myszki przez użytkowników praworęcznych, ale też zmusza ich do większego wysiłku w celu uzyskania do nich dostępu. Większość portów po lewej stronie komputera ulokowano natomiast blisko frontu. Są one co prawda łatwo dostępne, ale sposób ich rozmieszczenia może kolidować z preferencjami użytkowników leworęcznych. Sytuację ratują w pewnym stopniu dwa porty USB 2.0 zainstalowane daleko w tyle, za otworami wentylacyjnymi. Znajdują się one jednak zbyt blisko siebie, aby zapewnić swobodne podpięcie dodatkowych urządzeń.

Gniazdo dokujące na spodzie obudowy jest kompatybilne zarówno ze stacją HP Docking Station (VB043AA), jak i HP Advanced Docking Station (NZ223AA). Ta druga została wyposażona m.in. w port eSATA, dwa dodatkowe złącza DisplayPort i tyle samo gniazd DVI-D.

Producent umożliwia ponadto wymianę zainstalowanego fabrycznie napędu optycznego na dodatkowy dysk twardy.

Osprzęt

Testowany EliteBook 8540w został wyposażony w tę samą niemal klawiaturę co model HP ProBook 6540b. Zachowuje ona ekstremalną sztywność nawet w obszarze znajdującym się bezpośrednio nad wnęką napędu optycznego. Praca klawiszy została zoptymalizowana pod kątem częstego pisania. Cechuje ją wyraźnie określony i przyjemny skok. Wciskaniu płytek towarzyszy również wystarczający opór. Użytkownik nie powinien też mieć problemów z poprawnym rozróżnianiem wszystkich znaków, choć poszczególne symbole mogłyby być nieco bardziej pogrubione, co ułatwiłoby jeszcze bardziej pracę w mniej sprzyjających warunkach oświetleniowych. Mało użyteczna okazuje się w tym momencie lampka zamontowana w ramce ekranu. Podświetla ona bowiem klawiaturę w sposób nierównomierny, koncentrując więcej światła na jej prawej stronie.

Stosunkowo niewielki gładzik zapewnia dobry ślizg palca i precyzyjne prowadzenie kursora. HP zrezygnowało z funkcji dotyku wielopunktowego, którą można jednak aktywować poprzez zainstalowanie odpowiednich sterowników pobranych ze strony Synaptics. Klawisze myszy zostało wykonane częściowo z gumy, dzięki czemu są pewne i wygodne w użytkowaniu. Dodatkowemu przyciskowi pośrodku przypisane zostały specjalne funkcje wykorzystywane w wybranych aplikacjach. Użytkownik może też skonfigurować go według własnych potrzeb i upodobań.

EliteBook 8540w umożliwia dodatkowo obsługę systemu za pomocą osadzonego w obrębie klawiatury manipulatora (Synaptics Touchstyk), który nie jest niestety tak precyzyjny jak podobne urządzenia tego typu znajdujące się na wyposażeniu ThinkPadów czy też HP 2710p. Po chwili przyzwyczajenia stanowi on jednak dość wygodną alternatywę dla gładzika. Współpracujące z manipulatorem trzy klawisze wykonane zostały w ten sam sposób, co przyciski myszy używane z płytką dotykową. Są też tak samo praktyczne i wygodne.

Obraz

Matowy ekran o przekątnej 15,6” (1600x900 pikseli) cechuje się zagęszczeniem pikseli na poziomie 117 dpi. Jest to zdecydowanie lepszy rezultat niż ten uzyskiwany na większości komputerów o zbliżonych wymiarach, w których najczęściej montuje się wyświetlacze o natywnej rozdzielczości 1366x798 pikseli. Testowany EliteBook może zatem poszczycić się ostrzejszym a zarazem wyraźniejszym obrazem wyświetlanym na jego ekranie.

To, czy lepszym wyborem będzie komputer wyposażony w wyświetlacz HD+ czy też Full HD, zależy w głównej mierze od tego, do jakich zastosowań planujemy go używać. W przypadku aplikacji takich jak CAD lub oprogramowania służącego do profesjonalnej obróbki grafiki, zalecane są ekrany pracujące w wyższej rozdzielczości natywnej. Pozwalają one na swobodne operowanie większą liczbą okien, pasków narzędziowych itp. Jeśli jednak zamierzamy podłączyć notebook do monitora zewnętrznego lub szukamy po prostu komputera do biura, matryca HD+ powinna okazać się więcej niż wystarczająca.

195
cd/m²
165
cd/m²
171.4
cd/m²
201
cd/m²
210
cd/m²
189.3
cd/m²
206
cd/m²
212
cd/m²
203
cd/m²
podświetlenie ekranu
tested with Gossen Mavo-Monitor
maksimum: 212 cd/m² (Nits) średnia: 194.7 cd/m²
rozświetlenie: 78 %
na akumulatorze: 210 cd/m²
kontrast: 1000:1 (czerń: 0.21 cd/m²)59.1% AdobeRGB 1998 (Argyll 2.2.0 3D)
86.1% sRGB (Argyll 2.2.0 3D)
57.5% Display P3 (Argyll 2.2.0 3D)

Pomiary jasności przeprowadzono w dziewięciu obszarach ekranu. Najwyższą wartość dla tego parametru udało się zmierzyć pośrodku dolnego fragmentu testowanego wyświetlacza produkcji AU Optronic (AUO01EE) i wyniosła ona 212  cd/m². Najniższą wartość odnotowano zaś na samej górze ekranu, gdzie poziom jasności wyniósł 165 cd/m². Pozwoliło to uzyskać rozświetlenie matrycy jedynie na poziomie 77,8%, a więc poniżej ogólnie przyjętej średniej. Zastosowany tutaj wyświetlacz wypada pod tym względem zauważalnie gorzej niż dostępny w innym modelu 8540w ekran Full HD, którego maksymalny poziom jasności oraz równomierność podświetlenia wyniosły odpowiednio 225 cd/m² i 84%.

 Znacznie lepiej przedstawia się natomiast charakterystyka matrycy HD+ pod względem wyświetlania kolorów. Zmierzony poziom czerni okazał się zadowalająco niski i nie przekroczył 0,21 cd/m². Co więcej, współczynnik kontrastu na poziomie 1000:1 pozwolił matrycy HD+ okazać się lepszą na tym polu od wyświetlacza Full HD (z kontrastem o wartości 666:1). W subiektywnym odczuciu dobrze nasycona czerń oraz należycie jaskrawe barwy wypadały bardzo korzystnie.

O jakości wyświetlanego obrazu może też świadczyć niemal kompletne odwzorowanie przestrzeni sRGB, z czym w podobny sposób radzi sobie też matryca Full HD.

Matowa powierzchnia matrycy umożliwia pracę zarówno na dworze, jak i przy sztucznym oświetleniu wewnątrz budynków. Odporny na pojawianie się refleksów ekran mógłby jednak oferować przy tym nieco wyższy poziom jasności. Tyczy się to przede wszystkim pracy na świeżym powietrzu, podczas której obraz wyświetlany w pełnym słońcu wydaje się zbyt wyblakły.

Oferowany zakres kątów widzenia jest porównywalny do tego uzyskiwanego na matrycy Full HD, ale nie do końca (wypada nieco gorzej). W płaszczyźnie poziomej obraz zachowuje czytelność nawet przy większych odchyleniach względem pozycji centralnej. W pionie wystarczy już jednak nawet drobna korekta kąta nachylenia ekranu, aby zauważyć postępującą utratę kontrastu (efekt zaciemnienia lub prześwietlenia). Do pracy w pojedynkę kąty są więc wystarczające, ale współpracownicy patrzący użytkownikowi przez ramię mogą oglądać obraz pogorszonej jakości.

HP 8540w z matrycą HD+ a HP 8540w z matrycą Full HD
8540w HD+ a 8540w Full HD
HP 8540w a przestrzeń sRGB
8540w a sRGB
HP 8540w a HP Envy 14
8540w a HP Envy 14
HP 8540w a ThinkPad W510 RGB LED
8540w a ThinkPad W510 RGB LED

Osiągi

Procesor Intel Core i5-520M to jedna z pierwszych jednostek Arrandale, które pojawiły się jeszcze na początku tego roku. Jest to procesor dwurdzeniowy, który dzięki technologii Hyper-Threading może obsługiwać do czterech niezależnych wątków jednocześnie. Dodatkowo została w nim zaimplementowana technologia Turbo Boost umożliwiająca automatyczne zwiększanie częstotliwości z 2,4 GHz do 2,93 GHz.

Core i5-520M to w gruncie rzeczy bardzo wydajny procesor, który powinien sobie poradzić z większością powierzanych mu zadań. W razie potrzeby można go jednak zastąpić szybszym CPU w postaci modelu 540M czy też 620M. Najlepszym rozwiązaniem pod kątem oprogramowania wspierającego wielordzeniowość będzie natomiast z całą pewnością procesor Intel Core i7-720QM.

W celu porównania wydajności dla każdego z procesorów przeprowadzono testy Cinebench w wersji 10 oraz 11.5. Obie wersje oprogramowania testowego renderują obraz z wykorzystaniem jednego lub kilku rdzeni jednocześnie.

Podczas testu na jednym rdzeniu (wersja 64-bitowa) testowany HP 8540w uzyskał 3769 pkt. Ten sam model notebooka, ale wyposażony w procesor Core i7-620M, odnotował o 13% lepszy wynik. W przypadku czterordzeniowej jednostki i7-720QM wynik wynosił w przybliżeniu  3900 pkt.

W podobny sposób przedstawiają się testy xCPU, w których testowanemu HP 8540w udało się osiągnąć wynik na poziomie 8181 pkt. Komputer z procesorem i7-620M uzyskał tych punktów 9399, co przekłada się na 15-procentowy wzrost wydajności. Przewaga jednostki i7-720QM wyniosła natomiast 26% (10300 pkt.).

W testowanym EliteBooku zainstalowano kartę graficzną ATI FirePro M5800, którą należy traktować jako układ przeznaczony do zastosowań profesjonalnych. Bazuje on na rdzeniu Madison (seria 5700) produkowanym w technologii 40 nm i obsługuje DirectX 11. Karta znajdująca się na wyposażeniu testowanego EliteBooka została wyposażona w pamięci DDR3 (Gigabyte) współpracujące z interfejsem 128-bitowym. Częstotliwości taktowania wynoszą 650 MHz dla rdzenia i 800 MHz dla pamięci (podobnie jak w karcie Mobility Radeon  HD 5730).

Tak jak podobny MR HD 5730, karta M5800 posiada zestaw funkcji Avivo HD wspomagających dekodowanie obrazu w jakości HD za pomocą własnego silnika graficznego. ATI FirePro obsługuje do tego profil Compute Shader w DirectX 11, a także OpenCL (wykonywanie obliczeń na GPU). Techn ologia Eyefinity umożliwia zaś wyświetlanie niezależnych od siebie obrazów na maksymalnie sześciu monitorach w tym samym czasie.

CPU-Z CPU
CPU-Z Cache
CPU-Z Mainboard
CPU-Z Memory
CPU-Z SPD
3DMark 06 Standard Score
7143 pkt.
Pomoc
PCMark Vantage Result
6986 pkt.
Pomoc
Cinebench R10 Rendering Single CPUs 64Bit
3769 Points
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 64Bit
8181 Points
Cinebench R10 Shading 64Bit
5078 Points
Cinebench R11.5 OpenGL 64Bit
21.82 fps
Cinebench R11.5 CPU Multi 64Bit
2.16 Points
Pomoc
GPU-Z Graphics Card
GPU-Z Sensors
CPU-Z Graphics
3DMark06
3DMark06
Cinebench R10
Cinebench R10
Cinebench R11.5
Cinebench R11.5
PCMark Vantage
PCMark Vantage
SPECviewperf 11
SPECviewperf 11

Wydajność GPU

Podczas pierwszego testu 3DMark06 (niestety w przypadku tej recenzji nie było możliwe przeprowadzenie testów 3DMark Vantage), EliteBook 8540w uzyskał zadowalający wynik na poziomie 7143 pkt. (w rozdzielczości 1280x1024). Stacja robocza HP wypada więc tutaj nieco słabiej niż laptopy z Mobility Radeonem HD 5730, ale jednocześnie lepiej niż konstrukcje z MR HD 5650. Uzyskane wyniki potwierdzają natomiast większą przewagę nad kartą Nvidia GeForce GT330M (6300-6600 pkt.) a także profesjonalną odmianą tejże w postaci układu Quadro FX 880M (6300-6400 pkt.).

Kolejny test, a mianowicie test cieniowania w Cinebench, dotyczył sprawdzenia wydajności karty pod kątem szybkości wykonywania obliczeń OpenGL. Na podstawie wcześniejszych doświadczeń można powiedzieć, że właśnie ten rodzaj testu lepiej odzwierciedla faktyczne możliwości kart o zastosowaniach profesjonalnych, które tracą zazwyczaj do kart konsumenckich w testach 3DMark. Wydajność OpenGL jest jednym z najważniejszych czynników, które należy brać pod uwagę w doborze sprzętu mającego obsługiwać np. wyspecjalizowane oprogramowanie architektoniczne, itp.

Testowany notebook uzyskał w teście Cinebench R10 (wersja 64-bitowa) zdumiewające 5078 punktów, co stawia go niemalże na równi z potężnymi notebookami klasy użytkowej pokroju Asus G73JH (MR HD 5870, 5368 pkt.). Z pozostałych maszyn cechujących się zbliżoną wydajnością można też wymienić Lenovo ThinkPad W701 z kartą graficzną Quadro FX 3800M (5100 pkt.). EliteBook 8540w wyposażony w układ FX 880M uzyskał nieco gorszy wynik, 4626 pkt. (różnica: -10%).

W teście OpenGL Cinebench R11.5 HP 8540w z FirePro M5800 uzyskał 21,82 kl/s. Jest to wynik plasujący się pomiędzy osiągnięciami układów MR HD 5650 oraz HD 5730. Karta FirePro M5800 wyprzedza jednocześnie najnowszy układ Nvidii z serii kart wspierających DirectX 11, a mianowicie GF GT 425M (20,7 kl/s). Elitebook z FX 880M pozostaje tutaj w tyle ze stratą 35% (16,2 kl/s).

Kolejne pomiary wydajnościowe przeprowadzono z użyciem zaawansowanego benchmarku graficznego  SPECviewperf 11.0. Dla porównania poszczególnych wartości posłużyły tutaj wyniki uzyskane przez notebooki Fujitsu Celsius H700 z kartą graficzną Quadro FX 880M oraz Thinkpad W701 z Quadro FX 2800M. Otrzymane rezultaty okazały się być w dużym stopniu uzależnione nie tyle od konkretnego modelu notebooka, co danej aplikacji użytej w ramach samego testu. I tak np. karta Quadro FX 880M zainstalowana w Fujitsu Celsius H700 uzyskała najlepszy wynik w aplikacji LightWave. Z kolei HP 8540w wyposażony w kartę ATI M5800 okazał się najwydajniejszy podczas pracy z aplikacją Maya. Obszarem zdominowanym przez układ Nvidia Quadro FX 2800M był jeszcze inny system - Catia.

Poszczególne testy PCMark Vantage pozwoliły na koniec ocenić ogólną wydajność komputera pod kątem zastosowania w różnych aplikacjach biurowych oraz multimedialnych. Testowany HP EliteBook 8540w poradził w nich sobie zauważalnie gorzej niż konfiguracja wyposażona z układ graficzny firmy Nvidia (6989 / 7519 pkt.). Model z układem AMD poradził sobie gorzej w składowych Music Score, Communications Score oraz Productivity Score. Winą należy tu obarczyć wolniejszy procesor Intel Core i5-520M.

porównanie wyników SPECviewperf 11
porównanie wyników SPECviewperf 11

Wydajność w grach

Call of Duty: Modern Warfare 2

Uruchomienie pierwszego etapu kampanii na testowanym HP 8540w z kartą grafiki ATI M5800 w trybie jednoosobowym ze średnimi ustawieniami (1024x768, all on, med, 2xAA) pozwoliło uzyskać bardzo komfortowe 51-55 kl/s. Nawet po zmianie ustawień na wyższe (1280x720, all on, high, 4xAA) możliwe było zachowanie płynności wyświetlanego obrazu na wciąż wysokim poziomie (pomiar wykazał średnio 44,06 kl/s).

Dopiero podczas testów z najlepszymi ustawieniami grafiki (1920x1080, all on, max, 4xAA) średnia liczba wyświetlanych klatek spadła do 27 na sekundę. W rezultacie gra zaczęła przycinać już przy mało intensywnej wymianie ognia.

Układ graficzny FirePro M5800 wypada tutaj podobnie jak karta MR HD 5730. Spośród kart Nvidii porównywalnie wyniki osiąga GF GT 335M.

CoD Modern Warfare 2
 RozdzielczośćUstawieniaWynik
 1920x1080all on/max vsync off, textures extra, 4xAA27.04 fps
 1366x768all on/high vsync off, high textures, 4xAA44.06 fps
 1024x768all on/med vsync off, normal textures, 2xAA51.5 fps

Battlefield: Bad Company 2

Średnia liczba klatek uzyskiwana podczas gry na wysokich ustawieniach wynosi 34,8 na sekundę. Po zmianie ustawień na najwyższe (1920x1080, HBAO on, 4xAA, 8xAF) spada ona do uniemożliwiających kontynuowanie rozgrywki 15,5 kl/s.

Battlefield: Bad Company 2
 RozdzielczośćUstawieniaWynik
 1920x1080high, HBAO on, 4xAA, 8xAF15.5 fps
 1366x768high, HBAO on, 1xAA, 4xAF34.8 fps

Podsumowanie testów gier

Jeżeli przyjmiemy, że popularna karta MR HD 5650 nadaje się do grania w nowości, to samo trzeba powiedzieć o nieco lepszych układach HD 5730 i FirePro M5800. Wyposażony w ten ostatni EliteBook 8540w umożliwia zatem płynną rozgrywkę w najnowszych tytułach przy atrakcyjnej jakości grafiki.

low med. high ultra
CoD Modern Warfare 2 (2009) 51.5 44.06 27.04
Battlefield: Bad Company 2 (2010) 34.8 15.5

Wpływ na otoczenie

Hałas

Nieustannie pracujący wentylator sprawia, iż HP EliteBook 8540w jest co prawda notebookiem chłodnym, ale jednocześnie emitującym hałas na dość odczuwalnym poziomie (szczególnie w cichych pomieszczeniach). Ponieważ jednak generowany dźwięk pozostaje w niskim zakresie częstotliwości, nie powinien on rozpraszać użytkownika w zbyt uporczywy sposób. Pomiary przeprowadzone w trybie jałowym wykazały natężenie o wartości 34,5 dB. Podczas odtwarzania DVD komputer był już nieco głośniejszy i wytwarzał szum o natężeniu 39,7 dB.

Przy umiarkowanym obciążeniu CPU i GPU (3DMark) poziom emitowanego hałasu wzrasta do 37,8 dB. W dalszym jednak ciągu hałas ten nie wpływa negatywnie na komfort pracy.  
 
Jedynie w warunkach skrajnych (100-procentowe obciążenie procesora oraz grafiki aplikacjami Prime95 i FurMark) wentylator potrafi generować szum o natężeniu 47,5 dB, co po pewnym czasie może zacząć przeszkadzać. Z drugiej strony jest  mało prawdopodobne, aby taki scenariusz zajętości podzespołów miał miejsce podczas codziennej pracy biurowej.

Hałas

luz
34.5 / 34.5 / 35.5 dB
DVD
39.7 / dB
obciążenie
37.8 / 47.5 dB
  red to green bar
 
 
30 dB
cichy
40 dB(A)
słyszalny
50 dB(A)
irytujący
 
min: dark, med: mid, max: light   Voltcraft sl-300 (odległość 15 cm)

Ciepło

HP wyposażył model EliteBook 8540w w wydajny układ chłodzenia, co potwierdzają chociażby temperatury zmierzone na zewnętrznych powierzchniach obudowy.

W trybie jałowym pulpit roboczy utrzymuje wartości poniżej granicy 30°C, którą rzadko kiedy przekracza też spód obudowy.

temperatury CPU w teście obciążeniowym
temperatury CPU w teście obciążeniowym

W sytuacji ekstremalnej, w wyniku pełnego obciążenia CPU oraz GPU, wyżej wspomniane fragmenty obudowy potrafią się nagrzać odpowiednio do 37°C i 42°C. Testowany model wypada pod tym względem znacznie lepiej niż wersja z procesorem Core i7 oraz kartą graficzną Nvidii.

Po przeszło godzinie wyczerpującego testu obciążeniowego temperatura procesora oscylowała na niebudzącym absolutnie żadnych zastrzeżeń poziomie 80-81°C. Należy mieć dodatkowo na uwadze fakt, iż procesor Core i5-520M pracował tutaj przez cały czas w trybie Turbo z częstotliwością 2,66 GHz dla każdego z rdzeni (standardowo wynosi ona 2,4 GHz). Można zatem założyć, że jednostka Intela sama w sobie charakteryzuje się bardzo bezpieczną pod tym względem emisją ciepła.

w stresie
 36.5 °C35.9 °C32.8 °C 
 36.7 °C36.9 °C31.7 °C 
 26.4 °C28.9 °C27.2 °C 
maks. w ogóle: 36.9 °C
średnia: 32.6 °C
34.8 °C42 °C36.5 °C
34.7 °C41.7 °C36.6 °C
33.1 °C35.1 °C32.6 °C
maks. w ogóle: 42 °C
średnia: 36.3 °C
zasilacz  46.6 °C | temperatura otoczenia 22 °C | Raytek Raynger ST
(±) The average temperature for the upper side under maximal load is 32.6 °C / 91 F, compared to the average of 32 °C / 90 F for the devices in the class Workstation.
(+) The maximum temperature on the upper side is 36.9 °C / 98 F, compared to the average of 38.1 °C / 101 F, ranging from 22.2 to 69.8 °C for the class Workstation.
(±) The bottom heats up to a maximum of 42 °C / 108 F, compared to the average of 41.3 °C / 106 F
(+) In idle usage, the average temperature for the upper side is 27 °C / 81 F, compared to the device average of 32 °C / 90 F.
(+) The palmrests and touchpad are cooler than skin temperature with a maximum of 28.9 °C / 84 F and are therefore cool to the touch.
(±) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 27.8 °C / 82 F (-1.1 °C / -2 F).

Wydajność akumulatora

W teście czytelnika programu Battery Eater akumulator o pojemności 68 Wh wyczerpał się po 5:21 h. Wynik ten dotyczy pracy przy ustawionym planie oszczędzania energii, z wyłączonym modułem łączności bezprzewodowej WLAN oraz z najniższym poziomem jasności obrazu. Jest to wynik o około godzinę lepszy niż w przypadku 8540w z dwurdzeniowym Core i7, kartą grafiki Nvidii i ekranem Full HD.

Odwrotnie przedstawiają się przebiegi na akumulatorze dla obu komputerów działających pod obciążeniem. 8540W z grafiką AMD i matrycą HD+ wyłączył się bowiem niecałe pół godziny wcześniej (1:04 h) od wersji z dwurdzeniowym procesorem Core i7, kartą grafiki Nvidii i matrycą Full HD.

Wydajność akumulatora
luz
5h 21min
obciążenie
1h 04min
Pobór mocy
wyłączony / stan wstrzymaniadarklight 0.2 / 0.4 W
luzdarkmidlight 14.5 / 18 / 19.6 W
obciążenie midlight 54.5 / 85.9 W
 color bar
Legenda: min: dark, med: mid, max: light        Voltcraft VC 940
Currently we use the Metrahit Energy, a professional single phase power quality and energy measurement digital multimeter, for our measurements. Find out more about it here. All of our test methods can be found here.

Podsumowanie

Niższa rozdzielczość wyświetlacza HD+ zastosowanego w testowanym modelu HP 8540w okazała się praktycznie jedyną istotną różnicą w stosunku do wersji z ekranem Full HD. Ogólna jakość poszczególnych elementów pozostała bowiem na tym samym (wysokim) poziomie.

Oferowana przez procesor Core i5-520M wydajność jest oczywiście mniejsza od potencjału jednostki Core i7-620M, ale  zapas mocy, jakim on dysponuje, z całą pewnością okaże się wystarczający dla zastosowań w codziennej pracy biurowej. Użytkownicy o bardziej konkretnych wymaganiach mogą jednak rozważyć opcję zakupu notebooka z szybszym procesorem dwurdzeniowym czy nawet wariantu z procesorem czterordzeniowym (720/740QM). Decyzja ta powinna zależeć od używanych programów oraz zakresu wspierania przez nie preferowanej jednostki CPU.

W podobny sposób przedstawia się też sprawa wyboru karty graficznej. Nawet jeśli rzeczywista wydajność w wybranych aplikacjach może tego nie potwierdzać, zastosowany w testowanym modelu układ FirePro M5800 wyprzedza w ogólnym rozrachunku drugą dostępną dla 8540w opcję, tj. układ Nvidia Quadro FX 880M. W miarę możliwości warto jednak przetestować jedną z dostępnych wersji osobiście.

Please share our article, every link counts!
HP Elitebook 8540w
z bliska: HP Elitebook 8540w

Specyfikacja techniczna

Elitebook 8540w (WD926EA)
Procesor
Intel Core i5-520M 2 x 2.4 - 2.9 GHz, Arrandale
Karta grafiki
ATI FirePro M5800 - 1024 MB VRAM, rdzeń: 650 MHz, pamięć: 800 MHz, DDR3 VRAM, 8.683.1.1000
Pamięć
4 GB 
, DDR3 PC3-10700, 2x 2 GB, maks. 8 GB
Matryca
15.60 cali 16:9, 1600 x 900 pikseli, podświetlanie diodami LED, refleksująca: nie
Chipset
Intel QM57 Express Chipset
Dysk twardy
Seagate Momentus 7200.4 ST9320423AS, 320 GB 
, 7200 obr/min, 320 GB, 7200 obr/min
Karta dźwiękowa
IDT 92HD75B3 @ Intel Ibex Peak PCH - High Definition Audio Controller
Złącza
1 ExpressCard/54, 3 USB 2.0, 2 USB 3.0, 1 FireWire, 1 VGA/D-Sub, 1 DisplayPort, 1 blokada Kensingtona, gniazda audio: wejście mikrofonowe, wyjście słuchawkowe, czytnik kart: 6 w 1, 1 SmartCard, 1 czytnik linii papilarnych
Łączność
Intel 82577LM Gigabit Network Connection (10/100/1000MBit/s), Intel Centrino Ultimate-N 6300 AGN (a/g/n = Wi-Fi 4/), Bluetooth Bluetooth 2.1
Napęd optyczny
Optiarc DVD RW AD-7586H
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 32 x 374 x 252
Akumulator
68 Wh litowo-jonowy
System operacyjny
Microsoft Windows 7 Professional 64 Bit
Camera
kamerka: 2 MPx
Inne
36 miesiące(y) gwarancji
Waga
2.94 kg, zasilacz: 550 g
Cena
2092 PLN

 

Sprzęt dostępny w

kuzniewski.pl

Autorzy

Tekst i zdjęcia: J. Simon Leitner
Tłumaczenie: Krzysztof Borowiec i Tomasz Cyba

Podobne laptopy

Laptopy z tą samą przekątną ekranu i/lub wagą

Recenzja stacji roboczej HP ZBook Power 15 G10: Doskonała alternatywa dla ThinkPada P15v
NVIDIA RTX 2000 Ada Generation Laptop GPU, Phoenix (Zen 4, Ryzen 7040) R7 PRO 7840HS, 15.60", 2.018 kg
HP ZBook Firefly 14 G10 A w recenzji: Mocny notebook biurowy oparty na Zen 4
Radeon 760M, Phoenix (Zen 4, Ryzen 7040) R5 PRO 7640HS, 14.00", 1.5 kg
Recenzja mobilnej stacji roboczej HP ZBook Fury 16 G10: 100 W Nvidia RTX 5000 Ada
NVIDIA RTX 5000 Ada Generation Laptop GPU, Raptor Lake-HX i9-13950HX, 16.00", 2.553 kg
Recenzja laptopa HP ZBook Power 15 G9 - mobilna stacja robocza z matowym wyświetlaczem 4K
RTX A2000 Laptop GPU, Alder Lake-S i7-12700H, 15.60", 2.009 kg
Recenzja laptopa HP ZBook Studio 16 G9: Stacja robocza z wyświetlaczem DreamColor 120 Hz
RTX A2000 Laptop GPU, Alder Lake-P i7-12800H, 16.00", 1.827 kg

Za

+bogate wyposażenie w złącza
+dobry wyświetlacz
+solidna obudowa
+bardzo dobra wydajność
+świetna klawiatura
+stosunkowo niski poziom hałasu i emisji ciepła
+dobre przebiegi na akumulatorze bez obciążenia
+trzyletnia gwarancja producenta
 

Przeciw

-krótkie przebiegi na akumulatorze pod obciążeniem
-zbyt małe odstępy pomiędzy poszczególnymi portami i gniazdami (uzależnione od warunków pracy)
-zdecydowanie ciężki
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja HP EliteBook 8540w
J. Simon Leitner (Update: 2020-01-26)