Notebookcheck Logo

Test Dell XPS 15z

Dell poddał XPS-a 15 kuracji odchudzającej, w efekcie której powstał model XPS 15z. To następca notebooków z zarzuconej ekskluzywnej rodziny Adamo, które swego czasu uchodziły za konkurentów MacBooka Air, aczkolwiek nie wszyscy się z tym zgodzą. XPS 15z otrzymał bowiem nadającą się do grania kartę grafiki GeForce GT 525M oraz wykazujący dużą wydajność dwurdzeniowy procesor Core i7-2620M. W każdym razie nowoczesna, smukła sylwetka tego laptopa powinna podobać się estetom.

Obudowa

Notebooki z nowej generacji serii XPS są na ogół oceniane pozytywnie w aspektach jakości użytych materiałów, wzornictwa i solidności obudowy. Do konstrukcji modelu XPS 15z Dell przyłożył się jeszcze bardziej. Prawie wszystkie elementy będące na widoku są wykonane z aluminium. Powierzchnie widoczne w stanie zamkniętym są polakierowane na srebrno w jaśniejszym odcieniu, a obszar roboczy jest nieco ciemniejszy. Notebook, który w stanie zamkniętym nie ma nawet 2,5 cm grubości, wygląda bardzo elegancko, a jego wystrój jest jednocześnie stonowany. 

Szczególnie podobało się autorowi to, że Dell wyszczuplił znacząco obudowę względem serii XPS 15 i z profilu XPS 15z jest bardzo smukły.  

Po bokach klawiatury jednostka zasadnicza jest perforowana. Otwory układają się w ciągi stylizowanych liter X, co jest znakiem charakterystycznym notebooków z rodziny XPS. Te perforowane elementy to maskownice dla umieszczonych pod nimi głośników.   

Ekran LCD został przesunięty z tylnej krawędzi obudowy nieco do przodu. To z kolei cecha szczególna większości współczesnych notebooków Della. Kąt odchylenia ekranu jest ograniczony do około 130°. Nie powinny jednak z tego wynikać problemy dla użytkownika.

Wokół dekla biegnie gumowa uszczelka, która ma zabezpieczyć zamknięty laptop przed dostawaniem się między ekran a jednostkę zasadniczą ciał obcych (w tym miejscu kłania się Apple). W XPS-ie 15z nie zastosowano mechanizmu ryglującego zabezpieczającego ekran na czas transportu. Po odwróceniu notebooka do góry nogami klapa odchyla się od jednostki zasadniczej.  

Na spodzie obudowy nie ma pokrywy serwisowej, stąd nie można w łatwy sposób (samodzielnie) wymienić dysku twardego.  

Większość portów peryferyjnych umieszczono na lewym boku, w tylnej części obudowy. Poza HDMI (1.4a), Mini DisplayPort, połączonymi portami USB/eSATA i dwoma USB 3.0 znajduje się tam czytnik kart pamięci obsługujący dziewięć formatów.  

Warto wspomnieć w tym miejscu o wskaźniku naładowania wbudowanego na stałe akumulatora na lewej ściance bocznej, napędzie optycznym z podajnikiem szczelinowym na prawym boku i dwóch gniazdach audio 3,5 mm w przedniej części prawej ścianki.  

XPS 15z ma więc wszystko, co powinien posiadać uniwersalny notebook na czasie. Brak tylko odtwarzacza Blu-ray. Według Della nie ma napędu tego typu, który zmieściłby się w płaskiej obudowie. Brak gniazda ExpressCard można łatwo przełknąć, jeśli uświadomimy sobie, że włożona do niego gruba karta popsułaby prezencję tego laptopa.


lewy bok: HDMI, Mini DisplayPort, USB 2.0/eSATA, 2 USB 3.0, czytnik kart pamięci
lewy bok: HDMI, Mini DisplayPort, USB 2.0/eSATA, 2 USB 3.0, czytnik kart pamięci
prawy bok: 2 gniazda audio, napęd DVD
prawy bok: 2 gniazda audio, napęd DVD
z przodu brak złączy
z przodu brak złączy
tył: gniazdo zasilania, RJ-45 (LAN)
tył: gniazdo zasilania, RJ-45 (LAN)

Osprzęt

Klawiatura typu chiclet (z pojedynczo osadzonymi klawiszami) stała się praktycznie nieodzownym elementem laptopa, w którym nacisk położony jest na wzornictwo. Nie mogło być inaczej - taki właśnie przyrząd trafił do modelu XPS 15z. Widać, że konstruktorzy przykładali wagę do detali - poszczególne klawisze są miękko zaokrąglone oraz posiadają nieco wklęsłą powierzchnię. Tego wgłębienia praktycznie nie widać, ale jest ono dobrze wyczuwalne i znakomicie poprawia komfort pisania.  

Układ klawiszy jest standardowy. Są one zadowalająco duże; z wyjątkiem klawiszy strzałek, których rozmiary zostały mocno zredukowane.  

Klawiaturę cechują bardzo krótki skok, ledwo wyczuwalna odpowiedź i dość mocny stop. Właściwości klawiszy są podobne do tych w klawiaturach MacBooków.  

Standardowo klawiatura jest podświetlana. Rozwiązanie to znacząco poprawia wygodę użytkowania, zwiększając orientację co do rozmieszczenia klawiszy po ciemku.  

Gładzik został harmonijnie wkomponowany w obudowę. Jest on tego samego koloru i ma taką samą fakturę jak miejsca oparcia dłoni. Właściwości ślizgowe tabliczki są zadowalające. 

Pewnych problemów przysporzyło korzystanie z funkcji dotyku wielopunktowego. Nawet tak podstawowa opcja jak przydatne w dokumentach tekstowych przewijanie dwoma palcami przyłożonymi do płytki działała tak, jakby chciała a nie mogła. 

Przyciski myszy są typowe dla notebooków Della - mają wyraźny skok i działają miękko, tak że ich klik jest bardzo cichy.

klawiatura QWERTY
klawiatura QWERTY
płytka dotykowa
płytka dotykowa

Obraz

Dell oferuje do XPS-a 15z dwa rodzaje matryc. Pierwsza to ekran z podświetleniem WLED o rozdzielczości 1366x768 pikseli. Dell twierdzi, że jego luminancja wynosi 200 nitów (cd/m²). Druga opcja to ekran z podświetleniem WLED o rozdzielczości 1920x1080 pikseli (Full HD).

279
cd/m²
286
cd/m²
263
cd/m²
249
cd/m²
282
cd/m²
244
cd/m²
231
cd/m²
226
cd/m²
268
cd/m²
podświetlenie ekranu
AUO30ED tested with Gossen Mavo-Monitor
maksimum: 286 cd/m² (Nits) średnia: 258.7 cd/m²
rozświetlenie: 79 %
na akumulatorze: 282 cd/m²
kontrast: 513:1 (czerń: 0.55 cd/m²)54.4% AdobeRGB 1998 (Argyll 2.2.0 3D)
77.6% sRGB (Argyll 2.2.0 3D)
52.6% Display P3 (Argyll 2.2.0 3D)

W testowanym egzemplarzu zamontowano ten drugi wariant. Producentem panelu LCD jest firma AU Optronics (AUO30ED). Pomiary wykazały 282 cd/m² na środku ekranu. Obraz jest natomiast dużo ciemniejszy w lewym dolnym rogu ekranu. W konsekwencji wskaźnik rozświetlenia ma wartość tylko 79%. Mimo to gołym okiem nie dało się stwierdzić, że występują różnice w sile podświetlenia ekranu. Poziom czerni, 0,55 cd/m², świadczy korzystnie o matrycy. Również kontrast (513:1) może stanowić powód do zadowolenia. 

Pierwsze wrażenie odnośnie odwzorowania kolorów było bardzo pozytywne. Analiza wykresów przestrzeni barw sprowadziła jednak autora na ziemię. Okazało się mianowicie, że gamut wypada na równi z laptopami niskobudżetowymi. Nie jest to dobra wiadomość dla osób zajmujących się obróbką grafiki. Dla przeciętnego użytkownika nie będzie to jednak problem, szczególnie że w subiektywnym odczuciu jakość kolorów jest więcej niż zadowalająca.

Dell XPS 15z WLED Full HD a przestrzeń sRGB (siatka)
XPS 15z a sRGB
Dell XPS 15z WLED Full HD a Dell XPS 15 B+RG LED Full HD (siatka)
XPS 15z a XPS 15 B+RG LED
Dell XPS 15z WLED Full HD a Apple MacBook Pro 15 (siatka)
XPS 15z a MBP 15
Dell XPS 15z WLED Full HD a Lenovo ThinkPad X220 IPS (siatka)
XPS 15z a X220 IPS
Dell XPS 15z WLED Full HD a MSI CX620MX (siatka)
XPS 15z a CX620MX

Dell oferuje do modelu XPS 15z tylko matryce z błyszczącą powłoką (TrueLife). W przypadku wersji Full HD nie było większych problemów z odbiciami w pomieszczeniu. Pod gołym niebem natomiast refleksy okazują się bardzo silne i używanie laptopa staje się poważnie utrudnione. By dało się jako tako korzystać z komputera, trzeba szukać miejsca w cieniu. 

Zakres kątów widzenia jest szeroki w płaszczyźnie poziomej. Przy patrzeniu pod ostrym kątem mogą się wszakże pojawić irytujące refleksy. Zaburzenia obrazu pojawiają się wcześniej przy odchyleniach w pionie. Niemniej jednak matryca Full HD wypada pod tym względem znacznie lepiej od przeciętnych wyświetlaczy z tanich laptopów.

kąty widzenia matrycy Full HD Della XPS 15z
kąty widzenia matrycy Full HD Della XPS 15z

Osiągi

właściwości karty grafiki GeForce GT 525M
właściwości GF GT 525M

Dell oferuje dwie możliwości w kwestii wyboru procesora: Intel Core i5-2410M lub Core i7-2620M; obie opcje to jednostki dwurdzeniowe. Procesor Core i5-2410M jest wystarczający dla przeciętnego użytkownika. Wydajniejszy Core i7 przyda się w specjalistycznych zastosowaniach (np. w pracy z maszynami wirtualnymi). Porównanie procesorów Sandy Bridge można w znaleźć w oddzielnym artykule. 

Do omówienia testów procesora zestawiono wyniki Core i7-2620M z Della XPS 15z z wynikami i5-2410M z naszej bazy danych. W teście wielowątkowym Cinebench R10 ten pierwszy uzyskał 11113 pkt., o 17,4% więcej od tego drugiego (9462 pkt.). W teście Cinebench R11.5 przewaga jednostki Core i7 jest podobna (15,4%; 3,0:2,6 pkt.).  

Karta graficzna Nvidia GeForce GT 525M jest w stanie zapewnić "lekką rozrywkę". Jest to karta średniej klasy [pokrewna GF GT 540M, tyle że o niższych zegarach - przyp. tłum.]. Jej wydajność jest przeważnie wystarczająca do uzyskania płynności w najnowszych grach, tyle że przy zmniejszonej rozdzielczości i średnim poziomie detali. W modelu XPS 15z zastosowano technologię Nvidia Optimus, która automatycznie zmienia karty GF GT 525M i HD Graphics 3000 w celu uzyskania większej wydajności lub oszczędzania energii.  

Karta Nvidii jest dostępna w dwóch wariantach: z 1 GB lub 2 GB pamięci własnej DDR3. Nie powinno być między nimi różnicy w osiągach [GF GT 525M jest kartą zbyt słabą, by wykorzystać dodatkowy zasób pamięci - przyp. tłum.].  

W teście 3DMark06 XPS 15z uzyskał 7392 pkt., o 7,5% mniej od przykładowego notebooka z kartą GF GT 540M (Clevo W150HNM, 8000 pkt.). Podobnie wygląda to w 3DMarku11; w tym teście XPS 15z uzyskał 799 pkt., o 10,9% mniej od wspomnianego Clevo (897 pkt.).  

Wynik w teście PCMark Vantage, 8238 pkt., jest co prawda przeciętny, ale wskazuje na dobrze dobrane podzespoły, gdyż aplikacja ta bierze pod uwagę wiele czynników. Podobny wynik uzyskał Dell Latitude E6520 wyposażony w ten sam procesor. Wyżej w rankingu lokują się mocne notebooki dla graczy i laptopy wyposażone w dysk SSD.

CPU-Z CPU
CPU-Z Caches
CPU-Z Mainboard
CPU-Z Memory
CPU-Z SPD
GPU-Z (Nvidia GeForce GT 525M)
3DMark 06 Standard Score
7392 pkt.
3DMark Vantage P Result
3891 pkt.
3DMark 11 Performance
901 pkt.
Pomoc
PCMark Vantage Result
8238 pkt.
PCMark 7 Score
2633 pkt.
Pomoc
Seagate Momentus 7200.5 ST9750420AS
przesył danych (minimum): 49.2 MB/s
przesył danych (maksimum): 113.4 MB/s
przesył danych (średnio): 86.1 MB/s
czas dostępu: 15.7 ms
szybkość interfejsu: 73.2 MB/s
HD Tune 2.54
HD Tune
CrystalDiskMark 2.2
CDM

Dell zastosował w testowanym laptopie 2,5-calowy dysk twardy Seagate Momentus 7200.5. Maksymalna prędkość odczytu sekwencyjnego, 98 MB/s (wg CrystalDiskMark), to dobry wynik jak na konwencjonalny dysk twardy. Podobnie można ocenić czas dostępu w wymiarze 15,7 ms (wg HD Tune).

Wydajność w grach

Mimo że jego oznaczenie sugerowałoby co innego, GeForce GT 525M nie prezentuje dużo gorszych osiągów od karty GF GT 540M i jest o wiele lepszy od GF GT 520M. Jeżeli mielibyśmy wskazać wyraźnie wydajniejszy układ w ofercie Nvidii, to znaczący przyrost wydajności daje dopiero GF GT 555M. 

Na Dellu XPS 15z z GF GT 525M z 2 GB VRAM DDR3 można pograć na średnich nastawach w takie gry jak Call of Duty: Black Ops (56,4 kl/s) czy Mafia 2 (40,1 kl/s). W innych grach warunkiem uzyskania płynności będzie obniżenie rozdzielczości do 1024x768 lub 1360x768 pikseli. Rozdzielczość natywną (1920x1080) można w zasadzie wykorzystywać tylko w grach o małych wymaganiach sprzętowych; dobrym przykładem jest FIFA 11, w teście której na ustawieniach ultra osiągnięto 62,8 kl/s. 

low med. high ultra
Fifa 11 (2010) 367.8 182.8 114.7 62.8

Wpływ na otoczenie

Hałas

Szybki dysk twardy (7200 obr/min) ma niekorzystny wpływ na kulturę pracy laptopa. Szum towarzyszący jego działaniu jest zawsze słyszalny, a dysk na niektórych powierzchniach wprawia laptop w wibracje, które dają też efekty dźwiękowe. Wskazania sonometru nie spadły poniżej 34,6 dB, nawet kiedy wentylator akurat nie działał. Gdyby XPS 15z był wyposażony w dysk SSD, stałby się praktycznie bezgłośny, gdyż w trybie pracy bez obciążenia wentylator zazwyczaj nie funkcjonuje.

Przy obciążeniu wentylator staje się na tyle głośny, że jego odgłos dominuje nad szumem dysku twardego. W trakcie testów gier natężenie hałasu wynosiło 40,3-43,3 dB. W teście maksymalnego wysiłku podzespołów uzyskano natomiast aż 48,4 dB. To wartość niepokojąco wysoka, szczególnie w obliczu tego, że karta grafiki GF GT 525M odznacza się zaledwie średnią wydajnością, a procesor miał w tych warunkach zaniżane taktowanie. 

Hałas

luz
34.6 / 34.6 / 34.6 dB
HDD
34.9 dB
DVD
38.8 / dB
obciążenie
43.3 / 48.4 dB
  red to green bar
 
 
30 dB
cichy
40 dB(A)
słyszalny
50 dB(A)
irytujący
 
min: dark, med: mid, max: light   Voltcraft sl-300 (odległość 15 cm)
temperatury podzespołów pod maksymalnym obciążeniem
pod obciężeniem

Ciepło

W teście bez obciążenia (aplikacje biurowe, korzystanie z internetu) obudowa osiągnęła temperaturę co najwyżej 31°C na wierzchu i na spodzie. Wobec tego nie ma problemu z używaniem laptopa trzymanego na kolanach. 

Inaczej wyglądało to w teście ekstremalnym. Maksymalne obciążenie CPU i GPU przez godzinę spowodowało, że obudowa dość szybko zrobiła się ciepła i maksymalnie odnotowano 46,6°C w tylnej części lewej strony pulpitu roboczego. Co zaskakujące, spód jednostki zasadniczej nagrzał się w mniejszym stopniu i tam zmierzono maksymalnie 43,1°C (również w pobliżu wylotu powietrza z układu chłodzenia). W przypadku dotknięcia notebooka w tych miejscach wrażenia nie będą przyjemne. Z drugiej strony w normalnym użytkowaniu podzespoły nie będą raczej nigdy aż tak obciążone.  

Podczas wspomnianego testu obciążeniowego obserwowane były częstotliwości taktowania procesora i karty grafiki. Przypomnijmy, że recenzowany XPS 15z był wyposażony w procesor Core i7-2620M, którego maksymalne taktowanie to 3,4 GHz. Test z użyciem aplikacji Prime95 (wykorzystującej wszystkie rdzenie CPU) i FurMark (obciążenie GPU) rozpoczął się od 3,2 GHz dla CPU. Po chwili taktowanie zostało obniżone do 3,0 GHz, a około minuty później spadło do 2,7 GHz (bazowa częstotliwość taktowania i7-2620M). Po kilku kolejnych minutach stwierdzono zredukowanie taktowania do 2,2 GHz, co można już nazwać throttlingiem CPU. 

w stresie
 46.6 °C45.7 °C34.1 °C 
 41.8 °C41.4 °C30.8 °C 
 37.1 °C34.4 °C28.1 °C 
maks. w ogóle: 46.6 °C
średnia: 37.8 °C
33.4 °C43.1 °C41.7 °C
30.9 °C38.6 °C39.4 °C
28.9 °C32.1 °C36.8 °C
maks. w ogóle: 43.1 °C
średnia: 36.1 °C
zasilacz  55.6 °C | temperatura otoczenia 23.1 °C | Raytek Raynger ST
(±) The average temperature for the upper side under maximal load is 37.8 °C / 100 F, compared to the average of 31.2 °C / 88 F for the devices in the class Multimedia.
(-) The maximum temperature on the upper side is 46.6 °C / 116 F, compared to the average of 36.9 °C / 98 F, ranging from 21.1 to 71 °C for the class Multimedia.
(±) The bottom heats up to a maximum of 43.1 °C / 110 F, compared to the average of 39.1 °C / 102 F
(+) In idle usage, the average temperature for the upper side is 29.2 °C / 85 F, compared to the device average of 31.2 °C / 88 F.
(±) The palmrests and touchpad can get very hot to the touch with a maximum of 37.1 °C / 98.8 F.
(-) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 28.8 °C / 83.8 F (-8.3 °C / -15 F).

Głośniki

Brzmienie wbudowanych głośników było rozczarowujące. Płynący z nich dźwięk jest nienaturalny, płaski i pozbawiony basu. Maksymalna siła głosu nie jest szczególnie duża. 

Wydajność akumulatora

Maksymalny czas pracy uzyskany przez notebook Dell XPS 15z w teście czytelnika (podświetlenie ekranu na minimum, Wi-Fi wyłączone, plan oszczędzania energii) wyniósł 8,5 h. Z kolei test klasyczny przyniósł wyczerpanie akumulatora po 79 minutach. W teście korzystania z internetu poprzez Wi-Fi, który sprowadzał się do przeglądania stron i został przeprowadzony po włączeniu planu oszczędzania energii, omawiany model wyciągnął 6 h. Test odtwarzania filmu z płyty DVD zakończył się gorszym wynikiem - XPS 15z działał w nim niecałe 5 h.

Pobór mocy
wyłączony / stan wstrzymaniadarklight 0.2 / 0.8 W
luzdarkmidlight 9.1 / 13.4 / 14.2 W
obciążenie midlight 61.4 / 94.4 W
 color bar
Legenda: min: dark, med: mid, max: light        Voltcraft VC 940
Currently we use the Metrahit Energy, a professional single phase power quality and energy measurement digital multimeter, for our measurements. Find out more about it here. All of our test methods can be found here.
Wydajność akumulatora
luz
8h 31min
sieć przez WLAN
6h 00min
DVD
4h 55min
obciążenie
1h 19min

Podsumowanie

XPS 15z, trzymany długo w tajemnicy następca Adamo XPS, wypadł poniżej oczekiwań.

Niewątpliwie trzeba go ocenić wysoko pod względem wyglądu i zastosowanych materiałów. Prawie udane są natomiast porty peryferyjne i stylowa klawiatura. Matrycy Full HD również brakuje trochę do ideału. Co prawda luminancja i dobry kontrast są niebagatelnymi atutami tego wyświetlacza, gamut lokuje się na poziomie przeciętnej matrycy z tańszych laptopów. 

Wydajność modelu XPS 15z będzie zadowalająca dla wielu użytkowników. Dwurdzeniowy procesor Intel Sandy Bridge i karta grafiki Nvidia GeForce GT 525M stanowią zasoby sprzętowe o dostatecznym potencjale w wielu scenariuszach użytkowania. Karta grafiki okaże się jednak ograniczeniem dla użytkownika, który chciałby, by na laptopie chodziły mu ładnie gry o dużych wymaganiach. Dysk twardy o prędkości 7200 obr/min poradził sobie dobrze w testach syntetycznych, ale podpadł autorowi słabą kulturą pracy. Dysk hybrydowy lub SSD byłby lepszym wyborem i pasowałby do wizerunku notebooka wyznaczającego nowe trendy.  

Wysokie temperatury robocze i znaczna skala emisji hałasu pod obciążeniem były niemiłym zaskoczeniem w kontekście nie najmocniejszych podzespołów. Mści się tutaj zastosowanie cienkiej obudowy (jednostka zasadnicza mierzy około 2 cm). Konkurencyjne laptopy marki Apple o podobnym profilu radzą sobie jednak pod tym względem dużo lepiej. 

Wobec tego, że akumulator jest wbudowany na stałe, trzeba mieć nadzieję, że będzie on działał bezawaryjnie. Testy wykazały, że wystarcza on na 5-6 h ciągłej pracy, dzięki czemu XPS 15z zasługuje na miano komputera mobilnego.

Please share our article, every link counts!
bohater testu: Dell XPS 15z
bohater testu: Dell XPS 15z

Specyfikacja techniczna

Dell XPS 15z
Procesor
Intel Core i7-2620M 2 x 2.7 - 3.4 GHz, Sandy Bridge
Karta grafiki
NVIDIA GeForce GT 525M - 2048 MB VRAM, rdzeń: 600 MHz, pamięć: 900 MHz, ForceWare 267.21
Pamięć
8 GB 
, DDR3-1333, 2x 4 GB, maks. 8 GB
Matryca
15.60 cali 16:9, 1920 x 1080 pikseli, AUO30ED, podświetlanie diodami LED, refleksująca: tak
Chipset
Intel HM65
Dysk twardy
Seagate Momentus 7200.5 ST9750420AS, 750 GB 
, 7200 obr/min, Momentus 7200.5
Karta dźwiękowa
Intel Cougar Point PCH - High Definition Audio Controller
Złącza
1 USB 2.0, 2 USB 3.0, 1 HDMI, 1 eSATA, gniazda audio: wejście mikrofonowe, wyjście słuchawkowe, czytnik kart: SD, SDIO, SDXC, SDHC, MS, MS Pro, MMC, MSXC, xD, -
Łączność
Atheros AR8151 PCI-E Gigabit Ethernet Controller (10/100/1000MBit/s), Intel Centrino Advanced-N 6230 (a/b/g/n = Wi-Fi 4/), Bluetooth 3.0, opcjonalnie modem 3G
Napęd optyczny
HL-DT-ST DVD+-RW GS30N
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 25 x 385 x 260
Akumulator
64 Wh litowo-polimerowy, -
System operacyjny
Microsoft Windows 7 Home Premium 64 Bit
Camera
kamerka: 1.3 MPx
Inne
12 miesiące(y) gwarancji, -
Waga
2.54 kg, zasilacz: 450 g
Cena
1399 PLN

 

Autorzy

Tekst: J. Simon Leitner
Zdjęcia: J. Simon Leitner i Dell
Tłumaczenie: Tomasz Cyba

Podobne laptopy

Notebooki innego producenta i/lub z innym CPU

Recenzja Fujitsu LifeBook AH531 (GF GT 525M)
GeForce GT 525M, Core i3 2310M
Recenzja Toshiba Satellite L750-12R
GeForce GT 525M, Core i5 2410M
Recenzja Dell Inspiron Q15R
GeForce GT 525M, Core i7 2630QM

Notebooki z tym samym GPU

Recenzja Dell Inspiron 17R (N7110)
GeForce GT 525M, Core i5 2410M, 17.30", 3.3 kg

Laptopy z tą samą przekątną ekranu i/lub wagą

Recenzja laptopa Dell Inspiron 16 Plus 7630: 60 W GeForce RTX 4060 nie jest taki zły
NVIDIA GeForce RTX 4060 Laptop GPU, Raptor Lake-H i7-13700H, 16.00", 2.179 kg
Recenzja laptopa Dell XPS 17 9730: GeForce Multimedialny potwór RTX 4070
NVIDIA GeForce RTX 4070 Laptop GPU, Raptor Lake-H i7-13700H, 17.00", 2.475 kg
Recenzja laptopa Dell XPS 15 9530 RTX 4070: Zarówno imponujący, jak i niezadowalający
NVIDIA GeForce RTX 4070 Laptop GPU, Raptor Lake-H i7-13700H, 15.60", 1.942 kg

Za

+wygląd
+jakość użytych materiałów
+dobór i rozmieszczenie złączy
+matryca zapewniająca jasny obraz i wysoki kontrast
+dobre czasy pracy na zasilaniu akumulatorowym
 

Przeciw

-głośny dysk twardy
-hałas wentylatora pod obciążeniem
-wysokie temperatury pod obciążeniem
-takie sobie głośniki
-akumulator jest wbudowany na stałe
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja Dell XPS 15z
J. Simon Leitner (Update: 2020-01-26)