Notebookcheck Logo

Test laptopa Dell XPS 13 9360

24/02/2017

XPS 13 z bardzo wąską ramką ekranu spodobał się naszemu recenzentowi. Autor niniejszego tekstu znalazł jednak kilka mankamentów tego laptopa. Przetestowany model 9360 był wyposażony w procesor Intel Kaby Lake i matrycę Full HD.

Obudowa

Dell XPS 13 9360

W odświeżonej wersji laptopa Dell XPS 13 (9360) stylistyka obudowy nie uległa zmianie w stosunku do poprzedniego modelu XPS 13 (9350). Wzorniczy rdzeń urządzenia to aluminiowy dekiel w połączeniu z kontrastującym, ciemnym włóknem węglowym pokrywającym pulpit roboczy. Najlepszym elementem stylistycznym laptopa pozostaje wąska ramka ekranu, której zastosowanie umożliwiło montaż 13-calowego wyświetlacza w modelu wielkości laptopów z matrycą 11-calową.

Smukły korpus XPS-a 13 9360 decyduje o niedużej masie samego urządzenia, która wynosi 1228 g (tyle samo, co w przypadku modelu XPS 13 9350). Testowany ultrabook Della jest więc minimalnie cięższy od konkurencyjnego laptopa HP Spectre 13, który waży 1,16 kg.

Obudowa modelu XPS 13 9360 odznacza się wysoką wytrzymałością oraz dopracowanym wykończeniem krawędzi. Dekiel nader dobrze radzi sobie z punktowym naciskiem.

Z całością pozytywnie współgrają solidne zawiasy, które pewnie utrzymują ekran w nadanej pozycji. Dobrze tłumią one drgania wyświetlacza występujące podczas energicznego wstukiwania znaków (na przykład podczas pracy z ultrabookiem na kolanach). Przenoszenie komputera nie powoduje samoczynnego opadania pokrywy ekranu. Opór zawiasów jest na tyle znaczny, iż podniesienie pokrywy nie jest możliwe bez przytrzymania jednostki zasadniczej. Brak wcięcia w korpusie laptopa powoduje, iż podnoszenie klapy z pozycji zamkniętej jest odrobinę niewygodne.

Ramka matrycy o szerokości 5,2 mm jest rozwiązaniem ponadczasowym. Pomijając oczywiste walory estetyczne tego rozwiązania wypada nadmienić, iż cechuje się wysoką wytrzymałością na nacisk oraz punktowe wyginanie. Dzięki ograniczeniu szerokości ramki optycznie powiększa się również ilość dostępnej przestrzeni roboczej na wyświetlaczu.

Spasowanie poszczególnych składowych obudowy jest na wysokim poziomie. Pojedyncze trzaski tworzywa zdarzały się jedynie w okolicach prawego zawiasu. Odgłosy naprężającego się materiału były słyszalne podczas podnoszenie pokrywy ekranu z pozycji zamkniętej.

Testowany egzemplarz miał problem z właściwym wyważeniem korpusu. Przy podniesionym ekranie przednia część prawego narożnika obudowy odstawała od podłoża, co negatywnie wpływało na stabilność całej platformy roboczej.

Pulpit roboczy omawianego laptopa jest wykonany z włókna węglowego, którego lekko gumowana struktura jest przyjemna w dotyku. Tworzywo, oprócz dobrych właściwości praktycznych (ciemna powierzchnia nie brudzi się przesadnie), zapewnia dużą sztywność konstrukcji pod naciskiem. Minimalnie ugina się natomiast podstawa klawiatury w części centralnej. Z kolei przy długotrwałej pracy odciski palców pojawiały się na tafli gładzika.

Schemat rozmieszczenia portów komunikacyjnych nie zmienił się w stosunku do rozkładu znanego ze starszego XPS-a 13. Nadal do dyspozycji użytkownika pozostają dwa porty USB w standardzie 3.0 oraz pojedyncze złącze Thunderbolt 3/USB 3.1 gen. 2, zakres funkcji którego można rozszerzyć przy użyciu specjalnego adaptera.

Dostęp do wewnętrznych podzespołów laptopa jest minimalnie utrudniony. Producent nie przewidział wydzielonej klapy dostępowej. Czynności serwisowe przy komponentach urządzenia realizujemy po zdjęciu spodniej pokrywy korpusu, która jest mocowana przy użyciu 8 śrubek (M2x3) znajdujących się na obrzeżach obudowy oraz pojedynczej śrubki ulokowanej pod centralną klapką. Elementy korpusu są dodatkowo przytrzymywane są przy użyciu zatrzasków, których wyginanie wymaga sprawności manualnej.

Po odsłonięciu pokrywy zyskujemy dostęp do dysku formatu M.2, modułu akumulatorowego, karty Wi-Fi, baterii CMOS oraz układu chłodzenia. Podobnie jak w modelu XPS 13 9350, kości pamięci RAM są wlutowane w płytę główną, co uniemożliwia ich demontaż.

z przodu brak złączy
z przodu brak złączy
lewy bok: gniazdo zasilania, USB Thunderbolt3/USB 3.1 gen. 2, USB 3.0, gniazdo audio
lewy bok: gniazdo zasilania, USB Thunderbolt3/USB 3.1 gen. 2, USB 3.0, gniazdo audio
prawy bok: czytnik kart pamięci, USB 3.0, blokada Noble Lock
prawy bok: czytnik kart pamięci, USB 3.0, blokada Noble Lock
z tyłu brak złączy
z tyłu brak złączy

Osprzęt

podświetlenie klawiatury
podświetlenie

Klawiatura omawianego laptopa spisuje się poprawnie. Charakterystyka pracy jest oparta na krótkim skoku klawiszy oraz ich dostatecznej odpowiedzi w końcowej fazie ruchu. W praktyce wspomniane właściwości urządzenia determinują szybkie wybieranie znaków.

Minimalny dyskomfort podczas pracy z klawiaturą jest powodowany przez nieprecyzyjne prowadzenie klawiszy. Ich chybotliwe mocowanie w połączeniu z dosyć krótkim skokiem powoduje głośniejszą pracę mechanizmu, gdy nie trafiamy w centralną część płytki. Specyficznym odgłosem "klapnięcia" w trakcie wciskania cechował się klawiszy spacji.

Sposób rozlokowania klawiszy jest identyczny ze schematem znanym z modelu XPS 13 9350. Jedną z wad jest ograniczenie szerokości klawiszy strzałek kierunkowych. Wydzielenie klawiszy "PgUp" i "PgDn" zaimplementowane w modelu XPS 13 9365 jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem, niż ich zintegrowanie ze strzałkami w recenzowanym laptopie.

Omawiana klawiatura dysponowała podświetleniem regulowanym dwustopniowo. Zmiany trybu oświetlenia znaków dokonujemy przy użyciu klawisza F10.

Tabliczka dotykowa dobrze spełnia swoją rolę. Urządzenie wskazujące zapewnia wystarczającą ilość przestrzeni roboczej (10,5 x 6 cm). Fakt osadzenie płytki w symetrii laptopa ułatwia komfortowe ułożenie nadgarstka. Tafla gładzika jest przyjemna w odbiorze. Precyzja odwzorowania ruchów przez kursor jest zadowalająca. Gładzik jest pozbawiony oddzielnych przycisków. Punktowy nacisk na powierzchnię tabliczki skutkuje krótkim skokiem, któremu towarzyszy donośny odgłos kliku. Umowną granicę reakcji lewego i prawego przycisku wyznacza pionowa kreska widniejąca na tafli gładzika.

klawiatura QWERTY
klawiatura QWERTY
płytka dotykowa
płytka dotykowa

Obraz

W testowanym egzemplarzu laptopa Dell XPS 13 9360 wykorzystano 13-calowy panel klasy IPS marki Sharp (oznaczenie modelowe LQ133M1), który występował także w starszym modelu XPS 13 9350. Wyświetlacz ten dysponuje rozdzielczością Full HD (1920 x 1080 pikseli) oraz matową powierzchnią niwelującą odblaski otoczenia. Nadmienię, iż w omawianym laptopie występuje także dotykowy ekran o rozdzielczości QHD+.

Za kontrolę natężenia oświetlenia ekranu (podobnie jak w starszej wersji XPS 13 9350) odpowiada technologia CABC (ang. Content Adaptive Brightness Control). W skrócie, chodzi o rozwiązanie polegające na dynamicznej zmianie poziomu luminancji wyświetlacza w zależności od rodzaju wyświetlanego obrazu. Zgodnie z zamysłem producenta jej głównym zadaniem jest oszczędzanie energii zużywanej przez wyświetlacz. Uproszczając, w trakcie pracy zachowanie omawianego mechanizmu sprowadzało się do dynamicznego podwyższania jasności obrazu, gdy wyświetlany obraz zawierał przewagę koloru białego, oraz redukowania jasności, gdy miałem do czynienia z przewagą barwy ciemnej w prezentowanych treściach. W praktyce dynamiczna zmiana oświetlenia ekranu widoczna była chociażby w momencie przejścia z aktywnego okna arkusza biurowego na podstawowy pulpit roboczy. W codziennej pracy jest to zjawisko dosyć męczące - zwłaszcza biorąc pod uwagę wysoką podstawową luminację matrycy. Przez cały okres pracy z pakietem biurowym utrzymywałem zredukowaną manualnie jasność obrazu (do poziomu ok. 50 %). Miało to związek z tym, iż mechanizm w momencie przejścia do arkusza całkowicie zbędnie podbijał natężenie oświetlenia, co bardzo męczyło wzrok (głównie przy mniej intensywnym oświetleniu zewnętrznym).

Co istotne, nie przewidziano możliwości wyłączenia opisanej wyżej funkcji ani z poziomu sterownika karty graficznej,, ani w BIOS-ie. Jak na razie producent nie zdecydował się na wprowadzenie dodatkowego firmware'u dającego taką możliwość (jak to miało miejsce w przypadku modelu XPS 13 9350 dla paneli QHD+).

Pomiary luminancji zamieszczone na schemacie prezentują zaniżone rezultaty. Ciemne tło programu diagnostycznego oraz dynamicznie zmieniające się fragmenty obrazu wpłynęły na automatyczne zredukowanie jasności obrazu. W centralnej części wyświetlacza zanotowałem wynik 196,6 cd/m². Natomiast średnia dla całego ekranu powinna wynosić powyżej 300 cd/m². W praktyce wyświetlacz cechuje się wysoką jasnością, co wspomaga niwelowanie refleksów.

parametry obrazu
parametry obrazu
parametry obrazu przy minimalnej jasności
parametry obrazu przy minimalnej jasności
parametry obrazu na zasilaniu z akumulatora
parametry obrazu na zasilaniu z akumulatora
176.3
cd/m²
189.5
cd/m²
174.5
cd/m²
187.8
cd/m²
196.6
cd/m²
180.2
cd/m²
175.8
cd/m²
180.1
cd/m²
165.3
cd/m²
podświetlenie ekranu
Sharp SHP1449 / LQ133M1
maksimum: 196.6 cd/m² (Nits) średnia: 180.7 cd/m² Minimum: 7.4 cd/m²
rozświetlenie: 84 %
kontrast: 983:1 (czerń: 0.2 cd/m²)72.6% AdobeRGB 1998 (Argyll 2.2.0 3D)
96.1% sRGB (Argyll 2.2.0 3D)
70.9% Display P3 (Argyll 2.2.0 3D)
paleta barw matrycy FHD laptopa Dell XPS 13 9360 a przestrzeń kolorów sRGB
XPS 13 9360 a sRGB
paleta barw matrycy FHD laptopa Dell XPS 13 9360 a paleta barw matrycy Fujitsu S936
XPS 13 9360 a S936
paleta barw matrycy FHD laptopa Dell XPS 13 936 a paleta barw matrycy Fujitsu E736
XPS 13 9360 a E736
paleta barw matrycy FHD laptopa Dell XPS 13 936 a paleta barw matrycy HP Spectre 13
XPS 13 9360 a Spectre 13
uloty światła
uloty światła

Omawiany ekran należy pochwalić za dobre odwzorowanie składowych kolorów. Nasycenie barw jest prawidłowe w całym zakresie. Dobrze prezentuje się również czerń, której jasność wynosi 0,2 cd/m². O jakości ekranu świadczy również szeroki gamut barwowy, który w pełni wypełnia przestrzeń sRGB. Pod tym względem ekran XPS-a wypada lepiej chociażby od panelu Samsunga wykorzystanego w konkurencyjnym modelu HP Spectre 13 (2016), który z kolei prezentuje pokrycie przestrzeni kolorów sRGB w 94%.

Na czarnym, jednolitym tle były widoczne delikatne uloty światła, które występowały we wszystkich narożnikach wyświetlacza. Podczas typowej pracy wymienione skazy nie powodowały większego dyskomfortu.

Zakres kątów widzenia jest obszerny. Nadmierne odstępstwo od pozycji na wprost ekranu powoduje jedynie nieduże przyciemnienie wyświetlanych treści.

Osiągi

zegary w teście Prime95
zegary w teście Prime95
zegary w teście FurMark
zegary w teście FurMark

Omawiany laptop Dell XPS 13 9360 wyposażono w niskonapięciowy procesor Core i7-7500U, który należy do 7. generacji jednostek Intela o kodowej nazwie Kaby Lake. Bazowa częstotliwość taktowania wynosi 2,7 GHz. W przypadku uaktywnionego trybu turbo taktowanie jednego rdzenia może osiągać nawet 3,5 GHz. Procesor wykonano w litografii 14 nm. Znamionowa moc strat (TDP) układu wynosi 15 watów.

Porównując procesor Core i7-7500U do poprzedniego modelu i7-6500U (architektura Skylake), warto wspomnieć, iż w układzie Kaby Lake zaimplementowano wsparcie dla kontrolera pamięci DDR4-2400 MHz oraz usprawniono wydajność energetyczną układu.

W omawianym laptopie zainstalowano łącznie 8 GB pamięci operacyjnej. Dwa moduły w standardzie LPDDR3-1866 MHz (po 4 GB każdy) cechują się dwukanałowym trybem pracy. Nadmienię, iż kości są wlutowane w płytę główną urządzenia - oznacza to brak możliwości ich wymiany.

W sprawdzianie Cinebench R15 w sekcji multiwątkowej omawiany układ Core i7-7500U zanotował rezultat na poziomie 337 punktów. Starsza jednostka Core i7-6500U notuje w tym sprawdzianie średnio 310 punktów.

W teście symulującym pełne obciążenie procesora oraz chipu graficznego wystąpiło znaczne dławienie taktowania układu Core i7-7500U. Zjawisko throttlingu objawiało się w obniżonej częstotliwości taktowania rdzeni CPU, które podczas sprawdzianu utrzymywały częstotliwość 1,4 GHz (dla przypomnienia ich bazowe taktowanie wynosi 2,7 GHz). Natomiast przy wyłącznej zajętości CPU (uruchomienie sprawdzianu Prime95) rdzenie procesora działały z częstotliwością taktowania 2,7 GHz.

Z kolei podczas maksymalnej zajętości układu iGPU taktowanie rdzenia chipu graficznego wahało się w przedziale 900-950 MHz. Co ciekawe, w trakcie tego sprawdzianu taktowanie jednostki CPU utrzymywało się na poziomie 600 MHz - czyli poniżej konfigurowanej częstotliwości TDP-down (800 MHz).

Ogólna wydajności Della XPS 13 9360 w teście 3DMark 11 Performance została oceniona na 1795 punktów. Dla porównania starszy model XPS 13 9350 (wyposażony w procesor Core i5-6200U) uzyskał w tym sprawdzianie 1558 punktów. Układ Intel HD 620 z testowanego laptopa otrzymał w teście 3DMark 11 Graphics 1631 punktów natomiast starszy układ Intel HD 520 (z poprzednika) wypracował 1398 punktów.

CPU-Z CPU
CPU-Z CPU
CPU-Z Mainboard
CPU-Z Mainboard
CPU-Z Memory
CPU-Z Memory
CPU-Z Graphics
CPU-Z Graphics
GPU-Z
GPU-Z
PassMark
PassMark
HWiNFO
HWiNFO
NovaBench
NovaBench
SVP
SVP
Super PI
Super PI
wPrime
wPrime
CB
CB
3DMark 11 Performance
1795 pkt.
3DMark Ice Storm Standard Score
70542 pkt.
3DMark Cloud Gate Standard Score
6985 pkt.
3DMark Fire Strike Score
954 pkt.
Pomoc
Cinebench R15 CPU Single 64Bit
142 Points
Cinebench R15 CPU Multi 64Bit
337 Points
Cinebench R15 OpenGL 64Bit
46.12 fps
Cinebench R15 Ref. Match 64Bit
97.7 %
Pomoc

Na pokładzie testowanego Della XPS 13 9360 znalazł się moduł SSD marki Toshiba (oznaczenie modelowe: THNSN5256GPUK) o pojemności nominalnej 256 GB. Ten dysk formatu M.2 dzięki wykorzystaniu zalety protokołu NVMe (i interfejsu magistrali PCI Express) osiąga wysokie rezultaty w testach odczytu i zapisu. W teście sekwencyjnego odczytu w aplikacji CrystalDisk Benchmark omawiany SSD Toshiby uzyskał 1106 MB/s a w teście sekwencyjnego zapisu - 725 MB/s.

Podobnie jak w recenzji modelu Dell XPS 13 9350, problemy z poprawną obsługą dysku odnotowałem przy użyciu oprogramowania AS SSD. Odnotowany rezultat w przypadku sprawdzianu zapisu sekwencyjnego wyniósł zaledwie 45 MB/s.

AS SSD
AS SSD
AS SSD (Copy)
AS SSD (Copy)
CDM
CDM
Toshiba NVMe THNSN5256GPUK
przesył danych (minimum): 152.2 MB/s
przesył danych (maksimum): 956 MB/s
przesył danych (średnio): 689 MB/s
czas dostępu: 0.1 ms
szybkość interfejsu: 44.4 MB/s
obciążenie procesora: 7 %

Testy gier

Układ graficzny Intel HD 620 nie zapewnia komfortowej rozgrywki przy natywnej rozdzielczości ekranu Full HD. Prędkość klatkażu przy ograniczonej rozdzielczości ekranu (1366 x 768 pikseli) oraz wysokiej jakości tekstur w przypadku przetestowanych produkcji nie przekroczyła granicy 30 kl./s. Pełna grywalność była zachowana dopiero po obniżeniu detali do poziomu umiarkowanego. 

Zestawiając rezultaty wydajności uzyskane w grze BioShock Infinite (2013) i dokonując porównania pomiędzy omawianym XPS-em 13 9360 a poprzednikiem (XPS-em 13 9350), można wywnioskować, iż różnica w wydajności obu platform wynosi średnio 3-4 kl/s. (dla każdego z prezentowanych ustawień) na korzyść nowszej architektury Kaby Lake. W tym miejscu należy wziąć również poprawkę na fakt, iż model Dell XPS 13 9350 dysponował nieco słabszym procesorem Core i5-6200U.

low med. high ultra
Tomb Raider (2013) 44.9 27.9
BioShock Infinite (2013) 32.2 26.9
GRID: Autosport (2014) 43.8 23.7

Wpływ na otoczenie

Hałas

W odróżnieniu od starszego modelu XPS 13 9350 bohater niniejszej recenzji charakteryzuje się głośnym działaniem układu chłodzenia pod obciążeniem. Pod względem kultury pracy omawianemu urządzeniu zdecydowanie bliżej do negatywnej charakterystyki pracy wentylatora znanej z wersji XPS 13 9343.

Generalnie schemat działania układu chłodzenia można podzielić na trzy stopnie. W pierwszej fazie aktywności generowany szum osiągał wartość 34,5 dB. Taka intensywność szumu układu chłodzenia objawiała się okresowo podczas wzmożonych operacji systemowych. Z kolei wykonywanie sprawdzianu wydajności 3DMark 11 wiązało się ze wzrostem generowanego hałasu do poziomu 38,2 dB.

Przy maksymalnej aktywności wentylatora (początkowa faza testu wytrzymałości) skala zmierzonego natężenia szumu osiągnęła 43,5 dB. Negatywne wrażenia było dodatkowo potęgowane przez nieco burczący charakter generowanego odgłosu. Co ciekawe, w pewnym momencie poziom produkowanego szumu był redukowany do wartości 42,4 dB (miało to związek z dławieniem taktowania jednostki CPU).

Hałas

luz
30.9 / 32.7 / 34.5 dB
HDD
30 dB
obciążenie
38.2 / 43.5 dB
  red to green bar
 
 
30 dB
cichy
40 dB(A)
słyszalny
50 dB(A)
irytujący
 
min: dark, med: mid, max: light    (odległość 15 cm)

Temperatury

Dell XPS 13 9360 nie nagrzewa się w trakcie pracy biurowej. Temperatura pulpitu roboczego i spodniej części korpusu laptopa w żadnym ze zmierzonych fragmentów nie przekroczyła granicy 30 stopni Celsjusza.

Niestety pod obciążeniem układ chłodzenia XPS-a gorzej radził sobie z odprowadzaniem gorącego powietrza, skutkiem czego była podwyższona ciepłota tworzywa występująca w centralnym obszarze klawiatury oraz górnym fragmencie wierzchniego korpusu jednostki. W tych rejonach odnotowałem temperaturę rzędu 41-42 stopni Celsjusza. Na szczęście powierzchnia pulpitu roboczego w miejscu oparcia nadgarstków była chłodniejsza (jedynie 33,7°C).

Patrząc na rozkład i wysokość osiąganych temperatur korpusu urządzenia, można zauważyć, iż Dell XPS 13 9360 wypada pod względem termiki podobnie do modelu XPS 13 9350.

W trakcie godzinnego testu wytrzymałościowego jednostka Core i7-7500U zanotowała temperaturę rzędu 80-81°C. Natomiast w teście Prime95 procesor był gorętszy (jego temperatura oscylowała w granicach 90 stopni Celsjusza). Niższa temperatura CPU uzyskana w pierwszym z wymienionych sprawdzianów była spowodowana zaniżonym taktowaniem rdzeni procesora (zjawiskiem throttlingu). Rdzeń GPU przy maksymalnej zajętości utrzymywał temperaturę 86°C.

temperatury podzespołów w teście bez obciążenia
bez obciążenia
temperatury podzespołów podczas grania
podczas grania
temperatury podzespołów w teście pełnego obciążenia
z pełnym obciążeniem
w stresie
 43.9 °C42 °C37.8 °C 
 41.2 °C42.5 °C32 °C 
 33.7 °C31.1 °C29.7 °C 
maks. w ogóle: 43.9 °C
średnia: 37.1 °C
32.9 °C36.5 °C36.7 °C
32.2 °C36.1 °C35.4 °C
31.5 °C33.7 °C34.1 °C
maks. w ogóle: 36.7 °C
średnia: 34.3 °C
zasilacz  48.7 °C | temperatura otoczenia 21 °C
(±) The average temperature for the upper side under maximal load is 37.1 °C / 99 F, compared to the average of 30.7 °C / 87 F for the devices in the class Subnotebook.
(±) The maximum temperature on the upper side is 43.9 °C / 111 F, compared to the average of 35.9 °C / 97 F, ranging from 21.4 to 59 °C for the class Subnotebook.
(+) The bottom heats up to a maximum of 36.7 °C / 98 F, compared to the average of 39.4 °C / 103 F
(+) In idle usage, the average temperature for the upper side is 27.6 °C / 82 F, compared to the device average of 30.7 °C / 87 F.
(+) The palmrests and touchpad are reaching skin temperature as a maximum (33.7 °C / 92.7 F) and are therefore not hot.
(-) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 28.3 °C / 82.9 F (-5.4 °C / -9.8 F).

Głośniki

Urządzenia grające wykorzystane w modelu XPS 13 9360 nie wyróżniają się ani mocą maksymalną, ani wybitną dynamiką grania. Zaproponowane rozwiązanie w postaci dwóch głośniczków stereofonicznych spisuje się standardowo dla konstrukcji tego typu.

In plus zaliczę nie tyle wydajność prezentowanych głośniczków, ale ulokowanie ich membran na bocznych ściankach, co w pewnym stopniu ogranicza zjawisko tłumienia prezentowanych treści (w odróżnieniu od rozwiązań, gdzie urządzenia grające są montowane na przedniej krawędzi obudowy).

Jakość produkowanego dźwięku przy maksymalnej wydajności głośniczków jest względnie poprawna. W odtwarzanych treściach przejawiają się minimalne zniekształcenia, które występują sporadycznie jedynie przy bardziej dynamicznych utworach. Przy wytężonym działaniu urządzeń grających pulpit roboczy (w miejscu oparcia nadgarstków) delikatnie rezonuje.

Wydajność akumulatora

W najnowszej wersji laptopa Dell XPS 13 (9360) zastosowano 4-komorowy moduł akumulatorowy o pojemności nominalnej 60 Wh. Należy zaznaczyć, iż akumulator dysponuje większą pojemnością, niż w starszych modelach z tej serii. I tak akumulator w wersji XPS 13 9350 dysponował pojemnością 56 Wh, natomiast w przypadku XPS-a 13 9343 były to 52 Wh.

Większa pojemność akumulatora oraz rozwiązania zaimplementowane w nowej architekturze procesorów Kaby Lake przełożyły się na poprawę przebiegów uzyskiwanych podczas pracy na zasilaniu bateryjnym. W teście symulującym surfowanie po sieci przy zbalansowanym trybie zasilania oraz manualnie ograniczonej jasności obrazu (do 70%) mobilny Dell działał nieprzerwanie przez 12 godzin i 6 minut. W tym miejscu warto zaznaczyć, iż test był przeprowadzany przy użyciu przeglądarki internetowej Chrome oraz z udziałem aktywowanej technologii CABC (dynamiczne dostosowywanie jasności obrazu). Uzyskany rezultat był o przeszło dwie godziny lepszy od wyniku wypracowanego przez XPS-a 13 9343, który wytrzymał w tym sprawdzianie niespełna 10 godzin.

Czas pełnego ładowania (rozładowanego do 5%) modułu akumulatorowego wyniósł około 2 godziny i 20 minut. Z kolei do przywrócenia 50% pojemności akumulatora wystarczyło nieco ponad 50 minut.

Wydajność akumulatora
sieć przez WLAN
12h 06min
Pobór mocy
luzdarkmidlight 6.4 / 9.2 / 11.8 W
obciążenie midlight 29.6 / 33.2 W
 color bar
Legenda: min: dark, med: mid, max: light        
Currently we use the Metrahit Energy, a professional single phase power quality and energy measurement digital multimeter, for our measurements. Find out more about it here. All of our test methods can be found here.

Podsumowanie

Dell XPS 13 9360
Dell XPS 13 9360

Ultrabook Dell XPS 13 9360 nie wnosi wielu zmian w stosunku do poprzednika. Główne modyfikacje dotyczą wykorzystania procesora nowszej generacji (Kaby Lake) oraz zastosowania modułu akumulatorowego o większej pojemności (60 Wh).

Niezaprzeczalną zaletą omawianego XPS-a 13 pozostaje smukła a zarazem wytrzymała obudowa urządzenia. Wzmocniona pokrywa ekranu oraz ciemne włókno węglowe na pulpicie roboczym to elementy, które dobrze wyglądają a przy tym zachowują należyte parametry sztywności. Konstrukcyjnym majstersztykiem popisano się w przypadku ramki ekranu, której szerokość wynosi jedynie 5,2 mm. Co istotne, ten element zachowuje należytą odporność na nacisk.

Bolączką testowanego egzemplarza było natomiast słabe wyważenie korpusu, które objawiało się w odstającej od ziemi części podstawy urządzenia (dolny prawy narożnik).

Testowany XPS 13 9360 był wyposażony w matrycę FHD marki Sharp, taką samą, jak w modelu XPS 13 9350. Parametry wyświetlacza należy uznać za zadowalające. Do gustu nie przypadło mi natomiast działanie technologii CABC. Dyskomfort występował głównie w trakcie pracy biurowej, gdy system nazbyt rozjaśniał obraz, co męczyło wzrok. Remedium na wskazany problem było ręczne obniżenie maksymalnej jasności.

W nowej odsłonie XPS-a 13 zastosowano procesor Core i7-7500U. Zalety architektury Kaby Lake są widoczne przede wszystkim w optymalizacji wykorzystania zasobów energetycznych oraz minimalnie poprawionej wydajności CPU. W odświeżonym rozwiązaniu producent nie zdecydował się na wymianę modułów LPDDR3 na kości w standardzie DDR4 (co miałoby dodatkowe przełożenie na wzrost wydajności iGPU). Warto również pamiętać o tym, iż pamięć RAM jest wlutowana w płytę główną, co uniemożliwia jej modernizację.

XPS 13 9360 otrzymał akumulator o większej pojemności, niż poprzednicy, i osiąga dłuższe od nich czasy pracy na zasilaniu wewnętrznym. 

Do wad XPS-a 13 9360 należy z pewnością zaliczyć głośniejszą, niż w poprzedniku, pracę układu chłodzenia. Omawiany model przy długotrwałych operacjach z dużym obciążeniem generuje niestandardowo głośny szum, którego nieco brzęcząca tonacja dodatkowo wzmaga negatywne odczucia. W tym miejscu warto również wspomnieć o delikatnych popiskiwaniach dochodzących z wnętrza obudowy. Na szczęście dla użytkownika podczas typowego wykorzystania laptopa kultura działania wentylatora jest zadowalająca.

W przypadku XPS-a 13 9360 głośna praca układu chłodzenie pod obciążeniem nie idzie w parze z utrzymaniem niskich temperatur obudowy laptopa. Podobnie jak u poprzednika, na powierzchni pulpitu roboczego powstają ogniska ciepła. Istotne jest to, że wyższe temperatury obudowy występują poza obszarem oparcia nadgarstków, co należy uznać za pozytyw.

Please share our article, every link counts!
bohater testu: Dell XPS 13 9360
bohater testu: Dell XPS 13 9360

Specyfikacja techniczna

Dell XPS 13 9360-4764
Procesor
Intel Core i7-7500U 2 x 2.7 - 3.5 GHz, Kaby Lake
Karta grafiki
Intel HD Graphics 620, rdzeń: 300 MHz, 21.20.16.4526
Pamięć
8 GB 
, LPDDR3 1866 MHz, 2x 4 GB, Dual-Channel, wlutowane
Matryca
13.30 cali 16:9, 1920 x 1080 pikseli 166 PPI, Sharp SHP1449 / LQ133M1, IPS, podświetlanie diodami LED, refleksująca: nie
Chipset
Intel Kaby Lake-U Premium PCH
Dysk twardy
Toshiba NVMe THNSN5256GPUK, 256 GB 
Karta dźwiękowa
Intel Kaby Lake-U/Y PCH - High Definition Audio
Złącza
2 USB 3.0, 1 USB 3.1 Gen2, 1 Thunderbolt, 1 blokada Kensingtona, gniazda audio: wejście/wyjście audio w jednym, czytnik kart: SD
Łączność
Killer Wireless-n/a/ac 1535 Wireless Network Adapter (b/g/n = Wi-Fi 4/ac = Wi-Fi 5/), Bluetooth 4.1 (Qualcomm Atheros QCA61x4)
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 15 x 304 x 200
Akumulator
60 Wh litowo-jonowy, 4 ogniwa, Dell RNP726B
System operacyjny
Microsoft Windows 10 Pro 64 Bit
Camera
kamerka: 720p
Inne
głośniki: stereo, podświetlanie klawiatury: tak, zasilacz 45 W, 2,31 A, 19,5 V
Waga
1.228 kg, zasilacz: 250 g

 

Sprzęt dostarczył

laptopy biznesowe - kuzniewski.pl

Autor

Autorem niniejszej recenzji jest Marcin Dziemidok.

Podobne laptopy

Podobne laptopy innego producenta

Recenzja Asus UX310UA
HD Graphics 620

Laptopy z tą samą przekątną ekranu i/lub wagą

Recenzja Dell XPS 13 9370 (FHD, Core i5)
UHD Graphics 620, Kaby Lake Refresh i5-8250U, 13.30", 1.21 kg
Recenzja Dell XPS 13 9370 (4K, Core i5)
UHD Graphics 620, Kaby Lake Refresh i5-8250U, 13.30", 1.22 kg

Za

+wytrzymałość dekla
+sztywność pulpitu roboczego z włókna węglowego
+smukła sylwetka obudowy
+wąska ramka ekranu
+długie czasy pracy na zasilaniu akumulatorowym
+matowa matryca FHD o dobrych parametrach
+obszerny gładzik
 

Przeciw

-odstająca od podłoża podstawa korpusu w testowanym egzemplarzu
-nagrzewanie platformy roboczej pod obciążeniem
-głośna praca wentylatora pod obciążeniem
-technologia CABC
-brak możliwości rozszerzenia pamięci RAM
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja Dell XPS 13 9360
Sylwester Cyba (Update: 2017-12-19)