Notebookcheck Logo

Test Dell Vostro 3300

Laptopy z serii Vostro są generalnie niedoceniane. Naszym zdaniem były to jednak zawsze dobre notebooki do pracy. Poprzednik modelu 3300, Vostro 1320 zyskał sobie nasze uznanie nieprzeciętnie solidną obudową. Nowy biznesowy laptop z ekranem 13" również prezentuje się pod tym względem dobrze, choć jest chudszy i lżejszy. Pewien feler to mało pojemny akumulator czteroogniwowy. Jeżeli V3300 ma być laptopem faktycznie mobilnym, trzeba się postarać o większą baterię.

Dell Vostro 3300

Obudowa

Vostro 3300 był zapowiadany jako laptop aluminiowy. Relatywnie niska cena wskazuje jednak, że nie jest on w całości z metalu - aluminiowe jest faktycznie wieko i, zdaje się, boki. Główna część platformy roboczej jest z tworzywa. Mimo to konstrukcja obudowy jest mocna. Nabywca nie będzie narzekał na jej delikatność. Można wypomnieć Dellowi, że tworzywo na spodzie notebooka miejscami jest giętkie, a dolna część ramki ekranu odstaje odrobinę od matrycy i wygina się mocno, kiedy przyłoży się do niej nacisk, ale te strefy tylko w ekstremalnych sytuacjach mogą doprowadzić do tego, że Vostro 3300 zawiedzie użytkownika.

Spasowanie elementów jest w porządku. Mały akumulator trzyma się dobrze, kiedy zabezpieczy się go drugim zatrzaskiem.

Poza połyskliwym paskiem z przyciskami dotykowymi, wyłącznikiem i kontrolkami oraz obwódką gładzika wszystkie elementy Vostro 3300 są matowe, nie powodują refleksów.

Notebook ten jest zgrabny, dzięki czemu mieści się w wielu torbach i jest lekki. Waga z akumulatorem wynosi niespełna 2 kg; do tego niewielki zasilacz o wadze 400 g - w sumie nie jest to duże obciążenie dla użytkownika.

Ramka wokół matrycy jest duża. Szczególnie fragment na spodzie jest spory. Dzięki niemu jednak wyświetlacz znajduje się dość wysoko ponad platformą roboczą, toteż posiadacz nie powinien narzekać na obniżenie jego pozycji (choć ekran zachodzi za tył laptopa).

Ramka dobrze przylega do ekranu po bokach, ale na dole jest już minimalny odstęp. Niewielkie zawiasy pracują przyjemnie, bo chodzą gładko i stawiają nieprzesadny opór. Nie ma przy tym mowy o chybotaniu się ekranu po korekcie ustawienia, na skutek stukania w klawiaturę czy w wyniku wstrząsów.

Maksymalny kąt odchylenia ekranu wynosi 130° i naszym zdaniem odczuwa się, że to za mało.

Testowany Vostro 3300 był wyposażony w szybki dysk twardy (7200 obr/min), który powodował dość silne, wyraźnie odczuwalne na górnej powierzchni jednostki zasadniczej wibracje.

Otwory wentylacyjne są niewielkie. Te na spodzie przypominają szczeliny w modelach Studio XPS. Z kolei otwory wylotowe (przy prawym tylnym rogu obudowy) są niewielkie, co może budzić obawy o skuteczność układu chłodzenia.

Vostro 3300 nie jest notebookiem dużym, a biorąc pod uwagę że ekran zachodzi za tył i nie ma tam interfejsów (co jest okolicznością niesprzyjającą) pomieścił sporo portów. W dodatku są one dość sensownie rozmieszczone - na prawej ściance przednia część jest wolna, a kilka portów znajduje się w części środkowej i blisko tyłu. Z kolei na lewej ściance w przedniej części mamy napęd optyczny (z podajnikiem szufladkowym; w laptopach Della częściej spotykane są szczelinowe) z zamontowaną nad nim zatoczką rozszerzeń ExpressCard. Pozostałe porty są umieszczone dalej, przy czym gniazdo  zasilania znajduje się najbliżej tylnej krawędzi.

Co do gniazda ExpressCard - nieco denerwujące jest to, że jego zaślepka jest nieco luźna - klekocze, kiedy chwyci się laptop w w pobliżu lewego przedniego rogu, tudzież gdy z jakiegoś powodu puka się w lewą podkładkę pod rękę.

front: wejście mikrofonowe, wyjście słuchawkowe, przełącznik WiFi, czytnik kart
front: wejście mikrofonowe, wyjście słuchawkowe, przełącznik WiFi, czytnik kart
lewy bok: gniazdo zasilania, USB, LAN, ExpressCard/34, napęd optyczny
lewy bok: gniazdo zasilania, USB, LAN, ExpressCard/34, napęd optyczny
prawy bok: USB, USB/eSATA, VGA/D-Sub, szczeliny wentylacyjne, blokada Kensingtona
prawy bok: USB, USB/eSATA, VGA/D-Sub, szczeliny wentylacyjne, blokada Kensingtona
tył: szczeliny wentylacyjne, akumulator
tył: szczeliny wentylacyjne, akumulator

Osprzęt

Urządzenia wejścia to element, który w laptopach Della zawsze stał na wysokim poziomie.

Klawiatura z płaskimi klawiszami nie jest tak wygodna jak w starszych laptopach Della i niestety sprawiła nam pewien zawód. Jednak pocieszająca była konstatacja, że obecnie w laptopach rozpleniły się klawiatury, na których pisze się niezbyt komfortowo, odbiegające mocno od tych klasycznych, znanych z komputerów stacjonarnych.

W ocenie klawiatury Vostro 3300 trzeba uwzględnić to, że jest to mały laptop z ekranem 13" - platforma robocza jest węższa niż w laptopach 15", toteż dużo trudniej zmieścić wygodną klawiaturę. Zajmuje ona całą szerokość obudowy i trzeba docenić fakt, że jest całkiem niezła - bije na głowę rozwiązania spotykane w netbookach. Bardzo zacnie przedstawiają się rozmiary nie tylko płytek alfanumerycznych, ale przede wszystkim klawiszy strzałek - są one wręcz potężne. Nie ma to jak Dell, przynajmniej pod tym względem.  

Klawisze są płaskie i tylko minimalnie profilowane (wygodniejsze są takie z wgłębieniem w części wierzchołkowej). Poza tym przechylają się one już przy lekkim nacisku.

Do uzyskania minimalnego uginania potrzeba się natężać przy wduszaniu klawiszy. Klawisze mają zdecydowanie krótki skok, ale jest on mięsisty, a klawisze są dobrze amortyzowane.

Klawiatura V3300 jest dość dyskretna, ale pisanie na niej nie jest absolutnie bezgłośne.

Zablokowane kombinacje:

  • strzałki góra i lewo + (m.in.) G, H, B, N, Alty, spacja, Esc, F4, F5, F6,
  • strzałki dół i lewo + F11,
  • strzałki dół i lewo + F11, F12,
  • W i A + Q, S.

Wysoko oceniamy gładzik Vostro 3300 (Synaptics). Płytka dotykowa jest duża, nie tylko relatywnie, ale i bezwzględnie (mierzy 83x45 mm). Ma ona idealny bez mała ślizg. Czułość i dokładność tego przyrządu również stoją na wysokim poziomie.  

Do tego jeszcze przyciski przynależące do gładzika działają bardzo dobrze. Mają dość (ale nie nazbyt) długi skok, nie przechylają się wyraźnie naciskane i przede wszystkim ich klik jest cichy (może odrobinę głośniejszy od kliku klawiszy klawiatury). Dobrze świadczy o producencie fakt, że jest w stanie dopieścić ten pozornie tylko mało istotny drobiazg.

W tym segmencie recenzji trzeba wspomnieć o listwie z przyciskami dotykowymi. Ich czułość nie jest co prawda idealna, ale reagują całkiem nieźle. Wadą jest to, że nie można zwiększyć/zmniejszyć głośności dźwięku o więcej niż jeden stopień za jednym dotknięciem odpowiedniego przycisku.

klawiatura
klawiatura
touchpad
touchpad

Obraz

diagram barw
diagram barw

W testowanym Vostro 3300 została zastosowana matryca firmy AU Optronics o przekątnej 13,3" i standardowej dla wyświetlaczy panoramicznych nowego typu rozdzielczości 1366x768 pikseli. Ma ona powłokę antyodbiciową i jest zaliczana do kategorii półmatowych. Oznacza to, że co prawda wyłączony wyświetlacz odbija otoczenie (występuje efekt lustra znany z matryc szklistych), ale odbicia są rozmyte i przestają być widoczne po włączeniu podświetlenia. Matryca ta rozprasza światło jak klasyczna matryca matowa. Ekran Vostro 3300 dobrze sprawdza się na zewnątrz.

Obraz uzyskiwany pod gołym niebem byłby jeszcze lepszy, gdyby nie względnie słabe podświetlenie ekranu. Maksymalna luminancja w najjaśniejszym punkcie nie przekracza nawet 200 cd/m². Pod tym względem Vostro 3300 ustępuje niektórym swoim konkurentom.

178.3
cd/m²
174.6
cd/m²
158.5
cd/m²
180.6
cd/m²
172.1
cd/m²
155.6
cd/m²
195.2
cd/m²
164.6
cd/m²
146.9
cd/m²
podświetlenie ekranu
maksimum: 195.2 cd/m² (Nits) średnia: 169.6 cd/m²
rozświetlenie: 75 %
kontrast: 191:1 (czerń: 0.9 cd/m²)

Na ustawieniach fabrycznych kolory są dość blade. Oglądając różnokolorowe plansze, można się przekonać, że brakuje nieco tonów ciepłych. Z edytora tekstu i przeglądarki internetowej korzysta się jednak dobrze ze względu na wysoką jakość bieli. Jest ona tylko minimalnie zaniebieszczona. Z kolei czerni z prawdziwego zdarzenia nie da się uzyskać nawet patrząc na ekran idealnie na wprost. Zawsze jest ona szarawa, a efekt ten tylko się pogłębia przy zmianie kąta patrzenia w pionie.

Wadą matrycy Vostro są bardzo wąskie pionowe kąty widzenia. Są one gorsze niż przeciętna dla laptopów.

Dell Vostro 3300
Dell Vostro 3300
Dell Vostro 3300
Dell Vostro 3300
Dell Vostro 3300
Dell Vostro 3300
Dell Vostro 3300
Dell Vostro 3300
Dell Vostro 3300
 

Osiągi

Testowany Dell V3300 był wyposażony w procesor Core i5-430M (2,26 GHz). Jak na notebook o niewielkiej i smukłej obudowie to dość potężna jednostka. Szczególnie że częstotliwość taktowania jest zwiększana dzięki Turbo Boost do 2,53 GHz (i to dla obu rdzeni). Dzięki procesorowi o bardzo dobrych osiągach Vostro ma dużą przewagę w wydajności nad laptopami z procesorami CULV pierwszej generacji.

Do tego ten model Della może otrzymać kartę grafiki GeForce 310M, która była na wyposażeniu egzemplarza udostępnionego nam na potrzeby testów. Jest to układ z dolnej półki, ale wydajność jego pozwala na uruchamianie wielu gier o niewygórowanych wymaganiach sprzętowych a nawet niektórych zasobożernych przy mocno ograniczonych ustawieniach.

3DMark 2001SE Standard
22031 pkt.
3DMark 03 Standard
10634 pkt.
3DMark 05 Standard
7180 pkt.
3DMark 06 Score Unknown Setting
3885 pkt.
Pomoc
Cinebench R10 Rendering Single 32Bit
2708
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 32Bit
6199
Cinebench R10 Shading 32Bit
3114
Cinebench R10 Rendering Single CPUs 64Bit
3325 Points
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 64Bit
7755 Points
Cinebench R10 Shading 64Bit
3217 Points
Cinebench R11.5 OpenGL 64Bit
8.48 fps
Cinebench R11.5 CPU Multi 64Bit
2.06 Points
Pomoc
320 GB - 7200 rpm
przesył danych (minimum): 42.4 MB/s
przesył danych (maksimum): 94.2 MB/s
przesył danych (średnio): 74.8 MB/s
czas dostępu: 16.1 ms
szybkość interfejsu: 62.1 MB/s
obciążenie procesora: 1 %

Cinebench 11.5

Wydajność w grach

Call of Duty 4
rozdzielczość 1280x720, detale na "normal/medium"
min. 17, śr. 21,57, maks. 28 kl/s

Call of Juarez - Więzy Krwi
rozdzielczość 1280x720, najlepsza jakość
min. 16, śr. 22,85, maks. 34 kl/s

Gothic 3
rozdzielczość 1024x768, detale na "high"
min. 15, śr. 23,78, maks. 31 kl/s

Medal of Honor Airborne

rozdzielczość 1280x720, wszystko na "medium"
min. 30, śr. 37,77, maks. 46 kl/s

PES 2010
rozdzielczość 1280x720, detale na "high"
min. 19, śr. 54,62, maks. 62 kl/s

Supreme Commander
rozdzielczość 1024x768, detale na "high", AA wyłączony
min. 17, śr. 20,35, maks. 25 kl/s

Wiedźmin
rozdzielczość 1280x720, detale na "medium", AA wyłączony
min. 13, śr. 33,63, maks. 59 kl/s

Wpływ na otoczenie

Hałas

Hałas nie jest problemem, jeżeli pracujemy w chłodnym, klimatyzowanym wnętrzu (z temperaturą powietrza poniżej 20°C), korzystając z planu oszczędnego. Wtedy słychać tylko wbudowany dysk twardy komputera.

Poza tym jednak Vostro 3300 nie jest laptopem cichym. Wynika to z faktu, że posiada dość mocne podzespoły jak na mały laptop. W trybach zrównoważonym i wysokiej wydajności przy znikomym obciążeniu wentylator słychać często i pracuje on dość długo. Przejście na tryb oszczędzania energii przynosi pewną ulgę - ze względu na ograniczenie zegarów procesora i karty grafiki wiatraczek może uaktywniać się rzadko i dmucha krótko.

Reakcja na pełne obciążenie podzespołów jest ostra i natychmiastowa - wentylator załącza się migiem i radykalnie zwiększa z czasem prędkość obrotową. W skrajnych warunkach maksymalne natężenie hałasu wynosi aż 44 dB. Emitowany przez układ chłodzenia szum jest wówczas dość uciążliwy dla użytkownika i otoczenia.

Od szumu dysku twardego (który jest dość nikły) o wiele gorsze jest piszczenie (nie klikanie) głowic. Złagodzenia problemu nie przynosi zastosowanie programu quietHDD. Odgłosy dysku są nader irytujące, kiedy nie pracuje wentylator tudzież nie zagłusza ich muzyka, film itp.

Hałas

luz
33.4 / 33.4 / 35.2 dB
HDD
33.8 dB
DVD
35 / 37.3 dB
obciążenie
42.5 / 44.1 dB
  red to green bar
 
 
30 dB
cichy
40 dB(A)
słyszalny
50 dB(A)
irytujący
 
min: dark, med: mid, max: light    (odległość 15 cm)
FurMark + Prime95 - 1 h
FurMark + Prime95 - 1 h
SPECviewperf - 3 h
SPECviewperf - 3 h

Ciepło

Co by nie mówić, Vostro 3300 z GeForce'em 310M jest laptopem ciepłym. Należy wszakże pamiętać, że taki XPS M1330 nie był wcale chłodny, a co dopiero Studio XPS 13. W niewielkiej obudowie Della są zamknięte podzespoły wydzielające niemało ciepła.

Nawet praca w trybie oszczędnym na zasilaniu z akumulatora powoduje odczuwalne nagrzewanie się prawej części notebooka, szczególnie w okolicy kratek wentylacyjnych. Po obu stronach jednostki zasadniczej zanotowaliśmy tam około 40°C. W konsekwencji wymagającego testu obciążeniowego (FurMark+Prime95 aplikowane przez godzinę) spód laptopa osiągnął w najgorętszym miejscu 43°C, a góra platformy roboczej rozgrzała się do 41,5°C.

Różnice pomiędzy wartościami maksymalnymi na zamieszczonych niżej schematach nie są duże ze względu na intensywną aktywność układu chłodzenia pod obciążeniem. Ba, obszary pod i przy gładziku są wręcz cieplejsze wtedy, kiedy podzespoły nie są oszczędzane i pracują na niższym napięciu (a wentylator załącza się tylko z rzadka). 
 
W trybie zrównoważonym, podczas lekkiej pracy, temperatura karty grafiki wynosi około 60°C, a procesora - około 55°C.

w stresie
 29.7 °C35.1 °C41.5 °C 
 29.3 °C36.5 °C37.5 °C 
 29.5 °C35.7 °C39.6 °C 
maks. w ogóle: 41.5 °C
średnia: 34.9 °C
43.3 °C37.2 °C29.7 °C
41.2 °C42.5 °C29.7 °C
36.8 °C35.9 °C29.3 °C
maks. w ogóle: 43.3 °C
średnia: 36.2 °C
temperatura otoczenia 21.5 °C
(±) The average temperature for the upper side under maximal load is 34.9 °C / 95 F, compared to the average of 30.7 °C / 87 F for the devices in the class Subnotebook.
(±) The maximum temperature on the upper side is 41.5 °C / 107 F, compared to the average of 35.9 °C / 97 F, ranging from 21.4 to 59 °C for the class Subnotebook.
(±) The bottom heats up to a maximum of 43.3 °C / 110 F, compared to the average of 39.4 °C / 103 F
(±) In idle usage, the average temperature for the upper side is 35.9 °C / 97 F, compared to the device average of 30.7 °C / 87 F.
(±) The palmrests and touchpad can get very hot to the touch with a maximum of 39.6 °C / 103.3 F.
(-) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 28.3 °C / 82.9 F (-11.3 °C / -20.4 F).

Głośniki

Vostro 3300 posiada jeden głośniczek i gra on oczywiście słabo. Jest to naturalnie wada, ale nie tak poważna, jak może się wydawać na początku. Odtwarzany dźwięk jest marnej jakości, zniekształcony i słuchanie go nie jest przyjemne. Kiedy jednak stwierdziliśmy, że ten jeden głośnik gra głośniej niż głośniki stereo Acera 5740G, nasza ocena systemu audio Della przestała być surowa.

Wydajność akumulatora

Sprzedawane w naszym kraju laptopy Vostro 3300 otrzymują akumulator 4-komorowy o pojemności 40 Wh. Taka bateria to za mało, by czynić ten komputer dostatecznie mobilnym. Czasy pracy podczas korzystania z internetu przez WLAN wyniosły w naszych testach od niespełna dwóch godzin do dwóch godzin i czterdziestu minut (w zależności od planu zasilania). I przebiegów w takich granicach należy się spodziewać w codziennym użytkowaniu.

By wydłużyć możliwość korzystania z Vostro 3300 bez podpinania zasilacza, radzimy zatem zaopatrzyć się w akumulator 8-komorowy o pojemności 80 Wh. Ma on jednak taki feler, że wystaje sporo poza obrys obudowy od spodu i postawiony na podłożu laptop opiera się na nim.

Wydajność akumulatora
luz
3h 9min
sieć przez WLAN
1h 53min
DVD
1h 54min
obciążenie
1h 01min
Pobór mocy
wyłączony / stan wstrzymaniadarklight 0 / 0 W
luzdarkmidlight 12 / 15 / 21 W
obciążenie midlight 52 / 66 W
 color bar
Legenda: min: dark, med: mid, max: light        
Currently we use the Metrahit Energy, a professional single phase power quality and energy measurement digital multimeter, for our measurements. Find out more about it here. All of our test methods can be found here.

Podsumowanie

Dell Vostro 3300 to fajny laptop, którego używa się z przyjemnością. Jako że nie ma jednak konstrukcji idealnych, i w jego przypadku znajdzie się jakiś zgryz. Tutaj jest to stanowczo zbyt mało pojemny akumulator standardowy. Korzystając z niego nie da się oderwać na dłużej od gniazdka. Tym samym trudno docenić jeden z kluczowych atutów małego Della, jakim jest półmatowa matryca - ta bowiem okazuje się nieodzowna dopiero przy pracy na świeżym powietrzu lub w podróży.

Choć Vostro 3300 odczuwalnie nagrzewa się z prawej strony, mocno hałasuje pod obciążeniem, to nie sposób nie polubić tego laptopa, który z jednej strony oferuje wysoką wydajność procesora, a z drugiej ma kompaktowe wymiary i jest względnie lekki. Wysoko oceniliśmy też solidność obudowy, a przede wszystkim to, że jest ona niemal całkowicie matowa. Klawiatura Vostro 3300 nie jest może ideałem, ale i tak jest wygodniejsza niż klawiatury większości współczesnych laptopów podobnej wielkości.

Dell Vostro 3300
Dell Vostro 3300

Dziękujemy za wypożyczenie egzemplarza do testu firmie X-KOM.

Please share our article, every link counts!
Dell Vostro 3300
bohater testu: Dell Vostro 3300

Specyfikacja techniczna

Dell Vostro 3300
Procesor
Intel Core i5-430M 2 x 2.3 - 2.5 GHz, Arrandale
Karta grafiki
NVIDIA GeForce 310M - 512 MB VRAM, rdzeń: 625 MHz, pamięć: 790 MHz, DDR3, ForceWare 188.38
Pamięć
4 GB 
, Samsung DDR3-1333, 2x 2 GB
Matryca
13.30 cali 16:9, 1366 x 768 pikseli, AU Optronics AUO112C / B133XW01, LED backlight, refleksująca: tak
Chipset
Intel HM57
Dysk twardy
320 GB - 7200 rpm, 320 GB 
, 7200 obr/min, Seagate ST9320423AS
Karta dźwiękowa
IDT 92HD81B1X @ Intel Ibex Peak PCH - High Definition Audio Controller
Złącza
1 ExpressCard/34, 2 USB 2.0, 1 VGA/D-Sub, 1 blokada Kensingtona, 1 eSATA, gniazda audio: wejście mikrofonowe, wyjście słuchawkowe, czytnik kart: 5 w 1
Łączność
Realtek PCIe GBE Family Controller (10/100/1000MBit/s), Dell Wireless 1520 Wireless-N Half Mini Card (a/b/n = Wi-Fi 4/), Bluetooth 2.1
Napęd optyczny
TSSTcorp CDDVDW TS-U633F
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 28.6 x 325 x 229
Akumulator
44 Wh litowo-jonowy, 4 ogniwa
System operacyjny
Microsoft Windows 7 Home Premium 64 Bit
Camera
kamerka: 2 MPx
Inne
zasilacz: 19,5 V, 4,82 A
Waga
1.973 kg, zasilacz: 412 g
Cena
2949 PLN

 

Sprzęt dostarczył

sklep komputerowy X-Kom
Dell Vostro 3300
Dell Vostro 3300
Dell Vostro 3300
Dell Vostro 3300
Dell Vostro 3300
Dell Vostro 3300
Dell Vostro 3300
Dell Vostro 3300
Dell Vostro 3300
Dell Vostro 3300
Dell Vostro 3300
Dell Vostro 3300
Dell Vostro 3300
Dell Vostro 3300
Dell Vostro 3300
Dell Vostro 3300
Dell Vostro 3300
Dell Vostro 3300
Dell Vostro 3300
Dell Vostro 3300
Dell Vostro 3300
Dell Vostro 3300
Dell Vostro 3300
Dell Vostro 3300
Dell Vostro 3300
Dell Vostro 3300
Dell Vostro 3300
Dell Vostro 3300
Dell Vostro 3300
Dell Vostro 3300
Dell Vostro 3300
Dell Vostro 3300
Dell Vostro 3300
Dell Vostro 3300
Dell Vostro 3300
Dell Vostro 3300
Dell Vostro 3300
Dell Vostro 3300

Podobne laptopy

Notebooki innego producenta i/lub z innym CPU

Recenzja Asus U36JC
GeForce 310M, Core i5 460M
Recenzja Samsung Q330
GeForce 310M, Core i3 350M
Recenzja Samsung QX310
GeForce 310M, Core i5 460M
Recenzja Asus UL30JT
GeForce 310M, Core i5 520UM

Notebooki z tym samym GPU

Recenzja Asus U43JC Bamboo
GeForce 310M, Core i5 450M, 14.00", 2.258 kg

Laptopy z tą samą przekątną ekranu i/lub wagą

Za

+matryca półmatowa
+matowa obudowa
+jakość zastosowanych materiałów i solidność konstrukcji
+wygodna klawiatura o dużych płytkach
+fajny, przyjemny w użytkowaniu gładzik
+wydajny procesor
 

Przeciw

-mało pojemny akumulator standardowy i krótka praca w odcięciu od gniazdka
-brak wyjścia HDMI
-mocno hałasuje pod obciążeniem
-nagrzewanie się prawej części laptopa
-wąskie kąty pionowe matrycy
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja Dell Vostro 3300
Sylwester Cyba (Update: 2020-01-26)