Notebookcheck Logo

Test Asus X55Sv

Od pewnego czasu Asus zapełnia konsekwentnie wszystkie segmenty rynku swoimi propozycjami, tak że gama jego modeli laptopów rozrasta się w szalonym tempie. Stała się już ona na tyle obszerna, że trudno się w niej połapać, szczególnie osobie kupującej pierwszy notebook. Z tego przybytku można wyłuskać prawdziwe rodzynki. Ze względu na bardzo korzystne właściwości użytkowe takim właśnie wydał się nam Asus X55Sv.

Obudowa

Asus X55Sv

Obudowa tego notebooka ma klasyczną dla Asusa formę. Kolorystyka jest mocno opatrzona, bo srebrno-czarna. W X55Sv Asus zdobył się jednak na pewną oryginalność. Faktura srebrnej części pulpitu jest jedyna w swoim rodzaju - przypomina mianowicie rybią łuskę. Jest ona przyjemna w dotyku, aczkolwiek żeby się o tym przekonać, trzeba usunąć reklamowe naklejki, którymi ją prawie dokumentnie przykryto.

Poddając obudowę oględzinom, można dojść do przekonania, że nie jest to sprzęt wysokiej klasy (oznaczenie serii literą X nie znamionuje, jak można by się domyślać, klasy ekstra). Objawami tego są poskrzypywanie, kiedy obmacujemy korpus notebooka, chwytając go w różnych miejscach, oraz mało estetycznie wyglądające plastiki, z jakich wykonano ramkę ekranu i podstawę komputera. Tworzywo, z którego wykonany jest pulpit, jest nieco elastyczne i w miejscu oparcia nadgarstków poddaje się lekko naciskowi.

Przy poruszaniu ekranem słychać minimalne skrzypienie. Zawisy działają jednak świetnie. Stawiają znaczny opór, nie na tyle jednak mocny, by trzeba się było z nimi siłować. Ekran nie dygocze w każdym razie ani w chwilę po korekcie ustawienia, ani w momencie wystąpienia wstrząsów. Możliwość rozwarcia jest co prawda ograniczona, ale do jakichś 160°, więc to tylko teoretyczny limit.

Wyposażenie w złącza jest bogate, do czego Asus zdążył już nas przyzwyczaić. Użytkownik otrzymuje do dyspozycji między innymi porty eSATA i HDMI. Jezeli chodzi o ergonomię interfejsów, nie spodobało się nam, że zaślepka czytnika kart pamięci wychodzi ciężko.

Kiedy przysunąć doń dłoń, zlokalizowany na lewej ściance wyciąg wali ciepłym powietrzem, choć wcale nie słychać pracy wentylatora. Zasięg strumienia jest znaczny, więc może on przeszkadzań osobom operującym prowadzoną lewą ręką myszką.

przód: gniazdo podczerwieni, wyłącznik WiFi
przód: gniazdo podczerwieni, wyłącznik WiFi
lewy bok: VGA, wylot wentylatora, FireWire, e-SATA/USB, ExpressCard, HDMI, czytnik kart
lewy bok: VGA, wylot wentylatora, FireWire, e-SATA/USB, ExpressCard, HDMI, czytnik kart
prawy bok: wejście mikrofonowe, wyjście słuchawkowe, SPDIF, 2x USB, napęd optyczny, USB
prawy bok: wejście mikrofonowe, wyjście słuchawkowe, SPDIF, 2x USB, napęd optyczny, USB
tył: blokada Kensingtona, akumulator, modem, LAN, gniazdo zasilania
tył: blokada Kensingtona, akumulator, modem, LAN, gniazdo zasilania

Osprzęt

Asus X55Sv jest dowodem na to, że możliwe jest takie zabudowanie klawiatury, gdzie obok bloku zasadniczego zmieści się blok numeryczny i nie odbywa się to ze szkodą dla funkcjonalności podstawowej części instrumentu.

Jeżeli chodzi o konstrukcję, rozplanowanie i właściwości użytkowe klawiatura jest na całkiem przyzwoitym poziomie, który zwykle znamionuje laptopy Asusa. Powierzchnia płytek nie jest zbyt miła w dotyku, ale nie jest też odpychająca. Przede wszystkim jednak dzięki dobrze dobranym charakterystykom klawiatury pisze się wygodnie i szybko. A że klawisze są rozlokowane w rozsądnych miejscach i wszystkie mają zadowalające rozmiary, łatwo do niej przywyknąć oraz pisać bez pomyłek.

Na hałas też nie można narzekać, choć trzeba powiedzieć, że płytki w lewej części pobrzękują, o ile uderza się w nie mocniej.

Touchpad można zjechać, jeśli się jest drobiazgowym, ale też można nad nim przejść do porządku. Otóż osoba korzystająca tylko z tabliczki i pukająca dla kliku będzie sobie chwalić bardzo dobry ślizg, odpowiednią czułość i niezła precyzję tego przyrządu. Jeżeli jednak użytkownik ma ciężką rękę i zdarzy mu się wdusić tabliczkę, wyjdzie na jaw niefajny feler. Okazuje się, że ugina się ona (o jakieś 0,5 mm, tak że można zobaczyć światło przy krawędzi prawej) na znacznym obszarze przy prawym przednim rogu, a przy tym spektakularnie strzela. No, czegoś takiego jeszcze nie widzieliśmy (prawdopodobnie to jednak przypadłość konkretnego egzemplarza).

Asus tradycyjnie nie popisał się z przyciskami, które towarzyszą gładzikowi. Nie występują tu co prawda rozległe strefy martwe, ale wyróżniliśmy bez problemu obszary mniej doskonałego reagowania. W dodatku w przypadku lewego klikacza obserwowaliśmy często, że po naciśnięciu nie powracał do pozycji wyjściowej od razu, a na dwa tempa. To drugie odbicie, okraszone głuchym odgłosem, następowało czasem po dłuższym momencie od użycia przycisku. Ot, taki swojski fenomen.

klawiatura w Asus X55Sv
klawiatura
touchpad w Asus X55Sv
touchpad

Obraz

Egzemplarz, który testowaliśmy był wyposażony w matrycę 15,4” WXGA (1280x800) produkcji Chi Mei Optoelectronics. Wydała się nam ona minimalnie lepsza od wyświetlacza LG Display z testowanego jednocześnie Asusa M51Se.

Kolory uznaliśmy za nieco doskonalsze. Były lepiej nasycone i dopatrzyliśmy się większej reprezentacji barw ciepłych (ze szczególnym uwzględnieniem żółci). To ostatnie potwierdzałaby kolejna obserwacja, to jest nieznaczne tylko zaniebieszczenie widoczne na tapetach z udziałem odcieni szarości.

197
cd/m²
210.8
cd/m²
188.8
cd/m²
179.4
cd/m²
210.2
cd/m²
164.8
cd/m²
163.6
cd/m²
155
cd/m²
156.1
cd/m²
podświetlenie ekranu
maksimum: 210.8 cd/m² (Nits) średnia: 180.6 cd/m²
rozświetlenie: 74 %
kontrast: 234:1 (czerń: 0.9 cd/m²)

disp2

Jasność obrazu jest naszym zdaniem w pełni zadowalająca. W tym aspekcie matryca X55Sv przewyższa zdecydowanie tę z Asusa M51Se, jako że średnia luminancja przy maksymalnej sile podswietlenia jest o całe 20 cd/m² (czyli 12,5%) wyższa. Rozświetlenie wyraża się wartością 73,5%. Maksymalny kontrast jest przyzwoity, gdyż jego proporcja to 234:1.

kąty widzenia w Asus X55Sv
kąty widzenia w Asus X55Sv
kąty widzenia w Asus X55Sv
kąty widzenia w Asus X55Sv
kąty widzenia w Asus X55Sv
kąty widzenia w Asus X55Sv
kąty widzenia w Asus X55Sv
kąty widzenia w Asus X55Sv
kąty widzenia w Asus X55Sv

Osiągi

Testowany przez nas X55Sv dysponował procesorem Intel Core 2 Duo T8100 (2,1 GHz). Jest to najsłabszy przedstawiciel pierwszej generacji Penrynów, a więc jednostek produkowanych w technologii 45 nm, ale pracujących jeszcze na szynie 800 MHz, która była charakterystyczna dla ostatnich Meromów. Co prawda między nim a wyższym o szczebelek T8300 istnieje wymierna różnica w wydajności (naszym zdaniem warta dopłaty), to jednak trudno ją wychwycić  podczas powszedniego użytkowania komputera.  

Karta graficzna GeForce 9500M GS to przemianowany układ GF 8600M GT. Prawie, bo jednak Nvidia wprowadziła pewne poprawki, no i odświeżona karta osiąga lepsze wyniki w testach referencyjnych.

Wypada ona również zupełnie dobrze w sprawdzianach praktycznych, jako że można z jej pomocą uskuteczniać najnowsze gry (aczkolwiek przy zmniejszonej rozdzielczości i czasem ograniczonych szczegółach). Popularny ostatnio COD4 wypada bardzo ładnie w rozdzielczości XGA i na maksymalnych detalach.

3DMark 2001SE Standard
16781 pkt.
3DMark 03 Standard
6580 pkt.
3DMark 06 1280x800 Score
3352 pkt.
Pomoc
Cinebench R10
 UstawieniaWynik
 Shading 32Bit3161 Points
 Rendering Multiple CPUs 32Bit4282 Points
 Rendering Single 32Bit2357 Points
Quake 3 Arena - Timedemo
 RozdzielczośćUstawieniaWynik
 1024x768highest, 0xAA, 0xAF454.6 fps
F.E.A.R.
 RozdzielczośćUstawieniaWynik
 1024x768GPU: max, CPU: max, 0xAA, 0xAF27 fps
 800x600GPU medium, CPU medium, 0xAA, 0xAF29 fps
 640x480GPU min, CPU min, 0xAA, 0xAF52 fps
250 GB - 5400 rpm
przesył danych (minimum): 29 MB/s
przesył danych (maksimum): 61 MB/s
przesył danych (średnio): 46 MB/s
czas dostępu: 16 ms
szybkość interfejsu: 71 MB/s
obciążenie procesora: 11 %

Wpływ na otoczenie

Hałas

X55Sv okazał się laptopem niespodziewanie stonowanym. Biorąc pod uwagę siedzące w nim podzespoły, można go wręcz uznać za sprzęt wyciszony.

Trudno w to uwierzyć, ale wentylator załącza się jedynie podczas pracy z obciążeniem. Kiedy korzystamy z komputera rutynowo, bez specjalnego męczenia podzespołów, z jego strony jest cicho. Oczywiście słychać leniwy szmer dysku twardego, ale to wszystko.

Wentylator idzie w ruch dopiero po paru minutach obciążania i zrazu jest słabo słyszalny (natężenie jego odgłosu to 33,6 dB). Osiągając poziom maksymalny, hałas staje się bardziej wyrazisty, przy czym można go porównać do szumu kołującego samolotu (oczywiście w miniskali, bo notowane wówczas ciśnienie akustyczne to zaledwie 35 dB – chodzi o charakterystykę dźwięku).

Hałas

luz
32.8 / 32.8 / 33 dB
HDD
33 dB
DVD
34.3 / 41 dB
obciążenie
33.6 / 35.1 dB
  red to green bar
 
 
30 dB
cichy
40 dB(A)
słyszalny
50 dB(A)
irytujący
 
min: dark, med: mid, max: light    (odległość 15 cm)

Ciepło

Mamy dobrą wiadomość dla osób zrażonych do laptopów z wydajnymi podsystemami graficznymi problemem przesadnego nagrzewania się. Jest świetnie.

Po długiej pracy z obciążeniem nawet w letnich temperaturach obudowa nagrzewa się w stopniu umiarkowanym. Na pulpicie właściwie nieodczuwalnie, gdyż osiąga tam wartość 36 stopni Celsjusza. Na spodzie też spokój, gdyż skrajna temperatura wynosi tam niewiele ponad 38 kresek.

Nie dość zatem, że X55Sv jest laptopem cichym, to jeszcze raczy swojego użytkownika znośnymi temperaturami. Kategorycznie należy mu się za to wyróżnienie.

w stresie
 31.9 °C34.3 °C31 °C 
 36.2 °C34.5 °C31.2 °C 
 36.1 °C35.5 °C31.9 °C 
maks. w ogóle: 36.2 °C
średnia: 33.6 °C
30.6 °C31.7 °C38.2 °C
30.3 °C32.2 °C37.5 °C
32.6 °C32.5 °C30.4 °C
maks. w ogóle: 38.2 °C
średnia: 32.9 °C
temperatura otoczenia 25 °C
(±) The average temperature for the upper side under maximal load is 33.6 °C / 92 F, compared to the average of 31.2 °C / 88 F for the devices in the class Multimedia.
(+) The maximum temperature on the upper side is 36.2 °C / 97 F, compared to the average of 36.8 °C / 98 F, ranging from 21.1 to 71 °C for the class Multimedia.
(+) The bottom heats up to a maximum of 38.2 °C / 101 F, compared to the average of 39.1 °C / 102 F
(±) The palmrests and touchpad can get very hot to the touch with a maximum of 36.1 °C / 97 F.
(-) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 28.8 °C / 83.8 F (-7.3 °C / -13.2 F).

Głośniki

Nie są to markowe głośniczki (które już pojawiają się w laptopach Asusa), więc wytwarzany przez nie dźwięk nie jest najwyższych lotów. Odczuwa się wyraźnie brak basów. Niezadowalająca jest też głośność maksymalna. Po prostu: głośniczki, jakich w laptopach wiele.

Wydajność akumulatora

Notebooki Asusa w większości nie brylują na polu długotrwałości pracy na akumulatorze i X55Sv nie jest tutaj wyjątkiem. Składająca się z sześciu ogniw bateria o pojemności 4800 mAh (53 Wh) wystarcza na obejrzenie filmu pełnometrażowego na DVD i może zasilać komputer maksymalnie przez dwie i półgodziny. Bez rygorystycznego oszczędzania energii użytkownik będzie jednak osiągać czasy w granicach 1,5 h, może nieco dłuższe.

Wydajność akumulatora
luz
2h 35min
sieć przez WLAN
1h 46min
DVD
1h 30min
obciążenie
1h 9min
Pobór mocy
wyłączony / stan wstrzymaniadarklight 0 / 0 W
luzdarkmidlight 21 / 31 / 35 W
obciążenie midlight 58 / 71 W
 color bar
Legenda: min: dark, med: mid, max: light        
Currently we use the Metrahit Energy, a professional single phase power quality and energy measurement digital multimeter, for our measurements. Find out more about it here. All of our test methods can be found here.

Podsumowanie

Patrząc na to, co ma ostatnio do zaoferowania, Asus, model X55Sv to świetny sprzęt. Wysoka ocena należy się przede wszystkim za połączenie dość dużej wydajności ze świetną kultura pracy. Notebook ten ma bowiem na wyposażeniu kartę graficzną GF 9500M GS, na której można śmiało (aczkolwiek licząc się z pewnymi ograniczeniami) odpalać najnowsze gry, a jednocześnie jest bardzo cichy i nie ma tendencji do stawania się gorącym.

Minusy tej konstrukcji to przeciętna jakość wykonania i nie nadzwyczajna solidność (aczkolwiek zawiasy spisują się znakomicie), słabe (w porównaniu z niektórymi konkurentami) głośniczki oraz krótka praca na zasilaniu akumulatorowym.

Asus X55Sv
Asus X55Sv

Dziękujemy za wypożyczenie egzemplarza do testu firmie X-KOM.

Please share our article, every link counts!
.170
Asus X55Sv
pod lupą: Asus X55Sv

Specyfikacja techniczna

Asus X55Sv
Procesor
Intel Core 2 Duo T8100 2 x 2.1 GHz, Penryn
Karta grafiki
NVIDIA GeForce 9500M GS - 512 MB VRAM, rdzeń: 475 MHz, pamięć: 400 MHz, DDR2, 7.15.11.5680
Pamięć
3 GB 
, Samsung, DDR2-667, 1 + 2 GB, maks. 4 GB
Matryca
15.00 cali 16:10, 1280 x 800 pikseli, AU Optronics B154EW08 V1, refleksująca: tak
Chipset
Intel PM965
Dysk twardy
250 GB - 5400 rpm, 250 GB 
, 5400 obr/min, Seagate ST9250827AS
Karta dźwiękowa
Realtek ALC888
Złącza
1 ExpressCard/54, 3 USB 2.0, 1 FireWire, 1 VGA/D-Sub, 1 HDMI, 56k modem, 1 blokada Kensingtona, gniazda audio: wejście mikrofonowe, wyjście słuchawkowe, czytnik kart: 4 w 1 (SD/MMC/MS/MS Pro), JMicron JMB36X, E-SATA
Łączność
Marvell Yukon 88E8055 PCI-E Gigabit Ethernet Controller (10/100/1000MBit/s), Intel Wireless WiFi Link 4965AGN (a/b/g/n = Wi-Fi 4/), Bluetooth jest
Napęd optyczny
HL-DT-ST DVDRAM GSA-T40N
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 44 x 375 x 269
Akumulator
0 Wh litowo-jonowy, 6-komorowa 4800 mAh
System operacyjny
Microsoft Windows Vista Home Premium 32 Bit
Inne
kamerka 1,3 megapiksela
Waga
2.947 kg, zasilacz: 331 g
Cena
3649 PLN

 

Sprzęt dostarczył

sklep komputerowy X-Kom
Asus X55Sv
seria X55Sv zalicza się do mniej wybajerzonych Asusów
Asus X55Sv
możliwość korzystania z Asusa w charakterze komputera przenośnego jest poważnie ograniczona krótkimi czasami pracy na akumulatorze
Asus X55Sv
obudowa nagrzewa się w znikomym stopniu nawet latem
Asus X55Sv
wentylacja bucha co prawda bez przerwy gorącym powietrzem, ale szumi tylko wtedy, gdy komputer pracuje z obciążeniem
Asus X55Sv
do gładzika nie mielibyśmy zastrzeżeń, gdyby nie... odsyłamy do odpowiedniego fragmentu recenzji
Asus X55Sv
... jako że wskutek umiejętnego wciśnięcia osobnego bloku numerycznego nie ucierpiała wielkość zasadniczych klawiszy
Asus X55Sv
klawiatura jest wygodna...
Asus X55Sv
bogate wyposażenie w złącza cieszy
Asus X55Sv
... znakomicie utrzymując ekran w wybranej przez użytkownika pozycji
Asus X55Sv
zawiasy działają świetnie...
Asus X55Sv
wzornictwo nie jest zresztą wcale tak surowe, jak by się można było domyślać po naszej wstępnej charakterystyce
Asus X55Sv
notebook ten może się wszelako pochwalić oryginalnym wykończeniem pulpitu
Asus X55Sv
poznamy to po bardziej tradycyjnej pokrywie ekranu, bez często stosowanego teraz lakieru fortepianowego
Asus X55Sv
w sumie jednak X55Sv wydał się nam jednym z najlepszych notebooków Asusa, z jakimi mieliśmy ostatnio do czynienia

Podobne laptopy

Notebooki innego producenta i/lub z innym CPU

Recenzja Asus M51Sn
GeForce 9500M GS, Core 2 Duo T8300

Notebooki z tym samym GPU

Recenzja Acer Aspire 6920G
GeForce 9500M GS, Core 2 Duo T8100, 16.40", 3.28 kg
Recenzja Asus F8Sn
GeForce 9500M GS, Core 2 Duo T9300, 14.10", 2.65 kg

Laptopy z tą samą przekątną ekranu i/lub wagą

Recenzja Asus ROG Ally Z1 Extreme - gamingowy handheld z wyświetlaczem 120 Hz i AMD Zen4
Radeon 780M, Phoenix (Zen 4, Ryzen 7040) Z1 Extreme, 7.00", 0.611 kg
Recenzja Asus VivoBook Pro 16: Multimedialny laptop z Core i7, RTX 3050 Ti i DCI-P3
GeForce RTX 3050 Ti Laptop GPU, Alder Lake-S i7-12700H, 16.00", 1.9 kg
Recenzja Asus ProArt StudioBook 16 H7600ZW: Ostateczna alternatywa MacBooka Pro dla twórców treści
GeForce RTX 3070 Ti Laptop GPU, Alder Lake-P i9-12900H, 16.00", 2.4 kg
1080p OLED dla mas: Recenzja laptopa Asus VivoBook 15X M1503QA
Vega 7, Cezanne (Zen 3, Ryzen 5000) R5 5600H, 15.60", 1.705 kg
Recenzja laptopa Asus VivoBook S15: iGPU zapewnia wzrost wydajności
Radeon 680M, Rembrandt (Zen 3+) R7 6800H, 15.60", 1.89 kg

Za

+zadziwiająco cicha praca
+nie ma problemu z nagrzewaniem się obudowy
+niezła wydajność
+wygodna klawiatura z umiejętnie wciśniętym blokiem numerycznym
+bogate wyposażenie w złącza
+świetnie działające zawiasy
 

Przeciw

-krótka praca na akumulatorze
-słabe głośniczki
-mało estetyczne plastiki w niektórych miejscach
-dająca się wciskać tabliczka gładzika
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja Asus X55Sv
Sylwester Cyba (Update: 2015-10- 1)