Notebookcheck Logo

Test Asus N53JN

Po teście większego modelu N73JN czas na recenzję Asusa N53JN z wyświetlaczem 15,6” (w testowanym egzemplarzu miała ona rozdzielczość HD Ready, ale dostępna jest też wersja z Full HD). Rozwiązania techniczne takie jak fabryczne podkręcenie procesora, wydajna karta grafiki, technologia Nvidia Optimus i USB 3.0 czynią go jednym z ciekawszych laptopów, które można nazywać uniwersalnymi (dobrze nadającymi się do pracy i rozrywki). Czy warto jednak dołożyć kilkaset złotych i kupić Asusa a nie któryś z konkurencyjnych modeli innych marek?

Obudowa

Asus N53JN-SX029D

Stojąc na wystawie sklepowej, nowy Asus N53JN już na pierwszy rzut oka wyróżnia się na tle konkurencyjnych konstrukcji. Niewątpliwy wpływ na jego wyrafinowany wygląd ma nowy profil boczny, który subtelnie wznosi się od przodu ku tyłowi i opada falą na kilka centymetrów przed tylną ścianką. Poza nietuzinkową linią laptop Asusa cechuje się także dość ciekawym zestawieniem elementów plastikowych z elementami wykonanymi ze szczotkowanego aluminium.

Pokrywa matrycy wykonana jest z wierzchu z wspomnianego wyżej metalu, dzięki czemu podczas ruchów towarzyszących otwieraniu bądź zamykaniu klapa zachowuje należytą sztywność. Sztywna powierzchnia zewnętrzna zabezpiecza także wyświetlacz przed zakłóceniami obrazu nawet podczas wywieranego na nią silniejszego nacisku. Dodatkowym plusem zewnętrznej powierzchni aluminiowej jest jej dość duża odporność na odciski palców. Niestety dla kontrastu wykonana z czarnego połyskliwego plastiku, wewnętrzna ramka ekranu nie może się już pochwalić taką zaletą.

Zawiasy umieszczono dość nietypowo, bo w osłonie systemu nagłośnienia. Umożliwiają one odchylenie ekranu o kąt do 130 stopni i chodzą z dość dużym oporem. Podczas podnoszenia matrycy jedną ręką bez przytrzymania potrafią poderwać jednostkę zasadniczą do góry.

Platforma robocza jest jedną z bardziej udanych konstrukcji, jakie miałem przyjemność recenzować w tym roku. Obudowa tej części komputera jest kompozycją powstałą z połączenia szczotkowanego aluminium (podkładka pod ręce), plastiku okalającego klawiaturę i stanowiącego spód jednostki oraz metalowej siateczki maskującej głośniki. Największą zaletą tego konglomeratu materiałów jest sztywność, jaką zapewniają konstrukcji. Asus N53JN jest jedną z nielicznych maszyn, których obudowa po prostu nie ugina się w żadnym miejscu. Nawet newralgiczne okolice napędu optycznego, które są pietą achillesową większości notebooków, w omawianym modelu nie uginają się pod naciskiem. Wartym pochwały jest również fakt, iż cała powierzchnia pulpitu jest dość odporna na zabrudzenia i zbieranie linii papilarnych.

Rozmieszczenie złączy nie jest najdoskonalsze, a to za sprawą umieszczonych na prawej ścianie gniazd audio oraz dwóch USB. Nie jest też na szczęście najgorsze, albowiem na przeciwległej ściance umieszczono jeden port USB 3.0 oraz połączone w jeden eSATA i USB a także mogący w pewnych sytuacjach zastąpić mini-jacki port HDMI.

z przodu brak złączy
z przodu brak złączy
lewy bok: USB 3.0, eSATA/USB, czytnik kart, LAN, HDMI, zaślepka brakującego wyjścia antenowego, szczeliny układu chłodzenia
lewy bok: USB 3.0, eSATA/USB, czytnik kart, LAN, HDMI, zaślepka brakującego wyjścia antenowego, szczeliny układu chłodzenia
prawy bok: 2x audio, 2x USB, napęd optyczny, przełącznik WiFi
prawy bok: 2x audio, 2x USB, napęd optyczny, przełącznik WiFi
tył: blokada Kensingtona, VGA, akumulator, gniazdo zasilania
tył: blokada Kensingtona, VGA, akumulator, gniazdo zasilania

Osprzęt

Zainstalowana w N53JN klawiatura jest tym samym modelem, który wzbudził zdegustowanie opisane w recenzji N73JN. W mniejszym modelu to urządzenie zdaje się być jednak lepiej dopasowane i spasowane. Ugięcia wytknięte klawiaturze N73JN tu zostały dość znacznie zredukowane i występują (w mniejszym stopniu) jedynie w niektórych obszarach (środek górnej części oraz blok numeryczny). Rozlokowanie klawiszy na pierwszy rzut oka wydaje się poprawne. Niestety powiększony prawy klawisz ctrl oraz bezmyślnie umieszczona w bloku numerycznym prawa strzałka wymagają pewnego przyzwyczajenia, zanim staną się użyteczne. Niewątpliwym plusem omawianego urządzenia jest natomiast brak większych ograniczeń przy wykorzystaniu kilku klawiszy na raz podczas wirtualnych rozgrywek.

Gładzik - podobnie jak w N73JN - wyprodukowała firma Elan. Jego zaletą jest klasyczna tafla dotykowa osadzona nieco poniżej linii pulpitu, z dobrze wyznaczonymi granicami oraz powierzchnią, która nie powoduje zadrażnień na opuszkach palców. Do wad zaś należą niska rozdzielczość, niezbyt wysoka precyzja oraz martwa strefa przy dolnej krawędzi. Dość kontrowersyjna jest z kolei płytka z przyciskami gładzika. Z jednej strony przyciski chodzą całkiem poprawnie i mimo niewielkiego skoku całkiem znośnie pod względem emitowanego hałasu. Z drugiej strony nie wiedzieć czemu producent uczynił jej powierzchnię lakierowaną i podatną na odciski palców.

Będąc przy opisie osprzętu warto zwrócić uwagę na rewelacyjne rozwiązanie, jakie tajwański producent wprowadził w celu zabezpieczenia prywatności użytkownika. Kamerka, która od dłuższego już czasu jest standardowym wyposażeniem komputerów przenośnych, może zostać wykorzystana do podglądania, co dany użytkownik robi przed swoim laptopem. Dzięki wprowadzonej przez Asusa zasuwce haker przejmujący kontrolę nad kamerką zobaczy jedynie ciemność.

klawiatura
klawiatura
touchpad
touchpad

Obraz

Na wyposażeniu Asusa N53JN znalazła się matryca o błyszczącej powierzchni firmy AU Optronics (B156XW02 V2). Ten panoramiczny model cechujący się przekątną 15,6 cala oraz rozdzielczością natywną 1366x768 jest znany między innymi ze zrecenzowanego wcześniej Asusa K52F.

138.5
cd/m²
135.5
cd/m²
140
cd/m²
141.2
cd/m²
136
cd/m²
141.5
cd/m²
159.4
cd/m²
145.3
cd/m²
145.4
cd/m²
podświetlenie ekranu
maksimum: 159.4 cd/m² (Nits) średnia: 142.5 cd/m²
rozświetlenie: 85 %
kontrast: ∞:1 (czerń: 0 cd/m²)

Testowany egzemplarz nie wykazał się piętnowaną wcześniej ziarnistością obrazu, natomiast wyniki pomiarów jaskrawości obrazu są zadziwiająco niskie i plasują się w granicach przewidzianych dla ekranów pozbawionych podświetlania LED.  

Sądząc po wynikach innych testów tej matrycy, skłonny jestem przypuszczać, iż niewysoka jasność jest przypadłością testowanego egzemplarza, nie zaś całego modelu. Odwzorowanie kolorów - jak zwykle w przypadku matryc laptopów - odbiega od doskonałości wyznaczanej przez paletę RGB. Jest to szczególnie widoczne na wykresie dla koloru niebieskiego. Powyższe pomiary nie zmieniają jednak faktu, iż organoleptycznie obraz nie wzbudził we mnie negatywnego wrażenia i mimo bardzo przeciętnych kątów widzenia nie jest elementem, który mógłby zdyskwalifikować ten laptop w moich oczach.

Asus N53JN-SX029D
Asus N53JN-SX029D
Asus N53JN-SX029D
Asus N53JN-SX029D
Asus N53JN-SX029D
Asus N53JN-SX029D
Asus N53JN-SX029D
Asus N53JN-SX029D
Asus N53JN-SX029D
Asus N53JN-SX029D

Osiągi

Asus N53JN, jako laptop ze średniego segmentu cenowego, otrzymuje procesory z serii Core i3 lub i5 Intela. Na testy trafił egzemplarz z zainstalowanym procesorem i3-370M. Jest to dość ciekawa jednostka taktowana bazowo zegarem 2400 MHz i wykonana w procesie technologicznym 32 nm. W opisywanym CPU zaimplementowano większość nowoczesnych technologii oraz rdzeń graficzny. Pozbawiono go natomiast takich rozwiązań jak Intel VT-d, Intel TET, AES New Instructions oraz - co może najbardziej zmartwić przeciętnego użytkownika - technologii Turbo Boost. Ta ostatnia bolączka została jednak perfekcyjnie zredukowana przez producenta, który posiadaczowi modelu N53JN daje możliwość podniesienia częstotliwości taktowania dzięki opcjom zawartym w BIOS-ie.  

Jak już wspominałem, procesor powinien być zasadniczo taktowany zegarem 2,4 GHz. W testowanym laptopie jednak domyślnie ustawiona jest opcja Turbo, która podnosi taktowanie procesora do 2526,8 MHz. Przy takim właśnie taktowaniu zostały wykonane wszystkie poniższe testy (chyba że zaznaczono inaczej).  

Dzięki zwiększonej wartości taktowania procesor osiągnął bardzo dobre wyniki w testach superPI i wPrime. Przykładowo dla próbki 1M test super PI zakończył się po 17,3 s. Jest to wynik porównywalny do tego, jaki osiąga droższy procesor i5-430M. Przy bardziej wymagającym teście dla próbki 32M czas obliczeń wydłużył się do 934 s, co uplasowało recenzowaną jednostkę przed wspomnianym przedstawicielem serii i5. 

Zainstalowana w Asusie N53JN karta graficzna GeForce GT 335M ze względu na swoje oznaczenie może wydawać się podobna do GF GT 330M. Gdy jednak spojrzeć w parametry techniczne, okaże się, że obie karty dzielą dość znaczące różnice. Ta z testowanego laptopa jest taktowana zegrami odpowiednio 450/1080 MHz dla rdzenia i jednostek cieniujących, podczas gdy słabszy GeForce ma standardowo wyższe taktowania (które wynoszą 575/1265 MHz). GF GT 335M - mimo niższych częstotliwości pracy - jest kartą wydajniejszą za sprawą 72 jednostek cieniujących (GF GT 330M posiada ich zaledwie 48).

Poza „kartą Nvidia o wysokiej wydajności” Asus N53JN posiada także wbudowany w procesor zintegrowany układ graficzny Intela, który dzięki nowej technologii Nvidia Optimus nareszcie stał się podzespołem użytecznym. W teorii Nvidia Optimus ma samoczynnie dobierać najlepszą kartę graficzną do aktualnie wykonywanej pracy. Praktyka na chwilę obecną nieco rozmija się z teorią i wymaga dopracowania. Przykładowo podczas odtwarzania filmu z płyty DVD przy jednym włączeniu używana była karta Nvidii, przy drugim zaś system uznał, że lepiej będzie oszczędzić energię, używając układu Intela. Kolejnym kuriozum były wskazania 3DMarków, które w czasie testów uparcie pokazywały, że test przeprowadzany jest na karcie Intela, podczas gdy wyniki jasno wskazywały na użycie procesora Nvidii. Jednakowoż nie taki „wilk straszny jak go malują”. Odczuwalny jest co prawda brak jakiegoś przycisku, którym można by Optimusa poskromić, tudzież wymusić w prosty sposób pracę konkretnego GPU, ale za to w panelu sterowania Nvidii można konkretnej aplikacji przypisać odpowiednią kartę.  

Na tle wyżej opisywanych podzespołów dysk twardy nie wykazał się niczym szczególnie wartym odnotowania. Jego pojemność wynosi 500 GB, średni transfer zaś - 65,7 MB/s.

3DMark 03 Standard
16659 pkt.
3DMark 05 Standard
13007 pkt.
3DMark 06 1280x768 Score
7549 pkt.
3DMark Vantage P Result
3106 pkt.
Pomoc
Cinebench R10 Rendering Single 32Bit
2820
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 32Bit
6499
Cinebench R10 Shading 32Bit
4294
Cinebench R10 Rendering Single CPUs 64Bit
3446 Points
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 64Bit
7665 Points
Cinebench R10 Shading 64Bit
3777 Points
Cinebench R11.5 OpenGL 64Bit
16.12 fps
Cinebench R11.5 CPU Multi 64Bit
2.07 Points
Pomoc
500 GB - 5400 rpm
przesył danych (minimum): 38.4 MB/s
przesył danych (maksimum): 87 MB/s
przesył danych (średnio): 65.7 MB/s
czas dostępu: 18.9 ms
szybkość interfejsu: 60.5 MB/s
obciążenie procesora: 1 %

Cinebench 11.5

Wydajność w grach

Crysis Warhead

bez AA

1024x768
standard – 25/33,9/43 kl/s
gracz – 13/17,2/21 kl/s
entuzjasta – 8/11,6/15 kl/s

1280x720
standard – 23/28,3/33 kl/s
gracz – 13/15,8/19 kl/s

1366x768
standard – 22/27,0/32 kl/s
gracz – 9/13,2/1 kl/s

Colin McRae: Dirt 2 Demo (trasa Marocco)

ustawienia: High&Ultra, wszystko na maksimum
1024x768 - min. 21,5, średnio 24,7 kl/s
1280x768 - min. 21,4, średnio 24,3 kl/s
1366x768 - min. 20,8, średnio 24,3 kl/s
* testy wykonano przy pomocy wbudowanego benchmarka

Demigod (mapa Katarakty)  
 
1366x768 bez AA
niskie – 57/90,4/99 kl/s
średnie – 32/62,0/71 kl/s
wysokie – 22/37,3/44 kl/s

Need for Speed SHIFT Falken Tire Demo

ustawienia: wszystko na maksimum bez AA
1024x768 – 23/26,5/31 kl/s
1280x768 – 19/24,0/29 kl/s
1366x768 – 19/23,4/27 kl/s

Risen Demo

ustawienia: wszystko na maksimum
1024x768 – 15/22,5/31 kl/s
1280x768 – 14/19,7/26 kl/s
1366x768 – 13/19,2/25 kl/s

Wpływ na otoczenie

Hałas

Pod względem wpływu na otoczenie N53JN niezmiernie przypadł mi do gustu. Podczas pracy bez obciążenia laptop jest prawie że niesłyszalny. Cichy szmer można usłyszeć w dobrze wygłuszonym pomieszczeniu laboratoryjnym, ale użytkując komputer w normalnych warunkach, zostaje on zagłuszony przez tło otoczenia. Moje odczucia zostały potwierdzone przez wskazania urządzeń pomiarowych, których wartości w trakcie pracy na luzie nie przekroczyły 32 dB.

Głośniej acz ciągle bardzo przyzwoicie jest pod obciążeniem. Podczas testów 3DMarka oraz gier wiatraczek emitował hałas na poziomie 35,1 dB i jest to w zasadzie górna granica hałasu, z jaką spotka się użytkownik. Na diagramie poniżej widnieje wartość 39,6 dB, ale została ona uzyskana po ponad półtoragodzinnym katowaniu laptopa przy wykorzystaniu w 100% procesora i grafiki Nvidii.

Mimo że jest to zdaje się najcichszy laptop, jakiego miałem do tej pory przyjemność testować, to jednak nie jest różą bez kolców. Kolcami w przypadku N53JN są cichutkie piski cewek emitowane na skraju słyszalności. Ja osobiście poza sporadycznymi momentami w zasadzie ich nie słyszę, ale użytkownikom o wyczulonym słuchu mogą one przeszkadzać.

Hałas

luz
30.3 / 31.9 / 31.9 dB
HDD
30.3 dB
DVD
33.8 / 40.3 dB
obciążenie
35.1 / 39.6 dB
  red to green bar
 
 
30 dB
cichy
40 dB(A)
słyszalny
50 dB(A)
irytujący
 
min: dark, med: mid, max: light    (odległość 15 cm)
bez obciążenia
bez obciążenia
z obciążeniem
z obciążeniem

Ciepło

Mały, wydajny i zimny - do tej pory zestawienie tych trzech słów było niemal niemożliwe. Projektanci układu chłodzenia N53JN postanowili przełamać ów stereotyp, tworząc konstrukcję spełniającą te wymogi.

Podczas maksymalnego obciążenia zestawem FurMark i Prima95 najwyższe temperatury odnotowane na obudowie sięgnęły zaledwie 37,5°C (i 40,6°C na bardzo niewielkim fragmencie obudowy tuż przy wylocie powietrza z układu chłodzenia) po stronie spodniej oraz 34,2°C po stronie wierzchniej jednostki zasadniczej, czyniąc z omawianego modelu jeden z chłodniejszych laptopów multimedialnych dostępnych na naszym rynku.

w stresie
 30.8 °C30.7 °C25.2 °C 
 34.2 °C31.7 °C27.2 °C 
 30.1 °C29.7 °C26.9 °C 
maks. w ogóle: 34.2 °C
średnia: 29.6 °C
25.4 °C27 °C40 °C
25.5 °C30.4 °C40.6 °C
27 °C27.2 °C28 °C
maks. w ogóle: 40.6 °C
średnia: 30.1 °C
zasilacz  57.1 °C | temperatura otoczenia 23 °C
(+) The average temperature for the upper side under maximal load is 29.6 °C / 85 F, compared to the average of 31.2 °C / 88 F for the devices in the class Multimedia.
(+) The maximum temperature on the upper side is 34.2 °C / 94 F, compared to the average of 36.9 °C / 98 F, ranging from 21.1 to 71 °C for the class Multimedia.
(±) The bottom heats up to a maximum of 40.6 °C / 105 F, compared to the average of 39.1 °C / 102 F
(+) In idle usage, the average temperature for the upper side is 27.1 °C / 81 F, compared to the device average of 31.2 °C / 88 F.
(+) The palmrests and touchpad are cooler than skin temperature with a maximum of 30.1 °C / 86.2 F and are therefore cool to the touch.
(±) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 28.8 °C / 83.8 F (-1.3 °C / -2.4 F).

Głośniki

Specjaliści działu marketingu wychodzą ze skóry, by przedstawić system nagłośnienia N53 w dobrym świetle. Asus podjął nawet współpracę z firmą Bang & Olufsen ICEpower, by uczynić postęp w dziedzinie doznań muzycznych. 

Tymczasem system audio w N53JN jest jedynie głośny i na tym kończą się jego zalety. Słuchając odtwarzanych utworów, można odnieść wrażenie, że dźwięk jest nieco zbyt metaliczny, a jego głębia pozostaje na poziomie zaledwie przeciętnym jak na współczesny laptop. Nie mówię, że dźwięk jest zły, ale wobec szumnych zapowiedzi spodziewałem się czegoś lepszego.

Wydajność akumulatora

Asus nigdy nie rozpieszczał użytkowników swoich laptopów multimedialnych długimi czasami pracy na jednym ładowaniu akumulatora. Przyczyną tego stanu rzeczy są między innymi baterie o skromnej pojemności 4400 mAh.  

N53JN został jednak wyposażony w technologię Nvidia Optimus mającą na celu przedłużenie czasu pracy przy pomocy odpowiedniego doboru jednostki graficznej do aktualnie używanej aplikacji. W praktyce w większości testów (WLAN, DVD, obciążenie) uaktywnienie karty Intela wydłużyło przebiegi o średnio 12 minut. Dużo dłuższe przebiegi odnotowałem podczas testu czytelnika, którego wynik po zmianie grafiki na układ zintegrowany wydłużył się o 43 minuty i pozwolił na nieprzerwane czytanie artykułów przez blisko trzy godziny i dwadzieścia minut.

Wydajność akumulatora
luz
3h 19min
sieć przez WLAN
2h 08min
DVD
1h 41min
obciążenie
0h 47min
Pobór mocy
wyłączony / stan wstrzymaniadarklight 0 / 0 W
luzdarkmidlight 16.4 / 18.4 / 26.8 W
obciążenie midlight 68.5 / 78 W
 color bar
Legenda: min: dark, med: mid, max: light        
Currently we use the Metrahit Energy, a professional single phase power quality and energy measurement digital multimeter, for our measurements. Find out more about it here. All of our test methods can be found here.

Podsumowanie

Asus N53JN jest laptopem, który może wzbudzać mieszane uczucia. Z jednej strony mamy kiepski gładzik, niedopracowanego Optimusa i (przynajmniej w testowanym egzemplarzu) matrycę o niskiej jasności obrazu.

Z drugiej strony w przyzwoitej cenie dostajemy naprawdę niezły sprzęt, który cechuje się bardzo solidną obudową, fabrycznie podkręconym CPU, rewelacyjnie cichą pracą oraz świetnymi temperaturami. Do tego należy dołożyć nowoczesny port USB 3.0 i prostą w wykonaniu, ale jakże cieszącą przesłonę kamerki. Podsumowując plusy i minusy, należy stwierdzić, że na tle notebooków konkurencji Asus N53JN jest naprawdę urządzeniem godnym polecenia.

Asus N53JN-SX029D
Asus N53JN

Dziękujemy za wypożyczenie egzemplarza do testu firmie X-KOM.

Please share our article, every link counts!
Asus N53JN-SX029D
bohater testu: Asus N53JN

Specyfikacja techniczna

Asus N53JN-SX029D
Procesor
Intel Core i3-370M 2 x 2.4 GHz @ 2.5268 GHz, Arrandale
Karta grafiki
NVIDIA GeForce GT 335M - 1024 MB VRAM, rdzeń: 450 MHz, pamięć: 790 MHz, GDDR3, dodatkowo Intel HD Graphics, ForceWare 189.64
Pamięć
4 GB 
, DDR3-1066, 2x 2 GB, maks. 8 GB
Matryca
15.60 cali 16:9, 1366 x 768 pikseli, AU Optronics B156XW02 V2 / AUO22EC, podświetlanie diodami LED, refleksująca: tak
Chipset
Intel HM55
Dysk twardy
500 GB - 5400 rpm, 500 GB 
, 5400 obr/min, Seagate ST9500325AS
Karta dźwiękowa
Realtek ALC269 @ Intel Ibex Peak PCH
Złącza
2 USB 2.0, 1 VGA/D-Sub, 1 HDMI, 1 blokada Kensingtona, 1 eSATA, gniazda audio: wejście mikrofonowe, wyjście słuchawkowe, czytnik kart: jest, USB 3.0
Łączność
Atheros AR8131 PCI-E Gigabit Ethernet Controller (10MBit/s), Atheros AR9285 Wireless Network Adapter (b/g/n = Wi-Fi 4/), Bluetooth 2.1
Napęd optyczny
HL-DT-ST DVDRAM GT32N
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 40.5 x 391 x 266
Akumulator
47 Wh litowo-jonowy, 6 ogniw, 4400 mAh
Camera
kamerka: 2 MPx
Inne
BIOS: 205 / 1.0, głośniki Bang & Olufsen ICE Power Power, zasilacz 19 V, 4,74 A, 90 W
Waga
2.71 kg
Cena
3799 PLN

 

Sprzęt dostarczył

sklep komputerowy X-Kom
Asus N53JN-SX029D
Asus N53JN-SX029D
Asus N53JN-SX029D
Asus N53JN-SX029D
Asus N53JN-SX029D
Asus N53JN-SX029D
Asus N53JN-SX029D
Asus N53JN-SX029D
Asus N53JN-SX029D
Asus N53JN-SX029D
Asus N53JN-SX029D
Asus N53JN-SX029D
Asus N53JN-SX029D
Asus N53JN-SX029D
Asus N53JN-SX029D
Asus N53JN-SX029D
Asus N53JN-SX029D
Asus N53JN-SX029D
Asus N53JN-SX029D
Asus N53JN-SX029D
Asus N53JN-SX029D
Asus N53JN-SX029D
Asus N53JN-SX029D
Asus N53JN-SX029D
Asus N53JN-SX029D
Asus N53JN-SX029D
Asus N53JN-SX029D
Asus N53JN-SX029D
Asus N53JN-SX029D
Asus N53JN-SX029D
Asus N53JN-SX029D
Asus N53JN-SX029D
Asus N53JN-SX029D
Asus N53JN-SX029D

Autor

Niniejszą recenzję przygotował Krzysztof Osuch.

Podobne laptopy

Notebooki z tym samym GPU

Recenzja Asus N73JN
GeForce GT 335M, Core i5 450M, 17.30", 3.6 kg

Laptopy z tą samą przekątną ekranu i/lub wagą

Recenzja Asus Vivobook Pro 16X: Notebook dla twórców z wyjątkowym procesorem
NVIDIA GeForce RTX 4060 Laptop GPU, Raptor Lake-HX i9-13980HX, 16.00", 2.09 kg
Recenzja Asus ProArt Studiobook 16 OLED: Multimedialny laptop z ekstremalną wydajnością procesora
NVIDIA GeForce RTX 4070 Laptop GPU, Raptor Lake-HX i9-13980HX, 16.00", 2.434 kg
Recenzja laptopa Asus Zenbook 14 UM3402Y: Nowa nazwa Ryzen 7 7730U, stara wydajność Zen 3
Vega 8, Cezanne (Zen 3, Ryzen 5000) R7 7730U, 14.00", 1.402 kg

Za

+bardzo solidna obudowa
+USB 3.0
+fabrycznie zwiększona częstotliwość pracy CPU
+rewelacyjnie cicha praca
+świetne temperatury
+przesłona kamery
 

Przeciw

-słaby gładzik
-uciążliwa kontrola nad Optimusem
-matryca o niskich wartościach podświetlenia
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja Asus N53JN
Sylwester Cyba (Update: 2020-01-26)