Notebookcheck Logo

Test Asus G73JW (HD+, Core i5)

To już druga recenzja Asusa G73JW, jaka ukazuje się na naszych łamach. Niniejszy artykuł jest pokłosiem testów tańszej wersji, z procesorem Core i5 oraz matrycą 1600x900 (HD+). Nowy model został w nim porównany ze starszym Asusem G73JH. Zasadnicza różnica między tymi laptopami to karta graficzna – GF GTX 460M w G73JW i MR HD 5870 w G73JH.

Asus G73JW-TY013V

Obudowa

Asus G73JW-TY013V

Po półrocznej przerwie projekt obudowy zainspirowany niewidzialnym bombowcem F-117 Nighthawk powraca. Nowy laptop dla graczy Asusa, G73JW, otrzymał tę samą znaną i cenioną obudowę co starszy G73JH.

Bryła tej blisko 4-kilogramowej maszyny cechuje się niebanalną wizualną lekkością a to za sprawą nietuzinkowej linii, która przechodzi od płaskiego obniżonego przodu (mającego zaledwie 2,8 cm przy zamkniętej matrycy) do podniesionego tyłu, który skrywa dwa układy chłodzenia. Tył ów w najgrubszym miejscu jest dwa razy wyższy (mierzy blisko 6 cm).

Na uwagę oraz pochwałę zasługują użyte materiały. Matowa powierzchnia zapewnia wysoki komfort pracy i zabawy, chroniąc przed zbędnymi refleksami, a także maskując ewentualne zabrudzenia. Niestety, pewnym minusem matowych powierzchni jest ich podatność na zatłuszczenia.

Pokrywa ekranu jest elementem bliskim perfekcji. Mimo pewnej podatności na ugięcia (w środkowej części) świetnie zabezpiecza ekran przed wszelkimi zakłóceniami, jakie mógłby wywołać silniejszy nacisk. Ponadto nie zbiera linii papilarnych użytkownika, nie błyszczy i jest odporniejsza na zarysowania od swoich lakierowanych odpowiedników.

Elementem, który oddala obudowę od perfekcji, są zawiasy. Samym zawiasom niewiele właściwie można zarzucić; są duże, grube i zdają się wystarczająco porządne, by służyć długie lata. Niestety, ich konstrukcja oparta na wysięgnikach wystających z tylnego wzniesienia obudowy blokuje możliwość odchylenia ekranu o kąt powyżej stu dwudziestu kilku stopni.

Jednostka zasadnicza została zaprojektowana tak, by zapewnić komfort grania nawet podczas najdłuższych rozgrywek. Pochylenie platformy roboczej pod kątem 5 stopni zapewnia wysoką ergonomię pracy. Wykonana z materiału przypominającego nieco gumowy plastik powierzchnia pulpitu jest nie tylko przyjemna w dotyku, ale i mało podatna na zabrudzenia (wyjątek stanowią zatłuszczenia).  

Kolejnym czynnikiem wpływającym na pozytywny odbiór laptopa jest rozmieszczenie portów. Projektanci Asusa wykazali się dużą dozą wyobraźni i rozlokowali złącza w sposób budzący zadowolenie u użytkowników praworęcznych. Pierwsze USB na prawej ściance znajduje się ponad 15 centymetrów od frontu obudowy, gniazda audio zaś przeniesiono na lewą stronę. Złącza G73JW uzupełnione zostały o port USB 3.0, którego brak wytykałem przy recenzji wcześniejszego G73JH. Niestety, jest to jedyna poprawa względem wersji JH, bowiem na wyposażeniu nadal nie ma eSATA, ExpressCard i FireWire.

z przodu brak złączy
z przodu brak złączy
lewy bok: LAN, USB, napęd optyczny, USB, 2x audio
lewy bok: LAN, USB, napęd optyczny, USB, 2x audio
prawy bok: gniazdo zasilania, VGA, HDMI, USB, USB 3.0, czytnik kart
prawy bok: gniazdo zasilania, VGA, HDMI, USB, USB 3.0, czytnik kart
tył: zaślepka brakującego gniazda antenowego, akumulator, blokada Kensingtona, szczeliny wentylacyjne
tył: zaślepka brakującego gniazda antenowego, akumulator, blokada Kensingtona, szczeliny wentylacyjne

Osprzęt

Zainstalowana w Asusie G73JW klawiatura to element zaimplementowany z wcześniejszego G73JH. Do jej atutów należą świetnie dobrane materiały, z których ją wykonano. Klawisze są przyjemne w dotyku i chodzą stosunkowo cicho. Wyściółka oddzielająca je od siebie jest wytworzona z matowego plastiku, który wykazuje się dość dużą odpornością na zabrudzenia i zarysowania.  

Klawiatura G73JW jest podświetlana, co w przypadku nocnego grania buduje dodatkowy klimat i pomaga w odnalezieniu klawiszy początkującym użytkownikom. Podświetlanie można oczywiście wyłączyć.  

Niestety manuał Asusa G73JW to nie tylko same plusy. Nie podobało mi się zwężenie klawiszy bloku numerycznego oraz klawiszy wskazujących. Nie najdoskonalszy jest także układ owych klawiszy, bowiem płytka prawej strzałki znajduje się w miejscu, w którym standardowo powinien znajdować się klawisz 0. Kolejnym mankamentem jest niewielka sztywność; silniejszy nacisk na powierzchnię recenzowanej klawiatury wywołuje zauważalne ugięcia.  

Gładzik został w dużej mierze zapożyczony z G73JH. Dzięki rozmiarom (5,5x10,5 cm) należy go zaliczyć do grona większych i wygodniejszych przyrządów tego typu stosowanych w laptopach. Powierzchnia płytki dotykowej jest należycie śliska, jej rozdzielczość nie budzi żadnych zastrzeżeń, a pewne obniżenie względem pulpitu zwiększa dodatkowo przyjemność z użytkowania. Ponadto, chociaż nie zostało to zaznaczone, gładzik jest wyposażony w funkcję przewijania zarówno w pionie, jak i w poziomie.  

Przyciski gładzika uległy pewnej zmianie w porównaniu do G73JH. Belka, na której były osadzone w poprzednim modelu, została podzielona na dwie równe części. Właściwości samych przycisków nie uległy jednak zmianom. Dalej są one przyjemne w dotyku, chodzą cicho i – ze względu na krótki skok – wydają się nieco twarde.

Asus dodaje do kompletu osprzęt zewnętrzny w postaci myszki i plecaka.

klawiatura
klawiatura
płytka dotykowa
płytka dotykowa

Obraz

Podobnie jak w przypadku G73JH w recenzowanym G73JW producent oferuje kilka różnych modeli matryc. Ich cechami wspólnymi są: rozmiar o przekątnej siedemnaście i trzy dziesiąte cala, proporcje ekranu szesnaście na dziewięć oraz lustrzane powierzchnie.

Na potrzeby testu dostarczona została najtańsza wersja notebooka G73JW wyekwipowana w wyświetlacz firmy AU Optronics. AUO139E cechuje się rozdzielczością natywną 1600x900 pikseli, słabymi kątami widzenia, kiepskim odwzorowaniem koloru niebieskiego, a także nieco wyblakłą czernią, której wartość zbliża się do 2 cd/m².

Swego rodzaju ciekawostką jest porównanie tego egzemplarza do matrycy z wcześniej recenzowanego G73JH. Wyniki maksymalnego podświetlenia ekranu G73JW są sporo niższe, chociaż w obu przypadkach to ten sam model wyświetlacza. Być może jest to zasługą innej karty graficznej, być może kwestią innego BIOS-u. Tak czy inaczej matryca tego typu nie powinna być instalowana w sprzęcie tej klasy.

172.7
cd/m²
172.8
cd/m²
164.9
cd/m²
185.3
cd/m²
187.2
cd/m²
183.7
cd/m²
182
cd/m²
195.2
cd/m²
188.9
cd/m²
podświetlenie ekranu
maksimum: 195.2 cd/m² (Nits) średnia: 181.4 cd/m²
rozświetlenie: 84 %
kontrast: ∞:1 (czerń: 0 cd/m²)

O innej matrycy montowanej w G73JW (Full HD produkcji firmy HannStar) można przeczytać w pierwszej recenzji tego modelu.

Asus G73JW-TY013V
Asus G73JW-TY013V
Asus G73JW-TY013V
Asus G73JW-TY013V
Asus G73JW-TY013V
Asus G73JW-TY013V
Asus G73JW-TY013V
Asus G73JW-TY013V
Asus G73JW-TY013V
Asus G73JW-TY013V

Osiągi

Fani Nvidii blisko pół roku czekali na pojawienie się karty zielonych we flagowych notebookach Asus do gier. Pierwsze plotki dotyczyły GF GTX480M, ostatecznie jednak Asus zdecydował się na GF GTX460M i sprzęt z taką właśnie kartą (oraz procesorem i5-430M) trafił na testy.

Dwurdzeniowy procesor Core i5-430M cechuje się taktowaniem na poziomie 2,26-2,53GHz, zaopatrzono go w 3 MB pamięci podręcznej 3. poziomu oraz większość zaawansowanych technologii (między innymi Turbo boost i Hyper-Threading). Niestety, na tle innych procesorów rodziny i5, 430-tka wypada dość blado. Biorąc pod uwagę wyniki testów SuperPI, Cinebench R10 i 3DMark06, pod względem wydajności bliżej jej do i3-370M aniżeli do i5-450M, którego wyniki przykładowo w 3DMarku są o blisko 8% wyższe. Pocieszający jest fakt, iż wiele wersji Asusa G73JW zostało zaopatrzonych w mocniejsze procesory (w pierwszej recenzji znajdzie Czytelnik wyniki testów konfiguracji z Core i7-740QM).

Kartę grafiki GeForce GTX 460M wykonano w technologii 40 nm i oparto na architekturze GF106. Podobnie jak u konkurencyjnego ATI MR HD 5870 Nvidia zainstalowała w końcu pamięci graficzne DDR5. Ponadto nowy GeForce dostał szerszą magistralę (192-bitową), oraz 1,5 GB pamięci wideo. Rdzeń taktowany jest z częstotliwością 675 MHz a pamięci – 1250 MHz; to odpowiednio o 25 MHz mniej i o 250 MHz więcej niż w przypadku Radeona. W ramach wyszczególniania specyfikacji muszę nadmienić, że GF GTX 460M dysponuje 192 rdzeniami CUDA oraz wspiera DirectX w wersji 11.  
 
Jak już wspominałem, zwolennicy Nvidii czekali na ten układ graficzny pół roku. Czy było warto? Pod względem wydajności w testach syntetycznych GF GTX 460M względem MR HD 5870 traci od 5% do 14% (wyjątkiem jest 3DMark05, w którym wynik karty Nvidii był o 4% wyższy niż konkurencyjnego układu ATI).  

W (niektórych) grach natomiast GPU zielonych spisuje się nieco lepiej. Podczas gry w demo Risena minimalne wartości były od dwóch do czterech klatek wyższe niż w przypadku karty ATI, a w wartościach maksymalnych Nvidia miała przewagę w wymiarze 9-10 kl/s.  

Podobne wyniki można zaobserwować w benchmarku gry DiRT 2, w którym GF GTX 460M uzyskał zarówno dla wartości średnich jak minimalnych około 9 klatek na sekundę więcej a to przekłada się na 19-sto – 25% wzrost wydajności w tej grze.

Tezę o wyższości GeForce'a w grach burzy niestety Demigod, w którym karta Nvidii wraz z wyższymi ustawieniami poziomu szczegółów radzi sobie coraz gorzej. Przy maksymalnych ustawieniach średnie wartości prędkości wyświetlania względem MR HD 5870 są o 19 kl/s niższe, a to już niebagatelna różnica (blisko 33%).

Zaletą Asusów z serii G73 jest możliwość instalacji dwóch HDD; właściwie znakomita większość konfiguracji tych notebooków jest oferowana standardowo z dwoma dyskami. Tak było też w testowanym egzemplarzu, w którym umieszczono dwa urządzenia firmy Seagate oznaczone symbolem ST9320423AS. Zainstalowane twardziele cechują się pojemnością 320 GB każdy, a ich talerze wirują z prędkością 7200 obr/min. Przekłada się to na dość wysokie średnie transfery oscylujące w okolicach 73,1 MB/s. Dodatkowym atutem zastosowanych HDD są niskie jak na dyski talerzowe czasy dostępu (w okolicach 17 ms).

 
 
 
 
 
3DMark 03 Standard
33712 pkt.
3DMark 05 Standard
17911 pkt.
3DMark 06 Standard Score
11521 pkt.
3DMark Vantage P Result
6629 pkt.
Pomoc
Cinebench R10 Rendering Single 32Bit
2662
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 32Bit
6398
Cinebench R10 Shading 32Bit
3566
Cinebench R10 Rendering Single CPUs 64Bit
3140 Points
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 64Bit
7213 Points
Cinebench R10 Shading 64Bit
3700 Points
Cinebench R11.5 OpenGL 64Bit
26.15 fps
Cinebench R11.5 CPU Multi 64Bit
2.07 Points
Pomoc
Seagate Momentus 7200.4 ST9320423AS
przesył danych (minimum): 37.5 MB/s
przesył danych (maksimum): 93.7 MB/s
przesył danych (średnio): 73.1 MB/s
czas dostępu: 17.5 ms
szybkość interfejsu: 65.5 MB/s
obciążenie procesora: 1 %

Cinebench 11.5

Standard
Standard
Standard
Standard
Twin Turbo
Twin Turbo
Twin Turbo
Twin Turbo

Wydajność w grach

Crysis Warhead

bez AA

1024x768
standard – 43/67,2/86 kl/s
gracz – 26/37,3/47 kl/s
entuzjasta – 19/37/25,7 kl/s

1280x720
standard – 40/59,8/77 kl/s
gracz – 25/34,1/43 kl/s
entuzjasta – 17/23,1/28 kl/s

1600x900

standard – 34/48,4/59 kl/s
gracz – 18/25,6/32 kl/s
entuzjasta – 14/17,2/21 kl/s

Colin McRae: Dirt 2

demo, trasa Marocco
ustawienia: High&Ultra, wszystko na maksimum

1024x768 - minimum 42,9, średnio 48 kl/s
1600x900 - minimum 42,5, średnio 47,9 kl/s
* testy wykonano przy pomocy wbudowanego benchmarka

Demigod

mapa Katarakty
 
1600x900 bez AA
niskie – 59/93,4/101 kl/s
średnie – 41/85,1/95 kl/s
wysokie – 18/40,0/60 kl/s

Need for Speed: SHIFT Falken Tire

demo
ustawienia: wszystko na maksimum, AAx8
1024x768 – 40/52,5/57 kl/s
1280x720 – 38/49,7/57 kl/s
1600x900 – 30/40,2/46 kl/s

Risen

demo
ustawienia: wszystko na maksimum
1024x768 – 32/40,5/73 kl/s
1280x768 – 28/36,1/64 kl/s
1600x900 – 24/30,9/50 kl/s

Wpływ na otoczenie

Hałas

Po dość cichym G73JH Asus przemyślał prędkości pracy wentylatorów i zdecydował się na odpowiednią ich modyfikację w modelu G73JW. Zaowocowało to zmniejszeniem szmerów w dwóch pierwszych kategoriach pracy na luzie oraz zwiększeniem ich pod choćby niewielkim obciążeniem. 
 
Podczas grania Asus G73JW będzie o ponad 3 dB głośniejszy od G73JH. W czasie maksymalnego obciążenia zanotowałem dwie wartości 41,9 dB oraz 43,6 dB. Ta pierwsza była natężeniem hałasu, jaki układ chłodzenia emitował przez większą cześć czasu trwania testu FurMarka i Prime95. Ta druga wartość pojawiała się sporadycznie, kiedy procesor zaczynał zbliżać się do granicy 80°C. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że w przypadku Asusa G73JW nie występują nagłe przyspieszenia czy zwolnienia obrotów wentylatora. Dzięki płynnemu przechodzeniu od jednej wartości do drugiej w czasie trwania rozgrywki mało kto zwróci uwagę na zwiększenie poziomu hałasu.

Hałas

luz
32.1 / 32.1 / 34.3 dB
HDD
32.1 dB
DVD
35.8 / dB
obciążenie
39.3 / 43.6 dB
  red to green bar
 
 
30 dB
cichy
40 dB(A)
słyszalny
50 dB(A)
irytujący
 
min: dark, med: mid, max: light    (odległość 15 cm)
bez obciążenia
bez obciążenia
z obciążeniem
z obciążeniem

Ciepło

Choć G73JW nie jest już tak cichy jak G73JH, to z pewnością posiada dużo lepiej dopracowaną charakterystykę cieplną. Pod maksymalnym obciążeniem i przy wyższej temperaturze otoczenia jego obudowa (poza maleńkimi fragmentami przy wylocie powietrza) nagrzewała się jeszcze mniej, niż ta znana z G73JH. Entuzjazm przyszłych użytkowników wzbudzi zapewne fakt, iż karta graficzna „zielonych” jest w stresie o 16°C chłodniejsza od swojego „czerwonego” konkurenta.

w stresie
 24.1 °C32.8 °C31.6 °C 
 25.2 °C30.7 °C32.6 °C 
 21.2 °C22.9 °C24.6 °C 
maks. w ogóle: 32.8 °C
średnia: 27.3 °C
44 °C28.5 °C36 °C
32.4 °C27.5 °C24 °C
26.8 °C26.7 °C22.8 °C
maks. w ogóle: 44 °C
średnia: 29.9 °C
zasilacz  60 °C | temperatura otoczenia 21 °C
(+) The average temperature for the upper side under maximal load is 27.3 °C / 81 F, compared to the average of 31.2 °C / 88 F for the devices in the class Multimedia.
(+) The maximum temperature on the upper side is 32.8 °C / 91 F, compared to the average of 36.9 °C / 98 F, ranging from 21.1 to 71 °C for the class Multimedia.
(±) The bottom heats up to a maximum of 44 °C / 111 F, compared to the average of 39.1 °C / 102 F
(+) In idle usage, the average temperature for the upper side is 24 °C / 75 F, compared to the device average of 31.2 °C / 88 F.
(+) The palmrests and touchpad are cooler than skin temperature with a maximum of 24.6 °C / 76.3 F and are therefore cool to the touch.
(+) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 28.8 °C / 83.8 F (+4.2 °C / 7.5 F).

Głośniki

Instalowane w laptopach miniaturowe głośniki nigdy nie dostarczą dźwięku, jaki zapewnia zewnętrzny zestaw. Porównując jednak głośniki G73JW z głośnikami popularniejszych laptopów, ciężko nie usłyszeć przewagi, jaką zapewnia zestaw audio Asusa. Nie chodzi tu tylko o głośność, która jak na urządzenia mobilne jest bardzo wysoka, ale także o głębię dźwięku i jego jakość. Dwa głośniki stereo uzupełnione trzecim, niskotonowym, zapewniają szeroką (jak na laptopa) gamę dźwięku oraz wierność jego odtwarzania. Dzięki zaś obsłudze technologii THX Surround i EAX 5.0. granie w najnowsze tytuły dostarczy dodatkowej radości.

Wydajność akumulatora

Dostarczony w komplecie 8-komorowy akumulator (75 Wh) jest identyczny jak w modelu G73JH. Różne są natomiast czasy pracy na baterii a to za sprawą dopracowanego BIOS-u oraz różnych modeli kart graficznych.  
 
Podczas pracy na maksymalnym oszczędzaniu energii G73JW wytrzymał 51 minut dłużej od G73JH wyposażonego w kartę ATI oraz procesor i5-520M i przepracował blisko trzy i pół godziny. Podczas korzystania z Internetu i oglądania filmu z DVD przebiegi na jednym ładowaniu równały się odpowiednio 2:14 h oraz 1:51 h. W obu przypadkach rozładowywanie akumulatora trwało o 19 minut dłużej niż w modelu z kartą czerwonych. Gorszy czas pracy odnotowałem natomiast pod obciążeniem, gdzie na jednym ładowaniu ogniw laptop wytrzymał jedynie 1:17 h.

W tym miejscu warto zauważyć wysoki pobór mocy przy maksymalnym obciążeniu, który nie dość, że o 34 W przekracza nominalne 120 W, to jest jeszcze o 12 W większy niż w przypadku wersji z mobilnym Radeonem.

Wydajność akumulatora
luz
3h 22min
sieć przez WLAN
2h 14min
DVD
1h 51min
obciążenie
1h 17min
Pobór mocy
wyłączony / stan wstrzymaniadarklight 0 / 0 W
luzdarkmidlight 25.6 / 27.8 / 35.5 W
obciążenie midlight 103 / 154 W
 color bar
Legenda: min: dark, med: mid, max: light        
Currently we use the Metrahit Energy, a professional single phase power quality and energy measurement digital multimeter, for our measurements. Find out more about it here. All of our test methods can be found here.

Asus G73JW a Asus N73JF

 

Podsumowanie

Dzieląc zalety i wady ze swoim poprzednikiem, Asus G73JW jest jedną z ciekawszych propozycji w segmencie mocnych laptopów do gier dostępnych na naszym rynku. 
 
W stosunku do G73JH zmiany są niewielkie. Dodano USB 3.0, podmieniono kartę grafiki na Nvidię, podzielono listewkę z przyciskami gładzika na dwie oddzielne i to właściwie wszystko. 

Dalej nie ma możliwości porządnego odchylenia ekranu, brakuje eSATA i ExpressCard, klawiatura ugina się tak samo, jak poprzednio, i cechuje tym samym niedoskonałym układem klawiszy. W testowanym egzemplarzu zainstalowano ponadto kiepską jak na tę klasę laptopa matrycę o słabych kątach widzenia. Na tle wyżej wspomnianych minusów brak RAID jest już nie tak istotny.

Jednak G73JW to nie same minusy - plusów jest na szczęście dwa razy więcej. Przyszli użytkownicy docenią z pewnością solidność obudowy oraz jej matowe powierzchnie, wygodny gładzik, diodę sygnalizującą stan kamery, podświetlaną klawiaturę, wysoką kulturę pracy, świetny dźwięk, dużą przestrzeń dyskową z dobrym czasem dostępu oraz USB 3.0 i dodatki w postaci gratisowego plecaka i myszki.

Na zakończenie podsumowania zostawiłem ostatni plus, jakim jest wysoka wydajność laptopa. Wysoka, ale jednak minimalnie niższa niż u starszego o pół roku G73JH. Czy warto było czekać i czy warto kupić recenzowaną maszynę? Na to pytanie każdy zainteresowany musi odpowiedzieć sobie indywidualnie.

Asus G73JW-TY013V
Asus G73JW

Dziękujemy za wypożyczenie egzemplarza do testu firmie X-KOM.

Please share our article, every link counts!
Asus G73JW-TY013V
bohater testu: Asus G73JW

Specyfikacja techniczna

Asus G73JW-TY013V
Procesor
Intel Core i5-430M 2 x 2.3 - 2.5 GHz, Arrandale
Karta grafiki
NVIDIA GeForce GTX 460M - 1536 MB VRAM, DDR5, ForceWare 59.12
Pamięć
4 GB 
, DDR3-1066
Matryca
17.30 cali 16:9, 1600 x 900 pikseli, AU Optronics AUO139E / B173RW01 V3, podświetlanie diodami LED, refleksująca: tak
Chipset
Intel HM55
Dysk twardy
Seagate Momentus 7200.4 ST9320423AS, 320 GB 
, 7200 obr/min, 2x Seagate ST9320423AS
Karta dźwiękowa
Realtek ALC269 @ Intel Ibex Peak PCH
Złącza
3 USB 2.0, 1 USB 3.0, 1 VGA/D-Sub, 1 HDMI, 1 blokada Kensingtona, gniazda audio: wejście mikrofonowe, wyjście słuchawkowe, czytnik kart: SD/SDXC/MMC, MS/MS-Pro/MS-Duo, SM/xD
Łączność
Atheros AR8131 PCI-E Gigabit Ethernet Controller (10MBit/s), Atheros AR9285 Wireless Network Adapter (b/g/n = Wi-Fi 4/), Bluetooth jest
Napęd optyczny
TSSTcorp CDDVDW TS-L633C
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 56 x 415 x 320
Akumulator
75 Wh litowo-jonowy, 8 ogniw, 5200 mAh
System operacyjny
Microsoft Windows 7 Home Premium 64 Bit
Camera
kamerka: 2 MPx
Inne
BIOS: 202, kontroler Fresco Logic
Waga
3.8 kg
Cena
5799 PLN

 

Sprzęt dostarczył

sklep komputerowy X-Kom
Asus G73JW-TY013V
Asus G73JW-TY013V
Asus G73JW-TY013V
Asus G73JW-TY013V
Asus G73JW-TY013V
Asus G73JW-TY013V
Asus G73JW-TY013V
Asus G73JW-TY013V
Asus G73JW-TY013V
Asus G73JW-TY013V
Asus G73JW-TY013V
Asus G73JW-TY013V
Asus G73JW-TY013V
Asus G73JW-TY013V
Asus G73JW-TY013V
Asus G73JW-TY013V
Asus G73JW-TY013V
Asus G73JW-TY013V
Asus G73JW-TY013V
Asus G73JW-TY013V
Asus G73JW-TY013V
Asus G73JW-TY013V
Asus G73JW-TY013V
Asus G73JW-TY013V
Asus G73JW-TY013V
Asus G73JW-TY013V

Autor

Niniejszą recenzję przygotował Krzysztof Osuch.

Podobne laptopy

Notebooki z tym samym GPU

Recenzja MSI GT680
GeForce GTX 460M, Core i7 2630QM, 15.60", 3.4 kg

Laptopy z tą samą przekątną ekranu i/lub wagą

Recenzja Asus Vivobook Pro 16X: Notebook dla twórców z wyjątkowym procesorem
NVIDIA GeForce RTX 4060 Laptop GPU, Raptor Lake-HX i9-13980HX, 16.00", 2.09 kg
Recenzja Asus ProArt Studiobook 16 OLED: Multimedialny laptop z ekstremalną wydajnością procesora
NVIDIA GeForce RTX 4070 Laptop GPU, Raptor Lake-HX i9-13980HX, 16.00", 2.434 kg
Recenzja laptopa Asus Zenbook 14 UM3402Y: Nowa nazwa Ryzen 7 7730U, stara wydajność Zen 3
Vega 8, Cezanne (Zen 3, Ryzen 5000) R7 7730U, 14.00", 1.402 kg

Za

+świetna, solidna, matowa obudowa
+USB 3.0
+wygodny gładzik
+dioda sygnalizująca stan kamery
+podświetlana klawiatura
+dodatki (myszka, plecak) w cenie
+bardzo wysoka, choć gorsza od G73JH, wydajność
+dwa dyski twarde
+niskie temperatury robocze
+dobry system audio (z subwooferem)
 

Przeciw

-niewielki maksymalny kąt odchylenia ekranu
-brak eSATA, ExpressCard
-uginająca się klawiatura ze zwężonymi blokiem numerycznym i strzałkami oraz z dysharmonijną prawą strzałką
-matryca niedopasowana do tej klasy laptopa
-brak wsparcia RAID
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja Asus G73JW (HD+, Core i5)
Sylwester Cyba (Update: 2020-01-26)