Notebookcheck Logo

Test Asus B53J

B53J zalicza się w poczet coraz liczniejszej grupy laptopów Asusa dla firm, przeznaczonych do użytku biurowego. Ten akurat model posiada niezależną kartę grafiki ATI (B53F jest jej pozbawiony). Układ ten da się wyłączyć, dzięki czemu możliwa jest zadowalająco długa praca na akumulatorze. Do tego Asus B53J jest wyposażony w wydajny procesor (w testowanym egzemplarzu i5-450M) i posiada liczne złącza peryferyjne. Najważniejszą jednak jego cechą jest matowa matryca 15,6”.

Obudowa

Całkowicie czarnemu z zewnątrz Asusowi brak pozbawionych funkcji dekoracji. Obudowa jest częściowo zrobiona z odpornego na zarysowania, przyjemnego w kontakcie aluminium. Pomimo wykonania podpórki pod nadgarstki i klawiatury z matowego plastiku, dają one miłe odczucia.

Ogólnie rzecz biorąc, obudowa jest wykonana nienagannie, a jej solidność jest przekonująca. Skrzypienie czy trzeszczenie w obcowaniu z laptopem nie wchodzi w grę. Dzięki masywnej konstrukcji bez obaw można podnieść komputer za jeden z rogów korpusu.
 
Choć wieko jest relatywnie grube, ustępuje pod naciskiem palca, ale nie przekłada się to na wyświetlany obraz. Testowanie wyginania dekla poprzez podniesienie notebooka za róg ekranu nie powinno odbywać się zbyt często ze względu na całkowitą masę komputera. Choć wyświetlacz wygina się marginalnie, w tym sprawdzianie dało się słyszeć skrzypienie.
 
Zawiasy można opisać jako pracujące lekko. Mimo to ekran prawie nie buja się po zmianie stopnia nachylenia i otrzymuje odpowiednie wsparcie niezależnie od pozycji. Możliwe jest też otwarcie bądź zamknięcie laptopa jedną ręką.
 
Przy konstruowaniu tego laptopa pominięto zatrzask transportowy. Siła sprężyn w zawiasach nie jest zaś w stanie utrzymać pełnego przymknięcia w odwróconym do góry nogami B53J. Zaleca się więc podczas transportu zwrócić uwagę, by jakieś przedmioty nie dostały się pomiędzy ekran a klawiaturę.

B53J oferuje trzy wyjścia obrazu: zwyczajowe analogowe VGA, DisplayPort i do tego HDMI. Z pomocą technologii ATI Eyefinity dwa z nich mogą być używane jednocześnie. Trzy porty USB 2.0 czekają na podłączenie urządzeń zewnętrznych. Dla szybkiej wymiany danych z zewnętrzną pamięcią masową jeden z nich to połączenie USB i eSATA.

Rozkład interfejsów, zależnie od tego, które złącza są używane, nie jest dobry ani dla osób leworęcznych, ani dla praworęcznych. Wszystkie wyjścia obrazu ulokowano od przodu do środka lewej flanki. A z przodu prawej strony widać USB i combo USB/eSATA.

By ułatwić wpasowanie B53J w stacjonarne środowisko pracy, można użyć obowiązkowego w konstrukcjach biznesowych złącza stacji dokującej, które obecne jest na spodzie Asusa. Zmniejszy to też potencjalną plątaninę kabli po bokach.

front: czytnik kart flash, czytnik kart inteligentnych (SmartCard)
front: czytnik kart flash, czytnik kart inteligentnych (SmartCard)
lewy bok: gniazdo zasilania, USB, wylot układu chłodzenia, VGA, HDMI, DisplayPort, wejście mikrofonowe, wyjście słuchawkowe (S/PDIF)
lewy bok: gniazdo zasilania, USB, wylot układu chłodzenia, VGA, HDMI, DisplayPort, wejście mikrofonowe, wyjście słuchawkowe (S/PDIF)
tył: akumulator
tył: akumulator
prawy bok: przełącznik WiFi, ExpressCard/34, eSATA/USB, USB, napęd optyczny, modem, LAN, gniazdo blokady Kensingtona
prawy bok: przełącznik WiFi, ExpressCard/34, eSATA/USB, USB, napęd optyczny, modem, LAN, gniazdo blokady Kensingtona

Osprzęt

Konstruktorzy B53J dobrze wykorzystali szerokość pulpitu roboczego. Obok odpornej na zachlapanie klawiatury o dużych klawiszach, laptop ten oferuje także niezależny blok numeryczny.

Zupełnie płaskie klawisze okazują dobrze dobraną charakterystykę mechaniczną, z przeciętnie długim skokiem, jasno określonym punktem nacisku i stosunkowo cichy klik.
 
Kontrolka statusu klawisza caps lock znajduje się tuż obok niego, a dioda num lock dla odmiany zawędrowała na przednią krawędź notebooka. Obok guzika kontrolującego gładzik są jeszcze dwa przyciski; jeden to już znany guzik ExpressGate, mogący szybko aktywować system o tej samej nazwie. Drugi przycisk, „Asus Scene Switch”, służy do zmiany opcji przy podłączeniu zewnętrznych monitorów.

Wbudowany gładzik umożliwia poruszanie kursorem precyzyjnie i bez wysiłku. Do tego możliwe jest przewijanie przy użyciu dwóch palców. Ze względu na to zrezygnowano z wyznaczenia stref przewijania. Powierzchnia płytki dotykowej ma zadowalające rozmiary (80x49 mm) i gładką powłokę z przyjemnym ślizgiem.

Towarzyszące gładzikowi klawisze mają jakby gumowane wykończenie i dają dobrą przyczepność. Ich skok jest raczej krótki. Jeśli ktoś chce wyłączyć płytkę dotykową, może to uczynić za pomocą klawisza na lewo od klawiatury lub za pomocą kombinacji Fn+F9.

klawiatura QWERTY (fot. Asus)
klawiatura QWERTY (fot. Asus)
płytka dotykowa
płytka dotykowa

Obraz

Zastosowany wyświetlacz to panel LCD produkcji AU Optronics (AUO23EC) o rozdzielczości HD Ready (1366x768 pikseli). Daje to kinowe proporcje 16:9. By zaspokoić wysokie wymagania stawiane laptopowi do pracy, powierzchnia jest oczywiście matowa.

182.2
cd/m²
171.5
cd/m²
181.8
cd/m²
184.3
cd/m²
189.9
cd/m²
186.8
cd/m²
192
cd/m²
177.1
cd/m²
181.5
cd/m²
podświetlenie ekranu
maksimum: 192 cd/m² (Nits) średnia: 183 cd/m²
rozświetlenie: 89 %
na akumulatorze: 168.5 cd/m²
kontrast: 196:1 (czerń: 0.97 cd/m²)

Na podstawie wyników pomiarów można zauważyć, że matryca podświetlona LED w żadnym segmencie nie osiąga granicy 200 cd/m². Ze średnią jasnością maksymalną na poziomie 183 cd/m² B53J nie należy do laptopów o najjaśniejszych ekranach, ale osiągnięte wartości są w zupełności wystarczające do użytku w pomieszczeniach.
 
Rozświetlenie na poziomie 89% potwierdza równomierną jasność. Tworzenie się cieni na jednobarwnym tle nie jest widoczne dla oka.
 
Niezbyt głęboka czerń (0,97 cd/m²) i maksymalnej jasności dla bieli wynosząca na środku ekranu 189,9 cd/m² rzutują na nie najlepszy kontrast wyrażający się proporcją 196:1.

na słońcu
na słońcu
w cieniu
w cieniu

Dzięki matowej powłoce refleksy nie stają się zbyt natarczywe, gdy laptop używany jest na zewnątrz. Bez problemu można popracować w cieniu, ale przy bezpośrednim padaniu promieni słonecznych przydałoby się więcej jasności.
 
Pod względem zakresu kątów widzenia B53J nie wyróżnia się z masy laptopowej konkurencji. Poziomy zakres roboczy jest szczodry, ale w pionie szybko dochodzi do zaciemnienia obrazu (patrząc z góry lub dołu), a następnie do zmian w kolorach.

Asus B53J

Osiągi

Core i5-450M od Intela należy do rodziny Arrandale. Ten dwurdzeniowy procesor obsługuje technologię Hyper-Threading, dzięki czemu może pracować nad czterema wątkami jednocześnie. Z funkcją Turbo Boost możliwe jest podkręcenie jednego z rdzeni w zależności od obciążenia. W porównaniu do droższych jednostek Arrandale, jak np. i5-520M, i5-450M jest pozbawiony funkcji AES. Razem z procesorem zintegrowano kontroler pamięci, zdolny do obsługi 8 GB RAM, a na płytce jednostki centralnej zmieścił się jeszcze chip graficzny GMA HD.

Asus G53J nie musi jednak polegać tylko na zintegrowanej grafice. W bardziej wymagających aplikacjach 3D użytkownicy mogą się przełączyć na dodatkową kartę graficzną ATI Mobility Radeon HD 5470. Dzięki niej B53J osiąga przyzwoity poziom niższej klasy średniej w wydajności 3D, przy czym zintegrowany układ GMA HD może być używany do oszczędzania energii.

Zamontowane 4 GB pamięci operacyjnej są skutecznie wykorzystywane przez preinstalowany 64-bitowy system operacyjny. Dla tych, którzy potrzebują więcej pamięci i chcą ją rozszerzyć osobiście, przygotowano ułatwienie w postaci klapy serwisowej na spodzie laptopa. Jednakże obydwa gniazda są zajęte, więc w grę wchodzi tylko wymiana modułów RAM.

Testy, których wyniki podano niżej, wykonano z aktywną kartą graficzną HD 5470.

Nawet z włączonym ATI Mobility Radeonem HD 5470 zaleca się nie oczekiwać zbyt wiele pod względem wydajności 3D. Sprawdzono to dokładniej z pomocą trzech wybranych współczesnych gier. Są one, jeśli w ogóle, płynnie grywalne tylko po zaakceptowaniu ograniczeń w ustawieniach rozdzielczości i detali. Często konieczne będzie nawet zastosowanie najniższych dostępnych ustawień.

Wbudowany dysk twardy to ST9320325AS produkcji Seagate. Legitymuje się on całkowitą pojemnością 320 GB i prędkością obrotową 5400 obr/min. Wyniki testów HDTune nie prezentują nic nadzwyczajnego.

CPU-Z CPU
CPU-Z Cache
CPU-Z Mainboard
CPU-Z RAM
CPU-Z RAM SPD
GPU-Z
HDTune
3DMark 2001SE Standard
23188 pkt.
3DMark 03 Standard
10108 pkt.
3DMark 05 Standard
6949 pkt.
3DMark 06 Standard Score
3824 pkt.
3DMark Vantage P Result
1395 pkt.
Pomoc
PCMark Vantage Result
5516 pkt.
Pomoc
Cinebench R10 Rendering Single 32Bit
2921
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 32Bit
6781
Cinebench R10 Shading 32Bit
4528
Cinebench R10 Rendering Single CPUs 64Bit
3599 Points
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 64Bit
8047 Points
Cinebench R10 Shading 64Bit
4462 Points
Cinebench R11.5 OpenGL 64Bit
12.62 fps
Cinebench R11.5 CPU Multi 64Bit
2.16 Points
Pomoc
Seagate Momentus 5400.6 ST9320325AS
przesył danych (minimum): 35 MB/s
przesył danych (maksimum): 73.3 MB/s
przesył danych (średnio): 57.8 MB/s
czas dostępu: 18.3 ms
szybkość interfejsu: 60 MB/s
low med. high ultra
Supreme Commander - FA Bench (2007) 29.44 22.77 19.28
Anno 1404 (2009) 42.97
Risen (2009) 30.12 19.24 13.32

Wpływ na otoczenie

Hałas

Podczas używania B53J w niezbyt wymagających aplikacjach (np. podczas pracy w pakiecie biurowym czy korzystania z Internetu) pozostaje on stosunkowo cichy z maksymalnym zanotowanym hałasem o wartości 35,8 dB. Także dysk przy 35,8 dB nie przekracza granic przyzwoitości.

Pod obciążeniem średni poziom hałasu rośnie do 42,1 dB. W trakcie kilkugodzinnego testu obciążeniowego zrobiło się jeszcze głośniej, a szum osiągnął 45,8 dB. Ze względu na średni ton tego dźwięku można go jednak uznać za jako tako akceptowalny. Również brak niespodziewanych zmian w natężeniu szumu pomaga w poprawie ogólnego postrzegania hałasu.

Hałas

luz
33.7 / 33.7 / 35.8 dB
HDD
34.2 dB
DVD
36.8 / dB
obciążenie
42.1 / 45.8 dB
  red to green bar
 
 
30 dB
cichy
40 dB(A)
słyszalny
50 dB(A)
irytujący
 
min: dark, med: mid, max: light    (odległość 15 cm)

Ciepło

Temperatury powierzchni w spokojnej pracy biurowej są zawsze akceptowalne. Zmienia się to przy pełnym wykorzystaniu podzespołów. W takim wypadku tylko pulpit roboczy nie przekracza temperatury ludzkiego ciała. Na spodzie natomiast temperatura może osiągnąć nawet 45,2°C po kilku godzinach testów obciążeniowych. Permanentne 100-procentowe wykorzystanie procesora i grafiki przez kilka godzin raczej nie zdarzy się w realnych zastosowaniach tego laptopa. Nawet w złożonych aplikacjach 3D rzadko można zauważyć tak wytężoną pracę przez dłuższy czas.

Na szczęście temperatury podzespołów nawet po 12-godzinnym teście obciążeniowym utrzymują się w akceptowalnym zakresie. Grafika MR HD 5470 osiąga najwyżej 77°C, a rdzenie procesora nie przekraczają 87°C.

w stresie
 38.3 °C33.7 °C29.8 °C 
 38.8 °C36.1 °C29.6 °C 
 34.1 °C36.4 °C28.8 °C 
maks. w ogóle: 38.8 °C
średnia: 34 °C
27.7 °C33.3 °C45.2 °C
28.1 °C39.4 °C41.2 °C
25.8 °C33.3 °C37 °C
maks. w ogóle: 45.2 °C
średnia: 34.6 °C
zasilacz  64.4 °C | temperatura otoczenia 23.5 °C
(±) The average temperature for the upper side under maximal load is 34 °C / 93 F, compared to the average of 29.4 °C / 85 F for the devices in the class Office.
(+) The maximum temperature on the upper side is 38.8 °C / 102 F, compared to the average of 34 °C / 93 F, ranging from 21.2 to 62.5 °C for the class Office.
(-) The bottom heats up to a maximum of 45.2 °C / 113 F, compared to the average of 36.6 °C / 98 F
(+) In idle usage, the average temperature for the upper side is 28.4 °C / 83 F, compared to the device average of 29.4 °C / 85 F.
(±) The palmrests and touchpad can get very hot to the touch with a maximum of 36.4 °C / 97.5 F.
(-) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 27.8 °C / 82 F (-8.6 °C / -15.5 F).

Głośniki

Dwa głośniki zajmują lewą i prawą stronę przodu laptopa. Maksymalne natężenie dźwięku jest raczej niskie, lecz powinno wystarczyć w małych pokojach. Jak można się było spodziewać, ze względu na brak subwoofera wyraźnie brakuje basu. Jeśli jednak muzyka ma niezobowiązująco brzmieć w tle, powinno one wystarczyć.

Wydajność akumulatora

Asus B53J jest oferowany z litowo-jonowym akumulatorem o pojemności 63 Wh.

Uwaga: baterie Sonata firmy Boston Power z 3-letnią gwarancją (minimum 900 cykli ładowania do pełnej pojemności) są na razie dostępne dla B53J tylko w USA.

Czasy pracy na akumulatorze różnią się w zależności od obciążenia i wybranego układu graficznego. Wynoszą one od minimum 78 minut z aktywnym MR HD 5470, profilem wysokiej wydajności, pełną jasnością i włączonym WiFi do maksymalnie około pięciu godzin z włączonym GMA HD, planem oszczędnym i minimalną (niewystarczającą do dłuższej pracy) jasnością.

Oba sprawdziany praktyczne przeprowadzono na GMA HD, gdyż jego wydajność jest aż nadto wystarczająca nawet w teście odtwarzania filmu. Udało się osiągnąć około dwie i pół godziny projekcji przy maksymalnej jasności, wydajnym profilu zasilania i wyłączonym WiFi. Gdy przeglądany jest Internet, bateria będzie pusta po trzech godzinach i kwadransie z tą samą jasnością, ale przy ustawionym planie oszczędnym.

Zaletą B53J jest możliwość zmiany w nim karty graficznej, co daje możliwość dostosowania wydajności i żywotności baterii do aktualnego zapotrzebowania użytkownika. Musi on zrobić to ręcznie, klikając na pulpicie prawym klawiszem myszki i wybierając konfigurację zmiany kart graficznych. Możliwe jest takie ustawienie B53J, by automatycznie włączał układ oszczędzający energię, jednak działa to tylko wtedy, gdy zamknięte są praktycznie wszystkie aplikacje.

Wydajność akumulatora
luz
5h 05min
sieć przez WLAN
3h 15min
DVD
2h 34min
obciążenie
1h 18min
Pobór mocy
wyłączony / stan wstrzymaniadarklight 0.1 / 0.3 W
luzdarkmidlight 9.1 / 12.6 / 17.2 W
obciążenie midlight 55 / 72.5 W
 color bar
Legenda: min: dark, med: mid, max: light        
Currently we use the Metrahit Energy, a professional single phase power quality and energy measurement digital multimeter, for our measurements. Find out more about it here. All of our test methods can be found here.

Podsumowanie

Dzięki swojej ponadczasowej elegancji i wysokiemu poziomowi solidności, Asus B53J pasuje do ciężkiej codzienności pracy w biznesie. Nacisk położono głównie na niezawodność i trwałość.

Klawiatura i płytka dotykowa są idealne na długie godziny pracy z laptopem. Matowy ekran zapobiega uciążliwym refleksom i w związku z tym jest nie tylko przyjazny dla oczu, ale i dobrze nadaje się do pracy. W sumie po sprzęcie biznesowym nie można się było spodziewać niczego innego. Do korzystania z komputera w wyjątkowo jasnym otoczeniu (np. przy bezpośrednio operującym słońcu) przydałaby się jednak wyższa jasność obrazu. Ponadto podobać się powinno kompleksowe wyposażenie z zakresu bezpieczeństwa i komunikacji. Z technologią ATI Eyefinity łatwa powinno być jednoczesna praca z kilkoma wyświetlaczami czy odpowiednie rozszerzenie pulpitu. By rzeczywiście można było podłączyć kilka monitorów, Asus B53J posiada trzy wyjścia wideo, w tym dwa cyfrowe.

Ogólnie rzecz biorąc, Asus B53J pozostawia dobre wrażenie, spełniając wymagania dla wyznaczonych mu zastosowań w roli laptopa biznesowego.

Please share our article, every link counts!
Asus B53J
z bliska: Asus B53J

Specyfikacja techniczna

Asus B53J-SO042x
Procesor
Intel Core i5-450M 2 x 2.4 - 2.7 GHz, Arrandale
Karta grafiki
ATI Mobility Radeon HD 5470 - 512 MB, rdzeń: 750 MHz, pamięć: 800 MHz, atiumdag 8.743.0.0 / Win7 64
Pamięć
4096 MB 
, DDR3 SDRAM
Matryca
15.60 cali 16:9, 1366 x 768 pikseli, AU Optronics AUO23EC, refleksująca: nie
Chipset
Intel QM57 Express Chipset
Dysk twardy
Seagate Momentus 5400.6 ST9320325AS, 320 GB 
, 5400 obr/min
Karta dźwiękowa
Realtek ALC269 @ Intel Ibex Peak PCH
Złącza
1 ExpressCard/34, 3 USB 2.0, 1 VGA/D-Sub, 1 HDMI, 1 DisplayPort, Motorola SM56 Data Fax Modem modem, 1 blokada Kensingtona, 1 eSATA, 1 złącze stacji dokującej, gniazda audio: wejście mikrofonowe, wyjście słuchawkowe (S/PDIF), czytnik kart: 5 w 1
Łączność
Intel 82577LM Gigabit Network Connection (10/100/1000MBit/s), Intel Centrino Advanced-N 6200 AGN (a/b/g/n = Wi-Fi 4), Bluetooth Broadcom BT-270, -
Napęd optyczny
HL-DT-ST DVDRAM GT32N
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 35 x 384 x 263
Akumulator
63 Wh litowo-jonowy
System operacyjny
Microsoft Windows 7 Professional 64 Bit
Camera
kamerka: 2 MPx
Inne
-, Cyberlink Blu-Ray Disc Suite, 36 miesiące(y) gwarancji, -
Waga
2.76 kg, zasilacz: 480 g
Cena
- PLN

 

Asus B53J
Asus B53J
Asus B53J
Asus B53J
Asus B53J
Asus B53J
Asus B53J
Asus B53J
Asus B53J
Asus B53J
Asus B53J
Asus B53J
Asus B53J
Asus B53J
Asus B53J
Asus B53J

Autorzy

Tekst i zdjęcia: Martina Osztovits
Tłumaczenie: Mateusz Stach

Podobne laptopy

Notebooki z tym samym GPU

Recenzja Asus K42JE
Mobility Radeon HD 5470, Core i3 370M, 14.00", 2.2 kg

Laptopy z tą samą przekątną ekranu i/lub wagą

Recenzja AsusPro B9440UA
HD Graphics 620, Kaby Lake i5-7200U, 14.00", 1.05 kg
Recenzja Asus Pro P2710JF
GeForce 930M, Core i7 4712MQ, 17.30", 3.03 kg
Recenzja Asus Pro PU551LA
HD Graphics 4400, Core i3 4030U, 15.60", 2.5 kg
Recenzja Asus Pro B8430UA
HD Graphics 520, Core i5 6200U, 14.00", 1.62 kg
Recenzja Asus Pro P2530UA
HD Graphics 520, Core i7 6500U, 15.60", 2.347 kg
Recenzja Asus Pro P2520LJ
GeForce 920M, Core i7 5500U, 15.60", 2.34 kg

Za

+bardzo dobra moc obliczeniowa
+technologia przełączanych kart graficznych
+niezła wydajność graficzna z MR HD 5470
+pełna funkcjonalność w zakresie komunikacji
+wyposażenie z zakresu bezpieczeństwa
+port dokowania
 

Przeciw

-dość ciemny ekran o słabym kontraście
-rozkład portów
-nagrzewanie się obudowy pod obciążeniem
Martina Osztovits (Update: 2020-01-26)