Międzynarodowy zespół naukowców po raz pierwszy bezpośrednio wykrył siarkę zarówno w fazie gazowej, jak i stałej w ośrodku międzygwiazdowym - wypełnionej gazem i pyłem przestrzeni między gwiazdami. Przełom ten był możliwy dzięki satelicie X-ray Imaging and Spectroscopy Mission (XRISM).
Aby wykryć siarkę, zespół naukowców kierowany przez Lię Corrales - adiunkta astronomii na Uniwersytecie Michigan w Ann Arbor - badał promieniowanie rentgenowskie z dwóch układów podwójnych gwiazd, GX 340+0 i 4U 1630-472. Instrument Resolve na pokładzie XRISM pozwolił naukowcom zmierzyć energię promieniowania rentgenowskiego, ujawniając sygnatury siarki zarówno w fazie gazowej, jak i stałej.
Podczas gdy poprzednie misje badały siarkę w kosmosie, bezpośrednio wykrywały ją tylko w stanie gazowym. Brian Williams, naukowiec projektu XRISM w Centrum Lotów Kosmicznych NASA Goddard w Greenbelt w stanie Maryland, opisał pomiary siarki kosmicznej XRISM jako "najbardziej szczegółowe jak dotąd"
Stała siarka wykryta przez XRISM mogła być dokładnie modelowana tylko w połączeniu z żelazem, co sugeruje, że te dwa pierwiastki są prawdopodobnie zmieszane razem w kosmosie. Odkrycie to rodzi dalsze pytania o to, w jaki sposób pierwiastki łączą się i przemieszczają w kosmicznym środowisku.
Model żelazo-siarka, choć wymaga dalszych badań, nie jest dziwny, ponieważ związki żelaza i siarki są często znajdowane w meteorytach. Elisa Costantini, starszy astronom w Holenderskiej Organizacji Badań Kosmicznych i na Uniwersytecie w Amsterdamie, powiedziała, że wkrótce dostępne będą nowe pomiary siarki, które będzie można porównać z danymi XRISM.
Siarka odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu komórek w naszych ciałach. Dlatego też zrozumienie jej rozmieszczenia w galaktyce ma istotne znaczenie. Najnowsze odkrycie XRISM odkrywa kryjówkę siarki w kosmosie, zapewniając lepszy wgląd w skład chemiczny galaktyki, którą nazywamy domem.