Nowy satelita do obserwacji Ziemi, będący owocem współpracy pomiędzy NASA i Indyjską Organizacją Badań Kosmicznych (ISRO), wkrótce zapewni kompleksowy obraz 3D lądów i lodu naszej planety. Satelita NISAR, którego wystrzelenie zaplanowano na 30 lipca lub później, został zaprojektowany w celu rozwiązania krytycznych wyzwań w zakresie zarządzania klęskami żywiołowymi, rolnictwa i nauki o klimacie poprzez mapowanie zmian na powierzchni Ziemi z dokładnością do ułamków cala.
Jedną z głównych misji NISAR jest dostarczenie informacji, które mogą uratować życie poprzez poprawę monitorowania zagrożeń naturalnych. Zaawansowany system radarowy satelity będzie w stanie wykryć subtelne ruchy ziemi, które mogą sygnalizować zbliżającą się erupcję wulkanu lub osunięcie się ziemi. Dane te pomogą również menedżerom ocenić integralność krytycznej infrastruktury, takiej jak tamy i wały przeciwpowodziowe, poprzez wykrywanie wszelkich niebezpiecznych ruchów ziemi w pobliżu.
NISAR zaoferuje również rewolucyjne narzędzie do zrozumienia skutków zmian klimatycznych. Ma on zapewnić bezprecedensowe pokrycie Antarktydy, pozwalając naukowcom śledzić, jak szybko topnieją lodowce i pokrywy lodowe. Skanując Ziemię dwa razy na 12 dni, satelita stworzy szczegółowy zapis zmian w światowych lasach, mokradłach i wiecznej zmarzlinie, dostarczając istotnych informacji do monitorowania globalnych ekosystemów.
Misja będzie miała również bezpośredni wpływ na reagowanie na katastrofy i bezpieczeństwo żywnościowe. Jego zdolność do widzenia przez chmury i deszcz, w dzień i w nocy, umożliwi zespołom lepsze reagowanie na huragany i powodzie. Podwójny system radarowy satelity został również zaprojektowany do monitorowania wzrostu upraw i wilgotności gleby, pomagając w lepszym zarządzaniu rolnictwem i prognozowaniu dostaw żywności.