Notebookcheck Logo

Laptopy z procesorami ARM z Linuksem

W środowisku fanów Linuksa mówi się o tym, że rok 2019 może być przełomowy dla laptopów z procesorami ARM (staną się kompatybilne z systemem Linux).

Co jakiś czas wieszczony jest sukces Linuksa w świecie zdominowanym przez systemy Windows i macOS. Zwykle nic z tego nie wychodzi, ale trudno też powiedzieć, że tytaniczna praca nad rozwojem systemu operacyjnego Linux idzie na marne. Tak zapewne będzie i teraz, bo wiernym fanem tego systemu wiele do szczęścia nie trzeba (wystarczą zaczątki czegoś dobrego, by to samodzielnie rozwinąć).

Jeśli idzie o tytułowe zagadnienie, chodzi o zapewnienie płynnej pracy Linuksa na laptopach firm Asus, HP i Lenovo (nadal mowa o sprzęcie z procesorami ARM, jak np. Snapdragon 835). Jak zwykle, miałaby to być alternatywa dla Windows 10 (inicjatywa Windows-on-Arm i czas pracy na akumulatorze sięgający 20. godzin).

Grupa zapaleńców pracuje obecnie nad projektem aarch64-laptops (ARMv8) w serwisie GitHub. Z każdym dniem poprawiana jest współpraca z takim sprzętem, jak Asus NovaGo, HP Envy x2 czy Lenovo Miix 630. Np. dodanie obsługi funkcji związanych z kartą grafiki ma zająć kolejne kilka miesięcy.

Źródło: Fudzilla

» skomentuj na forum «

Please share our article, every link counts!
> laptopy testy i recenzje notebooki > Nowinki > Archiwum v2 > Archiwum 2019 02 > Laptopy z procesorami ARM z Linuksem
Sylwester Cyba, 2019-02-15 (Update: 2019-02-15)